Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα ανεργίας - Θεσμικό πλαίσιο - Διακιολογητικά


gus

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας, όχι για αυτή την βεβαίωση γνωρίζω για την βεβαίωση λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου μιλάω.

Έχω ακούσει ότι την δίνει ο ΟΑΕΔ και αν ο υπάλληλος θέλει την δίνει για συμπλήρωση στην εταιρεία που εργάζεται αλλά επίσης μου ειπάνε ότι είναι υποχρεώμενο το λογιστήριο όπου δουλεύω να την δώσει σε εμένα για να μπω στο ταμείο ανεργίας. Δεν ξέρω τί από τα δύο ισχύει;

Ας τα παρουμε απο αρχη διοτι μαλλον..δεν τα ρωτας καλα?,και μπερδευουμε και εγω, και μπερδευω και σενα..

οταν λοιπον πας να εργαστης καπου για ορισμενη χρονικη διαρκεια ,κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγραφη συμβαση ορισμενου χρονου,οχι αν θελει ο ενας ή ο αλλος. αλλιως πως τεκμερνεται οτι θα εργαστης για ορισμενο χρονο και οχι αοριστο?.το εντυπο μπορει να ειναι απο ΟΑΕΔ, μπορει να σχεδιαστη και απο την ιδια την επιχειρηση αρκει να αναφαιρει ρητα οτι οριζεται απο τον νομο. απο αυτη λοιπον την συμβαση , ενα αντιγραφο υποχρεουται να σου δωση και πρεπει να παρης και εσυ, να ξερεις και τι σου γινεται.παντα οταν υπογραφεις κατι δεν ζητας αντιγραφο?οταν λοιπον αυτη η συμβαση ληξει, και συ αποχωρησης , η επιχειρηση πρεπει να την καταθεση στον ΟΑΕΔ, γιατην περιπτωση ληψης ταμειου απο το εργαζομενο.ειναι κατι σαν <<καταγγελια>>. δεν την εχει καταθεσει? αν οχι να πας με το δικο σου αντιγραφο και αν....δεν εχεις δεν ξερω για πιο λογο,(πολυ κακως)να τους το ζητησης αλλιως πως θα λαβη γνωση ο ΟΑΕΔ οτι δουλευες, και οτι εληξε η συμβαση ,και οτι τωρα δεν εχεις δουλεια ωστε να σε επιδοτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν λοιπον πας να εργαστης καπου για ορισμενη χρονικη διαρκεια ,κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγραφη συμβαση ορισμενου χρονου,

Όχι,ΔΕΝ κάνεις οπωσδήποτε έγγραφη.

ρωτώντας στο λογιστήριο όπου εργάζομαι, μ'ενημέρωσαν πως δικαιούνται ΜΟΝΟ όσοι απολύονται.

Αν στο λογιστήριο σου απάντησαν όντως έτσι, τα έχουν μπλέξει από λιγάκι έως δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Και τι χαρτί θα σου δώσουν δηλαδή, φεύγοντας;

Η θα απαιτήσεις να σου δώσουν "βεβαίωση λήξης σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου" , ή θα συνεχίσεις να δουλεύεις εκεί, εκτός και φύγεις μόνος σου βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι,ΔΕΝ κάνεις οπωσδήποτε έγγραφη.

Συγνωμη τι κανεις τοτε? προφορικη? ποιον κατωχυρωνει πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη τι κανεις τοτε? προφορικη? ποιον κατωχυρωνει πως?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5695&view=findpost&p=283540

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, όχι για αυτή την βεβαίωση γνωρίζω για την βεβαίωση λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου μιλάω.

Έχω ακούσει ότι την δίνει ο ΟΑΕΔ και αν ο υπάλληλος θέλει την δίνει για συμπλήρωση στην εταιρεία που εργάζεται αλλά επίσης μου ειπάνε ότι είναι υποχρεώμενο το λογιστήριο όπου δουλεύω να την δώσει σε εμένα για να μπω στο ταμείο ανεργίας. Δεν ξέρω τί από τα δύο ισχύει;

Βεβαίωση εργοδότη είναι... Άρα, ο εργοδότης θα στη δώσει....

Συνήθως, τα οργανωμένα λογιστήρια έχουν τέτοια έντυπα...

Μην τους δώσεις πολύ αέρα (αφού δεν είναι συνεργάσιμοι)... Πάρε τους τηλ και ζήτα τους τη βεβαίωση ορισμένου χρόνου για να τη καταθέσεις στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και πες τους πότε θα είναι έτοιμη να περάσεις να τη πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω παιδια που το λεει,ποιος το λεει,πως το λεει δεν μπηκα στον κοπο ,να το ψαξω ποτε,διοτι ,ετσι το εχω δει οπου το ακουσα και οπου το συναντησα,και ετσι το εχω εμπαιδωσει. και επιπλεον, διοτι δεν θα το εκανα εγω ουτε σαν εργοδοτης ,ουτε θα δουλευα ποτε , σαν εργαζομενος, με οποιου δηποτε ειδους ,<προφορικη συμβαση >.δουλεια του αερα.. δηλαδη.

Με την ιδια λογικη γιατι να μην προσλαμβανονταν ολοι <<προφορικα >>και σε 4 π,χ μηνες (μιλαω με το παλιο καθεστως) ειτε διοτι τοτε ειδε οτι, δεν του κανει,ειτε διοτι τελικα, δεν του αρεσει η φατσα του,ειτε διοτι για καποιο λογω τσακωθηκε ,να του πει φυγε ,δεν σου ωφειλω τιποτα σε αποζημιωση.ασε μην δεις και του πει...(διοτι εχουν τον τροπο οι εργοδοτες ),αφου δεν υπαρχει καν προσληψη και τα συναφη αυτης,ή εστω κατι που να αποδεικνυει οτι τουλαχιστον, εργαστηκε εστω μια μερα, στον συγκεκριμενο εργοδοτη ,μην του πει λοιπον ,παρε και ΤΙΠΟΤΑ... σε τυχον μισθους και επιδοματα ... διοτι ξερεις,,, εγω ολο αυτον τον καιρο που εργαζοσουν,σε ειχα προσλαβει για ορισμενο χρονο π.χ 3, 4,5,6 μηνων, να παρε και την δηλωση-βεβαιωση αν θελεις και για τον ΟΑΕΔ και αντε στο καλο. ποιος θα βγαζε ακρη? πιαστο αυγο και κουρευτο..ενα αλαλουμ... θα ειχαμε .

Και εγω διερωταμαι .ποιος εργαζομενος θα δεχτη..? να παρασχη οποια δηποτε υπηρεσια, οπου δηποτε με προφορικη< δεσμευση>? και ακομη και εκει που μπορει να αποδειχθη, οτι καποιο εργο ειχε-εχει, συγκεκριμενη χρονικη διαρκεια και παλι και εκει, αν το εργο θα τελειωνε Π.χ σε εξι μηνες ,με προφορικη προσληψη ,μπορει να τον διωξη σε τρεις,και να τον πληρωση για τρεις ,ενω σε περιπτωση εγγραφης συμβασης 6 μηνων,αν τον εδιωχνε σε 3 μηνες θα τον πληρωνε για εξι,διοτι ο εργαζομενος, θα ειχε στα χερια του,γραπτη κατωχυρωση των προφορικα λεχθεντων.εξαλλου πως το αναφαιρει αυτο ο νομοθετης, αν δεν σκεφτοταν την προυποθεση της κατωχυρωσης?

Για πολλαπλων συνδιασμων λοιπον,τετοιων περιπτωσεων που ειναι πολλες και αφορουν και τον εργοδοτη, και ιδιως τον εργαζομενο, και δεν μπορω να τις απαριθμησω τωρα ολες, πρεπει να γινεται εγγραφη ,και κατα την ταπεινη μου γνωμη και μονο,το <πρεπει> γινεται υποχρεωση ακομη..και αν αυτη οπως λετε, δεν υφισταται......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας τα παρουμε απο αρχη διοτι μαλλον..δεν τα ρωτας καλα?,και μπερδευουμε και εγω, και μπερδευω και σενα..

οταν λοιπον πας να εργαστης καπου για ορισμενη χρονικη διαρκεια ,κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγραφη συμβαση ορισμενου χρονου,οχι αν θελει ο ενας ή ο αλλος. αλλιως πως τεκμερνεται οτι θα εργαστης για ορισμενο χρονο και οχι αοριστο?.το εντυπο μπορει να ειναι απο ΟΑΕΔ, μπορει να σχεδιαστη και απο την ιδια την επιχειρηση αρκει να αναφαιρει ρητα οτι οριζεται απο τον νομο. απο αυτη λοιπον την συμβαση , ενα αντιγραφο υποχρεουται να σου δωση και πρεπει να παρης και εσυ, να ξερεις και τι σου γινεται.παντα οταν υπογραφεις κατι δεν ζητας αντιγραφο?οταν λοιπον αυτη η συμβαση ληξει, και συ αποχωρησης , η επιχειρηση πρεπει να την καταθεση στον ΟΑΕΔ, γιατην περιπτωση ληψης ταμειου απο το εργαζομενο.ειναι κατι σαν <<καταγγελια>>. δεν την εχει καταθεσει? αν οχι να πας με το δικο σου αντιγραφο και αν....δεν εχεις δεν ξερω για πιο λογο,(πολυ κακως)να τους το ζητησης αλλιως πως θα λαβη γνωση ο ΟΑΕΔ οτι δουλευες, και οτι εληξε η συμβαση ,και οτι τωρα δεν εχεις δουλεια ωστε να σε επιδοτηση?

Καλησπέρα σας και κάλη χρόνια, συγγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης μου.

Ο λόγος που υπήρχε το μπέρδεμμα είναι γιατί το λογιστήριο μου δεν ετοιμάζει όλα αυτά τα χαρτιά αλλά σε συνεργασία με μια τράπεζα που έχει αναλάβει την μισθοδοσία μας. Η τράπεζα λοιπόν ναι μας έστειλε την βεβαίωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου η οποία εντάξει δηλώθηκε στον ΟΑΕΔ και την έχω πλέον στα χέρια μου ΟΜΩΣ μου κάνανε νερά τελικά με την βεβαίωση εργόδοτη που αφορά τα ένσημα. Ενώ ήταν υποχρεώμενοι να το κάνουνε δεν το κάνανε με την δικαιολογία ότι δεν έχουνε αγοραστεί τα ένσημα του τελευταίου μήνα ακόμη αρά και περαστεί στον ΙΚΑ, όποτε καθώς κάνουνε εκείνοι συνήθως τις διαδικασίες, ζήτησα σε συνεργασία πάλι με την τράπεζα να γίνει αυτή η βεβαίωση που θα πάει στο ΙΚΑ για συμφωνία και υπογραφή ώστε να μου επιστραφεί και να πάω στον ΟΑΕΔ. Πλέον αναμένω... βέβαια γιατί γίνεται όλο αυτό το μπέρδεμμα ενώ γνωρίζω απόλυτα πως με άλλες αποχωρήσεις γίνονταν όλα αυτά κανονικά, δεν ξέρω... α! και ναι έχω και αντίγραφο της σύμβασης μου όπως και της αναγγελίας πρόσληψης μου, αλλά για προφορική σύμβαση ουδέποτε και εγώ έχω ακούσει, εκτός αν είναι όπως θα λέγαμε και στην εταιρεία μου και σε πολλές αλλες "μαύρα λεφτά".

Σας ευχαριστώ και πάλι, τώρα εύχομαι να προλάβω τον νομο και να μην γίνει καμιά αλλαγή στα επιδόματα ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι

EPEIGON:

Nα ρωτήσω κι εγω κάτι σχετικό. πέρνω επιδομα ανεργιας εδω και κάποιουσ μήνες απο απολυση ξενοδοχείου. Δικαιουμαι επιδομα άλλους 2 μήνες. Μόλις με ειδοποιησαν οτι επιλεχ8ηκα να εργαστω στην ΕΛ.ΣΤΑΤ ως τομεαρχης της απογραφης 2011. Θα πάρω περιπου 200ευρω μεικτα χωρις ασφαλιση. Πρεπει να διακοψω το επιδομα ΟΑΕΔ για το διαστημα που θα ειμαι τομεαρχης και να μεινω χωρις εισοδημα ή να περνω μολις 200ευρω που δεν μου φτανουν ουτε για τους λογαριασμους μου; Δεν γνωριζουμε ακομα αν η ΕΛΣΤΑΤ θα πληρωσει τους τομεαρχες για τους 4 μηνες που θα εργαστουν συνολικα στο τελος ή ανα μήνα και επισης η προκυρηξη θεσης αφορουσε και εργαζομενους μιας και δεν εχει σταθερο ωραριο ουτε απαιτηση συγκεκριμενων ωρων εργασιας (δηλ μπορεισ να κανεις τη δουλεια που σου δινουν ακομα και Σ/Κυριακα).

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαύρα δηλαδή 200 € το μήνα.Η εργασία σου προφανώς από ότι κατάλαβα δε δηλώνεται πουθενά...

Άποψή μου είναι μη το διακόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαύρα δηλαδή 200 € το μήνα.Η εργασία σου προφανώς από ότι κατάλαβα δε δηλώνεται πουθενά...

Άποψή μου είναι μη το διακόψεις...

Eyxaristw gia tin apantisi sas.

Apo to kratos 8a plhrw8ume...pernw olo to prwi ston AOED kai den sikwnoun tilefwna...yparxei nomos pou na leei tipota gia flexible ergasia pou den eksasfalizei ta ws pros to zhn??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ όποιος ξέρει ας με βοηθήσει με τις απορίες που έχω..Ειμαι καθηγήτρια σε φροντιστήριο μεσης εκπαίδευσης και περσι το καλοκαίρι μπήκα πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας. Ζητούσαν (πέρα από τα ένσημα των τελευταίων δύο ετών) 125 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Εκανα αίτηση τον Ιουνιο και είχα 125 ένσημα μέχρι και τον Μαρτη του 2010. Ο Απριλης και ο Μαης του 2010 δεν υπολογίστηκαν στην περσινή επιδότηση.

Φέτος ζητάνε πάλι 125 ένσημα τους τελευταιους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται ο Απριλης και ο Μαης του 2011. Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω 14 τελευταιοι μήνες είναι από πέρσι τον Απρίλη εως φέτος τον Ιουνιο (που θα ξανακάνω αίτηση) χωρίς να μετρανε οι δύο τελευταίοι. έτσι εχω 140 ένσημα και παιρνω επίδομα..όμως καποιος συναδελφος μου είπε πως δε μετρανε ούτε ο περσινός Απρίλης και Μαης παρόλο που είναι μέσα στο 14μηνο επειδη μεσολάβησε η επιδότηση μου και μετα καινούρια σύμβαση εργασίας και άρα αυτοί οι δύο μήνες πάντα θα χάνονται και θα υπολογιστούν τα ένσημα μου μονο μετα την φετεινή συμβαση, δηλαδη απο Οκτωβρη..Ισχύει αυτο; Δεν είναι άδικο να περιμένουν να συγκεντρώσουμε 125 ένσημα μόνο μέσα σε 6 μήνες;;(Οκτώβρης μεχρι Μαρτης)...Αν αυτό ισχύει υπάρχει καποιος τρόπος να εξαγοράσω τα 17 ένσημα που θα μου λείπουν για να συμπληρώσω 125;;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα να επιβεβαιώσω εάν έχοντας πρόσληψη μερικής απασχόλησης βγγαίνεις σε ταμείο ανεργίας με τις ίδιες προϋποθέσεις όπως η πλήρη απασχόληση. Δεν διάβασα πουθενά στην εγκύκλιο ΟΑΕΔ να αναφέρεται σε πλήρη ή μερική απασχόληση δυσυτχώς όμως υπάλληλος ΟΑΕΔ μου απάντησε πως όποιος έχει μερική απασχόληση δεν παίρνει με τις ίδιες προϋποθέσεις επίδομα αλλά με τις διπλάσιες ;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ημέρες. Η υπάλληλος έχει τα εξής ένσημα :

5ος 2009 24 μέρες πλήρη απασχόληση

6ος 2009 25 μέρες πλήρη απασχόληση

7ος 2009 25 μέρες πλήρη απασχόληση

8ος 2099 25 μέρες πλήρη απασχόληση

Σύνολο 99 μέρες 2009

8ος 2010 22 μέρες μερική απασχόληση

9ος 2010 22 μέρες μερική απασχόληση

10ος 2010 22 μέρες μερική απασχόληση

11ος 2010 22 μέρες μερική απασχόληση

12 2010 22 μέρες μερική απασχόληση

1ος 2011 22 μέρες μερική απασχόληση

Εάν απολυθεί τώρα 31-1-2011 δεν συμπληρώνει 125 τους τελευταίους 14 μήνες αφαιρουμένων των 2 τελευταίων μηνών γιατί 1ος 2011 με 11ος 2009 και αφαιρουμένων των 1ος 2011 και 12ος 2010 μένουν 88 μέρες < 125

Από τους υπολογισμούς μου πρέπει να βάλει ένσημα 2ο & 3ο 2011 έτσι ώστε να συγκεντρώσει > 125 μέρες και επειδή θα επιδοτηθεί πρώτη φορά χρειάζεται και να έχει και τα 80 ένσημα στα 2 τελευταία χρόνια πριν την απόλυση δηλ στο 2009 & 2010

Σωστά ή κάνω λάθος κάπου στους υπολογισμούς μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτός με 1% ως ετερρόρυθμος εταίρος δικαιούται επίδομα ανεργίας;

Πληρεί τις προϋποθέσεις και με το παραπάνω...με προβληματίζει αυτό το μικρό ποσοστό που έχει σε ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα..περσυ πηρα ταμειο ανεργειας απο εποχιακη δουλεια.Φετος τα ενσημα μου ειναι 70 απο μη εποχιακη(μαιος-αυγουστος)καιθα δουλεψω 2 μηνες ημιαπασχοληση σε εστιατοριο.Θα βγω σε ταμειο?Φτανουν τα ενσημα η χρειαζονται κι αλλα .....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα..περσυ πηρα ταμειο ανεργειας απο εποχιακη δουλεια.Φετος τα ενσημα μου ειναι 70 απο μη εποχιακη(μαιος-αυγουστος)καιθα δουλεψω 2 μηνες ημιαπασχοληση σε εστιατοριο.Θα βγω σε ταμειο?Φτανουν τα ενσημα η χρειαζονται κι αλλα .....ευχαριστω

Είπαμε πως πρέπει να έχεις 125 τον τελευταιο 14μήνο πριν την απόλυσή/λήξη σου χωρίς να μετράνε οι 2 τελευταίοι μήνες. Τώρα με την ημιαπασχόληση πόσα θα πάρεις περίπου 12-13 το μήνας; Άρα θα φτάσεις τα 94-96, άρα θες καμμιά 30ριά ένσημα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπαμε πως πρέπει να έχεις 125 τον τελευταιο 14μήνο πριν την απόλυσή/λήξη σου χωρίς να μετράνε οι 2 τελευταίοι μήνες. Τώρα με την ημιαπασχόληση πόσα θα πάρεις περίπου 12-13 το μήνας; Άρα θα φτάσεις τα 94-96, άρα θες καμμιά 30ριά ένσημα ακόμα.

Αν καταλαβα καλα πρεπει να εχω 125 καθαρα εξω οι 2 τελευταιοι μηνες.ημιαπασχοληση κολλας 22,23 το μηνα.Τωρα στους 2 τελευταιους μηνες αν εχω απο 5-6 ενσημα σε καθε ενα υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν καταλαβα καλα πρεπει να εχω 125 καθαρα εξω οι 2 τελευταιοι μηνες.ημιαπασχοληση κολλας 22,23 το μηνα.Τωρα στους 2 τελευταιους μηνες αν εχω απο 5-6 ενσημα σε καθε ενα υπαρχει προβλημα?

Εαν εχεις 125 εκτος του δυο τελευταιους μηνες,δεν υπαρχει προβλημα οσα και να εχει ο καθενας απο τους δυο τελευταιους μηνες ,διοτι ετσι και αλλιως αφαιρουνται.

ομως που θα τα βρης 125 ενσημα, αφου βασει ενσημων που λες οτι βαζεις ,πρεπει να δουλεψης περιπου 6 μηνες + 2 που δεν πιανονται =8?

Δηλαδη πρεπει να εργαστης ανελλιπως με 22,23 ενσημα , εως τελος οκτωβριου, περιπου 6 μηνες +2 αναμονη που δεν πιανονται = παει εως τελος Δεκεμβριου .τοτε μπορεις να πας να ζητησης ταμειο ανεργιας θα τα εχεις?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δικαιουται ταμειο ανεργειας οταν εχει εσοδα απο καποιο ενοικιο (παιζει ρολο το ποσο του ενοικειου; ) και αν εχει καποιος εσοδα απο καποια εταιρια στη οποια ειναι μελλος (μεχρι ποσα εσοδα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για,σε μια εβδομάδα περνώ την απολιση και βγενω ταμείο.Μου έχουν πει οτι αν δηλώσεις τη συζιγο που είναι άνεργη πέρνεις κάτι παράπανό?Αν γίνετε να μου πει κάπιος,Εαν είναι έτσι και τι δικαιολογητικά χριαζοντε.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δικαιουται ταμειο ανεργειας οταν εχει εσοδα απο καποιο ενοικιο (παιζει ρολο το ποσο του ενοικειου; ) και αν εχει καποιος εσοδα απο καποια εταιρια στη οποια ειναι μελλος (μεχρι ποσα εσοδα; )

Το ενοικιο δεν παιζει ρολο,η εταιρεια ομως...... παιζει δεν φαινεσαι πουθενα οτι εχεις κερδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για,σε μια εβδομάδα περνώ την απολιση και βγενω ταμείο.Μου έχουν πει οτι αν δηλώσεις τη συζιγο που είναι άνεργη πέρνεις κάτι παράπανό?Αν γίνετε να μου πει κάπιος,Εαν είναι έτσι και τι δικαιολογητικά χριαζοντε.Ευχαριστώ.

Αν εχεις συζυγο, ή τεκνα σαν προστατευομενα μελη,παιρνεις+10% για καθε προστατευομενο μελος.

τα δικαιολογητικα ειναι τα πιο κατω εκτος απο τα ενσημα,τα οποια απο οτι γνωριζω, δεν τα ζηταει πλεον ο ΟΑΕΔ, διοτι τα βρισκει μονος του,online απο το ΙΚΑ.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

  1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
  2. Καρτέλα ενσήμων ή/και Αποσπάσματα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης ή/και Βεβαιώσεις Εργοδότη του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας μέχρι και τον μήνα απόλυσης.
  3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
  4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος ή Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86 θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. για μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης.
  5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
  6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, περσι πηρα ταμειο για 5 μηνες. Φετος εως τον Νοεμβριο που θα απολυθω θα εχω 130 ενσημα .Εαν βαλω Δεκεμβριο-Ιανουαριο 4 ενσημα στον καθενα και αρχες Φεβρουαριου καταθεσω τα χαρτια μου ,θα βγω σε ταμειο?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σαμορκ

καλησπερα

να ρωτησω κι εγω κατι

ειμαστε 37 ατομα που δουλεψαμε εποχικοι στο αεροδρομιο

ο οαεδ μας λεει πως κανεις δεν δικαιουτε επιδομα, επειδη η επιχειρηση θα απασχολησει 9 ατομα το χειμωνα

ισχυει κατι τετοιο?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

να ρωτησω κι εγω κατι

ειμαστε 37 ατομα που δουλεψαμε εποχικοι στο αεροδρομιο

ο οαεδ μας λεει πως κανεις δεν δικαιουτε επιδομα, επειδη η επιχειρηση θα απασχολησει 9 ατομα το χειμωνα

ισχυει κατι τετοιο?

ευχαριστω εκ των προτερων

Δες εδω, τι λενε οι συναδελφοι ,για το ποιες επιχειρησεις θεωρουνται εποχιακες.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=83576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...