Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ - Δ.Α. ή Δ.Π.Π.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΚΑΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ (ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΡΑΤΗΣΩ)

ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΤΙΜ. ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ (ΔΗΛΑΔΗ ΔΥΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ?)

ΕΧΕΤΕ ΥΠ΄ΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ!

ΜΑ ΔΥΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΑΞΗ? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ Δ.Α ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΚΔΟΘΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ Δ.Α ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!Σ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΔΠΠ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΑΞΗ.ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ Δ.Α ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΚΔΟΘΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ Δ.Α ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!Σ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΔΠΠ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΑΞΗ.ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΠΠ (ΟΥΤΕ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ Δ.Α.) ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΑΓΟΡΕΣ.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ ΑΛΛΑΖΕΙ ΒΑΣΗ Η ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!ΕΧΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ:ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΕΙΝΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ ΑΛΛΑΖΕΙ ΒΑΣΗ Η ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!ΕΧΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ:ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΕΙΝΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ;

ΣΙΤΑΡΙ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΒΡΩΜΗ ΓΙΑ ΙΠΠΟΦΟΡΔΕΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛ.ΑΓΟΡΑΣ;

NAI TO ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ ΠΕΡΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΘΕΩΡΗΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ;ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η’ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΟΛΟΣ ΑΠΛΩΣ ΑΓΝΟΙΑ.ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΔΠΠ.ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΤΙΜ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ( ΠΟΛ.1148/30.5.95) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΑΝ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ( Π.Χ. ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΗ Ή ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ).

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ δΠΠ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΔΠΠ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΑΤΙΕΣ , ΔΗΜΟΣΙΟ ...ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΘΕΝΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ (ΑΡΘΡΟ 2ΠΑΡ11 ΚΒΣ).

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΕΝΩΜΕΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΠΠ-ΤΙΜ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ή ΔΠΠ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.

ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΝΟΜΟ ΤΟ ΝΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΠΠ ( ΕΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΜΕΝΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΠΠ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 10 ΠΑΡ. 1 ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

ΕΠΙ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΩΝ ΑΓΑΘΩΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΒΣ ή ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ .......

.......ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΣΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΟΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΠΑΡ.3ΑΡΘΡΟ 2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ......, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.

ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΠΕΡΕΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ: ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΠΠ. Ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ( ΕΚΔΟΣΗ 2003) ΑΝΑΦΕΡΕΙ: ΕΚΔΙΔΩ ΤΙΜ. ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ. ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΑΜΕΣΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΔΠΠ, ΕΑΝ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜΕΙΣ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΔΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ. (ΦΡΟΥΤΑ)

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ?????

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΔΑΠ. ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΑΥΤΟΣ ΔΑΠ - ΕΚΟΨΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΑΠ-ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ...... ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΔΑΠ-ΤΙΜ. ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jirlie αυτό που κάνεις είναι το σωστό και αυτό διότι εφόσον παραλαμβάνεις το εμπορευμα στο χωράφι την ευθύνη της μεταφοράς και την έκδοση του δελτίου αποστολης την έχει ο επιτηδευματίας και όχι ο Αγρότης , ο οποιος εκδίδει ΔΑ μόνο εφόσον διακινεί με δική του ευθύνη οπωρολαχανικά , ανθη και φυτά με ΙΧ Ή με ΔΧ οχήματα με προορισμο τις εγκαταστασεις του επιτηδευματια.

Εφοσον προκειται για αλλα αγροτικά προιοντα τοτε εαν η μεταφορά γίνεται με ευθυνη του αγρότη και με ΔΧ οχημα τότε ο αγροτης εκδίδει ΔΑ, διαφορετικά δεν έχει υποχρεωση για έκδοση ΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Συνάδελφοι καλήμέρα! Πώς καταχωρείται ένα τιμολόγιο αγοράς αγροτικών προιοντων. ??

Σε βιβλία γ κατηγορίας

χρέωση 24

πίστωση 50

Σε βιβλία β κατηγορίας

καταχωρεις την αξια του τιμολογιου χωρις φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...