Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΟΕ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομόρυθμος εταίρος πωλεί το μερίδιο του στα λοιπά μελη της ΟΕ.

Συντάσεται ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης για το τίμημα (το οποίο υπογράφουν οι συμβαλόμενοι καθορίζοντας το τίμημα με δόσεις ανά μήνα σε χρονικό ορίζοντα τριετίας με τα σχετικά γραμμάτια)

Κατατίθεται στην ΔΟΥ η δήλωση φόρου υπεραξίας, της οποίας ο υπολογισμός βγάζει μικρότερη αξία της συμφωνηθήσας και πληρώνεται ο σχετικός φόρος υπεραξίας με βάση τον υπολογισμό της δήλωσης.

Το ερώτημα είναι αν μπορεί ο πωλητής να χρησιμοποιήσει κάποιο ποσό από το τίμημα που εισπράτει για κάλυψη τεκμηρίων.

Ποιό θα είναι το ποσό αυτό?

Από την δήλωση φόρου υπεραξίας?

Απο το συμφωνητικό?

Πως προσδιορίζεται η ωφέλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΑ;;

ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ;

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΩΔ 659.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΑΠΟΡΙΑ;;

ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ;

Για να πληρώσουν λιγότερο φορο υπεραξίας

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΩΔ 659.

Το τμήμα εισοδήματος στην ΔΟΥ απαντά πως δεν δηλώνεται το ποσό που εισσπράτει ο πωλητής αλλά η ωφέλεια που προκύπτει από την πώληση.

Μήπως κανείς συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει άλλη φορά τέτοιο ζήτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το τμήμα εισοδήματος στην ΔΟΥ απαντά πως δεν δηλώνεται το ποσό που εισσπράτει ο πωλητής αλλά η ωφέλεια που προκύπτει από την πώληση.

....

Δεν το βρίσκεις λογικό?

Απ'την στιγμή που η συμμετοχή σε κεφάλαιο Ο.Ε. (και οποιασδήποτε επιχείρησης), δεν δηλώνεται .. δλδ δεν έχει πόθεν έσχες,

πως θα ήταν δυνατόν η πώληση της συμμετοχής να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη πόθεν έσχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ

Μπορεί όμως η ΟΕ να έχει συσταθεί πριν πολλά χρόνια, οπότε το αρχικό κεφάλαιο να είχε δηλωθεί ως τεκμήριο. Πέραν τούτου όμως, στον προσδιορισμό της ωφέλειας (επί της οποίας προσδιορίστηκε ο φόρος υπεραξίας) έχει αφαιρεθεί το κόστος κτήσης, ήτοι το ποσό που ενδεχομένως (ανάλογα με τον χρόνο ίδρυσης της ΟΕ) δεν ενέπιπτε στα τεκμήρια. Κατά συνέπεια και κατά την γνώμη μου το ποσό της ωφέλειας βεβαίως και μπορεί να θεωρηθεί ποσό ήδη φορολογηθέν, να αναγραφεί στο σχετικό "νταμάκι" της φορολογικής δήλωσης και να χρησιμοποιηθεί, αν χρειάζεται, για κάλυψη τεκμηρίων.

Να σημειώσω πως στο παρελθόν, πρόσφατο και παλαιότερο, το έχω πράξει και έγινε αποδεκτό από την ΔΟΥ. Αυτό το αναφέρω όχι ως επιχείρημα για την άποψή μου, απλά ως εμπειρία (αλλίμονο αν κριτήριο ορθότητας μιάς άποψης για φορολογικά ζητήματα, είναι η αποδοχή της ή όχι από κάποιες ΔΟΥ !!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποσό της δηλούμενης ωφέλειας δεν υπάρχει αντίρρηση ..

αυτό λέει και η ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ

Αρα για να καταλήξουμε στο αρχικό ερώτημα, συμφωνούμε πως ποσό ήδη φορολογηθέν (και συνεπώς δυνάμενο να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίων) είναι το ποσό που προσδιορίζεται ως ωφέλεια στην κατατεθείσα δήλωση φόρου υπεραξίας.

ΑΝ βέβαια πρέπει να μπούμε σε περαιτέρω λεπτομέρεις, υπάρχουν και τα εξής:

α) Το ποσό του φόρου αφαιρείται από την ωφέλεια ? (Κατα τη γνώμη μου όχι. Ξέρω πως υπάρχουν και άλλες απόψεις. Είναι ωραίο θεματάκι και αν κάποιος συνάδελφος με αντίθετη άποψη θέλει, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα).

β) Ποιά είναι η "βέβαια χρονολογία" της ωφέλειας ?

Αυτά και σε αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όμως η ΟΕ να έχει συσταθεί πριν πολλά χρόνια, οπότε το αρχικό κεφάλαιο να είχε δηλωθεί ως τεκμήριο. Πέραν τούτου όμως, στον προσδιορισμό της ωφέλειας (επί της οποίας προσδιορίστηκε ο φόρος υπεραξίας) έχει αφαιρεθεί το κόστος κτήσης, ήτοι το ποσό που ενδεχομένως (ανάλογα με τον χρόνο ίδρυσης της ΟΕ) δεν ενέπιπτε στα τεκμήρια. Κατά συνέπεια και κατά την γνώμη μου το ποσό της ωφέλειας βεβαίως και μπορεί να θεωρηθεί ποσό ήδη φορολογηθέν, να αναγραφεί στο σχετικό "νταμάκι" της φορολογικής δήλωσης και να χρησιμοποιηθεί, αν χρειάζεται, για κάλυψη τεκμηρίων.

Να σημειώσω πως στο παρελθόν, πρόσφατο και παλαιότερο, το έχω πράξει και έγινε αποδεκτό από την ΔΟΥ. Αυτό το αναφέρω όχι ως επιχείρημα για την άποψή μου, απλά ως εμπειρία (αλλίμονο αν κριτήριο ορθότητας μιάς άποψης για φορολογικά ζητήματα, είναι η αποδοχή της ή όχι από κάποιες ΔΟΥ !!!).

Υποστηρίζετε και οι δύο,σωστά,το ίδιο πράγμα.

Αρα για να καταλήξουμε στο αρχικό ερώτημα, συμφωνούμε πως ποσό ήδη φορολογηθέν (και συνεπώς δυνάμενο να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίων) είναι το ποσό που προσδιορίζεται ως ωφέλεια στην κατατεθείσα δήλωση φόρου υπεραξίας.

Και κατά την γνώμη μου ΝΑΙ.

ΑΝ βέβαια πρέπει να μπούμε σε περαιτέρω λεπτομέρεις, υπάρχουν και τα εξής:

α) Το ποσό του φόρου αφαιρείται από την ωφέλεια ? (Κατα τη γνώμη μου όχι. Ξέρω πως υπάρχουν και άλλες απόψεις. Είναι ωραίο θεματάκι και αν κάποιος συνάδελφος με αντίθετη άποψη θέλει, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα).

Κατά την γνώμη μου αφαιρείται ο φόρος και μπαίνει στον κωδ.659 το καθαρό ποσό

β) Ποιά είναι η "βέβαια χρονολογία" της ωφέλειας ?

Κατά την γνώμη μου,η χρονολογία απόκτησης της ωφέλειας

Αυτά και σε αναμονή.

Όλα τα παραπάνω βασιζόμενα στην λογική,κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Από την πώληση εταιρικών μεριδίων μίας οε τα χρήματα που λαμβάνει ο πωλητής

Α) φορολογούνται ως εισόδημα;

Β) μπορει να καλύψουν το πόθεν έσχες;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...