Προς το περιεχόμενο

Μονή Βατοπεδίου ή αλλιώς όταν ο μοναχισμός μετατρεπεται σε real estate....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε επειδή δεν μπορώ να ασχοληθώ με την περαιωση τώρα ,

διότι εχω να διαβασω δεκαδες email που μου έρχονται.

Πιστευω ότι βρήκα την επιβεβαιωση του υστερογραφου σου.

Καλά δεν ρωτάω που βρήκαν το mail μου ,

γιατί απαντηση δεν θα πάρω.

Μήπως όμως πρεπει να ανυσηχώ γιατι προερχονται όλα απο συγκεκριμένο χώρο ...

Αγαπητή φίλη και φίλε

Με πυξίδα την εντιμότητα,το ήθος,τον σεβασμό,την εργατικότητα και την συνεχή προσφορά στην πειραική και μανιάτικη κοινωνία δίνω και πάλι τον Αγώνα μου στις εκλογές της 7ης Νοεμβρίου στην Περιφέρεια Αττικής για τον Πειραιά, Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Κορυδαλό, Νίκαια, Ρέντη, Πέραμα, με τον συνδυασμό "Αττική Νέα Προοπτική" Υποψ.Περιφερειάρχης Β.ΚΙΚΙΛΙΑΣ

Είμαι Αγωνίστρια-Δυνατή-Μαχητική-Διεκδικητική-ΟΝΝΕΔΙΤΙΣΑ απο 1980 και Σήμερα Μέλος Πολιτικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας για 4η συνεχή φορά Ανυποχώρητη και Ασυμβίβαστη με το παράνομο, το Ανήθικο και το άδικο.

Μπορώ να Συγκρουστώ, να διοικήσω και να κουμαντάρω πρόσωπα και καταστάσεις. Μπορώ να λειτουργήσω Αυθόρμητα χωρίς οργανωμένα σχέδια, με γενναιοδωρία, ειλικρίνεια, συνέπεια, απλότητα και σεμνότητα.

Δεν χρησιμοποιώ ξύλινη γλώσσα, δεν μάχομαι στο παρασκήνιο, δεν δίνω ανεκπλήρωτες υποσχέσεις, είμαι Γυναίκα, δηλαδή "καπάτσα".

Είμαι η Λιτσα Αγαλοπούλου-Πετράκου.

Η Εργοθεραπεύτρια των ΚΑΠΗ του Δ.Πειραιά 24 χρόνια.

Η Αντιπρόεδρος Υπερνομαρχίας Αθηνών Πειραιώς.

Η Πρόεδρος της Πανελλήνιας ¨Ενωσης Γυναικών ΜΑΝΗΣ.

Για τους παραπάνω λόγους σας ζητώ τον 1 απο τους 3 σταυρούς.

Καθαρή Επιλογή-Πρώτη Δύναμη.

Η Δική σας φωνή στην Περιφέρεια Αττικής-Πειραιά.

ΑΓΑΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΕΤΡΑΚΟΥ ΛΙΤΣΑ

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ: Αθανασίου Μιαούλη 44, 18536 Πειραιάς - Τηλ. 210 4181666, Τηλ.-Fax 210 4180337

Ιστοσελίδα: http://www.agalopoulou-petrakou.gr e-mail: [email protected]

Αγαπητοί Συνδημότες

Είμαι γνωστή, έγκριτη δικηγόρος Πειραιώς, με άριστη νομική κατάρτιση και ευδόκιμη πολυετή σταδιοδρομία στην ελεύθερη μαχόμενη δικηγορία.

Έγγαμη με το γνωστό δικηγόρο Πειραιώς Ελευθέριο Κ.Πετρίδη και μητέρα δύο εξαίρετων επιστημόνων-ελεύθερων επαγγελματιών στον Πειραιά.

Εχω την τιμή να είμαι η θυγατέρα του καταξιωμένου Πειραιώτη,έγκριτου δικηγόρου και ανιδιοτελή αγωνιστή στους κοινωνικούς αγώνες,αείμνηστου Γιάννη Δ.Χασανάκου.

Έχω καταξιωθεί στην Πειραική Κοινωνία και όχι μόνο,για τους ανιδιοτελείς διεκδικητικούς αγώνες και την κοινωνική προσφορά μου μέσα και έξω από το επάγγελμά μου αφενός , και αφετέρου, μέσα απο Συλλόγους Πολιτιστικούς και Εξωραιστικούς, Γονέων του 9ου Γυμνασίου και Λυκείου Πειραιώς (με τότε μαθητές εκεί τα παιδιά μου), Μανιάτικους κλπ.

Είναι γνωστοί στον Πειραιά οι ανιδιοτελείς, δικαστικοί και εξωδικαστικοί αγώνες μου, στους οποίους οφείλεται η ύπαρξη και λειτουργία σήμερα του Δημοτικού μας Νεκροταφείου "Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ".

Χωρίς αυτούς τους αγώνες που έκανα ως απλή δημότισσα Πειραιά, το ιστορικό αυτό Νεκροταφείο της Πόλης μας θα είχε κλείσει απο το έτος 2001.

Εμφορούμαι απο ήθος, συνέπεια, ειλικρίνεια, ευσυνειδησία, γενναιοδωρία, ανιδιοτέλεια, σεμνότητα και εργατικότητα.

Είμαι δραστήρια, μαχητική και διεκδικητική.

Ανυποχώρητη και ασυμβίβαστη με το άδικο, το παράνομο, το ανήθικο.

Ελεύθερη, ανεξάρτητη και αδέσμευτη.

Λειτουργώ πάντα σύμφωνα με τις υπαγορεύσεις της συνείδησής μου και μόνο αυτής.

Πάντα βοηθούσα και θα βοηθώ με κάθε τρόπο τους απανταχού συνανθρώπους μου, αμέτρητες φορές, εθελοντικά προσφερόμενη γι αυτό.

Είμαι πολύ θυμωμένη για τη σημερινή κατάντια στην οποία έχει περιέλθει ο Δήμος και η Πόλη του ιστορικού και περήφανου Πειραιά μας.

ΓΙ ΑΥΤΟ:

Αποδέχθηκα την τιμητική για μένα, ως ανεξάρτητης, καταξιωμένης προσωπικότητας του Πειραιά, πρόσκληση-πρόταση του υποψήφιου Δημάρχου Β.Μιχαλολιάκου να με συμπεριλάβει στο Συνδυασμό του "ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ", ως υποψήφια Δημοτική Σύμβουλο.

ΓΙΑΤΙ:

Θέλω και μπορώ, αφού διαθέτω τα απαιτούμενα προσόντα, να συμβάλω με όλες μου τις δυνάμεις στο νοικοκύρεμα του Δήμου μας και τη συνετή και ηθική Διοίκησή Του προς όφελος και συμφέρον της Πόλης μας και των Πειραιωτών, ώστε: O Πειραιάς μας να ξαναγίνει ο παλιός, καθαρός και φερέγγυος, ιστορικός και περήφανος Πειραιάς, του πολιστισμού, της παράδοσης, της ευπρέπειας και της ανθρωπιάς.

ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ:

Να υπηρετήσω το Δήμο μας ευόρκως και πάντα με μοναδικό γνώμονα τα συμφέροντα των Πειραιωτών.

Να εργαστώ ακούραστα και φιλότιμα για την επίλυση των συσσωρευμένων Δημοτικών Προβλημάτων.

Να είμαι η δυνατή, μαχητική,διεκδικητική παρουσία και φωνή μέσα και έξω από το Δημοτικό Συμβούλιο.Πάντα δίπλα στους συμπολίτες μου και αρωγός στα Δημοτικά Προβλήματά τους.

Να πολεμήσω με σθένος και αποφασιστικότητα την όποια τυχόν διαπιστώσω διαφθορά και διαπλοκή μέσα στο Δήμο, απ'όπου κι αν προέρχεται.

Να καταγγέλω στους Πειραιώτες καθετί ζημιογόνο γι αυτούς και το Δήμο, που τυχόν θα επιχειρηθεί απ'οπουδήποτε και καθ'οιονδήποτε τρόπο.

Ο σταυρός της προτίμησής σας θα μου δώσει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσω τις δεσμευτικές αυτές υποσχέσεις μου και σας διαβεβαιώνω με κάθε ειλικρίνεια, πως ποτέ δε θα μετανιώσετε για την προτίμησή σας αυτή.

Μπορείτε να με ψηφίσετε σε όποιο Διαμέρισμα κι αν ανήκετε.

Με εκτίμηση: Χασανάκου-Πετρίδη Κυριακούλα του Ιωάννη, Δικηγόρος,Καραΐσκου 117, 7ος όροφος, 18535 Πειραιάς, Τηλ: 2104120305, Κινητό: 6944195204

Υποψήφια Δημοτική Σύμβουλος (Β' Διαμέρισμα), Συνδυασμός "ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ", Βασίλη Μιχαλολιάκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

B):P

Η φάση είναι ότι μπορεί και να τα πιστεύουν αυτά που γράφουν ..... :P

Άσε που πιστεύω οτι πρέπει να έχουν όλοι την ίδια "σκάλα" για να γράφουν το προεκλογικό τους μονόλογο ....... :)

Αν κρίνω από αυτά που μου λέγαν για να μπω υποψήφιος τότε το υστερόγραφο που έγραψα παραπάνω ισχύει μέχρις κεραίας .......

Αλήθεια Κιμωνάκο και λοιποί φίλοι αν τελικά έλεγα ναι στις πιέσεις και κατεβαίνα θα με ψήφιζες ????? ;);) (εως τώρα σε αυτη την υποθετική ερώτηση έχω μαζέψει 53 ψήφους !!!Βρε μπας και έκανα λάθος ????? :P:D )

ΥΓ 1 Αλήθεια οι σύμβουλοι τι χρειάζονται ??? Για Δήμαρχο δε ψηφίζουμε ? Αν θέλει να έχει ανθρώπους για να του μεταφέρουν τα προβλήματα θα πρότεινα να ορίζει εβδομαδιαίο ραντεβού στα καφενεία των περιοχών ή ακόμη και στο εκάστοτε γραφείο , αλλά βέβαια ξέχασα ότι στα καφενεία πάμε όταν ζητιανεύουμε λίγα ψίχουλα ψήφων και όχι για να ακούσουμε τα προβλήματα .

ΥΓ 2 Έχουν περάσει πάρα πολλοί υποψήφιοι , το μόνο πράγμα που σου λένε ΟΛΟΙ είναι θέλω τη βοήθεία σου κλπ , κανείς μα κανείς (ίσως μόνο της λαϊκης συσπείρωσης , αλλά και πάλι γενικότητες) δεν έχει αναφέρει το πρόγραμμά του (όχι βέβαια ότι θα το τηρήσει αλλά έτσι για να λέμε) , όταν μάλιστα ρώτησα ένα φίλο για το τι πρόκειται να γίνει πχ με τα δημοτικά τέλη , με κοίταζε παράξενα .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 οι ψήφοι σου.

Καλά τώρα τα πήρα .........

Μόνο μια ψήφο ??????

Συγγενείς , φίλους γνωστούς για να με προωθήσεις ?????

Μάλλον θα έπρεπε να απευθυνθώ στον proo που όσο να πεις έχει και ένα lifestyle και υψηλές γνωριμίες οπότε κάτι θα καβάτζαρα .

Από σένα περίμενα τουλάχιστουν 20 ψηφαλάκια .....

Τσ τσ τσ ύστερα από αυτό θα το σκεφτω να ανηφορίσω στα Ιωάννινα .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ποιοί κρύβοντε πίσω από το Θερμοηλεκτρικό Σταθμό Υγραερίου στον Αστακό;

Σύμφωνα, με το γερμανικό Εμπορικό Μητρώο, η εταιρεία της Μονής Βατοπεδίου Rassadel (με έδρα την Κύπρο) είναι εταίρος της Rosebud Energie Deutschland GmbH, μέλος της κοινοπραξίας APPC - Astakos Power Plan Consortium, που έχει αδειοδοτηθεί, ήδη, από τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) για την κατασκευή του Θερμοηλεκτρικού Σταθμού Υγραερίου Αστακού (ΘΗΣΥΑ 1.010 μεγαβάτ), στο πλαίσιο της γνωστής επένδυσης του Κατάρ στον Αστακό.

Σύμφωνα με άρθρο της RealNews μεγάλες μπίζνες στον χώρο της ενέργειας, μετά το real estate, κάνει ο ηγούμενος Εφραίμ και η παρέα του, αφού, όπως αποκάλυψε ηRealnews, η πολυσυζητημένη επένδυση του εμίρη του Κατάρ Χαμάντ μπιν Χαλίφα αλ Τάνι στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας δεν φέρει μόνο τις… ευλογίες του αλλά και τη σφραγίδα της εταιρείας της Μονής Βατοπεδίου Rassadel.

Ούτε το σκάνδαλο, ούτε η οικονομική κρίση φαίνεται να πτοούν τον πολυμήχανο μοναχό, ο οποίος αποδεικνύεται - επιχειρηματικά τουλάχιστον - «πολύ σκληρός για να πεθάνει». Σύμφωνα, λοιπόν, με το γερμανικό Εμπορικό Μητρώο, η εταιρεία της Μονής Βατοπεδίου Rassadel (με έδρα την Κύπρο) είναι εταίρος της Rosebud Energie Deutschland GmbH, μέλος της κοινοπραξίας APPC - Astakos Power Plan Consortium, που έχει αδειοδοτηθεί, ήδη, από τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) για την κατασκευή του Θερμοηλεκτρικού Σταθμού Υγραερίου Αστακού (ΘΗΣΥΑ 1.010 μεγαβάτ), στο πλαίσιο της γνωστής επένδυσης του Κατάρ στον Αστακό.

Ο τρίτος κατά σειρά εταίρος της κοινοπραξίας APPC (που ελέγχει το 33%) αποτέλεσε μάλλον έκπληξη για όσους γνωρίζουν τον χώρο, καθώς πρόκειται για μια άγνωστη εταιρεία, με διευθύνοντα σύμβουλο και εκπρόσωπό της έναν επίσης όχι και τόσο γνωστό επιχειρηματία, τον Ιωάννη Αντωνιάδη - Σπορίδη.

Ερωτηματικά

H γερμανική εταιρεία, που ιδρύθηκε στις 7/12/2006 με έδρα τη Φραγκφούρτη και αρχικό μετοχικό κεφάλαιο 25.000 ευρώ, δεν διαθέτει ιστοσελίδα και η μόνη πληροφορία που μπορεί να βρει κανείς στο διαδίκτυο για το επενδυτικό παρελθόν της είναι ένα project για καύσιμα από φύκια στο Ισραήλ.

Στη μετοχική της σύνθεση, εκτός από τον επιχειρηματία Ιωάννη Σπορίδη Αντωνιάδη (με αρχικό κεφάλαιο 8.100 ευρώ) και τη Rassadel (1.750 ευρώ), αναφέρονται ως εταίροι και οι Ιωάννης Παπασάββας, Παναγιώτης Καφατσάκης, δρΑλεξάντερ Κοτμπ και ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος.

Η Rosebud Energie Deutschland GmbH, που από τον περασμένο Μάρτιο διατηρεί υποκατάστημα και στην Ελλάδα, είναι ωστόσο γνωστή τόσο στο υπουργείο Εξωτερικών, όσο και στο υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, τα οποία είναι κατά κύριο λόγο αρμόδια για την επένδυση των Καταρινών.

Κατόπιν τούτου, η συμμετοχή της εμπλεκόμενης στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου εταιρείας Rassadel στην επένδυση της χρονιάς και ενώ ακόμη η Δικαιοσύνη διερευνά το σκάνδαλο, δεν μπορεί παρά να προκαλεί πλήθος ερωτημάτων.

Ενδεικτικό, μάλιστα, των σχεδίων της εταιρείας είναι η απάντηση του Ι. Αντωνιάδη - Σπορίδη σε ερώτηση δημοσιογράφου για το πού θα βρει το περίπου ένα δισεκατομμύριο ευρώ που απαιτείται για να συνεισφέρει ως εταίρος. Ο ίδιος είχε απαντήσει ότι δεν χρειάζεται να διαθέσει χρήματα, καθώς θα αναθέσει το έργο σε υπεργολάβο, με υποψήφιες εταιρείες τη Mitsubishi, την General Electric και τη Siemens.

Επιστολή

Το θέμα κοινοποίησε με επιστολή που απέστειλε προς τον πρόεδρο της Επιτροπής Προκαταρκτικής Εξέτασης για την υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου, Δημήτρη Τσιρώνη, ο τ. καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών,Δημήτρης Παπανίκας, ο οποίος έχει ασχοληθεί διεξοδικά με την περιβαλλοντική διάσταση της επένδυσης.

«Είναι γνωστό από κυβερνητικές ανακοινώσεις ότι η προαναφερθείσα επένδυση του Κατάρ ανέρχεται σε αρκετά δισεκατομμύρια ευρώ, με ανάλογα μεγάλα οικονομικά οφέλη για τα μέλη της κοινοπραξίας και των εταίρων τους. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία, αντίστοιχα μεγάλο οικονομικό όφελος θα έχει επίσης η εταιρεία της Μονής Βατοπεδίου Rassadel, η οποία ήδη συμμετέχει μέσω της Rosebud στις διεργασίες ανάθεσης του έργου», αναφέρεται χαρακτηριστικά στην επιστολή που κοινοποιήθηκε στη Βουλή την περασμένη Τετάρτη. Με εξαιρετικό, λοιπόν, ενδιαφέρον αναμένονται οι ενέργειες του προέδρου της Επιτροπής.

Μπίζνες

Από το 1992 ξεκινούν στην Ελλάδα οι επιχειρηματικές δράσεις του Ι. Σπορίδη - Αντωνιάδη, όταν σύστησε τη Future Εισαγωγές, Αντιπροσωπείες ΕΠΕ, εταιρεία που κατείχε μετοχικό πακέτο και στην ομώνυμη Future Τηλεπικοινωνιακά Δίκτυα ΕΠΕ, της οποίας ήταν διευθύνων σύμβουλος. Δέκα χρόνια αργότερα, η Future Εισαγωγική Εξαγωγική Ανώνυμη Εμπορική Εταιρεία Συστημάτων Τηλεπικοινωνιών (όπως είχαν μετονομαστεί εν τω μεταξύ οι εταιρείες) τέθηκε σε εκκαθάριση, γιατί δεν υπέβαλε ισολογισμούς ως όφειλε, ως ανώνυμη εταιρεία (ΦΕΚ Α.Ε./ΕΠΕ 2126/21-03-2002).

Στον χώρο των τηλεπικοινωνιών ανήκει και το δεύτερο επιχειρηματικό εγχείρημα του Ι. Σπορίδη - Αντωνιάδη (Eunice Telecommunications Hellas Α.Ε.), η οποία επίσης ξεκινά τη λειτουργία της το 2002, αλλά έχει ανάλογη τύχη, καθώς τίθεται σε εκκαθάριση το 2009 και διεγράφη από το μητρώο πριν από λίγους μήνες.

Μετά το 2000, ο πολυσυζητημένος το τελευταίο διάστημα επιχειρηματίας, ο οποίος δηλώνει ηλεκτρονικός, εισέρχεται δυναμικά στον χώρο των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Ο ίδιος, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Εθνικού Τυπογραφείου, είναι μέλος σε τουλάχιστον 18 ανώνυμες εταιρείες που έχουν δημιουργηθεί για την κατασκευή, την εγκατάσταση και την εκμετάλλευση αιολικών πάρκων σε διάφορους νομούς (Αττική, Αρκαδία, Φωκίδα, Βοιωτία, Εύβοια, ακόμη και στη Ρόδο).

Το παρελθόν της Rassadel

Ηταν το 2008 όταν ο τότε επικεφαλής της Επιτροπής για το ξέπλυμα βρόμικου χρήματος Στέλιος Γκρόζος αποκάλυψε, με στοιχεία που έστειλε στο πλαίσιο της Εξεταστικής Επιτροπής για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, ότι η εταιρεία Rassadel (με έδρα την Κύπρο) έχει τελικό δικαιούχο τη Μονή του Αγίου Ορους και ότι ο επιχειρηματίας Αθως Κοιρανίδης ήταν απλώς η «εμπροσθοφυλακή».

Από τις κινήσεις των λογαριασμών της μονής προέκυψε ότι στη Rassadel μεταφέρθηκαν περίπου 50 εκατ. ευρώ, μεταξύ άλλων για τις αγορές μετοχών σε εταιρείες τηλεπικοινωνιών, την υγεία, τον χώρο των τροφίμων, των κατασκευαστικών εταιρειών, αλλά και των τραπεζών.

Η εταιρεία, μάλιστα, κατείχε το 30% της Ανθεμιάς του επιχειρηματία Αθανάσιου Πάπιστα, η οποία αγόρασε τα 64 ακίνητα της Θεσσαλονίκης.

Σημειώνεται, τέλος, ότι μετά την εισαγγελική εντολή για το πάγωμα των τραπεζικών λογαριασμών του Βατοπεδίου, η Rassadel έγινε ο οικονομικός «πνεύμονας» της αγιορείτικης μονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στην υγειά του κορόιδου".

Επιδότηση των τεμπελχανάδων του Αγίου Όρους...ακόμη και της μονής του Εφραίμ!!!

Οικονομική χορηγία 2.250.000 πρόκειται να δοθεί μετά από απόφαση του υπουργείου Οικονομικών στις Ιερές Μονές Αγίου Όρους. Η απόφαση προβλέπει και την έκδοση χρηματικών ενταλμάτων πληρωμής στη ΔΟΥ Πολύγυρου στο όνομα των Ιερών Μονών.

Το ύψος της ετήσιας οικονομικής χορηγίας καθορίστηκε κατά το οικονομικό έτος 2010 και έχει εγγραφεί στον προϋπολογισμό του 2011.

Βλ.συνημμένο αρχείο με όλα τα ποσά ανά μονή.

Πηγή: http://et.diavgeia.gov.gr/f/minfin/ada/4%CE%919%CE%A4%CE%97-%CE%A6%CE%A6

oikonomikienishisiagiouorous.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...