Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΑΛΕΚΟΣ

Ηλεκτρονική υποβολή Δ1. Σχετικά θέματα και άλλα...

Question

Πώς το γράφουν εκέινο στο password;

12 χαρακτήρες;

Ουτε τράπεζα να ήταν !!!!!!!!

Εντάξει λέω, πάμε παρακάτω.

Γράφω το e-mail.

Πάω αργότερα να ξανακάνω και άλλη εγγραφή, και ω του θαύματος: Δεν μπορέι να δεχτεί εγγραφή με το ίδιο e-mail !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Recommended Posts

• 0

23/06/2008 και ακόμα τιποτα απο 17/06/2008. Ετσι δεν γινεται δουλειά. Αρχιζω να ξεχνω τα περι ηλεκτρονικης υποβολής. Φάκελοι και ΕΛΤΑ.

• 0

Η απάντηση και το 2ο email.

Καλώς ήλθατε στην Υπηρεσία Ηλεκτρονικής Υποβολής Δηλώσεων της Κτηματολόγιο Α.Ε.

Η υπηρεσία αυτή σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε από στελέχη της Κτηματολόγιο Α.Ε. και απευθύνεται σε όλους τους πολίτες που θέλουν να δηλώσουν την περιουσία τους ηλεκτρονικά.

Σε κάθε σημείο της διαδικασίας συμπλήρωσης της δήλωσης μπορείτε να αποθηκεύετε τη δήλωση και να εξέρχεστε από την εφαρμογή, ώστε να συνεχίσετε άλλη στιγμή αν το επιθυμείτε. Όταν όμως υποβάλλετε τη δήλωση (οπότε αυτή τρέπεται από εκκρεμής σε οριστική) η δήλωση δεν μπορεί πλέον να αλλάξει από εσάς και με βάση το νομικό πλαίσιο της Κτηματογράφησης υπόκειται σε έλεγχο από εντεταλμένους φορείς. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να βλέπετε από την εφαρμογή πόσες δηλώσεις έχετε κάνει είτε είναι οριστικές είτε σε εκκρεμότητα.

Με την εφαρμογή μπορείτε να δηλώνετε ότι περιλαμβάνει το έντυπο δήλωσης Δ2 (στοιχεία δηλούντων, στοιχεία ακινήτων, στοιχεία δικαιωμάτων και στοιχεία συνοδευτικών εγγράφων) και επιπλέον να εντοπίσετε τα ακίνητα στα οποία αντιστοιχούν τα δηλούμενα δικαιώματα μέσω σύγχρονης εφαρμογής GIS σε ψηφιακές αεροφωτογραφίες του τελευταίου έτους.

Στη συνέχεια, αφού ολοκληρώσετε τη δήλωσή σας μπορείτε να πληρώσετε τα αντίστοιχα τέλη κτηματολογίου, με ασφαλή τρόπο μέσω πιστωτικής κάρτας Visa και Mastercard. Τα τέλη υπολογίζονται αυτόματα από την εφαρμογή με βάση τα δηλούμενα από εσάς στοιχεία. Με την επιτυχή ολοκλήρωση της πληρωμής λαμβάνετε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα επιβεβαίωσης της πληρωμής. Για τον λόγο αυτό είναι πολύ σημαντικό να γράψετε το e-mail σας σωστά. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος πληρωμής, εκτός της πιστωτικής κάρτας, για την διαδικτυακή δήλωση. Για την πληρωμή δεν απαιτείται η πιστωτική κάρτα να ανήκει στον δικαιούχο.

Αφού πληρώσετε ηλεκτρονικά το τέλος για τα ακίνητα μίας δηλώσεως, σας συστήνουμε να τυπώσετε το ανά δήλωση συνοδευτικό Αποδεικτικό Υποβολής Δηλώσεως για το αρχείο σας.

Στη συνέχεια, το μόνο που απαιτείται είναι είτε να αποστείλετε ταχυδρομικώς τα συνοδευτικά έγγραφα στα τοπικά γραφεία κάθε περιοχής είτε να τα σαρώσετε με συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές σάρωσης και να τα αποστείλετε ηλεκτρονικά στην Βάση Δεδομένων της Κτηματολόγιο ΑΕ. μέσω της εφαρμογής. Σημειώνεται, ότι ως ημερομηνία υποβολής της δήλωσης, για μεν την πλήρως ηλεκτρονική υποβολή θεωρείται η ημερομηνία που αναγράφεται στο Αποδεικτικό Υποβολής Δήλωσης, ενώ για την περίπτωση ταχυδρομικής υποβολής των εγγράφων θεωρείται η ημερομηνία του ταχυδρομείου.

Κάθε δήλωση προσώπου μπορεί να περιλάβει απεριόριστα ακίνητά του για τον ίδιο ΟΤΑ (Οργανισμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης – Δήμο, Δημοτικό διαμέρισμα, Κοινοτικό Διαμέρισμα) από τους 106 για τους οποίους οι πολίτες καλούνται να δηλώσουν τα δικαιώματά τους. Έτσι, αν ένα πρόσωπο δηλώσει πολλά ακίνητα σε έναν και μόνον ΟΤΑ θα υποβάλλει μόνο μία δήλωση και θα κάνει μόνο μία φορά χρήση της πιστωτικής του κάρτας. Σε περίπτωση που θέλε κάποιος να δηλώσει δικαιώματα επί ακινήτων που βρίσκονται σε δύο ή περισσότερους ΟΤΑ, θα πρέπει να υποβάλλει δύο ή περισσότερες διαφορετικές δηλώσεις (μία για κάθε ΟΤΑ) και να κάνει αντίστοιχο αριθμό διαφορετικών πληρωμών μέσω πιστωτικής κάρτας.

Αν κάποιος χρήστης επιθυμεί να συμπληρώσει ο ίδιος ηλεκτρονικά τη δήλωση για διαφορετικά πρόσωπα, μπορεί να το κάνει δημιουργώντας είτε με το ίδιο e-mail ή και με διαφορετικό τόσους κωδικούς, όσα είναι τα πρόσωπα για τα οποία θέλει να δηλώσει. Σε κάθε δήλωση όμως θα πρέπει να περιλαμβάνεται είτε έντυπη είτε σαρωμένη (ανάλογα με τον τρόπο αποστολής των εγγράφων) η διπλής όψεως φωτοτυπία ταυτότητος ή διαβατηρίου του αντίστοιχου δικαιούχου.

Η εφαρμογή είναι προς το παρόν διαθέσιμη αποκλειστικά για Internet Explorer, ωστόσο σε επόμενες εκδόσεις θα υποστηρίζονται και άλλοι web browsers.

• 0

το 2ο email Αγαπητέ κύριε/κυρία,

Ο λογαριασμός σας με όνομα χρήστη: s..................

είναι έτοιμος για ενεργοποίηση.

Παρακαλώ πατήστε εδώ για να ενεργοποιήσετε τον κωδικό σας.

Σας ευχαριστούμε για την αίτησή σας.

Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης Διαδικτυακών Εφαρμογών Κτηματολόγιο ΑΕ

Στοιχεία Δικαιούχου

Δηλώσεις

Εργαλεία

Βοήθεια

Αλλαγή Συνθηματικού Υπάρχον Συνθηματικό: *

Νέο Συνθηματικό: *

Επιβεβαίωση Νέου Συνθηματικού: *

Η Επιβεβαίωση Νέου Συνθηματικού

πρέπει να είναι ίδια με το Νέο Συνθηματικό!

• 0

Επειδή και εμενα μου εστειλα το 2 ιμειλ μετα τις 12 το βραδυ, αφου εκανα μια βολτα μεσα στις σελιδες υποβολης , προσεξα ενα βιβλιαρακι με οδηγιες 29 σελιδες για την υποβολή μεσω ιντερνετ. Δηλωσεις δεν κανω. Αλλα εχει η αδελφή μου ενα ακινητο στην Ααθηνα και μου κολυσε. Λοιπον επισυναπτω το βιβλιαρακι.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

• 0

Επειδή και εμενα μου εστειλα το 2 ιμειλ μετα τις 12 το βραδυ, αφου εκανα μια βολτα μεσα στις σελιδες υποβολης , προσεξα ενα βιβλιαρακι με οδηγιες 29 σελιδες για την υποβολή μεσω ιντερνετ. Δηλωσεις δεν κανω. Αλλα εχει η αδελφή μου ενα ακινητο στην Ααθηνα και μου κολυσε. Λοιπον επισυναπτω το βιβλιαρακι.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

citizenGuide.pdf

citizenGuide.pdf

• 0
Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ Δ2 !!!!!!!!!!

Τα καλά νέα! Ήρθε το 2ο e-mail.

Τα ακόμα καλύτερα νέα.

Η εφαρμογή δεν είναι μόνο για το "Δ2".

Όπως λέει και η σελίδα καλωσορίσματος, "Με την εφαρμογή μπορείτε να δηλώνετε ότι περιλαμβάνει το έντυπο δήλωσης Δ2" και επιπλέον να βρίσκεις με τις αεροφωτογραφίες το ακίνητο!

Εκτός της απίθανης περίπτωσης να υπάρχει κάποιο στοιχείο στο "Δ1" που δεν υπάρχει στο "Δ2" και το γεγονός διέφυγε της προσοχής μας, καλυπτόμαστε επαρκώς.

• 0

..μάλλον ματιασμένο ανέβηκε το λογισμικό..!

.. μετά την αποθήκευση των στοιχείων του δηλούντος έχασε την ..μπάλα..

..που θα πάει ..θα του ΄ρθει..

• 0
..μάλλον ματιασμένο ανέβηκε το λογισμικό..!

.. μετά την αποθήκευση των στοιχείων του δηλούντος έχασε την ..μπάλα..

..που θα πάει ..θα του ΄ρθει..

Αγάλι αγάλι....

Πιθανόν έπεσαν και οι σαράντα χιλιάδες που πιστοποίησαν όλοι μαζεμένοι! (τριαντα ενιά χιλιάδες ενιακόσιοι ενενήντα εννέα, γιατί εμείς το περιμέναμε

Μα τα παιδιά, είναι άπαιχτα.

Υπάρχει η υποδομή σε υπολογιστική ισχύ του TAXISNET. Τι τους πείραζε να "κρέμαγαν" την εφαρμογούλα με την βάση της εκεί; Και ας μη το καταλαβαίναμε οι χρήστες.

Όχι, πρέπει να γίνει στους servers την τεχνογνωσία και με τα modem του ΥΠΕΧΩΔΕ. Διαθέτει βλέπετε αυτά τα αγλαΐσματα της αποτελεσματικότητας (για να μη μιλήσω για άλλα) τα Πολεοδομικά Γραφεία!

• 0

Σταυρο

δεν υπάρχουν διαφορες απο το Δ1

το Δ2 ειναι το παλιο εντυπο του αρχικου νομου και περιεχει περισσοτερα στοιχεια απο το Δ1

δεν υπάρχει προβλημα αν συμπληρωσει καποιος το Δ2 αντι για το Δ1

• 0

Λοιπόν,

εγώ κατάφερα να συμπληρώσω τα στοιχεία για ένα διαμέρισμα, μία αποθήκη στο υπόγειο και μία θέση στάθμευσης και τα έχω σώσει κιόλας. Οριστική υποβολή δεν θα κάνω ακόμη...

Έχω ορισμένους προβληματισμούς (σα μηχανικός που είμαι :D ) και είπα να τους καταθέσω εδώ προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο όσο μπορούμε.

Κατ' αρχήν σου ζητάει ορισμένα προσωπικά στοιχεία, εύκολο.

Μετά πρέπει να πας στο μενού ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ και να ανοίξεις τη νέα σου δήλωση. Προσοχή γιατί αν κατά λάθος ανοίξεις κι άλλη, δε σβήνεται...

Στη νέα δήλωση σου ζητάει να προσδιορίσεις πληρεξούσιο (δεν έβαλα τίποτε εκεί) και μετά βάζεις τα ακίνητα.

Στη δική μου περίπτωση έβαλα 3 ακίνητα γιατί και η αποθήκη και το πάρκινγκ έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου.

Ορίζεις τον τύπο ιδιοκτησίας (απλή οριζόντια για διαμερίσματα) και δίνεις διεύθυνση. Αν δεν έχεις ακριβή διεύθυνση μπορείς να επιλέξεις προσδιορισμό και σε βγάζει σε σελίδα δορυφορικής απεικόνισης.

Αν πάτε εκεί θέλει λίγη προσοχή για να προσδιορίσεις την ιδιοκτησία (να βγάλει ένα μπλε αστεράκι πάνω στο οικόπεδο)

Μετά ρωτάει αν είναι κύριος η βοηθητικός χώρος και στη συνέχεια ζητάει στοιχεία για το γεωτεμάχιο (το οικόπεδο δηλαδή) .

Στη συνέχεια και προκειμένου να ορίσεις την οριζόντια ιδιοκτησία μιλάει για αριθμό κτιρίου στον τίτλο. Στη δική μου περίπτωση μόνο η πολυκατοικία είναι στο οικόπεδο, οπότε έβαλα 1.

Μετά ζητάει τον αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο. Εδώ τώρα, στο συμβόλαιό μου, αναφέρεται σαν πρώτη η αποθήκη, δεύτερο το πάρκινγκ και τρίτο το διαμέρισμα, οπότε έβαλα 3 για το διαμέρισμα.

Ζητάει όροφο και ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του γεωτεμαχίου (έβαλα το 246/1000 που αναγράφεται στο συμβόλαιο). Το υπόγειο το έβαλα 0 (μηδέν) αν και το 0 μάλλον αναφέρεται στην πυλωτή, αλλά -1 δεν παίρνει.

Έτος κατασκευής και μετά αν στο συμβόλαιο έχεις και βοηθητικό χώρο (αποθήκη / πάρκινγκ) χωρίς χιλιοστά το βάζεις εδώ. Εγώ δεν είχα, αλλά με προβληματίζει ότι έχει χώρο για μία δήλωση... Δηλαδή αν έχεις 2, τι γίνεται?

Μετά πας σε μενού ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Εδώ γράφεις το ποσοστό ιδιοκτησίας και τον τύπο κυριότητας (πλήρης, υψηλή επικαρπία κλπ)

Μετά πας σε μενού ΕΓΓΡΑΦΑ. Εδώ πρέπει να ορίσεις τον συμβολαιογράφο με πλήρη στοιχεία. Έχει και ένα πεδίο αριθμό μητρώου. Δεν το ξέρω, δεν το έβαλα καθόλου. Απαιτείται άραγε?

Μετά πας σε μενού ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΓΓΓΡΑΦΟ και βάζεις τα στοιχεία του συμβολαίου και της εγγραφής στο υποθηκοφυλάκειο.

Εδώ ζητάει και αριθμό ΦΕΚ (που δεν έχω για ένα απλό συμβόλαιο) και άμα δεν το βάλεις βγάζει warning το οποίο αγνόησα.

Στη συνέχεια ζητάει στοιχεία των γειτόνων τα οποία δεν έβαλα γιατί δεν καταλαβαίνω αν εννοεί τους συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, η τους γύρω οικοπεδούχους...

Μετά από όλα αυτά, τα ξαναέκανα από την αρχή για την αποθήκη και το πάρκινγκ, τα έσωσα.... και θα περιμένω μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη για να κάνω οριστική υποβολή αφού σιγουρευτώ ότι δεν έχω γράψει κάτι λάθος....

Αν βλέπετε κάτι περίεργο και σεις, γράψτε μια κουβέντα B)

ΥΓ Οποιαδήποτε λάθη, δικαιολογούνται πιστεύω αφού είμαι μηχανικός ;)

• 0
Στη συνέχεια και προκειμένου να ορίσεις την οριζόντια ιδιοκτησία μιλάει για αριθμό κτιρίου στον τίτλο. Στη δική μου περίπτωση μόνο η πολυκατοικία είναι στο οικόπεδο, οπότε έβαλα 1.

Μετά ζητάει τον αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο. Εδώ τώρα, στο συμβόλαιό μου, αναφέρεται σαν πρώτη η αποθήκη, δεύτερο το πάρκινγκ και τρίτο το διαμέρισμα, οπότε έβαλα 3 για το διαμέρισμα.

για το πρωτο έχω και γω την απορία για ποιον αριθμό μιλάει,

για το δεύτερο απ'οσο ξέρω στις πολυκατοικίες, το κάθε διαμέρισμα έχει ενα αριθμό που το χαρακτηρίζει απο την συσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και αναφέρεται και μέσα στο συμβόλαιο.. π.χ. Γ3

αυτό δε μπαίνει κανονικά;

• 0
για το πρωτο έχω και γω την απορία για ποιον αριθμό μιλάει,

για το δεύτερο απ'οσο ξέρω στις πολυκατοικίες, το κάθε διαμέρισμα έχει ενα αριθμό που το χαρακτηρίζει απο την συσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και αναφέρεται και μέσα στο συμβόλαιο.. π.χ. Γ3

αυτό δε μπαίνει κανονικά;

Δεν είμαι σίγουρος... αφού γράφει τον αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο... Ο τίτλος είναι το συμβόλαιο του διαμερίσματος... Άλλος τίτλος είναι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας....

Παίρνω και στο 1015 να ρωτήσω αλλά έχουν πάει Χαβάη ;)

• 0
Δεν είμαι σίγουρος... αφού γράφει τον αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο... Ο τίτλος είναι το συμβόλαιο του διαμερίσματος... Άλλος τίτλος είναι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας....

Παίρνω και στο 1015 να ρωτήσω αλλά έχουν πάει Χαβάη ;)

η λογική πάντως λέει οτι ο αριθμός κτιρίου είναι ο αριθμός του κτιρίου π.χ. σε καποιο οικόπεδο που μπορεί να υπάρχουν 2 κτίρια και προφανώς αυτό ρωτάει, σε ποιο απευθύνεται...

και για τον αριθμό της ιδιοκτησίας στο συμβόλαιο του διαμερίσματος πρέπει να αναφέρει το διακριτικό νούμερο της ιδιοκτηίας.

• 0

ΌΤΑΝ λέιε "αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο" εννοεί την αρίθμηση στην πράξη οριζόντιας ιδιοκτησίας

πχ Δ1, Δ2 για τα δ/ατα στον 4ο

Υ1, Υ2 αποθήκες στο υπόγειο

Π1, Π2, Π3 κλπ για γκαράζ στο ισόγειο

• 0

όταν λέιε "αριθμό κτιρίου στον τίτλο" αυτό αφορά τις κάθετες ιδιοκτησίες

πχ σε ένα οικόπεδο υπα΄ρχουν 3 κτίρια στα οποία έγιναν οριζόντιες ιδιοκτησίς (η απαοκαλούμενη σύνθετη κα΄θετη), εκέι λοιπόν κάθε κτίριο έχει αριθμό, Οχι σε κάθε άλλη περίπτωση. και δεν βάζουμε ότι θελουμε αλλάότι βλέπουμε στα χαρτιά

Να για΄τι οι λογιστές οι οι κατάλληλοι γαι το κτηματολόγίο

• 0
Guest lianeris
Λοιπόν,

εγώ κατάφερα να συμπληρώσω τα στοιχεία για ένα διαμέρισμα, μία αποθήκη στο υπόγειο και μία θέση στάθμευσης και τα έχω σώσει κιόλας. Οριστική υποβολή δεν θα κάνω ακόμη...

Έχω ορισμένους προβληματισμούς (σα μηχανικός που είμαι :D ) και είπα να τους καταθέσω εδώ προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο όσο μπορούμε.

Κατ' αρχήν σου ζητάει ορισμένα προσωπικά στοιχεία, εύκολο.

Μετά πρέπει να πας στο μενού ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ και να ανοίξεις τη νέα σου δήλωση. Προσοχή γιατί αν κατά λάθος ανοίξεις κι άλλη, δε σβήνεται...

Στη νέα δήλωση σου ζητάει να προσδιορίσεις πληρεξούσιο (δεν έβαλα τίποτε εκεί) και μετά βάζεις τα ακίνητα.

Στη δική μου περίπτωση έβαλα 3 ακίνητα γιατί και η αποθήκη και το πάρκινγκ έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου.

Ορίζεις τον τύπο ιδιοκτησίας (απλή οριζόντια για διαμερίσματα) και δίνεις διεύθυνση. Αν δεν έχεις ακριβή διεύθυνση μπορείς να επιλέξεις προσδιορισμό και σε βγάζει σε σελίδα δορυφορικής απεικόνισης.

Αν πάτε εκεί θέλει λίγη προσοχή για να προσδιορίσεις την ιδιοκτησία (να βγάλει ένα μπλε αστεράκι πάνω στο οικόπεδο)

Μετά ρωτάει αν είναι κύριος η βοηθητικός χώρος και στη συνέχεια ζητάει στοιχεία για το γεωτεμάχιο (το οικόπεδο δηλαδή) .

Ζητάει όροφο και ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του γεωτεμαχίου (έβαλα το 246/1000 που αναγράφεται στο συμβόλαιο). Το υπόγειο το έβαλα 0 (μηδέν) αν και το 0 μάλλον αναφέρεται στην πυλωτή, αλλά -1 δεν παίρνει.

Έτος κατασκευής και μετά αν στο συμβόλαιο έχεις και βοηθητικό χώρο (αποθήκη / πάρκινγκ) χωρίς χιλιοστά το βάζεις εδώ. Εγώ δεν είχα, αλλά με προβληματίζει ότι έχει χώρο για μία δήλωση... Δηλαδή αν έχεις 2, τι γίνεται?

Μετά πας σε μενού ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Εδώ γράφεις το ποσοστό ιδιοκτησίας και τον τύπο κυριότητας (πλήρης, υψηλή επικαρπία κλπ)

Μετά πας σε μενού ΕΓΓΡΑΦΑ. Εδώ πρέπει να ορίσεις τον συμβολαιογράφο με πλήρη στοιχεία. Έχει και ένα πεδίο αριθμό μητρώου. Δεν το ξέρω, δεν το έβαλα καθόλου. Απαιτείται άραγε?

Μετά πας σε μενού ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΓΓΓΡΑΦΟ και βάζεις τα στοιχεία του συμβολαίου και της εγγραφής στο υποθηκοφυλάκειο.

Εδώ ζητάει και αριθμό ΦΕΚ (που δεν έχω για ένα απλό συμβόλαιο) και άμα δεν το βάλεις βγάζει warning το οποίο αγνόησα.

Στη συνέχεια ζητάει στοιχεία των γειτόνων τα οποία δεν έβαλα γιατί δεν καταλαβαίνω αν εννοεί τους συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, η τους γύρω οικοπεδούχους...

Μετά από όλα αυτά, τα ξαναέκανα από την αρχή για την αποθήκη και το πάρκινγκ, τα έσωσα.... και θα περιμένω μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη για να κάνω οριστική υποβολή αφού σιγουρευτώ ότι δεν έχω γράψει κάτι λάθος....

Αν βλέπετε κάτι περίεργο και σεις, γράψτε μια κουβέντα B)

ΥΓ Οποιαδήποτε λάθη, δικαιολογούνται πιστεύω αφού είμαι μηχανικός ;)

Αν ειναι ΜΕΖΟΝΕΤΑ πως το δηλωνουμε?

• 0

Καλησπέρα,

Επειδή νομίζω ότι και εγώ, μάλλον, κάτι ξέρω από αυτά ... !!! θα ήθελα να σου επισημάνω τα εξής:

"... Στη συνέχεια και προκειμένου να ορίσεις την οριζόντια ιδιοκτησία μιλάει για αριθμό κτιρίου στον τίτλο. Στη δική μου περίπτωση μόνο η πολυκατοικία είναι στο οικόπεδο, οπότε έβαλα 1. Εφόσον στο συμβόλαιό σου δεν αναγράφεται συγκεκριμένος αριθμός κτιρίου, τότε στο πεδίο δεν θα γράψεις τίποτα. Συνήθως μόνο όταν υπάρχουν 2 ή παραπάνω κτίρια γίνεται διαχωρισμός αυτών με κάποιο νούμερο ή άλλο διακριτικό.

Μετά ζητάει τον αριθμό οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο. Εδώ τώρα, στο συμβόλαιό μου, αναφέρεται σαν πρώτη η αποθήκη, δεύτερο το πάρκινγκ και τρίτο το διαμέρισμα, οπότε έβαλα 3 για το διαμέρισμα. Δεν έχει σημασία με ποια σειρά γράφεται στο συμβόλαιο (αν κατάλαβα καλά), αλλά το "διακριτικό¨του διαμερίσματος, της αποθήκης κλπ. Συνήθως σε πολυκατοικία αναφερόμαστε στο π.χ Α-1 διαμέρισμα του πρώτου ορόφου, στην π.χ. Υ-3 αποθήκη του υπογείου, κλπ, οπότε συμπληρώνεις ανάλογα.

Ζητάει όροφο και ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του γεωτεμαχίου (έβαλα το 246/1000 που αναγράφεται στο συμβόλαιο). Το υπόγειο το έβαλα 0 (μηδέν) αν και το 0 μάλλον αναφέρεται στην πυλωτή, αλλά -1 δεν παίρνει ... " Το υπόγειο θα το γράψεις με Υ.

Ελπίζω να βοήθησα.

• 0

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ [email protected]

"Αγαπητέ κύριε,

Μπορείτε πλέον με ένα e-mail να καταχωρίσετε τους πελάτες σας.Ο αριθμός περιορίζεται σε λογικά όρια

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης Διαδικτυακών Εφαρμογών Κτηματολόγιο ΑΕ "

• 0
Guest Επισκέπτης-yiannis-

Έχει δει κανείς πληροφορίες για τα τεχνικά χαρακτηριστικά για το scan των συμβολαίων, κλπ για την ηλεκτρονική υποβολή ?

• 0

Παρολο που προτιμω την ηλεκτρονικη υποβολη για οποιαδηποτε δηλωση δινεται αυτη η δυνατοτητα,

παρα να στηθω στην ουρα και να συνδιαλλαγω με κουρασμενους ανθρωπους, αυτη τη φορα προτιμησα τον χειρογραφο τροπο.

Μου φαινεται μεγαλη ταλαιπωρια ολο αυτο που κανετε.

Να το επιχειρησω ? Χανω κατι ?

• 0
Guest Επισκέπτης-Kyros-

Εγώ προσπάθησα να στείλω την δήλωση, αλλά και στους δύο πελάτες που μου ήρθε το email ενεργοποίησης, όταν πάω να κάνω "Υποβολή" μου βγάζει "απρόβλεπτο λάθος". Μήπως τελικά είναι μισοτελειωμένο το πρόγραμμα; Κατάφερε κανεί να πληρώσει τέλος ηλεκτρονικά ή να σκανάρει τα δικαιολογητικά;

• 0

Μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι....

Μιση ωρα απο το πεδιο του login για να φθασεις στο πρωτο πεδιο της δηλωσης....

Σας πληρωνουμε 35ευρω το δικαιωμα και δεν μπορειται να βαλετε ενα server να το σηκωσει....

Μια φορα ρε κακομοιρηδες καρεκλοκενταυροι σας ζηταμε να κανετε κατι σωστο... μια φορα...