Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνάδελφοι άκουσον άκουσον σε ημερίδα που έγινε χθες στην Καβάλα από το οικονομικό επιμελητήριο με θέμα την ακρίβεια σε ερώτηση συναδέλφων ο πρόεδρος του οικονομικού επιμελητηρίου είπε οτι θα συνεδριάσουν σήμερα για τα νέα φορολογικά μέτρα και θα κάνει το επιμελητήριο την εισήγηση του στην βουλή. Παρόλα αυτά υποστήριξε άκουσον άκουσον οτι τα μέτρα σε γενικές γραμμές κινούνται σε σωστή κατεύθυνση. :D

Μπορείτε λίγο πολύ να καταλάβετε ποιά θα είναι η εισήγηση του οικονομικού επιμελητηρίου το οποίο όλοι πληρώνουμε και συντηρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν λέει κάτι τέτοιο, για να είναι "σοβαρό", θα προσθέτει (ρητά ή μη) και κάποια μορφή της έκφρασης ceteris paribus. Και γενικά αλλά και ειδικά για τις κοινωνικές παροχές και της επενδύσεις του δημόσιου τομέα στις υποδομές. Αλλιώς θα πρέπει να μας εξηγεί (το "σοβαρό" βιβλίο) , πώς η παραγωγή μένει (συγκριτικά) ψηλά, και η ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλά σε κάποιες οικονομίες με 45άρια και 48άρια φορολογικούς συντελεστές.

δεν ξέρω τι λέει΄το "σοβαρό" βιβλίο αλλά εγω λέω πως εξαρτάται σε ποιες κοινωνίες εφαρμόζεται αυτό ( η αύξηση των συνλστ σε σχέση με τις κοινωνικές παροχές και υποδομές ) και τι επίπεδο πολιτισμού (καπιταλιστικού) έχουν αυτές . Αν εφαρμόχζεται στην Σκανδιναυικες χώρες η παραγωγή μένει (συγκριτικά) ψηλά, και η ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλά , αν τώρα εφαρμόζεται στο Ελλαδιστάν και ειδικά με αυτό τον τρόπο η ήδη χαμηλή παραγωγή μένει (συγκριτικά) χαμηλότερα, και η υψηλή ( χαμηλή στατιστικά ελέω ΟΑΕΔ-STAGE-ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ) ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέει΄το "σοβαρό" βιβλίο αλλά εγω λέω πως εξαρτάται σε ποιες κοινωνίες εφαρμόζεται αυτό ( η αύξηση των συνλστ σε σχέση με τις κοινωνικές παροχές και υποδομές ) και τι επίπεδο πολιτισμού (καπιταλιστικού) έχουν αυτές . Αν εφαρμόχζεται στην Σκανδιναυικες χώρες η παραγωγή μένει (συγκριτικά) ψηλά, και η ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλά , αν τώρα εφαρμόζεται στο Ελλαδιστάν και ειδικά με αυτό τον τρόπο η ήδη χαμηλή παραγωγή μένει (συγκριτικά) χαμηλότερα, και η υψηλή ( χαμηλή στατιστικά ελέω ΟΑΕΔ-STAGE-ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ) ανεργία (συγκριτικά, πάλι) χαμηλότερα .

Ε, δεν είναι και τόσο κακή η κατάσταση στην Ελλάδα, απλά είναι χειρότερη!

Μία παρατήρηση. Δεν υπάρχει τίποτα το εγγενές (κάτι στο...DNA δηλαδή που να το κουβαλάμε από γεννησιμιού μας) που να εμποδίζει την ορθή εφαρμογή της κατάλληλης δημοσιονομικής πολιτικής στην Ελλάδα.

Στο χέρι μας είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

1) ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΛΟΓΩ ΑΝΙΣΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

2) ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ,ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΧΘΟΥΝ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΝΟΜΙΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΙΜΩΡΙΑΣ , ΜΕ ΤΟΝ ΕΚ ΠΡΟΪΜΙΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΩΣ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΩΝ.

3) ΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ , ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΠΟΣΟ 10.500,00 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝ ΧΟΡΔΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΝ ΟΤΙ : ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΟΥ , ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΝΟΜΙΖΩ ,ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΕΙΣ , ΟΠΟΤΕ ΕΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩ !.. , ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΨΑΞΩ , ΦΑΕ ΜΙΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ !..

4) ΤΙ ΔΕΟΝ ΓΕΝΕΣΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ ; ΠΡΕΠΕΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΝΩΔΥΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι άκουσον άκουσον σε ημερίδα που έγινε χθες στην Καβάλα από το οικονομικό επιμελητήριο με θέμα την ακρίβεια σε ερώτηση συναδέλφων ο πρόεδρος του οικονομικού επιμελητηρίου είπε οτι θα συνεδριάσουν σήμερα για τα νέα φορολογικά μέτρα και θα κάνει το επιμελητήριο την εισήγηση του στην βουλή. Παρόλα αυτά υποστήριξε άκουσον άκουσον οτι τα μέτρα σε γενικές γραμμές κινούνται σε σωστή κατεύθυνση. :D

Μπορείτε λίγο πολύ να καταλάβετε ποιά θα είναι η εισήγηση του οικονομικού επιμελητηρίου το οποίο όλοι πληρώνουμε και συντηρούμε.

«Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, θέλουν τα καλό μας, είναι πιο δυνατοί, θα νικήσουν!»

Αρτέμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν είναι και τόσο κακή η κατάσταση στην Ελλάδα, απλά είναι χειρότερη!

Μία παρατήρηση. Δεν υπάρχει τίποτα το εγγενές (κάτι στο...DNA δηλαδή που να το κουβαλάμε από γεννησιμιού μας) που να εμποδίζει την ορθή εφαρμογή της κατάλληλης δημοσιονομικής πολιτικής στην Ελλάδα.

Στο χέρι μας είναι!

συμφωνώ για το " Δεν υπάρχει τίποτα το εγγενές (κάτι στο...DNA δηλαδή που να το κουβαλάμε από γεννησιμιού μας) απολύτως

όσο για το τελευταίο θα έλεγα ότι δεν είναι στο χέρι μας αλλά σεένα άλλο όργανο .... στο μυαλό μας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/3910

Δήλωση Υπουργού

Αθήνα, 4-9-2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γιώργος Αλογοσκούφης έκανε σήμερα το μεσημέρι την ακόλουθη δήλωση:

«Ψηφίσθηκε πριν από λίγο από την αρμόδια Επιτροπή της Βουλής το Σχέδιο Νόμου «Ενίσχυση της διαφάνειας του κρατικού προϋπολογισμού, έλεγχος των δημοσίων δαπανών, μέτρα φορολογικής δικαιοσύνης και άλλες διατάξεις». Η Κυβέρνηση είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι για την αντιμετώπιση κάποιων προβλημάτων, που ενδεχομένως να δημιουργούνταν για τους πολύτεκνους και τους νέους ελεύθερους επαγγελματίες, θα προχωρούσε σε περιορισμένες διορθωτικές αλλαγές.

Το Σχέδιο Νόμου ψηφίσθηκε με δύο βελτιωτικές τροποποιήσεις που είχαν προαναγγελθεί:

· Πρώτον, διατηρείται το αφορολόγητο όριο των 10.500 ευρώ για όσους ελεύθερους επαγγελματίες ή επιτηδευματίες έχουν τρία ή περισσότερα παιδιά. Εννοείται ότι το ποσό αυτό προσαυξάνεται με τα αφορολόγητα που ισχύουν για κάθε παιδί. Αυτός ήταν άλλωστε και ο αρχικός μας στόχος.

· Δεύτερον, όπως είχε διευκρινισθεί από την πρώτη στιγμή, στόχος ήταν τα φορολογικά μέτρα να μην επηρεάσουν τους νέους ελεύθερους επαγγελματίες. Γι' αυτό και προβλεπόταν, άλλωστε, η επί τριετία διατήρηση του αφορολογήτου ορίου. Όπως είχα προαναγγείλει στη Βουλή, για τους νέους ελεύθερους επαγγελματίες, που έχουν σύμβαση με έναν εργοδότη ή συμβάσεις με διαδοχικούς εργοδότες στη διάρκεια ενός έτους, το αφορολόγητο διατηρείται για τρία επιπλέον έτη, με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό έτος της ηλικίας τους.

Με τις δύο αυτές βελτιωτικές τροποποιήσεις, ενισχύονται και τα κίνητρα για την απόκτηση τριών ή περισσοτέρων παιδιών αλλά και τα κίνητρα για την απασχόληση των νέων ελευθέρων επαγγελματιών.

Θα ήθελα, κλείνοντας, να κάνω μία αναφορά σχετικά με το θέμα των αδρανών λογαριασμών καταθέσεων που υπάρχουν στις τράπεζες. Οι αλλαγές που εξετάζονται δεν θίγουν στο παραμικρό τα δικαιώματα των καταθετών. Το μόνο που εξετάζεται είναι ο εκσυγχρονισμός υπέρ των καταθετών του νομοθετικού πλαισίου που ισχύει από το 1942 καθώς και η πρακτική που ακολουθούν οι τράπεζες σχετικά με τον λογισμό τόκων και τον λογισμό χρεώσεων στους λογαριασμούς αυτούς».

Εχω εναν φίλο στην κρήτη , που εχει κολητούς στα ληξιαρχεια όλης της χώρας , οποιος θέλει ας ρίξει τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ιστορία θα σας πώ ......... για ένα ζευγάρι λογιστών που ήθελε να κάνει οικογένεια.

Ήταν λοιπόν ένα ζευγάρι μισθωτών λογιστών που μόλις έκαναν παιδάκια αντιμετώπισαν μέγα ζήτημα με την φροντίδα τους καθώς δεν είχαν γιαγιάδες/παππούδες να προστρέξουν σε βοήθεια.

Σκέφτηκαν λοιπόν να σταματήσει η σύζυγος την δουλειά μέχρι να μεγαλώσουν "λίγο" τα παιδιά, για να μεγαλώσουν με την δική της φροντίδα και επιμέλεια και με τις δικές της αντιλήψεις αφού ούτως ή αλλως το κράτος καμιά κοινωνική παροχή σχετική με το ζήτημα δεν έχει ως γνωστόν.

Μετά αναρωτήθηκαν :

α) Πως επιστρέφει στην δουλειά μια λογίστρια (α΄ τάξης) με παιδιά έχοντας μείνει εκτός αγοράς για 5-6-7 ή περισσότερα χρόνια; Κάπως έπρεπε να μείνει εντός αγοράς.

β) Τι γίνεται με την ασφάλιση και την σύνταξη αφού μετά από 14 χρόνια θα πάψει να έχει ένσημα;

Αφού σκέφτηκαν πολύ κατέληξαν να κάνει έναρξη η σύζυγος και να περάσει στην ασφάλιση του ΤΕΒΕ (τότε) να βρούν 3-5 μαγαζάκια να βγάζουν τουλάχιστον τα ασφάλιστρα και τα μικροέξοδα του γραφείου και ταυτόχρονα να συνεχίσει την τριβή με το επάγγελμα ώστε να μείνει εντός αγοράς απασχολούμενη λίγες ώρες τα απογεύματα.

Σε περίπτωση κολλήματος (ασθένειες παιδιών π.χ.) ο σύζυγος θα κάλυπτε τις αναληφθείσες υποχρεώσεις και τέλος πάντων θα το δούλευαν μαζί το γραφείο και όταν τα παιδιά μεγάλωναν θα μπορούσε μόνη της να αυξήσει την πελατεία και να δουλεύει όσο λίγο χρειάζεται και όποιες ώρες μπορεί.

Καλά τα σχεδιάσαν και έβαλαν σε εφαρμογή το σχέδιο.

Με όλες τις δυσκολίες λίγο ως πολύ δουλεύει ακόμη.

Η "συνάδελφος" έχει 5-6 πελάτες και κερδίζει περίπου 900€ το μήνα με λίγες ώρες απογευματινής δουλειάς. Δηλαδή γύρω στα 10 χιλιάρικα ετησίως. Βεβαίως τα κόβει όλα και τα δηλώνει όλα.

Τα μικροέξοδα της είναι γύρω στα 2000 το χρόνο, αρα καθαρό εισόδημα κοντά στα 8.000 άρα αφορολόγητο.

Το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ πλέον παρακαλώ) κοστίζει 2800€ ετησίως (τοσο ήταν το 2007) άρα της μένουν 5.200€ και ελπίζει ότι τουλάχιστον θα πάρει κάποτε σύνταξη αν και τελευταία δεν είναι και τόσο αισιόδοξη γι' αυτό.

Ήταν όμως ήσυχη με την συνείδησή της ώσπου έρχεται ο κ. υπουργός και εμμέσως πλήν σαφώς της λέει:

α) ότι είναι φοροφυγάς γιατί δηλώνει πολύ λίγο εισόδημα και πρέπει να συμβάλλει περισσότερο στον προϋπολογισμό και να στηρίξει το κράτος το οποίο όμως δεν είναι σε θέση να την στηρίξει εκείνη γιατί δεν έχει καμιά πολιτική στήριξης της οικογένειας.

β) ότι δεν είναι ίση με τους άλλους πολίτες της χώρας γιατί παρά τα όσα λέει το σύνταγμα σ΄αυτή την χώρα άλλοι πολίτες έχουν αφορολόγητο κι άλλοι όχι.

Το κακό είναι ότι :

1) Έχει περάσει το τριακοστό έτος της ηλικίας της

2) Δεν είναι στην πρώτη τριετία (σε συνδιασμό με το 1) από την έναρξη

3) Δεν έχει 3+ παιδιά

4) Δεν έχει σύμβαση με ένα μόνο εργοδότη

5) Δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

6) Δεν έχει κουμπάρο στην κυβέρνηση.

Θα μπορούσα να σας πω κι άλλες τέτοιες πολλές ιστορίες ανθρώπων που με πολύ κόπο καταφέρνουν να ζούν αξιοπρεπώς χωρίς να ζητούν την στήριξη του κράτους και που βολεύονται με αυτά τα λίγα.

Όπως ας πούμε για μηχανικούς που στελεχώνουν τα πτυχία εργοληπτικών εταιρειών, οι οποίοι πρέπει λέει να εργάζονται σ΄αυτές "κατ' αποκλειστικότητα" και τους οποίους το κράτος (ΥΠΕΧΩΔΕ) υποχρεώνει να δουλεύουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες για να εγγράφονται στο Μ.Ε.Κ. και ενώ ως τώρα ευνοϊκά τους αντιμετώπιζε με την τεκμαρτή φορολόγηση τώρα τους μηδενίζει το αφορολόγητο, για ανθρώπους που έχασαν την δουλειά τους στα 50 ή 55 και άνοιξαν ένα ψιλικατζίδικο για ασφαλιστούν λίγα χρόνια ακόμα και να πάρουν μια σύνταξη, για δημοσιογράφους (όχι τους αστέρες) που είναι όλη μέρα στους δρόμους για το reportage και παρά το ότι είναι μισθωτοί αμείβονται με την έκδοση ΑΠΥ, για υπαλλήλους δημοτικών επιχειρήσεων και Δήμων που υποχρώνονται να κάνουν έναρξη και να δουλεύουν υποτίθεται ως

ελ.επαγγελματίες, για καθαρίστριες και πολλές άλλες περιπτώσεις.

Για ανθρώπους που ξόδεψαν χρόνο και χρήμα (οι οικογένειές τους) για να μορφωθούν και τώρα δουλεύουν μισθωτοί (π.χ. ωρομίσθιοι καθηγητές) που ναι μεν δεν είναι άνεργοι (άρα η ανεργία έπεσε με τις ενέργειες της κυβέρνησης) αλλά δεν έχουν και επαρκή έσοδα για την κάλυψη των οικογενεικών αναγκών τους, οπότε έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε επιχειρήσεις με κάποιο μισθό αλλά με την έκδοση ΑΠΥ και παρά το ότι είναι μισθωτοί φορολογούνται (από πέρυσι) με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών με μειωμένο αφορολόγητο (καθώς το έσοδο από ΑΠΥ είναι μεγαλύτερο από τους μισθούς) το οποίο τώρα μηδενίζεται εντελώς.

Σίγουρα όμως κι εσείς έχετε να μου πείτε πολλές τέτοιες ιστορίες.

Είναι άλλωστε κοινό μυστικό το τί συμβαινει σήμερα στην Ελλάδα.

Μόνο εκεί στην κυβέρνηση δεν ξέρουν τί γίνεται στην χώρα. Τους λές ο κόσμος δεν έχει ψωμί και σου λένε να φάει παντεσπάνι.

Αλλά όπως λένε και στο χωριό μου :

"Ο χορτασμένος τον νηστικό δεν τον καταλαβαίνει."

Θα μου πεί βέβαια κάποιος ότι σίγουρα μεγάλο μέρος των εμπόρων και των ελευθέρων επαγγελματιών φοροδιαφεύγουν.

Ναι ισχύει. Αλλά .........

Εσύ κ.υπουργέ έλα και πιάσε αυτούς που το κάνουν.

Μην παίρνεις από το εύκολο θύμα όσα σου κλέβουν τα "τσακάλια".

Με τις υγείες μας λοιπόν.

Μήπως τελικά έχουμε για κυβέρνηση αυτούς που μας αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Τετ., 03/09/08, ο/η ANNA PAPAVASILIOU <[email protected]> έγραψε:

Σας παρουσιάζω αναλυτικά τους 10 λόγους που άλλαξαν τη ζωή μου τον τελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να έχω χεστεί στο χρήμα λόγω της πολύ καλής οικονομικής πολιτικής της Ν.Δ. που με ανάγκασε να εξοικονομήσω χρήματα. Το έκανε για μένα, για εσάς, για όλους.

Οι 10 λόγοι:

1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)

2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)

3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)

4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)

5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)

6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)

7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)

8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα

9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)

10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

Η "σούμα":

1. Τσιγάρο: 6 ευρώ Χ 365 μέρες = 2.190 ευρώ

2. Goody's: 5 ευρώ Χ 365 μέρες= 1.825 ευρώ

3. Βενζίνη: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ

4. Πώληση αυτοκινήτου: 4.000 ευρώ

5. Clubing: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ

6. Σύνδεση κινητού: 40 ευρώ Χ 12 μήνες= 480 ευρώ

7. Φίλοι: 52 καφέδες Χ 4 ευρώ= 208 ευρώ

8. Ρούχα: 500 ευρώ

9. Δώρα: 500 ευρώ

10. Γκόμενα - Χωρισμός: Αξία ανεκτίμητη

Αποτέλεσμα...:

Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ!!!!

Για να μην αναφέρω και... ότι γλίτωσα από:

1. Καρκίνο πνευμόνων

2. Διαιτολόγο

3. Τροχαία

4. Εφορία

5. Αλκοτέστ

6. Φλυαρία

7. Παρεξηγήσεις

8. Κινέζικες απομιμήσεις

9. Υποχρεώσεις

10. Προφυλακτικά και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει πολλές φορές με διάφορους τρόπους. Θα το πω άλλη μια φορά. Όποιος δεν έχει μπορέσει να ενταχθει επαγγελματικά στο ευρύτερο δημόσιο, έχει εντάξει εαυτόν κατά κανόνα, στο περιθώριο αυτής της κοινωνίας, επιβιώνοντας χάριν της μεγαλοψυχίας αλλά και της άρνησης των προαναφερομένων, να σπαταλήσουν τον πολύτιμο χρόνο τους με ταπεινά έργα, στα οποία ανήκουν και οι δικές μας υπηρεσίες.

Και για όποιον διαφωνεί με τα λεγόμενά μου, τον καλώ να σκεφθεί ποια θα ήταν η αντίδραση μας αν το 10% προσδιοριζόταν σε 20% ¨η 30%. Μήπως η ίδια με την τωρινή???? Άλλωστε ούτε παζάρι δεν έγινε. 10% είπαν ότι χρειάζονται τα αφεντικά, 10% έμεινε. Πικρή αλήθεια, αλλά αλήθεια. Ξέρετε πχ πολλά βλαστάρια πολιτικών να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα;;;;; Αυτοί, όπως όλοι μας κάτι ξέρουν………..Το κεφάλι μέσα τώρα γιατί χάθηκε χρόνος με τις φλυαρίες μου και είναι στίβα τα παραστατικά από το Καλοκαίρι……….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν αντιδράμε και καθόλου

μόνο ευχαριστω δεν λέμε

Νομίζω ότι πάντα έτσι ήταν Απόστολε και πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα συνεχίσει να είναι αφού είμαστε ΠΡΟΒΑΤΑ. Τουμπεκάκι ψιλοκομένο και έχει ο Θεός.... Άκρως υποτελική συμπεριφορά δυστυχώς. Εδώ και χρόνια θα έπρεπε να γίνουν όλα λαμπόγυαλο αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέα δικηγόρος με 2 χρόνια στο επάγγελμα. Όταν κάποιος ακούει δικηγόρος, το μυαλό του πάει αμέσως σε κλέφτες και άρπαγες. Οι νέοι δικηγόροι όμως, δυστυχώς οι περισσότεροι αναγκάζονται να είναι συνεργάτες - υπάλληλοι - ταπαιδιαγιαολεςτιςδουλειες σε μεγαλύτερους δικηγόρους με αμοιβή (αν υπάρχει και αυτή) περίπου 400 - 600 ευρώ το μήνα. Δεν μπορεί κάποιος απέξω να καταλάβει τις δυσκολίες που έχει στο ξεκίνημά του αυτό το επάγγελμα. Το ταμείο ασφάλισής μας (το ταμείο νομικών και υγείας) αναγνωρίζοντας οτι οι νέοι δικηγόροι μετα βίας καταφέρνουν να επιβιώσουν, έχουν θεσπίσει το ευνοϊκό μέτρο ώστε οι δικηγόροι να χωρίζονται σε δύο κατηγορίες σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές: αυτοί που είναι λιγότερο από 5 χρόνια δικηγόροι και αυτοί που είναι πάνω από 5 χρόνια. Οι πρώτη κατηγορία πληρώνει τις μισές ασφαλιστικές εισφορές από τη δεύτερη (ήτοι, περί τα 1500 ευρώ ετησίως). Απορώ, γιατί δεν το καταλαβαίνουν αυτό στο Υπουργείο Οικονομικών και μας βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Ωστόσο, δεν διαφωνώ ότι οι μεγαλοδικηγόροι φοροδιαφεύγουν, καθώς ουδέποτε κόβουν αποδείξεις και θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να πιάνει η τσιμπίδα. Οι νέοι δικηγόροι όμως λόγω του φόβου που έχουν μην τους παρεξηγήσει κανένας πελάτης, κόβουν σε όλους αποδείξεις και παρόλαυτα είναι πάλι στο (πρώην) αφορολόγητο, καθώς μετα βίας επιβιώνουν.

Ένας τρόπος για να μην φοροδιαφεύγουν οι δικηγόροι, θα ήταν οι ΑΠΥ τους να έμπαιναν στις εκπτώσεις φόρου των πελατών τους. Έτσι, οι πέλατες των δικηγόρων, έχοντας όφελος από το να ζητήσουν απόδειξη, καθώς θα μειωνόταν ο φόρος που θα πλήρωναν, θα ήταν πιο επίμονοι σε αυτό το θέμα και έτσι το κράτος θα εισέπραττε τους φόρους από αυτούς που πραγματικά γδέρνουν τους πελάτες τους. Διότι αλλιώς θα κοστολογήσει 1 νέος δικηγόρος μία δουλειά (πχ 200 ευρώ) και αλλιώς ένα μεγαλοδικηγόρος (πχ 5.000 ευρώ), ειδικά στις ποινικές υποθέσεις, αλλά απόδειξη ο νέος δικηγόρος θα κόψει, ενώ ο παλιός όχι!

Επίσης, ήθελα να ήξερα, στο Υπ.Οικον. δεν ξέρουν ότι η μεγαλύτερη κατηγορία φοροφυγάδων είναι οι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και λαμαρινάδες; Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει να δίνει κανένας τους απόδειξη, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις όταν ζητάει κάποιος, τότε του λένε διπλάσια τιμή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέα δικηγόρος με 2 χρόνια στο επάγγελμα. Όταν κάποιος ακούει δικηγόρος, το μυαλό του πάει αμέσως σε κλέφτες και άρπαγες. Οι νέοι δικηγόροι όμως, δυστυχώς οι περισσότεροι αναγκάζονται να είναι συνεργάτες - υπάλληλοι - ταπαιδιαγιαολεςτιςδουλειες σε μεγαλύτερους δικηγόρους με αμοιβή (αν υπάρχει και αυτή) περίπου 400 - 600 ευρώ το μήνα. Δεν μπορεί κάποιος απέξω να καταλάβει τις δυσκολίες που έχει στο ξεκίνημά του αυτό το επάγγελμα. Το ταμείο ασφάλισής μας (το ταμείο νομικών και υγείας) αναγνωρίζοντας οτι οι νέοι δικηγόροι μετα βίας καταφέρνουν να επιβιώσουν, έχουν θεσπίσει το ευνοϊκό μέτρο ώστε οι δικηγόροι να χωρίζονται σε δύο κατηγορίες σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές: αυτοί που είναι λιγότερο από 5 χρόνια δικηγόροι και αυτοί που είναι πάνω από 5 χρόνια. Οι πρώτη κατηγορία πληρώνει τις μισές ασφαλιστικές εισφορές από τη δεύτερη (ήτοι, περί τα 1500 ευρώ ετησίως). Απορώ, γιατί δεν το καταλαβαίνουν αυτό στο Υπουργείο Οικονομικών και μας βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Ωστόσο, δεν διαφωνώ ότι οι μεγαλοδικηγόροι φοροδιαφεύγουν, καθώς ουδέποτε κόβουν αποδείξεις και θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να πιάνει η τσιμπίδα. Οι νέοι δικηγόροι όμως λόγω του φόβου που έχουν μην τους παρεξηγήσει κανένας πελάτης, κόβουν σε όλους αποδείξεις και παρόλαυτα είναι πάλι στο (πρώην) αφορολόγητο, καθώς μετα βίας επιβιώνουν.

Ένας τρόπος για να μην φοροδιαφεύγουν οι δικηγόροι, θα ήταν οι ΑΠΥ τους να έμπαιναν στις εκπτώσεις φόρου των πελατών τους.

Έτσι, οι πέλατες των δικηγόρων, έχοντας όφελος από το να ζητήσουν απόδειξη, καθώς θα μειωνόταν ο φόρος που θα πλήρωναν, θα ήταν πιο επίμονοι σε αυτό το θέμα και έτσι το κράτος θα εισέπραττε τους φόρους από αυτούς που πραγματικά γδέρνουν τους πελάτες τους. Διότι αλλιώς θα κοστολογήσει 1 νέος δικηγόρος μία δουλειά (πχ 200 ευρώ) και αλλιώς ένα μεγαλοδικηγόρος (πχ 5.000 ευρώ), ειδικά στις ποινικές υποθέσεις, αλλά απόδειξη ο νέος δικηγόρος θα κόψει, ενώ ο παλιός όχι!

Επίσης, ήθελα να ήξερα, στο Υπ.Οικον. δεν ξέρουν ότι η μεγαλύτερη κατηγορία φοροφυγάδων είναι οι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και λαμαρινάδες; Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει να δίνει κανένας τους απόδειξη, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις όταν ζητάει κάποιος, τότε του λένε διπλάσια τιμή!!!

αγαπητή ασκούμενη,

στους νέους επαγγελματίες δίνει τριετή αφορολόγητο.

συμφωνώ ό,τι η ευαισθησία προς τον ..πελάτη σας αναγκάζει να τιμολογήτε με παραστατικά τις υπηρεσίες σας (εκτός μεγαλό δικηγόρων)

ισχύει η εκπτωση των αμοιβών σας όσον αφορά μισθώσεις

είναι τουλαχιστο ..ατυχές η αντιδιαστολή της φορολογικής συνείδησης με τους επαγγελματίες που αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/3910

Δήλωση Υπουργού

Αθήνα, 4-9-2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γιώργος Αλογοσκούφης έκανε σήμερα το μεσημέρι την ακόλουθη δήλωση:

.................................

Το Σχέδιο Νόμου ψηφίσθηκε με δύο βελτιωτικές τροποποιήσεις που είχαν προαναγγελθεί:

· Πρώτον, διατηρείται το αφορολόγητο όριο των 10.500 ευρώ για όσους ελεύθερους επαγγελματίες ή επιτηδευματίες έχουν τρία ή περισσότερα παιδιά. Εννοείται ότι το ποσό αυτό προσαυξάνεται με τα αφορολόγητα που ισχύουν για κάθε παιδί. Αυτός ήταν άλλωστε και ο αρχικός μας στόχος.

............................

Με τις δύο αυτές βελτιωτικές τροποποιήσεις, ενισχύονται και τα κίνητρα για την απόκτηση τριών ή περισσοτέρων παιδιών αλλά και τα κίνητρα για την απασχόληση των νέων ελευθέρων επαγγελματιών.

.......................

Διαβάζοντας το παραπάνω παρασύρθηκα και έγραψα...................

.....................................

Το κακό είναι ότι :

1) ...........................

2) ...........................

3) Δεν έχει 3+ παιδιά

4) ...........................

5) ...........................

6) ...........................

Κι αν δεν τα πιάνουμε αμέσως εμείς που είμαστε της "δουλειάς" φανταστείτε πως ακούγονται αυτές οι βελτιώσεις στα αυτιά του μέσου φορολογούμενου.

Κουίζ:

Εστω ότι έχουμε ζευγάρι με 3 παιδιά.

Ο σύζυγος μισθωτός με φορολογητέο εισόδημα 22.000,00?

Η σύζυγος Ελευθ.Επαγγελματίας με φορολογητέο εισόδημα 10.500,00?

Ζητείται να βρεθεί:

1. Πόσο φόρο πλήρωναν πριν και πόσο με τα νέα μέτρα;

2. Τελικά θίγονται ή όχι οι τρίτεκνες (και άνω) οικογένειες;

3. Τι διαφορά έχει μια τρίτεκνη οικογένεια που ο σύζυγος είναι μισθωτός και η σύζυγος Ελ.Επαγγελματίας από μια τρίτεκνη οικογένεια που ο σύζυγος είναι Ελ.επαγγελματίας και η σύζυγος μισθωτή;

Αν δεν είναι τελείως @#$%^&* στο υπουργείο τότε πρέπει να είναι πολύ πονηροί.

Και στα παίρνουν και σου λένε ότι κάνουν κοινωνική πολιτική.

Κι εγώ ως καχύποπτος νομίζω ότι είναι προμελετημένο το έγκλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

1) ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΛΟΓΩ ΑΝΙΣΗΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

2) ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ,ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΧΘΟΥΝ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΝΟΜΙΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ , ΜΕ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΙΜΩΡΙΑΣ , ΜΕ ΤΟΝ ΕΚ ΠΡΟΪΜΙΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΩΣ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΩΝ.

3) ΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ , ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΠΟΣΟ 10.500,00 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝ ΧΟΡΔΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΝ ΟΤΙ : ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΟΥ , ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΝΟΜΙΖΩ ,ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΕΙΣ , ΟΠΟΤΕ ΕΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩ !.. , ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΨΑΞΩ , ΦΑΕ ΜΙΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ !..

4) ΤΙ ΔΕΟΝ ΓΕΝΕΣΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ ; ΠΡΕΠΕΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΑΝΩΔΥΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΜΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ Κ.Λ.Π. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ , ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΦΟΡΟΚΛΕΠΤΕΣ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ,ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ , ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΙΓΟΜΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΡΘΩΣΕΙ ΕΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ & ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΟΧΙ , ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΧΘΕΣ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΝΑΛΩΘΗΚΕ ΣΕ ΑΨΙΜΑΧΙΕΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ , ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ' ΑΥΤΟΥΣ ;

ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗ , ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΛΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέα δικηγόρος με 2 χρόνια στο επάγγελμα.

......................................................................

Άρα λογικά έναρξη το 2006 ?

αγαπητή ασκούμενη,

στους νέους επαγγελματίες δίνει τριετή αφορολόγητο.

....................................

Εφόσον η έναρξη είναι το 2006 , ισχύει το αφορολογήτο (και εφόσον βεβαίως συντρέχουν και οι άλλες προϋποθέσεις)

Συμπέρασμα : Ετοιμάστε καλού-κακού το 1050,00 + 577,50 για να είστε σίγουρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λογικά έναρξη το 2006 ?

Εφόσον η έναρξη είναι το 2006 , ισχύει το αφορολογήτο (και εφόσον βεβαίως συντρέχουν και οι άλλες προϋποθέσεις)

Συμπέρασμα : Ετοιμάστε καλού-κακού το 1050,00 + 577,50 για να είστε σίγουρη .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ας ψηφισθεί τελικά το σχέδιο νόμου και να γίνει νόμος και τότε βλέπουμε (αν τελικά θα δούμε και δεν θα περιμένουμε και ΠΟΛ για επεξήγηση των χρησμών). Εδώ μάλλον δεν ξέρουν τι τελικά θα ψηφίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τι διαφορά έχει μια τρίτεκνη οικογένεια που ο σύζυγος είναι μισθωτός και η σύζυγος Ελ.Επαγγελματίας από μια τρίτεκνη οικογένεια που ο σύζυγος είναι Ελ.επαγγελματίας και η σύζυγος μισθωτή;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ιστορία θα σας πώ ......... για ένα ζευγάρι λογιστών που ήθελε να κάνει οικογένεια.

Θα μπορούσα να σας πω κι άλλες τέτοιες πολλές ιστορίες ανθρώπων που με πολύ κόπο καταφέρνουν να ζούν αξιοπρεπώς χωρίς να ζητούν την στήριξη του κράτους και που βολεύονται με αυτά τα λίγα.

Όπως ας πούμε για μηχανικούς που στελεχώνουν τα πτυχία εργοληπτικών εταιρειών, οι οποίοι πρέπει λέει να εργάζονται σ΄αυτές "κατ' αποκλειστικότητα" και τους οποίους το κράτος (ΥΠΕΧΩΔΕ) υποχρεώνει να δουλεύουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες για να εγγράφονται στο Μ.Ε.Κ. και ενώ ως τώρα ευνοϊκά τους αντιμετώπιζε με την τεκμαρτή φορολόγηση τώρα τους μηδενίζει το αφορολόγητο, για ανθρώπους που έχασαν την δουλειά τους στα 50 ή 55 και άνοιξαν ένα ψιλικατζίδικο για ασφαλιστούν λίγα χρόνια ακόμα και να πάρουν μια σύνταξη, για δημοσιογράφους (όχι τους αστέρες) που είναι όλη μέρα στους δρόμους για το reportage και παρά το ότι είναι μισθωτοί αμείβονται με την έκδοση ΑΠΥ, για υπαλλήλους δημοτικών επιχειρήσεων και Δήμων που υποχρώνονται να κάνουν έναρξη και να δουλεύουν υποτίθεται ως

ελ.επαγγελματίες, για καθαρίστριες και πολλές άλλες περιπτώσεις.

Για ανθρώπους που ξόδεψαν χρόνο και χρήμα (οι οικογένειές τους) για να μορφωθούν και τώρα δουλεύουν μισθωτοί (π.χ. ωρομίσθιοι καθηγητές) που ναι μεν δεν είναι άνεργοι (άρα η ανεργία έπεσε με τις ενέργειες της κυβέρνησης) αλλά δεν έχουν και επαρκή έσοδα για την κάλυψη των οικογενεικών αναγκών τους, οπότε έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε επιχειρήσεις με κάποιο μισθό αλλά με την έκδοση ΑΠΥ και παρά το ότι είναι μισθωτοί φορολογούνται (από πέρυσι) με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών με μειωμένο αφορολόγητο (καθώς το έσοδο από ΑΠΥ είναι μεγαλύτερο από τους μισθούς) το οποίο τώρα μηδενίζεται εντελώς.

Σίγουρα όμως κι εσείς έχετε να μου πείτε πολλές τέτοιες ιστορίες.

Είναι άλλωστε κοινό μυστικό το τί συμβαινει σήμερα στην Ελλάδα.

Με τις υγείες μας λοιπόν.

Μήπως τελικά έχουμε για κυβέρνηση αυτούς που μας αξίζουν;

Φίλε Γιάννη,όπως είπε και ο Γρηγόρης,όπως είπε και ο Αποστόλης,όπως είπαν και άλλοι,είμαστε πρόβατα.

Ενώ όμως είμαστε πρόβατα και θα έπρεπε να ενεργούμε,όλοι μαζί οργανωμένα,εν τούτοις στο μυαλό είμα-

στε κότες.

Σαφώς λοιπόν έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν.

(χάρηκα πάντως που εξαιρεί από τα μέτρα τα νέα παιδιά και τους τρίτεκνους.) Απ'τολότελα...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη,όπως είπε και ο Γρηγόρης,όπως είπε και ο Αποστόλης,όπως είπαν και άλλοι,είμαστε πρόβατα.

Ενώ όμως είμαστε πρόβατα και θα έπρεπε να ενεργούμε,όλοι μαζί οργανωμένα,εν τούτοις στο μυαλό είμα-

στε κότες.

Σαφώς λοιπόν έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν.

(χάρηκα πάντως που εξαιρεί από τα μέτρα τα νέα παιδιά και τους τρίτεκνους.) Απ'τολότελα...............

Bαγγελη , και προβατα μας εχουν κανει και λυκους εχουν βαλει να μας φυλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ιστορία θα σας πώ ......... για ένα ζευγάρι λογιστών που ήθελε να κάνει οικογένεια.

Ήταν λοιπόν ένα ζευγάρι μισθωτών λογιστών που μόλις έκαναν παιδάκια αντιμετώπισαν μέγα ζήτημα με την φροντίδα τους καθώς δεν είχαν γιαγιάδες/παππούδες να προστρέξουν σε βοήθεια.

Σκέφτηκαν λοιπόν να σταματήσει η σύζυγος την δουλειά μέχρι να μεγαλώσουν "λίγο" τα παιδιά, για να μεγαλώσουν με την δική της φροντίδα και επιμέλεια και με τις δικές της αντιλήψεις αφού ούτως ή αλλως το κράτος καμιά κοινωνική παροχή σχετική με το ζήτημα δεν έχει ως γνωστόν.

Μετά αναρωτήθηκαν :

α) Πως επιστρέφει στην δουλειά μια λογίστρια (α΄ τάξης) με παιδιά έχοντας μείνει εκτός αγοράς για 5-6-7 ή περισσότερα χρόνια; Κάπως έπρεπε να μείνει εντός αγοράς.

β) Τι γίνεται με την ασφάλιση και την σύνταξη αφού μετά από 14 χρόνια θα πάψει να έχει ένσημα;

Αφού σκέφτηκαν πολύ κατέληξαν να κάνει έναρξη η σύζυγος και να περάσει στην ασφάλιση του ΤΕΒΕ (τότε) να βρούν 3-5 μαγαζάκια να βγάζουν τουλάχιστον τα ασφάλιστρα και τα μικροέξοδα του γραφείου και ταυτόχρονα να συνεχίσει την τριβή με το επάγγελμα ώστε να μείνει εντός αγοράς απασχολούμενη λίγες ώρες τα απογεύματα.

Σε περίπτωση κολλήματος (ασθένειες παιδιών π.χ.) ο σύζυγος θα κάλυπτε τις αναληφθείσες υποχρεώσεις και τέλος πάντων θα το δούλευαν μαζί το γραφείο και όταν τα παιδιά μεγάλωναν θα μπορούσε μόνη της να αυξήσει την πελατεία και να δουλεύει όσο λίγο χρειάζεται και όποιες ώρες μπορεί.

Καλά τα σχεδιάσαν και έβαλαν σε εφαρμογή το σχέδιο.

Με όλες τις δυσκολίες λίγο ως πολύ δουλεύει ακόμη.

Η "συνάδελφος" έχει 5-6 πελάτες και κερδίζει περίπου 900€ το μήνα με λίγες ώρες απογευματινής δουλειάς. Δηλαδή γύρω στα 10 χιλιάρικα ετησίως. Βεβαίως τα κόβει όλα και τα δηλώνει όλα.

Τα μικροέξοδα της είναι γύρω στα 2000 το χρόνο, αρα καθαρό εισόδημα κοντά στα 8.000 άρα αφορολόγητο.

Το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ πλέον παρακαλώ) κοστίζει 2800€ ετησίως (τοσο ήταν το 2007) άρα της μένουν 5.200€ και ελπίζει ότι τουλάχιστον θα πάρει κάποτε σύνταξη αν και τελευταία δεν είναι και τόσο αισιόδοξη γι' αυτό.

Ήταν όμως ήσυχη με την συνείδησή της ώσπου έρχεται ο κ. υπουργός και εμμέσως πλήν σαφώς της λέει:

α) ότι είναι φοροφυγάς γιατί δηλώνει πολύ λίγο εισόδημα και πρέπει να συμβάλλει περισσότερο στον προϋπολογισμό και να στηρίξει το κράτος το οποίο όμως δεν είναι σε θέση να την στηρίξει εκείνη γιατί δεν έχει καμιά πολιτική στήριξης της οικογένειας.

β) ότι δεν είναι ίση με τους άλλους πολίτες της χώρας γιατί παρά τα όσα λέει το σύνταγμα σ΄αυτή την χώρα άλλοι πολίτες έχουν αφορολόγητο κι άλλοι όχι.

Το κακό είναι ότι :

1) Έχει περάσει το τριακοστό έτος της ηλικίας της

2) Δεν είναι στην πρώτη τριετία (σε συνδιασμό με το 1) από την έναρξη

3) Δεν έχει 3+ παιδιά

4) Δεν έχει σύμβαση με ένα μόνο εργοδότη

5) Δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

6) Δεν έχει κουμπάρο στην κυβέρνηση.

Θα μπορούσα να σας πω κι άλλες τέτοιες πολλές ιστορίες ανθρώπων που με πολύ κόπο καταφέρνουν να ζούν αξιοπρεπώς χωρίς να ζητούν την στήριξη του κράτους και που βολεύονται με αυτά τα λίγα.

Όπως ας πούμε για μηχανικούς που στελεχώνουν τα πτυχία εργοληπτικών εταιρειών, οι οποίοι πρέπει λέει να εργάζονται σ΄αυτές "κατ' αποκλειστικότητα" και τους οποίους το κράτος (ΥΠΕΧΩΔΕ) υποχρεώνει να δουλεύουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες για να εγγράφονται στο Μ.Ε.Κ. και ενώ ως τώρα ευνοϊκά τους αντιμετώπιζε με την τεκμαρτή φορολόγηση τώρα τους μηδενίζει το αφορολόγητο, για ανθρώπους που έχασαν την δουλειά τους στα 50 ή 55 και άνοιξαν ένα ψιλικατζίδικο για ασφαλιστούν λίγα χρόνια ακόμα και να πάρουν μια σύνταξη, για δημοσιογράφους (όχι τους αστέρες) που είναι όλη μέρα στους δρόμους για το reportage και παρά το ότι είναι μισθωτοί αμείβονται με την έκδοση ΑΠΥ, για υπαλλήλους δημοτικών επιχειρήσεων και Δήμων που υποχρώνονται να κάνουν έναρξη και να δουλεύουν υποτίθεται ως

ελ.επαγγελματίες, για καθαρίστριες και πολλές άλλες περιπτώσεις.

Για ανθρώπους που ξόδεψαν χρόνο και χρήμα (οι οικογένειές τους) για να μορφωθούν και τώρα δουλεύουν μισθωτοί (π.χ. ωρομίσθιοι καθηγητές) που ναι μεν δεν είναι άνεργοι (άρα η ανεργία έπεσε με τις ενέργειες της κυβέρνησης) αλλά δεν έχουν και επαρκή έσοδα για την κάλυψη των οικογενεικών αναγκών τους, οπότε έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε επιχειρήσεις με κάποιο μισθό αλλά με την έκδοση ΑΠΥ και παρά το ότι είναι μισθωτοί φορολογούνται (από πέρυσι) με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών με μειωμένο αφορολόγητο (καθώς το έσοδο από ΑΠΥ είναι μεγαλύτερο από τους μισθούς) το οποίο τώρα μηδενίζεται εντελώς.

Σίγουρα όμως κι εσείς έχετε να μου πείτε πολλές τέτοιες ιστορίες.

Είναι άλλωστε κοινό μυστικό το τί συμβαινει σήμερα στην Ελλάδα.

Μόνο εκεί στην κυβέρνηση δεν ξέρουν τί γίνεται στην χώρα. Τους λές ο κόσμος δεν έχει ψωμί και σου λένε να φάει παντεσπάνι.

Αλλά όπως λένε και στο χωριό μου :

"Ο χορτασμένος τον νηστικό δεν τον καταλαβαίνει."

Θα μου πεί βέβαια κάποιος ότι σίγουρα μεγάλο μέρος των εμπόρων και των ελευθέρων επαγγελματιών φοροδιαφεύγουν.

Ναι ισχύει. Αλλά .........

Εσύ κ.υπουργέ έλα και πιάσε αυτούς που το κάνουν.

Μην παίρνεις από το εύκολο θύμα όσα σου κλέβουν τα "τσακάλια".

Με τις υγείες μας λοιπόν.

Μήπως τελικά έχουμε για κυβέρνηση αυτούς που μας αξίζουν;

Δυστυχώς Αγαπητέ Συνάδελφε,

Ζούμε στη σε τριτοκοσμική χώρα, και μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται αυτά. Η ανικανότητα εδώ θεωρείται ειλικρίνεια και βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Εφόσον δε μπορούμε να πατάξουμε το λαθρεμπόριο πετρελαίου, το εμπόριο ναρκωτικών, το εμπόριο λευκής σαρκός, το εμπόριο όπλων, τη μαύρη εργασία, το μαύρο χρήμα εν γένει , τότε κάνουμε αυτό που ξέρουμε καλύτερα τόσα χρόνια τα πέρνουμε από μισθωτούς συνταξιούχους και ειλικρινείς ελεύθερους επαγγελματίες. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι ισότητα, αλλά ούτε και ισονομία, απλώς θα αυξήσει την ανισότητα μεταξύ πλουσίων και φτωχών.

Αν κάποιος θέλει να πατάξει την φοροδιαφυγή , υπάρχει ένα απλό πράγμα να κάνει , έλεγχο των τραπεζικών λογαριασμών. Για παράδειγμα οι Αμερικάνικες τράπεζες είναι υποχρεωμένες να ενημερώνουν το Αμερικανικό δημόσιο για καταθέσεις των πολιτών της χώρας σε υποκαταστήματα των Αμερικανικών Τραπεζών σε όλη την υφήλιο, από το Ουζμπεκιστάν μέχρι την Ανταρκτική.

Φταίμε όμως εμείς, γιατί εφόσον δεχόμαστε ανίκανους και σοβαροφανείς να κυβερνούν αυτή την δύσμοιρη χώρα, τότε δεν υπάρχει καμμία ελπίδα , και τα γνωστά παπαγαλάκια λένε ότι πρέπει να απαινούμε πολιτική θέληση που δείχνουν.

Δεν είναι όμως πολιτική θέληση να κτυπάς τον φτωχό και τον μικρομεσαίο, αλλά τον οικονομικά ισχυρό και δυνατό, αλλά μπορείς να χτυπήσεις αυτόν που χρηματοδοτεί το κόμμα σου και σε ενισχύει κύριε Υπουργέ στην προεκλογική σου εκστρατεία ;

Στη χώρα που είναι άνθρωπος στη φυλακή για εκβιασμό, με μόνο αποδεικτικό στοιχείο το λόγο του εκβιαζόμενου και κάποιων στενών του φίλων , χωρίς να υπάρχει άλλο αποδεικτικό υλικό ( άλλωστε το DVD δεν υπάρχει και τυχόν μοντάζ υλικού δεν θεωρούνται στοιχείο , και άλλωστε αυτό το DVD δεν το έχει δει κανείς), δεν είναι τρέλα;

Για αυτό και δεν έρχονται σοβαρές εταιρείες στην Ελλάδα , γιατί το μόνο σοβαρό πράγμα σε αυτή την χώρα είναι η ανικανότητα. Σε μία χώρα που για να πας μπροστα παίζει ρόλο ο γνωστός και το φίλημα πισινών. Δεν είναι θέμα ηθικής τάξεως αυτοί που συμμετείχαν στις επιτροπές γιατο νεό φορολογικό νόμο να κάνουν σεμινάρια για το πως θα γίνει η περαίωση και τα διαφημίζουν πριν ακόμα ψηφιστεί ο νόμος ?

Φιλικά,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ηθικής τάξεως αυτοί που συμμετείχαν στις επιτροπές γιατο νεό φορολογικό νόμο να κάνουν σεμινάρια για το πως θα γίνει η περαίωση και τα διαφημίζουν πριν ακόμα ψηφιστεί ο νόμος ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σωπάτε καλέ συνάδελφε. Τι είναι αυτά που λέτε. Αλλωστε οι κύριοι συνάδελφοι τα γνωρίζουν και καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι τελείως @#$%^&* στο υπουργείο τότε πρέπει να είναι πολύ πονηροί.

Και στα παίρνουν και σου λένε ότι κάνουν κοινωνική πολιτική.

Κι εγώ ως καχύποπτος νομίζω ότι είναι προμελετημένο το έγκλημα.

Αγαπητέ μου εγώ δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω ότι είναι εντελώς Μ@*@&?$ αλλά συνάμα δεν βρίσκω τίποτα που να με πείθει ότι εμείς που τους ψηφίζουμε δεν είμαστε μεγαλύτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...