Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παλικάρια με σπαθιά και με κοντάρια γιατί δεν λέτε τα πράγματα με το ονομά τους καθαρά και ξάστερα?

Για να μπορεί κάποιος λογιστής σοβαρός να κάνει σοβαρά τη δουλεία του θα πρέπει τουλάχιστον να έχει τις

παρτακάτω τιμές ελάχιστες που ποικιλουν ανάλογα πχ μισθοδοσία ,πλήθος τιμολογίων κλπ

1,εσοδων εξόδων τουλάχιστον 150,00 ευρώ

2.Γ κατηγορίας να ξεκινάει σε μιά ατομική τουλάχιστον με 600,00 ευρώ,εταιρεία οε εε κ/ξ 700,00

και επε-αε 800,00.

Αν θέλουμε να κάνουμε σωστά τη δουλεία μας και όχι να τα περνάνε τα τιμολόγια οι εργαζόμενοι χωρίς να τα κοιταει

κανένας ,γιατί κάποια στιγμή θα βρούμε τον μπελά μας ,ειται σωματικα ειται αλλιώς,γιατί πως διαφορετικά θα επιβιώσουμαι?

πέρνοντας συνεχώς νέους πελάτες με 30.00ε για να β΄γλουμε τα εξοδά μας και έλεγχο μηδέν ,αυτό ειναι το επαγγελμά μας ?

Πρέπει να σοβαρευτούμε για να μας περνούν και οι πελάτες μας για σοβαρούς και σε κ'αθε περιπτωση οταν έρχεται νέος πελάτης

πάντα πρ'έπει να ρωτάμε γιατί έφυγε απο τον παλιό ,σιγουρα στο 90% δεν θα τον έχει πληρώσει και θα τον έχει μέσα και ψάχνει για

νέα κοροιδα.

Ο λα αυτά βέβαια συνβαίνουν γιατί είμαστε σκροποχώρι πουνε το επιμελητήριο μας ,μόνο λεφτα ζητάει τιποτα άλλο,πούνε οι πρωτοβάθμιες

ογρανώσεις μας ,υπάρχουν απειρες σε κάθε πολη ,γιατί το αξίωμα του προέδρου φέρνει πολλά και δόξα και χρήμα,γιαυτό πρέπει να

ξυπνήσουμε να γίνουμε μιά γροθιά και να σπάσουμε το κεφάλι σε όσους απαξιώνουν το επαγγελμά μας με το ένα η άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ο λα αυτά βέβαια συνβαίνουν γιατί είμαστε σκροποχώρι πουνε το επιμελητήριο μας ,μόνο λεφτα ζητάει τιποτα άλλο,πούνε οι πρωτοβάθμιες

ογρανώσεις μας ,υπάρχουν απειρες σε κάθε πολη ,γιατί το αξίωμα του προέδρου φέρνει πολλά και δόξα και χρήμα,γιαυτό πρέπει να

ξυπνήσουμε να γίνουμε μιά γροθιά και να σπάσουμε το κεφάλι σε όσους απαξιώνουν το επαγγελμά μας με το ένα η άλλο τρόπο.

Όλα αυτά συμβαίνουν, όχι γιατί υπάρχουν πολλές πρωτοβάθμιες, ούτε γιατί η δευτεροβάθμια δλδ η ΠΟΦΕΕ δεν κινείται σωστά,αλλά γιατί εμείς δεν συμμετέχουμε. ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, και στο χέρι μας είναι να βγάζουμε τους προέδρους και τους αντιπροσώπους που θα εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα μας. Κανείς δεν βγαίνει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Η τιμολογιακή πολιτική από την στιγμή που δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές όπως για παράδειγμα στου δικηγόρους ή στους μηχανικούς όσα Επιμελητήρια και αν υπάρξουν και όσες οργανώσεις και αν βγάλουν τιμοκατάλογο δεν πρόκειται ποτέ να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα. Πόσο μάλλον και με το "ανοιγμα" των επαγγελμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ εγώ σα νέος λογιστής όταν οι τιμές είναι ήδη χαμηλές πως θα μπω στην αγορά?]

Όταν υπάρχουν λογιστές που ζητάνε για β κατηγορία(ενημέρωση,μισθοδοσίες, δήλωση κ.τλ) 30 το μήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ εγώ σα νέος λογιστής όταν οι τιμές είναι ήδη χαμηλές πως θα μπω στην αγορά?]

Όταν υπάρχουν λογιστές που ζητάνε για β κατηγορία(ενημέρωση,μισθοδοσίες, δήλωση κ.τλ) 30 το μήνα!

Τέτοιους πελάτες ούτως ή άλλως, δεν τους θες....

Πίστεψέ με.....

Μπορεί να ζορίζεσαι τώρα, αλλά δεν είναι αυτοί η διέξοδός σου.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιους πελάτες ούτως ή άλλως, δεν τους θες....

Πίστεψέ με.....

Μπορεί να ζορίζεσαι τώρα, αλλά δεν είναι αυτοί η διέξοδός σου.............

Το πρόβλημα όμως Στέφανε είναι στις μικρές κοινωνίες όπου ο κάθε κουμπάρος του μπατζανάκι της γκόμενας του θείου σου θα σου έρθει για να σε βοηθήσει (ή και να σε "βοηθήσει") και όταν ΄πας για τη τιμή και λές φιλική τιμή πχ 100 το μήνα και εκκαθαριστική, συγκεντρωτική,δήλωση τύχον μισθοδοσία και όποια άλλη εξτρά δουλειά επιπλέον σου λέει .... "μα ο άλλος που είναι και τόσα χρόνια λογιστής ή ο άλλος παραδίπλα παίρνει 100 το τρίμηνο με όλα μέσα ....." πόσο θα αντέξεις ?????

Εμείς ήδη έχουμε ξεκινήσει και μειώνουμε το ήδη λιγοστό πελατολόγιο και να σου πω την αλήθεια διώχνουμε και πελάτες που μας πληρώνουν καλά λεφτά πχ 300,00 το μήνα για Β κατηγορίας όταν στη περιοχή μας τέτοια λεφτά παίζουν για επε ....... προσωπικά εμείς πλέον κάτω από 1000 ή άντε 800 δεν θα συζητάγαμε (όπως έγινε και αυτό ξενοδοχειακή αε δικούς μας προσώπου πήγε αλλού με 250 ..... ποίος βγήκε βραχυπρόθεσμα ο λαλάκας ????)

και διώχνουμε γθα το λόγο του ότι θέλουμε να είμαστε όσο το δυνατόν τυπικότεροι απέναντι στη νέα τάξη πραγμάτων και να μπορούμε να ενημερώνουμε τον συνεργάτη μας άμεσα , αυτό βέβαια σημάνει αύξηση τιμής σε ευέλικτο πελατολογίο το οποίο όμως έρχεται σε μια πολύ δύσκολη χρονική στιγμή για τις μικρές επιχειρήσεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ,αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί και να μας άίρνουν στα σοβαρά και να κάνουμε και σωστά τη δουλειά μας,να έχουμε χρόνο να ενημερωνόμαστε σωστά,

θα πρέπει να έχουμε κατα την ταπεινή μου γνώμη τις παρακάτω τιμές.

Β κατηγορίας απο 120,00ε και αναλογα του τζίρου και προσωπικου να αυξάνεται,γιατί αν ο άλλος έχει 1500000,00 τζίρο ,δεν θα πρέπει

να πάρει και ο λογιστής πχ 1000,00ε για ατομική και αναλόγως της μορφής αυξάνεται.

Γ κατηγορίας απο 500,00ε και αυξάνεται όπως παραπάνω,μορφή ,προσωπικό κλπ

Τα άλλα 30,00ε και 40,00ε είναι για τους όμορφους και τους ιδεολόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμή σου την αξιολογείς , ανάλογα με το τι προσφέρεις. Εαν πάρεις τα τιμολόγια π.χ. του παραδείγματος του συναδέλφου έχουμε : α) επίσκεψη στην επιχείρηση για να πάρεις τα τιμολόγια , β) τακτοποιήση κατά ημερομηνία (προαιρετικό αλλά συνηθισμένο) , β) καταχώρηση , γ) αρχειοθέτηση (αν έχεις εσύ τον φάκελο με τα τιμολόγια. Προτιμότερο από το να τα έχει ο πελάτης. Ορισμένοι τα πετάνε όπου να ' ναι). Μιλάω πάντα από προσωπική μου γνώμη το οποίο εκτιμάται από τον πελάτη . Η κατώτερη τιμή που θα καταλογούσα είναι 120,00€ με το Φ.Π.Α. και μη σου πω και περισσότερα. Καιρός είναι να ξυπνάμε σιγα σιγά και να αμοιβόμαστε σύμφωνα με αυτό που προσφέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμή σου την αξιολογείς , ανάλογα με το τι προσφέρεις. Εαν πάρεις τα τιμολόγια π.χ. του παραδείγματος του συναδέλφου έχουμε : α) επίσκεψη στην επιχείρηση για να πάρεις τα τιμολόγια , β) τακτοποιήση κατά ημερομηνία (προαιρετικό αλλά συνηθισμένο) , β) καταχώρηση , γ) αρχειοθέτηση (αν έχεις εσύ τον φάκελο με τα τιμολόγια. Προτιμότερο από το να τα έχει ο πελάτης. Ορισμένοι τα πετάνε όπου να ' ναι). Μιλάω πάντα από προσωπική μου γνώμη το οποίο εκτιμάται από τον πελάτη . Η κατώτερη τιμή που θα καταλογούσα είναι 120,00€ με το Φ.Π.Α. και μη σου πω και περισσότερα. Καιρός είναι να ξυπνάμε σιγα σιγά και να αμοιβόμαστε σύμφωνα με αυτό που προσφέρουμε.

Μην ξεχάσουμε και τις ώρες που τρως στο τηλέφωνο μέχρι να του εξηγήσεις γιατί πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ, γιατι του βγαίνει φόρος στη δήλωση, γιατί δεν μπορεί να μπει σε πρόγραμμα αφου έχει ζημιές ,γιατι....γιατι...γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμή σου την αξιολογείς , ανάλογα με το τι προσφέρεις. Εαν πάρεις τα τιμολόγια π.χ. του παραδείγματος του συναδέλφου έχουμε : α) επίσκεψη στην επιχείρηση για να πάρεις τα τιμολόγια , β) τακτοποιήση κατά ημερομηνία (προαιρετικό αλλά συνηθισμένο) , β) καταχώρηση , γ) αρχειοθέτηση (αν έχεις εσύ τον φάκελο με τα τιμολόγια. Προτιμότερο από το να τα έχει ο πελάτης. Ορισμένοι τα πετάνε όπου να ' ναι). Μιλάω πάντα από προσωπική μου γνώμη το οποίο εκτιμάται από τον πελάτη . Η κατώτερη τιμή που θα καταλογούσα είναι 120,00€ με το Φ.Π.Α. και μη σου πω και περισσότερα. Καιρός είναι να ξυπνάμε σιγα σιγά και να αμοιβόμαστε σύμφωνα με αυτό που προσφέρουμε.

Καλά, λογιστής φοροτεχνικός, αυτές τις εργασίες βρήκες παραδειγματικά να κοστολογήσεις...???????

Προσωπικά, για αυτές τις εργασίες και μόνο, δεν θα πλήρωνα ούτε 30 ευρώ..........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ,αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί και να μας άίρνουν στα σοβαρά και να κάνουμε και σωστά τη δουλειά μας,να έχουμε χρόνο να ενημερωνόμαστε σωστά,

θα πρέπει να έχουμε κατα την ταπεινή μου γνώμη τις παρακάτω τιμές.

Β κατηγορίας απο 120,00ε και αναλογα του τζίρου και προσωπικου να αυξάνεται,γιατί αν ο άλλος έχει 1500000,00 τζίρο ,δεν θα πρέπει

να πάρει και ο λογιστής πχ 1000,00ε για ατομική και αναλόγως της μορφής αυξάνεται.

Γ κατηγορίας απο 500,00ε και αυξάνεται όπως παραπάνω,μορφή ,προσωπικό κλπ

Τα άλλα 30,00ε και 40,00ε είναι για τους όμορφους και τους ιδεολόγους.

Αγαπητέ συνάδελφε έχεις την εντύπωση ότι μπορεί κάποιος επιχειρηματίας,που δεν έχει πάθει χοντρή νίλα από την

εφορία,να μας πάρει ποτέ στα σοβαρά??????????????????????????

Είναι δυνατόν όταν μπορεί να περαιώσει κάθε χρήση με 500,00 ευρώ,να πληρώνει από 100 εώς 200 ευρώ κάθε μήνα

επειδή ο λογιστής του είναι καλλιτέχνης και τρομερός επιστήμονας???????????????

Μας έχουν χεσμένους με το συμπάθειο. Αν μάλιστα δεν είχαμε τις διαπροσωπικές σχέσεις με κάποιους πελάτες μας,

μπορεί να θεωρούσανε ότι τους χρωστάμε και χάρη που μας επέλεξαν για συνεργάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br>Αγαπητέ συνάδελφε έχεις την εντύπωση ότι μπορεί κάποιος επιχειρηματίας,που δεν έχει πάθει χοντρή νίλα από την<br>εφορία,να μας πάρει ποτέ στα σοβαρά??????????????????????????<br><br>Είναι δυνατόν όταν μπορεί να περαιώσει κάθε χρήση με 500,00 ευρώ,να πληρώνει από 100 εώς 200 ευρώ κάθε μήνα<br>επειδή ο λογιστής του είναι καλλιτέχνης και τρομερός επιστήμονας???????????????<br><br><font size="3"><b>Μας έχουν χεσμένους με το συμπάθειο. Αν μάλιστα δεν είχαμε τις διαπροσωπικές σχέσεις με κάποιους πελάτες μας,<br>μπορεί να θεωρούσανε ότι τους χρωστάμε και χάρη που μας επέλεξαν για συνεργάτες τους.</b></font><br>

Έτσι όπως τα λέει ο φίλος μου ο Βαγγέλης είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω κάτι ..

Ελάχιστες αμοιβές κατοχυρωμένες δεν πρόκειται να υπάρξουν .. και υπάρχουν μόνο εκεί που το κράτος τις έχει επιβάλλει ..

γιατί τις "μοιράζεται" μέσω φόρων και τελών με τους δικαιούχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω κάτι ..

Ελάχιστες αμοιβές κατοχυρωμένες δεν πρόκειται να υπάρξουν .. και υπάρχουν μόνο εκεί που το κράτος τις έχει επιβάλλει ..

γιατί τις "μοιράζεται" μέσω φόρων και τελών με τους δικαιούχους..

Γιατι και αν υπαρξουν νομιζετε οτι θα τις εισπραττουμε? Σαν τους μηχανικους θα καταντησουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τιμή σου την αξιολογείς , ανάλογα με το τι προσφέρεις. Εαν πάρεις τα τιμολόγια π.χ. του παραδείγματος του συναδέλφου έχουμε : α) επίσκεψη στην επιχείρηση για να πάρεις τα τιμολόγια , β) τακτοποιήση κατά ημερομηνία (προαιρετικό αλλά συνηθισμένο) , β) καταχώρηση , γ) αρχειοθέτηση (αν έχεις εσύ τον φάκελο με τα τιμολόγια. Προτιμότερο από το να τα έχει ο πελάτης. Ορισμένοι τα πετάνε όπου να ' ναι). Μιλάω πάντα από προσωπική μου γνώμη το οποίο εκτιμάται από τον πελάτη . Η κατώτερη τιμή που θα καταλογούσα είναι 120,00€ με το Φ.Π.Α. και μη σου πω και περισσότερα. Καιρός είναι να ξυπνάμε σιγα σιγά και να αμοιβόμαστε σύμφωνα με αυτό που προσφέρουμε.

Πριν κάποια χρόνια είχε έρθει πελάτης μου και μου είχε ζητήσει να του παρέχω και τις παραπάνω "υπηρεσίες γραμματείας".

Εντάξει του λέω αλλά κοστίζουν 500€ παραπάνω το χρόνο.

Από τη φύση μου δε θέλω να κοροϊδεύω τους πελάτες μου και να τους παίρνω λεφτά χωρίς λόγο.

Δε βάζεις την πωλήτρια που έχεις τις ώρες που κάθετε να σου κάνει τις παραπάνω δουλειές και δωρεάν?

Απάντηση: "Δίκιο έχεις και είσαι και σπαθί"

Αγαπητέ συνάδελφε έχεις την εντύπωση ότι μπορεί κάποιος επιχειρηματίας,που δεν έχει πάθει χοντρή νίλα από την

εφορία,να μας πάρει ποτέ στα σοβαρά??????????????????????????

Είναι δυνατόν όταν μπορεί να περαιώσει κάθε χρήση με 500,00 ευρώ,να πληρώνει από 100 εώς 200 ευρώ κάθε μήνα

επειδή ο λογιστής του είναι καλλιτέχνης και τρομερός επιστήμονας???????????????

Μας έχουν χεσμένους με το συμπάθειο. Αν μάλιστα δεν είχαμε τις διαπροσωπικές σχέσεις με κάποιους πελάτες μας,

μπορεί να θεωρούσανε ότι τους χρωστάμε και χάρη που μας επέλεξαν για συνεργάτες τους.

Εδώ είναι η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Το εχουμε συζητησει ξανα και ξανα αλλα τωρα βγηκε και σε illustration μαυροκοκκινη μπουχαρα...

8777750961233_0_ALB.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλά, λογιστής φοροτεχνικός, αυτές τις εργασίες βρήκες παραδειγματικά να κοστολογήσεις...???????

Προσωπικά, για αυτές τις εργασίες και μόνο, δεν θα πλήρωνα ούτε 30 ευρώ..........................

Εννοείται πως δεν είναι μόνο αυτές οι εργασίες . Θα με έπιανε το βράδυ εάν ήταν να τις έλεγα όλες . Αυτές που ανέφερα είναι η διευκόλυνση μου στο συμμάζεμα μίας οργανωμένης επιχείρησης . Γιατί όπως μου είπε και ένας μεγάλος λογιστής , το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάς σε μία επιχείρηση είναι το σωστό αρχείο . Άλλωστε ένα είδος συμμαζέματος των διαφόρων χαρτιών που μαζεύονται στην επιχείρηση και όταν έρχεται ο έλεγχος είναι απλώς παρατημένα σε μιά γωνία και μας παίρνουν τηλέφωνο να έρθουμε επείδη δεν βρίσκουνε το κατάλληλο έντυπο, χρειάζεται . Έτσι σου περισσεύει χρόνος και κόπος. Αυτή η παροχή εκτιμάται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινουμε παιρνουμε τα τιμολογια απο τους πελατες (ευτυχως δεν ειναι μακρια),πηγαινουμε κανουμε εμεις ολες τις θεωρησεις στον Κωδικα , (πολλες φορες περιμενοντας 2 ωρες στην ουρα),καταχωρουμε Ηφαιστο σε ολα τα βενζιναδικα πανικοβλητοι (για να εχουν γρηγορες επιστροφές),δεχόμαστε τηλεφωνα ολο το 24ωρο και τιμη πανω απο 80 ευρω το μηνα σε Β΄θεωρειται συνηθως στην επαρχια ΑΚΡΙΒΗ τιμη. (σας δινω εικονα επαρχιας)

Αυτα...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λιγες μερες ηρθε υποψηφιος πελατης. Μου κλαφτηκε στην αρχη για να κανει το κουμαντο του και εθεσα μια τιμη καπου στα 70 ευρω. Ε στο τελος φτασαμε στο συμπερασμα οτι και 30 ευρω του φαινονταν πολλα. Εν τω μεταξυ οταν του ειπα 70 εκανε σαν να του ειπα 500...Σε επαρχιακη πολη ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Συγνώμη, να ρωτήσω κι εγώ κατι?

Τηρω τα βιβλία μιας ΕΠΕ εδώ και 8 χρονια και εφτασα να παιρνω 500 ευρώ, ολα κανονικά με αποδειξη.

η ΕΠΕ ειναι τουριστικό γραφειο, με πακέτα, υποκαταστημα με προσωπικό- ενοικιαζομενα δωμάτια-καφετερια με ταμειακή μηχανη.

κανω ολες τις λογιστικές δουλειές μονος μου.

Μου λεει πριν λιγο ο διαχειριστής "παιρνεις πολλά". "3 λογιστικά γραφεια μου εδωσαν τιμές απο 250-350 ευρώ".

Τρελαθηκα. Ποτε θα βγαζουν ολη τη δουλειά και θα βγαζουν και κερδος με 350-350 ευρώ?

Μηπως επαιρνα εγώ πολλά? Μήπως εχουμε τρελαθεί?

Με ολες αυτές τις υποχρεώσεις που εχουν οι λογιστές και οι επιχειρήσεις?

δεν μιλάμε για ενα. Τρία γραφεία? ετσι μου ερχεται να τον αφήσω να παει , θα με τσουξει, αλλα τον διαχειριστή και τους λογισταράδες θα τους τσουξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε κι εσύ το αυτό που κάνουν αυτά τα <<γραφεία>> βάλε 2 υπαλλήλους πρακτικής να του τα κάνουν μαντάρα και πάρτου 300-350 ευρώ. σιγά σιγά εκεί πάει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχουν αρκετα γραφειο που περνουν αυτες τις τιμες για β κατηγοριας δηλαδη 40 , και 50 ευρω και τους κανουν και αερα ... λοιπον τι να πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχουν αρκετα γραφειο που περνουν αυτες τις τιμες για β κατηγοριας δηλαδη 40 , και 50 ευρω και τους κανουν και αερα ... λοιπον τι να πουμε

40 κ 50 ειναι καλα. για 20-30 τι θα ελεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...