Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επίδομα ανεργίας - Θεσμικό πλαίσιο - Διακιολογητικά


gus

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας,

Χτες, απολύθηκα από την εργασία μου, ως ιδιωτικός υπάλληλος. Οι ημέρες απασχόλησής (¨Ενσημα) μου ήταν 275 το 2010 και 300 το 2011.

Παράλληλα εργάζομαι ως καθηγητής μουσικής σε ιδιωτικό ίδρυμα (μια φορά την εβδομάδα) με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών (μπλοκάκι).

Εχω απαλλαγεί από εισφορές στον ΟΑΕΕ λόγω ΙΚΑ.

Θα έχω καποιο πρόβλημα με το ταμείο ανεργίας στον ΟΑΕΔ λόγω του μπλόκ;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:

· Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)

· Ν. 1545/85

· Ν. 1836/89 (άρθρο 15)

· Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)

· Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

· Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

· Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

**** Απο δώ αφαιρούνται τα ημερομίσθια των δύο τελευταίων μηνών του δεκατετραμήνου...?

ΠΙΝΑΚΑΣ

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ

14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-149 1 100-149 100-149 5μηνες

150-179 2 150-179 150-179 2 6 μήνες

180-219 3 180-219 180-219 3 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

· Ή 200 στη διετία

· Ή 250 στη διετία

· Ή 300 στη διετία

Θα ηταν ευκολο να με βοηθησετε με μια απορια σας παρακαλω?

Ειμαι φιλολογος σε φροντιστηριο και εχω συμβαση ορισμενου χρονου μεχρι τις 15/5/12

Τωρα βρισκομαι σε αδεια λοχειας γιατι γεννησα στις 14/3 και οταν ληξει και η συμβαση μου θεωρουσα οτι θα εβγαινα σε ταμειο ανεργιας απο τον οαεδ αφου δε δικαιουμαι 6μηνη αδεια μητροτητας. Για να παρω το ταμειο ομως μου ειπαν απο τον οαεδ οτι πρεπει να εχω απολυση απο τον εργοδοτη μου,την οποια ο νομος απαγορευει για 1 χρονο μετα την εγκυμοσυνη. Οποτε μενω τον Μαιο ανεργη και χωρις ταμειο?αν ο εργοδοτης μου κανει ανανεωση συμβασης εργασιας θα πρεπει να παρω το 6μηνο επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ?Εχω μπερδευτει και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει κατι να με κατατοπισει.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα σας μια ερωτηση θα ηθελα να κανω....Η αδερφη μου απολυθηκε κ θα ερθει να μεινει μαζι μου.Πηρε στον ΟΑΕΔ κ της ειπαν οτι θελει στα δικαιολογητικα συμβολαιο σπιτιου κ λογαριασμο ΔΕΗ.. Θα μεινει ομως με μενα κ δεν θα εχει τπτ απο αυτα κ της ειπαν οτι δεν γινεται...Ειναι δυνατον αυτο?????Δεν μπορει να παει τα δικα μου με το ονομα μου που θα την φιλοξενω??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Kαλησπέρα σας!

Εφόσον γίνει η κατάθεση των δικαιολοητικών μετά από πόσο καιρό πραγματοποιείται η πρώτη πληρωμή;

Επίσης,υπάρχει κάποια σταθερή ημερομηνία που μπαίνουν τα χρήματα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα σας!

Εφόσον γίνει η κατάθεση των δικαιολοητικών μετά από πόσο καιρό πραγματοποιείται η πρώτη πληρωμή;

Επίσης,υπάρχει κάποια σταθερή ημερομηνία που μπαίνουν τα χρήματα;

Ευχαριστώ!

Πανω στο αντιγραφο της αιτησης σου για επιδοτηση ,θα σου γραφουν ποτε θα πας να παρης την αποφαση επιδοτησης σου, αρνητικη ή θετικη,(εντος του 3ου μηνα απο την υποβολη της αιτησης) σε αυτην την αποφαση θα σου γραφουν και τις ακριβεις επομενες ημερομηνιες που θα παρουσιαζεσαι αυτοπροσωπως στον ΟΑΕΔ στην ημερομηνια της καθε αυτοπροσωπης παρουσια σου θα κατωχυρωνης και την πληρωμη σου στην τραπεζα, για το αμεσως επομενο διμηνο.η πληρωμη ομως θα γινεται καθε μηνα.τον 3ο μηνα θα τον πληρωθης εφοσον εμφανιστης σε οποιο δηποτε ΟΑΕΔ,(εκτος της1ης πληρωμης) στις ημερομηνιες που σου γραφουν στην αποφαση.ο ΟΑΕΔ θα πληρωνη ηλεκτρονικα,μονο μια μερα καθε βδομαδα ,η οποια θα ειναι η τελευταια εργασιμη της καθε βδομαδας.αναλογως των ημερομηνιων της παρουσιας σου θα μαθης και ποια Παρασκευη θα πληρωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΤΑ

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εαν χρειάζεται να προσκομίσω τα ένσημα στον ΟΑΕΔ ή τα βρίσκουν εκείνοι απο το σύστημά τους. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εαν χρειάζεται να προσκομίσω τα ένσημα στον ΟΑΕΔ ή τα βρίσκουν εκείνοι απο το σύστημά τους. Ευχαριστώ!

Για αυτα που εχει υποβληθει ΑΠΔ τα βρισκουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚAΛΗΣΠΕΡA

ΕΧΕΙ ΚAΝΕΙΣ ΣΥΝAΔΕΛΦΟΣ BΕBAΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΕΠΟΧΙΚΟΤΗΤAΣ) & ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ (ΓΙA ΤΗΝ ΕΠΟΧΙΚΟΤΗΤA) ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ?

ΦΙΛΙΚA

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα...το 2011- 12 πηρα ταμειο απο κοινη εργασια το καλοκαιρι  του 2012 εργαστηκα σε εποχιακη δουλεια και κολλησα 102 ενσημα .Εκανα τα χαρτια μου στον οαεδ στις 20 Νοεμβριου 2012 στις 21Ιανουαριου που πηγα να παρουσιαστω με ενημερωσαν οτι κοπηκε το ταμειο γιατι ηθελε 100 +50 γιατι οι 2 τελευταιοι μηνες αφαιρουνται.Καπου ομως  εμαθα το εξης αν κολλησω τωρα 2-3 ενσημα και παρω καταγγελια και ξανακανω τα χαρτια μου θα το παρω το ταμειο γιατι ετσι κι αλλιως το διμηνο που αφαιρουν περασε (Δεκεμβριος-Ιανουαριος)οποτε τα ενσημα μου βγαινουν καθαρα 102 και δεν αφαιρουνται οπως εκαναν στην αρχη αυτοι...Γνωριζεται εσεις κατι για αυτες τις διαδικασιες που δεν τις λενε απο τον οαεδ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα...το 2011- 12 πηρα ταμειο απο κοινη εργασια το καλοκαιρι  του 2012 εργαστηκα σε εποχιακη δουλεια και κολλησα 102 ενσημα .Εκανα τα χαρτια μου στον οαεδ στις 20 Νοεμβριου 2012 στις 21Ιανουαριου που πηγα να παρουσιαστω με ενημερωσαν οτι κοπηκε το ταμειο γιατι ηθελε 100 +50 γιατι οι 2 τελευταιοι μηνες αφαιρουνται.Καπου ομως  εμαθα το εξης αν κολλησω τωρα 2-3 ενσημα και παρω καταγγελια και ξανακανω τα χαρτια μου θα το παρω το ταμειο γιατι ετσι κι αλλιως το διμηνο που αφαιρουν περασε (Δεκεμβριος-Ιανουαριος)οποτε τα ενσημα μου βγαινουν καθαρα 102 και δεν αφαιρουνται οπως εκαναν στην αρχη αυτοι...Γνωριζεται εσεις κατι για αυτες τις διαδικασιες που δεν τις λενε απο τον οαεδ???

Αυτα τα ....2-3 που λες.. θα τα κολλησης σε εποχιακη ή σε μη εποχιακη? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτα τα ....2-3 που λες.. θα τα κολλησης σε εποχιακη ή σε μη εποχιακη? :)

 

Λιγο δυσκολα σε εποχιακη αυτη την περιοδο ....μαλλον σε μη εποχιακη ...λετε να παιζουν ρολο 2 ενσημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λιγο δυσκολα σε εποχιακη αυτη την περιοδο ....μαλλον σε μη εποχιακη ...λετε να παιζουν ρολο 2 ενσημα????

 

Δεν ειναι..... τοσο απλα τα πραγματα...εγω   θελω ,ας πουμε... αυριο ,να βρης δουλεια , να απολυθης <σε ευλογο-αληθοφανες διαστημα> π.χ 5/2 και μετα χωρις τους δυο τελευταιους μηνες 5/2-5/12 να μου βρης συνολικα.. 150 ενσημα!!! :) οποτε..βλεπεις οτι .μαλλον δεν παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα .επειδη δεν βγάζω άκρη σχετικά μετο ποιός δικαιούται επίδομα καιποιός όχι ,θαήθελα μια βοήθεια.

έχω ένσημα απο 1μαιου 2012  εως 23 νοεμβριου 2012 (25 ανα μηνα)ως υπάλληλος γραφείου μετα απολύθηκα..τον μαιο του 2013 με μεσα οκτωβρη του 2013 θα δουλευω ως ρεσεψιονιστ σε ξενοδοχειο.αφου απολυθώ μετα απο το ξενοδοχείο θα μπορέσω να μπω ταμείο ανεργείας εστω για μερικούσ μήνες; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαίωση:

Εργαζόμενος απολύθηκε 31/12/13 και δεν έχει ξαναπάρει ανεργία.

Έχει τις εξής ημέρες εργασίας:

από 1/03/12 μέχρι 31/12/12 250 ημέρες

από 1/01/13 μέχρι 15/02/13  38 ημέρες

από 1/11/13 μέχρι 31/12/13  50 ημέρες

επειδή έχει στα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο, νομίζω πως δικαιούται ανεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαίωση:

Εργαζόμενος απολύθηκε 31/12/13 και δεν έχει ξαναπάρει ανεργία.

Έχει τις εξής ημέρες εργασίας:

από 1/03/12 μέχρι 31/12/12 250 ημέρες

από 1/01/13 μέχρι 15/02/13  38 ημέρες

από 1/11/13 μέχρι 31/12/13  50 ημέρες

επειδή έχει στα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο, νομίζω πως δικαιούται ανεργία.

Ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Μήπως ξέρει κάποιος πως ειναι η διαδικασία για να πάρει επίδομα ανεργίας οικοδόμος τώρα που καταθέτουμε μέσω internet τις συμβάσεις;  Με τους κωδικούς του οικοδομοτεχνικού έργου (οικοδομή ιδιώτη) δεν ανοίγει το σύστημα για να καταθέσω σύμβαση. ΙΚΑ, ΟΑΕΔ  και ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Μήπως ξέρει κάποιος πως ειναι η διαδικασία για να πάρει επίδομα ανεργίας οικοδόμος τώρα που καταθέτουμε μέσω internet τις συμβάσεις;  Με τους κωδικούς του οικοδομοτεχνικού έργου (οικοδομή ιδιώτη) δεν ανοίγει το σύστημα για να καταθέσω σύμβαση. ΙΚΑ, ΟΑΕΔ  και ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Καλημερα

απο την ομοσπονδια οικοδομων  http://e-oikodomos.blogspot.gr/2013/07/blog-post_8150.html

Ούτε το επίδομα ανεργίας δεν μπορεί να πάρει ένας μεγάλος αριθμός οικοδόμων, που, αν και έχουν τις προϋποθέσεις, εντούτοις δεν τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα διότι δούλευαν σε οικοδομές που ανήκαν σε ιδιώτες και όχι σε τεχνική εταιρεία!

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλει η Ομοσπονδία Οικοδόμων Ελλάδας, με επείγουσα επιστολή της προς τον υπουργό Εργασίας, όσοι από τους οικοδόμους δούλευαν σε ιδιωτικές οικοδομές και τώρα είναι χωρίς δουλειά δεν μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας, διότι η αίτησή τους δεν γίνεται αποδεκτή από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΟΑΕΔ. Αντιθέτως, το σύστημα «αναγνωρίζει» μόνο όσους οικοδόμους δούλευαν σε τεχνικές εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

απο την ομοσπονδια οικοδομων  http://e-oikodomos.blogspot.gr/2013/07/blog-post_8150.html

Ούτε το επίδομα ανεργίας δεν μπορεί να πάρει ένας μεγάλος αριθμός οικοδόμων, που, αν και έχουν τις προϋποθέσεις, εντούτοις δεν τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα διότι δούλευαν σε οικοδομές που ανήκαν σε ιδιώτες και όχι σε τεχνική εταιρεία!

Σύμφωνα με όσα καταγγέλλει η Ομοσπονδία Οικοδόμων Ελλάδας, με επείγουσα επιστολή της προς τον υπουργό Εργασίας, όσοι από τους οικοδόμους δούλευαν σε ιδιωτικές οικοδομές και τώρα είναι χωρίς δουλειά δεν μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας, διότι η αίτησή τους δεν γίνεται αποδεκτή από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΟΑΕΔ. Αντιθέτως, το σύστημα «αναγνωρίζει» μόνο όσους οικοδόμους δούλευαν σε τεχνικές εταιρείας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για να το γνωρίζετε.μίλησε η Επιθεώρηση Εργασίας με το Υπουργειο και μου είπαν ότι γίνετε να μπει οικοδόμος που δούλευε σε ιδιωτικό έργο, στο Ταμείο Ανεργίας κάνοντας του χειρόγραφη σύμβαση ορισμένου χρόνου που την καταθέτω στον ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ το επιβεβαίωσε και μου έδωσε και έντυπα από τα παλιά που χρησιμοποιούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. Σε περιπτωση μερικης απασχολησης για να δικαιουται ο εργαζομενος ολοκληρο το επιδομα (εκτος απο αριθμο ενσημων) θα πρεπει η αποδοχες του να ειναι μεγαλυτερες απο 314,17€/μηνα. Ξερει καποιος αν ισχυει ακομα αυτο και αν ναι το ποσο αυτο ανεφερεται σε μικτες ή καθαρες αποδοχες;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/9/2017 at 11:03 ΜΜ, Dimitris1984 said:

Καλησπερα. Σε περιπτωση μερικης απασχολησης για να δικαιουται ο εργαζομενος ολοκληρο το επιδομα (εκτος απο αριθμο ενσημων) θα πρεπει η αποδοχες του να ειναι μεγαλυτερες απο 314,17€/μηνα. Ξερει καποιος αν ισχυει ακομα αυτο και αν ναι το ποσο αυτο ανεφερεται σε μικτες ή καθαρες αποδοχες;

Ευχαριστω!

Φυσικα και ειναι τα ΜΙΚΤΑ! καλη βδομαδα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν , FAZEXA said:

Φυσικα και ειναι τα ΜΙΚΤΑ! καλη βδομαδα!

 

Ευχαριστω πολυ! Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...