Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι,

Συμφωνώ ότι πρέπει επιτέλους να θεσμοθετηθεί ένας κώδικα δεοντολογίας και όχι μόνο. Αλήθεια τι κάνει το Οικονομικό Επιμελητήριο ; Εδώ κάθε επαγγελματίας με άδεια Α! Τάξης πληρώνει 74,00 ευρώ το χρόνο.Τι μας έχει προσφέρει μέχρι σήμερα ; Τίποτα . Και εξηγούμαι .Όταν καθιερώθηκε ο θεσμός των αδειών (Α,Β,Γ) όλοι πιστέψαμε ότι επιτέλους το σημαντικώτερο πρόβλημα του κλάδου , η πιστοποίηση , λύθηκε. Από εκεί και πέρα , με εξαίρεση την τακτοποίηση κάποιων συνεδέλφων που ενώ τηρούσαν όλες τις προϋποθέσεις , λόγω έλλειψης κάποιου πτυχίου είχαν μείνει απέξω , δεν έχει γινει τίποτα για την κατοχύρωση του επαγγέλματος , αλλά αντίθετα δημιουργήθηκαν παραθυράκια σε συνεργασία με το ΥΠΟΙΚ για να μπορούν άτομα που δεν είναι επαγγελματίες λογιστές να ασκούν το επάγγελμα. Τι πάει να πει ότι οι δηλώσεις (ΦΠΑ- Εισοδήματος -ΦΜΥ κλπ.) επιτηδευματιών με Βιβλία Α! και Β! κατηγορίας δεν χρειάζονται υπογραφή λογιστή ; Υπάρχει εργασία πολτικού μηχανικού , δικηγόρου , συμβολαιογράφου , που να χαρακτηρίζεται ως μικρή και ως εκ τούτου να μην απαιτείται η υπογραφή πιστοποιημένου επαγγελματία μηχανικού ή δικηγόρου; Σε πρόσφατη επίσκεψη μου στο ΟΕΕ ερώτησα την Γραμματέα του Προέδρου του ΟΕΕ εάν έχει καθιερωθεί πίνακας ελαχίστων αμοιβών . Η απάντηση ήταν "δεν μας έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο.Κάντε μας όμως ένα αίτημα ".Δηλαδή δεν μας απασχολεί ούτε το θέμα των αμοιβών. Τελικά μήπως αυτό το χάος που επικρατεί στο κλάδο μας εξυπηρετεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι πρώτη μου δημοσίευση, ελεύθερος απαγγελματίας,είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και χαίρομαι για την επικοινωνία μας αυτήν. Επιγραμματικά οι απόψεις μου χωρίς απαραίτητα να προσθέτω κάτι νέο σ΄αυτά που έγραψαν οι προηγούμενοι. Όταν λοιπόν τιμολογούμε τη δουλειά μας:

- Χειριζόμαστε το θέμα ως κλασική περίπτωση διαπραγμάτευσης.

- Αν διαπιστώσουμε ότι μια συνεργασία δεν μας ταιριάζει , ακόμη και αν νιώθουμε ότι δεν ταιριάζομε ως άτομα και ως φιλοσοφία με τον υποψήφιο πελάτη μας, λέμε ευγενικά όχι. Π.χ. σε στριφνούς, σε φιλοχρήματους, σε πονηρούς, σε απαιτητικούς, σε αχάριστους. Ποτέ δε θα βγάλομε μεροκάματο από αυτούς και ποτέ δεν θα μπορέσομε να φέρομε καλό αποτέλεσμα. Να εξηγηθώ - σε όσους έχουν τα ελλατώματα αυτά σε μεγάλη δόση. Δεν λέω να ψάχνομε μόνο για Αγίους.

- Να ζητάμε το δικαίωμα να δούμε πρώτα τη δουλειά , να λέμε περίπου τόσα αλλά με επιφύλαξη. Όποιος δε μας δώσει το δικαίωμα να πούμε την οριστική αμοιβή σε ένα μήνα μάλλον κάτι θέλει να κρύψει. Οι περισσότεροι μας λένε "δεν έχω πολύ κίνηση...δεν έχομε κανένα πρόβλημα" και η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις στις επιχειρήσεις τους την κόπρο του Αυγείου και πρέπει να την καθαρίσεις , συνήθως χωρίς έξτρα αμοιβή διότι δε συμφώνησες κάτι από πρίν!.

-Κοστολογούμε τη δουλειά μας - πόσες ώρες χρειαζόμαστε. Αν το κάνομε αυτό για όλο το πελατολόγιό μας εκπλησσόμαστε πώς από άλλους κερδίζομε και από άλλους ας μη γράψω τις λέξεις καλύτερα τι παθαίνομε...Είναι απολύτως ηθικό να τους διευκρινίζομε ότι θέλομε να βγάζομε το μεροκάματό μας.

- Εξηγούμε λεπτομερώς τι δουλειές θα τους κάνομε και ότι η δουλειά μας δεν είναι να βγάζομε το ΦΠΑ αλλά να τους παρέχομε οικονομική / διοικητική / εμπορική κλπ πληροφόρηση - και τι σημαίνουν αυτά.

- Δίνομε με τον καιρό να καταλάβουν τι σημαίνει λογιστής απλήρωτος.

- Προσπαθούμε να κατανοήσομε γιατί ο προηγούμενος λογιστής δεν κατάφερε να αποδώσει.

- Βάζομε κανόνες συνεργασίας και απαιτούμε επικοινωνία, συνεργασία , πληροφόρηση και τάξη.

Τέλος, παρ΄ότι πιστεύω ότι όλα τα κρίνει η Αγορά, καλό θα ήταν να υπάρχει πλαφόν αμοιβών λεπτομερές, γνωστοποιημένο διότι στην πράξη είκοσι χρόνια ξενυχτάω μα πλούσιος δεν έγινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι πρώτη μου δημοσίευση, ελεύθερος απαγγελματίας,είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και χαίρομαι για την επικοινωνία μας αυτήν. Επιγραμματικά οι απόψεις μου χωρίς απαραίτητα να προσθέτω κάτι νέο σ΄αυτά που έγραψαν οι προηγούμενοι. Όταν λοιπόν τιμολογούμε τη δουλειά μας:

- Χειριζόμαστε το θέμα ως κλασική περίπτωση διαπραγμάτευσης.

- Αν διαπιστώσουμε ότι μια συνεργασία δεν μας ταιριάζει , ακόμη και αν νιώθουμε ότι δεν ταιριάζομε ως άτομα και ως φιλοσοφία με τον υποψήφιο πελάτη μας, λέμε ευγενικά όχι. Π.χ. σε στριφνούς, σε φιλοχρήματους, σε πονηρούς, σε απαιτητικούς, σε αχάριστους. Ποτέ δε θα βγάλομε μεροκάματο από αυτούς και ποτέ δεν θα μπορέσομε να φέρομε καλό αποτέλεσμα. Να εξηγηθώ - σε όσους έχουν τα ελλατώματα αυτά σε μεγάλη δόση. Δεν λέω να ψάχνομε μόνο για Αγίους.

- Να ζητάμε το δικαίωμα να δούμε πρώτα τη δουλειά , να λέμε περίπου τόσα αλλά με επιφύλαξη. Όποιος δε μας δώσει το δικαίωμα να πούμε την οριστική αμοιβή σε ένα μήνα μάλλον κάτι θέλει να κρύψει. Οι περισσότεροι μας λένε "δεν έχω πολύ κίνηση...δεν έχομε κανένα πρόβλημα" και η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις στις επιχειρήσεις τους την κόπρο του Αυγείου και πρέπει να την καθαρίσεις , συνήθως χωρίς έξτρα αμοιβή διότι δε συμφώνησες κάτι από πρίν!.

-Κοστολογούμε τη δουλειά μας - πόσες ώρες χρειαζόμαστε. Αν το κάνομε αυτό για όλο το πελατολόγιό μας εκπλησσόμαστε πώς από άλλους κερδίζομε και από άλλους ας μη γράψω τις λέξεις καλύτερα τι παθαίνομε...Είναι απολύτως ηθικό να τους διευκρινίζομε ότι θέλομε να βγάζομε το μεροκάματό μας.

- Εξηγούμε λεπτομερώς τι δουλειές θα τους κάνομε και ότι η δουλειά μας δεν είναι να βγάζομε το ΦΠΑ αλλά να τους παρέχομε οικονομική / διοικητική / εμπορική κλπ πληροφόρηση - και τι σημαίνουν αυτά.

- Δίνομε με τον καιρό να καταλάβουν τι σημαίνει λογιστής απλήρωτος.

- Προσπαθούμε να κατανοήσομε γιατί ο προηγούμενος λογιστής δεν κατάφερε να αποδώσει.

- Βάζομε κανόνες συνεργασίας και απαιτούμε επικοινωνία, συνεργασία , πληροφόρηση και τάξη.

Τέλος, παρ΄ότι πιστεύω ότι όλα τα κρίνει η Αγορά, καλό θα ήταν να υπάρχει πλαφόν αμοιβών λεπτομερές, γνωστοποιημένο διότι στην πράξη είκοσι χρόνια ξενυχτάω μα πλούσιος δεν έγινα.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΘΙΧΤΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΕΑΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΔΕΝ "ΕΠΙΤΡΕΠΑΝΕ" (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ Κ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ Κ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΕΜΙΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Καλημερα καλη εβδομαδα σε όλους

Ειπα να γραψω εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα

Συνάδελφος που έχει γραφείο στην Καλιθέα με ενημερωσε σημερα το πρωί ότι έχασε έναν παλαιο και καλο του πελάτη λόγω αμοιβής.

Η εταιρεια του πελάτη του: ΕΠΕ εμπορικη λιανικης με 5 άτομα προσωπικο, ενδοκοινοτικες.

Η αμοιβη που του έπαιρνε γύρω στα 500 ευρω/μηνα * 13

Τον ενημερωσε λοιπον ο πελατης του να παραδωσει γιατι λογω κρισης μειώνει τα κοστολογια και βρηκε λογιστικο γραφειο στην Καλλιθεα που για όλα τα παραπάνω και τις πασης φύσεως πληρωμες στο δημοσιο, ΟΑΕΕ,ΙΚΑ κλπ χρεωνει 250 ευρω/μηνα *12

Μου εστειλε με φαξ το διαφημιστικο του εν λογω γραφειου

Ατομικη Β κατηγ.βιβλια 70 ευρω

Εταιρειες ΟΕ, ΕΕ Β κατηγ 90 ευρω

Ελ.Επαγγελματιες Μηχανικοι, Γιατροι Β κατηγ. κλπ 45 ευρω

Ατομικες ή εταιρειες Γ κατηγ. 250

Στο διαφημιστικο αναφερεται: Εμεις μειώσαμε τα κόστη μας και μπορουμε να σας προσφερουμε....

Προβληματίζομαι λοιπον

Πως μειώνεις τα κόστη;

Απολύεις προσωπικο έμπειρο και προσλαμβανεις ασκουμενους πρακτικής;

Ξενοικιάζεις το γραφείο ορόφου και νοικιάζεις υπόγεια αποθήκη;

Φτιαχνεις λογιστικό πρόγραμμα στο Excell?

Παραγεις μονος σου ηλεκτρικη ενεργεια και δεν πληρωνεις ΔΕΗ?

Τηλεφωνεις μονο με Skype?

Καλο θα ήταν να μειώσουμε κόστη και τιμές και να γυρισουμε 15 χρονια πισω, οι πελάτες μας θα ήταν πολύ ευχαριστημενοι

Για αποφυγη παρεξήγησης σημειώνω. Δεν έχω κάτι εναντιον του συναδελφου με τις χαμηλές τιμες προσφοράς. Ελεύθερη αγορά ειναι.Μακαρι να μπορούσαμε να χρεωνουμε τοσο χαμηλά παρέχοντας υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω κι εγώ με τη σειρά μου και εύχομαι καλή εβδομάδα σε όλους .

Αυτό που αναφέρεις έγινε και σε μένα -όχι τώρα αλλά πέρισυ- και "συνάδελφος" ανέλαβε στην θέση μου δύο εταιρείες !!!! μια Ο.Ε & μια Ε.Π.Ε , με την αμοιβή της μίας .Αμοιβή περίπου στα δεδομένα της πιο πάνω αναφερόμενης.

Τώρα το πόσο εμπεριστατομένες και συνεπείς υπηρεσίες προσφέρονται σε τέτοιες τιμές εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω.Όμως το να γίνεται ....πελατοθηρία μ' αυτόν το τρόπο είναι καθ' όλα αντιδεοντολογικό και ... ότι άλλο μπορεί να υποθέσει ο καθ' ένας απο μάς.

Πιστεύω βέβαια ότι αυτός που κρατά ένα επίπεδο τιμών και υπηρεσιών δικαιώνεται -πιστεύω -πάντα , αλλά οι καιροί είναι ..... δύσκολοι για όλους μας .

καλή δύναμη σε όλους και υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΘΙΧΤΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΕΑΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΔΕΝ "ΕΠΙΤΡΕΠΑΝΕ" (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ Κ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ Κ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΕΜΙΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

Παντως υπαρχει, λενε, και καλυτερο σχεδιο παγκοσμιο, για την επιλυση του προβληματος, που ειναι η μαζικη εξοντωση του 90% του ανθρωπινου πληθυσμου, για να ζησουν οι υπολοιποι καλα .....

.....και μεις καλυτερα φυσικα αφου θα ειμαστε στο υπολοιπο 10% ...!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα καλη εβδομαδα σε όλους

Ειπα να γραψω εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα

Συνάδελφος που έχει γραφείο στην Καλιθέα με ενημερωσε σημερα το πρωί ότι έχασε έναν παλαιο και καλο του πελάτη λόγω αμοιβής.

Η εταιρεια του πελάτη του: ΕΠΕ εμπορικη λιανικης με 5 άτομα προσωπικο, ενδοκοινοτικες.

Η αμοιβη που του έπαιρνε γύρω στα 500 ευρω/μηνα * 13

Τον ενημερωσε λοιπον ο πελατης του να παραδωσει γιατι λογω κρισης μειώνει τα κοστολογια και βρηκε λογιστικο γραφειο στην Καλλιθεα που για όλα τα παραπάνω και τις πασης φύσεως πληρωμες στο δημοσιο, ΟΑΕΕ,ΙΚΑ κλπ χρεωνει 250 ευρω/μηνα *12

Μου εστειλε με φαξ το διαφημιστικο του εν λογω γραφειου

Ατομικη Β κατηγ.βιβλια 70 ευρω

Εταιρειες ΟΕ, ΕΕ Β κατηγ 90 ευρω

Ελ.Επαγγελματιες Μηχανικοι, Γιατροι Β κατηγ. κλπ 45 ευρω

Ατομικες ή εταιρειες Γ κατηγ. 250

Στο διαφημιστικο αναφερεται: Εμεις μειώσαμε τα κόστη μας και μπορουμε να σας προσφερουμε....

Προβληματίζομαι λοιπον

Πως μειώνεις τα κόστη;

Απολύεις προσωπικο έμπειρο και προσλαμβανεις ασκουμενους πρακτικής;

Ξενοικιάζεις το γραφείο ορόφου και νοικιάζεις υπόγεια αποθήκη;

Φτιαχνεις λογιστικό πρόγραμμα στο Excell?

Παραγεις μονος σου ηλεκτρικη ενεργεια και δεν πληρωνεις ΔΕΗ?

Τηλεφωνεις μονο με Skype?

Καλο θα ήταν να μειώσουμε κόστη και τιμές και να γυρισουμε 15 χρονια πισω, οι πελάτες μας θα ήταν πολύ ευχαριστημενοι

Για αποφυγη παρεξήγησης σημειώνω. Δεν έχω κάτι εναντιον του συναδελφου με τις χαμηλές τιμες προσφοράς. Ελεύθερη αγορά ειναι.Μακαρι να μπορούσαμε να χρεωνουμε τοσο χαμηλά παρέχοντας υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.

Νίνα μου,εάν συναντηθούμε με το καλό,θα σου εξηγήσω πως μπορείς να ρίξεις τις τιμές.

Από την στιγμή,που ο πελάτης ενδιαφέρεται μόνο για την τιμή που πληρώνει και το κράτος δεν μπορεί

να συλλάβει όλους του φοροδιαφεύγοντες,αλλά και να τους πιάσει (τις πιό πολλές φορές) χέστηκε η

φοράδα στο αλώνι,τότε ένας απλός μολυβοσπρώχτης,όπως μας αποκαλούν,αρκεί και περισσεύει.

Και κάτι άλλο,γλυκειά μου Νίνα.

Εσύ δεν είσαι "χθεσινή",άρα δεν επιτρέπεται να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις εκτός και αν είναι ρητορικές.

Φιλιά στον Κωστάκη σου και στον Ορφέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

έχω την εντύπωση ότι και τα εγγόνια μας με το ίδιο θέμα θα ασχολούνται.

Η δικιά μου, ταπεινή, άποψη είναι ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, δηλαδή από το ίδιο το κράτος αφ'ενός και το επιμελητήριο από την άλλη. Να θεσμοθετηθεί και να πιστοποιηθεί το επάγγελμά μας επιτέλους. Ακόμα και οι συνάδελφοι των ΙΕΚ ή των Λυκείων να μπορούν "νόμιμα" να ασκούν το επάγγελμα. Όπως υπάρχει το δικαίωμα υπογραφής στα Γ' κατηγορίας έτσι να υπάρχει και στα Β' και στις δηλώσεις και παντού. Να μην καταδικάζεται κάποιος που για κάποιους λόγους δεν κατάφερε να περάσει σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ (γιατί και εμείς που περάσαμε τι καταλάβαμε?), να ανοίγει παράνομα λογιστικό γραφείο όπως αυτό που έγινε στην Ξάνθη. Και όλοι όμως να κόβουμε και τις αποδείξεις μας στις κατώτερες αμοιβές που θα ορίσουμε από κοινού, όπως κόβουν τα γραμμάτια προείσπραξης οι δικηγόροι (άσχετα πόσα παίρνουν από πίσω). Θα το χάλαγε το Ο.Ε.Ε. να παίρνει και ένα ποσοστό από αυτές όπως (υποτίθεται ότι εισπράτει από τις αμοιβές των ελεγκτών ΑΕ)?

Το θέμα επίσης των αμοιβών είναι καθαρά υποκειμενικό, και δύσκολα μπορεί να μπεί ένα όριο (εκτός από τη θέσπιση κατώτερων αμοιβών). Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής ελεύθερη αγορά έχουμε, ανταγωνισμό, και πάντα ισχύει το ρητό "ότι πληρώνεις παίρνεις" με τα ατελείωτα παραδελίγματα που έχουν παραθέσει στο forum όλοι οι συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, η λύση είναι μια και εφαρμοζόμενη από τις γνωστές επαγγελματικές ομάδες που άλλωστε διοικούν την χώρα. Πιστοποίηση-σύνδεση πελάτη-λογιστή on line με ΥΠΟΙΚ και εφαρμογή κατώτατων αμοιβών, με απόδοση ποσοστού επί των αμοιβών σε ασφαλιστικό φορέα αλληλοβοηθείας. Αντιθέτως ακούοντας αυτά τα περί απελευθέρωσης των κλειστών επαγγελμάτων (σε ένα επάγγελμα μπάχαλο που το ασκεί ελεύθερα οποιοσδήποτε), φοβάμαι ότι οδεύουμε σε συγκεντρωτισμό του επαγγέλματος μας, και στην καλυτέρα υπαλληλοποίηση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, η λύση είναι μια και εφαρμοζόμενη από τις γνωστές επαγγελματικές ομάδες που άλλωστε διοικούν την χώρα. Πιστοποίηση-σύνδεση πελάτη-λογιστή on line με ΥΠΟΙΚ και εφαρμογή κατώτατων αμοιβών, με απόδοση ποσοστού επί των αμοιβών σε ασφαλιστικό φορέα αλληλοβοηθείας. Αντιθέτως ακούοντας αυτά τα περί απελευθέρωσης των κλειστών επαγγελμάτων (σε ένα επάγγελμα μπάχαλο που το ασκεί ελεύθερα οποιοσδήποτε), φοβάμαι ότι οδεύουμε σε συγκεντρωτισμό του επαγγέλματος μας, και στην καλυτέρα υπαλληλοποίηση μας.

Άντε ρε Σάββα και έγιναν όλα αυτά που γράφεις και γράφουν και άλλοι συνάδελφοι.

Ποιός θα εμποδίσει το συνάδελφο να σου πάρει το πελάτη (π.χ ΕΠΕ) που τον έχεις με

1000,00 ευρώ και αυτός θα του προσφέρει τις υπηρεσίες του με 600,00.?????

Σε οποιοδήποτε επάγγελμα,όσο κατοχυρωμένο και να είναι,υπάρχουν και οι φτηνοί

και οι ακριβοί επαγγελματίες.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο κάθε επαγγελματίας,θα πρέπει να συνδιάζει γνώσεις,καλή

συμπεριφορά,ευγένεια,προθυμία και πολλά άλλα στοιχεία,που να μπορεί να εκτιμήσει

ο κάθε πελάτης.

Αν όμως ο πελάτης εκτιμά μόνο την τιμή και τίποτα άλλο,ε τότε τι να πούμε παραπέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, συγνώμη αλλά, είστε εκτός πραγματικότητας.

Συνάδελφοι λογιστές , με άδεια άσκησης του επαγγέλματος του φοροτεχνη – λογιστή , με έναρξη στη ΔΟΥ , με γραφεία με…. , με …… χρεώνουν 30 ή 40 ή 50 ευρώ/ μήνα τα βιβλία εσόδων εξόδων.

(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι διάφοροι τυχάρπαστοι)

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΟΥΛΟ. ΧΡΕΩΣΗ ΣΕ ΚΥΛΙΚΙΟ Β ΚΑΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ 15 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΡΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΥΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Θεμα ΤΑΞΙ και λοιπων υποχρεων σε τηρηση βιβλιων βασει Ν 3842/2010

Για να μην ανοιγω νεο θέμα, ρωταω απο εδω εάν γνωρίζετε την θέση που έχουν πάρει οι σύλλογοί μας για την χρέωση στους "νεους" υποχρεους σε τηρηση βιβλιων

και πρωτα πρωτα τα ΤΑΞΙ

Μου ζητησαν ωρισμενοι ιδιοκτητες ΤΑΞΙ προσφορά λέγοντας μου ότι έχουν ήδη δεχθεί άλλη προσφορά ύψους:... 25 ευρώ/μηνα*12

Για να μεινω στα πλαισια της σοβαροτητας και του επαγγελματισμου δεν σχολιασα δεν ειρωνευτηκα τα 25αρια

Τους εδωσα την συνηθη για Β κατηγορίας βιβλία προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αναλάβω όποιον ταξιτζή προαιρετικά μπει σε Γ' κατηγορία.. αλλιώς δεν ασχολούμαι. smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αναλάβω όποιον ταξιτζή προαιρετικά μπει σε Γ' κατηγορία.. αλλιώς δεν ασχολούμαι. smile.gif

ε.. αφου θα ειναι Γ κατηγοριας θα εχουν λαβει ηδη προσφορα απο τον λογιστη που διατηρει τραπεζακι στο βενζιναδικο για τα διπλασια δηλαδη 50 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε μεγα θεμα οι αμοιβες για τα ταξι και δεν καταλαβαινω, γιατι το προβλημα υπαρχει χρονια με τις λαικες αγορες , φορτηγα κ.λ.π. οπου ισχυουν αμοιβες 30 ευρω το τριμηνο και οχι σε περιοδο υποτιθεται κρισης.

Μπορει καποιος να μας προστατεψει απ ολους αυτους που βλεπουν τα σωματεια και τα ραδιοταξι σαν λακκους με λεφτα ? ( ναι ετσι οπως σας το λεω)

Παρτε το αποφαση, οσοι θελουν να ασχοληθουν , αυτες ειναι οι αμοιβες.

Οσοι δεν εχουν αναγκη ή δεν εχουν αλλους λογους , δεν χρειαζεται να μπλεξουν με πολλους. Λιγοι και καλοι ....γιατι ειναι μπλεξιμο οι ταριφες ...(απο πολλες αποψεις)

Εμενα με απασχολησε παρα πολυ γιατι εκ των πραγματων θα ασχοληθω.

Αμοιβες δεν εχω πει και ετσι η προσελευσης μονο αθροα δεν ειναι tongue.gif

αλλα ξερω οτι θα ειναι κοντα σε αυτες του σωματειου, ελπιζω οχι πολυ κοντα.

Δυστυχως ...

Ελπιζω στο μελλον να ισορροπησει η κατασταση...

ελπιζω, αλλα δεν πιστευω πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QUOTE(hrfasoul @ Mar 30 2009, 08:42 AM) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΘΙΧΤΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΕΑΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΔΕΝ "ΕΠΙΤΡΕΠΑΝΕ" (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ Κ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ Κ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΕΜΙΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΣΟΥΖΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΟΥ

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε.. αφου θα ειναι Γ κατηγοριας θα εχουν λαβει ηδη προσφορα απο τον λογιστη που διατηρει τραπεζακι στο βενζιναδικο για τα διπλασια δηλαδη 50 ευρω

εγω ενα πραγμα ξερω σε τετοιου ειδους οικονομικης φυσεως κριση αυτοι που εχουν παντα δουλεια ειναι οι δικηγοροι

το φορολογικο συστημα στην ελλαδα ειναι τοσο πολυπλοκο που ουτε οι ιδιοι δεν το καταλαβαινουν στο υπουργειο

και εμεις δεν το εκμεταλευομαστε για να εχουμε και εμεις δουλεια. Οσο αναφορα με τις αμοιβες μας κυριες και κυριοι

συναδελφοι ελευθεροι επαγγελματιες ειμαστε σε μια ελυθερη αγορα.Και μην μου πειτε οτι χρεωνεται τους πελατες σας αναλογα

με το πτυχιο που εχει ο καθενας μας γιατι θα βαλω τα γελια.

Το προβλημα στις αμοιβες ειναι ενα και μοναδικο ...καποιοι συναδελφοι απο ελευθεριο επαγγελμα που ειμαστε το εχουν

καταντησει βιομηχανια χαρτου και χτυπανε οτι βρουν μπροστα τους ετσι και αλλιως δεν ασχολουνται οι ιδιοι αλλα

ολα αυτα τα παιδια που βγηκαν τωρα στην αγορα . Εγω προσωπικα δεν κανω ουτε δηλωσεις σε περαστικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε.. αφου θα ειναι Γ κατηγοριας θα εχουν λαβει ηδη προσφορα απο τον λογιστη που διατηρει τραπεζακι στο βενζιναδικο για τα διπλασια δηλαδη 50 ευρω

Νινα ,

ειμαι σιγουρη οτι ειναι σχημα λογου το τραπεζακι που λες , εξω απ το βενζιναδικο.

Δεν ξερω γιατι, παντα σεβομουν αυτους τους ανθρωπους που συνηθως ηταν και ηλικιωμενοι, που στηνανε τραπεζακι εξω απο το ΙΚΑ και συμπληρωναν διαφορα χαρτια για να παρουν πενταροδεκαρες.

Επισης, μπορω να καταλαβω νεους ανθρωπους που απο αναγκη και επειδη δεν ξερουν, οτι αυτο δεν οδηγαει πουθενα, ριχνουν τις αμοιβες τους και ετσι την επαγγελματικη τους αξιοπρεπεια.

Ομως ειμαι σιγουρη οτι και συ ξερεις , οτι το μεγαλο κακο το κανουν καταξιωμενοι συναδελφοι, με τεραστια πελατολογια, που εχουν τον τροπο τους και λογικα δεν θα ειχαν κανενα λογο να ξεπεφτουν ετσι.

Δεν ξερω τι ειναι απληστια ? ασυνειδησια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................

Σε οποιοδήποτε επάγγελμα,όσο κατοχυρωμένο και να είναι,υπάρχουν και οι φτηνοί

και οι ακριβοί επαγγελματίες.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο κάθε επαγγελματίας,θα πρέπει να συνδιάζει γνώσεις,καλή

συμπεριφορά,ευγένεια,προθυμία και πολλά άλλα στοιχεία,που να μπορεί να εκτιμήσει

ο κάθε πελάτης.

Αν όμως ο πελάτης εκτιμά μόνο την τιμή και τίποτα άλλο,ε τότε τι να πούμε παραπέρα?

Συμφωνώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

name='lapbx' date='30 June 2010 - 03:15 PM' timestamp='1277900140' post='350455'

name='ΧΡΥΣΑ' date='23 November 2009 - 01:47 PM' timestamp='1258980443' post='326071'

(hrfasoul @ Mar 30 2009, 08:42 AM) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΘΙΧΤΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΕΑΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΔΕΝ "ΕΠΙΤΡΕΠΑΝΕ" (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΑ) ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ Κ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ Κ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΕΜΙΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΣΟΥΖΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΟΥ

ΒΧ

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα ,

τι ακριβώς θα κάνει η πιστοποίηση σε αυτούς τους κατεργάρηδες ???

Θα τους κλείσει τα γραφεία και θα τους στείλει στον γεροδιάολο ????

Θα τους θανατώσει μπροστά απο το κτίριο του ΟΕΕ το οποίο τους έδωσε τις άδειες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα ,

τι ακριβώς θα κάνει η πιστοποίηση σε αυτούς τους κατεργάρηδες ???

Θα τους κλείσει τα γραφεία και θα τους στείλει στον γεροδιάολο ????

Θα τους θανατώσει μπροστά απο το κτίριο του ΟΕΕ το οποίο τους έδωσε τις άδειες???

Θα τους κάνει να πληρώνουν, κάθε χρόνο, συνδρομή πιστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιοδήποτε επάγγελμα,όσο κατοχυρωμένο και να είναι,υπάρχουν και οι φτηνοί

και οι ακριβοί επαγγελματίες.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο κάθε επαγγελματίας,θα πρέπει να συνδιάζει γνώσεις,καλή

συμπεριφορά,ευγένεια,προθυμία και πολλά άλλα στοιχεία,που να μπορεί να εκτιμήσει

ο κάθε πελάτης.

Αν όμως ο πελάτης εκτιμά μόνο την τιμή και τίποτα άλλο,ε τότε τι να πούμε παραπέρα?

Βαγγελη μου και συ Κωνσταντινε μου που συμφωνεις (και ποιος δεν θα συμφωνουσε αλλωστε )

αυτος που περιγραφετε ειναι ενας ομορφος κοσμος αγγελικα πλασμενος , που εαν ζητε σε εναν τετοιο, πραγματικα σας ζηλευω .

Εγω τον ονειρευτηκα οταν ξεκινουσα, πλην ομως δεν τον βρηκα πουθενα στην πορεια.

ΥΓ . ουυυφφφ τι τη θελανε την παραταση ? χαλαρωσα και μελαγχολησα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Δεν ξερω πόσο επικαιρο και πόσο ευστοχα είναι χρονικά να το τοποθετήσω και πάλι αλλα θεωρω ότι ειναι η καταλληλη εποχη για νηφάλια αναπροσαρμογή των τιμών των Λογιστικών Υπηρεσιών απο ολους τους Λογιστές.

Λογική αλλά ξεκαθαρη αύξηση των αμοιβών για κάθε λογιστική εργασία.Αποτελεί το σημαντικότερο βήμα για την ουσιαστική ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ του επαγγέλματος.

Είσαι Ακριβός ? σε σέβονται σε εκτιμούν και δεν ζητάνε συνεχώς τον ουρανό με τα άστρα ! Πιστεύω πανελλαδικα να υπάρχει συντονισμός και ενιαία πολιτική αύξησης των τιμών.Είναι η ώρα που εμείς θα τοποθετήσουμε τον εαυτό και το επάγγελμα μας εκει που του αρμόζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν εχω ακουσει απο κανεναν εμπειρο,λιγοτερο εμπειρο η απειρο συναδελφο ειναι το εξης;εδω βασει νομου πολλα κλειστα επαγγελματα θ ανοιξουν κι εμεις που ειμαστε ηδη ανοιχτο θα κλεισουμε?και πως μπορει να γινει αυτο οταν το ευρος σπουδων στον κλαδο-προσοχη οχι των γνωσεων-ειναι χαοτικο?τι εμποδιζει εναν αποφοιτο λυκειου και μετεπειτα ενος ιεκ ενος χρονου με στοχειωδεις γνωσεις λογιστικων να ζητησει 15 ευρω για β κατηγοριας την στιγμη που δεδομενων των σπουδων του και του βιογραφικου του δεν θα ειχε και ιδιαιτερες απαιτησεις οπου κι αν δουλευε ακομα και σαν υπαλληλος?αυτο ειναι αναφορα προς τους νεους λογιστες αυτης της κατηγοριας!

πως μπορει να εκτιμησει την αξια της εργασιας του την στιγμη που ειναι πολυ χαμηλη η αξια του βιογραφικου και των προτερων σπουδων του?ΜΟΝΟ με αποκλεισμο εισοδου σε μια κατηγορια ''λογιστων'' μπορει να γινει αυτο!μονο αν ο λογιστης θεωρηθει επιστημονας θα ανεβει το κυρος της εργασιας και κατ επεκταση των αμοιβων του.ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια ν αγαπιομαστε!απο κει και περα κοιταμε και τις γνωσεις πλεον και την ποιοτητα εργασιας του καθως και ολα τα υπολοιπα του καθενος που θα τον καθιστουν ανταγωνιστικο η μη ,μεσα ομως σ ενα επαγγελμα πραγματικων επιστημονων λογιστων!δεν ξερω δικηγορο και γιατρο με πτυχιο ιατρικης ενος χρονου απο ιεκ!το αν αυτο ειναι θεμιτο ας το κρινουν αλλοι!εγω απλα σχολιασα αυτο που ολοι φαινεται οτι αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι!γεια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φίλε ΧΑΛΚΙΔΕΕ καμμιά αντίρρηση αλλά τουλάχιστον οι λογιστές που ξέρω και ανάμεσα τους και η αφεντιά μου , με ενοίκιο γραφείου - τεβε - υπάλληλο - ικα - έξοδα γραφείου - τηλέφωνα - δεη - υπολογιστές - προγράμματα - βιβλία - συνδρομές - κτλ. δεν υπήρχε περίπτωση να μπορούμε να επιβιώσουμε με 30 ευρώ ... γι αυτό σου λέω όταν είσαι οργανωμένος λογιστής (όσο μπορείς να είσαι) έχεις και την λογική απαίτηση αλλά κυρίως λόγω των αναγκών σου , να πληρωθείς , δεν μπορείς να δουλέυεις τζάμπα για να κάνει ο όλλος την δουλειά του. Συμφωνείς μέχρι εδώ.? Και μην νομίζεις ότι και εγώ το καταφέρνω πάντα , έχουμε και τις ζημιές μας και τις φύρες μας και πελάτες που να τους "γλύφεις" και να μην είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Γι αυτό είπα για τιμές αξιοπρεπείς και κάποια επίσημη πιστοποίηση για μας , και όχι να είμαστε μόνο φοροκουβαλητές του κράτους. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΗΓΟΡΙΑ ΜΟΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...