Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ήμουν πιτσιρίκος στο δημοτικό ήμουν πολύ καλός στην ιστορία.

Με εντυπωσίαζε το πως ο δραστήριος και αφυπνισμένος τότε Ελληνικός λαός ξεπερνούσε τις δυσκολίες και μαχόταν για τα δικαιώματά του.

Σήμερα τι βλέπω. Ένα μάτσο κυβερνητικά τσουβάλια να διοικούν ένα μεγαλύτερο μάτσο παθητικών πολιτών που βρίζει τα κυβερνητικά τσουβάλια με το χειρότερο τρόπο. Το δε μάτσο των θυμωμένων παθητικών και αγανακτησμένων πολιτών την ώρα της κάλπης αποκτά μνήμη χρυσόψαρου και ως δια μαγείας ξαναψηφίζει τα ίδια κυβερνητικά τσουβάλια. Μετά οι παθητικοί πολίτες βγαίνουν ξανα στους δρόμους και χτυπιούνται, υποφέρουν, .....επιβιώνουν

Δεν είναι φοβερό? Τι ενδιαφέρουσα ήταν κάποτε η ιστορία της Ελλάδος.

Πιστεύω μετά απο κάποιες γενιές που θα διδάσκονται τα παιδιά την ιστορία του 2000 (τελος πάντων και μετά) να είναι εικονογραφημένη απο τον Αρκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισότητα - Αδελφότητα - Ακεραιότητα : Αγνωστες λέξεις!

Δικαιοσύνη - Δημοκρατία - Κράτος Πρόνοιας: Ξένες γλώσσες του τρίτου κόσμου!

Ανικανότητα - Ασυδοσία - Διαφθορά - Διαπλοκή :Διατριβή, μεταπτυχιακό και 2 master έκαστος!

Και το ακόμα πιό απίστευτο ( θα συμφωνήσω με τον grand ) όλα αυτά θα περάσουν αμαχητί! Ακόμα και τη μάνα μας να αποφασίσουν να μας σκοτώσουν στο τέλος, θα το υπομείνουμε σαν τον Αβρααμ.

Πότε αυτός ο λαός έφτασε να εκλέγει τους πιό ανίκανους να τον κυβερνήσουν;

Και πότε έφτασε να θεωρεί τα κεκτημένα με αγώνες , δεδομένα και ανέγγιχτα;

Και πότε θα το πάρει απόφαση ότι στο σημείο που έχουμε φτάσει δεν υπάρχει γυρισμός με το δε βαριέσαι, αλλά με κόπους και έργα;

Και πότε επιτέλους θα σεβαστεί τη δημοκρατία που ο ίδιος εφήυρε παρά ξέρει μόνο να περηφανεύεται γι' αυτήν στους τουρίστες;

Ντρέπομαι , θλίβομαι, αγανακτώ αλλά μέχρι εκεί και εγώ... Τίποτα περισσότερο...τίποτα λιγότερο. ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητεται λογιστης με εμπειρια να αναλαβει τα βιβλια ενος πρωην λογιστη και φιλοδοξου αγροτη

Η πληρωμη θα ειναι μηνιαια σε μερος που θα καθοριζεται μια μερα πριν το ραντεβου ( διοτι ο Αλογοσκουφης παραμονευει...) και θα ειναι σε ειδος

Ηρθε η ωρα να επαναφερουμε την ζωη στα ξεχασμενα βουνα μας

Ο σιχτιρισμενος .................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητεται λογιστης με εμπειρια να αναλαβει τα βιβλια ενος πρωην λογιστη και φιλοδοξου αγροτη

Η πληρωμη θα ειναι μηνιαια σε μερος που θα καθοριζεται μια μερα πριν το ραντεβου ( διοτι ο Αλογοσκουφης παραμονευει...) και θα ειναι σε ειδος

Ηρθε η ωρα να επαναφερουμε την ζωη στα ξεχασμενα βουνα μας

Ο σιχτιρισμενος .................

Όταν λες σε είδος ;

Διομήδη το νου σου, Διομήδη το νου σου ....

Θα σε μαλώσω !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενας καλος λογιστης να μου πει δυο ελευθεροι επαγγελματιες σε ενα σπιτι τι κανουν?

Αλλαζουν σπιτι ή αλλαζουν επαγγελμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενας καλος λογιστης να μου πει δυο ελευθεροι επαγγελματιες σε ενα σπιτι τι κανουν?

Αλλαζουν σπιτι ή αλλαζουν επαγγελμα ?

Πουλανε το σπιτι Χρυσα μου , ειναι απλο :huh::D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλανε το σπιτι Χρυσα μου , ειναι απλο :huh::D:D

Λογιστης ειπα οχι αγροτης .... ακου πουλανε το σπιτι....

Πουλανε τον/την συζυγο να μου λεγες ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σήμερα είναι Πέμπτη 28 του Αυγούστου. ξημέρωσε μια άλλη καταπληκτική ημέρα, ισως στην πιο όμορφη χώρα του πλανήτη. σηκώθηκα από το όμορφο διαμέρισμά μου και μπήκα στο σύχρονο μπάνιο μου. γέμισα την μπανιέρα με χλιαρό νερό και έριξα μέσα βότανα του Κορρέ. έκλεισα τα μάτια ου και χαλάρωσα. έχω δυο αυτοκίνητα, δυο σπίτια, ένα σκαφάκι τρείς τηλεοράσεις, δυο πλυντήρια, καιμιά 20 αριά κοστούμια και περίπου 10 συγάρια δερμάτινα παπούτσια. ΄κοίταξα τον καθρέφτη, ...... σου ταιριάζει η μιζέρια ρε μπαγάσα?

γεια χαρά στίς όμορφες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω αλλά θα πρέπει σαν επαγγελματίες να περιμένουμε να δούμε το τελικό νόμο γιατί απο την πείρα μου σας λέω ότι απο τις ανακοινώσεις του εκάστοτε υποργού μέχρι την δημοσίευση νόμων έχω δεί να αλλάζουν πολλά να αλλάζουν.

Επίσης οι εγκύκλιοι πολλές φορές αλλάζουν τελοίως το νόημα τον νόμων.

Παρ όλα αυτά συμφωνώ με τους περισσότερους απο τους πιο πάνω ότι συνεχώς αρμέγοντας αυτή την άμοιρη "αγγελάδα" κάποια στιγμή θα στερέψει απο "γάλα". Νομίζω ότι αυτή η στιγμή δεν είναι μακριά και απο την άλλη δεν μπορώ πλέον να ανεχθώ την ύπαρξη τόσον "λαμόγιων" σε μία κυβέρνηση τις ρεμούλες των οποίων θα πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα εγώ.

ΦΊΛΕ ΣΥΜΦΩΝΏ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΝΆΚΤΗΣΉ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΆΝΩ.

Κατά τα άλλα αύξηση στους μισθούς των βουλευτών (τα μεγαλύτερα λαμόγια τελικά) μέσω τις αύξησεις των Δικαστικών , μιας και στα παιδιά δεν έχουν λεφτά .

Μίζες , Διαφθορα , κομπίνες , λαμογιές και κάτα άλλα φταίνε οι επαγγελματίες .

Όχι κύριοι τελικά όσο μπορεί ας κλέψει ο καθένας , μου αρέσει που λέμε στους πελάτες μας να είναι πάντα τυπικότατοι ως προς τις αγορές και τις πωλήσεις τους , τώρα τι να τους πούμε .

Αυξάνεται και η προκαταβολή από 55% σε 80% ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σήμερα είναι Πέμπτη 28 του Αυγούστου. ξημέρωσε μια άλλη καταπληκτική ημέρα, ισως στην πιο όμορφη χώρα του πλανήτη. σηκώθηκα από το όμορφο διαμέρισμά μου και μπήκα στο σύχρονο μπάνιο μου. γέμισα την μπανιέρα με χλιαρό νερό και έριξα μέσα βότανα του Κορρέ. έκλεισα τα μάτια ου και χαλάρωσα. έχω δυο αυτοκίνητα, δυο σπίτια, ένα σκαφάκι τρείς τηλεοράσεις, δυο πλυντήρια, καιμιά 20 αριά κοστούμια και περίπου 10 συγάρια δερμάτινα παπούτσια. ΄κοίταξα τον καθρέφτη, ...... σου ταιριάζει η μιζέρια ρε μπαγάσα?

γεια χαρά στίς όμορφες..

...σ εχω δει καπου...καπου σε ξερω....

εισαι ο ψηλος, μελαχρινος, με το θεληματικο πηγουνι και το στηθος μαρμαρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σ εχω δει καπου...καπου σε ξερω....

εισαι ο ψηλος, μελαχρινος, με το θεληματικο πηγουνι και το στηθος μαρμαρο....

ναι, χρύσα ..μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ Ο "Κος ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΙΓΑΙΟΥ" ΓΙΑ ΤΟ 1.000.000,00 ΜΕ 10% ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ:

Όχι θα πάει με την κλίμακα των μισθωτών, θα έχει και αφορολόγητο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

Και το ακόμα πιό απίστευτο ( θα συμφωνήσω με τον grand ) όλα αυτά θα περάσουν αμαχητί! Ακόμα και τη μάνα μας να αποφασίσουν να μας σκοτώσουν στο τέλος, θα το υπομείνουμε σαν τον Αβρααμ.

Μα καλά.............. εδώ αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός κι εμείς θα ασχολούμαστε με τα φορολογικά μέτρα.!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πότε αυτός ο λαός έφτασε να εκλέγει τους πιό ανίκανους να τον κυβερνήσουν;

Ειλικρινά δεν θυμάμαι ποτέ κάποιον ικανό.

Από την μεταπλίτευση και μετά έχουμε:

Την λιτότητα του "θείου εθνάρχη"

Την αφαίρεση φόρου από φόρο του "γιού του αγωγιάτη."

Τα αντίστοιχα μέτρα του "τσάρου"

Το 0+0=14% του "επίτιμου"

Το Χρηματιστήριο του "καταλληλότερου"

Την σεμνότητα και την ταπεινότητα του "ανηψιού" και τους κουμπάρους.

Ακόμα από όσα στην ιστορία διαβάζει κανείς (όπου λόγω χρονικής απόστασης πολλά εξιδανικεύονται) τα ίδια θα βρεί με αποκορύφωμα την χρεωκοπία του Τρικούπη.

Μόνο για τον Καποδίστρια δεν έχω ακούσει κάτι.

Ίσως αν διαβάσω περισσότερο κάτι να βρώ.

Τελικά ο Grzokas ήταν εύστοχος.

Ίσως πρέπει να φύγουμε εντελώς από αυτή χώρα να δω από που θα τα παίρνουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως πρέπει να φύγουμε εντελώς από αυτή χώρα να δω από που θα τα παίρνουνε.

Από Αλβανούς Ρωσοπόντιους Μαύρους Βούλγαρους και πάσης φύσεως μετανάστες που σήμερα πουλάνε χαιμαλιά ή κλέβουνε σπίτια ή είναι πληρωμένοι δολοφόνοι.

Η αμοιβή για τη δολοφονία μεγαλοδικηγόρου πχ ο φόρος θα υπερβαίνει το 40% καθώς και η αμοιβή αντίστοιχα ( θα υπολογίζεται τεκμαρτά) θα είναι μεγαλύτερη.

Για εισόδημα από διαρρήξεις, ανάλογα την περιοχή διάρρηξης θα αυξάνει και ο φορολογικός συντελεστής.

Για τα χαϊμαλιά στην Ερμού θα ισχύσει ειδικό καθεστώς αλλά πάντως αφορολόγητο δε θα τους αναγνωριστεί. Τουλάχιστον θα υπάρχει ισότητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Αλβανούς Ρωσοπόντιους Μαύρους Βούλγαρους και πάσης φύσεως μετανάστες που σήμερα πουλάνε χαιμαλιά ή κλέβουνε σπίτια ή είναι πληρωμένοι δολοφόνοι.

Θα βγούν και αντίστοιχες επιχορηγήσεις από τον ΟΑΕΔ για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ερχεστε μια βολτα απο Θεσσαλονικη στα εγκαινια της εκθεσης ???

Ολοι ομως, μη λουφαξουν τωρα οι μισθωτοι, γιατι δεν τους αφορα αμεσα ....

Γιατι τα ξαναπαμε ....ο,τι μας αξιζει εχουμε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Αλβανούς Ρωσοπόντιους Μαύρους Βούλγαρους και πάσης φύσεως μετανάστες που σήμερα πουλάνε χαιμαλιά ή κλέβουνε σπίτια ή είναι πληρωμένοι δολοφόνοι.
Ποιάς εκθεσής;

Μαρια, ξερεις ολους αυτους (Αλβανους Ρωσοποντιους ....) και δεν ξερεις την διεθνη Εκθεση Θεσσαλονικης και τι γινεται εδω καθε Σεπτεμβριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θεσπίζεται συντελεστής 10% για το τμήμα του εισοδήματος των ελεύθερων επαγγελματιών και εισοδηματιών μέχρι 10.500 ευρώ που μέχρι σήμερα ήταν αφορολόγητο. Ο υπουργός Οικονομίας τόνισε ότι με το μέτρο αυτό θα φορολογηθούν εισοδήματα των ελεύθερων επαγγελματιών που μέχρι σήμερα δεν φορολογούνταν. Θα ισχύσει για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν το 2008.

4. Αυξάνεται από 65 σε 80% η προκαταβολή φόρου των επιχειρήσεων.

8. Αυξάνονται κατά 20% τα τέλη κυκλοφορίας ΙΧ οχημάτων του 2009.

Τα μέτρα που κυριώς πλήτουν (από πρώτης ανάγνωσης) τους μικρομεσαίους και τους χαμηλούς .

Χωρίς να βάλω την αύξηση στους έμμσους φόρους (ποτά κλπ)

Δυστυχώς Χρύσα μου και οι Μισθωτοί θα έχουν επιβάρυνση και άμεσα κιόλας .........

Δυστυχώς η Διοίκηση αντί να βοηθάει τις μικρομεσαίες επιχείρησεις που μη ξεχνάμε είναι ο στυλοβάτης της οικονομίας μάλλον τις οδηγεί είτε στην παρανομία με ότι αυτό συνεπάγεται είτε στο κλείσιμο τουθς με ότι και αυτό συνεπάγεται (απόλύσεις κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρια, ξερεις ολους αυτους (Αλβανους Ρωσοποντιους ....) και δεν ξερεις την διεθνη Εκθεση Θεσσαλονικης και τι γινεται εδω καθε Σεπτεμβριο ?

Αλήθεια όχι! Τι γίνεται εκεί κάθε Σεπτέμβριο;

Τι θέμα πραγματεύεται η ΔΕΘ; ( μόνο εξ ακοής στις ειδήσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σήμερα είναι Πέμπτη 28 του Αυγούστου. ξημέρωσε μια άλλη καταπληκτική ημέρα, ισως στην πιο όμορφη χώρα του πλανήτη. σηκώθηκα από το όμορφο διαμέρισμά μου και μπήκα στο σύχρονο μπάνιο μου. γέμισα την μπανιέρα με χλιαρό νερό και έριξα μέσα βότανα του Κορρέ. έκλεισα τα μάτια ου και χαλάρωσα. έχω δυο αυτοκίνητα, δυο σπίτια, ένα σκαφάκι τρείς τηλεοράσεις, δυο πλυντήρια, καιμιά 20 αριά κοστούμια και περίπου 10 συγάρια δερμάτινα παπούτσια. ΄κοίταξα τον καθρέφτη, ...... σου ταιριάζει η μιζέρια ρε μπαγάσα?

γεια χαρά στίς όμορφες..

Έλληνας κροίσος με επτά γράμματα.... ποιος να είναι άραγε. Ρε γυναίκα Έλληνας κροίσος με 7 γράμματα ποιος είναι ?

Ρε σε βρήκα επιτελους SOTIRIS :huh::D

Α!! θα πέσει και γέλιο με τη ΔΕΘ. Μέσα στη ΔΕΘ βρίσκεται και το κτηματολόγιο του Δήμου Θεσσαλονίκης. Δηλαδή άντε να πείσεις στην είσοδο της ΔΕΘ οτι δεν πας να δεις τη ΔΕΘ αλλα θέλεις να πας στο κτηματολογικο γραφείο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται οι πολιτες Θεσσαλονικης εκτός του κτηματόσημου να επιβαρύνονται κατα την περίοδο της Διεθνούς Εκθεσης Θεσσαλονίκης, το εισητήριο εισόδου 15 ευρά περικαλώ. :D :D

Σας την έσκασε ο Δημος Θεσσαλονίκης χαλλλλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια όχι! Τι γίνεται εκεί κάθε Σεπτέμβριο;

Τι θέμα πραγματεύεται η ΔΕΘ; ( μόνο εξ ακοής στις ειδήσεις...)

Ρωτα κανεναν Αλβανο, Βουλγαρο, Ρωσοποντιο....

μερικοι απο αυτους ουτε κλεβουν ουτε σκοτωνουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δυο αυτοκίνητα, δυο σπίτια, ένα σκαφάκι τρείς τηλεοράσεις, δυο πλυντήρια, καιμιά 20 αριά κοστούμια και περίπου 10 συγάρια δερμάτινα παπούτσια.

γεια χαρά στίς όμορφες..

Παντρεμένος για αστεφάνωτος;

Με τέτοια προίκα να βολέψουμε και κανα κορίτσι :D

Μου βρίσκονται δυο τρείς στα υπ΄οψιν :D:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια όχι! Τι γίνεται εκεί κάθε Σεπτέμβριο;

Τι θέμα πραγματεύεται η ΔΕΘ; ( μόνο εξ ακοής στις ειδήσεις...)

Ρωτα κανεναν Αλβανο, Βουλγαρο, Ρωσοποντιο....

μερικοι απο αυτους ουτε κλεβουν ουτε σκοτωνουν ....

Για πες μας βρε Χρύσα τι γίνεται στην ΔΕΘ? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...