Προς το περιεχόμενο


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσεις - έκπληξη

27/08/2008

ΕκτύπωσηE-mail Δείτε Ακούστε

Ο υπουργός Οικονομίας παρουσίασε τις κατευθύνσεις του νέου προϋπολογισμού

Την κατάργηση του αφορολόγητου ορίου για όλους του ελεύθερους επαγγελματίες και τους επιτηδευματίες και τη φορολόγησή τους με 10% για δηλωθέν εισόδημα μέχρι του ποσού των 10.500 ευρώ ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομίας.

Παρουσιάζοντας το νομοσχέδιο που ενέκρινε η κυβερνητική επιτροπή, και το οποίο κατατίθεται αύριο Πέμπτη στη Βουλή, ο κ. Αλογοσκούφης ανακοίνωσε την αύξηση των τελών κυκλοφορίας κατά 20%, τη φορολόγηση των μερισμάτων και της υπεραξίας των μετοχών με 10%, αλλά και την κατάργηση του φόρου που επιβαρύνει μέχρι τώρα τις χρηματιστηριακές συναλλαγές.

Το νομοσχέδιο περιλαμβάνει ακόμα τη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών των φορολογουμένων σε 24 δόσεις και με προθεσμία μέχρι τις 20 Νοεμβρίου, καθώς και τη δυνατότητα περαίωσης των φορολογικών χρήσεων 2000 – 2006.

Τέλος, ο υπουργός Οικονομίας ανακοίνωσε τη σταδιακή μείωση του βασικού φορολογικού συντελεστή των μισθωτών από το 2010 μέχρι το 2014 από το 25% στο 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 405
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη Antilogistis

Δηλαδή κ κάποιος που έχει εισοδήματα απο ενοίκια αυτά θα φορολογουνται με 10% μεχρι το οριο του 10500????

Αυτο είναι ταφόπλακα στην αγορά ενοικίων μετα το κτηματολογιαο και το ΕΤΑΚ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισα την tv... και δεν ξέρω τι να πω....δεν ξέρω ποιοι είναι πιο μακάκες, εμείς ή αυτοί.αυτη είναι η 3Η φάση. η 4η τι 8α έχει 10% στις μίζες και τις ρεμούλες, γιατί οι έλεγχοι και οι ελεγκτές είναι ανύπαρκτοι-ανίκανοι, οι πολιτικοί και οι παρατρεχάμενοι είναι τόσο αχόρταγοι που όσα και αν φάνε δεν χορταίνουν.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας περιμενουμε τις λεπτομεριες

δεν ειναι για ολουςτους κλαδους που φορολογουντε με την κλιμακα των ΜΗ μισθωτων

ετσι κι αλλιως αυριο το μεσημερι (αν δεν διαρρεύσει νωρίτερα) θα εχουμε το νομοσχέδιο και θα ξερουμε λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισα την tv... και δεν ξέρω τι να πω....δεν ξέρω ποιοι είναι πιο μακάκες, εμείς ή αυτοί.αυτοί είναι η 3Η φάση. η 4η τι 8α έχει 10% στις μίζες και τις ρεμούλες, γιατί οι έλεγχοι και οι ελεγκτές είναι ανύπαρκτοι-ανίκανοι, οι πολιτικοί και οι παρατρεχάμενοι είναι τόσο αχόρταγοι που όσα και αν φάνε δεν χορταίνουν.

ευχαριστώ.

ΦΤΑΝΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΦΤΑΝΕΙ

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΝΕΙ

(που θα ελεγε και ο Κιμωνας :huh:)

τα μετρα οπως ακουστικάν μας πανε κατι δεκαετιες πισω

σε φορολογίες με 35% πληθωρισμό και καμποσο έλλειμα

αλλα η ιστορια επαναλαμβανεται σαν φαρσα

και το εισητηριο καλουμαστε να το πληρωσουμε εμεις

(οι ηθοποιοί σε αυτή την φάρσα έτσι κι αλλίως έπερναν καλά λεφτά μαυρα και ασπρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ενοουν να καταλαβουν οτι δεν προκειται να παρουν ευρω απο μικρομεσαιους και ελευθερους επαγγελματιες απο τη στιγμη που δεν υπαρχει τζιρος στην αγορα ισως τσιμπισουν κατι απο εισοδηματιες

του χρονου τα εισοδηματα που θα δηλωσουν οι ελ.επ. θα πεσουν κατα 25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάργηση του αφορολόγητου με 10% ?? :D:D

Αν είναι δυνατόν ρε γμτ.... κρίμα και ντροπή... :huh::D

Υ.Γ.

Τελικά το καταφέραμε και αυτό, γίναμε κάτοικοι εξωτερικού που αποκτάμε εισόδημα στο Ελλάντα.

Επεξεργασμένο από Grzokas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ "ΥΠΟΥΡΓΟΥ" ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ. ΟΙ Ο.Ε. ΟΙ Ε.Ε. ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΕΡΔΗ

ΜΕ 20% ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΜΕ 10%. ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΜΕΣΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 25%ΠΕΡΙΠΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ "ΥΠΟΥΡΓΟΥ" ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ. ΟΙ Ο.Ε. ΟΙ Ε.Ε. ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΕΡΔΗ

ΜΕ 20% ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΜΕ 10%. ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΜΕΣΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 25%ΠΕΡΙΠΟΥ.

Αυτο δεν είναι ακόμα ξακάθαρο. Θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΣΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ & ΣΤΩΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ & ΕΜΠΟΡΩΝ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΑΦΗΣΕ ΕΞΩ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ. Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΣΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ & ΣΤΩΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ & ΕΜΠΟΡΩΝ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΑΦΗΣΕ ΕΞΩ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ. Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΩΝ.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι οι αντοδράσεις θα είναί πολλές και τελικά δε θα περάσει. Τουλάχιστον όχι ακριβώς έτσι...Την μπάλα έχουν τώρα τα επιμελητήρια. Τι τα πληρώνουμε τόσα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε ολη τη διαρκεια της συνεντευξης ειχα στο μυαλο τη διαφημηση με κεινο το χαριτωμενο παιδακι, που καθεται στην τουαλετα και ρωταει:

- Το καταλαβατε ??? .... ή θελετε να κανω και κακα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλάβαμε... το καταλάβαμε... πάλι επάνω μας θα κάνουν τα κακάκια τους !

(για να μην το πω αλλιώς τι θα μας κάνουν και λογοκριθώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο !!!!!!!!

Ντροπή , δεν ξέρω τι άλλο να πω !!!

Εμείς θα την πληρώσουμε , ποιός τους ακούει όλους γιατί φέτος βγήκε έτσι .....

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Αθήνα , αλλά εδώ υπάρχει νέκρα στην αγορά , δεν υπάρχει χρήμα ......

Κατά τα άλλα αύξηση στους μισθούς των βουλευτών (τα μεγαλύτερα λαμόγια τελικά) μέσω τις αύξησεις των Δικαστικών , μιας και στα παιδιά δεν έχουν λεφτά .

Μίζες , Διαφθορα , κομπίνες , λαμογιές και κάτα άλλα φταίνε οι επαγγελματίες .

Όχι κύριοι τελικά όσο μπορεί ας κλέψει ο καθένας , μου αρέσει που λέμε στους πελάτες μας να είναι πάντα τυπικότατοι ως προς τις αγορές και τις πωλήσεις τους , τώρα τι να τους πούμε .

Αυξάνεται και η προκαταβολή από 55% σε 80% ???????

ΥΓ Α ναι ξέχασα , θα κάνουμε περαιώσεις εως το 2006 , τζάμπα διαβάζουμε ρε γμτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Αθήνα , αλλά εδώ υπάρχει νέκρα στην αγορά , δεν υπάρχει χρήμα ......

αμα δεν υπάρχει στην επαρχία χρήμα που "βοηθάνε και τα κεραμίδια" που λεει ο λόγος ρε συ Απόστολε, θα έχει στην Αθήνα ??

πλέον δεν ζούμε επιβιώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο με το θέμα .

Ο κ.Αλογοσκούφης δεν είχει δηλώσει ότι όσο είναι αυτό υπουργός δεν πρόκειται να γίνει περαίωση ?????

Τες πα , όχι ότι μας χαλάει τελικά , αλλά ας βγουν πάλι αντικειμενικά κριτήρια να περαιώνουμε κάθε χρήση να τελειώνουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατάκα που μου ήρθε πρώτη στο μυαλό μετά την ανάγνωση των <<μέτρων>> , ήταν αυτή του Φ. Συρίγου στο ευρωμπάσκετ του 1987 ... << Είναι να γελάει κανείς...>>

Φοβερά μυαλά εκεί στην Καραγιώργη Σερβίας ....

Φοβερά μυαλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι τα ίδια! Κλασικά θα αναμείνουμε διευκρινίσεις και όλα τα λοιπά γραπτά κείμενα, και ο καθείς θα αρχίσει την στρατηγική του, για τον ίδιο και για τους πελάτες του. Χαράτσι στο χαράτσι ... Σειρά και νοικοκύρεμα, ποτέ ... Άρπα κόλα το ίδιο το κράτος. Και περιμένει από τον φορολογούμενο να ΄χει φορολογική συνείδηση;; Υπάρχει μόνο ένας δρόμος. Αυτός της αρπαχτής ... Στον δείχνουν, οι επαΐοντες με τους νόμους που σκαρφίζονται, μόνο και μόνο για να μην βουλιάξει το καράβι, σήμερα αλλά αύριο!! :huh:

Μίλησε κανείς για ΑΝΑΠΤΥΞΗ;;;

Υ.Γ. Θα πάρω μου φαίνεται Μ3, να κάνω τα 100 μέτρα 9,60 μπας και ξεγνοιάσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αυτοτελώς φορολογούμενα εισοδήματα, μόκο;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μα σε αυτή την κατηγορία ανήκουν και δικά τους εισοδήματα. Είπαμε ότι είναι ....., αλλά όχι και μέχρις αυτού του σημείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάργηση του αφορολόγητου με 10% ?? :D:D

Αν είναι δυνατόν ρε γμτ.... κρίμα και ντροπή... :huh::D

Υ.Γ.

Τελικά το καταφέραμε και αυτό, γίναμε κάτοικοι εξωτερικού που αποκτάμε εισόδημα στο Ελλάντα.

Τελικά αυτο που εγραψες ειναι οτι καλυτερο διαβασα απο τοτε που φτιαχτηκε το φορουμ.

Εισαι μεγαλος λοιπον, στις ατακες και δεν σου φαινοτανε.

Και μονο γιαυτο που εγραψες εδω , δεν θα σε ξεχασω ποτέ. Ειναι απλό . Αλλα δεν το εγραψε κανενας.

ΑΝΤΩΝΗΣ

Πάντως εγω ενα καταλαβα. Οτι ενω καθε χρονο μου επιστρεφουν ολο τον παρακρατηθεντα φόρο, τωρα θα μου δίνουν τα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...