Jump to content
  • 0

ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ Α.Ε ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΙΔΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ


Question

ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ Α.Ε ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΩΝ ΙΔΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.

ΔΗΛ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 100.00Ο ΖΗΜΙΕΣ Α ΧΡΗΣΗΣ 235000 ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ -130000

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει συνάδελφος προηγούμενη εμπειρία αύξησης ΜΚ ΑΕ με κεφαλαιοποίηση των υποχρεώσεων !

Οι υποχρεώσεις προέρχονται από τις προσώπικες επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) των 2 μετόχων οι οποίες συγχωνεύθηκαν και δημιούργησαν την παράπανω ΑΕ. Οι υποχρεώσεις αυτές αφορούν μέρος κερδών προηγουμένων χρήσεων που δεν ρευστοποιήθηκαν.

Υπάρχει υποχρεώση σύστασης της επιτροπής του άρθρου 9 για την εκτίμηση-εξακρίβωση της αξίας των υποχρεώσεων ? Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα που γνωρίζει κάποιος συνάδελφος από την εμπειρία του ?

Ευχαριστώ !!

(χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο θέμα διότι δεν μπορώ ως μη μέλος να ανοίξω νέο θέμα)

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Βάσει του άρθρου 18 του 3296/2004 (γίνεται μνεία άρθρων του ΝΔ 1297/72 ) !

Η αποτίμηση της ΚΘ των επιχείρήσεων έγινε από επιτροπή του άρθρου 9 (δεν εξέτασαν επί της ουσίας τίποτα άλλο εκτός από τα πάγια των επιχείρησεων ).

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι εεε... !;!;!

Δεν τους ενδιέφεραν για τον υπολογισμό της ΚΘ, οι βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις;

Τεσπά... :unsure:

Υπάρχει κανένας περιορισμός στο καταστατικό για τις υποχρεώσεις αυτές;

Πάντως μία λύση θα ήταν η αύξηση κεφαλαίου με καταβολή μετρητών και η ταυτόχρονη πληρωμή των υποχρεώσεων αυτών.

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ, η κεφαλαιοποίηση υποχρεώσεων μου δημιουργεί δύο θέματα :

1) ΦΣΚ

2) Έκτακτα κέρδη από το "χάρισμα" των υποχρεώσεων αυτών και φυσικά φορολόγησής τους.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Για τον υπολογισμό της ΚΘ ασφαλώς και λήφθησαν υπόψη απλά δεν εξετάστηκαν-αποτιμήθηκαν ! Τα ποσά των υποχρεώσεων παρέμειναν-αποτιμήθηκαν όπως ήταν στον ισολογισμό των επιχειρήσεων κατά την υποβολή της αίτησης για την σύσταση της επιτροπής !

Δεν μπορώ να αντιληφθώ με ποιόν τρόπο θα αποτιμήσουν (αν τελικά χρειαστεί) τις Βραχυχρόνιες Υποχρεώσεις της ΑΕ !

Αύριο πιστεύω ότι θα έχω νέα από την Διεύθυνση Εμπορίου σχετικά με την υποχρεώση σύστασης ή όχι της επιτροπής !

Αν θεωρήσουν ότι η κεφαλοποίηση των υποχρεώσεων είναι εισφορά σε είδος τότε θα χρειαστεί η αποτίμηση της επιτροπής !

Για αυτό έθεσα και το θέμα μήπως υπήρχε προηγούμενη εμπειρία από συνάδελφο και πως το αντιμετώπισε !

Εις αύριο τα νεώτερα !

Κατά την γνώμη μου ο ΦΣΚ είναι δεδομένος, επίσης δεν υπάρχει κανένα ζήτημα φορολόγησης εφόσον τα μη διανεμόμενα-μη ρευστοποιημένα κέρδη έχουν ήδη φορολογηθεί στο όνομα των προσωπικών επιχειρήσεων. Περιορισμοί από το κατασταστικό δεν υπάρχουν !

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα. Στην περίπτωση που έχουμε αρνητικά ίδια κεφάλαια και έπρεπε να γίνει αύξηση σύμφωνα με τον νόμο, αλλά αυτή δεν έγινε, τί λύσεις υπάρχουν;

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Σε περίπτωση που το σύνολο των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας, όπως προσδιορίζονται στο υπόδειγμα ισολογισμού που προβλέπεται από το άρθρο 42γ, γίνει κατώτερο από το μισό (1/2) του μετοχικού κεφαλαίου, το Διοικητικό Συμβούλιο υποχρεούται να συγκαλέσει τη Γενική Συνέλευση, μέσα σε προθεσμία έξι μηνών από τη λήξη της χρήσης, που θα αποφασίσει τη λύση της εταιρείας ή την υιοθέτηση άλλου μέτρου».

[Το άρθρο 47 τίθεται όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 39 του ΠΔ 409/1986 (Α 191)]

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest nickgian

Καλημέρα, δεν μπορεί να γίνει τώρα η αύξηση, no money no honey :) . Τα άλλα μέτρα, εκτός από τη λύση, ποιά είναι;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφ'οσον θα γινει μερικη καλυψη και στο πνευμα "της υιοθετησης αλλων μετρων" , μπορειτε να παρετε μια αποφαση της ΓΣ για μερικη καλυψη τωρα και εντος του επομενου δωδεκαμηνου το υπολοιπο . ΤΟ εχω κανει στο παρελθον , αλλα ηταν ενας μετοχος με 100% . Πρεπει ομως να κοιταξεις και τον 2190 να δεις αν ειναι συμφωνο. Νομιζω οτι ετσι καλυπτεσαι . ΤΟ προβλημα ειναι να στο εγκρινει και η Νομαρχια , αλλα επειδη ειναι στο πνευμα "της υιοθετησης αλλων μετρων" , νομιζω οτι θα εισαι ενταξει.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΠΛΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ: ΚΕΦΑΛΑΙΟ 60000,00 ΕΥΡΩ ΖΗΜΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ 96657,92 ΙΚ -36657,92

ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ 50000,00 ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 110000 ΖΗΜΕΙΕς 96657,92 ΙΚ 13342,08

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΌ;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστό με την προυπόθεση ότι δεν υπάρχουν αποθεματικά ούτε ζημίες εις νέον ή κέρδη εις νέον Στα ίδια κεφάλαια περιλαμβάνονται εκτός από το μετοχικό κεφάλαιο τα αποθεματικά όπως και τα αποτελέσματα εις νέον...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που το σύνολο των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας γίνει κατώτερο από το μισό (1/2) του μετοχικού κεφαλαίου μπορεί η εταιρεία να προβεί σε μείωση κεφαλαίου ή απαγορεύεται από το νόμο;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που το σύνολο των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας γίνει κατώτερο από το μισό (1/2) του μετοχικού κεφαλαίου μπορεί η εταιρεία να προβεί σε μείωση κεφαλαίου ή απαγορεύεται από το νόμο;

Καλησπερα

Μπορεις να κανεις μειωση μετοχικου κεφαλαιου , νομιζω με αποφαση ΓΣ των μετοχων . Aν δε εχεις και ζημιες μπορεις να τις συμψηφισεις , με καποιες προυποθεσεις , δηλαδη μετα απο ορκωτο ελεγχο , αν εμπιπτεις στη διαδικασια αυτη . Δες τον 2190 , τα προβλεπει ολα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ. Έχω μια παλιά έκδοση βιβλίου του Λεοντάρη που αναφέρει ότι αυτό απαγορεύεται. Σε αναζήτηση που κάνω στο ίντερνετ δεν μπορώ να βρω την απαγόρευση, οπότε μπορεί να κάνει κανονικά τη μείωση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που το σύνολο των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας γίνει κατώτερο από το μισό (1/2) του μετοχικού κεφαλαίου μπορεί η εταιρεία να προβεί σε μείωση κεφαλαίου ή απαγορεύεται από το νόμο;

Σε περίπτωση μείωσης των ιδίων κεφαλαίων κάτω του 1/2 του μετοχικού κεφαλαίου η A.Ε. λύεται ή καλύπτει την διαφορά με αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, μετά από απόφαση Εκτακτης Γεν. Συν/λευσης. Δεν επιτρέπεται σε αυτήν την περίπτωση μείωση του μετοχ. κεφαλαίου. Το μετοχικό κεφάλαιο μειώνεται συνήθως όταν τα χρηματικά διαθέσιμα είναι μεγάλα ή όταν θέλουμε να αποσβέσουμε μεγάλο υπόλοιπο ζημίας για να αποκαταστήσουμε την καθ. θέση της εταιρείας. Στην περίπτωση αυτή, απαιτείται απόφαση της Γ.Σ., χωρίς να υπάρχει έκθεση από ορκωτό Λογιστή. Aλλά ο 2190 έχει όλες τις λύσεις. (μην κοιτάς τον αρχικό, έχει κωδικοποιηθεί). Πάντως και εν όψει της αναπροσαρμογής της αξίας των παγίων της 31-12-2012 δεν θα συνιστούσα μείωση του υπόλοιπου της ζημίας, αν υφίσταται, γιατί θα βοηθήσει στον συμψηφισμό με τον φόρο υπεραξίας των παγίων, που θα προκύψει από την αναπροσαρμογή αυτή.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους, μια επιβεβαίωση θα ήθελα για το χειρισμό.

 

Σε περίπτωση αύξησης μετοχικού κεφαλαίου με καταβολή μετρητών από μητρική σε θυγατρική, στη μητρική την εγγραφή στις συμμετοχές την πραγματοποιώ την ημερομηνία της απόφασης της γενικής συνέλευσης της εταιρίας με πίστωση του 53.10 μέχρι να ξεκινήσει η καταβολή, και στη θυγατρική την εγγραφή της πίστωσης του οφειλόμενου μετοχικού κεφαλαίου την πραγματοποιώ την ημερομηνία του πρακτικού για την αλλαγή του καταστατικού που την αναφέρει ή την ημερομηνία της έγκρισης της αλλαγής του καταστατικού από το ΓΕΜΗ ?

 

Βασικά οι ημερομηνίες με ενδιαφέρουν...

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...