Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...

ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ

a12345 τρείς δημοσιεύσεις πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Η ΕΧΕΙ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ .

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ούτε καν στην ανακύκλωση...

Γιάννη

ανακυκλωση πριν 30 χρόνια ??

καλα ειναι μπροστά οι Κρητικοι αλλα οχι και έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίξαμε πάλι μια κουβέντα που έχει γένει τριακόσιες φορές και δεν έχουμε καταλίζει παρα να τσακωνόμαστε για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη την επιστημοσύνη.

Γράφω για μια ακόμη φόρα

για την κατάντια του κλάδου μας την πρώτη ευθύνη την έχουμε εμείς οι λογιστές που δεν σεβόμαστε την δουλεία μας

Πόσοι απο μας έχουν κοστολογήσει την εργασιά μας??

πόσπι ξέρουν τι τους κοστίζει σε χρόνο και χρήμα ο κάθε πελάτης??

κανεις ή ελ΄χιστοι θα έλεγα

απο εκεί και πέρα

και τα αστέρια ήταν κάποτε μπούφοι, νεούδια, γαλατάδες, στραβάδια

στην δουλεία που κάνουμε χρειάζεται συνεχεί εκπαίδευση και πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ .......πολύ διαβασμα

οι ακαταστάσεις αλλάξουν σχεδόν κάθε μέρα

στο 90% των νομων που περνάνε στην Βουλή υπάρχει και ένα αρθρο που ενδιαφέρει το επάγγελμα

κάθε μέρα καθε πεάτης μας αποτελεί και μια ξεχωριστή περίπτωση.

καμια εκαπίδευση κανένα πτυχίο δεν μας δίνει την δυνατότητα να βγούμε και να πούμε ότι είμαστε ολοκληρωμένοι λογιστές

υπάρχουν συνάδελφοι εμπειρικοί ή απο ΙΕΚ που μας βάζουν στα καλάθια με τις γνώσεις πους και συνάδελφοι ΑΕΙ που οι ερωτήσεις τους ειναι για παιδάκια του δημοτικού

υπάρχουν συνάδελφοι που παίζουν κλάδους στα δάκτυλα και άλλοι που δεν ξέρουμε που παν τα 4

για να μην σας ξαλίζω άλλο

στο επάγγελμα μας χριαάζονται όλοι

απο το παιδί που κάνει τις εξωτερικές δουλείες μέχρι το αστέρι του γραφείου

ακόμη χρειάζεται

Σεβασμός σε αυτό που κάνουμε, στο επάγγελμα μας

Διάβασμα και συνεχή ενημέρωση

αυτά και μένο

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20 - 30 ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΕΙ 200 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 200 ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 50 - 60 ΕΥΡΩ ; ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΠΟΣΟ % ΛΟΓΙΣΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...... ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΟΙ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΠ , ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ , ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΥΡΑ ....... ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ .

H απάντηση μου αφορά και τον a12345.

Καταρχήν νομίζω ότι κάπου υπερβάλεις , που θα αποδείξεις οτι είσαι καλός στην δουλειά σου , στους πελάτες (ορισμένους ευτυχώς όχι όλους) που δεν καταλαβαίνουν τίποτα , σε αυτούς που ψάχνουν πως θα κλέψουν το κράτος , σε αυτούς που σε θεωρούν άχρηστη δουλειά και μόλις σε βλέπουν , λένε να ήρθε να μα ς πάρει τα λεφτά, σε ποιούς? Το καλός και το κακός λογιστής νομίζω ότι το ψάχνεις να το βρείς σε λάθος περιοχή. Μην περιμένεις να στο πεί κανένας. Για να σου πω παράδειγμα πρόσφατο έφυγε πελάτης μου (οε) γιατί λεει ο ένας εταίρος ήταν αρραβωνιασμένος με την αδελφή κάποιας υπαλλήλου που εργαζόνταν σε άλλο λογιστικό γραφείο .(της υπαλλήλου!!!!) πρόσεξε. Το έμαθα αργότερα από τον ίδιο. Με μένα δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το κριτήριο του αυτό ήταν , η συγγένεια. Σε αυτόν τώρα τι να αποδείξω? ο΄τι είμαι καλός ή δεν είμαι? Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οσο για τις τιμές δεν είπα ότι δεν είσαι ελεύθερος να ορίσεις τις τιμές σου. Αλλά μια ελάχιστη τιμή , πιστεύω θα βοηθούσε στο να μην ξεφτιλίζονται οι λογιστές . Δηλ. ο κλάδος των δικηγόρων , που έβαλαν πίνακα με ελάχιστο παράβολο στα δικαστήρια , ή οι μηχανικοί με τις άδειες οικοδομών , ή οι συμβολαιογράφοι με τα ποσοστά τους , και άλλοι που δεν μπορώ τώρα να τους αναφέρω , γιατί?? . Αρα είμαστε λοιπόν πάρα πολύ πίσω όπως φαίνεται και θέλουμε παααααρα πολύ δρόμο ακόμα. Οριο λέει 300000 ευρώ για την υπογραφή του λογιστή β κατηγορίας βιβλία ΤΌΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ . Γιατί βρε παιδιά . Πως ξεπετάχτηκε αυτό το όριο? που κολλάει. Είναι επίσημα τα έγγραφα οι δηλώσεις? τα βιβλία ? παίρνει φόρους το κράτος βάσει των βιβλίων ? .......ευτυχώς θα λεγα που υπάρχουν και τα γ. κατηγορίας έστω και σε ατομικές ή οε και τουλάχιστον εκεί φαίνεται η δουλειά μας και εκεί δεν χωράνε τόσο πολύ τα αστεία και τα παζάρια. Εγώ αν θέλετε την γνώμη μου θα προτιμούσα να έχω μόνο γ.κατ. παρά όλο αυτόν το όγκο δουλείας που ούτε αναγνωρίζεται ούτε πληρώνεται. ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση μου αφορά και τον a12345.

Καταρχήν νομίζω ότι κάπου υπερβάλεις , που θα αποδείξεις οτι είσαι καλός στην δουλειά σου , στους πελάτες (ορισμένους ευτυχώς όχι όλους) που δεν καταλαβαίνουν τίποτα , σε αυτούς που ψάχνουν πως θα κλέψουν το κράτος , σε αυτούς που σε θεωρούν άχρηστη δουλειά και μόλις σε βλέπουν , λένε να ήρθε να μα ς πάρει τα λεφτά, σε ποιούς? Το καλός και το κακός λογιστής νομίζω ότι το ψάχνεις να το βρείς σε λάθος περιοχή. Μην περιμένεις να στο πεί κανένας. Για να σου πω παράδειγμα πρόσφατο έφυγε πελάτης μου (οε) γιατί λεει ο ένας εταίρος ήταν αρραβωνιασμένος με την αδελφή κάποιας υπαλλήλου που εργαζόνταν σε άλλο λογιστικό γραφείο .(της υπαλλήλου!!!!) πρόσεξε. Το έμαθα αργότερα από τον ίδιο. Με μένα δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το κριτήριο του αυτό ήταν , η συγγένεια. Σε αυτόν τώρα τι να αποδείξω? ο΄τι είμαι καλός ή δεν είμαι? Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οσο για τις τιμές δεν είπα ότι δεν είσαι ελεύθερος να ορίσεις τις τιμές σου. Αλλά μια ελάχιστη τιμή , πιστεύω θα βοηθούσε στο να μην ξεφτιλίζονται οι λογιστές . Δηλ. ο κλάδος των δικηγόρων , που έβαλαν πίνακα με ελάχιστο παράβολο στα δικαστήρια , ή οι μηχανικοί με τις άδειες οικοδομών , ή οι συμβολαιογράφοι με τα ποσοστά τους , και άλλοι που δεν μπορώ τώρα να τους αναφέρω , γιατί?? . Αρα είμαστε λοιπόν πάρα πολύ πίσω όπως φαίνεται και θέλουμε παααααρα πολύ δρόμο ακόμα. Οριο λέει 300000 ευρώ για την υπογραφή του λογιστή β κατηγορίας βιβλία ΤΌΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ . Γιατί βρε παιδιά . Πως ξεπετάχτηκε αυτό το όριο? που κολλάει. Είναι επίσημα τα έγγραφα οι δηλώσεις? τα βιβλία ? παίρνει φόρους το κράτος βάσει των βιβλίων ? .......ευτυχώς θα λεγα που υπάρχουν και τα γ. κατηγορίας έστω και σε ατομικές ή οε και τουλάχιστον εκεί φαίνεται η δουλειά μας και εκεί δεν χωράνε τόσο πολύ τα αστεία και τα παζάρια. Εγώ αν θέλετε την γνώμη μου θα προτιμούσα να έχω μόνο γ.κατ. παρά όλο αυτόν το όγκο δουλείας που ούτε αναγνωρίζεται ούτε πληρώνεται. ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Η τάση είναι να καταργηθούν οι εξ άνωθεν παρεμβάσεις στην διαμορφωση τιμών-ελαχίστων αμοιβών....

γενικότερα όμως ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τούτη την κοινωνία το τι επιθυμούμε....πατερναλισμό ή ελευθερία

αλλά μωρέ ναι ξέχασα μας αρέσει να ιδιωτικοποιούμε τα κέρδη και να δημοσιοποιούμε τις ζημίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πάντα μου προκαλούσε απορία πως είναι δυνατό να λειτουργεί ο ανταγωνισμός, με ελάχιστες τιμές καθοριζόμενες από το Δημόσιο . (βλ. μηχανικούς κ.λ.π.)

..έτσι διαβάζω έγκριτους αρθρογράφους του forum αυτού ή αλλιώς "thinK tank" που εντοπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα του κλάδου στην αδυναμία των ορανώσεων (Ο.Ε.Ε, συνδικαλιστικούς φορείς κ.λ.π) να "ενταχθούμε" και εμείς στον κρατικό περεμβατισμό, κοινώς βόλεμα του κερατά ή αλλιώς (δεν παν να γαμ... οι άλλοι)

..άρα συμμετοχή στον εκβιασμό του πολίτη μέσω του κρατικού νταβατζή..

..αλληλέγγυος αδέλφια, και όποιος το καταφέρει (βλ.το παραπάνω) θα έχει την υποστήριξη του κλάδου ..

.όσο τα περί ανταγωνισμού, άνοιγμα αγορών, κ.λ.π., κ.λ.π δεν γαμ... είναι δουλειά του κράτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Να σας πω και εγω το δικό μου πιστεύω.

Το γραφείο έχει απ΄ όλες τις κατηγορίες βιβλίων , κάπου …… (αρκετούς και δεν παίζει ρόλο το νούμερο ) πελάτες

Εγώ απλός συνεργάζομαι ,τώρα , και έχω κρατήσει κάπου τις 20 με 25 επιχειρήσεις

Την οποιαδήποτε τιμή για κάθε μία επιχείρηση δεν μου την επιβάλει κανείς .

Ζητάω και τις περισσότερες φορές κλείνω τη δουλειά εκεί που θέλω ΕΓΩ .

Αν για κάποιους είναι πολλά – υπερβολικά , δεν με ενδιαφέρει , όσο και να σας ακούγεται σκληρό και βαρύ , υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι …… το ίδιο ή και πολύ καλύτεροι από μένα .

Μετά από κάποια χρόνια στο επάγγελμα έχω κατασταλάξει ποιος είμαι , τη θέλω και τη ζητάω από τη δουλειά μου και από τη ζωή μου .

Σε όποιους αρέσει ……

Και δεν είναι και λίγοι αυτοί που έρχονται από δεξιά και αριστερά γνωρίζοντας τη δουλειά μου , αλλά είπαμε εγώ κρίνω τα πόσα θέλω !!!

Πλούσιος και να κάνω περιουσία δεν το έχω σκοπό.

Σκοπός μου είναι να είμαι όσο μπορώ καλύτερος σε αυτό που κάνω αλλά μέχρι εκεί που μπορώ για να έχω και το χρόνο να ΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ ………

Και προς θεού , δεν τσακώνομαι και δεν κρίνω κανέναν συνάδελφο ,για το τι κάνει και το πόσα παίρνει .

Είναι μια προσωπική εκτίμηση της δουλειάς μου .

(ποτέ κανένας δεν τα ξέρει όλα , το πιο απλό για μένα , μπορεί να είναι και το πιο δύσκολο για κάποιον άλλον …..και βέβαια και το αντίστροφο .)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσυπογραφω σε ολα.

ειναι οτι πιο σωστα τεκμηριωμενο υποθηκε με βαση την αρχικη τοποθετηση.

ειμαι 16 χρονια μαχιμος λογιστης με α ταξεως αδεια , και με οργανωμενο γραφειο ,

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20 - 30 ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΕΙ 200 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 200 ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 50 - 60 ΕΥΡΩ ; ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΠΟΣΟ % ΛΟΓΙΣΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...... ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΟΙ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΠ , ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ , ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΥΡΑ ....... ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ .

''ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ'' προφανώς δεν μπορώ να σε προσφωνήσω έτσι αφού με βάση τα λεγόμενα σου είμαι και γω απ’ αυτούς που δεν θα με έβαζες ούτε να αρχειοθετήσω. Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω και να διαφωνήσω φωναχτά .

Δεν ξέρω εάν με αυτά που λες είναι μια προσπάθεια να επιβιβάσεις τον εαυτό σου η απλά τα γραφείς για να γραφείς . Και λείπαμε ειλικρινά που υποτιθέμενα ''αστέρια της εμβέλειας σας'' έχουν αυτήν την αντιμετώπιση. Αλλά ασχέτως από την προσβλητική και απαξιωτική αντιμετώπιση πρως συναδέλφους θα σου αιτιολογήσω γιατί αυτά που λες δεν ισχύουν. (

- Καταρχάς μιλάμε για ένα επάγγελμα στο οποίο καλείσαι να εξισορροπήσεις σε δυο βάρκες σε δυο επιστήμες την οικονομική και την νομική επιστήμη. Ο ιδεατός λογιστής θα ήταν ακριβός αυτός ο όποιος θα είχε αυτό το μείγμα των γνώσεων. Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάποια σχολή που παρέχει αυτό το υπόβαθρο γνώσεων. (ουτε σε Master επίπεδο) Ως εκ τούτου τελειώνοντας το πανεπιστήμιο η και το μεταπτυχ. όποιος αποφασίζει να ασχολήθει με τα λογιστικά κάνει ένα δεύτερο πανεπιστήμιο.

-Από κεί και πέρα μιλάμε για ένα επάγγελμα που οι καταξιωμένοι συνάδελφοι όπως εσείς δίνουν ελάχιστες ευκαιρίες ( με το πρόσχημα σίγουρα ότι δεν έχουν τις γνώσεις ) σε ταλαντούχου νέους με όνειρα και διάθεση, που πολλές φορές οι γνώσεις ξεπερνούν κατά πολύ των εργοδοτών τους. Αλλά όντας άτομα με φιλοδοξίες (κάτι το οποίο είναι πολύ κακό πράγμα) βλέποντας την μιζέρια του επαγγέλματος εγκαταλείπουν άρον άρον το κλάδο με αποτελέσαμε αυτοί που ασχολούντο να είναι από μέτριοι μέχρι ...

- Μιλάμε επίσης για ένα ασταθές και συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον στο οποίο δεν προλαβαίνεις να αφομοιώσεις καλά καλά το προηγούμενο νόμο όταν έχει ίδει αλλάξει και πάει λέγοντας ...

- Μιλάμε για ένα κλάδο οπού το επιμελητήριο οι τα σωμάτια ασχολούντο μόνο κατ ελάχιστων με την εκπαίδευση των μελλών τους.

- Επίσης μιλάμε για μια αγορά η οποία δεν ''σηκώνει'' το να ασχοληθείς με λίγους πελάτες ώστε αν αφιερώνεις το απαιτούμενο χρόνο στη μελέτη.

Οπότε επειδή προφανώς κάτι από τα παραπάνω σου διαφεύγει και επειδή έχω και κάτι χρόνια που έχω ξεχάσει τι σημαίνει σαββατοκύριακο η τι σημαίνει να κοιμάμαι πάνω από 5 ώρες, η την λέξη διακοπές ας πούμε, θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πως μιλάς ...

ΥΓ. Ακόμα και αν κάποιος δεν ξερει να συμπλήρωση ενα Ε1 όπωσ λες δεν σημαίναι απολύτωσ τίποτα η μάλλον σημαίνει οτι κάποιοι με μεγάλη ευκολία και προχειρότητα βγάζουν συμπεράσματα... κριμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Καταρχάς μιλάμε για ένα επάγγελμα στο οποίο καλείσαι να εξισορροπήσεις σε δυο βάρκες σε δυο επιστήμες την οικονομική και την νομική επιστήμη.

Να συμπληρώσω και την τεχνική κατάρτιση σε λογισμικά και προγραμματισμό Η/Υ στα οποία ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να "ξεστραβωθούμε" για να τα βγάλουμε πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πάντα μου προκαλούσε απορία πως είναι δυνατό να λειτουργεί ο ανταγωνισμός, με ελάχιστες τιμές καθοριζόμενες από το Δημόσιο . (βλ. μηχανικούς κ.λ.π.)

..έτσι διαβάζω έγκριτους αρθρογράφους του forum αυτού ή αλλιώς "thinK tank" που εντοπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα του κλάδου στην αδυναμία των ορανώσεων (Ο.Ε.Ε, συνδικαλιστικούς φορείς κ.λ.π) να "ενταχθούμε" και εμείς στον κρατικό περεμβατισμό, κοινώς βόλεμα του κερατά ή αλλιώς (δεν παν να γαμ... οι άλλοι)

..άρα συμμετοχή στον εκβιασμό του πολίτη μέσω του κρατικού νταβατζή..

..αλληλέγγυος αδέλφια, και όποιος το καταφέρει (βλ.το παραπάνω) θα έχει την υποστήριξη του κλάδου ..

.όσο τα περί ανταγωνισμού, άνοιγμα αγορών, κ.λ.π., κ.λ.π δεν γαμ... είναι δουλειά του κράτους...

Την ελάχιστη - στοιχειώδη συνοχή και αξιοπρέπεια την ονομάζουμε εκβιασμό του πολίτη? .........Διευκρίνησε λίγο αν θέλεις , ποιους εννοείς (δεν παν να γ....οι άλλοι) , ........ποιοι είναι οι άλλοι? . ....... και μια σκέψη ...... τι σχέση έχουν οι ελάχιστες (ελάχιστες!!!!!!) αμοιβές , με τον ανταγωνισμό των επιχειρήσεων..... νομίζω ότι ο ανταγωνισμός (που δεν νομίζω να λειτουργεί και πολύ στην ελλάδα) ρίχνει τις τιμές , 'αρα τι συμπέρασμα να βγάλω ..αν βγάλω ,,,, θα ήθελα έτσι την άποψη σου για την υπογραφή μας .... και πόσο αξιόπιστη θα πρέπει να είναι ...... μέσα στους κανόνες του επαγγέλματος μας και με κύριο κριτήριο την ευθύνη που φέρουμε . Να ποιοι χάλασαν το εμπόριο που έλεγε κι ο συχωρεμένος ο Λογοθετίδης . Αυτά προς το παρόν ....... γιατί κλείνω την Μισθοδοσία του Μαίου και θα ξενυχτήσουμε πάλι. ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

"Φίλοι" κ "φίλες" κλπ κλπ...

Διάβασα τα μισά απο τα post που εχουν γίνει ( και κανένα να μη διάβαζα το ίδιο θα ήταν, οχι ομως γιατι δεν εκτιμώ τις απόψεις σας.. )

Προφανώς συμφωνουμε στο γεγονός οτι διάφοροι χαλάνε την "πιάτσα" με όοοολους τους τρόπους που αναφέρατε...

Προφανώς και αλα τόσα....

Κάθομαι λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό και λέω....

Ο γιατρός είναι οκ...ο δικηγόρος μια χαρά....ο συμβολαιογράφος - ε καλά - δεν το συζητάμε!! ( 'μέρα = 50 ευρώ - Ολόκληρο καλημέρα= 100 ευρω κλπ κλπ ) ....και μερικοί άλλοι επαγγελματιές τη βγάζουν μια χαρά!...

Αυτο το ριμάδι το επάγγελμα πότε θα το κατωχυρώσετε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

;;;;;;;

Αλλιώς ας πεί κάποιος στο σύλογο Αθηνών να κόψει αυτο το σαχλό αστείο με τις ελάχιστες χρεώσεις/αμοιβες κλπ κλπ!!!

ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 29, ΔΟΥΛΕΥΩ 11 ΧΡΟΝΙΑ (!!!), ΑΛΛΑ Π.Χ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 10, 20, 30 1564543543 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ!!!!!

Όσοι θέλετε καθίστε και συζητάτε!..Ήρθε πελάτης - πάω να μου γράψει το σπίτι του!

Υ.Γ.: Σε όσους φαίνονται βλακείες αυτα που λέω, καλύτερα να πάει για ψάρεμα.....όποιος καταλαβαίνει - καταλαβαίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία

Όλα καλά

όσα ειπώθηκαν

όμως....

τι προτείνετε κύριοι;;;;;;

ας αφήσουμε λίγο την μιζέρια μας να ξεκουραστεί και αν θέλουμε να κάνουμε κάτι ας το κάνουμε ....

προτάσεις ! ? !

Και επειδή πολλοί θα πουν από μέσα ή από έξω τους "....και συ ρε μεγάλε τι προτείνεις δηλαδής ;;;"

- Αναβάθμιση επαγγέλματος; ΝΑΙ ξεκινόντας από τα μικρομάγαζα μας. Να επενδύσουμε επιτέλους λεφτά στο γραφείο μας και στον εαυτό μας. Με γραβάτες και κουστούμια ??? γιατί όχι ???

- Αναβάθμιση του προσωπικού μας με επιστήμονες και όχι παιδάκια των 300€-600€. Τόσα περνούν οι πωλητές στα μαγαζάκια και όχι οι επιστήμονες οικονομολόγοι-λογιστές (έστω και εκκολαπτόμενοι)

"... όπα ρε μεγάλε, ωραία τα λες αλλά που ζεις;;;"

- Οργανωμένα μεγαλύτερα γραφεία θα έχουν την δυνατότητα να παρέχουν πληρέστερες και ολοκληρωμένες υπηρεσίες σε μεγαλύτερο φάσμα εργασιών αξιοποιώντας τις οικονομίες κλίμακας.

αυτά τα λίγα για αρχή. μπορεί να μην σας αρέσουν ....δεν πειράζει.... αναμένω τις δικιές σας προτάσεις παρακαλώ (και μια παράκληση όχι μεμψιμοιρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κοιτάξουμε καλύτερα αυτά που λέμε οτι ζητάμε να τα παίρνουμε και οχ ινα τα ζητιανεύουμε, ούτε να παζαρεύουμε!

Εγω είμαι μικρός - θα μάθω - θα κουραστώ - κάτι θα κάνω τέλος π[άντων..

Κάποιοι απο εσας δουλεύετε 20 κ 30 χρόνια - εκτίμηση της εργασίας σας και του κόπου σας δεν έχετε;;;;

Αξιοπρέπεια ίσως ως προς τις αμοιβές σας;;;; ( και όλων των λογιστων κατ' επέκταση )

Καλές οι αναβαθμίσεις - δεν αντιλέγω - είνια στην διακριτική ευχέρια του καθενός ( έτσι κ αλλιώς δεν είμαστε ούτε Goodys ου΄τε Zara να έχουμε τυποποιημένα γραφεία ), αλλα δε μου κάνει καμιά διαφορά να φοράω jeans και t shirt και να κάνω παζάρια με τον τύπο που στέκεται στην πόρτα και με ρωτάει " Πόσο κάνει μια απλή δήλωση;;;;;;" με το να κάνω το ίδιο φορώντας Armani συνολάκι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κοιτάξουμε καλύτερα αυτά που λέμε οτι ζητάμε να τα παίρνουμε και οχ ινα τα ζητιανεύουμε, ούτε να παζαρεύουμε!

Εγω είμαι μικρός - θα μάθω - θα κουραστώ - κάτι θα κάνω τέλος π[άντων..

Κάποιοι απο εσας δουλεύετε 20 κ 30 χρόνια - εκτίμηση της εργασίας σας και του κόπου σας δεν έχετε;;;;

Αξιοπρέπεια ίσως ως προς τις αμοιβές σας;;;; ( και όλων των λογιστων κατ' επέκταση )

Καλές οι αναβαθμίσεις - δεν αντιλέγω - είνια στην διακριτική ευχέρια του καθενός ( έτσι κ αλλιώς δεν είμαστε ούτε Goodys ου΄τε Zara να έχουμε τυποποιημένα γραφεία ), αλλα δε μου κάνει καμιά διαφορά να φοράω jeans και t shirt και να κάνω παζάρια με τον τύπο που στέκεται στην πόρτα και με ρωτάει " Πόσο κάνει μια απλή δήλωση;;;;;;" με το να κάνω το ίδιο φορώντας Armani συνολάκι..!

Σε καταλαβαίνω και εγώ το αντιμετωπίζω αυτό όμως θα μπορούσαμε είτε να είχαμε γραφείο σε όροφο είτε υποδοχή - γραμματέα - front office η οποία θα δίνει το σχετικό ενημερωτικό υλικό στον υποψήφιο πελάτη και θα τον παρότρυνε να κλείσει ραντεβού με τον λογιστή για περισσότερες διευκρινήσεις. Αν πάλι θέλει παζάρια μπορεί να πάει στο παζάρι ή να υποβάλει μόνος τους την δήλωση στην ΔΟΥ για να πετύχει καλύτερη τιμή.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και για την άποψη σου αναφορικά με το τζιν όμως και από την άλλη σκέπτομαι όλοι αυτοί οι πωλητές πόρτας πόρτας, οι μεσίτες, για να μην πω και οι ασφαλιστές γιατί να είναι πιο περιποιημένοι από την πλειονότητα των λογιστών-βοηθών λογιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20 - 30 ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΕΙ 200 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 200 ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 50 - 60 ΕΥΡΩ ; ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΠΟΣΟ % ΛΟΓΙΣΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...... ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΟΙ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΠ , ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ , ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΥΡΑ ....... ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ .

Σε ποιό forum έχεις δει αυτήν (την χρωματισμένη) εικόνα; Γιατί η προσωπική μου εντύπωση για τούτο εδώ το forum είναι άλλη.

Αν χρειάζονταν να είναι κα΄ποιος Λογιστής Α΄για να συμπληρώσει το Ε1, τότε ή δεν ξέρεις τι είναι το Ε1 ή δεν έχεις βγάλει Γυμνάσιο.

Και πώς εσύ Λογιστής με τέτοια αξιοσύνη που να κρίνει τους άλλους σχεδόν άχρηστους κατά "95%" ; Γιατί να μην είναι αυτό το ποσοστό 90% ή 56,32% ; ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕΣ

Γενικά, δεν μας έχεις συνηθίσει σε τέτοιου είδους επιπόλαιες παρεμβάσεις σε σοβαρά θέματα!

Εδώ που τα λέμε στα συμπεράσματά σου (τα σοβαρά) δεν έχεις και άδικο. Όταν όμως τα εκθέτεις με τέτοιο τρόπο, σα να μας λες "θα βρείτε εύκολα το γραφείο μου στην Θεσσαλονίκη, είναι αυτό με την μεγαλύτερη ουρά", έ! και δίκιο νάχεις, το χάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως τα εκθέτεις με τέτοιο τρόπο, σα να μας λες "θα βρείτε εύκολα το γραφείο μου στην Θεσσαλονίκη, είναι αυτό με την μεγαλύτερη ουρά", έ! και δίκιο νάχεις, το χάνεις!

Απο Πειραια ειναι ο συναδελφος....

Στη Θεσσαλονικη η μεγαλυτερη ουρα καταληγει στο δικο μου γραφειο !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20 - 30 ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΕΙ 200 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 200 ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 50 - 60 ΕΥΡΩ ; ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΠΟΣΟ % ΛΟΓΙΣΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...... ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΟΙ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΠ , ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ , ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΥΡΑ ....... ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ .
Σε ποιό forum έχεις δει αυτήν (την χρωματισμένη) εικόνα; Γιατί η προσωπική μου εντύπωση για τούτο εδώ το forum είναι άλλη.

Αν χρειάζονταν να είναι κα΄ποιος Λογιστής Α΄για να συμπληρώσει το Ε1, τότε ή δεν ξέρεις τι είναι το Ε1 ή δεν έχεις βγάλει Γυμνάσιο.

Και πώς εσύ Λογιστής με τέτοια αξιοσύνη που να κρίνει τους άλλους σχεδόν άχρηστους κατά "95%" ; Γιατί να μην είναι αυτό το ποσοστό 90% ή 56,32% ; ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕΣ

Γενικά, δεν μας έχεις συνηθίσει σε τέτοιου είδους επιπόλαιες παρεμβάσεις σε σοβαρά θέματα!

Εδώ που τα λέμε στα συμπεράσματά σου (τα σοβαρά) δεν έχεις και άδικο. Όταν όμως τα εκθέτεις με τέτοιο τρόπο, σα να μας λες "θα βρείτε εύκολα το γραφείο μου στην Θεσσαλονίκη, είναι αυτό με την μεγαλύτερη ουρά", έ! και δίκιο νάχεις, το χάνεις!

Δράττομαι κι εγω της ευκαιρίας να καυτηριάσω την άποψη του συναδέλφου a12345, που οπως ορθά ανέφερε και ο Σταύρος δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιους είδους γενικεύσεις . Το φόρουμ στο οποίο γράφουμε καθημερινά συμμετέχει η "αφρόκρεμα" των επιστημόνων λογιστών - φοροτεχνικών . Το διαπιστώνω καθημερινά. Η πλειονότητα των συνεδέλφων ( μιας και μιλήσαμε για ποσοστά πολύ πάνω απο το 50 % ) είναι έμπειροι , καταξιωμένοι στο χώρο , επαγγελματίες που ψάχνουν ενδελεχώς το κάθε θέμα σε τέτοιο βαθμό που δεν παίρνει άλλο . Οτι υπάρχουν και συνάδελφοι που η αβελτηρία τους δεν περιγράφεται είναι γεγονός. Οτι υπάρχουν νέεοι και άπειροι και αυτό επίσης.Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό σε μια τέτοια κοινότητα που απαρτίζεται απο χιλιάδες μέλη . Σε καμία περίπτωση όμως δε μπορώ να δεχθώ πως το 95 % των συμμετεχόντων δεν αξίζουν ούτε για καταχώρηση τιμολογίων . Αν το δεχόμουν τότε θα ήταν σαν μην να ασπαζόμουν το τρίτο ρητό της υπογραφής μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΘΕΣΗ

ΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ & ΘΕΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (21) ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ-ΦΠΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ-ΕΡΓΑΤΙΚΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ-

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ) ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ 50%...ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ

ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΘΕΣΗ

ΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ & ΘΕΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (21) ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ-ΦΠΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ-ΕΡΓΑΤΙΚΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ-

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ) ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ 50%...ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ

ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ...

Συγγνώμη αγαπητέ Νίκο, είδες κάποιος/α συνάδελφος εδω στο φόρουμ να επαίρεται πως γνωρίζει όλα τα αντικείμενα της δουλειάς 100 % ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αγαπητέ Νίκο, είδες κάποιος/α συνάδελφος εδω στο φόρουμ να επαίρεται πως γνωρίζει όλα τα αντικείμενα της δουλειάς 100 % ?

ΟΧΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΗ & ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΣΥΝΘΗΚΗ (ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΑΠΟΤΕ)

ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΗ & ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΣΥΝΘΗΚΗ (ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΑΠΟΤΕ)

ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

Εχεις βρεί πολλούς εδω μέσα που δεν είναι συνειδητοποιημένοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΘΕΣΗ

ΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ & ΘΕΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (21) ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ-ΦΠΑ-ΚΩΔΙΚΑΣ-ΕΡΓΑΤΙΚΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ-

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ) ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ 50%...ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ

ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ...

ΟΧΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΗ & ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΣΥΝΘΗΚΗ (ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΑΠΟΤΕ)

ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

Σε κάποιον που λέει ότι γνωρίζει το πολύ τα μισά από όσα πρέπει, η απάντηση είναι "αν δεν γνωρίζεις όλα όσα πρέπει, τότε πώς γνωρίζεις ότι αυτά που γνωρίζεις είναι λιγότερα απο αυτά που δεν γνωρίζεις"

Πριν το ρίξουμε στο διάβασμα, καλό είναι να αποφεύγουμε τα λογικά παράδοξα.

Ακόμα και το "Εν οίδα ..." του Σωκράτη, είναι λογικό παράδοξο, μια και υπήρξε, κατά δήλωσή του, κάτοχος τουλάχιστον μίας γνώσης (ότι δεν διαθέτει καμία) .

Ο Πλάτωνας όμως, ξεκινώντας [και] από αυτό, μπόρεσε και έστησε ολόκληρο Φιλοσοφικό Σύστημα (το δεύτερο πιο δημοφιλές μετά από αυτό του Αριστοτέλη, για τον Δυτικό κόσμο)

Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο, άσε τις εξυπνάδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βρεί πολλούς εδω μέσα που δεν είναι συνειδητοποιημένοι ?

Ε οχι και πολλους......

Το θεμα ειναι, αν ειναι δυνατον ενας νορμαλ νους, να μην ειναι συνειδητοποιημενος ...

απο την αλλη ομως οι περισσοτεροι, εχουν ενα καμματι ή ενα αντικειμενο μεγαλο ή μικρο, που το κατεχουν ισως και στο 100% και αυτο ειναι πιο σημαντικο και πιο ρεαλιστικο απο το να αξιωνουμε να γινουμε φωτεινοι παντογνωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...