Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μπορεί κάποιος εργαζόμενος σε εταιρεία να οδηγεί και το λεωφορείο για την μεταφορά του προσωπικού;


eyginia

Ερώτηση

Θα ήθελα την βοήθειά σας

Γνωρίζω ότι γίνεται από πολλούς αλλά δεν ξέρω πως.

Πολλές εταιρείες διαθέτουν μικρά λεωφορειάκια για την καθημερινή μεταφορά του προσωπικού τους. Τι γίνετε όταν ο οδηγός του λεωφορείου είναι και εργάτης στην εταιρεία??

Πως μπορεί να είναι καλυμμένη η εταιρεία απέναντι στην Επιθεώρηση εργασίας???

Με τί σύμβαση θα τον έχει τον συγκεκριμένο υπάλληλο, με αυτή του οδηγού, ή αυτή του εργάτη γιατί σαν εργάτης απασχολείται τις περισσότερες ώρες.

Επιπλέον τίθεται και θέμα με το ωραρίου εργασίας του. Ο συγκεκριμένος εργαζόμενος θεωρείται ότι εργάζεται απο την στιγμή που μπαίνει στο λεωφορείο ως οδηγός εως την στιγμή που θα το αφήσει, άρα κάποιες ώρες πέρα απο το 8ωρο.

Δεν ξέρω αν μπορεί να καλυφθεί η εταιρία με ένα συμφωνητικό με τον εργαζόμενο για παραπάνω αποδοχές για την συγκεκριμένη εργασία ή αν είναι ποιο πολύπλοκο το θέμα (να τρέχουν 2 συμβάσεις, οδηγού και εργατοτεχνίτη). Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει έστω να ανατρέξω σε σχετικούς νόμους και αποφάσεις. B)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καταρχήν πρωτού ανατρεξεις σε θεματα επ.εργασιάς κτλ θα πρέπει αυτος που θα οδηγαει το λεωφορειο (μινι bus) να έχει διπλωμα Δ'κατηγορίας επαγγελματικό δηλαδή , και να είναι δηλωμενος (προσληψη) σαν οδηγος λεωφορείου.

Τωρα σε οτι αφορά την σύμβαση για να ειναι καλυμένη η εταιρεια σε περιπτωση ατυχηματος πρεπει να τον εχει δηλώσει σαν οδηγό και οχι σαν εργατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και έχει δίπλωμα.

Αν τον έχουμε σαν οδηγό θα είμαστε καλυμμένοι για ατύχημα στο δρόμο, αλλά στο εργοστάσιο???

Σε τηλεφώνημα στην επιθεώρηση μου είπαν πως μπορώ να τον έχω με δύο συμβάσεις, και σαν οδηγό (μισθωτός) και σαν εργάτη.

Ξέρει κανείς αν είναι αυτό εφικτό και πως γίνεται;

Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα υπολογίσω την αμοιβή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...