Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ναυτεμποτικη γραφει:

"29/8 07:00 - Πρόσθετους φόρους ύψους 4,5 δισ. ευρώ, περίπου, προσδοκά η κυβέρνηση από το νέο «πακέτο» μέτρων, που με εξαίρεση τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους πλήττει όλους του υπόλοιπους πολίτες, δηλαδή ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες, εισοδηματίες, επιχειρήσεις, ακόμη και τις συναλλαγές στο Χρηματιστήριο Αθηνών."

Η Καθημερινη αντιστοιχα:

«Οι εξαγγελίες του υπουργού Οικονομίας & Οικονομικών περιλαμβάνουν δύο θετικά στοιχεία: Δεν θίγονται οι μισθωτοί και συνταξιούχοι. Θέτουν τις προϋποθέσεις για την ενίσχυση της διαφάνειας στα δημόσια οικονομικά και την περιστολή της κρατικής σπατάλης», αναφέρεται σε σημερινή ανακοίνωση του ΣΕΒ.

Λοιπον ξερετε κατι?

….δεν με πειθουν οι αντιδρασεις των θιγομενων από τα μετρα..

Ολες οι οργανωμενες επιχειρησεις,μικρες και μεγαλες, που εχουν επιχειρησιακο σχεδιο βιωσιμοτητας ,ικανονητα ελιγμων και «σκεφτονται» Ελληνικα δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα…μα τιποτα!

Το μαρμαρο θα το πληρωσει και παλι η θαλασσα των μισθωτων και των συνταξιουχων…

αλλα δε τους το λενε

….αυτή τη φορα θα πανε από το ποταμι των επαγγελματιων ως εκει.

και οικονομολογοι και επαγγελματιες και καταναλωτες ειστε …σκεφτειτε το λιγο!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω αποφασίσει να ψαξώ το θέμα της φορολόγησης του αφορολότητου ποσού και να προσφυγω κατά του ΥΟ η δεν ξερω που αλλού , για την απόφαση αυτή .

Το αναφερω απλα για την περίπτωση που καποιος θα ήθελε να "ψαχτούμε" παρέα.

Πες μου τι χρειάζεσαι ..... :)

ΥΓ Μου αρέσουν οι "ψαχτικές"!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και θα ερθει και του χρονου ο επιτροπος,

θα δει ενα πληθωρισμο ισαμε το κεφαλι του..θα δει τους δεικτες αναπτυξης της οικονομιας και της επιχειρηματικοτητας ποιο κοκκινους και απο το φιλαρακι μου τον DAS.. :)

θα μας τραβηξει το αυτι, θα μας ριξει μια φαπα επιτηρησης

και μετα τα κονδυλια απο την ΕΕ θα τα βλεπουμε με το μακαρονι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και θα ερθει και του χρονου ο επιτροπος,

θα δει ενα πληθωρισμο ισαμε το κεφαλι του..θα δει τους δεικτες αναπτυξης της οικονομιας και της επιχειρηματικοτητας ποιο κοκκινους και απο το φιλαρακι μου τον DAS.. :)

θα μας τραβηξει το αυτι, θα μας ριξει μια φαπα επιτηρησης

και μετα τα κονδυλια απο την ΕΕ θα τα βλεπουμε με το μακαρονι...

Θανασακο, αμα ειναι να σε βλεπουμε πιο συχνα...... ε να πληρωσουμε κατι παραπανω ... :):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους συναδέλφους εξ Αθηνών: Καλά, αυτός ο Μίχαλος του Ε.Β.Ε.Α., τι εκπροσωπεί;;; Mόνο τις μεγάλες Α.Ε. και Ε.Π.Ε;;;

O Eλεύθερος Τύπος, χθες, συμφωνεί εν ολίγοις με τα μέτρα και μας καλεί σε φορολογική ευσυνειδησία!!!

Δεν βγάζει όμως μιλιά και για την αντίστοιχη φορομπηχτική αλητεία!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους συναδέλφους εξ Αθηνών: Καλά, αυτός ο Μίχαλος του Ε.Β.Ε.Α., τι εκπροσωπεί;;; :)

Λαγός της κυβέρνησης!

και

Ρομπέν των δασών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ένα κρατικο μηχανισμό που δεν μπορεί να εφαρμόσει τους Νόμους που έχει θεσπίσει. Εάν τους εφάρμοζε και προχωρούσε σε ελέγχους με την τακτική διαδικασία θα εισέπρατε πολύ περισσότερα απο την ευκαιριακή περαίωση. Ξέρετε, η περαίωση είναι ο έσχατος εξεφτελισμός μιας χώρας. Είναι σαν να λεει τις εταιρίες "σας παρακαλώ απο ότι τζιράρατε δώστε μου ένα μπουρμπουαρ".

Η κυβέρνηση επέβαλε έναν κατα κεφαλίν φόρο. Τα 1050 ευρώ. Έκοψε αριθμό κεφαλιών έκανε πολλαπλασιασμό και έβγαλε αποτέλεσμα. Επίσης ο ελεύθερος επαγγελαματίας δεν δικαιούτε να έχει αφορολόγητο ποσόν γιατι? Είνα σαν να σου λεει το κράτος δεν μπορεί όλο και κάποια μαλακία θα έχεις κάνει. Είτε 100 χιλιαρικα ευρω τζίρο έχεις είτε 9μύρια με 600 το χρόνο έκλεισες.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη:

-Σε όσους πελάτες μου πρότεινα να βγάλουν στο Φ10 λογιστικές διαφορές.

-Σε όσους έβγαζα εκτός το ΦΠΑ στα ι.χ

-Που ήρθα σε κόντρα με συγγενικό μου προσωπο που εχει ΑΕ και δεν του περνούσα στα βιβλία του το τιμολογιο της δεξίωσης γάμου της κόρης του αξίας 15000 ευρώ και σήμερα πήρε και με εβρισε.

Ευχαριστώ το κρατικό μηχανισμό

-Γιατι πλέον η ΠΟΛ1005/2005 και 47 συναφων διατάξεων μου είναι άχρηστες http://www.taxheaven.gr/cat.php?cat1=23

-Γιατι έληξε το δίλλημα τελικά τα βλαστοκύταρα θα τα κοψω τιμολόγιο

-Και έχω και μια μεταφορά ευχαριστιών απο τον φίλο μου τον Ακη που πούλησε το Mercedes slk και έκανε παραγγελία την ίδια μέρα ένα Porsche cayenne και ena 911 turbo. Στο τηλεφωνο τραγουδούσε "στην υγεια της περαίωσης".

Τελικά δεν είναι και άσχημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη:

-Σε όσους πελάτες μου πρότεινα να βγάλουν στο Φ10 λογιστικές διαφορές.

-Σε όσους έβγαζα εκτός το ΦΠΑ στα ι.χ

-Που ήρθα σε κόντρα με συγγενικό μου προσωπο που εχει ΑΕ και δεν του περνούσα στα βιβλία του το τιμολογιο της δεξίωσης γάμου της κόρης του αξίας 15000 ευρώ και σήμερα πήρε και με εβρισε.

Ομοιοπαθής..

όμως ακριβά είναι τα "κτήματα" εκεί πάνω..

εδώ με 6000,00 γίνεται η δουλειά.. αξιοπρεπώς..

και βέβαια τα περνάμε .. απλά δεν εκπίπτουμε το ΦΠΑ .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο 11 το είδατε?

Θα φάμε καλά.. :)

Κίμωνααααααααα, πόσα Νοσοκομεία έχεις κλείσει βρε μπαγάσα..

δεν φτάνει που εξαίρεσες την επιχειρηματική αμοιβή από το 10%?,

Αρθρο 11

Τήρηση διπλογραφικού λογιστικού συστήματος

1. Σε κάθε φορέα της παρ. 1 του άρθρου 8 εγκαθίσταται και λειτουργεί πληροφοριακό σύστημα, για την τήρηση των λογιστικών βιβλίων και λογαριασμών του οικείου Κλαδικού Λογιστικού Σχεδίου, καθώς και την έκδοση των σχετικών φορολογικών στοιχείων που ισχύουν κάθε φορά.

Εάν στους φορείς αυτούς δεν υπηρετεί υπάλληλος λογιστής μπορεί να ανατεθεί, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, σε εξωτερικούς συνεργάτες ή λογιστικά γραφεία, που πληρούν τις αναγκαίες προϋποθέσεις, η οργάνωση και υποστήριξη των οικονομικών τους υπηρεσιών, για την εφαρμογή του ανωτέρω σχεδίου.

2. Με κοινή απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού ορίζεται το ύψος της αμοιβής του αναδόχου και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα επιμύθιο, που μπορεί να βγει από την εκάστοτε κοινωνικο-οικονομικο-τραπεζικο-φορολογικό-αναπτυξιακή πολιτική, του δήθεν κράτους, είναι ένα ρεφρέν του κάτωθι άσματος:

"Δανείσου λίγα και θα σε κλείσουν φυλακή, κλέψε πολλά και θα σε κάνουν Βασιλιά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............................

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη:

-Σε όσους πελάτες μου πρότεινα να βγάλουν στο Φ10 λογιστικές διαφορές.

-Σε όσους έβγαζα εκτός το ΦΠΑ στα ι.χ

-Που ήρθα σε κόντρα με συγγενικό μου προσωπο που εχει ΑΕ και δεν του περνούσα στα βιβλία του το τιμολογιο της δεξίωσης γάμου της κόρης του αξίας 15000 ευρώ και σήμερα πήρε και με εβρισε.

Ευχαριστώ το κρατικό μηχανισμό

-Γιατι πλέον η ΠΟΛ1005/2005 και 47 συναφων διατάξεων μου είναι άχρηστες http://www.taxheaven.gr/cat.php?cat1=23

-Γιατι έληξε το δίλλημα τελικά τα βλαστοκύταρα θα τα κοψω τιμολόγιο

-Και έχω και μια μεταφορά ευχαριστιών απο τον φίλο μου τον Ακη που πούλησε το Mercedes slk και έκανε παραγγελία την ίδια μέρα ένα Porsche cayenne και ena 911 turbo. Στο τηλεφωνο τραγουδούσε "στην υγεια της περαίωσης".

...............................

Περίπου τα ίδια φίλε Γρηγόρη .

Να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους , και βέβαια όλοι έχουμε κάνει λάθη στην τήρηση των βιβλίων κάθε επιχείρησης(κάτι πατάτες νααααααα, με το συμπάθειο) και βέβαια μας ανακουφίζει όλους η περαίωση , ΑΛΛΑ εξακολουθώ να είμαι αντίθετος με αυτή την μορφή τουλάχιστον , θα μπορούθε η Διοίκηση να πεί κάθε χρόνο κλείσιμο σε όλους, μιας και δεν υπάρει περίπτωση να ελεγθούν ποτέ όλες οι επιχειρήσεις , ας μη γελιώμαστε (έστω προαιρετικά) με μία μέθοδο σαν τον 3296 ή κάτι παρόμοιο (όπως έχω ξαναπεί θεωρώ από την ελάχιστή πείρα μου ότι ο 3296 ήταν από τις "δικαιώτερες" περαιώσεις) .

Ή να το προχωρήσω ακόμη παραπέρα , μήπως φτάνει η ώρα ο έλεγχος να γίνεται από τους ίδιους τους Λογιστές και να έλεγχόμαστε εμείς, μήπως θα προσέχαμε καλύτερα ? (παλαιότερη πρόταση παρόμοια ήταν να βγάζουμε εμείς την εκκαθάριση Φ.Ε.)

Γρηγόρη εγώ δεν μπορώ να ζητήσω συγνώμη γιατί από όταν βγήκε αυτό χάθηκε το φιλότιμο , άσε που τώρα καταλαβαίνω γιατί έχουμε χάσει κάποιες καλές δουλειές ...... κάποιοι πιο μάγκες από εμάς (γιατί τελικά εμείς είμαστε κοτούλες) ακολουθούν τη μέθοδο της σαλάτας στην τήρηση των βιβλίων μιας και ξέρουν ότι κάποτε θα βγεί περαίωση και ξέρεις κάτι, πιο πιθανό είναι να μας κάτσει εμάς κάποιος έλεγχος και εκεί σου έρχεται να τα %$#^&@ όλα !!!!

ΥΓ1 Έως τώρα προσπαθούσαμε να παίρνουμε με το υστέρημα μας ότι περιοδικό,βιβλίο,πρόγραμμα,σεμινάριο κυκλοφορεί για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο σωστά ενημερωμένοι, πλέον μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα να αποταμιέυσουμε .

ΥΓ2 Αν και προχθές μου ήρθε το βιβλίο του κτηματολογίου , όχι δεν ασχολούμαστε απλώς για να είμαστε ενημερωμένοι .... πρώτα θα βγεί το χούι .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μεσολάβησε απο τότε 24/7/2008 έως χθές και ανέκρουσε πρύμναν ο Υπουργός στο θέμα της περαίωσης ???

Σε παρόμοια ερώτηση κατά τη συνέντευξη τύπου, είπε ότι προχωρεί στο μέτρο αυτό "με βαριά καρδιά".

Να λοιπόν, τι συνέβη, ...βάρυνε η καρδιά του!

Μέγας καημός και βαρύς σεβντάς να μη σου βγαίνει ο προϋπολογισμός, για τον οποίον, ούτε ένα χρόνο πριν ζήτησες την "ανανέωση της Λαϊκής Εντολής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη εγώ δεν μπορώ να ζητήσω συγνώμη γιατί από όταν βγήκε αυτό χάθηκε το φιλότιμο , άσε που τώρα καταλαβαίνω γιατί έχουμε χάσει κάποιες καλές δουλειές ...... κάποιοι πιο μάγκες από εμάς (γιατί τελικά εμείς είμαστε κοτούλες) ακολουθούν τη μέθοδο της σαλάτας στην τήρηση των βιβλίων μιας και ξέρουν ότι κάποτε θα βγεί περαίωση και ξέρεις κάτι, πιο πιθανό είναι να μας κάτσει εμάς κάποιος έλεγχος και εκεί σου έρχεται να τα %$#^&@ όλα !!!!

Έτσι είναι Απόστολε. Αυτός που διαβάζει τους Νόμους και προτείνει το νομιμο(?) τρόπο στους επιχειρηματίας έχει καταλήξει να τον φωνάζουν και μακάκα. Συνάδερφος που εκτιμώ βαθύτατα και αποδεδειγμένα με πολλές γνωσεις έχασε 8 πελάτες γιατι? Γιατι ήταν νόμιμος.

Πιστεύω οτι ο κύβος ερίφθη η Διοικηση ήταν σαφής ως προς τις προθέσεις της και απο εδώ και περα είναι στο χέρι μας να αναπροσαρμόσουμε και εμείς τις δικές μας αρχες και να πράξουμε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπουργός Οικονομίας μιλάει στο «Βήμα» για τα πρόσφατα φορολογικά μέτρα

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...;m=A10&aa=1

Οι αδικίες, οι συμβασιούχοι και η εργατική νομοθεσία

- Κύριε υπουργέ, υπάρχει μια κατηγορία ελευθέρων επαγγελματιών που ουσιαστικά είναι μισθωτοί. Πολλοί νέοι αμείβονται με μπλοκ παροχής υπηρεσιών. Ουσιαστικά πρόκειται για μισθωτούς χαμηλά αμειβόμενους, οι οποίοι τώρα θα κληθούν, αδίκως πιστεύω, να πληρώσουν επιπλέον φόρους.

«Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνονται ως μισθωτοί. Στον ιδιωτικό τομέα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώνονται με σύμβαση, αλλά μέσω της εγκυκλίου εφαρμογής του φορολογικού νόμου, όπου μία σύμβαση έργου υποκρύπτει σύμβαση μισθωτής εργασίας, δεν θα ισχύσει η κατάργηση του αφορολογήτου».

- Πώς θα τις ξεχωρίσετε;

«Θα ισχύσει σίγουρα για τους συμβασιούχους του Δημοσίου, όπου είναι βέβαιον ότι εργάζονται με μισθωτική σχέση. Και κοιτάμε ακριβώς τον τρόπο να μην εφαρμοστεί η κατάργηση του αφορολογήτου σε αυτούς. Αλλά στον ιδιωτικό τομέα καταστρατηγείται η εργατική νομοθεσία όταν απασχολείς κάποιον ο οποίος είναι μόνιμος υπάλληλος με σύμβαση έργου».

- Ναι, δεν έχω αντίρρηση, αλλά σας λέω και πάλι ότι δεν είναι εύκολο να καταδειχθεί η διαφορά.

«Η εργατική νομοθεσία εκεί πρέπει να εφαρμοστεί. Αλλωστε για τους νέους επιτηδευματίες δεν εφαρμόζεται η κατάργηση του αφορολογήτου για τα πρώτα τρία χρόνια. Δηλαδή, ισχύει το αφορολόγητο και αυτό προβλέπεται στο σχέδιο νόμου.

Δηλαδή, κάποιος ο οποίος τα πρώτα τρία χρόνια της ζωής του κάνει μια σύμβαση έργου θα έχει το αφορολόγητο των 10.500 ευρώ. Αλλά μετά τα τρία πρώτα χρόνια δεν δικαιολογείται. Δεν δικαιολογείται, δηλαδή, να απασχολείς κάποιον έξι χρόνια στη δουλειά σου και να τον έχεις με σύμβαση έργου όταν επί της ουσίας είναι μισθωτός».

- Το ερώτημα όμως παραμένει: Τι θα γίνει με αυτόν τον κόσμο;

«Νομίζω ότι οι επιχειρήσεις που το κάνουν αυτό θα πρέπει να λειτουργήσουν με βάση την εργατική νομοθεσία. Η εργατική νομοθεσία είναι πολύ αυστηρή όσον αφορά τη σύμβαση εξαρτημένης εργασίας».

Καλά εντάξει.. το άτομο νομίζει.. εύχεται.. πιστεύει.. θα βγάλει και εγκυκλίους .. και άλλωστε το λέει καθαρά..

«Εγώ είμαι πολιτικός, δεν είμαι πολιτικάντης........» :lol:

Υ.Γ. ένα εύρημα του γκάλοπ του βήματος αποδεικνύει ότι ο "Έλληνας" παραμένει πιστός στην αρχή..

"Μακριά απ'τον κώλο μας, και όπου θέλει ας μπει"

..η έρευνα που έγινε από την εταιρεία Κάπα Research για λογαριασμό του «Βήματος» καλύπτει όλα τα θέματα της επικαιρότητας. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πλειοψηφία των πολιτών τάσσεται υπέρ του έκτακτου φόρου εις βάρος των ελεύθερων επαγγελματιών καθώς μοιάζει να συμμερίζονται την άποψη περί ευρείας φοροδιαφυγής. (Ναι στον φόρο λέει το 43,3%, μάλλον ναι το 14,3% και όχι μόνο το 30,8%.)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη έτυχε να διαβάσω τη συνέντευξη, γιατί για τον ιδιωτικό τομέα να ισχύει η συμβάση μισθωτής εργασίας , ενώ στο Δημόσιο να ισχύει κανονικά το μπλοκάκι ΑΠΥ και θα ήθελα να δώ πως θα γίνει ο διαχωρισμός και με ποία κριτήρια .......

Και για να μη παραπονιούνται και οι μισθωτόι , εκτός από τις αυξήσεις σε ότι κυκλοφορέι , επανέρχονται τα τεκμήρια διαβιώσης ακόμα πιο αυστηρά, και πιθανότητα αύξηση του ΦΠΑ ...... :)

..............................................................

Υ.Γ. ένα εύρημα του γκάλοπ του βήματος αποδεικνύει ότι ο "Έλληνας" παραμένει πιστός στην αρχή..

"Μακριά απ'τον κώλο μας, και όπου θέλει ας μπει"

Το ξέρω με μια μικρή πιο hardcore παραλλαγή :lol: ..... 2 πόντους στη θέση του Μακρία .... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τι χρειάζεσαι ..... :lol:

ΥΓ Μου αρέσουν οι "ψαχτικές"!!!! :D

Αστο φίλε , μας πρόλαβαν άλλοι ,

γιατροί , δικηγόροι , μηχανικοι ,

ζήτησαν , απο την ειδικη επιτροπη της Βουλής να ελέγχθει ,

η συνταγματικοτητα του νεου νομοσχεδιου .

Και καλά έκαναν , τουλαχιστον αυτοι είναι οργανωμένοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. με το φόβο της πυράς ή του λιθοβολισμού λόγω διαφορτικής άποψης από της αγελαίας...

..νέα φορολογικά μέτρα (σε περίληψη)

1. Φορολόγηση αφορολόγητου 10% (για ατομικές & και ελεύθερου επαγγελματίες).

2.Φορολόγηση stock options

3.Φορολόγηση 10% μερισμάτων (αφορά μόνο ανώνυμες εταιρείες). & αμοιβές μόνο μελών Δ.Σ.

4.Αύξηση τελών κυκλοφορίας 20%

5.Περαίωση για χρήσεις από 2000-2006

6. Αύξηση της προκαταβολής άρθρου 101 σε 80%

Γνώμη..

1. Σωστό μέτρο γιατί γίνεται της .. π...νας δεν πληρώνει κανένας. (δυστυχώς απιβαρύνει και μια πολύ μικρή μερίδα).

2.Σκασίλα μου μεγάλη και δέκα παπγάλοι.

3. καλά αυτό δεν κατάλαβα. τι μας ενδιαφέρει για τα μερίσματα των ανωνύμων ετιαρειών. όποος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.

4.χωρίς ουσιαστικό βάρος.

5.το 99% την περιμένανε με ανοιχτά .. τα πόδια. αιδώς Αργείοι.. (η μόνη αντίφαση είναι η συνέχιση του καθεστώτος ατιμωρησίας)

6.αποτελαέι συμψηφισμό..

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. με το φόβο της πυράς ή του λιθοβολισμού λόγω διαφορτικής άποψης από της αγελαίας...

..νέα φορολογικά μέτρα (σε περίληψη)

1. Φορολόγηση αφορολόγητου 10% (για ατομικές & και ελεύθερου επαγγελματίες).

2.Φορολόγηση stock options

3.Φορολόγηση 10% μερισμάτων (αφορά μόνο ανώνυμες εταιρείες). & αμοιβές μόνο μελών Δ.Σ.

4.Αύξηση τελών κυκλοφορίας 20%

5.Περαίωση για χρήσεις από 2000-2006

6. Αύξηση της προκαταβολής άρθρου 101 σε 80%

Γνώμη..

1. Σωστό μέτρο γιατί γίνεται της .. π...νας δεν πληρώνει κανένας. (δυστυχώς απιβαρύνει και μια πολύ μικρή μερίδα).

2.Σκασίλα μου μεγάλη και δέκα παπγάλοι.

3. καλά αυτό δεν κατάλαβα. τι μας ενδιαφέρει για τα μερίσματα των ανωνύμων ετιαρειών. όποος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.

4.χωρίς ουσιαστικό βάρος.

5.το 99% την περιμένανε με ανοιχτά .. τα πόδια. αιδώς Αργείοι.. (η μόνη αντίφαση είναι η συνέχιση του καθεστώτος ατιμωρησίας)

6.αποτελαέι συμψηφισμό..

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Αγαπητέ Σωτήρη , με τον τιτλο έχεις κανένα πρόβλημα ???

Η τον θεωρείς και αυτόν στην σωστή κατεύθυνση ???

«ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΜΕΤΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

Πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Φορολόγηση αφορολόγητου 10% (για ατομικές & και ελεύθερου επαγγελματίες).

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Σωτήρη η πλειοψηφία όντως δεν δηλώνει τίποτα, π.χ. γιατρός για τοκετό 150€ εκσκαφή οικοπέδου 100€ κλπ κλπ.... και γενικά υπάρχει η αντίληψη (η πραγματικότητα είναι αλλά...) σιγά μην τα δώσω στους κλέφτες. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Εγώ που δήλωνα το 90% των εισοδημάτων μου όμως θα πληρώσω 2000€ και δεν μου περισσεύουν.

'Ολο το νομοσχέδιο είναι μια παρωδία, ήθελα να ήξερα ποιους μλκς έχει για συμβούλους του η Υπουργάρα -γαργάρα μας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........................

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Σωτήρη μου μόνο μια παρατήρηση , δεν διαφωνούμε στο ότι γίνεται της πουτάνας το κλέψιμο(όχι από όλους όμως και έχω και τρανταχτότα επιχειρημάτα από πελάτες μας) , αλλά πως να το κάνουμε αλλιώς θα κλέψει κάποιος με 10,20,30,40,50 100.000 ευρώ και αλλιώς θα κλέψει κάποιος με τα εκκατομύρια ευρώ , μη πω δε για το κλέψιμο των Λαμόγιων βουλευτών , το θέμα είναι ότι τη λυπητερή θα τη πληρώσει παραπάνω ο μικρός .

Με λίγα λόγια να το κάνω και με μαθηματικό τύπο που είναι της μόδας :

Περισσότερο κλέψιμο < φορολογική επιβάρυνση.

Λιγότερο κλέψιμο > φορολογική επιβάρυνση.

Καθόλου κλέψιμο = ο μαλ....ς της παρέας .

Περίπου ο ίδιος τύπος ισχύει και για την περαίωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. με το φόβο της πυράς ή του λιθοβολισμού λόγω διαφορτικής άποψης από της αγελαίας...

..νέα φορολογικά μέτρα (σε περίληψη)

1. Φορολόγηση αφορολόγητου 10% (για ατομικές & και ελεύθερου επαγγελματίες).

.....

Γνώμη..

1. Σωστό μέτρο γιατί γίνεται της .. πουτάνας δεν πληρώνει κανένας. (δυστυχώς απιβαρύνει και μια πολύ μικρή μερίδα).

Άποψη..

κινούνται στη σωστή κατεύθυνση..

Γνώμη..

λάθος άποψη..

αν το πρόβλημα ήταν... ότι αρκετοί δηλώνουν 10500,00 και δεν πληρώνουν..

θα μπορούσε με ειλικρίνεια να μπει ένας ελάχιστος φόρος 1000,00 ευρώ ως ελάχιστη συνεισφορά στον κρατικό κορβανά.

έτσι όπως μπήκε ο ανειλικρινής θα πληρώσει 10% με μέγιστο το 1050,00 ενώ ο λιγότερο ή περισσότερο ειλικρινής των δηλώσεων ύψους 15000,00 ή 20000,00 ή 30000,00 ή 40000,00 ή 50000,00 ευρώ θα πληρώσει επιπλέον κεφαλικό φόρο.

άρα δεν θα τα πάρει από την κατηγορία που υποτίθεται ότι στοχεύει αλλά από τους συνήθεις ύποπτους.

Επίσης οι μπλοκάκηδες δεν είναι τόσο μικρή ομάδα όσο νομίζεται..

αυτά τα ολίγα περιμένοντας και τις διευκρινήσεις..

5.Περαίωση για χρήσεις από 2000-2006

Γνώμη..

5.το 99% την περιμένανε με ανοιχτά .. τα πόδια. αιδώς Αργείοι.. (η μόνη αντίφαση είναι η συνέχιση του καθεστώτος ατιμωρησίας)

έχει αναλυθεί πολλές φορές .. ο Μίχαλος την περίμενε με ανοιχτά τα πόδια..

εμάς ζημιά μας κάνει.. εκτός και αν τα έχουμε κάνει σκατά με δική μας ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα για να καταλάβω ???

Αυτοί που δήλωναν 10.000 ενώ έπρεπε να δηλώνουν 100.000,00 πιάστηκαν στην φάκα με την φορολόγηση του αφορολόγητου της κλίμακας ????????????????????????

Αυτά φίλοι μου δεν είναι φορολογικά νομοσχέδια , αυτές είναι προκυρήξεις τρομοκρατικής οργάνωσης με τις οποίες το κωλοκράτος θα εισπράξει κάτι ψιλά για να βουλώσει καμιά τρύπα και για να έχει ρευστο να πληρώνει μίζες , χαρτογιακάδες , χαραμοφάϊδες και γκλάμουρ εκδηλώσεις .

Απο την στιγμή που ΔΕΝ έχεις ώς κράτος ελεγκτικούς μηχανισμούς , για να μπορέσεις να τσιμπήσεις αυτούς που φοροδιαφεύγουν , τότε το μόνο που θα κάνεις μια ζωή ως κράτος , θα είναι το να μαλακ...σαι , συνεχόμενα , ακατάπαυστα και με μεγάλη ένταση και πάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει ιδιαιτέρως είναι ότι ένας οικονομολόγος καθηγητής πανεπιστήμιου παίρνει μια σειρά από μέτρα που θα γονατίσουν την αγορά . Όποιο σοβαρό βιβλίο μακροοικονομίας και να ανοίξεις από τα πρώτα πράγματα που λένε είναι ότι η αύξηση της φορολογίας μειώνει την αγοραστική δύναμη και κατ επέκταση την ζήτηση με άμεσες συνέπειες τη μείωση της παράγωγη και αύξηση της ανεργίας . Και όπως και να έχει κάθε αύξηση των φορολογικών συντελεσθέντων θα μετακυλύει στον τελικό καταναλωτή. Οι παραγωγικές τάξεις που βλέποντας τα εισοδήματα τους να συρρικνώνονται δραματικά θα αρχίζουν να πιέζουν για αυξήσεις… να ο πληθωρισμός …όποτε με μαθηματική ακρίβεια ανοίγει ένας νέος κύκλος οικονομικής αστάθειας , σε ένα ήδη δυσμενές οικονομικό περιβάλλων.

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω επίσης είναι με ποια λογική χτυπάει επί δικαίως και αδίκως τους ελευθέρους επαγγελματίες όταν στατιστικές και μελέτες έχουν διαπιστώσει ότι οι περισσότεροι νέοι που επιλέγουν να δραστηριοποιούν στο ελεύθερο επάγγελμα το επιχειρούν λόγο ανεργίας. Ξέρεις πως το μεταφράζω ''εγώ'' αυτό, ότι τελικά μόνο το δημόσιο θα με σώσει, τι κάθομαι και ξενυχτώ στο γραφείο και την παλεύω, τελικά μήπως οι άλλοι που κάθονται και τα ξύνουν είναι πολύ πιο έξυπνοι από μένα;Άλλα το θέμα δεν είναι καθόλου προσωπικό , ούτε τα 1000,00 ευρώ, αλλά η πολιτική τσαπατσουλιά, προχειρότητα ανευθυνότητα και πειραματισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...