Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gkazan

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΕΠΕ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΥΙΟ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΩΣ

Question

Σε ΕΠΕ, ο πατέρας-Διαχειριστής & εταίρος, προέβη σε μεταβίβαση των εταιρικών του μεριδίων στον υιο του καθώς έχει καταθέσει αίτηση συνταξιοδοτήσεως λόγω αναπηρίας στον ΟΑΕΕ. Συντάξαμε το πρακτικό Έκτακτης Γ.Σ. των εταίρων για την λήψη αυτών των αποφάσεων (μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων, ορισμός διαχειριστού) και έχοντας κάνει τον υπολογισμό της υπεραξίας των εταιρικών μεριδίων (με 1,2% λόγω συγγένειας Α' βαθμού), μεταβήκαμε στην ΔΟΥ για την κατάθεση της δηλώσεως και την πληρωμή του φόρου υπεραξίας. Ωστόσο ερευνώντας τους νόμους και διατάξεις περι υπεραξίας, διεπίστωσα οτι προβλέπεται πλήρης απαλλαγή από τον φόρο ΜΟΝΟ όμως για τις περιπτώσεις μεταβίβασης ατομικών επιχειρήσεων, ΟΕ και ΕΕ. Σε σχετικά τηλεφωνικά ερωτήματά μου σε 3 διαφορετικές ΔΟΥ (συμπεριλαμβανομένης της ΔΟΥ της έδρας της επιχείρησης) έλαβα την ίδια απάντηση: οφείλεται φόρος 1,2% επί της υπεραξίας και δεν υπάρχει απαλλαγή.

Φθάνοντας στον επόπτη ελέγχου ωστόσο ανετράπη αυτή η πεποίθηση. Μας βεβαίωσε οτι δεν οφείλεται φόρος λόγω συνταξιοδότησης και μεταβίβασης σε συγγενή Α βαθμού (αυτό σημείωσε ο ελεγκτής στον οποίο χρέωσε τον έλεγχο της δηλώσεώς μας). Τόσο στους σχετικούς νόμους και διατάξεις όσο και στην ερμηνεία του ΚΦΕ του Σταματόπουλου, δεν διαπίστωσα σχετική σημείωση περι της συγκεκριμένης απαλλαγής. Βεβαίως αν διαπιστωθεί λάθος εκ μέρους της εφορίας, δεν τίθεται θέμα ευθύνης μας, ωστόσο εάν υπάρχει σχετική ερμηνευτική για το συγκεκριμένο θέμα, πιστεύω οτι θα ήταν πολύ χρήσιμη για μελλοντικές ανάλογες περιπτώσεις. Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ας καταθέσει τις γνώσεις του. Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δεν υπαρχει απαλλαγη στην μεταβιβαση μεριδιων ΕΠΕ απο γονεις σε τεκνο λογω συνταξιοδοτησης του μεταβιβαζοντος.

Ισχυει το 1,2% λόγω συγγένειας Α' βαθμού.

ΠΟΛ.1030/31.1.2000

3. Με την παράγραφο 12 του άρθρου 3 του κοινοποιούμενου νόμου, προστίθενται τελευταία εδάφια στο τέλος της περίπτωσης α της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Ν. 2238/1994.

Με τις νέες διατάξεις καθιερώνεται σταδιακά η απαλλαγή από τη φορολογία της υπεραξίας κατά τη μεταβίβαση από επαχθή αιτία (π.χ. πώληση) ατομικής επιχείρησης ή μεριδίου ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας από γονείς σε τέκνο ή από σύζυγο σε σύζυγο σε περίπτωση συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος.

Οι πιο πάνω μεταβιβάσεις από επαχθή αιτία, που γίνονται από τη δημοσίευση του κοινοποιούμενου νόμου μέχρι και 31-12-2000, φορολογούνται με μειωμένο συντελεστή 10% αντί 20%, ενώ, περαιτέρω, οι μεταβιβάσεις αυτές, που γίνονται μετά το χρόνο αυτό, δηλαδή από 1-1-2001 και μετά, δεν υπόκεινται σε φόρο υπεραξίας.

Τονίζεται ότι, η παραπάνω μειωμένη φορολόγηση και απαλλαγή, αφορά αποκλειστικά και μόνο τις συγκεκριμένες μεταβιβάσεις της περίπτωσης α της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Ν. 2238/1994 που προαναφέρθηκαν και δεν επεκτείνεται σε άλλες μεταβιβάσεις του άρθρου 13 του ίδιου νόμου.

Τα ιδια λεει και η ΠΟΛ.1118/23.3.2000

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και άλλες 5 ΠΟΛ και δύο γνωματεύσεις του Ν.Σ. καθώς και 3 απαντήσεις σε ερωτήματα. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Και άλλες 5 ΠΟΛ και δύο γνωματεύσεις του Ν.Σ. καθώς και 3 απαντήσεις σε ερωτήματα. B)

Ευχαριστώ για την διαβεβαίωση ότι μπορώ να διαβάζω κείμενα στα ελληνικά και δεν έχω πλέον απωλέσει τα λογικά μου... Θα δούμε από την πορεία των εξελίξεων αν θα κληθούμε να πληρώσουμε ή όχι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλή σας ημέρα,

Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει αλλάξει κάτι στην περίπτωση μεταβίβασης μεριδίων από πατέρα σε υιο λόγω συνταξιοδότησης ή παραμένει το ποσοστό στο 5%?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×