Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΛΑΘΟΙΣ ΜΗΝΑ!


Carpediem

Ερώτηση

ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ!!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑΙΟ + ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ, ΠΛΗΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ!!! ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ;;; ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΔ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΩΣΤΑ. Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΧΕΙ "ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ". ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΩΣΤΑ. Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΧΕΙ "ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ". ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ;;;;;

Πληρώσατε παραπάνω ή παρακάτω;

Αν πληρώσατε περισσότερα, τότε θα πληρώσετε αναλόγως λιγότερα στον επόμενο μήνα.

Αν πληρώσατε λιγότερα, πρέπει να συμπληρώσετε το ποσό.

Η ΑΠΔ δεν έχει καμία σχέση με την πληρωμή, την στέλνετε κανονικά.

doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΛΑΘΟΣ: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ (ΩΣ 30/05) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΑΙΟΥ (ΩΣ 30/06). ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΚΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάμε πάλι..

έως 30/06, έληγε η προθεσμία για εισφορές Μαΐου & εισφορές δώρου Πάσχα..

η προθεσμία για εισφορές Ιουνίου δεν έχει λήξει.

Εσείς τι πληρώσατε και πότε? (άσχετα με την αιτιολογία).

το πρόστιμο είναι 3% για τον πρώτο μήνα και 1% για κάθε επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και το ΔΠ είναι έως 30/6 .

Τώρα άν σε όλους τους προηγούμενους μήνες ήσουν ευλαβικά συνεπής με το ποσό που έπρεπε να καταβάλεις και θέλεις το ίδιο να γίνει και με τον προηγούμενο μήνα πας στο Τοπικό ΙΚΑ καταβάλεις τη διαφορά και σου βάζουν επ αυτης την προσαύξηση . Και έως τέλος Ιουλίου πληρώνεις και το Ιούνιο .

Με τη αιτιολογία δεν θα υπάρξει πρόβλημα . Με τις ΑΠΔ και τις καταβολές δημιουργείται στο ΙΚΑ ένα είδος καρτέλλας χρεωπιστώσεων και από αυτές προκύπτουν οι τυχόν διαφορές και προσαυξήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η καλύτερη λύση, νομίζω πως είναι, να αφήσεις την πληρωμή που έγινε στα τέλη του Ιούνη, με αιτιολογία 6ος, και να πληρώσεις ‘’ξανά’’ τον 6ο, στα τέλη του Ιούλη. Έτσι, απλά, θα κάνεις μία γνωστοποίηση στο ΙΚΑ, πως εκ παραδρομής στην πληρωμή που αφορούσε τον Μάιο, γράφτηκε 6ος από την τράπεζα (που, σημειωτέον, είναι ένα λάθος που γίνεται πολύ συχνά από τις τράπεζες). Μe αυτόν τον τρόπο, θα πληρώσεις προσαύξηση, μόνο για την διαφορά που θα έχει προκύψει, μεταξύ των εισφορών 5ου και 6ου. Όσο αφορά το ΔΠ, δεν μπορεί να γίνει κάτι, πέρα από το να πληρωθεί μέσα στον Ιούλιο, οπότε να μην επιβαρυνθείς με παραπάνω προσαυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...