Προς το περιεχόμενο
  • 0

INTRASTAT KAI ΚΑΤΩΦΛΙ


fotski

Ερώτηση

Αγαπητοί,

Το κατώφλι στις ενδοκοινωτικές για την αποστολή intrastat αφορά έτος ή αν τυχόν το ξεπεράσεις δίνεις επ'αορίστου; Τις γνώσεις σας συνάδελφοι γιατί οι απαντήσεις που έχω λάβει είναι τελείως διαφορετικές και χωρίς τεκμηρίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το κατώφλι συμπληρώνεται αθροιστικά για όλα τα έτη.

Από τη στιγμή που το ξεπερνάς και μετά υποβάλεις συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ)!!!! ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ

ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ)!!!! ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ

ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

Είχα την εντύπωση ότι γνωρίζω.

Από τη ΔΟΥ έτσι μου είχαν πει. Και τόσα χρόνια το ακολουθώ.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ)!!!! ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ

ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

Είχα την εντύπωση ότι γνωρίζω.

Από τη ΔΟΥ έτσι μου είχαν πει. Και τόσα χρόνια το ακολουθώ.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Πηρα και εγω στην εφορια και μου ειπανε το ιδιο πραγμα. Δηλαδη οτι παει αθροιστικα και μετα καταθετεις συνεχεια.Στην ουσια συμφωνουμε συναδελφοι μην εκνευριζεσται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΚΑΤΩΦΛΙ αφορά έτος και μόνο.

Η κατάταξη των υπόχρεων παροχής πληροφοριών σε κάποια από

τις κατηγορίες που καθορίζονται από τα κατώφλια γίνεται με βάση

την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ αξία των ενδοκοινοτικών τους πράξεων,είτε

κατά την αποστολή είτε κατά την άφιξη κατά το έτος το ΠΡΟΗΓΟΥ-

ΜΕΝΟ του έτους στο οποίο υποβάλει την δήλωση INTRASTAT.

ΠΟΛ.1176/`27-6`-1995.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1176/`27-6`-1995 1δ

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ...

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΠΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε.Δ.Υ.Ο 1073363/3451/0014/1995,ΠΟΛ 1176

δ)Η επιχείρηση, (προκειμένου για το έτος 1995), υπερβεί τα κατώφλια που έχουν ορισθεί από την 1.1.995, βάσει της αριθμ. 24300/ΙΓ734/29.12.94 Απόφασης της Γεν. Γραμματέως της Ε.Σ.Υ.Ε. Σύμφωνα με, την απόφαση αυτή, υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης Intrastat είναι οι επιχειρήσεις που κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο (1994), υπερέβησαν το κατώφλι εξομοίωσης που ορίζεται από την απόφαση αυτή, δηλαδή το ποσό των 7.000.000 δρχ για τις αφίξεις και των 11.000.000 δρχ. για τις αποστολές. Τα κατώφλια αυτά ισχύουν ανεξάρτητα από το αν η επιχείρηση είναι "νέα" ή αν κατά το προηγούμενο έτος ήταν υπόχρεη στην δήλωση Intrastat ή όχι λόγω της συμπλήρωσης ή μη των κατωφλίων που ίσχυαν κατά το έτος 1994 (5.000.000 για τις αφίξεις και 7.500.000, για τις αποστολές). Αυτό σημαίνει ότι, κάθε έτος όλες οι επιχειρήσεις προκειμένου να υποβάλουν δήλωση Intrastat πρέπει να ελέγχουν αν υπερέβησαν το εκάστοτε οριζόμενο κατώφλι.

"Για το έτος 1995, στην περίπτωση που η επιχείρηση μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 1994, δεν είχε υπερβεί το κατώφλι των 7.000.000 ή 11.000.000 δρχ. αντίστοιχα, δεν υποβάλλεται δήλωση Intrastat. Η υπερχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής γεννάται (κατά το έτος 1995), από τη φορολογική περίοδο κατά την οποία θα υπερβεί τα εκάστοτε οριζόμενα κατώφλια που έχουν οριστεί για τη συγκεκριμένη Διαχειριστική περίοδο για κάθε μεταγενέστερη ενδοκοινοτική συναλλαγή αυτοτελώς για κάθε διαχειριστική περίοδο. Η φιλοσοφία των κατωφλίων γενικότερα, είναι η ελάφρυνση του φόρτου των επιχειρήσεων, χωρίς αυτό να έχει επιπτώσεις στην ποιότητα των στατιστικών στοιχείων. Επισημαίνεται ότι, τα αναφερόμενα στην παρούσα, ισχύουν και για τα πρόσωπα που δεν καλύπτονται από την παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 10α του ν. 1642/86 , δηλαδή αγρότες του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 33 του ν. 1642/86 , Ν.Π.Δ.Δ., Δημόσιο, απαλλασσόμενες, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης δραστηριότητες βάσει της παραγράφου 2 του άρθρου 18 του ν. 1642/86 , Οικοδομικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις της παραγράφου του άρθρου 32 του ίδιου νόμου , εφόσον οι συνολικές αγορές αυτών από όλα τα άλλα κράτη μέλη υπερβούν το ποσό των 2500.000 δραχμών το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ε.Δ.Υ.Ο 1073363/3451/0014/1995,ΠΟΛ 1176

δ)Η επιχείρηση, (προκειμένου για το έτος 1995), υπερβεί τα κατώφλια που έχουν ορισθεί από την 1.1.995, βάσει της αριθμ. 24300/ΙΓ734/29.12.94 Απόφασης της Γεν. Γραμματέως της Ε.Σ.Υ.Ε. Σύμφωνα με, την απόφαση αυτή, υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης Intrastat είναι οι επιχειρήσεις που κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο (1994), υπερέβησαν το κατώφλι εξομοίωσης που ορίζεται από την απόφαση αυτή, δηλαδή το ποσό των 7.000.000 δρχ για τις αφίξεις και των 11.000.000 δρχ. για τις αποστολές. Τα κατώφλια αυτά ισχύουν ανεξάρτητα από το αν η επιχείρηση είναι "νέα" ή αν κατά το προηγούμενο έτος ήταν υπόχρεη στην δήλωση Intrastat ή όχι λόγω της συμπλήρωσης ή μη των κατωφλίων που ίσχυαν κατά το έτος 1994 (5.000.000 για τις αφίξεις και 7.500.000, για τις αποστολές). Αυτό σημαίνει ότι, κάθε έτος όλες οι επιχειρήσεις προκειμένου να υποβάλουν δήλωση Intrastat πρέπει να ελέγχουν αν υπερέβησαν το εκάστοτε οριζόμενο κατώφλι.

"Για το έτος 1995, στην περίπτωση που η επιχείρηση μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 1994, δεν είχε υπερβεί το κατώφλι των 7.000.000 ή 11.000.000 δρχ. αντίστοιχα, δεν υποβάλλεται δήλωση Intrastat. Η υπερχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής γεννάται (κατά το έτος 1995), από τη φορολογική περίοδο κατά την οποία θα υπερβεί τα εκάστοτε οριζόμενα κατώφλια που έχουν οριστεί για τη συγκεκριμένη Διαχειριστική περίοδο για κάθε μεταγενέστερη ενδοκοινοτική συναλλαγή αυτοτελώς για κάθε διαχειριστική περίοδο. Η φιλοσοφία των κατωφλίων γενικότερα, είναι η ελάφρυνση του φόρτου των επιχειρήσεων, χωρίς αυτό να έχει επιπτώσεις στην ποιότητα των στατιστικών στοιχείων. Επισημαίνεται ότι, τα αναφερόμενα στην παρούσα, ισχύουν και για τα πρόσωπα που δεν καλύπτονται από την παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 10α του ν. 1642/86 , δηλαδή αγρότες του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 33 του ν. 1642/86 , Ν.Π.Δ.Δ., Δημόσιο, απαλλασσόμενες, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης δραστηριότητες βάσει της παραγράφου 2 του άρθρου 18 του ν. 1642/86 , Οικοδομικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις της παραγράφου του άρθρου 32 του ίδιου νόμου , εφόσον οι συνολικές αγορές αυτών από όλα τα άλλα κράτη μέλη υπερβούν το ποσό των 2500.000 δραχμών το χρόνο.

Μόνο στην προηγούμενη, ή αθροιστικά μέχρι την προηγούμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ)!!!! ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ

ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

Είχα την εντύπωση ότι γνωρίζω.

Από τη ΔΟΥ έτσι μου είχαν πει. Και τόσα χρόνια το ακολουθώ.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Πηρα και εγω στην εφορια και μου ειπανε το ιδιο πραγμα. Δηλαδη οτι παει αθροιστικα και μετα καταθετεις συνεχεια.Στην ουσια συμφωνουμε συναδελφοι μην εκνευριζεσται.

ΑΜ ΔΕ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!!!

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗ ΑΘΡΟΙΣΗ???

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ (4 ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ Π.Χ. Ή ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ?

ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ! (ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι,

Δεν πρόκειται για ερμηνεία του Νόμου,διότι τα πράγματα είναι

ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Διαβάστε αυτή την παράγραφο της 1176/1995.

Αυτό σημαίνει ότι, κάθε έτος όλες οι επιχειρήσεις προκειμένου να υποβάλουν δήλωση Intrastat πρέπει να ελέγχουν αν υπερέβησαν το εκάστοτε οριζόμενο κατώφλι.

Εάν δεν σας κάνει η απάντηση τηλεφωνήστε στο 3289313 & 303

Υπηρεσία Στατιστικής να σας το βεβαιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, δε νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα.

Κάθε έτος να κάνεις έλεγχο, αλλά για ποιό διάστημα;

Οι συνάδελφοι της ΔΟΥ επιμένουν. Αθροιστικά όλα τα προηγούμενα έτη.

Εσύ τα γράφεις μετά από τηλεφώνημα στην ΕΣΥΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κύριοι,

Δεν πρόκειται για ερμηνεία του Νόμου,διότι τα πράγματα είναι

ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Διαβάστε αυτή την παράγραφο της 1176/1995.

Αυτό σημαίνει ότι, κάθε έτος όλες οι επιχειρήσεις προκειμένου να υποβάλουν δήλωση Intrastat πρέπει να ελέγχουν αν υπερέβησαν το εκάστοτε οριζόμενο κατώφλι.

Εάν δεν σας κάνει η απάντηση τηλεφωνήστε στο 3289313 & 303

Υπηρεσία Στατιστικής να σας το βεβαιώσουν.

ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ??? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν παιδιά, πήρα τηλέφωνο στη στατιστική.

Η υπάλληλος ήταν καινούργια και δε γνώριζε.

Όλοι οι άλλοι λείπανε (1 η ώρα Παρασκευιάτικα, τι ψάχνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΛΑΘΟΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ)!!!! ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ

ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

Είχα την εντύπωση ότι γνωρίζω.

Από τη ΔΟΥ έτσι μου είχαν πει. Και τόσα χρόνια το ακολουθώ.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Πηρα και εγω στην εφορια και μου ειπανε το ιδιο πραγμα. Δηλαδη οτι παει αθροιστικα και μετα καταθετεις συνεχεια.Στην ουσια συμφωνουμε συναδελφοι μην εκνευριζεσται.

ΑΜ ΔΕ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!!!

ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗ ΑΘΡΟΙΣΗ???

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ (4 ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ Π.Χ. Ή ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ?

ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ! (ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ)

ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ(ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 2 ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ)ΣΥΓΝΩΜΗ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ.ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΕΡΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ "ΚΑΤΩΦΛΙ" Κ ΜΕΤΑ 2 ΧΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΕΝΔΟΙΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΕΠΟΚΤΗΣΕΙΣ-ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ. :colors:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να γίνω ποιο σαφής:

1) Κάνω εισαγωγή 01/2003 35.000 Ευρώ και στέλνω intrastat

κάνω 2η εισαγωγή 9/2004 3.000 Ευρώ, στέλω intrastat;

ή κάνω 2η εισαγωγή 01/2005 3.000 Eυρώ, στέλνω intrastat;

Σύμφωνα με 4 ΔΟΥ που ρώτησα δεν υποβάλω (μου είπαν ότι το κατώφλι αφορά το εκάστοτε έτος)

Στη ΔΟΥ Νικαίας μου είπαν : στην πρώτη περίπτωση δίνεις στην δεύτερη όχι (ξεκινάς και αθροίζεις μέχρι και το επόμενο έτος κ.ο.κ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρέωση υποβολής δήλωσης Intastat έχουν μόνο οι υπόχρεοι εκείνοι που πραγματοποιούν ενδοκοινοτικές συναλλαγές μεγαλύτερες από κάποιο όριο που καθορίζεται σε ετήσια βάση από τους αρμόδιους υπουργούς και καλείται "κατώφλι εξομοίωσης". Για το έτος 2001, το κατώφλι αυτό είχε καθοριστεί προκειμένου για ενδοκοινοτικές αποκτήσεις που πραγματοποίησε το έτος 2000 το ποσό των 10.000.000 δρχ ή 29.347€ και στο ποσό των 15.000.000 δρχ ή 44021€ προκειμένου για ενδοκοινοτικές παραδόσεις που πραγματοποίησε η επιχείρηση πάλι για το 2000. Δηλαδή αν η επιχείρηση μέχρι 31/12/2000 δεν είχε υπερβεί το κατώφλι των 29.347,00€ ή των 44.021,00€ αντίστοιχα για το έτος 2001 δεν υποβάλλει δήλωση Intrastat. Επίσης και μέσα στο 2001, αν η επιχείρηση υπερβεί τα παραπάνω όρια τότε μόνο υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση Intrastat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αφορα μονον την προγουμενη χρηση 2003

τα ορια ειναι : αφιξη 29.000 ευρω αποστολη 44.000 ευρω :)

Αυτό σημαίνει ότι εάν την προηγούμενη χρήση έχεις υπερβεί τα παραπάνω κατώφλια υποβάλλεις δήλωση, εάν όχι δεν υποβάλλεις. Όμως όταν δεν υποβάλλεις προσέχεις και την τρέχουσα χρήση 2004 μήπως υπερβείς τα παραπάνω κατώφλια, αν τα υπερβείς από την στιγμή αυτή και μετά είσαι υπόχρεος υποβολής δήλωσης intrastat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...