Jump to content

Μονή Βατοπεδίου ή αλλιώς όταν ο μοναχισμός μετατρεπεται σε real estate....

Recommended Posts

Από τη Δευτέρα οι καταθέσεις

Από τα «ρηχά» ξεκινά η Εξεταστική Επιτροπή για την υπόθεση Βατοπαιδίου

Aπουσιάζουν οι ουσιαστικοί πρωταγωνιστές της υπόθεσης του Βατοπαιδίου από τον κατάλογο των πρώτων 26 μαρτύρων που θα αρχίσουν να παρελαύνουν από τη Δευτέρα ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής.

Η κλήτευση των «ηχηρών» ονομάτων μετατέθηκε για τον επόμενο μήνα, δημιουργώντας όμως αμφιβολίες για το εάν θα προλάβει η Επιτροπή να φτάσει και στα... βαθιά ως τις 15 Δεκεμβρίου, οπότε «θα πρέπει ανυπερθέτως να έχει παραδώσει πόρισμα».

Έτσι, η πλειονότητα των μαρτύρων που θα παρουσιαστούν τις επόμενες ημέρες περιλαμβάνει δημοσιογράφους και βουλευτές που έχουν ασχοληθεί με την υπόθεση, αλλά και εκπροσώπους των φορέων της Ξάνθης που αντιδρούσαν στην παραχώρηση της Βιστωνίδας.

Από τον κατάλογο απουσιάζουν, επί παραδείγματι, τα ονόματα του ηγουμένου της Μονής Βατοπαιδίου κ. Ευφραίμ και του στενού συνεργάτη του, μοναχού κ. Αρσενίου.

Στο μεταξύ, στην «πολυπλόκαμη» έρευνα που διενεργεί η τακτική Δικαιοσύνη για την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου, το κέντρο βάρους μετατοπίζεται στον Αρειο Πάγο.

Μέσα στις προσεχείς ημέρες ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου κ. Αν.Κανελλόπουλος, που διενεργεί ποινική και πειθαρχική προκαταρκτική εξέταση, θα κρίνει την «τύχη» των προσώπων που κλήθηκαν, δεν εμφανίσθηκαν και έστειλαν γραπτώς εξηγήσεις ως ύποπτοι διάπραξης αδικημάτων: του ηγουμένου Εφραίμ και του μοναχού Αρσένιου.

Μαζί με αυτούς θα κριθεί και η τύχη της προέδρου του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ξάνθης, η οποία δεν εξέδωσε την απόφαση επί της αγωγής που είχε καταθέσει το 2003 η Ιερά Μονή σε βάρος του Ελληνικού Δημοσίου για την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας.

Παράλληλα, ο επιθεωρητής Δικαστηρίων και αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου κ. Ι.Παπανικολάου με έγγραφό του προς το Πολυμελές Πρωτοδικείο Ξάνθης και τους δικαστές οι οποίοι απάρτιζαν τη σύνθεση του δικαστηρίου που είχε ασχοληθεί με την αγωγή της Μονής Βατοπαιδίου δίνει εντολή να εκδοθεί άμεσα η επίμαχη απόφαση.

Ο κ. Ι.Παπανικολάου θέτει ως καταληκτική ημερομηνία για τη δημοσίευση της απόφασης τη 10η Νοεμβρίου 2008.

Newsroom ΔΟΛ

• Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αθήνα

Αίτημα για διορισμό δεύτερου εισαγγελέα, ώστε να συνδράμει στην έρευνα για την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου, υπέβαλε στον προϊστάμενό της Κυριάκο Καρούτσο η εισαγγελέας Εφετών Ευσταθία Σπυροπούλου.

Η εισαγγελέας, το αίτημα της οποίας εξετάζεται από τον κ. Καρούτσο, μελετά όλα τα στοιχεία της δικογραφίας, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα συμβόλαια της Μονής για επίμαχες εκτάσεις, από τα οποία φαίνεται να προκύπτουν μεγάλες διαφορές στα ποσά των αντικειμενικών αξιών της Εφορίας με εκείνα που προσδιορίστηκαν από το Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών.

Τις επόμενες ημέρες θα ζητηθούν από την κ. Σπυροπούλου και τα στοιχεία της πειθαρχικής έρευνας, που διενήργησε ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Κωνσταντίνος Σιμιντζόγλου για τη συμβολαιογράφο Κατερίνη Πελέκη.

Υπενθυμίζεται ότι η κ. Σπυροπούλου ήταν η τρίτη εισαγγελέας που είχε ορίσει ο κ. Καρούτσος ως εποπτεύουσα την έρευνα των δύο συναδέλφων της, των Ηλ.Κολιούση και Ελ.Σωτηροπούλου, οι οποίοι παραιτήθηκαν επειδή δεν έγινε δεκτή η εισήγησή τους για παραπομπή της υπόθεσης στη Βουλή, καθώς από την έρευνά τους προέκυπτε εμπλοκή υφυπουργών.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

• 2 weeks later...

Από τις εργασίες της Εξεταστικής Επιτροπής

Αθήνα

Η αιχμηρή κατάθεση του προέδρου του τοπικού συμβουλίου Ουρανούπολης Τρύφωνα Μίτιντζη ξεχώρισε στις εργασίες της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής που διερευνά την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου, την Τρίτη. Απαντήσεις του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης Κώστα Κιλτίδη και της συμβολαιογράφου Αικατερίνης Πελέκη-Βουλγαράκη σε όσα αναφέρουν για αυτούς οι μάρτυρες.

Ο κ. Μίτιντζης, στην κατάθεσή του, αναφέρθηκε στην συμβολαιογραφική πράξη που «είχε συντάξει η συμβολαιογράφος Αικ.Πελέκη» σύμφωνα με την οποία «8608 στρέμματα παραδίδονταν ως άρτια και οικοδομήσιμα στη Μονή Βατοπαιδίου» και είπε ότι «στη συμβολαιογραφική πράξη που συνετάχθη στις 22/5/2007, υπήρχε μέσα και το ένα τρίτο του δομημένου οικισμού της Ουρανούπολης».

Ο αποχαρακτηρισμός του δάσους αυτού στην Ουρανούπολη, έγινε κατά τον μάρτυρα, «εντός τεσσάρων ημερών, καθώς στις 18/5/2007, η Διευθύντρια Πολιτικής Γης του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, απηύθυνε ερώτημα στο νομικό σύμβουλο του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης, Χρ. Μπότσιο, για τη φύση της έκτασης. Η απάντηση του συμβούλου ήρθε αυθημερόν: Η γη είναι αγροτική».

Ο κ. Μίτιντζης ανέφερε ότι το Καλοκαίρι του 2007 απευθύνθηκε στη Διεύθυνση Δασών Πολυγύρου Χαλκιδικής και όπως είπε, η απάντηση που πήρε ήταν: «Ο χαρακτηρισμός του τεμαχίου ως δάσος είναι έγκυρος και δεσμευτικός και δεν επανεξετάζεται από τα όργανα της διοίκησης».

Ο κ. Μίτιντζης είπε ακόμα ότι τον Φεβρουάριο του 2008, το Ε’ τμήμα του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, εξέδωσε γνωμοδότηση πως η έκταση είναι «θαμνώδης δασική» και όχι δάσος. Ως τέτοια, μπορούσε να αποδοθεί στην αγροτική εκμετάλλευση. «Ήθελαν να τελειώνουν μια και καλή με την υπόθεση - και να την δώσουν καθαρή στις επενδυτικές ορέξεις των καλογήρων» ανέφερε ο μάρτυς. «Εισηγητής της γνωμοδότησης, ήταν ο Χριστόδουλος Μπότσιος και πρόεδρος του Τμήματος, ο Γρηγόριος Κρόμπας, πρόεδρος και του Τμήματος που γνωμοδότησε για το επιτρεπτό των ανταλλαγών μεταξύ Μονής και Δημοσίου».

Δυο μέρες αργότερα, οι κάτοικοι της Ουρανούπολης κατέθεσαν αγωγή εναντίον της Μονής, της ΚΕΔ και του ελληνικού Δημοσίου, του οποίου συνήγορος στη δίκη, ήταν ο Χρ.Μπότσιος. Τον Απρίλιο του 2008, ο Κώστας Κιλτίδης, αποδέχθηκε και επίσημα την γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου.

Απάντηση Κιλτίδη

Ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κώστας Κιλτίδης με ανακοίνωσή του απάντησε στον προέδρο του Σώματος Ορκωτών Εκτιμητών Ιωάννη Μουρμούρα, κατά την οποία, όπως γράφτηκε στον Τύπο, η δασική έκταση στην Ουρανούπολη αποχαρακτηρίστηκε με την υπογραφή του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης, προκειμένου αυτή να δοθεί ως άρτια και οικοδομήσιμη στη Μονή Βατοπεδίου.

Ο κ. Κιλτίδης αναφέρει ότι «με έκπληξη πληροφορήθηκα από τον ημερήσιο Τύπο για την κατάθεση του Προέδρου του Σώματος Ορκωτών Εκτιμητών κ. Ιωάννη Μουρμούρα και τα όσα ισχυρίζεται για την αποδοχή της υπ΄αριθ.161/2008 Γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους. Αν όλα όσα είδαν το φως της δημοσιότητας αληθεύουν, τότε προφανώς έχουμε να κάνουμε με περίπτωση άγνοιας του όλου θέματος που πρέπει να διερευνηθεί, ή με εσκεμμένη διαστρέβλωση των γεγονότων με σκοπό τη δυσφήμησή μου» και προειδοποιεί με προσφυγή στη Δικαιοσύνη για «τυχόν αναφορές οιουδήποτε που έχουν δυσφημιστικό περιεχόμενο».

«Επί της ουσίας της υπόθεσης, επιθυμώ για μία ακόμη φορά να υπογραμμίσω ότι ουδεμία διοικητική πράξη έχει αποσταλεί εγγράφως από εμένα ή από εποπτευόμενη υπηρεσία κατά τις αρμοδιότητές μου. Η αποδοχή της υπ΄αριθ.161/2008 Γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους αναφέρεται σαφέστατα στο πώς πρέπει να θεωρείται η συγκεκριμένη έκταση μέχρι την έκδοση της Γνωμοδότησης. Πρόκειται για ερμηνεία εννοίας και όρου που δεν βρίσκεται σε αντιστοιχία με την κείμενη Δασική Νομοθεσία. Είναι δε άξιο προσοχής το γεγονός ότι καμία αρμόδια εμπλεκόμενη υπηρεσία, αν και της ζητήθηκε επιμόνως, δεν επιχείρησε ερμηνεία, τουναντίον τήρησε στάση αναμονής ενόψει έκδοσης της Γνωμοδότησης. Με ιδιαίτερη προσοχή, οι εποπτευόμενες από εμένα Δασικές Υπηρεσίες υπενθύμιζαν και εν τέλει απέστειλαν στις 4.8.2008 την τελεσίδικη άποψή μας, ότι δηλ. ο χαρακτήρας της έκτασης θα καθορισθεί κατά τα προβλεπόμενα από τα άρθρα 14 και 10 του Ν.998/79 (Πράξη χαρακτηρισμού και Επιτροπές Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων)».

Απάντηση της Αικ.Πελέκη

Συνολική απάντηση στα όσα τις προσάπτονται από τις καταθέσεις των μαρτύρων στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής, έδωσε μέσω δήλωσή της και η συμβολαιογράφος Αικατερίνη Πελέκη-Βουλγαράκη. Η συμβολαιογράφος αναφέρει πως καμία από τις εκτάσεις δεν ήταν δάσος και πως ο νόμος δεν απαγορεύει την μεταβίβαση αρχαιολογικού χώρου, παρά μόνον κτίσματος που βρίσκεται μέσα σε αρχαιολογικό χώρο. Επίσης, τονίζει πως οι εκτιμήσεις του Σώματος Ορκωτών Εκτιμητών επισυνάφθηκαν στα συμβόλαια, αλλά η ίδια δεν είχε την υποχρέωση να τις ελέγξει, όπως και δεν είχε την υποχρέωση να ελέγξει τα τοπογραφικά και να χαρακτηρίσει, ή να αποχαρακτηρίσει αρχαιολογικούς χώρους ή εκτάσεις δάσους.

«Είναι παντελώς ψευδές το ότι χαρακτήρισα με τα συμβόλαιά μου εκτάσεις ως μη δασικές, μη αρχαιολογικές. Ουδείς χαρακτηρισμός γίνεται δια των συμβολαίων. Απολύτως ψευδής είναι και η κατηγορία πως συνέταξα, δήθεν, παρά τον νόμο, συμβόλαια με τα οποία αντηλλάγησαν εκτάσεις χαρακτηρισμένες ως αρχαιολογικοί χώροι. Πρωτίστως δεν απαγορεύεται η μεταβίβαση εκτάσεων που ευρίσκονται εντός αρχαιολογικού χώρου, ούτε απαιτείται για την μεταβίβασή τους άδεια οιασδήποτε υπηρεσίας» αναφέρει η κα Πελέκη.

«Ουδεμία έκταση από αυτές που απετέλεσαν αντικείμενο ανταλλαγής έχει χαρακτηρισθεί ως δάσος. Ο χαρακτηρισμός των εκτάσεων γίνεται από τις αρμόδιες εκάστοτε υπηρεσίες και όχι από τους συμβαλλόμενους ή τον Συμβολαιογράφο» προσθέτει μεταξύ άλλων η συμβολαιογράφος και σημειώνει: «Ποτέ κανείς συμβολαιογράφος δεν μπορεί και δεν δικαιούται να ελέγξει τις αξίες που του δηλώνουν οι συμβαλλόμενοι, ούτε τη σχέση τους με τις αντικειμενικές αξίες. Όλοι γνωρίζουν ότι καθημερινώς συντάσσονται συμβόλαια σε τιμές πολλαπλάσιες ή υποπολλαπλάσιες της αντικειμενικής αξίας, χωρίς ουδείς συμβολαιογράφος να μπορεί να επέμβει σε αυτές».

Κατάθεση Ι.Ρεφειάδη

Η κρίση της Κτηματικής Υπηρεσίας του Δημοσίου της Ροδόπης, το 2002, ότι οι παραλίμνιες εκτάσεις της Βιστωνίδας ανήκουν στη Μονή Βατοπαιδίου, στηρίχθηκε στα στοιχεία της γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του υπουργείου Οικονομικών (και υπουργικής απόφασης) του 1998, το οποίο είχε επικαλεστεί προηγούμενη κρίση της ίδιας υπηρεσίας. Με την ίδια δε, τεκμηρίωση, υπήρξε και η νέα γνωμοδότηση, που οδήγησε στις υπουργικές αποφάσεις του 2003. Αυτό προκύπτει από την κατάθεση του πρώην προϊσταμένου της Υπηρεσίας, Ιωάννη Ρεφειάδη, ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής. Ο μάρτυρας σημείωσε εξάλλου σε άλλο σημείο της κατάθεσής του: ««Η συμβουλή αρχαιολόγου δεν είναι δική μου δουλειά, αλλά των προϊσταμένων μου. Αν κριθεί πως τα στοιχεία είναι ανεπαρκή, το υπουργείο και το Γνωμοδοτικό έχουν το δικαίωμα να εξετασθεί και άλλος».

Κατάθεση Β.Κουρούμαλη

Για «επανειλημμένες επισκέψεις ρασοφόρων στο γραφείο του νομικού συμβούλου του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, Χριστόδουλου Μπότσιου», έκανε λόγο ο πάρεδρος του Νομικού Συμβουλίου, Βασίλειος Κουρούμαλης, στην κατάθεσή του ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής που διερευνά την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου και της ανταλλαγής της λίμνης Βισθωνίδας. Με τον Χρ.Μπότσιο ο μάρτυς έχει δικαστική αντιπαράθεση, καθώς ο πρώτος του έχει κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, μετά την κατάθεσή του στον εισαγγελέα.

Κατά τα άλλα, ο μάρτυς επέρριψε ευθύνες για τη διαχείριση της υπόθεσης: «τόσο στο ΠΑΣΟΚ, όσο και στη ΝΔ. Ό,τι είναι προς όφελος του Δημοσίου, πήγε αργά. Ό,τι ήταν εις βλάβη, πήγε γρήγορα» είπε, ενώ για τις ανταλλαγές ανέφερε: «Στη θητεία μου στο Νομικό Συμβούλιο, επειδή χειριζόμαστε τέτοιες υποθέσεις, έχω γνωρίσει μία ανταλλαγή. Έγινε για 600 μέτρα στο Πόρτο Ύδρα. Δεν ξέρω αν έχει τελειώσει - 15 χρόνια παλεύουν οι άνθρωποι να κάνουν μία ανταλλαγή. Ανταλλαγή τέτοιας έκτασης και τέτοιου βαθμού, πραγματικά δεν έχω ξαναδεί, ούτε θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσε να γίνει με τέτοιο σύστημα. Δηλαδή, σου δίνω, μου δίνεις και μετά αν δεν σου αρέσει, φέρτο πάλι πίσω και πάρε ένα άλλο. Αυτό είναι το πραγματικό σκάνδαλο, το μεγάλο σκάνδαλο» ανέφερε ο κος Κουρούμαλης.

Για το Ολυμπιακό ακίνητο

Κατάθεση του Δημ.Κοντού στην Εξεταστική Επιτροπή για το Βατοπαίδι

Αθήνα

Ότι ούτε ο ίδιος ούτε η ηγεσία του υπουργείο Απασχόλησης γνώριζαν για τις προθέσεις και τους σχεδιασμούς της Κτηματικής Εταιρείας του Δημοσίου σχετικά με το Ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες, υποστήριξε ο γγ του υπουργείου Δημήτρης Κοντός ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής για το Βατοπαίδι.

«Το υπουργείο Απασχόλησης και εγώ προσωπικά, δεν γνωρίζαμε τις προθέσεις, τους σχεδιασμούς, τις διαπραγματεύσεις και τις διαδικασίες που είχε ακολουθήσει ή θα ακολουθούσε μετέπειτα η ΚΕΔ για την τύχη του Ολυμπιακού ακινήτου. Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, δεν γνωρίζαμε τίποτα» ανέφερε ο κ. Κοντός, σημειώνοντας: «Εκ των υστέρων, όμως, διαπιστώθηκε από τα πραγματικά δεδομένα που είναι υπόψη της Εξεταστικής Επιτροπής, ότι υπήρχαν συζητήσεις και αποφάσεις πρωθύστερες».

Ο κ. Κοντός δέχθηκε σειρά ερωτήσεων σχετικά με τα κριτήρια, βάσει των οποίων το ακίνητο κρίθηκε ακατάλληλο για τη στέγαση του υπουργείου Απασχόλησης. Ο ίδιος διευκρίνισε πως το κτηριακό αυτό σύμπλεγμα προοριζόταν για το υπουργείο, ήδη από την εποχή του ΠΑΣΟΚ και είχαν ξεκινήσει οι εργασίες διασκευής του προκειμένου να στεγάσει γραφεία. Ωστόσο οι αντιδράσεις των εργαζομένων ήταν πολύ μεγάλες, λόγω της απόστασης του κτηρίου από το κέντρο της Αθήνας.

«Ήμουν κι εγώ υπέρ της άποψης να μετακινηθούμε εκεί. Όταν όμως έγινε ο επιτόπιος έλεγχος του Μαΐου του 2006, όταν είχαν προχωρήσει πάρα πολύ οι εργασίες αναμόρφωσης των χώρων, διαπίστωσα από κοντά ότι το κτήριο είχε πολύ κακή λειτουργικότητα. Είδα μια πανσπερμία οκτώ κτηρίων το ένα δίπλα στο άλλο. Η μία οικοδομική άκρη από την άλλη, απέχει 500 μέτρα. Για να πάει στο γραφείο του υπουργού που είναι στη μία άκρη, ο υπηρεσιακός παράγοντας του τελευταίου, του 8ου κτηρίου, πρέπει να περάσει από μία αερογέφυρα σαράντα, πενήντα τετραγωνικών, να ανέβει και να κατέβει τρεις φορές» είπε.

Ε ....... και είπαμε μετά , τι να το κανουμε αυτο το θηρίο , με την κακη λειτουργικότητα , ας το ανταλλάξουμε .

Ρε δεν πάτε στον διάβολο ολοι σας , χαραμοφάηδες , κυφηνες , φατε ρε , φατε μεχρι να σκασετε , αλλα είπαμε , εσας όχι κρίση δεν σας πιάνει , ο κόσμος αναποδα να γυρίσει , εσεις δεν αλλάζετε .

Και γιατι να αλλάξετε , υπάρχει λόγος ??????

Κάτσε βρε Κίμωνα..

Να είχε τουλάχιστον κυλιόμενες σκάλες ή τοπική συγκοινωνία..

στέγαστρα στην γέφυρα κ.λ.π.

να το συζητούσαμε.. :lol:

Υ.Γ. εκείνοι οι δικαιούχοι που πήραν τα διαμερίσματα δεν αντέδρασαν ήθελα να μάθω..

δεν ζήτησαν να τους βάλουν στο κολωνάκι?

Κάτσε βρε Κίμωνα..

Να είχε τουλάχιστον κυλιόμενες σκάλες ή τοπική συγκοινωνία..

στέγαστρα στην γέφυρα κ.λ.π.

να το συζητούσαμε.. :lol:

Υ.Γ. εκείνοι οι δικαιούχοι που πήραν τα διαμερίσματα δεν αντέδρασαν ήθελα να μάθω..

δεν ζήτησαν να τους βάλουν στο κολωνάκι?

Μα ειναι να σαλταρει κανεις ρε γαμωτο μου , κοροιδευουν καθε στιγμη , καθε λεπτό .

Ειχαν προχωρησει λέει πάρα πολυ οι εργασίες και λιγο πριν πάνε , είδανε ότι τους επεφτε μεγάλο .

Ποιός πλήρωσε τις πολλές επισκευες ρε κυριε Κοντέ ?????

Ποιος την εφαγε πάλι ????

Παλιοκαραγκιόζηδες , ψευτες , κουραδομηχανές .

Ρε δεν πιστεύω να έχει καμιά σχέση με τον δικό μας τον Κοντό ???

Ψηλέ τον ξέρεις αυτόν ????

Μπας και ειναι απο το χωριό σου ???? :lol:

Να και ο κότσυφας ..........

κελάηδησε πάλι ..........

Και καλά , ψυχίατρος δεν υπάρχει να τον μαζέψει .

κανένας κυνηγός με μάτι καλό , δεν υπάρχει ρε γαμώτο ????

Μου φαινεται θα πάω να βγάλω άδεια πάλι ..... :lol:

Ο ίδιος ο Π.Ψωμιάδης επανήλθε στο θέμα λέγοντας: «Όσα ακούγονται από την κ. Σωτηροπούλου είναι σενάρια Τζέιμς Μποντ. Σας παραπέμπω στις δηλώσεις της κας Κάνου. Αετοί, όπως είναι ο Καραμανλής και ο Ψωμιάδης, πετούν ψηλά. Δεν τους πιάνουν τα σκάγια.»

Να και ο κότσυφας ..........

κελάηδησε πάλι ..........

Και καλά , ψυχίατρος δεν υπάρχει να τον μαζέψει .

κανένας κυνηγός με μάτι καλό , δεν υπάρχει ρε γαμώτο ????

Μου φαινεται θα πάω να βγάλω άδεια πάλι ..... :lol:

Ο ίδιος ο Π.Ψωμιάδης επανήλθε στο θέμα λέγοντας: «Όσα ακούγονται από την κ. Σωτηροπούλου είναι σενάρια Τζέιμς Μποντ. Σας παραπέμπω στις δηλώσεις της κας Κάνου. Αετοί, όπως είναι ο Καραμανλής και ο Ψωμιάδης, πετούν ψηλά. Δεν τους πιάνουν τα σκάγια.»

Eμενα παντως κατι σε παπαγαλακι μου κανει που την εχει κοπανησει προσφατως απο το κλουβι και νοιωθωντας επιτελους απελευθερωμενο πεταει οτι μακακια του κατεβασει το ξερο του

Eμενα παντως κατι σε παπαγαλακι μου κανει που την εχει κοπανησει προσφατως απο το κλουβι και νοιωθωντας επιτελους απελευθερωμενο πεταει οτι μακακια του κατεβασει το ξερο του

Φίλε δεν μπορώ να σου γραψω για τί μου κάνει εμένα ............

απλά απορώ πως αυτός ο ανθρωπος παίρνει 60+ % τόσα χρονια ,

ειλικρινα απορώ .

Αλλα να μου πείς , με τόσες πτήσεις ο αετός , λογικό είναι .

Γεια σου αετόπουλο απυρόβλητο , ρίξε και ενα τραγουδι να γουσταρουμε .

Φίλε δεν μπορώ να σου γραψω για τί μου κάνει εμένα ............

απλά απορώ πως αυτός ο ανθρωπος παίρνει 60+ % τόσα χρονια ,

ειλικρινα απορώ .

Αλλα να μου πείς , με τόσες πτήσεις ο αετός , λογικό είναι .

Γεια σου αετόπουλο απυρόβλητο , ρίξε και ενα τραγουδι να γουσταρουμε .

Στις προσωπικες τηλεφωνικες επικοινωνιες που εχει με τον αρχηγο τραγουδανε το παρακατω εδω και κατι μηνες και δινει ο ενας κουραγιο στον αλλο :

Εγω πάντως εαν ακούσω οτι ζητάνε λογιστή εκει μέσα, πρώτος θα στείλω

προσφορά και βιογραφικό.

Νο - ΣΔΟΕ

Νο - ΚΒΣ

Νο - ΦΠΑ

Νο - Έλεγχοι(ποιος τολμά να κάνει έλεγχο, να τον καταραστούν να πάθει καμια ασθένεια)

Νο - ΚΦΕ

Νο - Προθεσμίες

και εσείς λέτε οτι θέλετε.....

Εγω ενα σκέπτομαι, εαν ολη η επικράτεια γινόταν κτήμα Μοναστηριών, μήπως θα ισχυε το

καθεστός φορολογικής ασυλίας στο συνολο της χώρας? διοτι εαν ειναι ετσι αστους να τα πάρουν

Οι ανα τον κόσμο φορολογικοί παράδεισοι ειναι περίπτερα μπροστά σε τούτον το δικό μας

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Οι εργασίες της Εξεταστικής Επιτροπής συνεχίζονται με την κατάθεση του δικηγόρου και νομικού συμβούλου της Μονής Βατοπαιδίου Διονύσιου Πελέκη, πατέρα της συμβολαιογράφου Αικατερίνης Πελέκη.

Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν μπλέξει το Πελεκέϊκο σε όλη αυτήν την υπόθεση .

Αφου εγώ ακουσα την Κα Πελέκη Βουλγαρακη ή οποία είπε ότι , έκανε αυτά τα τριάντα τόσα συμβόλαια , για να έχει την ευχή της Παναγίας και ότι για αυτό δεν πήρε και καθόλου χρήματα.

Επίσης είπε ότι ο μπαμπάς της και ο αδελφός της , είναι χριστιανοί απο τους λίγους , ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έμπλεξαν μια οικογένεια σαν το Πελεκέϊκο .

Το φελέκι μου μέσα , νευριάζω με τις αδικίες .

Εξηγήσεις στην Εξεταστική από το μεγαλομέτοχο της Noliden Σ. Πολέμη

Για την πώληση του ολυμπιακού ακινήτου και για τη δωρεά των 9 εκατ. ευρώ.

«Αυτό που μου λέτε, περί της γνώσης της ελληνικής πραγματικότητας, του τρόπου που συνδιαλέγονται οι άνθρωποι, ή το ότι για οποιαδήποτε κίνηση κάνεις απαιτείται δικηγόρος, για μένα δεν υφίσταται». Αυτό ανέφερε στα μέλη της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής ο Σπύρος Πολέμης, εφοπλιστής μεταλομέτοχος της εταιρείας Noliden που αγόρασε το ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες.

Τους συμμετόχους του στην εταιρεία, Σπύρο Τζανή και Ιωάννη Θεοδωρακόπουλο, ο κ. Πολέμης, τους γνώρισε τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο του 2008, μέσω του Σταύρου Παπαδόπουλου, πρώην τραπεζίτη, ο οποίος του είχε κάνει και τις πρώτες νύξεις για πιθανή επένδυση σε σχέση με νοσοκομείο, προ διετίας. Τον Μάρτιο του 2008, οι μέτοχοι μαθαίνουν πως υπήρχε και ένα ακίνητο κάπου στην Αθήνα, που θα μπορούσε να υλοποιήσει το σχέδιο της εν λόγω επένδυσης, αλλά και κάποιες συζητήσεις με τη Μονή Βατοπεδίου, που είχε δημιουργήσει ένα κοινωφελές ίδρυμα με στόχο και τη δημιουργία ενός κέντρου αποκαταστάσεως αναπήρων.

Μία εβδομάδα αργότερα, οι συνεταίροι του κ. Πολέμη, του ανακοινώνουν πως συμφώνησαν με τη Μονή, να της δώσουν 9 εκ. ευρώ δωρεά, υπό την προϋπόθεση ότι, μετά τη δημιουργία του κέντρου αποκατάστασης, η εταιρεία Noliden θα γινόταν διαχειρίστριά του εντός δύο ετών - διαφορετικά το τίμημα θα επέστρεφε. Στις 15 δε, Μαΐου, ο επιχειρηματίας κατέβαλε στη Μονή, το τίμημα των 41 εκ. ευρώ για το ολυμπιακό ακίνητο και των 9 εκ. ευρώ για τη δωρεά, «χωρίς ωστόσο η μία υπόθεση να σχετίζεται με την άλλη».

Ο κ. Πολέμης, αγνοούσε ότι το ακίνητο δεν ήταν δυνατόν να χρησιμοποιηθεί ως θεραπευτήριο χωρίς να υπάρξει αλλαγή της χρήσης του - άλλωστε, «μου ελέχθη ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικό κέντρο, ή οτιδήποτε». Ούτε καν αυτοψία δεν είχε πραγματοποιήσει πριν την καταβολή του τιμήματος αγοράς του: «Εγώ το επισκέφθηκα μία φορά απ' έξω για δέκα λεπτά». Στις συναλλαγές και συζητήσεις με τη Μονή, δεν είχε καμία εμπλοκή, ενώ δεν ήταν παρών στην υπογραφή του συμβολαίου για το ολυμπιακό ακίνητο. Για τη «δωρεά υπό όρους» που έκανε, δεν υπήρχε η παραμικρή γραπτή συμφωνία. «Υπήρχε μία προφορική συμφωνία, η οποία επαληθεύτηκε την άλλη μέρα, όταν έγινε η αποδοχή δωρεάς, όπου μου εστάλη επιστολή που έγραφε λεπτομερώς και τους όρους». Ούτε στην Εφορία δηλώθηκε η πράξη, αφού ο κος Πολέμης δεν είχε συμβουλευθεί δικηγόρους.

«Business plan δεν προλάβαινε να γίνει, τη νομική υπόσταση του ακινήτου και τα τεχνικά δεδομένα του δεν τα ελέγξατε, τα 9 εκ. ευρώ πού πήγαν και πώς θα επιστρέψουν, δεν τα ελέγξατε. Από πού όλη αυτή η εμπιστοσύνη;» ρώτησε ο Μανώλης Βολουδάκης (ΝΔ), για να απαντήσει ο κ. Πολέμης: «Τι να σας πω; Δεν έχω απάντηση. Με εμπιστοσύνη γίνονται πάρα πολλά πράγματα και έτσι έχω λειτουργήσει στη ζωή μου».

Τα 9 εκ. ευρώ, βρίσκονται στη διαδικασία της επιστροφής, εφ' όσον έχει διαφανεί πως η Noliden δεν πρόκειται να γίνει διαχειρίστρια του κοινωφελούς Ιδρύματος της Μονής, το οποίο εξακολουθεί να υφίσταται.

«Αν δεν απατώμαι, το Ίδρυμα υφίσταται. Αν θυμάμαι καλά, λέγεται Γρηγόριον... κάτι» ανέφερε ο κ. Πολέμης. «Πριν σας καληνυχτίσουμε κύριε μάρτυς, το ίδρυμα το οποίο λέτε, είναι το ''Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς''» απάντησε ο Ν. Δένδιας.

Στην αρχή της διαδικασίας ο προεδρεύων της Επιτροπής Ν. Δένδιας απείλησε το μάρτυρα με κυρώσεις για ψευδορκία και αναρωτήθηκε «πώς είναι δυνατόν ένας επιχειρηματίας να κάνει μια ''υπό όρους δωρεά'' 9 εκατ. ευρώ, χωρίς να κρατά στα χέρια του ένα στοιχειώδες προσύμφωνο».

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ιερές ή ανίερες οι συναλλαγές της Μονής Βατοπεδίου είναι πολλών εκατομμυρίων ευρώ και μάλιστα γίνονται μέσω off shore εταιρειών. Πέρα από τη γνωστή ως τώρα RASSADEL τα ευρήματα της έρευνας αναδεικνύουν το ρόλο άλλων 2 off shore εταιρειών που συνεργάζονταν με τη Μονή Βατοπεδίου. Μία από αυτές η TORCASO. Τον Ιούνιο του 2007 η Μονή Βατοπεδίου εκδίδει επιταγή 700.000 ευρώ σε μια εταιρεία TORCASO που την επόμενη μέρα την εισπράττει. Διεύθυνση της εταιρείας TORCASO αναφέρεται η Π. Καλλιγά 23 στην Αθήνα. Μία υπάρχει στου Γκύζη και μία στη Φιλοθέη. Πήγαμε και στις δύο. Εταιρεία τέτοια δεν βρήκαμε.

Την TORCASO με τη Μονή συνδέει ο κοινός νομικός τους σύμβουλος, ο Αλέξανδρος Χατζηαλεξάνδρου ο οποίος στα τέλη Δεκεμβρίου του 2007 φαίνεται να παίρνει με εντολή της Μονής 2 επιταγές των 10 εκ. έκαστη, χωρίς αιτιολογία και χωρίς να φαίνεται πουθενά ο τελικός αποδέκτης.

Από την εξέταση μάλιστα του μοναχού Ευδόκιμου, του λογιστή της Μονής, ήρθε στο φως και μια τρίτη off shore εταιρεία, η MADEUS η οποία στήθηκε στην Κύπρο για να επενδύει τα χρήματα της Μονής Βατοπεδίου. Είναι προφανές ότι ο μοναχός δεν ήθελε να την αποκαλύψει με τίποτα. Το αποδεικνύει ο χαρακτηριστικός διάλογος που προηγήθηκε μεταξύ του Μιχάλη Καρχιμάκη και του Ευδόκιμου:

Mιχάλης Καρχιμάκης: Σε ποιες εξωχώριες εταιρείες έχετε χρήματα;

Μοναχός Ευδόκιμος: Στη RASSADEL

Μιχάλης Καρχιμάκης: Μόνο;

Μοναχός Ευδόκιμος: Αν έχουμε και άλλες εταιρείες; Αυτό θέλετε να με ρωτήσετε;

Μιχάλης Καρχιμάκης: Αν έχετε λεφτά σε άλλες εταιρείες.

Μοναχός Ευδόκιμος: Έχει ο κ. Κοιρανίδης ακόμη μια εταιρεία.

Μιχάλης Καρχιμάκης: Πως τη λένε την εταιρεία αυτή;

Μοναχός Ευδόκιμος: Πως τη λένε την εταιρεία δεν το ξέρετε;

Μιχάλης Καρχιμάκης: Για πείτε.

Μοναχός Ευδόκιμος: Να το πω;

Και το είπε: Τη λένε MADEUS. Σύμφωνα μάλιστα με την κατάθεση του μοναχού, η MADEUS διαχειριζόταν 30.000.000 «βατοπεδινά ευρώ» ενώ συνολικά η Μονή διατηρούσε χαρτοφυλάκιο ύψους 90.000.000 ευρώ μόνο για επενδύσεις.

Τωρα πέρα απο την πλάκα , αυτό είναι όνομα για λογιστή ......Ευδόκιμος ,

Μονο και μονο απο τις καταθεσεις τους , θα έπρεπε να μπουνε μεσα για πολλά χρόνια ,

αλλά είπαμε , εδώ είναι Ελλαδαρααααααααααααααααααααααααααααααααα

http://www.youtube.com/watch?v=uMA2_M_CgmE...feature=related

• 2 weeks later...

Κλήσεις για το Βατοπέδιο

09/12/2008

Τις πρώτες 27 κλήσεις για την υπόθεση του Βατοπεδίου έστειλαν οι εισαγγελείς Ευσταθία Σπυροπούλου και Παντελής Στραγάλης.

Οι πρώτοι ύποπτοι, μέλη του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, αναμένεται να αρχίσουν να εμφανίζονται ενώπιον των εισαγγελέων από την Τετάρτη για ανωμοτί κατάθεση.

Την ίδια ώρα παραμένουν τα ερωτήματα για τις κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου.

Καταθέτοντας στην επιτροπή, ο υπάλληλος της Τράπεζας της Ελλάδος Ιωάννης Γούσιος εκτίμησε πως είναι δύσκολο να εντοπιστούν οι τελικοί αποδέκτες των ποσών που εκταμιεύτηκαν μετρητοίς από τις τράπεζες της χώρας.

Παράλληλα επισήμανε την έλλειψη στοιχείων και το περιορισμένο χρονικό διάστημα που γίνεται η έρευνα για τους λογαριασμούς.

Αίσθηση προκάλεσε η αναφορά του κ. Γούσιου ότι στον κοινό λογαριασμό Βουλγαράκη - Πελέκη, στον οποίο κατατέθηκαν τα χρήματα για τα συμβόλαια της Μονής, υπήρχαν καταθέσεις που ξεπερνούν τα 4,5 εκατομμύρια ευρώ τα τελευταία τρία χρόνια.

Τα στελέχη της Τράπεζας της Ελλάδος τόνισαν ότι σε αρκετές συναλλαγές δεν τηρήθηκαν οι διατάξεις περί ξεπλύματος βρώμικου χρήματος.

Ο πρόεδρος της Επιτροπής Χρήστος Μαρκογιαννάκης κάλεσε για περαιτέρω διευκρινήσεις σχετικά με την κίνηση λογαριασμών τον επιχειρηματία Γιώργο Σαπχατζιδη και τον νομικό σύμβουλο της Μονής Αλέξανδρο Χατζηαλεξάνδρου.

Εν τω μεταξύ, διάταγμα αποκάλυψης των λογαριασμών "Ρασαντέλ" και "Μαντέους", εξέδωσε τη Δευτέρα το επαρχιακό δικαστήριο της Λευκωσίας.

Ερωτηθείς γιατί δεν υπεβλήθη αίτηση για αποκάλυψη των λογαριασμών και της εταιρίας "Τορκάσο", ο γενικός εισαγγελέας της Κύπρου, Πέτρος Κληρίδης, ανέφερε ότι αυτό θα γίνει όταν σταλούν ικανοποιητικά στοιχεία από την Ελλάδα.

Εκτίμησε μάλιστα, ότι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε λίγες ημέρες όταν οι τράπεζες συγκεντρώσουν όλα τα στοιχεία που τους έχουν ζητηθεί.

http://www.skai.gr/master_story.php?id=103308

Απορία: Θα τους τα ζητήσει κανείς πίσω;

κανονικά έπρεπε να ετοιμαστούμε για πετροπόλεμο ,

αλλα ..................................

....τελειωσαν οι πετρες ?????

Οχι

οι κανονικες δεν έχουν κάν αρχίσει .

και που κολαει το αλλα, βρε Κιμωνα ???

θα βγει το πορισμα και θα δειχνει ολους τους ενοχους και θα τους τιμωρησουμε ?

...οποτε δεν θα χρειασστει πετροπολεμος...σιγουρα αυτο εννοεις !!!!

και που κολαει το αλλα, βρε Κιμωνα ???

θα βγει το πορισμα και θα δειχνει ολους τους ενοχους και θα τους τιμωρησουμε ?

...οποτε δεν θα χρειασστει πετροπολεμος...σιγουρα αυτο εννοεις !!!!

Το αλλά.............. Χρύσα μου είναι ο χρονικός προσδιορισμός της ελπίδας ,

του πότε θα πιασουμε τις πέτρες και θα ανοιξουμε τα κεφάλια τους ,

αλλά............................................................................

...

Οπου τελίτσες βάλε , ώρες , μερες, μήνες , χρονια κλπ κλπ

ΥΓ Απο οτι άκουσα το πρωί το πόρισμα δεν δείχνει ενοχους , δεν υπάρχουν .

Οπότε χωρίς ενοχους δεν υπάρχει και τιμωρία , μόλις βγει θα το δούμε .

Συγνωμη ρε παιδιά γιατι εγω δεν τα γνωρίζω αυτά .

Τελικά πόσες επιτροπές υπήρχαν , ρωτάω γιατι βγήκαν πέντε (5) πορίσματα .

Μια επιτροπή δεν είχε συσταθεί που θα έκανε τον έλεγχο ??????

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Πέντε οι εκδοχές

Παραδόθηκαν τη Δευτέρα στον πρόεδρο της Βουλής Δημήτρη Σιούφα τα πορίσματα των βουλευτών της Εξεταστικής Επιτροπής για την υπόθεση της ανταλλαγής εκτάσεων μεταξύ της Μονής Βατοπαιδίου με το Δημόσιο. Πέντε οι εκδοχές.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι βουλευτές της ΝΔ, που αποτελούν και την πλειοψηφία στην Επιτροπή, αποδίδουν πολιτικές ευθύνες στους Γιώργο Δρυ και Απόστολο Φωτιάδη, για τις δικές τους υπουργικές αποφάσεις, που αναγνώριζαν την κυριότητα της Μονής επί της λίμνης, και αντικειμενικές πολιτικές ευθύνες στους αρμόδιους υπουργούς της ΝΔ, για τη διαδικασία που ακολούθησαν οι υφιστάμενοί τους στη διαχείριση των ανταλλαγών, η οποία θα έπρεπε να τυγχάνει μεγαλύτερης προσοχής και ελέγχου από πλευράς υπουργών.

Στο 150 σελίδων πόρισμα του ΠΑΣΟΚ καταλογίζονται ποινικές ευθύνες σε πέντε υπουργούς (Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη, Μπασιάκο, Δούκα και Κοντό) και πολιτικές ευθύνες σε τέσσερις υπουργούς (Αλογοσκούφη, Μαγγίνα, Μπέζα και Κιλτίδη). Από το ΠΑΣΟΚ αναμένεται να κατατεθεί πρόταση για σύσταση προανακριτικής επιτροπής.

Διαχρονικές πολιτικές ευθύνες βλέπει στο πόρισμά του το ΚΚΕ, καθώς η υπόθεση ξεκίνησε από την περίοδο διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και κορυφώθηκε επί κυβέρνησης ΝΔ. Συγκεκριμένα, αποδίδει πολιτική ευθύνη στους κ.κ. Δρυ, Φωτιάδη, Μπασιάκο, Κοντό, Δούκα και Κιλτίδη. Επίσης, το ΚΚΕ λέει «ναι» στη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής.

Ο ΣΥΝ αναγνωρίζει πολιτικές ευθύνες τουλάχιστον σε όσους υπέγραψαν τις ανταλλαγές, με διαχωρισμό της περιόδου του ΠΑΣΟΚ εξαιτίας των αναπομπών των απόφάσεων από τον Απόστολο Φωτιάδη. Επίσης, φωτογραφίζει τουλάχιστον τέσσερις υπουργούς για ενδεχόμενο ποινικών ευθυνών.

Ο ΛΑΟΣ αποδίδει πολιτικές ευθύνες σε υπουργούς της κυβέρνησης, ενώ ανοιχτό αφήνει το ενδεχόμενο για περαιτέρω διερεύνηση ποινικών ευθυνών.

Το πόρισμα θα τεθεί προς συζήτηση το απόγευμα της Τρίτης στην Ολομέλεια της Βουλής. Την Κυριακή πραγματοποιείται μία ακόμα συνεδρίαση προκειμένου να γίνει προσπάθεια να συνταχθεί κοινό πόρισμα.

Αντώναρος: Ανυπαρξία ποινικών ευθυνών

Το πόρισμα ξεκάθαρα και πέρα από οποιαδήποτε αμφιβολία διαπιστώνει την ανυπαρξία ποινικών ευθυνών, δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος.

Σε ό,τι αφορά την πρόθεση των κομμάτων της Αντιπολίτευσης για συγκρότηση Προανακριτικής Επιτροπής είπε πως από την ανακοίνωση προθέσεων μέχρι τη διενέργεια μιας πράξης πολλές φορές η απόσταση είναι μεγάλη και επανέλαβε, απαντώντας σε άλλη ερώτηση, πως θα μελετηθούν και θα αξιολογηθούν όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνονται στο πόρισμα.

Παπακωνσταντίνου: Οργανωμένο σκάνδαλο

Το σκάνδαλο του Βατοπαιδίου ήταν οργανωμένο με ευθύνη υπουργών της ΝΔ και κεντρικό συντονισμό και προκάλεσε τεράστια ζημιά στο Δημόσιο, τόνισε, μεταξύ άλλων, ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, αναφερόμενος στην κατάθεση της πορισματικής έκθεσης της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου εκτίμησε ότι και τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης φαίνεται ότι καταλήγουν στα ίδια συμπεράσματα και στο αίτημα για την σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής.

Αναφερόμενος στο πόρισμα της ΝΔ τόνισε ότι υπάρχει προσπάθεια απαλλαγής όλων των εμπλεκόμενων υπουργών, με μια γενικόλογη αναφορά περί πολιτικών ευθυνών στο τέλος της έκθεσης.

Ο κ.Παπακωνσταντίνου αναρωτήθηκε τι είδους είναι αυτές οι πολιτικές ευθύνες στις οποίες αναφέρεται η ΝΔ και σε ποιους ανήκουν. Όπως τόνισε, πολιτική ευθύνη και ανάληψή της σημαίνει παραίτηση και αναρωτήθηκε εάν ο πρωθυπουργός που έχει και την ευθύνη, μετά την αναγνώριση των πολιτικών ευθυνών θα ζητήσει παραιτήσεις.

Newsroom ΔΟΛ

Λοιπόν , αφου όλοι βγαζουν πορίσματα ,είπα να βγαλω και εγω ένα .......

Πόρισμα DAS , με πληροφορίες απο όλο τον κόσμο .

Ένα εξαφανισμένο είδος αμφίβιου, που έζησε την εποχή των πρώτων δεινοσαύρων, είχε υιοθετήσει μια τεχνική δαγκώματος μοναδική στο ζωικό βασίλειο και φαινεται να ευθύνεται για όλα τα Ελληνικά σκάνδαλα .

Ανοιγε το στόμα όχι κατεβάζοντας την κάτω σιαγώνα, αλλά ανεβάζοντας το άνω τμήμα, μια κίνηση που θυμίζει καπάκι τουαλέτας.

Το πρωτόγονο αμφίβιο Gerrothorax pulcherrimus γνωστό και ως hellenius pamfagous skandalarus ήταν «το πιο άσχημο ζώο του κόσμου» σχολίασε στο Reuters ο Φάρις Γιένκινς του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ, μέλος της ερευνητικής ομάδας που περιγράφει τη μηχανική του παράξενου δαγκώματος στο Journal of Vertebrate Biology.

«Υπάρχουν μερικά σπονδυλωτά που όταν δαγκώνουν σηκώνουν ελαφρά το κεφάλι ή την άνω γνάθο. Ορισμένες σαλαμάνδρες το κάνουν λίγο. Ορισμένα ψάρια το κάνουν λίγο. Δεν γνωρίζουμε όμως κανένα [άλλο] ζώο που το κάνει τόσο εκτεταμένα» είπε.

Με το τεράστιο και παράξενο δαγκωμά του , δεν αφήνει κανενα περιθώριο στα θύματα του .

Ο Gerrothorax, γνωστός από απολιθώματα που έχουν βρεθεί σε διάφορες περιοχές του κόσμου, πιστεύεται ότι ζούσε στον πυθμένα λιμνών (κυρίως στην Βιστωνίδα και στις παραλίμνιες περιοχές ) και κυριολεκτικά αναρροφούσε τη λεία του άνοιγοντας απότομα το στόμα.

Το ερπετό είχε μήκος γύρω στο ένα μέτρο και το σώμα του ήταν θωρακισμένο με οστέινες πλάκες. Είχε επίπεδο σώμα και κεφάλι, κοντά πόδια και καλά ανεπτυγμένα βράγχια. Χάρη στην ειδική κατασκευή της άρθρωσης του κεφαλιού με τη σπονδυλική στήλη, μπορούσε να ανασηκώνει το κεφάλι σε γωνία 50 μοιρών με την κάτω γνάθο.

«Το γεγονός ότι το ίδιο είδος υπήρχε τόσο στη Γροιλανδία όσο και στη δυτική την Νότια Ευρώπη και τη Σκανδιναβία υποδηλώνει ότι αυτή η μοναδική δομή του στόματος , ήταν άκρως επιτυχημένη» εκτίμησε η Αν Ουάρεν του Πανεπιστημίου Λα Τρομπ της Μελβούρνης, καθως και ο Λα τρόμπας της Ελλάδας επίσης, μέλη της ερευνητικής ομάδας.

Το ιδιότροπο πλάσμα ανήκε στους πλαγιόσαυρους, μια ομάδα αμφιβίων που εξαφανίστηκε αφήνοντας ως απογόνους την μεταλλαγμένη μορφή (hellenius pamfagous skandalarus) .

Η εξωτερική πανοπλία του ήταν απαραίτητη για να προστατευτεί από άλλα αρπακτικά αμφίβια και από τους φυτόσαυρους, ερπετά που θύμιζαν κροκόδειλους. (kumparus kumparus)

Το αμφίβιο χάθηκε σε ένα κύμα μαζικής εξαφάνισης ειδών στο τέλος της Τριασικής Περιόδου, πριν από 200 εκατομμύρια χρόνια και έκανε την εμφανισή του πρίν απο μερικές δεκαετίες στην Ελλάδα .

Οι επιστήμονες αναφέρουν , πως ο μόνος τρόπος οριστικής εξαφάνισης του , είναι μόνο η υπερβολική τροφή , δηλαδή πρέπει να τραφεί τόσο πολύ , μέχρι να σκάσει , μόνο τότε μπορεί να κατασταφεί οριστικά .

Newsroom ΔΟΛ

Πηγη

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=252

Ρε συ Κίμωνα , ειλικρινά τώρα πίστευες κάτι διαφορετικό γιατί θα τραβήξω .......... τα μαλιά μου !!!!

Η ΝΔ θα έβγαζε ότι δεν προκύπτουν πολιτικές ευθύνες

Το ΠΑΣΟΚ ότι προκύπτουν αλλά όχι για τον κ.Δρυ και τον λ.Φωτιάδη (αυτοί φαίνεται παίζαν άλλο παιχνίδι και όχι βατομονόπολη)

Και τα άλλα 3 κόμματα τα δικά τους .

Είναι όπως στις φοιτικές εκλογές , ολοι βγάζουν τα δικά τους αποτελέσματα και όλοι είναι νικήτες , αυτό άλλωστε μας χαρακτηρίζει και ως έθνος το ανίκητο ελληνικό DNA .

Όποτε ακούω ότι συστάθηκε κάποια επιτροπή και μάλιστα διακομματική (έμφαση για να ψαρώσουμε) τότε λέω " α ωραία θα μας κάνουν το αβγό τώρα "

Αλλήθεια για τις εργασίες της εξεταστικής επιτροπής θα πληρωθούν για το κόπο τους ή το έκαναν για την Ελλάδα (ρε γαμώτο) ???

Ήθελα να ήξερα αν ήταν κάποιος κοινός θνητός που θα είχε κάνει αυτές τις λαμογιές , θα γινόταν τόσο χαμός και τελικά όλα να βγούν λάδι ή την ίδια στιγμή θα ήταν στο κελί 33 ???? Θα μου πείς ποίος κοινός θνητός ασχολείται με μύρια και θα έχεις δίκιο !!!!

Ρε συ Κίμωνα , ειλικρινά τώρα πίστευες κάτι διαφορετικό γιατί θα τραβήξω .......... τα μαλιά μου !!!!

Η ΝΔ θα έβγαζε ότι δεν προκύπτουν πολιτικές ευθύνες

Το ΠΑΣΟΚ ότι προκύπτουν αλλά όχι για τον κ.Δρυ και τον λ.Φωτιάδη (αυτοί φαίνεται παίζαν άλλο παιχνίδι και όχι βατομονόπολη)

Και τα άλλα 3 κόμματα τα δικά τους .

Είναι όπως στις φοιτικές εκλογές , ολοι βγάζουν τα δικά τους αποτελέσματα και όλοι είναι νικήτες , αυτό άλλωστε μας χαρακτηρίζει και ως έθνος το ανίκητο ελληνικό DNA .

Όποτε ακούω ότι συστάθηκε κάποια επιτροπή και μάλιστα διακομματική (έμφαση για να ψαρώσουμε) τότε λέω " α ωραία θα μας κάνουν το αβγό τώρα "

Αλλήθεια για τις εργασίες της εξεταστικής επιτροπής θα πληρωθούν για το κόπο τους ή το έκαναν για την Ελλάδα (ρε γαμώτο) ???

Ήθελα να ήξερα αν ήταν κάποιος κοινός θνητός που θα είχε κάνει αυτές τις λαμογιές , θα γινόταν τόσο χαμός και τελικά όλα να βγούν λάδι ή την ίδια στιγμή θα ήταν στο κελί 33 ???? Θα μου πείς ποίος κοινός θνητός ασχολείται με μύρια και θα έχεις δίκιο !!!!

Βρε συ Αποστόλη , δεν είπα αυτό ,

απλά νομιζα πως θα εβγαινε ένα πόρισμα ,

να έλεγε τις ραραριες μαζεμενες .

Το σπιτακι του γιού του ταχυδρόμου στο καπανδρίτι το έχεις δει ???

post-5297-1229363121_thumb.jpg

πτωχό αλλα τίμιο ,

χρόνια δημοσιογραφικου ιδρώτα χύθηκαν για την κατασκευη του .