Προς το περιεχόμενο

Τιμοκατάλογος λογιστικών - φοροτεχνικών υπηρεσιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι? εσείς πόσα χρήματα θα ζητούσατε από την στιγμή που δεν αποφασίζεται κάτι επίσημα και μέσα από το υπουργείο για τα νόμιμα λογιστικά γραφεία? Μου ήρθαν 2 υποψήφιοι πελάτες ο ένας βιβλιοχαρτοπωλείο και ο άλλος μανάβικο (χονδρική - λιανική) β κατηγορίας και οι δύο. Από ότι είδα τα παραστατικά που έχουν για καταχώρηση δεν μετριούνται σε τεμάχια αλλά μάλλον σε κιλά....... (Η κάθε τσάντα 3-4 κιλά βάρος).χωρίς πλάκα πρέπει να είχαν μέσα πάνω από 3000 τιμολόγια κτλ. και μιλάμε μόνο για ενάμιση μήνα. Τους ρώτησα πόσα χρήματα πλήρωναν εκεί που είχαν τα βιβλία τους , και μου είπαν 50 ευρώ ο ένας και 60 ο άλλος. Από κει και πέρα τι να συζυτήσουμε ? Οτι υπάρχουν κάτι απίθανοι τύποι που αυτοαποκαλούνται λογιστές και διατηρούν γραφεία ή υπάλληλοι άλλων και τηρούν βιβλία, τι να πώ.Δεν θέλουν να ξακαθαρίσουν το θέμα που όντως είναι σοβαρό , και κάθονται και παίζουν με τον κάθε ένα, που ότι δηλώσει είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προς θεού για να μην παρεξηγηθώ , μιλώ για "συνάδελφους" που ούτε νόμιμη άδεια λειτουργίας έχουν , ούτε καμμιά σχέση με το επάγγελμα ,κάνοντας ζημιά στους υπόλοιπους εμάς ,σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα . Αντε τώρα εσύ να ζητήσεις συνεργασία σοβαρή με πελάτη και τα ανάλογα χρήματα για την αμοιβή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι? εσείς πόσα χρήματα θα ζητούσατε από την στιγμή που δεν αποφασίζεται κάτι επίσημα και μέσα από το υπουργείο για τα νόμιμα λογιστικά γραφεία? Μου ήρθαν 2 υποψήφιοι πελάτες ο ένας βιβλιοχαρτοπωλείο και ο άλλος μανάβικο (χονδρική - λιανική) β κατηγορίας και οι δύο. Από ότι είδα τα παραστατικά που έχουν για καταχώρηση δεν μετριούνται σε τεμάχια αλλά μάλλον σε κιλά....... (Η κάθε τσάντα 3-4 κιλά βάρος).χωρίς πλάκα πρέπει να είχαν μέσα πάνω από 3000 τιμολόγια κτλ. και μιλάμε μόνο για ενάμιση μήνα. Τους ρώτησα πόσα χρήματα πλήρωναν εκεί που είχαν τα βιβλία τους , και μου είπαν 50 ευρώ ο ένας και 60 ο άλλος. Από κει και πέρα τι να συζυτήσουμε ? Οτι υπάρχουν κάτι απίθανοι τύποι που αυτοαποκαλούνται λογιστές και διατηρούν γραφεία ή υπάλληλοι άλλων και τηρούν βιβλία, τι να πώ.Δεν θέλουν να ξακαθαρίσουν το θέμα που όντως είναι σοβαρό , και κάθονται και παίζουν με τον κάθε ένα, που ότι δηλώσει είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Δεν σου είπαν γιατί έφυγαν από τους άλλους συνάδελφους:;;;

Να τους πεις και συ ότι τέτοιο κελεπούρι δεν θα βρουν αλλού και να παραμείνουν εκεί που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό!!! Τότε θα πάρω μια ακριβείας και η ζύγιση θα γίνεται παρουσία του πελάτη. Την σακούλα να την χρεώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum aegihar,

για το θέμα αυτό αν ψάξεις στο forum θα βρεις αρκετά και διάφορα!

Εσύ όμως πως τιμολογείς;;;

Βάσει του τι τιμολογούν οι άλλοι;;;

Σαφώς και θα πρέπει να γνωρίζουμε την θέση μας σε σχέση με τους υπόλοιπους στην αγορά, αλλά όχι και να ορίζεται αυτή από τους άλλους....

Όπως και να έχει έχουν ειπωθεί πολλά επί του θέματος μέχρι σήμερα όμως ελάχιστα εποικοδομητικά και επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε FAFOUTIS δεν μου είπαν γιατί έφυγαν , μου τα μάσαγαν κάτι για πρόστιμα και τέτοια και ότι η υπάλληλος του ενός τους πήρε το ΦΠΑ και την ψάχνουν στην Νικολούλη (που λέει ο λόγος).Οι απίθανοι που σας έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum aegihar,

για το θέμα αυτό αν ψάξεις στο forum θα βρεις αρκετά και διάφορα!

Εσύ όμως πως τιμολογείς;;;

Βάσει του τι τιμολογούν οι άλλοι;;;

Σαφώς και θα πρέπει να γνωρίζουμε την θέση μας σε σχέση με τους υπόλοιπους στην αγορά, αλλά όχι και να ορίζεται αυτή από τους άλλους....

Όπως και να έχει έχουν ειπωθεί πολλά επί του θέματος μέχρι σήμερα όμως ελάχιστα εποικοδομητικά και επί της ουσίας.

Πάνω στην κουβέντα (235711)

μου το είπαν , ότι δηλ. δεν έχουν αφήσει υπόλοιπα κτλ. και έτσι το έμαθα.Φυσικά και δεν θα ακολουθήσω τις τιμές των άλλων , αλλά με αυτό δεν λύνεται το πρόβλημα, δηλ. ολόκληρος κλάδος και να είναι σε αυτή την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια αφελή ερώτηση

Πόσο σίγουροι είστε ότι αυτοί που χρεώνουν 50 ή 60 ευρώ δεν έχουν κανονικά γραφεία , με κανονικές άδειες (και Α τάξης ) και γενικά δεν είναι κανονικοί λογιστές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΄΄ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ΄΄.ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΕΜΕΝΑ Ή ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΩ,ΟΣΟ ΘΕΛΩ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ.ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΄΄ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ΄΄.ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια αφελή ερώτηση

Πόσο σίγουροι είστε ότι αυτοί που χρεώνουν 50 ή 60 ευρώ δεν έχουν κανονικά γραφεία , με κανονικές άδειες (και Α τάξης ) και γενικά δεν είναι κανονικοί λογιστές ?

Η σιγουριά μας αγγίζει το 100% !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, συγνώμη αλλά, είστε εκτός πραγματικότητας.

Συνάδελφοι λογιστές , με άδεια άσκησης του επαγγέλματος του φοροτεχνη – λογιστή , με έναρξη στη ΔΟΥ , με γραφεία με…. , με …… χρεώνουν 30 ή 40 ή 50 ευρώ/ μήνα τα βιβλία εσόδων εξόδων.

(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι διάφοροι τυχάρπαστοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ειχα γραψει καπου εδω τα εξεις. Πριν 30 και βαλε χρονια, ξαφνικα βλεπω να μου φευγουν σε περιοδο δηλωσεων καμια 15νταρια μισθωτοι απο αυτους που εκανα την δηλωση εισοδηματος τους. Μετα από 2 χρονια , νατους και ερχονται παλι μαζεμενοι. Εγω γνωριζα που ειχαν παει να τους κανει τις δηλωσεις τους. Μου ειχαν πει οτι τους επερνε 50 δραχμες λιγοτερο. Εγω επερνα π.χ. 300 δραχμες, αυτος επερνε 250 δραχμες. Ηταν ενας ξενοδοχος , <<οικνομολογος>>. Τους ρωτουσα γιατι ξαναηλθαν σε εμενα. Μονο από ενα ειχα την απαντηση. Μου λεει <<δηλωση δεν κατατεθηκε ποτε>> και περισυ βρηκαμε τις τα φακελα των δηλωσεων με τα εντυπα στον καδο σκουπιδιων του Δημου. Σχολια;;;;;;; Τιποτε.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

235711 δηλαδή πως ήθελες να τιμολογώ? Φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι στα β κατηγορίας : 1. πλήθος παραστατικών 2.είδος επιχείρησης 3. επιπλέον εργασίες που τυχόν απαιτεί ο πελάτης 4. αν έχει μισθωτούς - ικα κτλ. δεν καταλαβαίνω όμως το ερώτημα σου? αν τιμολογείς με άλλα κριτήρια θα ήθελα - αν φυσικά θέλεις βέβαια - να τα μάθω.Και πρώτα - πρώτα συζήτηση κάνουμε δεν θα τσακωθούμε κιόλας. Ο καθένας να βάσει τις εμπειρίες του αναφέρεται στα σχετικά θέματα. Αλλά και στον Χαλκιδεο θα ήθελα να πω , εντάξει βρε συνάδελφε να πάρεις 30 ευρώ στα β . κατ. με 3000 τιμολόγια το μήνα .πότε θα τα καταχωρήσεις ? έχεις υπολογίσει τις εργατοώρες σου? Θα πληρωθείς με αυτά τα λεφτά ? σοβαρολούμε τώρα? Εκτός αν βάλεις (δεν αναφέρομαι σε σένα-μην παρεξηγηθώ) καμμιά νεαρή ή νεαρό να γράφει ή να καταχωρεί ότι νάναι και όπως νάναι και μετά να τραβάς τα μαλλιά σου. Αυτό εννοώ, πως στο καλό θα πληρωθείς με 30-40 ευρώ το μήνα και θα είσαι και εντάξει , δεν γίνεται. Αν πρόσεξες το πρώτο μου θέμα δεν είπα για όλους, είπα για β κατηγορίας με πάρα πολλά παραστατικά κτλ. Ευχαριστώ για τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Δεν μπορούμε τη μια να λέμε , αξιοπρεπείς τιμές , επάγγελμα κτλ. (από ότι ε΄χω διαβάσει στο forum ) και την άλλη στιγμή καλά κάνουν και παίρνουν 30 ευρώ ..... αυτό δεν λέγεται αντίφαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Δεν μπορούμε τη μια να λέμε , αξιοπρεπείς τιμές , επάγγελμα κτλ. (από ότι ε΄χω διαβάσει στο forum ) και την άλλη στιγμή καλά κάνουν και παίρνουν 30 ευρώ ..... αυτό δεν λέγεται αντίφαση?

Εσύ αυτό κατάλαβες ?

Ότι λέω καλά κάνει που παίρνει 30 ευρώ ?

Εγώ απλά είπα ότι πολλοί από αυτούς είναι λογιστές και όχι μόνο τυχάρπαστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φίλε ΧΑΛΚΙΔΕΕ καμμιά αντίρρηση αλλά τουλάχιστον οι λογιστές που ξέρω και ανάμεσα τους και η αφεντιά μου , με ενοίκιο γραφείου - τεβε - υπάλληλο - ικα - έξοδα γραφείου - τηλέφωνα - δεη - υπολογιστές - προγράμματα - βιβλία - συνδρομές - κτλ. δεν υπήρχε περίπτωση να μπορούμε να επιβιώσουμε με 30 ευρώ ... γι αυτό σου λέω όταν είσαι οργανωμένος λογιστής (όσο μπορείς να είσαι) έχεις και την λογική απαίτηση αλλά κυρίως λόγω των αναγκών σου , να πληρωθείς , δεν μπορείς να δουλέυεις τζάμπα για να κάνει ο όλλος την δουλειά του. Συμφωνείς μέχρι εδώ.? Και μην νομίζεις ότι και εγώ το καταφέρνω πάντα , έχουμε και τις ζημιές μας και τις φύρες μας και πελάτες που να τους "γλύφεις" και να μην είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Γι αυτό είπα για τιμές αξιοπρεπείς και κάποια επίσημη πιστοποίηση για μας , και όχι να είμαστε μόνο φοροκουβαλητές του κράτους. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΗΓΟΡΙΑ ΜΟΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι? εσείς πόσα χρήματα θα ζητούσατε από την στιγμή που δεν αποφασίζεται κάτι επίσημα και μέσα από το υπουργείο για τα νόμιμα λογιστικά γραφεία? Μου ήρθαν 2 υποψήφιοι πελάτες ο ένας βιβλιοχαρτοπωλείο και ο άλλος μανάβικο (χονδρική - λιανική) β κατηγορίας και οι δύο. Από ότι είδα τα παραστατικά που έχουν για καταχώρηση δεν μετριούνται σε τεμάχια αλλά μάλλον σε κιλά....... (Η κάθε τσάντα 3-4 κιλά βάρος).χωρίς πλάκα πρέπει να είχαν μέσα πάνω από 3000 τιμολόγια κτλ. και μιλάμε μόνο για ενάμιση μήνα. Τους ρώτησα πόσα χρήματα πλήρωναν εκεί που είχαν τα βιβλία τους , και μου είπαν 50 ευρώ ο ένας και 60 ο άλλος. Από κει και πέρα τι να συζυτήσουμε ? Οτι υπάρχουν κάτι απίθανοι τύποι που αυτοαποκαλούνται λογιστές και διατηρούν γραφεία ή υπάλληλοι άλλων και τηρούν βιβλία, τι να πώ.Δεν θέλουν να ξακαθαρίσουν το θέμα που όντως είναι σοβαρό , και κάθονται και παίζουν με τον κάθε ένα, που ότι δηλώσει είναι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλά όλα αυτά, αλλά πως είσαι σίγουρος ότι έλεγαν την αλήθεια όταν απάντησαν σχετικά με τα ποσά που κατέβαλλαν στους προηγούμενους συναδέλφους ???

Πιθανόν και να έδιναν 100 € να είπαν 50 € για να φανεί ότι δέχονται μια αύξηση για παροχή καλύτερης υπηρεσίας ή να ζήτησαν αύξηση οι προηγούμενοι συνάδελφοι και αυτοί έφυγαν ψάχνοντας κάποιον να τους πάρει λιγότερα ή και τα ίδια αλλά χωρίς αύξηση ….

Ας μην ξεχνάμε το πασίγνωστο και νομικό αξίωμα «Μηδενί δίκην δικάσης πριν άμφω μύθον ακούσης» (Φωκυλίδης, Γνώμαι, 87).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 20 - 30 ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΧΕΙ 200 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 200 ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΤΛ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 50 - 60 ΕΥΡΩ ; ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΠΟΣΟ % ΛΟΓΙΣΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...... ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΟΙ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΠ , ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΙΩΝ , ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΥΡΑ ....... ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

235711 δηλαδή πως ήθελες να τιμολογώ? Φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι στα β κατηγορίας : 1. πλήθος παραστατικών 2.είδος επιχείρησης 3. επιπλέον εργασίες που τυχόν απαιτεί ο πελάτης 4. αν έχει μισθωτούς - ικα κτλ. δεν καταλαβαίνω όμως το ερώτημα σου? αν τιμολογείς με άλλα κριτήρια θα ήθελα - αν φυσικά θέλεις βέβαια - να τα μάθω.Και πρώτα - πρώτα συζήτηση κάνουμε δεν θα τσακωθούμε κιόλας. Ο καθένας να βάσει τις εμπειρίες του αναφέρεται στα σχετικά θέματα. Αλλά και στον Χαλκιδεο θα ήθελα να πω , εντάξει βρε συνάδελφε να πάρεις 30 ευρώ στα β . κατ. με 3000 τιμολόγια το μήνα .πότε θα τα καταχωρήσεις ? έχεις υπολογίσει τις εργατοώρες σου? Θα πληρωθείς με αυτά τα λεφτά ? σοβαρολούμε τώρα? Εκτός αν βάλεις (δεν αναφέρομαι σε σένα-μην παρεξηγηθώ) καμμιά νεαρή ή νεαρό να γράφει ή να καταχωρεί ότι νάναι και όπως νάναι και μετά να τραβάς τα μαλλιά σου. Αυτό εννοώ, πως στο καλό θα πληρωθείς με 30-40 ευρώ το μήνα και θα είσαι και εντάξει , δεν γίνεται. Αν πρόσεξες το πρώτο μου θέμα δεν είπα για όλους, είπα για β κατηγορίας με πάρα πολλά παραστατικά κτλ. Ευχαριστώ για τις απόψεις.

Πίστεψε δεν έχω καμία διάθεση για εντάσεις και τσακωμούς :lol:

Επίσης πίστεψε οτι τα αυτονόητα πράγματα στην ζωή είναι πολυτέλεια-η εξαίρεση, ενώ τα ανόητα ο κανόνας.

Σαφώς και συμφωνώ στην βάση του υπολογισμού σου του κόστους σου και επομένως της τιμολόγησης σου, όμως πόσοι συνάδελφοι πιστεύεις ότι έχουν χρονομετρήσει-κοστολογήσει την καταχώρηση ενός παραστατικού...

Από την στιγμή που γνωρίζεις το τι χρεώνεις και γιατί το χρεώνεις, μπορείς ανά πάσα στιγμή να εξηγήσεις στον έκαστοoτε "νοήμον???!!" επαγγελματία το γιατί του ζητάς αυτά που του ζητάς....

Βέβαια ας μην έχουμε αυταπάτες καλώς ή κακώς είμαστε ένα επάγγελμα "υποχρέωσης", ένα επάγγελμα του πρέπει. Οι περισσότεροι έχουν λογιστή επειδή πρέπει όχι επειδή νιώθουν την ανάγκη να έχουν και πόσο μάλλον επειδή γουστάρουν.

Αν θέλουμε να γενικεύσουμε, περισσότερα πληρώνουμε για τα γούστα μας, λιγότερα για αυτά που έχουμε πραγματικά ανάγκη και αν είναι δυνατόν τίποτα για αυτά που πρέπει-που έχουμε υποχρέωση (όπως με τους φόρους lololol ).

Δυστυχώς ο λογιστής είναι κάπου προς το τέλος την προαναφερόμενης ουράς....

Δεν είναι λίγες οι φορές που στους πελάτες που θεωρούν οτι τους χρεώνω "πολλά", τους κάνω μία λίστα όπου τους παραθέτω τις υπηρεσίες που τους παρέχω και εν συνεχεία τους ζητώ να γράψουν αυτοί το ποσό της αμοιβής για κάθε υπηρεσία χωριστά.... το αποτέλεσμα ; ειλικρινά;; οι περισσότεροι δηλώνουν ευθαρσώς οτι δεν ξέρουν από τέτοια αλλά συνάμα διατείνονται οτι δεν τους παρέχω τίποτα.... οι άλλοι απλά πάνε στον πιο φτηνό....

Σε επίπεδο θεωρίας πάλι ο πελάτης θα πρέπει να νιώθει οτι "εισπράττει" πιότερα από αυτά που πληρώνει για να είναι ευχαριστημένος, οπότε δεν βλάπτει να πουλάς και λίγο μούρη και λίγα φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Εδώ ας μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κοροϊδεύω τον κόσμο, αλλά κάποια πράγματα που για εμάς είναι ένα κλικ (λόγω εμπειρίας, λόγω γνωριμιών, λόγω οργάνωσης, λόγω γνώσης κλπ) για τους άλλους είναι άθλος... και έτσι πρέπει να παρουσιάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...

Καλημέρα

επειδή δε με υπολογίζω στα "αστέρια" σε καμία περίπτωση, θα ήθελα να μάθω γιατί το αστέρι να έρθει να εργαστεί για εσάς αφού μπορεί κάλλιστα να το κάνει μόνος του.

Μήπως είστε πολύ αυστηρός με τις απαιτούμενες γνωσεις για πρόσληψη στην επιχείρησή σας;

Εξάλλου κάπως πρέπει να τα μάθει ο καθένας.

Μακάρι τα πανεπιστήμια να έβγαζαν "αστέρια" αλλά δυστυχώς βγάζουν σκράπες που όσοι έχουν θέληση μπορεί να συνεχίσουν αξιοπρεπώς. τους υπόλοιπους θα τους φάει το σκοτάδι.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ FORUM TO 95 % ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ , ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΤΛ . ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 30 - 50 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙΑ , ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ...

ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...