Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

who cares.. dear DAS,

όταν δουλευα σε πολυεθνική με είχαν βαφτίσει με καμια 10 αρια τίτλους.. να μου πεις τι σχέση έχει.. έχει να κάνει με το πως ξεστομίζεις μια μ...κία..

I care my dear sotiris x, :lol:

εγώ τωρα που κατάλαβα ότι θεωρείς ,

ότι σε σωστή κατεύθυνση κινείται μια μ...κία ,

κατάλαβα λάθος ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή τώρα για να καταλάβω ???

Αυτοί που δήλωναν 10.000 ενώ έπρεπε να δηλώνουν 100.000,00 πιάστηκαν στην φάκα με την φορολόγηση του αφορολόγητου της κλίμακας ????????????????????????

Αυτά φίλοι μου δεν είναι φορολογικά νομοσχέδια , αυτές είναι προκυρήξεις τρομοκρατικής οργάνωσης με τις οποίες το κωλοκράτος θα εισπράξει κάτι ψιλά για να βουλώσει καμιά τρύπα και για να έχει ρευστο να πληρώνει μίζες , χαρτογιακάδες , χαραμοφάϊδες και γκλάμουρ εκδηλώσεις .

Απο την στιγμή που ΔΕΝ έχεις ώς κράτος ελεγκτικούς μηχανισμούς , για να μπορέσεις να τσιμπήσεις αυτούς που φοροδιαφεύγουν , τότε το μόνο που θα κάνεις μια ζωή ως κράτος , θα είναι το να μαλακ...σαι , συνεχόμενα , ακατάπαυστα και με μεγάλη ένταση και πάθος .

Συμφωνώ, επαυξάνοντας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτήρη μου μόνο μια παρατήρηση , δεν διαφωνούμε στο ότι γίνεται της πουτάνας το κλέψιμο(όχι από όλους όμως και έχω και τρανταχτότα επιχειρημάτα από πελάτες μας) , αλλά πως να το κάνουμε αλλιώς θα κλέψει κάποιος με 10,20,30,40,50 100.000 ευρώ και αλλιώς θα κλέψει κάποιος με τα εκκατομύρια ευρώ , μη πω δε για το κλέψιμο των Λαμόγιων βουλευτών , το θέμα είναι ότι τη λυπητερή θα τη πληρώσει παραπάνω ο μικρός .

Με λίγα λόγια να το κάνω και με μαθηματικό τύπο που είναι της μόδας :

Περισσότερο κλέψιμο < φορολογική επιβάρυνση.

Λιγότερο κλέψιμο > φορολογική επιβάρυνση.

Καθόλου κλέψιμο = ο μ...κας της παρέας .

Περίπου ο ίδιος τύπος ισχύει και για την περαίωση .

..βάζεις ζήτημα γενικότερης λειτουργίας του πολιτεύματος.. (έχει να κάνει ότι ζούμε σε κοινωνίες.. ανθρωπολογική φύσεως!)

..

I care my dear sotiris x, :lol:

εγώ τωρα που κατάλαβα ότι θεωρείς ,

ότι σε σωστή κατεύθυνση κινείται μια μαλακία ,

κατάλαβα λάθος ????

ο yes.. it's obviously misundererstanding..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω επίσης είναι με ποια λογική χτυπάει επί δικαίως και αδίκως τους ελευθέρους επαγγελματίες όταν στατιστικές και μελέτες έχουν διαπιστώσει ότι οι περισσότεροι νέοι που επιλέγουν να δραστηριοποιούν στο ελεύθερο επάγγελμα το επιχειρούν λόγο ανεργίας. Ξέρεις πως το μεταφράζω ''εγώ'' αυτό, ότι τελικά μόνο το δημόσιο θα με σώσει, τι κάθομαι και ξενυχτώ στο γραφείο και την παλεύω, τελικά μήπως οι άλλοι που κάθονται και τα ξύνουν είναι πολύ πιο έξυπνοι από μένα;Άλλα το θέμα δεν είναι καθόλου προσωπικό , ούτε τα 1000,00 ευρώ, αλλά η πολιτική τσαπατσουλιά, προχειρότητα ανευθυνότητα και πειραματισμοί.

Αυτή είναι η μαύρη αλήθεια για την Ελλάδα. Το βαρίδι είναι το Δημόσιο με τους χιλιάδες αργόσχολους και τα ατελείωτα προνόμια. Το συντριπτικό ποσοστό το θεωρεί σαν την καλύτερη λύση, να μπει κάτω από την Δημόσια ομπρέλα. Και έτσι είναι ... Ως που θα πάει αυτό το χάλι;;;

Γιατί να μην θέλει ο καθένας να μην πιεί "γάλα" από τη Δημόσια ΑΓ-ΕΛΛΑΔΑ;;; Είναι πολύ θρεπτικό και το σημαντικότερο, το παίρνεις ακούραστα και δια βίου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέστε τη γνώμη σας:

Θα αυξηθεί το επόμενο εξάμηνο η απόδοση του ΦΠΑ ή θα πάει ολότελα κατά διαβόλου;

Αν θα πάρει την κατηφόρα, θα κάνει ή όχι εκλογές τον Απρίλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέστε τη γνώμη σας:

Θα αυξηθεί το επόμενο εξάμηνο η απόδοση του ΦΠΑ ή θα πάει ολότελα κατά διαβόλου;

Αν θα πάρει την κατηφόρα, θα κάνει ή όχι εκλογές τον Απρίλη;

Το ΦΠΑ θα πάει άτα στρατούλα :lol::D:) Έτσι δεν το λένε?

Υ.Γ.

Ας ανοίξει κάποιος μια δημοσκόπηση με το παραπάνω ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. με το φόβο της πυράς ή του λιθοβολισμού λόγω διαφορτικής άποψης από της αγελαίας...

..νέα φορολογικά μέτρα (σε περίληψη)

1. Φορολόγηση αφορολόγητου 10% (για ατομικές & και ελεύθερου επαγγελματίες).

2.Φορολόγηση stock options

3.Φορολόγηση 10% μερισμάτων (αφορά μόνο ανώνυμες εταιρείες). & αμοιβές μόνο μελών Δ.Σ.

4.Αύξηση τελών κυκλοφορίας 20%

5.Περαίωση για χρήσεις από 2000-2006

6. Αύξηση της προκαταβολής άρθρου 101 σε 80%

Γνώμη..

1. Σωστό μέτρο γιατί γίνεται της .. π...νας δεν πληρώνει κανένας. (δυστυχώς απιβαρύνει και μια πολύ μικρή μερίδα).

2.Σκασίλα μου μεγάλη και δέκα παπγάλοι.

3. καλά αυτό δεν κατάλαβα. τι μας ενδιαφέρει για τα μερίσματα των ανωνύμων ετιαρειών. όποος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.

4.χωρίς ουσιαστικό βάρος.

5.το 99% την περιμένανε με ανοιχτά .. τα πόδια. αιδώς Αργείοι.. (η μόνη αντίφαση είναι η συνέχιση του καθεστώτος ατιμωρησίας)

6.αποτελαέι συμψηφισμό..

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Αγαπητέ Σωτήρη , με τον τιτλο έχεις κανένα πρόβλημα ???

Η τον θεωρείς και αυτόν στην σωστή κατεύθυνση ???

«ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΜΕΤΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

Πάντα φιλικά.

who cares.. dear DAS,

όταν δουλευα σε πολυεθνική με είχαν βαφτίσει με καμια 10 αρια τίτλους.. να μου πεις τι σχέση έχει.. έχει να κάνει με το πως ξεστομίζεις μια μ...κία..

I care my dear sotiris x, :lol:

εγώ τωρα που κατάλαβα ότι θεωρείς ,

ότι σε σωστή κατεύθυνση κινείται μια μαλ...α ,

κατάλαβα λάθος ????

ο yes.. it's obviously misundererstanding..

Συγνώμη Σωτήρη ,

τελικά φαίνεται πως θεωρείς μαλακία τον τίτλο και όχι το νομοσχέδιο.

Μια ερώτηση μόνο , εσύ τι τίτλο θα έδινες σε αυτό το νομοσχέδιο .??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη Σωτήρη ,

τελικά φαίνεται πως θεωρείς μαλακία τον τίτλο και όχι το νομοσχέδιο.

Μια ερώτηση μόνο , εσύ τι τίτλο θα έδινες σε αυτό το νομοσχέδιο .??

«ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΜΕΤΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

αντί του παραπάνω λέω τώρα..

"ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ, ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΠΑΝΝΩΝ, ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ"

...

the minister of finincial

sotiris X.

Υ.Γ

..υπογράφει και ο υπουργός παιδείας

sotiris X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bλέπω ότι η κατάργηση του αφορολογήτου δεν αφορά ούτε την επιχειρηματική αμοιβή . Προφανώς ο κ. Υπουργός δεν θεωρεί όσους συμμετέχουν σε ΟΕ, ΕΕ φοροφυγάδες σε αντίθεση με όσους ασκούν ατομική επιχείρηση.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σωτήρη ,

αν και είμαι σε ΟΕ και δεν εχω ατομική , είναι περα για περα αδικο το συγκεκριμένο .

Αν και νομιζω πως στο τέλος θα συμπεριληφθούμε και εμείς ,

αυτή ειναι η διαίσθησή μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alogoskoufis.jpg

Χωρις Σχολιο ...

Ο αντίλογος....

dvs043523.jpg

....ΜΕΤΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ...

Αυτό είναι το πρόσχημα...

Πολιτικά, χρειάζονται ένα λόγο για να "νομιμοποιήσουνε" τα μέτρα που θα λάβουν...

Δεν είναι πολιτικά ορθό να πουν πχ ότι φορολογούμε το αφορολόγητο γιατί δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε τις μίζες... Θα τους κράξουνε (όχι πως τώρα δηλαδή τη γλιτώσανε...)...

Όσο για τις θέσεις του Σωτήρη Χ, το δίκαιο είναι αυτοί που "κλέβουν" με τον οποιοδήποτε τρόπο, αυτοί και να πληρώνουν... όχι επειδή δεν έχουμε την οργάνωση να κάνουμε ελέγχους να τη πληρώσουν όλοι...

Και κάτι άλλο... Στη δαδικασία του αυτοελέγχου, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και όσοι παρέχουν υπηρεσίες δεν περαιώνουν στο φπα... θεωρούνται ειλικρινείς... έτσι είχαν πει... ενώ τώρα, είναι αυτοί που κλέβουν το κράτος... Σαν του Χότζα το φούρνο έχουν καταντήσει τις φορολογικές ρυθμίσεις...

Επίσης, για τα τέλη, μπορούμε να το συζητήσουμε γιατί εγώ που έχω ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά, να πρέπει να πληρώνω παραπάνω από κάποιον που έχει 1400.... εκτός αυτού, επί του θέματος, από κάπου ακούστηκε ότι δεν είχαν αυξηθεί τα τελευταία 3 χρόνια τα τέλη, γιαυτό και η μεγάλη αύξηση (20%)... Ούτε κοντά δεν έχει πέσει στον πληθωρισμό... αν είναι τόσο ανοιχτοχέρηδες, γιατί δεν το κάνουν και με τις αυξήσεις στους μισθούς το ίδιο...???

Λεφτά θέλουν κύριοι και κυρίες, και μάλιστα άμεσα, αλλά με τον τρόπο αυτό, δεν πιστεύω να τα καταφέρουν...

Ίσα ίσα, θα τους βγει και το όνομα...

Εγώ προτείνω λοιπόν, να καταργηθεί ο ΚΒΣ εντελώς...

Να μπαίνουν σε κλήρωση τα αφμ κάθε βδομάδα, και όσα πιάνουν το λήγοντα (γνωστή διαδικασία στο υπουργείο), να τους παίρνουν τηλέφωνο να τους λένε το πρόστιμο κατευθείαν... Ούτε να χαλάνε τη ζαχαρένια τους ψάχνοντας δικαιολογίες, ούτε να σκάνε οι πελάτες με άγχος, ούτε να σκάμε και εμείς... απλά πράγματα.... και όποτε έχουν έλλειψη χρημάτων, να διπλοκληρώνουνε... ή να αυξάνουν το πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέστε τη γνώμη σας:

Θα αυξηθεί το επόμενο εξάμηνο η απόδοση του ΦΠΑ ή θα πάει ολότελα κατά διαβόλου;

Αν θα πάρει την κατηφόρα, θα κάνει ή όχι εκλογές τον Απρίλη;

Επειδή ως λαός είμαστε απρόβλεπτος,θα έλεγα ότι κανονικά,λόγω αγανάκτησης των τιμιότερων από

τους ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους,πολύ φοβούμαι,θα μειωθεί η απόδοση του Φ.Π.Α.

Αυτή η κίνηση του υπουργού,να καταργήσει τό αφορολόγητο,θα αναγκάσει αρκετούς από τους εν-

απομείναντες μαλάκες,να βάλουν μυαλό κατά το κοινώς λεγόμενο,προκειμένου να μην τους χλευά-

ζουν μιά ζωή.

Αγαπητοί συνάδελφοι,με το θάρρος της γνώμης πιστεύω ότι, εάν εφαρμόζονταν τα τεκμήρια αγοράς

και διαβίωσης,δεν θα χρειάζονταν η κατάργηση του αφορολόγητου και κανείς δεν θα μπορούσε να

ψέξει τον υπουργό.

Ευελπιστώ έστω και την τελευταία στιγμή,να επανεξετάσουν την κατάργηση του αφορολόγητου,διότι

θίγονται ΚΑΙ κατηγορίες έντιμων ατόμων και να επαναφέρουν με σωστό τρόπο τα τεκμήρια,τα οποία

"θίγουν" κατά κύριο λόγο,σχεδόν αποκλειστικά,αυτούς που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ως λαός είμαστε απρόβλεπτος,θα έλεγα ότι κανονικά,λόγω αγανάκτησης των τιμιότερων από

τους ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους,πολύ φοβούμαι,θα μειωθεί η απόδοση του Φ.Π.Α.

Αυτή η κίνηση του υπουργού,να καταργήσει τό αφορολόγητο,θα αναγκάσει αρκετούς από τους εν-

απομείναντες μαλάκες,να βάλουν μυαλό κατά το κοινώς λεγόμενο,προκειμένου να μην τους χλευά-

ζουν μιά ζωή.

Αγαπητοί συνάδελφοι,με το θάρρος της γνώμης πιστεύω ότι, εάν εφαρμόζονταν τα τεκμήρια αγοράς

και διαβίωσης,δεν θα χρειάζονταν η κατάργηση του αφορολόγητου και κανείς δεν θα μπορούσε να

ψέξει τον υπουργό.

Ευελπιστώ έστω και την τελευταία στιγμή,να επανεξετάσουν την κατάργηση του αφορολόγητου,διότι

θίγονται ΚΑΙ κατηγορίες έντιμων ατόμων και να επαναφέρουν με σωστό τρόπο τα τεκμήρια,τα οποία

"θίγουν" κατά κύριο λόγο,σχεδόν αποκλειστικά,αυτούς που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

Η καταργηση του αφορολογητου θα γυρισει μπουμερανγκ.

Και μετα παλι περαιωσεις , παλι ρυθμισεις επι ρυθμισεων , παλι διεθνεις κρισεις , παλι πολεμοι στην Ουγκαντα κλπ κλπ

Αμαν πια

Και σας μαθαμε και σας βαρεθηκαμε

Αει σιχτιρ ....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ως λαός είμαστε απρόβλεπτος,θα έλεγα ότι κανονικά,λόγω αγανάκτησης των τιμιότερων από

τους ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους,πολύ φοβούμαι,θα μειωθεί η απόδοση του Φ.Π.Α.

Αυτή η κίνηση του υπουργού,να καταργήσει τό αφορολόγητο,θα αναγκάσει αρκετούς από τους εν-

απομείναντες μαλάκες,να βάλουν μυαλό κατά το κοινώς λεγόμενο,προκειμένου να μην τους χλευά-

ζουν μιά ζωή.

Αγαπητοί συνάδελφοι,με το θάρρος της γνώμης πιστεύω ότι, εάν εφαρμόζονταν τα τεκμήρια αγοράς

και διαβίωσης,δεν θα χρειάζονταν η κατάργηση του αφορολόγητου και κανείς δεν θα μπορούσε να

ψέξει τον υπουργό.

Ευελπιστώ έστω και την τελευταία στιγμή,να επανεξετάσουν την κατάργηση του αφορολόγητου,διότι

θίγονται ΚΑΙ κατηγορίες έντιμων ατόμων και να επαναφέρουν με σωστό τρόπο τα τεκμήρια,τα οποία

"θίγουν" κατά κύριο λόγο,σχεδόν αποκλειστικά,αυτούς που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

Μα υπάρχει μέτρο Βαγγέλη σε αυτόν τον τόπο? Πάλι οι μικροί θα φάμε το αγγούρι. Δεν χρειάζεται επαναφορά τεκμηρίων έλεγχος χρειάζεται, αγοράζω αύριο ένα οικόπεδο έναντι 300.000,00€ και το δηλώνω 30.000,00€. Εκεί είναι το χρήμα όχι στα τεκμήρια διαβίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρωδια συνεχιζεται..........................................

Απο συνεντευξη σε ραδιοφωνικο σταθμο της πρωτεουσης :

.....Για το ζήτημα της φορολόγησης των ελευθέρων επαγγελματιών, ο κ. Αλογοσκούφης προανήγγειλε ότι για τις αμοιβές με δελτίο παροχής υπηρεσιών που υποκρύπτουν μισθωτή εργασία, θα δοθεί η δυνατότητα στις επιχειρήσεις να εκδίδουν βεβαιώσεις ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός, οπότε θα εξαιρείται από τα νέα μέτρα και θα διατηρεί το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ..................

Σε τι ασφαλιστικο φορεα θα υπαγεται ο ελευθ επαγγελματιας-μισθωτος ?

:lol::D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποφάσισα , θα τον ψηφίσω ρε γαμωτο μου στις επόμενες ,

μαλ...α εκανα που δεν τον ψηφισα και στις προηγούμενες .

Μου αρέσει που είναι αληθινός , που λεει τα πραγματα με το ονομα τους ,

τον πάω πολύ τον κερατούκλη , ειδικά όταν αναφερεται στην κοινωνική δικαιοσύνη ,

με τρελαίνει .

Τον θυμάμαι κιόλας που ήτανε βουρκωμένος τότε μετά τις περσυνές πυρκαγιές ,

και που έδινε στον κατακαημένο κόσμο απλόχερα τα φράγκα,

λογικό δεν είναι, τωρα να πρέπει να τα βρεί. ??

Συνέχισε πρωθυπουργάρα μου , συνεχισε ακάθεκτος ,

ακόμα 55% τσιμπάς στα γκάλοπ , ο έλληνας δεν χαμπαριάζει απο τέτοια ,

αφού ξέρεις , αμα γουστάρει ο έλληνας φάτσα , θα την γουστάρει μια ζωή ,

θα την γουστάρει και ας τον πηδάνε , θα την γουστάρει μέχρι θανάτου .

Και όπως και να το κάνουνε , τέτοια μουτσούνα δύσκολα συναντάς ,

με πηγούνι θεληματικό , με βλέμμα αετίσιο , και με κοκκινη γραβατα.

Μόνο που ξέχασες το μπουφαν της παραλλαγής , μήν σε μπερδευουν οι image makers ,

σε καυτή περίοδο πυρκαγιών βρισκόμαστε , φόρεσέ το πάλι , φορεσέ το να δείχνεις μάχιμος

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/09/01/1557294.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε μου και παλιοσειρά Κωνσταντίνε πες μου σε παρακαλώ κάτι: Τι λύση βρήκε ο Αλογοσκούφης για να μην ζημιώνει τις οικονομικά ασθενέστερες οικονομικά ομάδες? Ευθανασία?? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρωδια συνεχιζεται..........................................

Απο συνεντευξη σε ραδιοφωνικο σταθμο της πρωτεουσης :

.....Για το ζήτημα της φορολόγησης των ελευθέρων επαγγελματιών, ο κ. Αλογοσκούφης προανήγγειλε ότι για τις αμοιβές με δελτίο παροχής υπηρεσιών που υποκρύπτουν μισθωτή εργασία, θα δοθεί η δυνατότητα στις επιχειρήσεις να εκδίδουν βεβαιώσεις ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός, οπότε θα εξαιρείται από τα νέα μέτρα και θα διατηρεί το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ..................

:lol::D:)

Πω πω πω , πω πω πω , τι μυαλό είναι αυτό .

Μεγάλε υπουργέ δεν παίζεσαι , που τα σκέφτεσαι βρε συ όλα αυτά ???

Να δίνει και βεβαίωση ότι είναι μισθωτός ε??? Και εκείνο το "υποκρύπτουν" που λές, τί να σημαίνει άραγε για μετά. ???

Μιλάμε για απίστευτα πράγματα .

Μα καλά , αφού ξερεις οτι υποκρύπτεται μισθωτή εργασία και καλύπτεται με μαιμού ΑΠΥ , για δεν στέλνεις τα σαϊνια να τους πιάσουν και βάζεις τον εργαζόμενο που είναι μισθωτός , να ζητήσει βεβαίωση απο την εταιρεία , ότι είναι μεν μισθωτός αλλά εκδίδει ΑΠΥ , με δέλεαρ το αφορολόγητο της κλίμακας .

Για τον τυχόν φόρο που μπορεί να προκύπτει απο την υποκρίπτουσα μισθωτη εργασία , κουβέντα ε??

Ε λογικό είναι , δεν αναφερεσαι και σε μ...κες

Αι σιχτιρ , ε αι σιχτιρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υπάρχει μέτρο Βαγγέλη σε αυτόν τον τόπο? Πάλι οι μικροί θα φάμε το αγγούρι. Δεν χρειάζεται επαναφορά τεκμηρίων έλεγχος χρειάζεται, αγοράζω αύριο ένα οικόπεδο έναντι 300.000,00€ και το δηλώνω 30.000,00€. Εκεί είναι το χρήμα όχι στα τεκμήρια διαβίωσης.

Kαι επειδή αγαπώ τον φίλο μου το Γρηγόρη,έστω μόνο τα τεκμήρια αγοράς.

Σκέψου όμως Γρηγόρη μου,ότι υπάρχουν και άνθρωποι,που δηλώνουν εισοδήματα της πλάκας και

στέλνουν τα παιδιά τους σε ακριβά ιδιωτικά σχολεία (τα πληρώνουν λένε οι παπούδες) κυκλοφορούν

με τερατώδη αμάξια που καίνε βενζίνη (παφ και τάληρο) και δεν τα πιάνει το τεκμήριο και έχουν

εξοχικό σε κάθε κορυφή των νησιών μας,που κοστίζει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ,αλλά έχουν μικρή

"αντικειμενική" αξία κατασκευής,αλλά τεράστια αξία συντήρησης.κλπ,κλπ.

Άστα Γρηγόρη μου,πιστεύω ότι,εφ' όσον αδυνατούν να ελέξουν την φοροδιαφυγή,μόνο με τα τεκμήρια

μπορούν να την περιορίσουν.

Αυτή είναι η γνώμη μου και θεωρώ ότι δεν πέφτω,τόσο πολύ έξω.

Με αγάπη και σεβαστή απόλυτα η άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι επειδή αγαπώ τον φίλο μου το Γρηγόρη,έστω μόνο τα τεκμήρια αγοράς.

Σκέψου όμως Γρηγόρη μου,ότι υπάρχουν και άνθρωποι,που δηλώνουν εισοδήματα της πλάκας και

στέλνουν τα παιδιά τους σε ακριβά ιδιωτικά σχολεία (τα πληρώνουν λένε οι παπούδες) κυκλοφορούν

με τερατώδη αμάξια που καίνε βενζίνη (παφ και τάληρο) και δεν τα πιάνει το τεκμήριο και έχουν

εξοχικό σε κάθε κορυφή των νησιών μας,που κοστίζει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ,αλλά έχουν μικρή

"αντικειμενική" αξία κατασκευής,αλλά τεράστια αξία συντήρησης.κλπ,κλπ.

Άστα Γρηγόρη μου,πιστεύω ότι,εφ' όσον αδυνατούν να ελέξουν την φοροδιαφυγή,μόνο με τα τεκμήρια

μπορούν να την περιορίσουν.

Αυτή είναι η γνώμη μου και θεωρώ ότι δεν πέφτω,τόσο πολύ έξω.

Με αγάπη και σεβαστή απόλυτα η άποψή σου.

Αμοιβαία η εκτίμηση και η αγάπη Βαγγέλη μου δεν λέω ότι έχεις άδικο αλλά το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, είναι δυνατόν να μην μπορούν να ελέγθουν κάποιες συναλλαγές? Απλά δεν θέλουν. Όπου τους παίρνει βλέπεις... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμοιβαία η εκτίμηση και η αγάπη Βαγγέλη μου δεν λέω ότι έχεις άδικο αλλά το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, είναι δυνατόν να μην μπορούν να ελέγθουν κάποιες συναλλαγές? Απλά δεν θέλουν. Όπου τους παίρνει βλέπεις... :lol:

Aπλώς πιστεύω,καλοπροαίρετα πάντα,ότι τα τεκμήρια αποτελούν το μη χείρον βέλτιστον,διότι

όπως προείπα και δεν μπορούν να κάνουν έλέγχους και δεν θέλουν και δυστυχώς τους "παίρνει"

κιόλας.

Να είσαι καλά και να είσαι σίγουρος ότι είσαι πολύ πιό πλούσιος με την καταπληκτική οικογένεια

που έχεις,χωρίς να σε πιάνουν τα τεκμήρια και οι φόροι που θα επιβάλουν κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι καλά και να είσαι σίγουρος ότι είσαι πολύ πιό πλούσιος με την καταπληκτική οικογένεια

που έχεις,χωρίς να σε πιάνουν τα τεκμήρια και οι φόροι που θα επιβάλουν κάθε φορά.

Άτιμε από εδώ το έφερες από εκεί το πήγες με τούμπαρες...Δίκιο έχεις, αλλά μην το φωνάζεις γιατί είπαμε στο Υ.Ο. έχουν μαλακό εγκέφαλο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο φίλε , μας πρόλαβαν άλλοι ,

γιατροί , δικηγόροι , μηχανικοι ,

ζήτησαν , απο την ειδικη επιτροπη της Βουλής να ελέγχθει ,

η συνταγματικοτητα του νεου νομοσχεδιου .

Και καλά έκαναν , τουλαχιστον αυτοι είναι οργανωμένοι .

Ρε Κιμωνάκο , ποία αντισυνταγματικότητα και κουραφέξαλα , μία είναι η λύση , ομαδικές αγωγές από επιμελητήρια και συλλόγους για συκοφαντική δυσφήμιση, ηθική βλάβη και διαφυγόντα κέρδη . Αφού αποκαλεί κλέφτες(ούτε κάν εμμέσως) μια πολύ σημαντική μερίδα πολιτών , τότε είτε πρέπει να το αποδείξει είτε να ζητήσει συγνώμη .

Λέω τώρα !!! :lol:

Φίλε Βαγγέλη(FAFOUTIS) , γνωρίζεις πόσο σε εκτιμούμε και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα, αλλά πιστεύεις ότι και το μέτρο της επαναφοράς των τεκμηριών έτσι όπως θα τεθεί θα πλήξει τους πραγματικούς φοροφυγάδες ή πάλι κατά κύριο λόγο(γιατί δεν διαφωνώ ότι κάποιοι θα την πατήσουν) μικρομεσαίους που έχουν την ατυχία να αποκτήσουν ένα και δύο αυτοκίνητα συναρτήση με το πατρικό σπίτι στο χωριό ?

Άσχετο : Όταν λέει δίδακτρα για ιδιωτικά σχολεία , προφανώς δεν εννοεί τα φροντιστήρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο : Όταν λέει δίδακτρα για ιδιωτικά σχολεία , προφανώς δεν εννοεί τα φροντιστήρια ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προφανώς Απόστολε ο κ. Υπουργός ετοιμάζεται να γδάρει τους φορολογούμενους και να κρεμάσει το τομάρι τους στις ΔΟΥ.

Αν θυμάμαι καλά στις εισηγητικές εκθέσεις του κ. Υπουργού, στα διάφορα νομοθετήματα με τα οποία είχε καταργήσει τεκμήρια διαβίωσης, διατείνονταν (ο κ. Υπουργός ) ότι αυτά (τα τεκμήρια) είναι άχρηστα πλέον γιατί οι μηχανισμοί του υπουργείου του (το επανιδρυμένο κράτος ντε..) , μπορεί να ελέγχει όσους χρειάζεται. Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...