Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
DFF

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΡΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (Ι.Κ.Α. αντί Ο.Α.Ε.Ε.)

Question

Είμαι ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας από το 2003 στον Ο.Α.Ε.Ε., και επίκειται να εργαστώ και ως μισθωτός σε επιχείρηση. Δικαιούμαι την απαλλαγή από τον Ο.Α.Ε.Ε., και επιλογή ασφαλιστικού φορέα το Ι.Κ.Α ;;

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Είμαι ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας από το 2003 στον Ο.Α.Ε.Ε., και επίκειται να εργαστώ και ως μισθωτός σε επιχείρηση. Δικαιούμαι την απαλλαγή από τον Ο.Α.Ε.Ε., και επιλογή ασφαλιστικού φορέα το Ι.Κ.Α ;;

Ευχαριστώ!

Ναι...

Πρόσεξε όμως μετά...

Μην τυχόν μείνεις έστω και έναν μήνα χωρίς ένσημα γιατί - χωρίς να το καταλάβεις - θα είσαι ξανά υπόχρεος καταβολής εισφορών στο ΤΕΒΕ και πρέπει να ξανακάνεις άίτηση για απαλλαγή (εχεις 6 μήνες περιθώριο)

Πρόσεξε το αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι...

Πρόσεξε όμως μετά...

Μην τυχόν μείνεις έστω και έναν μήνα χωρίς ένσημα γιατί - χωρίς να το καταλάβεις - θα είσαι ξανά υπόχρεος καταβολής εισφορών στο ΤΕΒΕ και πρέπει να ξανακάνεις άίτηση για απαλλαγή (εχεις 6 μήνες περιθώριο)

Πρόσεξε το αυτό...

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙΣ ΕΜΠΟΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΓΑ Η΄ΠΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΑΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙΣ ΕΜΠΟΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΓΑ Η΄ΠΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΑΕ?

Καλησπέρα και από μένα ,

Από 1/1/2007 δεν υπάρχει ούτε Τ.Α.Ε. , ούτε Τ.Ε.Β.Ε. ούτε Τ.Σ.Α.,

αλλά το ενοποιημένο Ο.Α.Ε.Ε.

Οπότε :)B):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλησπέρα και από μένα ,

Από 1/1/2007 δεν υπάρχει ούτε Τ.Α.Ε. , ούτε Τ.Ε.Β.Ε. ούτε Τ.Σ.Α.,

αλλά το ενοποιημένο Ο.Α.Ε.Ε.

Οπότε :)B):D

εστω sorry sto O.A.E.E. απιτείται να εγγραφεί?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Τώρα έχει μόνον Ο.Γ.Α.?

μονο ογα εχει γιατι ειναι απο μικρο δημο και με εσοδα κατω απο 9000 €,οποτε πηρε απαλλαγη απο το τεβε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλημέρα ,

Οι προϋποθέσεις παραμένουν ίδιες ,

ο νόμος που ισχύει είναι ο 3050/2002

Σχετικό το άρθρο 9

Άρθρο 9

Θέματα Ο.Α.Ε.Ε.- Ο.Γ.Α. -Ασφάλιση σύμβασης έργου

1. α) Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι που ασκούν επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα σε πόλεις, χωριά ή οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων σύμφωνα με την απογραφή του έτους 2001 υπάγονται από 1.1.2003 στην υποχρεωτική ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.), εφόσον ο μέσος όρος των εισοδημάτων των τριών τελευταίων ετών από επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ" υπερβαίνει το 500πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.

β) Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι των ανωτέρω περιοχών που ασκούν παράλληλα και αγροτική δραστηριότητα υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε., εφόσον το 50% και πλέον του μέσου όρου των εισοδημάτων, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.ο.Υ., των τριών τελευταίων ετών από αγροτική και επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική απασχόληση, προέρχεται από επαγγελματική ή βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα και υπερβαίνει το 500πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη.

γ) Για επαγγελματίες, βιοτέχνες και εμπόρους των εδαφίων α και β που συμπληρώνουν τριετία από την έναρξη επαγγέλματος ή με έναρξη επαγγέλματος μετά την 1.1.2003 για την υποχρεωτική ή μη υπαγωγή στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα των τριών πρώτων ετών από την έναρξη επαγγέλματος, όπως προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ.. Για τα τρία πρώτα χρόνια η ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. είναι προαιρετική, σύμφωνα με τις διατάξεις του στ εδαφίου.

δ) Στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. υπάγονται τα μέλη των ομόρρυθμων εταιρειών (Ο.Ε.) και ετερόρρυθμων εταιρειών (Ε.Ε.) των ανωτέρω περιοχών, των οποίων ο σκοπός συνιστά επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα, εφόσον ο μέσος όρος των εισοδημάτων των τριών τελευταίων ετών από τη συμμετοχή τους στις εταιρείες αυτές, όπως τα εισοδήματα αυτά προκύπτουν από το εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ), υπολογιζόμενα στο διπλάσιο, υπερβαίνουν το 500πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη. Σε κάθε άλλη περίπτωση, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Γ.Α. και κατατάσσονται από 1.1.2005 στην 5η ασφαλιστική κατηγορία του άρθρου 4 του Ν. 2458/1997, όπως ισχύει.

Επίσης τα μέλη των εταιρειών περιορισμένης ευθύνης (Ε.Π.Ε.) των ανωτέρω περιοχών, των οποίων ο σκοπός συνιστά επαγγελματική, βιοτεχνική ή εμπορική δραστηριότητα, καθώς και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου ανωνύμων εταιρειών (Α.Ε.), που είναι μέτοχοι κατά ποσοστό 5% τουλάχιστον, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. Τ.Ε.Β.Ε. ανεξαρτήτως εισοδηματικού κριτηρίου.

ε) Οι ιδιοκτήτες έως και επτά (7) ενοικιαζόμενων δωματίων σε όλη την Επικράτεια εξαιρούνται από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε., εφόσον εργάζονται ή απασχολούνται ή λαμβάνουν σύνταξη από οποιονδήποτε ασφαλιστικό οργανισμό ή το Δημόσιο.

Οι ιδιοκτήτες άνω των οκτώ (8) ενοικιαζόμενων δωματίων σε πόλεις, χωριά ή οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων, σύμφωνα με την απογραφή του έτους 2001, υπάγονται από 1.1.2003 στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α,Ε.Ε" εφόσον ο μέσος όρος των εισοδημάτων των τριών τελευταίων ετών από τη δραστηριότητα αυτή, όπως Προκύπτουν από το εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ., υπερβαίνει το 500πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.

στ) Τα πρόσωπα των ανωτέρω εδαφίων που εξαιρούνται από την ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. μπορούν να ασφαλίζονται στον Οργανισμό αυτόν προαιρετικά, σύμφωνα με τις διατάξεις των Ν.Δ. 4435/1964 (ΦΕΚ 217 Α΄) και 4521/1966 (ΦΕΚ 135 Α΄), όπως ισχύουν. Επαγγελματίες,βιοτέχνες και έμποροι άνω των 60 ετών κατά την έναρξη ισχύος των διατάξεων αυτών, ασφαλισμένοι ήδη στον Ο.Γ.Α., μπορούν να εξαιρεθούν από την ασφάλιση στον Ο.Α.Ε.Ε. με αίτησή τους που υποβάλλεται μέσα σε ανατρεπτική προθεσμία ενός έτους από την έναρξη ισχύος των διατάξεων αυτών. Τα πρόσωπα αυτά συνεχίζουν την ασφάλισή τους στον Ο.Γ.Α.

2. Εμπoρoι με άσκηση επαγγέλματος σε πόλεις, χωριά ή οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων, οι οποίοι ασφαλίστηκαν στον Ο.Γ.Α. και έχουν καταβάλει ή θα καταβάλλουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, λογίζονται ότι καλώς ασφαλίσθηκαν στον Ο.Γ.Α.. Ο χρόνος αυτός λογίζεται χρόνος ασφάλισης στον Ο.Γ.Α. και συνυπολογίζεται με τον υπόλοιπο χρόνο στον Ο.Α.Ε.Ε. σύμφωνα με τις διατάξεις της διαδοχικής ασφάλισης του άρθρου 13 του Ν. 2458/1997 (ΦΕΚ 15Αι, όπως ισχύει"

3, Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι, που ασκούν επαγγελματική ή βιοτεχνική δραστηριότητα σε πόλεις,χωριά ή οικισμούς άνω των 1.000 κατοίκων στους νομούς Αττικής, Βοιωτίας, Εύβοιας, Κορινθίας, Αχαϊας και Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με την απογραφή του έτους 2001,εξακολουθούν να υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλι ση του Ο.Α.Ε.Ε.. Επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι, που ασκούν επαγγελματική ή βιοτεχνική δραστηριότητα σε περιοχές κάτω των 1.000 κατοίκων στους νομούς που ορίζονται στο προηγούμενο εδάφιο, υπάγονται από 1.1.2003 στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. βάσει εισοδηματικών κριτηρίων, σύμφωνα με όσα ορίζονται στα εδάφια α , β και γ της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου. Πρόσωπα που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. με τις διατάξεις του άρθρου 137 του Ν.2071/1992 (ΦΕΚ 123 Αι συνεχίζουν την ασφάλισή τους στον Ο.Α.Ε.Ε..

4. Οι απασχολούμενοι με σύμβαση έργου σε φορείς του δημόσιου τομέα του άρθρου 51 του Ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α', όπως ισχύει, σε επιχειρήσεις των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Ο.Τ.Α.), καθώς και σε ερευνητικούς και τεχνολογικούς φορείς του Ν. 1514/1985 (ΦΕΚ 13 Α') όπως ισχύει, για δράσεις που χρηματοδοτούνται ή συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ενωση ή άλλους διεθνείς, δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς, υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.Τ.Ε.Β.Ε.).

Oσα από τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου έχουν ασφαλιστεί μέχρι 12.9.2002 για την απασχόλησή τους αυτή στο Ι.Κ.Α. ή στον Ο.Α.Ε.Ε. Τ.Ε.Β.Ε. και στο Ι.Κ.Α., μπορούν να επιλέξουν τη συνέχιση της ασφάλισής τους στο Ι.Κ.Α. αντί της υπαγωγής τους στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε.Τ.Ε.Β.Ε.. Η επιλογή ασκείται με υποβολή σχετικής δήλωσης του ασφαλισμένου μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από τη δημοσίευση του παρόντος.

Σε περίπτωση επιλογής συνέχισης της ασφάλισης στο Ι.Κ.Α. και εφόσον για το μέχρι 12.9.2002 χρονικό διάστημα έχει καταλογιστεί σε βάρος του εργοδότη Πράξη Επιβολής Εισφορών καταβάλλεται, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών από τον εργοδότη, χωρίς πρόσθετα τέλη και λοιπές επιβαρύνσεις.

Εάν για το ίδιο ως άνω χρονικό διάστημα έχουν καταβληθεί εισφορές και στο Τ.Ε.Β.Ε., αυτές θεωρούνται ως αχρεωστήτως καταβληθείσες και αναζητούνται μέσα σε έξι (6) μήνες από την ημερομηνία επιλογής του Ι.Κ.Α. ως ασφαλιστικού φορέα και ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου,

Σε περίπτωση που δεν επιλεγεί η συνέχιση της ασφάλισης στο Ι.Κ.Α., τότε οι υπέρ του Ι.Κ.Α. ασφαλιστικές εισφορές, καθώς και τα τυχόν επιβληθέντα πρόσθετα τέλη και λοιπές επιβαρύνσεις θεωρούνται ως αχρεωστήτως καταβληθείσες και αναζητούνται μέσα στην ίδια ως άνω προθεσμία ύστερα από αίτηση του εργοδότη και του ασφαλισμένου.

Στον εργοδότη επιστρέφονται οι εργοδοτικές εισφορές μαζί με τα πρόσθετα τέλη και λοιπές επιβαρύνσεις, στον δε ασφαλισμένο οι εργατικές εισφορές.

Η διάταξη αυτή εφαρμόζεται και σε εκκρεμείς υποθέσεις σε οποιοδήποτε στάδιο της διοικητικής διαδικασίας.

Από τις ρυθμίσεις της παραγράφου αυτής εξαιρούνται οι ασφαλισμένοι των Ταμείων Νομικών, του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Eργων (Τ.Σ. Μ. Ε.Δ.Ε.) και του Ταμείου Συντάξεων και Αυτασφάλισης Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.), οι οποίοι εξακολουθούν να ασφαλίζονται στα εν λόγω Ταμεία."

Από τα πρόσωπα του πρώτου εδαφίου, όσα έχουν ασφαλισθεί μέχρι 12.9.2002 για την απασχόληση τους αυτή στον Ο.Γ.Α. και παράλληλα και στο Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ. εξαιρούνται για το εν λόγω χρονικό διάστημα από την ασφάλιση στο Ι.Κ.Α.- Ε.Τ.Α.Μ..

Ασφαλιστικές εισφορές ασφαλισμένων και εργοδότη με τυχόν πρόσθετα τέλη και λοιπές επιβαρύνσεις που έχουν καταβληθεί υπέρ του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. θεωρούνται ότι καταβλήθηκαν αχρεωστήτως και αναζητούνται από τους δικαιούχους. Καταλογιστικές δε πράξεις εισφορών για το σκοπό αυτόν θεωρούνται αυτοδικαίως καταργηθείσες

Για την επιστροφή των αχρεωστήτως καταβληθέντων, υποβάλλεται σχετική αίτηση εντός εξαμήνου από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

Οπότε παίρνεις απαλλακτικό και συνεχίζεις στον ΟΓΑ.

ευχαριστω πολυ πολυ εισαι κατατοπιστικοτατος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους ,

ψάχνω για το ακριβώς αντίθετο από αυτό που συζητάμε ,

Νεοσφαλισμένη στο πρώην Τ.Α.Ε. ξεκινά να εργάζεται ως μισθωτή.

Μπορεί να πάρει απαλλαγή από το Ι.Κ.Α. ή έστω να καταβάλλει μει-

μένες εισφορές ? Λογικά ναι , αλλά ψάχνω να το στοιχειοθετήσω.

Οι νόμοι 2084/1992 και 3518/2006 δεν με βοήθησαν .

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...