Sign in to follow this  
Guest mariosk

ΑΔΕΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

Recommended Posts

Guest mariosk

Καλό μήνα και καλή εβδομάδα σε όλους

Θέλω να δω τις απόψεις των συναδέλφων σχετικά με τις άδειες των λογιστών και αυτό γιατί θεωρώ ότι το οικονομικό επιμελήτηριο,όπως και πολλοί άλλοι φορείς στην Ελλάδα μας, ψάχνουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.

Ανήκω στην κατηγορία των πτυχιούχων ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ.Πτυχίο πήρα μόλις πριν δύο χρόνια, μετά από εφτά χρόνια.

Οικονομικοί λόγοι με ανάγκασαν από την πρώτη ημέρα που ήμουν φοιτητής να δουλεύω,όπως και χιλίαδες άλλα παιδιά.

Ήμουν υπάλληλος γραφείου και τον 7/2003 μεταπήδησα στο λογιστήριο ως βοηθός λογιστή(με ένσημα), ήμουν όμως ακόμα χωρίς πτυχίο.Πέρυσι πήρα την δύσκολη απόφασει και έκανα ένα λογιστικό γραφείο και παραιτήθηκα απο την δουλειά μου. Είμαι κάτοχος Γ τάξης από τον Νοέμβριο του 2006.

Και κάνω τα χαρτιά μου για να αλλάξω άδεια,που στο κάτω κάτω μου χρειάζεται, και το επιμελητήριο μου αρνείται να πάρει την αίτηση γιατί δεν έχω λέει τα τυπικά προσόντα.

Και λέω τώρα εγώ: Ήμαρτον!!Δουλέυω τόσα χρόνια,δόξα το θεό δεν έχω δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα στους πελάτες μου,σε ελέγχους ελάχιστα προβλήματα αντιμετώπισα και δεν είμαι άξιος να πάρω την άδεια Β.Ξέρω θα μου πείτε ότι θέλω να πάω κόντρα στον νόμο.Ε δεν πάω.Τόσοι και τόσοι απλα λένε ότι ειναι λογιστές και απλά τους βάζουν τα ένσημα και πέρνουν ουσιαστικά χωρις να εχουν σχέση με το επαγγελμα τις Άδειες.

Εμένα καν δεν δέχτηκαν τα χαρτιά.Το θέμα είναι το χαρτί της άδειας ή η γνώση και η εμπειρία στο επάγγελμα?

Θέλω να μάθω τις γνώμες σας.Πως να κινηθώ? Αυτό το τουπέ που βγαίνει και α΄πο τον τελευταίο υπάλληλο του οικονομικου επιμελητηριου είναι ότι εδώ είμαστε μια κλειστή ομάδα,είμαστε οικονομολόγοι και εσάς τους λογιστάκους(που δεν έχεται καν δικαίωμα ψήφου αλλα πληρώνεται κανονικά συνδρομές) σας έχουμε γραμμένους.Και τα δικαιώματα σας και την δουλειά σας.

Στεναχωρήθηκα τόσο που σκέφτηκα και να τα παρατήσω. Να μην δεχτούν καν την αίτηση μου.Ξέρω ότι είναι και άλλα παιδιά στην ίδια θέση.

Έχει μεγάλη διαφορά η εργασιακή εμπειρία μετά το πτυχίο με την εργασιακή εμπειρία πριν την ολοκλήρωση των σπουδών, το έχω ζήσει και το κατέχω από πρώτο χέρι.

Όσο για την άσχημη αντιμετώπιση την θεωρώ απαράδεκτη και κατακριτέα και δεν έχει καμία σημασία το τι έχεις τελειώσει για να αντιμετωπιστείς με σεβασμό . Υπομονή ένας χρόνος είναι ακόμα, άλλωστε η ουσίας είναι η γνώσεις όχι το χάρτη .

Guest mariosk

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.Το ξέρω και θα κάνω υπομονή.Εξάλλου εγώ την δουλειά μο θέλω να κάνω ανεξάρτητα τη γράφει ένα χαρτί.Καλο βράδυ και καλή δυναμη με τα καινούρια νομοσχέδια.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΓΩ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΕΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ???ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ).ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ Η' ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΤΛ.Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΣΚΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΣΤΟΜΑ ΑΠΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΓΩ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΕΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ???ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ).ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ Η' ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΤΛ.Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΣΚΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΣΤΟΜΑ ΑΠΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΗ.

πως τα καταφέρνεις χωρις διαφημιση νεα επιχειρηση ? Γιατι οι καλες συστασεις δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη .

Ποια ειναι η αποψη σας συναδελφοι για το ποσους πελατες πρεπει να έχει ενα λογιστικο γραφειο το πρωτο, δευτερο χρονο λειτουργιας για να αξιολογησει αν θα συνεχισει να λειτουργει ή οχι ?

mariosk δεν φταιει το πτυχιο σου και οι γνωσεις σου γιατι ολοι ξερουμε το επιπεδο γνωσης της Λογιστικης απο τους πτυχιουχους των τει ας μην κρυβομαστε ολοι πισω απο το δαχτυλο μας αλλωστε αυτο φαινεται στην αγορα εργασιας και στα σεμιναρια που συμμετεχουμε ολοι , ουτε το επιπεδο του πτυχιου σου oσον αφορα τον Νομο : τα τει κατατασσονται στα ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα και οχι στα ανωτερα οπως συνεχιζουν να τα ονομαζουν ,συμφεροντα εξυπηρετουνται και τιποτα αλλο μη χαλας την διαθεση σου για αυτα .Καλο ειναι πλεον να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και να μην εθελοτυφλουμε επειδη μας συμφερει να εθελοτυφλουμε

Καλα τα λέτε όλοι εδω αλλά ας σκεφτούμε και λίγο απο την αντίθετη πλευρά αυτην την άποψη του φίλου και συναδέλφου. Και γω λοιπον, εαν δουλέψω τρια και τέσσερα χρόνια σε έναν πολιτικό μηχανικό θα μάθω την δουλέιά και μπορεί να γίνω και πιο καλός επαγγελματίας απο έναν που έχει πτυχίο πολιτικού μηχανικού. Παρ'όλα αυτα το ΤΕΕ δεν υπαρχει περίπτωση να μου δώσει άδεια να υπογράφω σαν πολιτικός μηχανικός. Τί να κανουμε??γι'άυτο έγιναν τα πτυχία και οι πανεπιστημιακές σχολές, διαφορετικά θα είμασταν όλοι εμπειροτέχνες. Επιτέλους το επάγγελμα μας πρέπει να κατοχυρωθεί. Που δεν το βλέπω να γίνετε και μια ζωή θα είμαστε η τελευταία τρύπα της φλογέρας..

Καλημερα σε ολους.

Ως νεος στο επαγγελμα κ απο την σημερινη-πρωτη- εμπειρια στο οικονομικο επιμελητηριο, εχω να δηλωσω τα εξης.. Οι ανθρωποι εκει,εχουν τη νοοτροπια του δημοσιου υπαλληλου. Κ για να εξηγηθω... Ειμαι πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης απο τον 11/2006. Θελετε απο αμελεια, απο χαζομαρα, απο μη σωστη ενημερωση, δεν πηγα κατευθειαν με το που ορκιστηκα στο επιμελητηριο για να παρω την αδεια Γ ταξης που δικαιουμαι. Κ πηγα σημερα...Κανονικοτατα με ολα τα χαρτια μου,την προυπηρεσια μου, τα ενσημα, βεβαιωσεις εργοδοτη κλπ κλπ. Μου ειπαν το γνωστο οτι τα χρονια πιανονται απο την στιγμη που θα βγαλεις την αδεια κ οχι απο τοτε που θεωρεισαι πτυχιουχος λογιστης. Κ ρωτω το εξης..

Εγω ειμαι μ@@@@@κας κ το αμελω για 10 χρονια πχ. Δουλευω ολα τα χρονια κανονικοτατα κ δικαιουμαι να παρω την Α ταξη.Εννοουν οι κυριοι οτι θα πρεπει να περιμενω 4 + 4 χρονια ακομα για να παρω την Β και την Α ταξη αντιστοιχα????

Κ μετα σου λενε εμεις κυριε-με πολυ υφακι μαλιστα- εφαρμοζουμε το νομο κατα γραμμα! Μηπως εγω ειμαι τρελλος η επισης κ πολυ μ@@@@@κας????

Κ να ρωτησω κ κατι τελευταιο... Τωρα που πηρα την αδεια Γ ταξης, σημαινει οτι μπορω απευθειας να ανοιξω δικο μου λογιστικο γραφειο-δεν εξεταζω το ενδεχομενο του τι γνωσεις εχω για να μπορεσω να το κανω αυτο?

Γιατι σε αυτο που παραθετω διαβασα οτι χρειαζονται 5 χρονια προυπηρεσια για να το κανει κανεις αυτο..

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

(ΠΣ 349 -ΦΕΚ 159/14.6.89)</FONT>

Σύμφωνα με το άρθρο του Π.Α. 349/89 προσδιορίζεται ότι:

1. Οι πτυχιούχοι του τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τα ακόλουθα επαγγελματικά δικαιώματα:
    α. Απασχολούνται σε θέματα λογιστηρίου στον Ιδιωτικό τομέα.
    β. Ειδικότερα, μπορούν να απασχοληθούν, είτε σε λογιστήρια, είτε σε τμήματα ή χώρους που έχουν οργανική σχέση με το λογιστήριο σε θέματα:
    - Τήρηση και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων για τα οποία απαιτούνται επιστημονικές αναλύσεις των οικονομικών πράξεων, όπως βιβλίο ταμείου, βιβλίο διαφόρων πράξεων, βιβλίο αγορών, βιβλίο πωλήσεων, βιβλίο παραγωγής και κοστολογίου κλπ.
    - Τήρηση λογιστικών βιβλίων στα οποία καταχωρούνται περιοδικά τα περιουσιακά στοιχεία των οικονομικών μονάδων καθώς και συναφείς λογιστικές καταστάσεις όπως βιβλίο απογραφών και ισολογισμών κλπ.
    - Σύνταξη καταστάσεων ή άλλων εγγράφων που περιέχουν ανάλυση και λογιστική διατύπωση οικονομικών πράξεων. συνδεομένων με τα λογιστικά βιβλία χειρογράφων ή μηχανογραφημένων.
    - Τήρηση και έκδοση στοιχείων που χρησιμεύουν στο λογιστήριο σαν στοιχεία πρώτης εγγραφής όπως τιμολογίων, διπλοτύπων εισπράξεων κλπ.
    - Ενημέρωση καρτελών.
    - Καταγραφή περιουσιακών στοιχείων κοστολογίου, βιβλίων και στοιχείων αποθήκης.
    - Μισθοδοσία.
    - Τήρηση διαφόρων στοιχείων και βιβλίων που προβλέπονται από τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
    - Κατεύθυνση και παρακολούθηση της εφαρμογής του όλου λογιστικού συστήματος των οικονομικών μονάδων.
    - Κατεύθυνση και παρακολούθηση των εργασιών σε συναφή με το λογιστήριο τμήματα όπως, κοστολόγησης, αγορών, προμηθειών κλπ.

2. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μετά τη συμπλήρωση πενταετούς συναφούς προυπηρεσίας, μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις του κατά νόμο υπεύθυνου λογιστή, να ιδρύουν και να λειτουργούν λογιστικά γραφεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις στα οποία μπορούν να παρακολουθούν και να ενημερώνουν βιβλία των κατηγοριών Α, Β και Γ του Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων.

3. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να ελέγχουν και να θεωρούν τις υποβαλλόμενες από τους υπόχρεους τήρησης Α, Β και Γ κατηγορίας βιβλίων του Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων, δηλώσεις προς τις Οικονομικές Υπηρεσίες (ΔΟΥ) όπως δηλώσεις εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ.

4. Οι πτυχιούχοι του παραπάνω τμήματος μπορούν να διορίζονται στην εκπαίδευση, σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.

Συγνωμη αν κουρασα απλα ειμαι τοσο νευριασμενος σημερα που δεν παει αλλο!Χωρια που περιμενα για μια δουλεια 5 λεπτων μιαμιση ωρα!Αυτα!

Ευχαριστω πολυ συναδελφοι κ συγνωμη κ παλι

..................

Συγνωμη αν κουρασα απλα ειμαι τοσο νευριασμενος σημερα που δεν παει αλλο!Χωρια που περιμενα για μια δουλεια 5 λεπτων μιαμιση ωρα!Αυτα!

Αταράξ και προσοχή στα εγκεφαλικά..... Καλή δύναμη και καλή συνέχεια....

υπομονη συναδελφε..κ εγω περιπου ετσι την πατησα, αλλα εμεις των ΤΕΙ βρε παιδακι μου ειμαστε ασχετοι απο λογιστικη κ μοναχα των ΑΕΙ θεωρουνται εξπερ σε αυτο.αυτο ειναι το τελευταιο.. εμεις δεν μπορουμε να γινουμε μελη ποτε στοΟΕΕ κ το συμβουλιο που δηθεν παιρνει αποφασεις κ προσπαθει για τα δικαιωματα των λογιστων ,αποτελειται μοναχα απο πτυχιουχους των ΑΕΙ.

ΤΟ μονο που εχω να τονισω ως ελευθερος ανθρωπος ,ειναι οτι κατι "κεφαλια" επιρεαστηκαν απο την συνεχη επαφη με τους κρατικους ελληνικους οργανισμους και ειπαν να δημιουργησουν αλλο ενα "ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ" ετσι για να ταλαιπωρουν τον κοσμο κ να βρουν κ δουλεια καποια "παιδια"!!!

παντως αυτο με τα 5 χρονακια δεν παιζει..εγω εχω ανοιξει κανονικα ,αρκει να εχεις πιστη κ υπομονη στις δυναμεις σου.

καλη συνεχεια

Καλημερα σε ολους.

Ως νεος στο επαγγελμα κ απο την σημερινη-πρωτη- εμπειρια στο οικονομικο επιμελητηριο, εχω να δηλωσω τα εξης.. Οι ανθρωποι εκει,εχουν τη νοοτροπια του δημοσιου υπαλληλου. Κ για να εξηγηθω... Ειμαι πτυχιουχος ΤΕΙ Λογιστικης απο τον 11/2006. Θελετε απο αμελεια, απο χαζομαρα, απο μη σωστη ενημερωση, δεν πηγα κατευθειαν με το που ορκιστηκα στο επιμελητηριο για να παρω την αδεια Γ ταξης που δικαιουμαι. Κ πηγα σημερα...Κανονικοτατα με ολα τα χαρτια μου,την προυπηρεσια μου, τα ενσημα, βεβαιωσεις εργοδοτη κλπ κλπ. Μου ειπαν το γνωστο οτι τα χρονια πιανονται απο την στιγμη που θα βγαλεις την αδεια κ οχι απο τοτε που θεωρεισαι πτυχιουχος λογιστης. Κ ρωτω το εξης..

Εγω ειμαι μ@@@@@κας κ το αμελω για 10 χρονια πχ. Δουλευω ολα τα χρονια κανονικοτατα κ δικαιουμαι να παρω την Α ταξη.Εννοουν οι κυριοι οτι θα πρεπει να περιμενω 4 + 4 χρονια ακομα για να παρω την Β και την Α ταξη αντιστοιχα????

Κ μετα σου λενε εμεις κυριε-με πολυ υφακι μαλιστα- εφαρμοζουμε το νομο κατα γραμμα! Μηπως εγω ειμαι τρελλος η επισης κ πολυ μ@@@@@κας????

Κ να ρωτησω κ κατι τελευταιο... Τωρα που πηρα την αδεια Γ ταξης, σημαινει οτι μπορω απευθειας να ανοιξω δικο μου λογιστικο γραφειο-δεν εξεταζω το ενδεχομενο του τι γνωσεις εχω για να μπορεσω να το κανω αυτο?

Γιατι σε αυτο που παραθετω διαβασα οτι χρειαζονται 5 χρονια προυπηρεσια για να το κανει κανεις αυτο..

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

(ΠΣ 349 -ΦΕΚ 159/14.6.89)</FONT>

Σύμφωνα με το άρθρο του Π.Α. 349/89 προσδιορίζεται ότι:

1. Οι πτυχιούχοι του τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τα ακόλουθα επαγγελματικά δικαιώματα:
    α. Απασχολούνται σε θέματα λογιστηρίου στον Ιδιωτικό τομέα.
    β. Ειδικότερα, μπορούν να απασχοληθούν, είτε σε λογιστήρια, είτε σε τμήματα ή χώρους που έχουν οργανική σχέση με το λογιστήριο σε θέματα:
    - Τήρηση και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων για τα οποία απαιτούνται επιστημονικές αναλύσεις των οικονομικών πράξεων, όπως βιβλίο ταμείου, βιβλίο διαφόρων πράξεων, βιβλίο αγορών, βιβλίο πωλήσεων, βιβλίο παραγωγής και κοστολογίου κλπ.
    - Τήρηση λογιστικών βιβλίων στα οποία καταχωρούνται περιοδικά τα περιουσιακά στοιχεία των οικονομικών μονάδων καθώς και συναφείς λογιστικές καταστάσεις όπως βιβλίο απογραφών και ισολογισμών κλπ.
    - Σύνταξη καταστάσεων ή άλλων εγγράφων που περιέχουν ανάλυση και λογιστική διατύπωση οικονομικών πράξεων. συνδεομένων με τα λογιστικά βιβλία χειρογράφων ή μηχανογραφημένων.
    - Τήρηση και έκδοση στοιχείων που χρησιμεύουν στο λογιστήριο σαν στοιχεία πρώτης εγγραφής όπως τιμολογίων, διπλοτύπων εισπράξεων κλπ.
    - Ενημέρωση καρτελών.
    - Καταγραφή περιουσιακών στοιχείων κοστολογίου, βιβλίων και στοιχείων αποθήκης.
    - Μισθοδοσία.
    - Τήρηση διαφόρων στοιχείων και βιβλίων που προβλέπονται από τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
    - Κατεύθυνση και παρακολούθηση της εφαρμογής του όλου λογιστικού συστήματος των οικονομικών μονάδων.
    - Κατεύθυνση και παρακολούθηση των εργασιών σε συναφή με το λογιστήριο τμήματα όπως, κοστολόγησης, αγορών, προμηθειών κλπ.

2. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μετά τη συμπλήρωση πενταετούς συναφούς προυπηρεσίας, μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις του κατά νόμο υπεύθυνου λογιστή, να ιδρύουν και να λειτουργούν λογιστικά γραφεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις στα οποία μπορούν να παρακολουθούν και να ενημερώνουν βιβλία των κατηγοριών Α, Β και Γ του Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων.

3. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να ελέγχουν και να θεωρούν τις υποβαλλόμενες από τους υπόχρεους τήρησης Α, Β και Γ κατηγορίας βιβλίων του Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων, δηλώσεις προς τις Οικονομικές Υπηρεσίες (ΔΟΥ) όπως δηλώσεις εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ.

4. Οι πτυχιούχοι του παραπάνω τμήματος μπορούν να διορίζονται στην εκπαίδευση, σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.

πολλοι την εχουν πατησει ετσι...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showforum=211

Παντως ετσι που τρωγομαστε δεν προκειται ποτε να κατοχυρωσουμε το επαγγελμα και θα ειμαστε παντα πισω απο ιατρους, δικηγορους και μηχανικους. Αυτοι εισπρατουν απο παντου!!!! Οι ιατροι απο φαρμακευτικες εταιριες (δεν αναφερω φακελακια απο σεβασμο στο λειτουργημα κι επειδη ολοι οι γιατροι δεν ειναι ιδιοι), οι δικηγοροι απο το δυνατο Ταμειο τους με δικαιωματα απο συστασεις εταιριων κλπ και οι μηχανικοι απο ευνοικη φορολογια και ειδικα δικαιωματα.

Μονο εμεις δεν εχουμε ουτε Ταμειο, ουτε γινονται πουθενα κρατησεις και δικαιωματα υπερ λογιστων-οικονομολογων, ουτε ευνοικη φορολογια. Γι αυτο και οι πελατες μας μάς βλεπουν με καχυποψια και δεν αμοιβουν τους λογιστες οπως πρεπει. Ο ασθενης δινει τα λεφτα στο γιατρο και δε λεει κιχ, αλλα ο μπακαλοεμπορας ψαχνει χιλιους τροπους να κανει παζαρια στο λογιστη.

Δεν υπαρχει λογος εχθρας. Υπαρχει δουλεια για ολους. Η πιτα ειναι μεγαλη και οι καλοι θα επιβιωσουν.

Παντως επειδη σεβομαι πολυ τους πτυχιουχους ΤΕΙ, θα προτεινα να ιδρυσουν δικο τους σωματειο, γιατι αυτη η ανομοιογενεια στο ΟΕΕ δεν εχει, εν τελει, θετικα αποτελεσματα. Και μαλιστα πιστευω οτι ο συλλογος τους θα ειναι πιο ισχυρος απο τον αντιστοιχο των ΑΕΙ.

Θα μπορουσε να υπηρχε ενα σωματειο για ΤΕΙ και ενα για ΑΕΙ. Αυτο των ΤΕΙ να ασχολειται με την κατοχυρωση του επαγγελματος του Λογιστη κι εκεινο των ΑΕΙ για το επαγγελμα του Οικονομολογου (το οποιο δεν εχει σχεδον κανενα δικαιωμα στην αγορα εργασιας. Ακομα λεω οτι ειμαι οικονομολογος και με ρωτανε πού μπορω να δουλεψω!!!!!!!!!!).

Λάμπρος

Λαμπρο, το γελιο ξερεις που ειναι? Οτι με το που μπαινεις στον 2ο οροφο του επιμελητηριου,βρισκεις απεναντι σου μια πορτα για το Ταμειο Ασφαλισης των Οικονομολογων, το οποιο χθες ηταν τελειως αδειο, κ εγραφε στην πορτα ενα χαρτι με προκλητικα μεγαλα γραμματα: ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΓΡΑΦΤΗΚΕΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΟΥ?? και η μεταφραση Μ****ΑΚΑ, ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΙΣΕΙΣ Η ΑΚΟΜΑ???γιατι τα λεφτα σου θελουμε κ μονο αυτα! Αντε γιατι θα παρω φορα καμια μερα....κ οποιον παρει ο χαρος!

Ελληνικη μου λεβεντια που χορευεις την ιτια ειμαστε..Για να μην πω τιποτα χειροτερο....

Καλημερα, συναδελφοι κ υπομονη!Καλη δυναμη κ θα γυρισει ο τροχος κ για εμες τους ταπεινους λογιστακους.

υπομονη συναδελφε..κ εγω περιπου ετσι την πατησα, αλλα εμεις των ΤΕΙ βρε παιδακι μου ειμαστε ασχετοι απο λογιστικη κ μοναχα των ΑΕΙ θεωρουνται εξπερ σε αυτο.αυτο ειναι το τελευταιο.. εμεις δεν μπορουμε να γινουμε μελη ποτε στοΟΕΕ κ το συμβουλιο που δηθεν παιρνει αποφασεις κ προσπαθει για τα δικαιωματα των λογιστων ,αποτελειται μοναχα απο πτυχιουχους των ΑΕΙ.

ΤΟ μονο που εχω να τονισω ως ελευθερος ανθρωπος ,ειναι οτι κατι "κεφαλια" επιρεαστηκαν απο την συνεχη επαφη με τους κρατικους ελληνικους οργανισμους και ειπαν να δημιουργησουν αλλο ενα "ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ" ετσι για να ταλαιπωρουν τον κοσμο κ να βρουν κ δουλεια καποια "παιδια"!!!

παντως αυτο με τα 5 χρονακια δεν παιζει..εγω εχω ανοιξει κανονικα ,αρκει να εχεις πιστη κ υπομονη στις δυναμεις σου.

καλη συνεχεια

Καλά αυτό περί ικανοτήτων των αποφοίτων ΑΕΙ πολύ αστείο καταντά. Άσε που τώρα ποια τα ΤΕΙ γίνανε και ΑΤΕΙ. χαχα καλό κι αυτό το ανέκδοτο...

Δηλαδη αμφισβητουνται οι γνωσεις των ΤΕΙ;;;

Δηλαδη στα ΑΕΙ υποστηριζει κανεις οτι εχουν περισσοτερες γνωσεις πανω σε θεματα λογιστικων;;;

Θεωρω οτι οι πτυχιουχοι ΤΕΙ εχουν εξοικειωθει περισσοτερο σε θεματα Λογιστικης για κατηγορια Α και Β του ΚΒΣ, εχουν διδαχθει περισσοτερα πρακτικα παραδειγματα σε θεματα Γ κατηγοριας βιβλιων, ξερουν τι ειναι ΑΠΔ, εχουν συμπληρωσει εντυπα ΦΠΑ, ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ, κλπ. Επομενως, δε βλεπω καποιο λογο να εμπιστευτει κανεις καποιον του ΑΕΙ μονο και μονο λογω πτυχιου (το θεμα των ικανοτητων δεν εχει σχεση με τα πτυχια που εχει ο καθεις).

Δηλαδη αμφισβητουνται οι γνωσεις των ΤΕΙ;;;

Δηλαδη στα ΑΕΙ υποστηριζει κανεις οτι εχουν περισσοτερες γνωσεις πανω σε θεματα λογιστικων;;;

Θεωρω οτι οι πτυχιουχοι ΤΕΙ εχουν εξοικειωθει περισσοτερο σε θεματα Λογιστικης για κατηγορια Α και Β του ΚΒΣ, εχουν διδαχθει περισσοτερα πρακτικα παραδειγματα σε θεματα Γ κατηγοριας βιβλιων, ξερουν τι ειναι ΑΠΔ, εχουν συμπληρωσει εντυπα ΦΠΑ, ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ, κλπ. Επομενως, δε βλεπω καποιο λογο να εμπιστευτει κανεις καποιον του ΑΕΙ μονο και μονο λογω πτυχιου (το θεμα των ικανοτητων δεν εχει σχεση με τα πτυχια που εχει ο καθεις).

Συγνώμη, αλλά εσύ αυτό κατάλαβες;

Οταν ο προηγουμενος μιλαει σχεδον απαξιωτικα για τα ΤΕΙ, τοτε αντιλαμβανομαι οτι υποβαθμιζονται οι γνωσεις των κατοχων πτυχιου ΤΕΙ. Αν εννοουσε κατι αλλο, τοτε δεν ειναι καταλληλη η απαντηση μου. Παντως, συνεχιζω να υποστηριζω για την καταλληλοτητα των ΤΕΙ και την ελλιπη εκπαιδευση των ΑΕΙ σε θεματα Λοιγιστικης.

Οταν ο προηγουμενος μιλαει σχεδον απαξιωτικα για τα ΤΕΙ, τοτε αντιλαμβανομαι οτι υποβαθμιζονται οι γνωσεις των κατοχων πτυχιου ΤΕΙ. Αν εννοουσε κατι αλλο, τοτε δεν ειναι καταλληλη η απαντηση μου. Παντως, συνεχιζω να υποστηριζω για την καταλληλοτητα των ΤΕΙ και την ελλιπη εκπαιδευση των ΑΕΙ σε θεματα Λοιγιστικης.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΗΝ ΕΞΑΠΤΕΣΑΙ, ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΒΑΣΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ, ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ,ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΤΛ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΜΑ ΑΕΙ Η' ΤΕΙ.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΥΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΙΕΚ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΣΣΟΕ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ 33 ΧΡΟΝΩΝ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ Α.Ε.) ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΝΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΠΟ ΒΑΣΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΤΗ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - ΑΠ' ΟΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΩΛΗΘΗΚΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ), ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΠΕΛΑΤΩΝ - ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ!

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!

<BR>Οταν ο προηγουμενος μιλαει σχεδον απαξιωτικα για τα ΤΕΙ, τοτε αντιλαμβανομαι οτι υποβαθμιζονται οι γνωσεις των κατοχων πτυχιου ΤΕΙ. Αν εννοουσε κατι αλλο, τοτε δεν ειναι καταλληλη η απαντηση μου. Παντως, συνεχιζω να υποστηριζω για την καταλληλοτητα των ΤΕΙ και την ελλιπη εκπαιδευση των ΑΕΙ σε θεματα Λοιγιστικης.<BR>
<BR><BR><BR>ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΗΝ ΕΞΑΠΤΕΣΑΙ, ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΒΑΣΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ, ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ,ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΤΛ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΜΑ ΑΕΙ Η' ΤΕΙ.<BR><BR>ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΥΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΙΕΚ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΑΣΣΟΕ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ 33 ΧΡΟΝΩΝ.<BR><BR>ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ Α.Ε.) ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΝΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΠΟ ΒΑΣΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΤΗ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - ΑΠ' ΟΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΩΛΗΘΗΚΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ), ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΠΕΛΑΤΩΝ - ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ!<BR><BR>ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!

Δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης και νευρων.

Πιο πολυ επηρεαζομαι απο το γεγονος οτι βλεπω τα παιδια απο ΤΕΙ να βγαινουν πιο καλα προετοιμασμενοι στην αγορα εργασιας σε σχεση με εκεινους των ΑΕΙ, πολλες φορες να στηριζουν σε μεγαλο βαθμο λογιστικα γραφεια που ανηκουν σε πτυχιουχους ΑΕΙ, αλλα τελικα να μην απολαμβανουν την εκτιμηση (ηθικη και οικονομικη) που τους αξιζει.

Τελος παντων. Κανεις ποτε δεν ειπε οτι η ζωη ειναι δικαιη...

Τελος παντων. Κανεις ποτε δεν ειπε οτι η ζωη ειναι δικαιη...

... αλλά είναι όμορφη :rolleyes:

Καλημέρα συνάδελφοι

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι εάν κάποιος από εσάς έτυχε να αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ μεταπτυχιακό στη Λογιστική κ Χρηματοοικονομική και παράλληλα εργάζομαι ως β. Λογιστή. Ο Ν3470/2006 αναφέρει πως σε περίπτωση πραγματοποίησης μεταπτυχιακών σπουδών μειώνεται ο απαιτούμενος χρόνος για τη λήψη Β τάξης "ισόποσα" με τα έτη του μεταπτυχιακού που παρακολούθησες. Το ζήτημα είναι ..... εάν δουλεύεις και κάνεις μεταπτυχιακό μετρά σαν "διπλός" χρόνος? Το ΟΕΕ στη Θεσσαλονίκη μου είπε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...μήπως κάποιος συνάδελφος από άλλη πόλη είχε κάποια διαφορετική εμπειρία πάνω στο θέμα?

Ευχαριστώ.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.