Προς το περιεχόμενο

Πως αντιμετωπίζεται ενα "μαϊμού" λογιστικό γραφείο?


Συμμετοχη μελων του φόρουμ σε επαγγελματικές Ενώσεις ή Συλλόγους  

51 ψήφοι

  1. 1. Συμμετοχη μελων του φόρουμ σε επαγγελματικές Ενώσεις ή Συλλόγους

    • Συμμετέχω
      25
    • Δεν Συμμετέχω
      26


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια ο καθένας μόνος του δεν πρόκειτε να κάνει κάτι. Όλοι μαζί όμως μπορούμε.

Και μην μου πείτε πάλι τι κάνουν οι σύλογοι. Οι δοιηκούντες των συλλόγων κάνουν ότι τους αρέσει και όταν τους αρέσει, γιατί εμείς δεν τους ελέγχουμε, δεν τους καταθέτουμε προτάσεις, δεν, δεν, ........

Με λίγα λόγια δεν συμμετέχουμε.

Το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε καλά είναι να απέχουμε. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια

Ξεκινώντας από την τοποθέτηση του Παντελή (και όχι μόνο) να προτείνω να ανέβει στο φόρουμ ένα γκάλοπ (που είναι και της μόδας) που θα διερευνά την συμμετοχή (και τον βαθμό συμμετοχής) των μελών του φόρουμ σε συλλόγους και ενώσεις ?

Για να δούμε το μέτρο και της δικής μας ευθύνης στην (αν)αποτελεσματικότητα των συλλόγων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτή η ιδέα μαζί με όλα τα πολύ σημαντικά σχόλια, απόψεις, επισημάνσεις που δημοσιεύονται σ' αυτό το forum σε συνδυασμό με την συναδελφική αλληλοβοήθεια και την φράση του "fafoutis": "ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΙΣΩ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ" να είναι μια αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε λοιπόν την προταση του Χαλκιδεου

Συμμετοχη μελων του φόρουμ σε επαγγελματικές Ενώσεις ή Συλλόγους

Συμμετέχω

Δεν Συμμετέχω

νομίζω δεν χρειάζεται άλλη ερώτηση

Πρωτη σελίδα του θέματος πριν την πρωτη δημοσίευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι λοιπόν να κοιτάξουμε τι κάνουμε εμείς και να αφήσουμε τους άλλους.

Κάποια στιγμή πρέπει κι εμείς να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

Και βέβαια ο καθένας μόνος του δεν πρόκειτε να κάνει κάτι. Όλοι μαζί όμως μπορούμε.

Και μην μου πείτε πάλι τι κάνουν οι σύλογοι. Οι δοιηκούντες των συλλόγων κάνουν ότι τους αρέσει και όταν τους αρέσει, γιατί εμείς δεν τους ελέγχουμε, δεν τους καταθέτουμε προτάσεις, δεν, δεν, ........

Με λίγα λόγια δεν συμμετέχουμε.

Το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε καλά είναι να απέχουμε. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε λοιπόν την προταση του Χαλκιδεου

Συμμετοχη μελων του φόρουμ σε επαγγελματικές Ενώσεις ή Συλλόγους

Συμμετέχω

Δεν Συμμετέχω

νομίζω δεν χρειάζεται άλλη ερώτηση

Πρωτη σελίδα του θέματος πριν την πρωτη δημοσίευση

Λοιπόν…

Υπάρχει σοβαρό στατιστικό λάθος στο δημοψήφισμα…

Ο λόγος είναι ότι στο συγκεκριμένο post θα παρασυρθούν και θα μπουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για το επάγγελμα πέρα από τα στενά ατομικά τους όρια…

Συνεπώς…

Για να διορθωθεί το στατιστικό λάθος του αποτελέσματος πρέπει να βάλλουμε συντελεστή ισορρόπησης.

Δηλαδή εάν το αποτέλεσμα π.χ. είναι:

Συμμετέχω = 2

Δεν συμμετέχω = 8

Τότε, πρέπει να διαιρέσω το αποτέλεσμα του «συμμετέχω» με τον αριθμό-σταθερά 15 και να πολλαπλασιάσω τον αριθμό 27 με το αποτέλεσμα του «δεν συμμετέχω»

Μόνο τότε θα έχω ορθό στατιστικό αποτέλεσμα...

Υ.Γ. Μου αρέσει να κάνω συχνά – πυκνά αστεία, κλαίγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να κάνουμε κάτι τέτοιο ας το δουλέψουμε λίγο καλύτερα :

Όπως πχ είσαι γραμμένος στον σύλλογο της περιοχής μου ΝΑΙ – ΟΧΙ

Αν ΝΑΙ συμμετέχεις ενεργά ΝΑΙ – ΟΧΙ ( ή μια κλίμακα 10-1)

Αν ΟΧΙ τότε γιατί

Με μια δυνατότητα επιλογής απαντήσεων

Κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου καλοι και αγαπημένοι ,

αν θέλετε και μπορείτε βάζετε στο γκάλοπ και μία ερωτηση ,

πόσοι είναι ασφαλισμενοι στον ΟΑΕΕ ,

μπάς και προχωρήσουμε και σε κανενα επόμενο σταδιο ,

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=62294&hl=

Αν καί συμμετείχα στην ψηφοφορια ψηφίζοντας πως δεν συμμετέχω σε συλλόγους :rolleyes:

δεν είδα καμία συμμετοχή στην πρόταση για να κανουμε "ντου" στο ταμείο.

Εκτός αν θεωρείται την προταση εντελώς λαλακία ή ανέφικτη οπότε πάω πάσο . :P

Η εκτός αν θεωρείται ότι μπορει να κινηθει μια παρόμοια διαδικασια μεσα απο καποιο σύλλογο ,

οπότε πειτε μου τον σύλλογο γαι να παω να γραφτω.

Ειλικρινα θα ήθελα να ακουσω την αποψή σας .

Αυτα .

Υ.Γ Δεχομαι οτι μπορεί να είμαι ο πρώτος που απλά "ξεσπαω" μέσα απο το φόρουμ και δεν κανω τίποτα στην πράξη ,

αλλα να ........ ενα σπρωξιμο θέλω .....και θα ξεκινήσω την πρακτική , το ορκίζομαι . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

αυτο το θεματακι θα ηθελα να το επαναφερω στην επικαιροτητα και να ρωτήσω αν η όποια κατα τόπους ΔΟΥ θα έπρεπε να να κάνει ''συστάσεις '' σε γραφεία που δεν έχουν την ανάλογη άδεια λειτουργίας.

Επίσης που βασίζεται ο νόμος που επιτρέπει σε δημ.Υπαλλήλους να έχουν και λογιστικά γραφεια?

κρίμα και ντροπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους συναφέλφους.

Πολύ καλό αυτό το γκάλοπ που επιτέλους έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή.

Ολοι μας ξέρουμε μηδενώς εξαιρουμένου ότι εαν κοιτάξουμε και κάνουμε σωστά την δουλεία μας, δηλ. εάν έχουμε 1 επιχειρηματια ο οποίος φοροδιαφεύγει και προσπαθούμε να πούμε οτι πρέπει να το σταματησει αυτο, το λιγότερο που χάνουμε ειναι η δουλεία μας. Ποιος από εσας αγαπητοί συνάδελφοι δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοια θέματα? Εαν μερικοί από εμας συνεχως διώχνουμε φοροφυγαδες στο τελος θα μεινουμε χωρις δουλεια. Τα πειραματα με φορολογικες συνειδησεις δυστυχως απετυχαν ολες.

Προτείνω λοιπον και εγω με την σειρα μου για προφυλαξη των τιμιων λογιστων που λογω συστηματος αναγκαζονται να επιτρεπουν τετοιες καταστασεις μη χασουν την δουλεια τους, ενα καλεσμα του Υπουργείου Οικονομικών στο οποιο θα διατυπωθουν εκείνα τα κινητρα τα οποια θα μας επιτρεψουν να δουλευουμε επιτελους χωρις αγχος.

Τα μαιμου λογιστικα γραφεια πρεπει κανονικα να εντοπιστουν οχι απο εμας αλλα απο το υπουργειο.

Κάθε Δημος και Νομος εχει λογιστικα γραφεια και ελευθερους επαγγελματιες λογιστες, εχει επισης και ενωσεις και συλλογους. Προτεινω να γινει λιστα στο φορουμ με υπογραφες για το ποιοι τουλαχιστον απο εμας θελουμε να κοιμομαστε ησυχοι επιτελους.

Ευχαριστω για την προσοχη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Αλήθεια "Σύλλογο" έχετε ;;;;

ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΝΟΜΟΘΕΤΙΜΕΝΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ, ΙΑΤΡΩΝ ΚΛΠ.

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΟΣ ΕΝΑ ΙΑΤΡΙΟ.....Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!!!

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΧΤΣΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ, ΔΥΣΤΙΧΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...