Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια όχι! Τι γίνεται εκεί κάθε Σεπτέμβριο;

Τι θέμα πραγματεύεται η ΔΕΘ; ( μόνο εξ ακοής στις ειδήσεις...)

Να σε πω πω εγώ Μαρια μου.

Η ΔΕΘ ήταν η μεγαλύτερη εμπορική έκθεση το μεγαλύτερο εμπορικό γεγονός. Ένας τόπος που παρουσιαζόταν νεα προιόντα νέες ιδέες και γενικα οτι μπορεί να φέρει πρόοδο. Να φανταστείς οτι κατα την διάρκεια της ΔΕΘ ανακαλύφθηκε και ένα ρόφημα που λογικά και συ πίνεις καθημερινά.. ο ΦΡΑΠΕΣ. Εξού και η Θεσσαλονίκη καλείται ως Φραπεδούπολη.

Σήμερα Η ΔΕΘ έγινε άλλο ένα μέσο , ένα κοινωνικό γεγονός προκειμένου οι πολιτικοι να κανουν τις βαρυσήμαντες δηλώσεις όπως π.χ τι μάρκα βαζελίνη θα χρησιμοποιήσουν για τη χρήση 2008-09 στον Ελληνικό λαο.

Επικαλλούμενοι αυτό το μεγάλο γεγονός έχουμε την εισροή χιλιάδων κομματόσκυλων που ακούνε δηλώσεις του στυλ φόρος 10% στους Ελ.Επ. για τα πρωτα 10.500 ευρώ και χειροκροτουν χαμογελόντας γιατι τους παίρνει ο φακός και κανουν το σταυρό τους να τους δει ο υπουργός μπας και τους βολέψει.

Αυτή είναι η ΔΕΘ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ά μάλιστα! τώρα κατάλαβα

Ο κ. Δούκας έκανε ειδική μνεία στην πορεία της ελληνικής οικονομίας τα τελευταία χρόνια αλλά και για τις προοπτικές ανάπτυξης της Θεσσαλονίκης, την πόλη που φιλοξενεί την Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης. Όπως τόνισε χαρακτηριστικά, «η οικονομία της χώρας μας αναπτύσσεται με διπλάσιους ρυθμούς απ’ ότι σχεδόν όλες οι οικονομίες όλων των άλλων Ευρωπαικών χωρών, έχουμε μειώσει κατά πολύ την ανεργία και τα ελλείμματα έχουμε σύγχρονη νομοθεσία σχεδόν σε όλα τα οικονομικά μας θέματα, η κεφαλαιαγορά μας έχει δείξει ιδιαίτερο δυναμισμό και ο Δείκτης έχει σχεδόν διπλασιασθεί στο Χρηματιστήριο τα τελευταία χρόνια 4,4-5 χρόνια ενώ παράλληλα ο τουρισμός μας ακολουθεί σταθερά μία ανοδική πορεία».

http://www.helexpo.gr/portal/default.aspx?...mp;NewsItem=705

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρει;

μερικοι απο αυτους ουτε κλεβουν ουτε σκοτωνουν ....

Δεν αμφιβάλλω... για τους "άλλους" μιλούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλληνας κροίσος με επτά γράμματα.... ποιος να είναι άραγε. Ρε γυναίκα Έλληνας κροίσος με 7 γράμματα ποιος είναι ?

Ρε σε βρήκα επιτελους SOTIRIS :D :D

Α!! θα πέσει και γέλιο με τη ΔΕΘ. Μέσα στη ΔΕΘ βρίσκεται και το κτηματολόγιο του Δήμου Θεσσαλονίκης. Δηλαδή άντε να πείσεις στην είσοδο της ΔΕΘ οτι δεν πας να δεις τη ΔΕΘ αλλα θέλεις να πας στο κτηματολογικο γραφείο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται οι πολιτες Θεσσαλονικης εκτός του κτηματόσημου να επιβαρύνονται κατα την περίοδο της Διεθνούς Εκθεσης Θεσσαλονίκης, το εισητήριο εισόδου 15 ευρά περικαλώ. :D :D

Σας την έσκασε ο Δημος Θεσσαλονίκης χαλλλλαρά.

.. αγαπητέ μου grand,

ο κροίσος της διαφίμησης είναι χοντρός, άσχημος, και ολίγον μπουνταλάς..

ο SOTIRIS είναι γραμμωμένος, ψηλός και μάγκας.. άρα ..δεν ταιριάζει

Παντρεμένος για αστεφάνωτος;

Με τέτοια προίκα να βολέψουμε και κανα κορίτσι :D

Μου βρίσκονται δυο τρείς στα υπ΄οψιν :D:huh:

.. δοκίμασα αλλά ατύχησα.. δεν παύω όμως να είμαι .. λάτρης των γυναικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλληνας κροίσος με επτά γράμματα.... ποιος να είναι άραγε. Ρε γυναίκα Έλληνας κροίσος με 7 γράμματα ποιος είναι ?

Ρε σε βρήκα επιτελους SOTIRIS :huh::D

Α!! θα πέσει και γέλιο με τη ΔΕΘ. Μέσα στη ΔΕΘ βρίσκεται και το κτηματολόγιο του Δήμου Θεσσαλονίκης. Δηλαδή άντε να πείσεις στην είσοδο της ΔΕΘ οτι δεν πας να δεις τη ΔΕΘ αλλα θέλεις να πας στο κτηματολογικο γραφείο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται οι πολιτες Θεσσαλονικης εκτός του κτηματόσημου να επιβαρύνονται κατα την περίοδο της Διεθνούς Εκθεσης Θεσσαλονίκης, το εισητήριο εισόδου 15 ευρά περικαλώ. :D :D

Σας την έσκασε ο Δημος Θεσσαλονίκης χαλλλλαρά.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tα κτηματολογικά γραφεία (δήμου ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, δήμου ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ, δήμου ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ και δήμου ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ) θα μετακομίσουν . Βέβαια κανείς φωστήρας δεν ήξερε ότι ο συγκεκριμένος χώρος (περίπτερο 2, εντός ΔΕΘ ), τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ θα χρειασθεί για άλλους και άλλα ... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χυστυχώς Χρύσα μου και οι Μισθωτοί θα έχουν επιβάρυνση και άμεσα κιόλας .........

Δυστυχώς η Διοίκηση αντί να βοηθάει τις μικρομεσαίες επιχείρησεις που μη ξεχνάμε είναι ο στυλοβάτης της οικονομίας μάλλον τις οδηγεί είτε στην παρανομία με ότι αυτό συνεπάγεται είτε στο κλείσιμο τουθς με ότι και αυτό συνεπάγεται (απόλύσεις κλπ)

Το χειροτερο Αποστολε, ειναι οτι, ο,τι κακο επιβαλλεται, μενει και κανεις μετα δεν το αλλαζει.

Αυτος ο νομος πραγματικα δεν πρεπει να ψηφιστει ετσι.

Σε ποιο πλανητη ζουν αυτοι οι ανθρωποι?

Ιδεα δεν εχουν για την κατασταση της χωρας που κυβερνουν?

Οι περισσοτεροι απο αυτους, που πιανει το μετρο, κρατουν ενα επαγγελμα, ισα ισα για να μην ειναι γραμμενοι στους καταλογους των ανεργων.

Ειναι παρα πολλοι αυτοι, που παλευουν κατω απο τα ορια ενος βασικου μισθου.

...ειχα ενα μαγαζακι, εβγαινε κουτσα στραβα....

κοντα στην καταργηση του αφορολογητου, βαλε και την φορολογηση της ιδιοκτητης επαγγελματικης στεγης, ετσι για να δενει το κουστουμακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να γίνει στην ΔΕΘ απλά θα μπεί στο "αρχείο". Κοινώς θα μας γράψουν στα ....

Μας πήρανε γραμμή ότι είμαστε πρόβατα και σαν πρόβατα μας συμπεριφέροντε.

Όταν αλλάξουμε εμείς τότε ίσως δούμε μια άσπρη μέρα. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν πιτσιρίκος στο δημοτικό ήμουν πολύ καλός στην ιστορία.

Με εντυπωσίαζε το πως ο δραστήριος και αφυπνισμένος τότε Ελληνικός λαός ξεπερνούσε τις δυσκολίες και μαχόταν για τα δικαιώματά του.

Σήμερα τι βλέπω. Ένα μάτσο κυβερνητικά τσουβάλια να διοικούν ένα μεγαλύτερο μάτσο παθητικών πολιτών που βρίζει τα κυβερνητικά τσουβάλια με το χειρότερο τρόπο. Το δε μάτσο των θυμωμένων παθητικών και αγανακτησμένων πολιτών την ώρα της κάλπης αποκτά μνήμη χρυσόψαρου και ως δια μαγείας ξαναψηφίζει τα ίδια κυβερνητικά τσουβάλια. Μετά οι παθητικοί πολίτες βγαίνουν ξανα στους δρόμους και χτυπιούνται, υποφέρουν, .....επιβιώνουν

Δεν είναι φοβερό? Τι ενδιαφέρουσα ήταν κάποτε η ιστορία της Ελλάδος.

Πιστεύω μετά απο κάποιες γενιές που θα διδάσκονται τα παιδιά την ιστορία του 2000 (τελος πάντων και μετά) να είναι εικονογραφημένη απο τον Αρκά.

ΑαααααααααααααααααΧ,το είπε άλλος και ανακουφίστηκα. Γρηγόρη μου,δεν είμαι χαιρέκακος,αλλά

συμφωνώ ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας,αν και προσωπικά τα μέτρα με αφήνουν παντελώς αδιά-

φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ΔΕΘ

Γρηγορη, εσυ τουλαχιστον δεν μπορει να μην ξερεις, οτι εξω απο εκει μαζευονται και μερικοι τρελλοι, που διαμαρτυρονται για ολα αυτα που περιγραφεις.

Πολλες φορες εξαγγελουν πραγματα και περιμενουν αντιδρασεις. Αν αυτες δεν υπαρξουν, καλα να παθουμε αλλη μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη, εσυ τουλαχιστον δεν μπορει να μην ξερεις, οτι εξω απο εκει μαζευονται και μερικοι τρελλοι, που διαμαρτυρονται για ολα αυτα που περιγραφεις.

Πολλες φορες εξαγγελουν πραγματα και περιμενουν αντιδρασεις. Αν αυτες δεν υπαρξουν, καλα να παθουμε αλλη μια φορα.

Ναι Χρύσα μαζεύονται και... απαιτούν.....

Αλλα πολλές φορές είναι... απροσεκτοι και γιαυτό του.... κρατάνε μακρυα απο το Βελίδιο... κάπου εκεί κοντά στην ΧΑΝΘ...

Φοβούνται λέει .... γιατί έτσι απρόσεκτοι που είναι... μπορεί να πέσουν πάνω σε καμιά ζαρτινιέρα (που έχει μπόλικες έξω απο το Βελίδιο....) και μετά.... άντε να τους τρέχουν στο ΑΧΕΠΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο Αποστολε, ειναι οτι, ο,τι κακο επιβαλλεται, μενει και κανεις μετα δεν το αλλαζει.

Αυτος ο νομος πραγματικα δεν πρεπει να ψηφιστει ετσι.

Σε ποιο πλανητη ζουν αυτοι οι ανθρωποι?

Ιδεα δεν εχουν για την κατασταση της χωρας που κυβερνουν?Οι περισσοτεροι απο αυτους, που πιανει το μετρο, κρατουν ενα επαγγελμα, ισα ισα για να μην ειναι γραμμενοι στους καταλογους των ανεργων.

Ειναι παρα πολλοι αυτοι, που παλευουν κατω απο τα ορια ενος βασικου μισθου.

...ειχα ενα μαγαζακι, εβγαινε κουτσα στραβα....

κοντα στην καταργηση του αφορολογητου, βαλε και την φορολογηση της ιδιοκτητης επαγγελματικης στεγης, ετσι για να δενει το κουστουμακι...

Χρυσούλα μου,είμαι βέβαιος,ότι για το υπογραμμισμένο,δεν περιμένεις απάντηση επειδή την γνωρίζεις άριστα.

Για τα άλλα,γνωρίζω αρκετούς επαγγελματίες που διατηρούν ένα μαγαζάκι,είτε επειδή δεν μπορούν να βρουν

μισθωτή εργασία,είτε επειδή πρέπει να συμπληρώσουν κάποια χρόνια για την σύνταξή τους,είτε ακόμα για να

συμπληρώσουν κάποιο μικρό εισόδημα (σύνταξη του πεθαμένου συζύγου) που δεν τους φτάνει για να ζήσουν.

Η απορία μου για όλους αυτούς είναι,γιατί δεν ανοίγουν τα μάτια τους και έχουν μνήμη χρυσόψαρου,όπως λέει

και ο Γρηγόρης (grand)??????.

Ότι και να γίνει στην ΔΕΘ απλά θα μπεί στο "αρχείο". Κοινώς θα μας γράψουν στα ....

Μας πήρανε γραμμή ότι είμαστε πρόβατα και σαν πρόβατα μας συμπεριφέρονται.

Ακριβώς Γρηγόρη.

Όταν αλλάξουμε εμείς τότε ίσως δούμε μια άσπρη μέρα. :huh:

Μακάρι Γρηγόρη μου,μακάρι...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Χρύσα μαζεύονται και... απαιτούν.....

Αλλα πολλές φορές είναι... απροσεκτοι και γιαυτό του.... κρατάνε μακρυα απο το Βελίδιο... κάπου εκεί κοντά στην ΧΑΝΘ...

Φοβούνται λέει .... γιατί έτσι απρόσεκτοι που είναι... μπορεί να πέσουν πάνω σε καμιά ζαρτινιέρα (που έχει μπόλικες έξω απο το Βελίδιο....) και μετά.... άντε να τους τρέχουν στο ΑΧΕΠΑ....

Βρε Μιλτο μου, λεω εγω και μην με πεις αλοπαρμενη, λεω, αν μαζι με αυτα τα απροσεκτα παιδακια που σκονταφτουν στις ζαρντινιερες, βγαιναν και τα σοβαρα επαγγελματικα επιμελητηρια και οι εμπορικοι συλλογοι με τα μελη τους, μηπως κατι εφτανε και στο Βελιδιο, που δεν ειναι δα και τοσο μακρια απο τη ΧΑΝΘ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω προοδεύμουμε..

να δω εκεί κατά τον Μάρτη .. δεν βλέπω να κρατάνε περισσότερο.. τι θα βγάλει η κάλπη..

εκτός και αν τα "χρυσόψαρα" φοβηθούνε πάλι την "ακυβερνησία" ..(ποιος θα ρίχνει δλδ τροφή στην γυάλα)..

πάντως για τα κορίτσια .. υπάρχει πάντα η λύση .. SOTIRIS Χ... εγγύηση.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Μιλτο μου, λεω εγω και μην με πεις αλοπαρμενη, λεω, αν μαζι με αυτα τα απροσεκτα παιδακια που σκονταφτουν στις ζαρντινιερες, βγαιναν και τα σοβαρα επαγγελματικα επιμελητηρια και οι εμπορικοι συλλογοι με τα μελη τους, μηπως κατι εφτανε και στο Βελιδιο, που δεν ειναι δα και τοσο μακρια απο τη ΧΑΝΘ....

Τί λε ρε.......

Ετσι... μπουλούκι ασκέρι ... μόνοι τους δεν γίνεται...

Αν "οργανωθούν".... τότε οι συνδικαλοπατέρες... πώς θα γίνουν ΒΟλευτές... πουλεγε και ο ....θείος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για τα κορίτσια .. υπάρχει πάντα η λύση .. SOTIRIS Χ... εγγύηση.. :P

Αλοιμονο στη δολια μανα, που εχει ελευθεριο επαγγελμα, ιδιοκτητο μαγαζι, και συζυγο επιτηδευματια ...

Σουλη, εκεινο το παιδι που ψαχνατε για ολες τις δουλειες, γινεται να ειναι μια ωριμη κοπελα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη, εσυ τουλαχιστον δεν μπορει να μην ξερεις, οτι εξω απο εκει μαζευονται και μερικοι τρελλοι, που διαμαρτυρονται για ολα αυτα που περιγραφεις.

Πολλες φορες εξαγγελουν πραγματα και περιμενουν αντιδρασεις. Αν αυτες δεν υπαρξουν, καλα να παθουμε αλλη μια φορα.

Βρε Χρύσα αντι να χτυπιουνται να φωνάζουν και να τρωνε δακρυγόνα γιατί οταν πηγαίνουν στη κάλπη τότε δεν διαμαρτύρονται?

Ο Κωστάκης έκανε πρώορες εκλογές. Είπε ο άνθρωπος με κρίνετε και με κράζεται ορίστε πάτε στις κάλπες και τιμωρείστε με. Αμ δε. Οχι μόνο δεν τιμωρήθηκε αλλά ανανέωσε και τη πολιτική βαζελίνης (όπως την αποκαλώ) για άλλη μια 4ετία. Και επειδή μια κυβέρνηση κρίνεται κατα κύριο λόγο εκ του αποτελέσματος στον οικονομικό τομέα διατήρησε και ενίσχυσε την οικονομική πολιτική που δεν είναι άλλη απο τον αφανισμό της μικρομεσαίας τάξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Χρύσα αντι να χτυπιουνται να φωνάζουν και να τρωνε δακρυγόνα γιατί οταν πηγαίνουν στη κάλπη τότε δεν διαμαρτύρονται?

Ο Κωστάκης έκανε πρώορες εκλογές. Είπε ο άνθρωπος με κρίνετε και με κράζεται ορίστε πάτε στις κάλπες και τιμωρείστε με. Αμ δε. Οχι μόνο δεν τιμωρήθηκε αλλά ανανέωσε και τη πολιτική βαζελίνης (όπως την αποκαλώ) για άλλη μια 4ετία. Και επειδή μια κυβέρνηση κρίνεται κατα κύριο λόγο εκ του αποτελέσματος στον οικονομικό τομέα διατήρησε και ενίσχυσε την οικονομική πολιτική που δεν είναι άλλη απο τον αφανισμό της μικρομεσαίας τάξης.

Γιατι ελπιζουν να βολευτουν μαζι με τους ΒΟλευτες τους.

Γιατι στην τελικη ολοι κουτσοβολευονται.

Και γω που ταχα μου διαμαρτυρομαι, τι οικονομολογος θα ημουν αν δεν ειχα λυσεις για τα δικα μου οικονομικα.

Απλα τα πραγματα... θα βαλω μεσον για να φερω τον γιο μου με μεταγραφη, θα κλεισω παρανομα την πυλωτη και θα την κανω γραφειο, θα νοικιασω το μαγαζακι με εικονικο ενοικιο, και αν μου κατσει και καμμια ψευτο συμβασιουλα στον Δημο για να φαινομαι μισθωτη, θα ειμαι και η καλυτερη του χωριου.

Αυτη δυστυχως την πραγματικοτητα ζουμε καθημερινα ....

Καλο μεσημερι :P

(αντε να δουμε τι θα μαγειρεψουμε σημερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Χρύσα αντι να χτυπιουνται να φωνάζουν και να τρωνε δακρυγόνα γιατί οταν πηγαίνουν στη κάλπη τότε δεν διαμαρτύρονται?

Ο Κωστάκης έκανε πρώορες εκλογές. Είπε ο άνθρωπος με κρίνετε και με κράζεται ορίστε πάτε στις κάλπες και τιμωρείστε με. Αμ δε. Οχι μόνο δεν τιμωρήθηκε αλλά ανανέωσε και τη πολιτική βαζελίνης (όπως την αποκαλώ) για άλλη μια 4ετία. Και επειδή μια κυβέρνηση κρίνεται κατα κύριο λόγο εκ του αποτελέσματος στον οικονομικό τομέα διατήρησε και ενίσχυσε την οικονομική πολιτική που δεν είναι άλλη απο τον αφανισμό της μικρομεσαίας τάξης.

Οι κυβερνήσεις πρέπει να υπάρχουν για να υπηρετούν τον λαό αλλά εδώ σε μας έχει χαθεί η μπάλλα.

Όποια κυβέρνηση και να είναι πάνω λίγο πολύ τα ίδια θα έχουμε, όλοι τους λαμόγια είναι και όχι μόνο... η λαμογιά μπήκε βαθιά μέσα μας και η καθημερινότητα μας έχει γίνει το καλύτερο σχολείο.

Ειλικρινά μερικές φορές νομίζω ότι μου στρίβει εξοργίζομαι και σκέφτομαι ότι μόνο αν ανοίξουν μερικές μύτες κάποιοι θα βάλουν μυαλό. Η Βουλή των Ελλήνων θεωρώ ότι εδώ και καιρό είναι ότι πιο βρώμικο υπάρχει σε αυτόν το τόπο και δυστυχώς είναι ένας καθρέπτης της κοινωνίας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιέξοδος! Ακόμη και μύτες να ανοίξουν τα ίδια μαύρα χάλια, θα απολαμβάνουμε εμείς οι αμνοί! Όχι εντελώς άκακοι βέβαια, αλλά η ευθύνη ανήκει σε αυτούς που την επωμίζονται. Αντί γι' αυτό όμως λυμαίνονται, τακτοποιούν εαυτούς, παιδιά και εγγόνια, μια αρμάδα κομματόσκυλα, και κατόπιν ξεκουράζονται για να έρθουν οι άλλοι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΤΟ ΛΑΟ - ΚΑΙ ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ

Το χειρότερο απο όλα , είναι το οτι η πέτσα μας έχει γίνει ανθεκτικότερη και απο ασπίδα , δεν μας διαπερνά πλέον τίποτα , ακούμε καθημερινά τα χειρότερα και εμείς νομίζουμε ότι ακούμε κάτι συνηθισμένο .

Και όχι τίποτα άλλο , αλλά αισθάνομαι και άσχημα που δεν ψηφίζω .

Νιώθω πως φταίω εγώ περισσότερο απο τους άλλους , είμαι και ολυμπιακός .... άστα να πάνε .

Τουλάχιστον ο κυρ π.....ς ο γαιδουροκάπελος , ανακοίνωσε ότι τα παιδιά μας θα αναγνωρίζονται ως τέτοια και θα υπάρχει η σχετική έκπτωση , πάλι καλά, κάτι είναι και αυτό.

Τώρα που το σκέφτηκα , η φοροδιαφυγή δεν είχε παταχθεί με το μέτρο των αποδείξεων ????

ΚΟΥΙΖ

Πως λέγεται αυτός που σε συνέντευξη 1,5 ώρας κατάφερε να ΜΗΝ πεί ούτε μία αλήθεια ?????

1 ΜΑΛΑΚΑΣ

2 ΨΕΥΤΗΣ

3 ΥΠΟΥΡΓΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΥΙΖ

Πως λέγεται αυτός που σε συνέντευξη 1,5 ώρας κατάφερε να ΜΗΝ πεί ούτε μία αλήθεια ?????

1 ΜΑΛΑΚΑΣ

2 ΨΕΥΤΗΣ

3 ΥΠΟΥΡΓΟΣ

Απλά για την ιστορία να επισημάνω ότι το υπουργός πάει πάντα πακέτο με τα άλλα 2.

Φοραδοσκούφης ο Φορομπήχτης. :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΤΟ ΛΑΟ - ΚΑΙ ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ

Το χειρότερο απο όλα , είναι το οτι η πέτσα μας έχει γίνει ανθεκτικότερη και απο ασπίδα , δεν μας διαπερνά πλέον τίποτα , ακούμε καθημερινά τα χειρότερα και εμείς νομίζουμε ότι ακούμε κάτι συνηθισμένο .

Και όχι τίποτα άλλο , αλλά αισθάνομαι και άσχημα που δεν ψηφίζω .

Νιώθω πως φταίω εγώ περισσότερο απο τους άλλους , είμαι και ολυμπιακός .... άστα να πάνε .

Τουλάχιστον ο κυρ π.....ς ο γαιδουροκάπελος , ανακοίνωσε ότι τα παιδιά μας θα αναγνωρίζονται ως τέτοια και θα υπάρχει η σχετική έκπτωση , πάλι καλά, κάτι είναι και αυτό.

Τώρα που το σκέφτηκα , η φοροδιαφυγή δεν είχε παταχθεί με το μέτρο των αποδείξεων ????

ΚΟΥΙΖ

Πως λέγεται αυτός που σε συνέντευξη 1,5 ώρας κατάφερε να ΜΗΝ πεί ούτε μία αλήθεια ?????

1 ΜΑΛΑΚΑΣ

2 ΨΕΥΤΗΣ

3 ΥΠΟΥΡΓΟΣ

Πέφτει...

και μην με ρωτήσει κανείς τι πέφτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρωνυχίδα τα νέα μέτρα μπροστά στο χάος της διαφθοράς

Tου Λεωνιδα Στεργιου

Είναι μάλλον αστεία η επιβολή νέων φορολογικών μέτρων, όταν η παραοικονομία στην Ελλάδα αγγίζει τα 70 δισ. ευρώ το χρόνο, η φοροδιαφυγή τα 21 δισ. ευρώ, η γραφειοκρατία κοστίζει 16 δισ. ευρώ και οι «μίζες» και τα «φακελάκια» περίπου 1 δισ. ευρώ.

Οι ελληνικές κυβερνήσεις, όπως και η σημερινή, καταφεύγουν κάθε φορά σε διαπιστώσεις, μιλούν για «δομικά προβλήματα» και ανακοινώνουν νέα μέτρα. Στα «δομικά προβλήματα» αποδίδονται όλα τα κακά, ακόμα και η ακρίβεια.

Ομως, είναι πιο εύκολο να αυξάνονται και να επιβάλλονται νέοι φόροι, παρά να δημιουργούνται αποτελεσματικοί μηχανισμοί είσπραξης, να νοικοκυρευθεί το σπάταλο κράτος, να απελευθερωθούν τα κλειστά επαγγέλματα, να παταχθούν τα καρτέλ, να εξαλειφθεί η διαφθορά και όλα όσα απαρτίζουν τα λεγόμενα «δομικά προβλήματα».

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, η αύξηση των εσόδων του Δημοσίου από τα νέα φορολογικά μέτρα θα ξεπεράσουν φέτος τα 1,5 δισ. ευρώ και του χρόνου τα 2,5 δισ. ευρώ. Ορισμένοι θεωρούν τους υπολογισμούς αυτούς αρκετά υποτιμημένους, καθώς μόνο από την περαίωση και τη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών θα εισρεύσουν σχεδόν 1 με 1,5 δισ. ευρώ.

Οσο υποτιμημένες και να είναι οι εκτιμήσεις αυτές, τα επιπλέον έσοδα που θα προκύψουν για το Δημόσιο δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που αδυνατεί το κράτος να εισπράξει. Εξάλλου, ο ίδιος ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γιώργος Αλογοσκούφης παραδέχθηκε ότι η εισφοροδιαφυγή και η φοροδιαφυγή ανέρχεται σε 21 δισ. ευρώ τον χρόνο. Μόνο η εισφοροδιαφυγή ανέρχεται σε 2 δισ. ευρώ το χρόνο, σύμφωνα με εκτιμήσεις ασφαλιστικών ταμείων. Επίσης, κάθε χρόνο ο κρατικός προϋπολογισμός επιχορηγεί με 16 δισ. ευρώ το χρόνο πάνω από 8.000 γνωστούς και άγνωστους φορείς και νομικά πρόσωπα του Δημοσίου.

Ακόμα πιο αστείο φαίνονται το έσοδα από τη νέα φορολογία, όταν συγκριθεί με το σύνολο της παραοικονομίας και της διαφθοράς στην Ελλάδα που ξεπερνά τα 70 δισ. ευρώ τον χρόνο, σύμφωνα με στοιχεία των διεθνών οργανισμών. Οι ίδιοι οργανισμοί είχαν εκτιμήσει ότι οι επιχειρήσεις δεν δηλώνουν σχεδόν 17 δισ. ευρώ το χρόνο.

Μόνο το βρώμικο χρήμα που ξεπλένεται στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι ξεπερνά το 1,6 δισ. ευρώ κάθε έτος, σύμφωνα με τη Διεθνή Δράση για το Ξέπλυμα (FATF).

Μόνο οι μίζες και τα φακελάκια των απλών ιδιωτών - νοικοκυριών κυμαίνεται κάθε χρόνο μεταξύ 600 και 800 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με στοιχεία της Διεθνούς Διαφάνειας.

Μόνο οι μίζες των επιχειρήσεων, για να κλείνουν δουλειές με το Δημόσιο, υπολογίζονται σε 850 εκατ. ευρώ. Τα «γρηγορόσημα» που δίνουν οι επιχειρήσεις υπολογίζονται σε 350 εκατ. ευρώ τον χρόνο. Μπορεί κάποιος να ανατρέξει στις αντίστοιχες εκθέσεις ACT3 και GMR της Παγκόσμιας Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Μόνο το κόστος της «άχρηστης» γραφειοκρατίας, σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, υπολογίζεται σε 4 δισ. ευρώ. Το σύνολο του κόστους της γραφειοκρατίας ανέρχεται σε 16 δισ. ευρώ τον χρόνο και η Ελλάδα καταλαμβάνει την πρώτη θέση στην Ευρώπη.

Κατά την πρόσφατη αναθεώρηση του ΑΕΠ, η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία υπολόγισε ότι σειρά παράνομων δραστηριοτήτων, όπως τα ναρκωτικά, τα λαθραία τσιγάρα, τα οινοπνευματώδη ποτά πραγματοποιούν ετήσιο τζίρο περίπου 300 εκατ. ευρώ.

Είναι κρίμα να φορολογούνται οι ίδιοι και οι ίδιοι, για να χρηματοδοτούνται ελλείμματα και να επιδοτούνται κρατικοί φορείς που ο ακριβής αριθμός τους είναι άγνωστος, ενώ η διαφθορά, η γραφειοκρατία, η φοροδιαφυγή, η εισφοροδιαφυγή και η παραοικονομία να κάνουν χρυσές δουλειές. Και το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό. Η αντιμετώπιση της διαφθοράς ή ο περιορισμός της σπατάλης έχει άμεσα κοινωνικές συνέπειες. Παράδειγμα, ο περιορισμός των ναρκωτικών, η κατάργηση στα «φακελάκια» και η οικονομική ενίσχυση κρατικών φορέων με αξιόλογο έργο, έναντι άλλων που δεν εργάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη όμως ως λαός έχουμε στα προτερήματά μας (ναι και όμως έχουμε και από αυτά !!) την καλή αίσθηση του χιούμορ , πάρτε και ένα σχετικό τραγουδάκι !!!(Κίμωνα σε έφαγα !!!) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...