Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΘΕΣΗ

ΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ & ΘΕΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (21) ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ-ΦΠΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ-ΕΡΓΑΤΙΚΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ-

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ) ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ 50%...ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ

ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ...

Εξακολουθώ να διαβάζω παράλογα πράγματα αντιλήψεις και απαιτήσεις . Να ρωτήσω κάτι βρε Νίκο, είδες κανένα δικηγόρο να γνωρίζει όλη την ελληνική νομολογία , γιατρό παντογνώστη που να ασχολείται με τα πάντα, ψυχολόγο , δάσκαλο να διδάσκει τα πάντα , προπονητή να προπονεί από ποδοσφαίρου μέχρι σκοποβολή , η μήπως είδες εφοριακό να γνωρίζει τα πάντα ;

Επειδή έχεις 21 χρόνια στο επάγγελμα δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συμφωνούμε κιόλας με τις αντιλήψεις σου . Η λειτουργία του ανθρωπινού εγκεφάλου είναι τέτοια που να θυμάται αυτά τα οποία χρειάζεται και χρησιμοποίει περισσότερο και τακτικά. Τι να κάνουμε ήμαστε ατελείς όντα. Τώρα εάν εσύ χρησιμοποιείς καθημερινά όλοι την γκάμα και των περιπτώσεων του ΚΒΣ-ΚΦΠΑ- ΕΓΛΣ-Εμπορικού Δικαίου ? Εμπράγματου ? Κληρονομικού ? τότε συγχαρητήρια. Πες μας πως το καταφέρνεις και ίσως κάποτε η ανθρωπότητα στο αναγνωρίσει ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ε οχι και πολλους......

Το θεμα ειναι, αν ειναι δυνατον ενας νορμαλ νους, να μην ειναι συνειδητοποιημενος ...

απο την αλλη ομως οι περισσοτεροι, εχουν ενα καμματι ή ενα αντικειμενο μεγαλο ή μικρο, που το κατεχουν ισως και στο 100% και αυτο ειναι πιο σημαντικο και πιο ρεαλιστικο απο το να αξιωνουμε να γινουμε φωτεινοι παντογνωστες.

Συγγνώμη βρε Χρύσα, έχεις δεί ανάμεσα στους συμμετέχοντες του φόρουμ να υπάρχουν άτομα που αξιώνουν να γίνουν φωτεινοί παντογνώστες ? Γιατί εγω το αντίθετο έχω καταλάβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη βρε Χρύσα, έχεις δεί ανάμεσα στους συμμετέχοντες του φόρουμ να υπάρχουν άτομα που αξιώνουν να γίνουν φωτεινοί παντογνώστες ? Γιατί εγω το αντίθετο έχω καταλάβει .

Συγχωρεμενος να πω .....μαλλον δεν ταιριαζει :P

δεν ξερω τι καταλαβες...ειχα στο μυαλο μου τις συνθηκες που μας θελουν να ξερουμε τα παντα και που μερικοι απο μας ισως παρασυρομαστε σε αυτη την παγιδα. Δεν εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΤΙΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και αφορά καθαρά τη δουλειά μας.

Αν λάβουμε υπόψι ότι μηχανικοί και δικηγόροι τα έχουν καταφέρει μια χαρα γιατί εμείς οι λογιστές δε μπορούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε FAFOUTIS δεν μου είπαν γιατί έφυγαν , μου τα μάσαγαν κάτι για πρόστιμα και τέτοια και ότι η υπάλληλος του ενός τους πήρε το ΦΠΑ και την ψάχνουν στην Νικολούλη (που λέει ο λόγος).Οι απίθανοι που σας έλεγα.

Πριν από δέκα περίπου χρόνια,άκουσα στον αυτόματο τηλεφωνητή του γραφείου μου,μιά απελπισμένη

φωνή που με παρακαλούσε να συναντηθούμε για να μου εξηγήσει ένα σοβαρό πρόβλημα που είχε.

Αφού επικοινώνησα μαζί της,κλείσαμε ραντεβού την επαύριο να περάσω από την βιοτεχνία της,για να

τα λέγαμε από κοντά.

Αφού συναντηθήκαμε,μου ανάφερε επακριβώς το πρόβλημα που της έτυχε. Η λογίστριά της δεν απέδωσε

ποτέ πάνω από το 10% του πραγματικού ΦΠΑ,δεν απέδωσε ποτέ τον πραγματικό ΦΜΥ-ΧΜΥ και υπέβαλε

μόνο τις "ανώδυνες" δηλώσεις.

Αυτή η δουλειά όσο και να σας φαίνεται παράξενο,κράτησε πέντε χρόνια,στα οποία η λογίστρια είχε

αποκομίσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό,αν υπολογίσουμε ότι η βιοτεχνία της απασχολούσε οκτώ άτομα

και ο ΦΠΑ που έπρεπε να πληρώνει κάθε δίμηνο,αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 1,5 εκατομμύριο δρχ.

Το ρεζουμέ τώρα.

Δεν θα σας αναλύσω τώρα,για το πως κατάφερε η λογίστρια από το Μενίδι,που πήγαινε,κατά τα λεγόμενα

της ιδιοκτήτριας, τουλάχιστον δύο φορές την βδομάδα στην επιχείρηση στα Πατήσια,να αποφύγει όλες τις

"στραβές" αυτά τα χρόνια,αλλά θα σας πω το ποσό που μου ανάφερε ότι την πλήρωνε.

Κυρίες και κύριοι της έδινε 10.000 δρχ τον μήνα (έτσι τουλάχιστον είπε σε μένα)

Όταν της είπα ότι τις 10.000 δρχ.τις έτρωγε μόνο στην βενζίνη και πως έπρεπε να την "ψυλλιαστεί" την

δουλειά,μου απάντησε,ότι της έδωσε,όσα της ζήτησε και πως δεν σκέφτηκε ότι τα λεφτά ήταν λίγα?????.

Πάμε τώρα στο άλλο τρελό.

Αφού λοιπόν συζητήσαμε λίγο την κατάσταση και της εξήγησα ότι για να συνεφέρουμε όλες αυτές τις

εκκρεμότητες θα έπρεπε να διανύσουμε πολύ δρόμο,τι νομίζετε ότι μου απάντησε::::

Ναι αλλά να μη μου πάρετε πάνω από 100.000 δρχ. (εννοούσε για όλη την δουλειά και όχι την μηνιαία

αμοιβή).

Ακόμα τρέχω. (σαφώς και βρήκα ευγενικό τρόπο να μην αναλάβω την "δουλειά"χωρίς να την προσβάλω)

Όχι ότι κάνω τον έξυπνο,διότι "κρατάω" κάποια βιβλία χωρίς να παίρνω καν αμοιβή,επειδή υπάρχουν και

κάποιοι επιχειρηματίες μόνο κατ' όνομα,που πιστεύω ότι όλοι έχετε κάποιους κατά νου,αλλά σε καμμία

περίπτωση δεν πρέπει εμείς οι ίδιοι,να αυτοξεφτιλιζόμαστε με παρόμοιου είδους επιχειρηματίες που δεν

σέβονται την δουλειά και τον κόπο μας.

Τότε πιθανώς να καταλάβουν την αξία που έχει ο σωστός λογιστής.

Αυτά για τους νέους συνάδελφους,διότι οι παλαιοί,ότι ήταν να κάνουμε,καλό ή κακό,το κάναμε και δεν

υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την ρότα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και αφορά καθαρά τη δουλειά μας.

Αν λάβουμε υπόψι ότι μηχανικοί και δικηγόροι τα έχουν καταφέρει μια χαρα γιατί εμείς οι λογιστές δε μπορούμε?

Θέλω να πω κάτι . Εχεις δει ποτέ σε κάποιο δικηγορικό γραφείο την παρακάτω επιγραφή ? "Δικηγορικό γραφείο, Ασφάλειες, Δάνεια, Προγράμματα επιχορηγήσεων, φωτοαντίγραφα , υπεύθυνες δηλώσεις , κλπ κλπ" ? Αν τη δείς θα καταλάβεις πως η κατοχύρωση της δουλειάς μας ξεκινά πρώτα απο τη δική μας νοοτροπία και συμπεριφορά και μετά απο τη συλλογική δράση . Όσο αυτή κινείται σε λάθος πλαίσια τόσο θα μετατίθεται εις τας Ελληνικάς καλένδας η κατοχύρωση του επαγγέλματός μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να διαβάζω παράλογα πράγματα αντιλήψεις και απαιτήσεις . Να ρωτήσω κάτι βρε Νίκο, είδες κανένα δικηγόρο να γνωρίζει όλη την ελληνική νομολογία , γιατρό παντογνώστη που να ασχολείται με τα πάντα, ψυχολόγο , δάσκαλο να διδάσκει τα πάντα , προπονητή να προπονεί από ποδοσφαίρου μέχρι σκοποβολή , η μήπως είδες εφοριακό να γνωρίζει τα πάντα ;

Επειδή έχεις 21 χρόνια στο επάγγελμα δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συμφωνούμε κιόλας με τις αντιλήψεις σου . Η λειτουργία του ανθρωπινού εγκεφάλου είναι τέτοια που να θυμάται αυτά τα οποία χρειάζεται και χρησιμοποίει περισσότερο και τακτικά. Τι να κάνουμε ήμαστε ατελείς όντα. Τώρα εάν εσύ χρησιμοποιείς καθημερινά όλοι την γκάμα και των περιπτώσεων του ΚΒΣ-ΚΦΠΑ- ΕΓΛΣ-Εμπορικού Δικαίου ? Εμπράγματου ? Κληρονομικού ? τότε συγχαρητήρια. Πες μας πως το καταφέρνεις και ίσως κάποτε η ανθρωπότητα στο αναγνωρίσει ... :P

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΟΥΤΕ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.. ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΣΥ ΕΙΠΑΣ.

ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΔΙΚΙΑΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΑΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΤΕ KAI MOY THN "ΠΕΦΤΟΥΝ" ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

Διαβάζοντας σχεδόν όλο το topic, μένω με την εντύπωση πως

πριν να ξεκινήσουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας,

θα πρέπει προηγουμένως να τα έχουμε βρεί μεταξύ μας, μιας και μου φαίνεται πως υπάρχουν αρκετές διαφωνίες ανάμεσα μας.

Είμαι νέος συνάδελφος - ένα χρόνο που άνοιξα το γραφείο μου - και μου έχουν δημιουργηθεί διάφορες απορίες.

Μία από αυτές είναι γιατί πληρώνω το οικονομικό επιμελητήριο (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ, συγνώμη .... ΑΤΕΙ).

Το αναφέρω αυτό για να καταλήξω στο πως εδώ δεν καταφέρνουμε να βγάλουμε άκρη - σαν κλάδος -

με αυτούς που τους πληρώνουμε, θα βγάλουμε άκρη με αυτούς που μας πληρώνουνε?

Στο θέμα του topic τώρα.

Τα προβλήματα του κλάδου μας σίγουρα είναι πολλά και νομίζω πολυπλοκα. Δεν πιστεύω πως το πρωταρχικό είναι η τιμολόγηση των υπηρεσιών μας. Βασικό ίσως. Βάση την προσωπική μου εμπειρία, την μικρή ειναι η αλήθεια, διαπίστωσα πως ο πελάτης δυσκολεύεται, δεν θέλει , μερικές φορές αδυνατεί να καταλάβει γιατί του ζητάω το Χ ποσό.

Είναι όμως στο χέρι μου να του εξηγήσω, να τον πείσω , να του αποδείξω πως τα αξίζω.

Αν δεν τα καταφέρω βέβαια τον έχασα πιθανόν από πελάτη.

Τραγικό για εμένα και μάλιστα μία περίοδο που και το ένα Ευρώ μου λείπεται.

Αποφάσισα όμως πως για να αξίζει να συνεχίσω να δουλεύω πάνω σε αυτό που έμαθα και για το όποίο ο πατέρας μου ξόδεψε αρκετά χρήματα θα πρέπει να αμοίβομαι όπως ΕΓΩ νομίζω.

Σε αυτό το ΕΓΩ κατέληξα όταν ένας από τους παλαιότερους συναδέλφους της πόλης μου, σε συζήτηση μαζί του και ερώτησή μου για το πως θα μπορέσουμε να θέσουμε μία βάση για τις τιμές των Ε1 φέτος μου απάντησε

<<πάρε ότι σε φωτίσει ο Θεός>>, κατά λέξη.

Με την ελπίδα πως στην αγορά διαχρονικά αντέχει αυτός που αξίζει και όχι ο φτηνότερος θα συνεχίσω σε αυτό το δρόμο.

Εξάλου ο σοφός λαός μας έχει αποφανθεί από παλιά. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Και κάτι τελευταίο. Είναι άτοπο νομίζω να πέρνουμε σαν μετρο σύγκρισης μαζί μας τους δικηγόρους ή τους μηχανικούς. Όταν γίνουμε και εμείς υπουργοί ή βουλευτές τότε ίσως να μπορούμε να συγκριθούμε μαζί τους όσον αφορά τα προνόμια του κάθε κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάντι σας έφαγε τόσα χρόνια ρεεεεεε!!!!!! B):):D

Εχεις δεί πολλα γραφεία με ο,τι ανεφερες;;;;;; Εγω εχω δεί τα γραφεια των Forrester στην τόλμη και γοητεία!!!! ( ΑΑΑ-ναι - και στα Santa Barbara/Dallas !!! )

Δε βλέπω κανένα συμβολαιογραφείο με υποδοχη κλπ κλπ..Ακόμα και να έχουν, η ταρίφα δεν αλλάζει!...Ξυπνάτε λίγο!..Έλεος δηλαδή...Πόσο ποιο χύμα να τα πώ;;; Εγω δεν έχω πρόβλημα - τα λέω - εσείς δεν ξέρω πώς θα αντιδράσετε :P :P

Αλλα και στραβά να το πάρετε - πάλι η ίδια μαλακία θα ισχύει!..θα είμαστε απο τους κλάδους που κάνει ό,τι κάνει σχεδόν όλη η Ελλάδα: Κάθεται κάτω απο το σκεπάρνι και κλέγεται οτι 8θα πέσει στο κεφάλι του!!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κάτι ακόμα...κάπου πιο πάνω διάβασα κάτι του στυλ

"αφου τα λογιστικά γραφεία εχουν αποφοιτους λυκείου..."..κλπ κλπ σχετικά με το ποιοί κάνουν τις χαμαλοδουλειές/ενημερώσεις/καταχωρήσεις δηλώσεων κλπ ( με αποτέλεσμα χαμηλότερες χρεώσεις απ' οτι δικαιούμαστε...

Δηλαδη βρε...συνάδελφε...για πές μας....Εσύ εχεις λογιστές Α' τάξης με πολυετή εμπειρία;;;

και κάτι ακόμα...

αντε και να πάρω για όλες αυτες τις δουλείες, κάποιον έμπειρο....ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΙ ΤΗ ΡΙΜΑΔΟΧΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και πώς θα γίνει κάποιος εμπειρος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Κατευθείαν απο τη σχολή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

( Αυτά για τους αποφοιτους/φοιτητες κάποιας οικονομικής σχολής)

Τωρα για τους απόφοιτους λυκείου....

...μάλλον με αυτή τη στάση/αποψη, προτιμας/ατε τα παιδιά σας :

α) να κάνουν μια δουλειά σερβιτόρου ( χρυσή και άγια αλλα πόσοι θα βγάλουν χαρτζιλίκη απο αυτη τη δουλεια επιτέλους;:P

β) να αράζουν σε κάποια καφετέρια και να τρώνε τα λεφτά σας αφου δεν υπάρχει άλλος χώρος για σερβιτόρους...( δε βαριέσαι - Ελλάδα είμαστε - η λέξη απογαλακτισμός δεν υπάρχει!!! )

Κ ομως εχω δει κ πολυτελη γραφεια λογιστων σε πληροφορω.

Κ ομως εγω ειμαι λογιστρια Α' ταξης με πολυετη εμπειρια κ δουλευω υπαλληλος σε λογιστες Β' ταξης. Βεβαια ειμαι στα ορια της τρελας κ της παραιτησης γιατι ενω ειμαστε ενα απο τα μεγαλυτερα γραφεια του νομου (δουλευουμε 4 πτυχιουχοι) κ παρεχουμε τις καλυτερες υπηρεσιες εχουμε τις χαμηλοτερες τιμες κατι που με εξοργιζει αφανταστα γιατι ειναι σαν μην σεβεσαι/εκτιμας τον εαυτο σου. Οχι μονο χαλαμε την πιατσα αλλα μας λενε κ μ....κες οι συναδελφοι μερικοι εκ των οποιων δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα (κ μου τηλφωνουν για καθε τι απλο) αλλα χρεωνουν τριπλες τιμες σε σχεση μ' εμας. Να μην μιλησω για τον αθλιο χωρο εργασιας τα παλια επιπλα, τις στοιβες χαρτουρας κ σκονης , την αθλια συμπεριφορα πελατων. Εχω διωξει πελατες που δεν πληρωναν χρονια κ κλαυτηκαν στα αφεντικα και τους ξαναπηραν ελεος.

Αντε πες να φυγω κ να ανοιξω δικο μου ολοι οι αθλιοι κ φτηνιαρηδες θα ρθουν γιατι κανεις δεν ξερει να εκτιμα τους καλους λογιστες κ δυστυχως μερικα πραγματα δεν πληρωνονται σε χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το "πρόβλημα" σε άλλη βάση, αν μου επιτρέπετε?

Όλα τα "κλειστά" επαγγέλματα έχουν καταφέρει να κάνουν μόνο τη δουλειά τους, αυστηρά και μόνο. Για μένα αυτό είναι σημαντικότερο από τον καθορισμό των τιμών.

Εξηγούμαι και πως το αντιλαμβάνομαι. Ο συμβολαιογράφος συντάσει τα συβόλαια, και πληρώνεται γι αυτό.

Ε9? Κτηματολόγιο? Ποιός θα το κάνει?

Ο "κακομοίρης" ο λογιστής.

Άντε να να κάνουμε μια δουλειά που δεν είναι δική μας, μας την χρέωσαν και ψάχνουμε να δούμε πως θα την κοστολογήσουμε για να βγάλουμε τουλάχιστον το κόπο μας.

Και στο κάτω κάτω ας κάνει κάτι και αυτό το ακατανόμαστο Δημόσιο.

Αν θέλουν να κάνουν κτηματολόγιο, ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο και άλλα τέτοια κουραφέξαλα, να ψαχτεί μόνο του γιατί εκτος το οτι μας κουράζουν μας εκνευρίζουν κιόλας.

Κάποτε είχε εξαγγελθεί και ένα πρόγραμμα Σύζευξις.

Είμαι σίγουρος ότι θα τεθεί σε εφαρμογή για να επαληθεύσει όλα τα στραβά και πρόχειρα της κάθε υπηρεσίας.

Ααα, το ξέχασα, διαδικασία ηλεκτροδότησης γιατί δεν την κάνουν οι μηχανικοί και μας "ζαλίζουν"?

Ααα, το ξέχασα, είναι "κλειστό" επάγγελμα.

Πολύ καλημέρα σε όλους σας.

Μ.Α.Χ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από δέκα περίπου χρόνια,άκουσα στον αυτόματο τηλεφωνητή του γραφείου μου,μιά απελπισμένη

φωνή που με παρακαλούσε να συναντηθούμε για να μου εξηγήσει ένα σοβαρό πρόβλημα που είχε.

Αφού επικοινώνησα μαζί της,κλείσαμε ραντεβού την επαύριο να περάσω από την βιοτεχνία της,για να

τα λέγαμε από κοντά.

Αφού συναντηθήκαμε,μου ανάφερε επακριβώς το πρόβλημα που της έτυχε. Η λογίστριά της δεν απέδωσε

ποτέ πάνω από το 10% του πραγματικού ΦΠΑ,δεν απέδωσε ποτέ τον πραγματικό ΦΜΥ-ΧΜΥ και υπέβαλε

μόνο τις "ανώδυνες" δηλώσεις.

Αυτή η δουλειά όσο και να σας φαίνεται παράξενο,κράτησε πέντε χρόνια,στα οποία η λογίστρια είχε

αποκομίσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό,αν υπολογίσουμε ότι η βιοτεχνία της απασχολούσε οκτώ άτομα

και ο ΦΠΑ που έπρεπε να πληρώνει κάθε δίμηνο,αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 1,5 εκατομμύριο δρχ.

Το ρεζουμέ τώρα.

Δεν θα σας αναλύσω τώρα,για το πως κατάφερε η λογίστρια από το Μενίδι,που πήγαινε,κατά τα λεγόμενα

της ιδιοκτήτριας, τουλάχιστον δύο φορές την βδομάδα στην επιχείρηση στα Πατήσια,να αποφύγει όλες τις

"στραβές" αυτά τα χρόνια,αλλά θα σας πω το ποσό που μου ανάφερε ότι την πλήρωνε.

Κυρίες και κύριοι της έδινε 10.000 δρχ τον μήνα (έτσι τουλάχιστον είπε σε μένα)

Όταν της είπα ότι τις 10.000 δρχ.τις έτρωγε μόνο στην βενζίνη και πως έπρεπε να την "ψυλλιαστεί" την

δουλειά,μου απάντησε,ότι της έδωσε,όσα της ζήτησε και πως δεν σκέφτηκε ότι τα λεφτά ήταν λίγα?????.

Πάμε τώρα στο άλλο τρελό.

Αφού λοιπόν συζητήσαμε λίγο την κατάσταση και της εξήγησα ότι για να συνεφέρουμε όλες αυτές τις

εκκρεμότητες θα έπρεπε να διανύσουμε πολύ δρόμο,τι νομίζετε ότι μου απάντησε::::

Ναι αλλά να μη μου πάρετε πάνω από 100.000 δρχ. (εννοούσε για όλη την δουλειά και όχι την μηνιαία

αμοιβή).

Ακόμα τρέχω. (σαφώς και βρήκα ευγενικό τρόπο να μην αναλάβω την "δουλειά"χωρίς να την προσβάλω)

Όχι ότι κάνω τον έξυπνο,διότι "κρατάω" κάποια βιβλία χωρίς να παίρνω καν αμοιβή,επειδή υπάρχουν και

κάποιοι επιχειρηματίες μόνο κατ' όνομα,που πιστεύω ότι όλοι έχετε κάποιους κατά νου,αλλά σε καμμία

περίπτωση δεν πρέπει εμείς οι ίδιοι,να αυτοξεφτιλιζόμαστε με παρόμοιου είδους επιχειρηματίες που δεν

σέβονται την δουλειά και τον κόπο μας.

Τότε πιθανώς να καταλάβουν την αξία που έχει ο σωστός λογιστής.

Αυτά για τους νέους συνάδελφους,διότι οι παλαιοί,ότι ήταν να κάνουμε,καλό ή κακό,το κάναμε και δεν

υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την ρότα μας.

Συναδελφε FAFOUTI, αναλογη περιπτωση είχα προ διετιας και εγω.

Μόνο που εγω έκανα το λαθος να αναλαβω να τακτοποιησω τις εκκρεμότητες της "κυρίας", εξάλλου συμφωνήσαμε και στο οικονομικό ,χωρις καμια προθεση για παζάρεμα!

Υποβάλλαμε ολα τα εκπροθεσμα χρεωστικα ΦΠΑ,τα πιστωτικα τα ειχε υποβαλλει η προηγουμενη "λογιστρια" , συγκεντρωτικες, ΦΜΥ,των τελευταιων τριων ετων, τακτοποιησαμε ΙΚΑ, επιθεωρηση εργασιας και οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης μου εδωσε τα μισα λεφτα...

Οπως μου εξηγησε επειδη ηταν απο την Ρωσια-οκτω χρονια στην ελλαδα- δεν καταλαβαινε καλα ελληνικα και παρανοησε για το υψος της αμοιβης μου.... B)

Η συνεργασια μας συνεχιστηκε για τρεις μηνες ακομη, στους οποιους συνεχως μπερδευοταν με το υψος της αμοιβης μου...βεβαια παντα προς τα κατω ποτε προς τα πανω.... :)

Ε τελικα, την εστειλα στον ..... δασκαλο ελληνικων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε FAFOUTI, αναλογη περιπτωση είχα προ διετιας και εγω.

Μόνο που εγω έκανα το λαθος να αναλαβω να τακτοποιησω τις εκκρεμότητες της "κυρίας", εξάλλου συμφωνήσαμε και στο οικονομικό ,χωρις καμια προθεση για παζάρεμα!

Υποβάλλαμε ολα τα εκπροθεσμα χρεωστικα ΦΠΑ,τα πιστωτικα τα ειχε υποβαλλει η προηγουμενη "λογιστρια" , συγκεντρωτικες, ΦΜΥ,των τελευταιων τριων ετων, τακτοποιησαμε ΙΚΑ, επιθεωρηση εργασιας και οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης μου εδωσε τα μισα λεφτα...

Οπως μου εξηγησε επειδη ηταν απο την Ρωσια-οκτω χρονια στην ελλαδα- δεν καταλαβαινε καλα ελληνικα και παρανοησε για το υψος της αμοιβης μου.... :lol:

Η συνεργασια μας συνεχιστηκε για τρεις μηνες ακομη, στους οποιους συνεχως μπερδευοταν με το υψος της αμοιβης μου...βεβαια παντα προς τα κατω ποτε προς τα πανω.... :lol:

Ε τελικα, την εστειλα στον ..... δασκαλο ελληνικων :P

Αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να προσέχουν οι νέοι κυρίως συνάδελφοι και να σκέφτονται

πολύ πριν αποφασίσουν.Μη νομίσουν δηλαδή ότι βρήκαν πελάτη και θα οικονομίσουν.

Πριν απ' αυτούς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την έχουν "πληρώσει" αυτή τη φάμπρικα

αρκετοί συνάδελφοι.Να είσαστε πάντα ψυλιασμένοι όταν κάποιος πελάτης φεύγει από άλλο

συνάδελφο και έρχεται σε σας.Με λίγα λόγια να ψάχνεστε και όχι να τσιμπάτε το δόλωμα,

όπως ο χάνος.

Με αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προπαντος μην τρωτε το παραμυθι οτι ολα τα φταιει ο προηγουμενος λογιστης.

Επικοινωνηστε μαζι του και δεν θα χασετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προπαντος μην τρωτε το παραμυθι οτι ολα τα φταιει ο προηγουμενος λογιστης.

Επικοινωνηστε μαζι του και δεν θα χασετε.

Ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εμφανίζεται νέος πελάτης ρωτάω γιατί έφυγε απ΄τον προηγούμενο λογιστή.

Η απάντησή του με κάνει να έχω την πρώτη εικόνα γι΄αυτόν. Τώρα για το τηλέφωνο

στον προηγούμενο συνάδελφο δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Όταν τον Μάρτιο ένας πελάτης μου μου είπε ότι πλέον θα του παρακολουθεί τα βιβλία

"η ξαδέλφη " του σκεφτόμουν ότι αν επικοινωνούσε μαζί μου (όχι η ξαδέλφη του φυσικά

αλλά ο νέος λογιστής) δεν ήταν δυνατόν να του πω "πρόσεχε γιατί αν του πεις

50,00 το μήνα και σε στέλνει εκτός απ΄τη ΔΟΥ και σε ΟΑΕΔ και σε επιμελητήρια

και διανοηθείς να του ζητήσεις κάτι παραπάνω θα βρεί την "ξαδέλφη" του.

Και όταν στην αρχή είσαι νέος και θέλεις να αποκτήσεις πελατεία, θα πας για να εξυπηρετήσεις

καταστάσεις και ανευ αμοιβής. Εγώ ως κορόιδο πήγα μία, πήγα δύο, κι όταν στον παραπάνω

του είπα: "Αφού η γυναίκα σου μπορεί να πάει στο Επιμελητήριο, στον ΟΑΕΔ (για επιδότηση )και στο ΤΕΒΕ

θέλεις να της πω τί να κάνει;- Όχι, θα πας εσύ. Εσύ είχες πάει όταν έκανα έναρξη στο Επιμελητήριο,

εσύ κάθε εξάμηνο δίνεις τις φωτοτυπίες στον ΟΑΕΔ για την επιδότηση, και αφού κινείσαι όλη μέρα

εσύ θα πας και στο ΤΕΒΕ γιατί η γυναίκα μου θα μπερδευτεί."

Κι όταν σε περίοδο δουλειάς τον εξυπηρέτησα τόλμησα να του ζητήσω (ενώ άλλες φορές δεν το έκανα)

50,00 για όλο αυτό. Μετά ήρθε "η ξαδέλφη" που ξέρει κάτι λίγα λογιστικά.

Τι να πεις στον επόμενο λογιστή, ότι του έπαιρνα 50,00 (συμπερ/νου και του ΦΠΑ) και του έκανα όλα αυτά;

Τί να πεις όμως και για κάποιους όταν τους λέω ότι για την δήλωση θέλω "τόσα" και μου δίνουν παραπάνω

και είναι και πολύ ευχαριστημένοι;

Τί να πεις όταν ο άλλος σου λέει "αν θα με εξυπηρετήσεις θα πληρωθείς " και αναγνωρίζει όλο το τρέξιμο

και τον κόπο;

Η αλήθεια είναι ότι όλοι την έχουμε πατήσει από κάποιους "καλοπληρωτές" και το σίγουρο είναι

δυστυχώς πως θα συνεχίσουμε να έχουμε τέτοια προβλήματα γιατί έτσι είναι η δουλειά μας .

Είμαστε σε διαρκή αγώνα και αγωνία αν ο επόμενος που θα ανοίξει την πόρτα του γραφείου

εκτός απ΄τα ψυχολογικά του και τα άλλα προβλήματά του που θα μας αναλύσει (έπρεπε να λαμβάνουμε και

επίδομα ψυχανάλυσης) φεύγοντας θα θυμηθεί να μας πληρώσει ότι χρωστάει απ΄τα προηγούμενα ή θα πρέπει

εμείς να το αναφέρουμε και να το ζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το θέμα, που αφορά όλους τους συναδέλφους (οχι μόνο των λογιστικών γραφείων) δεν περιορίζεται μόνο στις τιμολογήσεις και την ποιότητα υπηρεσίας προς τους πελάτες.Αφορά στο σύνολο της καθημερινής μας πρακτικής στην εργασία μας. Επίσης θεωρώ οτι είναι μοναδική ευκαιρία για τον κλάδο να αναβαθμιστεί στην υπόληψη της κοινωνίας αν υπαρχουν οι κανόνες και οι αρχές που θα διέπουν τις σχέσεις των εμπλεκόμενων μερών, ως προς :

  • Την εμπιστευτικότητα των λογιστών από τους πελάτες τους
  • Την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών και τις ευθύνες των λογιστών.
  • Τα αντικρουόμενα συμφέροντα (πχ η επιβολή των εταιριών για "αποτελέσματα" διαφορετικά από τα προκύπτοντα με βάση τις λογιστικές αρχές)
  • Τις "σχέσεις" των λογιστών με τους πελάτες τους (πχ μη πληρωμή οφειλής) και την εφορία
  • παροχές άλλων υπηρεσιών
  • Ηθικής φύσεως διλλήματα.

Αλλά και εαν υπάρξει κατόπιν συζήτησης(χλωμό το βλέπω, αφού ακόμα υπάρχουν ατέρμωνες συζητήσεις για το ποιός είναι "καλύτερος" μεταξύ μας, πχ ΑΕΙ - ΤΕΙ - ΙΕΚ, κλπ ) ή απευθείας υιοθέτηση άλλης χώρας κώδικα δεοντολογίας, δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα εάν είναι ουσιαστικά ανενεργός.

Και θα παραμείνει ανενεργός, εάν δεν υπάρξει ουσιαστική ενημέρωση όλων των συναδέλφων για τους κανόνες και τις ωφέλειες που μπορεί να χαρίσει στον κλάδο και σε ατομικό επίπεδο η εφαρμογή κώδικα, αλλά και μηχανισμός που θα ελέγχει την τήρηση του κώδικα, και θα επιβάλλει ποινές.

Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω οτι κάτι τέτοιο μπορεί να λειτουργήσει.Θα είναι άλλη μια περίπτωση όπου κάποιοι θα σέβονται και θα λειτουργούν με τους κανόνες, "χάνοντας" από πολλούς που θα παραβατούν αλλά κανένας δεν θα μπορεί να τους ελέγξει.

Από την άλλη μεριά υπάρχει η ισότητα της "αναρχίας" στον κλάδο.Ολοι μας κάνουμε οτι νομίζουμε, υποβαθμίζοντας ουσιαστικά το επάγγελμα :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εμφανίζεται νέος πελάτης ρωτάω γιατί έφυγε απ΄τον προηγούμενο λογιστή.

Η απάντησή του με κάνει να έχω την πρώτη εικόνα γι΄αυτόν. Τώρα για το τηλέφωνο

στον προηγούμενο συνάδελφο δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Όταν τον Μάρτιο ένας πελάτης μου μου είπε ότι πλέον θα του παρακολουθεί τα βιβλία

"η ξαδέλφη " του σκεφτόμουν ότι αν επικοινωνούσε μαζί μου (όχι η ξαδέλφη του φυσικά

αλλά ο νέος λογιστής) δεν ήταν δυνατόν να του πω "πρόσεχε γιατί αν του πεις

50,00 το μήνα και σε στέλνει εκτός απ΄τη ΔΟΥ και σε ΟΑΕΔ και σε επιμελητήρια

και διανοηθείς να του ζητήσεις κάτι παραπάνω θα βρεί την "ξαδέλφη" του.

........................

Τι να πεις στον επόμενο λογιστή, ότι του έπαιρνα 50,00 (συμπερ/νου και του ΦΠΑ) και του έκανα όλα αυτά;

Ελενα, επικοινωνια δεν ειναι μονο το παραπανω που περιγραφεις.

επικοινωνια ειναι επισης, να πεις : καλημερα, συναδελφε, ενταξει με οσα σου εστειλα ? ο,τι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.

ή : ευχαριστω για τον φακελο που μου εστειλες. Μια χαρα βλεπω να τα κρατουσες, αραγε τι προβλημα να ειχατε ?

οι σχεσεις μεταξυ μας, ειναι η βαση για πολλα απο τα προβληματα μας, πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FRANCHISING

Σε ενδιαφέρει το επάγγελμα του λογιστή;

Σε φοβίζει... η πολυνομία και πολυπλοκότητα των διαδικασιών και η αδιαλλαξία των δημοσίων υπηρεσιών;

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ!

Όπως, είναι γνωστό το επάγγελμα του λογιστή-φοροτέχνη παρόλο που είναι πάντα απαραίτητο στην αγορά και απευθύνεται σε όλους, μαστίζεται από διάφορα προβλήματα όπως είναι η πολυνομία και πολυπλοκότητα των διαδικασιών, η αδιαλλαξία των δημοσίων υπηρεσιών, οι συνεχείς αλλαγές της φορολογικής και εργατικής νομοθεσίας, η αδιευκρίνιστη ερμηνεία των αποφάσεων καθώς και το νομικό πλαίσιο που ρυθμίζει το επάγγελμα (τάξεις αδειών, υπογραφές, ευθύνες λογιστών και άλλα).

H ...... ΕΠΕ βιώνοντας τα προβλήματα του χώρου, που πολλές φορές αφήνουν έξω από το επάγγελμα του λογιστή τους νέους ανθρώπους, δημιούργησε ένα concept, που καλύπτει όλα τα θέματα που προκύπτουν και ταυτόχρονα αποτελεί μια αποδοτική επένδυση.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ!!!

Συγκεκριμένα η εταιρεία προσφέρει στους δικαιοδόχους της μοναδικά προνόμια όπως ηλεκτρονική και τηλεφωνική υποστήριξη, βάση δεδομένων με παραδείγματα και υποδείγματα δηλώσεων, εργαλεία υπολογισμού φόρων και τελών, εκπαίδευση σε πραγματικές συνθήκες, σεμινάρια για κάθε περίπτωση, υποστήριξη σε «δύσκολες» υποθέσεις με παρουσία στο χώρο του πελάτη, τελευταίας τεχνολογίας εξοπλισμό και λογισμικό, αποκλειστικότητα περιοχής και φυσικά την κάλυψη και υποστήριξη που απαιτείται για την άσκηση του επαγγέλματος βάσει των προϋποθέσεων του νόμου για το επάγγελμα του Λογιστή – Φοροτέχνη. Επίσης, του διαθέτει πρόσβαση σε ένα ευρύ δίκτυο συνεργατών, ορκωτών ελεγκτών, νομικών συμβούλων-δικηγόρων, συμβούλων επιχειρήσεων και εν γένει πολλών ειδικοτήτων που απαιτούν οι σύγχρονες επιχειρήσεις. Τέλος, κάθε λογιστικό γραφείο ..............μπορεί να είναι ONLINE τόσο με την κεντρική εταιρεία για παροχή βοήθειας όσο και με τους πελάτες του για την παρακολούθηση των βιβλίων τους.

Η επένδυση απαιτεί κατάστημα μέχρι 50 τ.μ. και είναι αρκετά μικρής αξίας η οποία αποσβένεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Η ...................παραδίδει στους δικαιοδόχους τα καταστήματα με «το κλειδί στο χέρι». Η μόνη προϋπόθεση για την επένδυση είναι ο δικαιοδόχος να έχει βασικές γνώσεις λογιστικής (απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ) ή ανάλογη εργασιακή εμπειρία και οπωσδήποτε όρεξη για δουλειά.

Η ..................βρίσκεται ήδη σε συζητήσεις με μεγάλες αλυσίδες για την δημιουργία πιθανού πελατολογίου στην εκάστοτε περιοχή αποκλειστικότητας του δικαιοδόχου, προσφέροντας του κατά αυτό τον τρόπο μια νέα δυναμική στο νέο του γραφείο.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ:

ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ: ~15.000€

ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ: 30τμ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ: 1 (Δικαιοδόχος)

ΥΠΑΡΞΗ ΠΙΛΟΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ: ΝΑΙ

ΔΙΑΡΚΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ: από 500€ ανά μήνα

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τα κεντρικά γραφεία της εταιρείας: ...........ΕΠΕ, ...............................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελενα, επικοινωνια δεν ειναι μονο το παραπανω που περιγραφεις.

επικοινωνια ειναι επισης, να πεις : καλημερα, συναδελφε, ενταξει με οσα σου εστειλα ? ο,τι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.

ή : ευχαριστω για τον φακελο που μου εστειλες. Μια χαρα βλεπω να τα κρατουσες, αραγε τι προβλημα να ειχατε ?

οι σχεσεις μεταξυ μας, ειναι η βαση για πολλα απο τα προβληματα μας, πιστευω.

Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε όλοι, τις μεταξύ μας σχέσεις και έπειτα όλα θα έρθουν (επαγγελματική καταξίωση κλπ) .

Εμείς αυτό που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις (αν και προσπαθούμε να αναλαμβάνουμε νέες επιχειρησεις για να μπορούμε να τις στήνουμε όπως θέλουμε) , παίρνουμε κατευθείαν τον/ην συνάδελφο και αφού βεβαιωθούμε πρώτα από όλα ότι δεν έχει αφήσει οφειλές εκεί, ρωτάμε για τι περίπτωση πρόκειται και τέλος αν και έχουμε δική μας πολιτική τιμών ρωτάμε πάντα και τη αμοιβή έπαιρνε για να πράξουμε αναλόγως (ποτέ δεν παίρνουμε λιγότερα από συνάδελφο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε όλοι, τις μεταξύ μας σχέσεις και έπειτα όλα θα έρθουν (επαγγελματική καταξίωση κλπ) .

Εμείς αυτό που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις (αν και προσπαθούμε να αναλαμβάνουμε νέες επιχειρησεις για να μπορούμε να τις στήνουμε όπως θέλουμε) , παίρνουμε κατευθείαν τον/ην συνάδελφο και αφού βεβαιωθούμε πρώτα από όλα ότι δεν έχει αφήσει οφειλές εκεί, ρωτάμε για τι περίπτωση πρόκειται και τέλος αν και έχουμε δική μας πολιτική τιμών ρωτάμε πάντα και τη αμοιβή έπαιρνε για να πράξουμε αναλόγως (ποτέ δεν παίρνουμε λιγότερα από συνάδελφο) .

Ο κανονας Αποστολε μου , ειναι να χτυπανε τις ηδη σκοτωμενες αμοιβες μας, οι ιδιοι οι συναδελφοι.

Επισης ο χειροτερος κατηγορος ενος λογιστη ειναι ενας αλλος λογιστης.

Τι αποψη να εχει ο κοσμος για μας οταν δεν χανουμε ευκαιρια να βγαλουμε ο ενας το ματι του αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακόμα ένα θέμα για τις αμοιβές των λογιστών μάλλον έληξε άδοξα...και αδιέξοδα

σαν τι ήθελες συνάδελφε να βγει απο τη συζήτηση.

α τα ίδια ανακυκλώνουμε κάθε φορά, αμοιβές, τάξεις και πτυχία και λίγο επιστημονικο-επαγγελματικές οργανώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...