Jump to content

Recommended Posts

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ

ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΩΣ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ

ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΚΑΛΟΠ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ

ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Η ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η.....ΨΑΛΙΔΑ...

ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ....ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ...

ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΙ

ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.....?

ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΦΔΧ ....

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΑ ....ΤΕΚΜΗΡΙΑ....

ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΑΝΕΙΟ

ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ (ΛΟΓΩ ΜΙΝ. ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ)

ΠΑΡΑ Ο ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ (ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΕΡΔΗ?)

ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕ

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΚΛΕΦΤΗ"

Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ...ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ ?

ΜΗΠΩΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ "ΚΛΕΦΤΗΣ" ?

ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ

ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ?

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ "ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ" ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΝ...???

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ 4.000.000 ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΚΑΙ 1.000.000 ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ ?

ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ? ΟΣΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ 4 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ 1 ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ?

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ 14000

ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ......2000 ?

Α] Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 11 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΓΙΑ 14

Ο ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ...ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ..

Β] Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ

Ο ΕΠΙΤΗΕΥΜΑΤΙΑΣ ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ, ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΩΝ

ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ...

Γ] Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ - ΕΙΝΑΙ "ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ"

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ...

ΠΕΤΥΧΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΩ ΣΥΝΔΙΚΑΤΩΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ

ΑΠΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΚΛΑΨΑ !!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΨΗΦΟΥΣ

ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ "ΧΑΙΔΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ"

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ.

ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΝΤΕΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ 200.000

ΣΤΙΣ ΕΘΕΛΟΥΣΙΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΤΩΝ 50ΑΡΗΔΩΝ (ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΠΛΕΟΝ)

ΑΠΟ ΟΤΕ, ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΚΛΠ ?

ΓΙΑΤΙ ΓΕΜΙΣΑΜΕ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΤΟΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 764 ΕΥΡΩ (ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ

ΑΔΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ) ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 500 ΕΥΡΩ ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ (ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ) ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ...ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ Η ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Η ΑΛΛΗ)

ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΣΤΗΝ ΨΗΦΟΘΗΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ

(ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ - ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ - ΚΟΙΝΩΝΙΑ)

ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΟΚΡΥΠΤΟΥΣΑ (ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΟΚΡΥΠΤΟΥΣΑ) ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ

ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

• Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι" στο αφορολόγητο για εισοδήματα από μια πηγή λέει ο ΥΠΟΙΚ02/09/2008

19:44

Την εξαίρεση από την κατάργηση του αφορολογήτου των 10.500 ευρώ για τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα που έχουν εισόδημα από μία μόνο πηγή ανακοίνωσε στη Βουλή ο υπουργός Οικονομίας, Γ. Αλογοσκούφης.

Ο κ. Αλογοσκούφης είπε ότι το αφορολόγητο θα διατηρηθεί για αυτή την κατηγορία εργαζομένων με την προϋπόθεση ότι θα το δηλώσουν υπεύθυνα στην εφορία. Το ίδιο αφορολόγητο διατηρείται και για τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν τρία ή και περισσότερα παιδιά.

Νεκτάριος Νώτης

Πηγή: www.capital.gr

Από μια ΜΟΝΟ πηγή? Ελπίζω να είναι λάθος η διατύπωση ή να μην ισχύσει κάτι τέτοιο.

Ισχύει αυτό που άκουσα στον ALPHA σήμερα δουλεύω ως μισθωτός λογιστής σε ΑΕ 12500 μισθό και παράλληλα έχω έναρξη επιτηδεύματος φοροτέχνη λογιστή με περίπου 4500 ευρώ κέρδη τα 12500 θα ληφθούν υπ' όψιν ως ελευθέρια επαγγέλματα?

<_<

ΕΛΕΟΣ

Μήπως μπερδεύεσαι και έλεγαν το αντίθετο . Άλλωστε δεν χρειάζεται να ακούς κάθε μακακια που λεει ο καθε παπαρολογος.

ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 500 ΕΥΡΩ ?

ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΟΚΡΥΠΤΟΥΣΑ (ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΟΚΡΥΠΤΟΥΣΑ) ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ

Απέχεις έτη φωτός από την πραγματικότητά ...!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

''Βασική προϋπόθεση για την ευνοϊκή αυτή μεταχείριση θα είναι οι επιχειρήσεις να εκδίδουν βεβαιώσεις ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός, οπότε και θα εξαιρείται αυτομάτως από τα νέα μέτρα διατηρώντας το αφορολόγητο όριο των 10.500 ευρώ.''

Δηλαδή οι εργοδότες ενώ γνώριζαν οτι καταστρατήγησαν την εργατική νομοθεσία, θα δώσουν τώρα βεβαίωση γι αυτό, γνωρίζοντας οτι θα τους δαγκώσει αυριο μεθαύριο το ΙΚΑ!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ !!!

Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν πολλές Δημοτικές Επιχειρήσεις που επέβαλαν τους εργαζόμενους στην διαδικασία αυτή.

Α!... και κάτι ακόμη. Οι πολίτες που έχουν ένα ή δύο παιδιά μάλλον δεν έχουν έξοδα γι αυτά.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κ. ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ, (τα δίδασκες και στο πανεπιστήμιο αυτά).

Προειδοποιηση: Σορυ αλλα θα σας κουρασω λιγο ;) .

Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω αλλά θα πρέπει σαν επαγγελματίες να περιμένουμε να δούμε το τελικό νόμο γιατί απο την πείρα μου σας λέω ότι απο τις ανακοινώσεις του εκάστοτε υποργού μέχρι την δημοσίευση νόμων έχω δεί να αλλάζουν πολλά να αλλάζουν.

Πραγματι αλλαζουν πολυ καποιες φορες. Θυμαμαι παλαια (αρχες της δεκ. 90) να ανακοινωνονται τετοια μετρα και να γινεται ο χαμος, με αποτελεσμα ο νομος να περασει πολυ αλλαγμενος. Μακαρι να ειναι ετσι πως λες.

Εγω ανοιξα στο ΤΕΒΕ γιατι καποιος εκανε λαθος στα χαρτια μας στο πανεπιστημιο και για να πληρωθουμε επρεπε να παμε στο ΤΕΒΕ για τα 2 χρονια εκεινα (για αμοιβη ετησιως <6000 Ε! :angry:). Πεντε παιδια του ιδιου προγραμματος/δουλεια πηγαμε με τα ιδια χαρτια και προσοντα στις διαφορες εφοριες μας και ολο κατι διαφορετικα μας εβγαλαν, αλλος πληρωνει ΦΠΑ, αλλος απαλλασεται! Τελως παντων, μετα αναγκαστηκα να δουλεψω πολυ λιγοτερες ωρες λογω υγειας αλλα κρατησα το ΤΕΒΕ γιατι εχω κατι χρονια στον ΙΚΑ απο πριν και για μην πανε ολα αυτα τα χρονια χαμενα βασικα δουλευω ωστε να καλυψω το ΤΕΒΕ και το ΦΠΑ (ευτυχως ο συζηγος ειναι δημ. υπαλληλος με σχ. καλο μισθο) και οτι περισσευει καλως ειναι δεν περισσευει συχνα, με σκοτωνει τα ~3500 του ΤΕΒΕ.

Τωρα;; Μην με παρεξγησετε με τα παρακατω, αγαπω πολυ αυτη τη χωρα, ειναι πια και δικη μου, αλλα οταν σκεφτομαι ολα τα χρονια που με λενε με τοση περιφανεια ολοι τι φοβερη που ειναι η ελλαδα, τι ιστορια εχει, τι φοβεροι ηταν οι αρχαιοι, τι δημοκρατια, πολιτισμο κλπ ΝΑΙ ΡΕ ΓΜΤ αλλα που πηγαν ολα αυτα;; Τι οφελεια εφεραν;; (ναι, ξερω την αιτια, μου ειπαν οι ιδιοιο που ειχαν την περιφανεια, φταει η τουρκοκρατια! :D ακομη ρε παιδια;;)

Δεν τιμα οσοι χαθηκαν για τη δημοκρατια αυτο που στεκεται στο ονομα της σημερα! Τζαμπα παιδευτηκαν. Που πηγε η ισοτητα; ... εστω μονο αυτο να υπηρξε. Αληθεια, αυτη η ανιση αντιμετωπιση δεν ειναι αντισυνταγματικη;;

Και ο αλογομουρης κτυπα τους ΕΕ ... εννοειται οτι δεν δινει δεκαρα για τους δημ. υπ. που ολο και περισοτερα δουλευουν 2η και 3η δουλεια.

Ολο αυτα σε μια εποχη που στα 50 ετων μας, επιτελους μαζεψαμε κατι χρηματα (γυρω στα 60 χιλ) για να αναζητησουμε και 'μεις ενα σπιτακι δικο μας. Εννοειται οτι στα συμβολαια πωλησεως τα μισα χρηματα (μηπως περισοτερα;;) δεν θα φαινονται. Ο Αλογομουρης αυτα τα τεραστια ποσα δεν τον ενδιαφερουν;;

Εστω και αυτα τα περιφημα 200.000 Ε κατοικιες σε ολη την ελλαδα που ειναι απουλητα (να μην αρχισω για το αν κανουν μειωσεις οι κατασκευαστες γιατι ακομη εχω να το δω αυτο!)

εστω το καθενα 'κρυβει' ΜΟΝΟ 50.000 Ε

αυτα μονο μας δινουν 10.000.000.000, για δειτε τα μηδενικα καλα! Προφανως ενα ασημαντο ποσο για τον υπουργο. Με βαρια καρδια θα τα παρει απο εμενα και εσας - κακομοιρης που ειναι!

Τωρα οσο για "Επίσης οι εγκύκλιοι πολλές φορές αλλάζουν τελοίως το νόημα τον νόμων" Και οι υπαλληλοι αλλαζουν το νοιημα και των δυο αυτων!

Ετυχε οταν πληρωσα το ΦΠΑ τον Ιουλιο (ναι το πληρωνω, μεχρι τωρα!) να ηταν μια γυναικα απο κατασκευαστικη εταιρια (μαλλον κανουρια υπαλληλος) με ενω σορο δηλωσεων και χαρτια ... και ακουσα να της λεει η υπαλληλος της εφοριας "και ποιος σας το ειπε οτι η πρωτη κατοικια απαλλασεται απο ΦΠΑ;" Έμενα! Τοση φασαρια εγινε μεσα ... που να καταλαβεις τι. (τελικα ο αγοραστης δεν απαλλασεται απο το ΦΠΑ;; γιατι αν ειναι ετσι ... ψαχνω για αλλο νοικιο!!).

Επισης διαβασα οτι οταν το σπιτι ειναι στα ονοματα των δυο συζηγων ... ο ενας μπορει να καλειται να πληρωσει το ΦΠΑ (η αλλο φορος δεν θυμαμαι) κατα την αποκτηση του ακινητου! Αυτο θα διορθωθει με εγκύκλιοι ή δεν ισχυει;;

Τοσο αμοιβονται αυτοι οι πολιτικοι και δικαστες, και τοση μορφωση εχουν (υποτιθ.) δεν μπορουν να φτιαξουν σαφεστατους νομους εξ'αρχης;; Στο ποδι τους φτιαχνουν;;

Αντεδρασεις μαλλον ψιλοακουστηκαν ... αλλα δεν μου φανηκαν εμενα. Φοβαμαι θα περασει αυτο ως ειναι. Δεν ξερω αν ο κοσμος εχει αλλο το κουραγιο να βαρα το κεφαλη του συνεχεια στο τοιχο (γιατι δεν προκειται ποτε να αλλαξει η λειτουργια του κρατους, πιστευω εχει περασει the point of no return)

Aπλως περιμενω να αυξησει και το ΦΠΑ οποτε θα κλεισει η επειχειρηση με την οποια εχω παρε-δωσε και μαλλον τοτε θα τα παραδιδω και θα παω στη πατριδα μου - μπορει να μην εχει τοσο ηλιο αλλα προνοια, περισοτερη ισοτητα και δουλειες εχει (και εκει πρεπει να εχεις ~60000 λιρες πριν δηλωνεις φπα και το αντιστοιχο του ΤΕΒΕ ειναι γελοιο ποσο). Η θα γινω αναρχικη, γιατι με νομιμα μεσα δεν βλεπω μελλον!

ΥΓ Μολις ειδα αυτο "ΓΙΑΤΙ ΓΕΜΙΣΑΜΕ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 500 ΕΥΡΩ ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ (ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ) ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...."

Sorry αλλα δεν μπορω να αφησω αυτο να περασει απαρατηρητο απο μενα.

Ως απαντηση για το τελευταιο, εκτος απο τους ομογενους που, αναλογα με ποιοι ειναι τους θελουμε για μενταλια κλπ, οσοι καταγονται απο Ε.Ε. πρεπει να παρουν ελληνικη υπηκοοτητα για να ψηφισουν στις εκλογες σας αλλιως μονο στις δημοτικες και ευρωπαικες ψηφιζουν. Και να παρουν υπηκοοτητα θα πρεπει να πληρωσουν πανω απο 1000 Ε (ηταν 1300 η 1400 τωρα δεν ξερω ποσο ειναι). Υποτιθεται οτι αν καταγεσαι απο την Ε.Ε. εχεις ιδια κατα το νομο δικαιωματα με τους ελληνες οποτε γιατι να το παρεις; Ειδικα οταν ετσι κι'αλλιως οποτε λες να το χρησιμοποιησεις δηλωνεις πως την απεκτησες (αλλο σημειο να σε κτυπησουν). Αμεσως ειναι φανερο οτι δεν γινεται να εισαι ισος γιατι και οι ελληνες δεν αντιμετωπιζονται ισια μεταξυ τους! - και πραγματι θελει μεγαλα κοτσια και κανονιαγια να εξασκησεις τα δικαιωματα σου, και οι υπαλληλοι εινα ακρως ανενημερωμενοι.

Επειδη σας κουρασα ηδη ... σας λεω μια μικρη ιστορια να γελασετε. Εγινε ολοκληρη ιστορια με το υπ. μεταφ. για να βαλουμε το ΙΧ στο ονομα μου. Ενα χαρτι ηταν για τη τοπο διαμονης μου. Με χιλια βασανα το πηραμε αλλα κατα την διαρκεια της διαμαχης μου λεει η υπαλληλος στο δημο

"καλα... και να στο δωσουμε το χαρτι εχεις διπλωμα;"

"Βεβαιως!" (οχι οτι απαραιτητως για να κατεχεις ΙΧ χρεαζεται να το οδηγεις!! ΤΠ).

"Ε, απο την Αγγλια;"

"Ναι" της λεω "ροζ της ΕΕ εδω και 20 χρονια"

"ΑΑΑΑΑΑΑΑ" μου λεει (παιρνω βαθια ανασα και μετρω ως το 10, μην τη δειρω)

"ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕ ΑΥΤΟ!!" :o (ΓΜΤ που τους βρισκουν και δινουν τις θεσεις στα τουβλα αυτα;;!)

"ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΤΟΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 764 ΕΥΡΩ"

Αληθεια;;; WOW πρεπει να ειμαι εγω τελειως βλαμμενη! Δυσκολα αγνοω τα γελια των συγγενων μου στην πατριδα που με βλεπουν με τα πτυχια και διακρισεις μου να δουλευω για 12 ευρω την εργασια (οχι την ωρα) (καντε τα μαθηματικα με το ΦΠΑ και ΤΕΒΕ!) που διορθωνω και βγαζω λιγοτερα απ'οτι επαιρνα το 1989 φοιτητρια δουλευοντας 4 ωρες σε 5ημερο σε εργοστασιο πακεταροντας πλαστικα μπουκαλια!! Ντρεπομαι για παρτι μου που εχω φτασει πιο πισω απο εκει οπου ξεκινησαν ακομη οι δικοι μου. Τοσο κοπιαστηκαν και αυτοι να ειμαι εγω η πρωτη στην ιστορια της οικογενειας να παω πανεπηστημιο. Εδω εχει τοσες ευκαιριες για εργασια αν εισαι επιστημονας γιατι ειναι τοσο πολλα τα ερευνητικα κεντρα και τα εργαστηρια για παρακολουθησης του περιβαλλοντας (πχ), αναλυσεις τροφιμων, και για κανουρια φαρμακα, θεραπιες, βιοχημειας, τεχνολογιας κλπ!! Δεν ξερω που να πρωτο υποβαλλωωτο βιογραφικο μου!

ΤΠ. Αν καποιος εχει πληρωσει τα ενσηματα του γιατι να μην τα εχει αυτα που αναφερεις;; Τα λεφτα που δινει στις αγορες του δεν πληρωνουν (δηθεν) για τους δρομου σας, τα σχολεια σας, την προνοια σας (I apply the term loosely because social security in Greece is a misnomer, και 'σας' παρολο εγω το θεωρω μας); Ισια δικαιωματα δεν εχε; Επι την πραξη εχει μονο αν επιμενει, υπαρχουν παρα πολλα εμποδια, δεν γνωριζετε οποτε μην σχολιασετε - και μιλω σαν πολιτης Ε.Ε. οχι 3η χωρα- ισοτητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αν δεν φερνεις δικηγορος και τους νομους μαζι. πχ για το απλο χαρτι που ανεφερα επανω αναγκαστηκε να επεμβαινει ο δημαρχος ο ιδιος!! Ναι, για ΑΘηνα μιλω οχι καπιο χωριουδακι! ΑΝ ειχα πια κουραγιο και πιστη οτι θα εβγαινε πουθενα θα τους κολλησα μηνηση και αναφορα στο ΣτΠ, αλλα μονο ο δικηγορος θα οφελουσε απο την υποθεση και τους συχαινω πια!

Αν νομιζεις οτι ενα πακιστανο σου κλεβει τη δουλεια στην οικοδομη (πχ λεμε) .... σιγα μην θελουν τα ελληνοπουλα να δουλεουν στην οικοδομη, .... μαλλον εννοεις κλεβει δουλεια απο τα χωραφια ... σιγα μην παει ο ελληνας πια, μαλλον εννοεις τα βενζιναδικα ... ναι, ειδα τις ουρες των ελληνων υποψηφιων - το ονειρο καθες μανας για το παιδι της! GET REAL! Ο ελληνας σπουδαζει και συνηθως θελει τη βολικη καρεκλα του δημοσιου παση θυσια. Εκτος απο το μαυρο ιατροδικαστη στη θεσσαλονικη (που οταν τον ειδα παρα λιγο να λυποθυμησω απο το σοκ της ιδιοτητας του!) δεν κατεχουν οι ξενοι τις θεσεις που θελει η μανα για το παιδι! Παρα τους ξεκαθαρους νομους περι εργασια, πρ. ΔΙΚΑΤΣΑ κλπ, η εμπειρια μου εχει δειξει οτι προστατευονται παση θυσια οι θεσεις που σας πονουν. Και λεω με τη γνωση τους παραβιαζουν τους νομους για να πετυχαινουν αυτη την προστασια - πιστεψε το. Δεν υπαρχει ανησυχια εκει (πηγαινε σε πχ νοσοκομεια/λεοφορεια στη Μ.Β. και μετρα τους ξενους υπαλληλους - η μαλλον τους μην, θα ειναι πιο γρηγορα!)

Δεν αποτελουν απειλη για τον ελληνα στην εργασια οι ξενοι. Αποτελουν απειλη για αλλο λογο ... γιατι αν ξυπνησουν, καταλαβουν που βρισκονται και φευγουν ολο, ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ... η μηπως ΕΣΥ καιγεσαι να μαζεψεις τις σοδειες απο τα χωραφια;;!!

.... Όποιο σοβαρό βιβλίο μακροοικονομίας και να ανοίξεις από τα πρώτα πράγματα που λένε είναι ότι η αύξηση της φορολογίας μειώνει την αγοραστική δύναμη και κατ επέκταση την ζήτηση με άμεσες συνέπειες τη μείωση της παράγωγη και αύξηση της ανεργίας ......

Αν λέει κάτι τέτοιο, για να είναι "σοβαρό", θα προσθέτει (ρητά ή μη) και κάποια μορφή της έκφρασης ceteris paribus. Και γενικά αλλά και ειδικά για τις κοινωνικές παροχές και της επενδύσεις του δημόσιου τομέα στις υποδομές. Αλλιώς θα πρέπει να μας εξηγεί (το "σοβαρό" βιβλίο) , πώς η παραγωγή μένει (συγκριτικά) ψηλά, και η ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλά σε κάποιες οικονομίες με 45άρια και 48άρια φορολογικούς συντελεστές.

Οι τριτεκνοι θα πληρώσουν κάτι παραπάνω

απο το δευτερο παιδι και πάνω θεωρείται τεκμήριο και αυξάνει τον φόρο :D:o:angry:

Δίκαιο,

Είναι δυνατόν να κάνεις τρίτο παιδί με τόσα ζόρια που σου βάζουν και να μην είσαι κονομημένος????

Το μετρο θα ισχυσει αναδρομικα η θα ισχυει για τα τεκνα που θα γεννηθουν απο δημοσιευσης στο ΦΕΚ?

;););)

Ακόμα πιό δίκαιο,διότι αν εξακολουθείς να κάνεις πολλά παιδιά και με αυτά τα μέτρα σημαίνει ότι εκτός από

κονομημένος,είσαι και μαζοχιστής,οπότε σου αξίζει επιπλέον πρόστιμο.

Τι γίνεται με τις βεβαιώσεις για ασφαλιστές - συντονιστές και λοιπούς που δουλεύουν για κάποια ασφαλιστική εταιρεία?

Το "άσχημο" με αυτούς είναι ότι δεν μπορούν να πουν ότι θα δουλεύουν "μαύρα".

Είναι αδύνατον.

Επανάληψη στην ορθή θέση

O υπουργός δήλωσε ότι «με υπουργική απόφαση θα δοθεί η δυνατότητα σε νέους φορολογούμενους με σύμβαση έργου, που πληρώνονται όμως με δελτία παροχής υπηρεσιών, να δηλώσουν αν θέλουν να υπαχθούν στην κλίμακα φορολογίας με το αφορολόγητο, με την προϋπόθεση όμως ότι το εισόδημα θα προέρχεται από έναν εργοδότη, για να αποκλείσουμε περιπτώσεις εργαζομένων που κόβουν μπλοκάκια δεξιά και αριστερά

Έχει κάποιος καμιά ιδέα αν και πώς το εισόδημα αυτό (από τον "ένα εργοδότη" ) θα αναγνωριστεί ως δαπάνη του "ένα εργοδότη";

Όπως είπε σε κάποιον ραδιοσταθμό ο κυρ Μέντιος...

Υπάρχουν κάποιες συμβάσεις στον ιδιωτικό τομέα, τόνισε χαρακτηριστικά ο υπουργός, στις οποίες οι εργοδότες υποκρύπτουν μισθωτή εργασία. Καταστρατηγούν οι εργοδότες εργατική νομοθεσία, ενώ θα έπρεπε δηλαδή να πληρώνουν μισθό, ασφάλιστρα, δώρα, πληρώνουν με τα μπλοκάκια, εδώ μιλάμε για μία παρανομία φυσικά. Εμείς, συνέχισε ο κ. Αλογοσκούφης, θα δώσουμε τη δυνατότητα στους εργοδότες να δώσουν μία βεβαίωση ότι ο εργαζόμενος αυτός εργάζεται ως μισθωτός και στην περίπτωση αυτή θα τον βάλουμε στην κλίμακα του μισθωτού. Δεν μπορεί να γίνεται καταστρατήγηση εργατικής νομοθεσίας

Ότι μπορεί να δώσει τη δυνατότητα στους ( που καταστρατηγούν την εργατική νομοθεσία και παρανομούν) εργοδότες να "δώσουν μια βεβαίωση" μπορεί.

Στον "μπλοκάκια" η δυνατότητα να ζητήσει (χωρίς δυσμενείς επιπτώσεις) τέτοια βεβαίωση θα δοθεί;

ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 500 ΕΥΡΩ ?

TEΛΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΦΟΡΟ;

ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ,ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΗ ΔΗΜΗΟΥΡΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΛΠ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΜΕ ΦΟΡΟ

Μ.Ο. ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ 15000-50000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΩΝ

ΟΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ..

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..

ΕL

ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 500 ΕΥΡΩ ?

TEΛΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΦΟΡΟ;

ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ,ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΗ ΔΗΜΗΟΥΡΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΛΠ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΜΕ ΦΟΡΟ

Μ.Ο. ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ 15000-50000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΩΝ

ΟΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ..

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..

ΕL

Να σου κανω μια ερωτηση?

Ο αλλοδαπος ειναι υπευθυνος μου απασχολειται ανασφαλιστος και ενω δουλευει 365 μερες το χρονο ερχεται ο Δεκεμβριος και ψαχνει να συμπληρωσει τα 150 για να παρει αδεια διαμονης?

ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑΝ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ

ΑΠΟΚΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΜΕ 1000 Η ΟΣΑ

ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΦΤΙΣΕ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ

ΜΙΛΩ ΓΙΑ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ

ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ.

ΜΙΛΩ ΓΙΑ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΤΟΚΑ

Η' ΕΝΤΟΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΟΕΚ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

ΜΙΛΩ ΓΙΑ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΣΕ ΑΣΕΠ

ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ.

ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ?

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΣΑ ΜΗΠΩΣ ? ΜΠΑ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΜΕΤΑΛΛΙΑ" ΑΠΟ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ"

ΧΑΡΗΚΑ ΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΑΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ?

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ 26ΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ

ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ.

ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΕΙ - Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

ΣΥΝΟΜΟΣ Η ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΘΑΡΑ

ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ? (ΙΚΑ)

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ

ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ (ΜΕΡΙΚΗ Η' ΠΛΗΡΗΣ)

ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 26ΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΑΝΑΝΕΩΝΩ"

ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΙΚΑΙΑ Η' ΣΥΝΝΟΜΑ ?

ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΕΝΩ"

ΙΣΧΥΕΙ ?

Η' ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ (ΕΡΓΑΣΙΑ - ΣΠΟΥΔΕΣ- ΚΛΠ) ΟΤΑΝ ΔΙΑΜΕΝΕΙ

ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ Η ΕΧΕΙ ....ΑΛΛΟ ΣΚΟΠΟ....

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ

ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΝΤΑΣ "ΠΑΡΑΒΟΛΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ"

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΑΣ.

ΤΟ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ

ΟΙΚΟΔΟΜΗ-ΧΩΡΑΦΙΑ-ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ

ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΥ-ΑΓΓΛΟΥ-ΓΑΛΛΟΥ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΟΥ...

Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ?

Η ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥ 1950-1970

ΕΠΕΚΡΙΝΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΑΝ

ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΥΧΕΙΑ ?

Η' ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΛΕΙΞΕΙ ΤΟ "ΚΟΝΤΡΑΤΟ" ΣΟΥ

ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΘΑ ΜΕΝΕΙΣ ΕΚΕΙ

ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΣ "ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ" ?

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ

ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙ

Α] ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΑ : "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ"

Β] ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ : ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟΥΣ "ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ" ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ .....ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ....

Ομόνοια

Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου

Μουσική: Γιώργος Τσεπίλης

Πρώτη εκτέλεση: Γιώργος Νταλάρας

Κοιμάται το όνειρο σε υγρά πατώματα

κι ένα πανί λευκό γεμίζει ονόματα

Στα βαθιά οι ζωές μεσ' στα αμπάρια και τα κύματα

ψάχνουν λιμάνι ποια μάνα κάνει την καρδιά της πέτρα τις βραδιές

Είμαι εδώ είμαι καλά

σε μαύρο ακουστικό μιλά

του τρίτου κόσμου τα πουλιά

τη νύχτα στην Ομόνοια

Είμαι εγώ και είμαι εσύ

και πάνω το ίδιο θαλασσί

για μουσουλμάνο, Βουδιστή, Χριστό χωρίς διχόνοια

Κι αν είσαι πρόσφυγας εγώ που είμαι Έλληνας

το ξέρω τ' όνομα του ξένου εγώ καλά

του λαού η ψυχή με τραγούδια και με ποιήματα

όνειρα υφαίνει μα τα πεθαίνει σφαίρα η φτώχεια πιόνια αρχηγοί

Είμαι εδώ είμαι καλά

σε μαύρο ακουστικό μιλά

της φτώχειας χελιδόνια

Είμαι εγώ και είμαι εσύ

και πάνω το ίδιο θαλασσί

Αχ πατρίδα φως μου και πληγή

Είμαι εδώ είμαι καλά

σε μαύρο ακουστικό μιλά

τη νύχτα στην Ομόνοια

Είμαι εγώ και είμαι εσύ

και πάνω το ίδιο θαλασσί

Εμενα παντως με την παρακατω φραση με επεισε οτι ετσι πρεπει να γινει :

«Η περαίωση δεν συνάδει με τις αρχές μου αλλά ήταν η καλύτερη δυνατή προσέγγιση για να αντιμετώπιση των προσωρινών επιπτώσεων στον προϋπολογισμό. Πρόκειται για προσωρινή παρέκκλιση από τη σταθερή φορολογική πολιτική της κυβέρνησης».

Αποσπασμα απο την ομιλια του στην Βουλη

Α ρε βρεγμενη σανιδα που χρειαζονται μερικοι μερικοι........................

Guest SOTHRIS
Εμενα παντως με την παρακατω φραση με επεισε οτι ετσι πρεπει να γινει :

«Η περαίωση δεν συνάδει με τις αρχές μου αλλά ήταν η καλύτερη δυνατή προσέγγιση για να αντιμετώπιση των προσωρινών επιπτώσεων στον προϋπολογισμό. Πρόκειται για προσωρινή παρέκκλιση από τη σταθερή φορολογική πολιτική της κυβέρνησης».

Αποσπασμα απο την ομιλια του στην Βουλη

Α ρε βρεγμενη σανιδα που χρειαζονται μερικοι μερικοι........................

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bρε Διομήδη, μπορεί να έχει συνεχώς βαριά καρδιά ο κ. Υπουργός ? Προσωρινά έχουμε βαριά καρδιά (μην πάθουμε και τίποτα ) , μετά επανερχόμαστε στα γνωστά (στην κοροιδία δηλαδή).

Λεγεωνάριος χρόνια και χρόνια

μόνος κι ασήμαντος παλιοσειρά

θεριά Γαλάτες με λιώσαν στη φάπα

"καταταχτείτε" μας λέγαν παλιά.

«Και θα πάρετε ένα κλήρο -χωραφάκι γόνιμο

μια Γαλάτισσα για σκλάβα και συσσίτιο μόνιμο!»

Από το "φόρα, φόρα" αυτό το κράνος

τα μαλλάκια μου σκορπίσανε στη γη

οι πατάτες μπλουμ και τα φασόλια βάρκες

ξεφτίλα Καίσαρα, να σ' είχα μια στιγμή!

Αν λέει κάτι τέτοιο, για να είναι "σοβαρό", θα προσθέτει (ρητά ή μη) και κάποια μορφή της έκφρασης ceteris paribus. Και γενικά αλλά και ειδικά για τις κοινωνικές παροχές και της επενδύσεις του δημόσιου τομέα στις υποδομές. Αλλιώς θα πρέπει να μας εξηγεί (το "σοβαρό" βιβλίο) , πώς η παραγωγή μένει (συγκριτικά) ψηλά, και η ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλά σε κάποιες οικονομίες με 45άρια και 48άρια φορολογικούς συντελεστές.

Προφανώς LandS ''ceteris paribus'', και σίγουρα στις χώρες με 45-αρια η 48-αρια μπορεί η διατήρηση της ανάπτυξης και χαμηλής ανεργίας να προέρχεται τόσο από τις δημόσιες επενδύσεις οσο και τις επιλογές που έχουν κάνει ως κοινωνίες ( επενδύσεις στις νέες τεχνολογίες, κίνητρα για επενδύσεις στην παιδία , έρευνα και ανάπτυξη, αποδοτικότερη διαχείριση των δημοσιών δαπανών, φορολογική παιδιά και φορολογική σταθερότητα...κλπ )

Αλλά επειδή οι στατιστικές πολλές φορές είναι παραπλανητικές και το 45-αρη φαίνετε τεράστιο μπροστά από το 25-αρη υπάρχει και η έμμεση η κρυφή φορολογία που πρέπει να συνυπολογιστούν για να μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, ( εργοδοτική εισφορά 26% οι φόροι στην κατανάλωση) , όποτε δεν μπορούμε έτσι πετώντας ένα νούμερα να κάνουμε σοβαρή κουβέντα. Δεν θα επεκταθώ άλλο καθώς η κουβέντα που ανοίξαμε ανήκει σε άλλη ενότητα , αλλά αυτό που έχω να καταθέσω είναι πως η Ελλάς Α.Ε. έχει πάμπολλες δραστηριότητες εντελώς ζημιογόνες και αντιπαραγωγικές και αντί να προσλαμβάνει και να διογκώνει το ήδη τεράστιο πρόβλημα της, θα πρέπει να πάρει κάποιες μακροπρόθεσμες απόφασης. Δεν μπορεί πλέων να συνεχίζει έτσι με αρπαχτές , δεν γίνεται ο ιδιωτικός τομέας που όντος φοροδιαφεύγει να ταΐζει έναν απαρχαιωμένο και μη παραγωγικό κρατικό μηχανισμό. Οι οικονομιές του κρατικού προγραμματισμού απέτυχαν και οι εντελώς ελεύθερες οικονομίες δεν κατάφεραν να βρουν τις ισορροπίες με το αόρατο χέρι, ούτε ο συμμετοχικός καπιταλισμός ( μέσω χρηματαγορών ) δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα , σίγουρα χρειάζεται συνδυασμός αλλά δυστυχώς η ελληνική οικονομία είναι πολύ πιο κοντά σε μια σοσιαλιστική οικονομία – του κρατικός κολεκτιβισμός οπού οι θέσεις εργασίας και οι αποδοχές προσδιοριζόντουσαν από το κόμμα , αδρανοποιώντας τελείως τους ρυθμιστικούς μηχανισμούς τις αγοράς.

Υγ. Όσο για τις απόψεις που εκφράζονται για τους μετανάστες και τους ομογενείς έχω να παροτρύνω να ρίξτε μια ματιά στις εκθέσεις του ινστιτούτο μεταναστευτικής πολιτικής η του συνηγόρου του πολίτη . Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά σορρυ μα είστε άσχετοι με το θέμα .

ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ?

ΙΣΧΥΕΙ ?

Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ?

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥ 1950-1970

Πόσο δίκιο έχει ο Λιακό...

ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ !

ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ?

ΙΣΧΥΕΙ ?

Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ?

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥ 1950-1970

Αγαπητέ συνέδελφε έχετε διαβάσει για τον ελληνισμό της Μαύρης Θάλασσας και του Καυκάσου;

Ξέρετε τι έχουν περάσει αυτοί οι άνθρωποι;

Και η γιαγιά μου που ήρθε από εκεί πρόσφυγας το 1922 ήξερε μισά ελληνικά και μισά ρώσικα, όμως όταν έφτασε στην Ελλάδα έσκυψε και φίλησε το χώμα κλαίγοντας.

Διαβάζοντας αυτό το ασύντακτο, λαϊκίστικο και κυρίως απλοϊκό παραλήρημα, χωρίς καμία στίξη και συνοχή, εν είδει εφηβικού συνθήματος στον τοίχο, αναρωτιέμαι αν εσείς έχετε το δικαίωμα να ονομάζεστε έλληνας (άλλωστε ποιος έχει αυτό το ελληνόμετρο για να αποφασίζει ποιος είναι έλληνας και ποιος όχι; Το ίδιο αυθαίρετα με εσάς κρίνω κι εγώ).

Τέτοια φθηνή προπαγάνδα έκανε και ο Χίτλερ και είδατε τα αποτελέσματα...

Άλλωστε αυτές τις αηδίες που γράφετε άκουγαν από τους γηγενείς "έλληνες" και οι παπούδες μας που ήρθαν πρόσφυγες τότε:

"Πατρίδα μάνα μ'έδωσε άμον καταραμένος,

στα ξένα είμαι Έλληνας και στην Ελλάδα ξένος...".

http://dimitrisdoctor2.blogspot.com/2008/0...-post_4371.html

doctor

..............................

Αλλά επειδή οι στατιστικές πολλές φορές είναι παραπλανητικές και το 45-αρη φαίνετε τεράστιο μπροστά από το 25-αρη υπάρχει και η έμμεση η κρυφή φορολογία που πρέπει να συνυπολογιστούν για να μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, ( εργοδοτική εισφορά 26% οι φόροι στην κατανάλωση) , όποτε δεν μπορούμε έτσι πετώντας ένα νούμερα να κάνουμε σοβαρή κουβέντα.........

Οι στατιστικές, από μόνες τους, δεν είναι ποτέ παραπλανητικές. Παραπλανητική είναι, πολλές φορές, η ερμηνεία και η παρουσίαση που πολλοί από εμάς κάνουμε για τις ταιριάξουμε στις προκαταλήψεις μας.

Για παράδειγμα, ο κυρ Μέντιος, στη συνέντευξη τύπου, αναφέρθηκε στα στοιχεία για τις δηλώσεις επιτηδευματιών και Ε.Ε. του 2007. Τα στοιχεία που περιλαμβάνονται στην εισηγητική έκθεση του νομοσχέδιου σχετικά με τις εκκαθαρίσεις των ΔΦΕ 2008 δείχνουν για αυτή τη κατηγορία φορολογουμένων μία άλλη εικόνα.

Όσο για το μύθο της υψηλής φορολογίας Έχουμε και λέμε:

Το ποσοστό των φόρων στο εισόδημα και την περιουσία στην Ελλάδα είναι 8,2% του ΑΕΠ μεγαλύτερο μόνο της Σλοβακίας (6%) και λίγο χαμηλότερο της Πολωνίας, Λετονίας και Λιθουανίας. Ο μέσος όρος της ΕΕ των 27 είναι 13,4% επί του ΑΕΠ. Της Δανίας για παράδειγμα είναι 29,8%. Η χαμηλή παραγωγή και η ψηλή ανεργία ποιες χώρες ή ποια χώρα χαρακτηρίζουν;

Θα μου πεις και οι εργοδοτικές εισφορές...

Όντως οι φόροι στην εργασία και οι συνολικές ασφαλιστικές εισφορές είναι το 38% στην Ελλάδα, ενώ στους "27" 36,7% και στην Δανία 37% επί του μικτού εισοδήματος των μισθωτών

Σε αυτό εδώ το site

θα βρεις και άλλα στοιχεία που δίνουν τη συμμετοχή της εργασίας στο ΑΕΠ και τις συγκρίσεις του ΑΕΠ μεταξύ των χωρών της ΕΕ.

Καλές πράξεις!

Τώρα αν είχες γράψει "ακόμα και τα βιβλία Οικονομικών για πρωτοετείς γράφουν ότι οι φόροι κλπ κλπ." Αντί αυτού του "σοβαρού", δεν θα είχα ασχοληθεί!

..............................................

Καλησπέρα !!! :D

Τα διόρθωσα γιατί με έπιασαν τα νεύρα μου !! :angry:

Ειλικρινά, δεν είχες και άδικο.

Όμως σκέφτηκες ποτέ, ότι με κάτι τέτοιους "αστικούς μύθους" δικαιολογούνται οι οικονομικοφορολογικές πολιτικές της τελευταίας εικοσαετίας, και όχι μόνο στην Ελλάδα!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...