Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΤΑΝ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ..


IGN

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..

ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ..

ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΕΠΙΠΛΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.

ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΟΠΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ, 8ΩΡΟ, ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΟΤΑΝ ΑΝΕΛΑΒΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΟΜΩΣ, ΕΠΗΛΘΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ "ΞΕΨΑΡΩΜΑ", ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΘΑΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, Κ.Λ.Π.

ΛΟΙΠΟΝ..

ΕΦ'ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ, ΚΑΘ' ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΤΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1) Δευτέρα έως Σαββάτο δεν γίνεται γιατί ισχύει το πενθήμερο.

2) Παρουσιολόγιο ή ρολόι με κάρτες .. και την υπογραφή του εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..

ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ..

ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΕΠΙΠΛΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.

ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΟΠΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ, 8ΩΡΟ, ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΟΤΑΝ ΑΝΕΛΑΒΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΟΜΩΣ, ΕΠΗΛΘΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ "ΞΕΨΑΡΩΜΑ", ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΘΑΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, Κ.Λ.Π.

ΛΟΙΠΟΝ..

ΕΦ'ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, ΚΑΘ' ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΤΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;

Το Δευτέρα με Σάββατο, πως το περάσατε κιόλας??? Παράξενο μου φαίνεται, εκτός αν δεν το πήραν χαμπάρι...

1) Δευτέρα έως Σαββάτο δεν γίνεται γιατί ισχύει το πενθήμερο.

2) Παρουσιολόγιο ή ρολόι με κάρτες .. και την υπογραφή του εργαζόμενου.

Σούλη, σ' αγαπώ, σε εκτιμώ, αλλά...

Σε πρόσφατο έλεγχο που είχα από το ΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ της εταιρείας, με το αιτιολογικό ότι μπορεί να το είχαμε μαγειρέψει, ότι δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο κτλ κτλ, με αποτέλεσμα να χρεώσει κανονικά μεροκάματα και να τρέχουμε σε επιτροπές και δικαστήρια εάν και εφόσον...

Αντιπροτείνω, να χρεώνεται ως άδεια οι μέρες που λείπουν, γιατί όσο αφορά το ΙΚΑ, θα σου βγάλει διαφορές σε περίπτωση που δηλώσεις μειωμένα ημερομίσθια ανά μήνα... :angry:

Επίσης, ας σημειωθεί ότι ο εδώ έλεγχος (Ηράκλειο) δέχεται μειωμένα ημερομίσθια, εάν και εφόσον δηλωθεί στο ΙΚΑ πριν τη "κοπάνα" του εργαζομένου... Δηλώσεις εκ των υστέρων, ή ακόμα και στο τέλος του μήνα, με υπογραφές θεωρημένες ή όχι, το ίδιο που τους κάνει.... δεν τα κάνουν δεκτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΓΝΩΜΗ.. ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ.. ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ..

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ, (ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ), ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΤΗΣΙΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΚΟΠΑΝΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε σ'αγαπώ, σε εκτιμώ .. αλλά δεν θα κάνω διακοπές στην Τήλο.. :angry:

Το ΙΚΑ εκτός από το δικαστήριο για τις διαφορές .. χρειάζεται και μια αγωγή από κάθε επιχειρηματία στον οποίο συμπεριφέρεται αναλόγως.

Σε πρόσφατο έλεγχο που είχα από το ΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ της εταιρείας, με το αιτιολογικό ότι μπορεί να το είχαμε μαγειρέψει, ότι δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο κτλ κτλ

Απλά μπούρδες..

Αντιπροτείνω, να χρεώνεται ως άδεια οι μέρες που λείπουν, γιατί όσο αφορά το ΙΚΑ, θα σου βγάλει διαφορές σε περίπτωση που δηλώσεις μειωμένα ημερομίσθια ανά μήνα...

Απλά παράτυπο και παράνομο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτήσω Στέφανε

το ΙΚΑ υπέδειξε κάποιο τρόπο για να αντιμετωπίζεις τις κοπάνες ?

μάλλον όχι .

ας υποδείξει τρόπο και μετά, αν δεν το τηρείς, τότε να σου καταλογίσει και τις κοπάνες τους.

Άμα πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αντιπροτείνω, να χρεώνεται ως άδεια οι μέρες που λείπουν, γιατί όσο αφορά το ΙΚΑ, θα σου βγάλει διαφορές σε περίπτωση που δηλώσεις μειωμένα ημερομίσθια ανά μήνα... :angry:

Επίσης, ας σημειωθεί ότι ο εδώ έλεγχος (Ηράκλειο) δέχεται μειωμένα ημερομίσθια, εάν και εφόσον δηλωθεί στο ΙΚΑ πριν τη "κοπάνα" του εργαζομένου... Δηλώσεις εκ των υστέρων, ή ακόμα και στο τέλος του μήνα, με υπογραφές θεωρημένες ή όχι, το ίδιο που τους κάνει.... δεν τα κάνουν δεκτά...

Στέφανε να σου θυμίσω και εγώ με τη σειρά μου ,

ότι απαγορεύεται η κατάτμηση της αδείας

Ένα σχετικό θέμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=20005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..............

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ, (ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ), ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΤΗΣΙΩΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΚΟΠΑΝΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ;

Βάλτον να υπογράψει συγκεντρωτικά στο βιβλίο αδειών για να είναι καλυμένη η επιχείρηση στην επιθεώρηση εργασίας. Το ξέρω -εις -ουμε ότι είναι παράτυπο, αλλά δεν έχω βρει ακόμα καλύτερο τρόπο αντιμετώπισής του...

Όσο για το πως θα ξέρεις πότε θα πραγματοποιηθεί η κοπάνα, μπορείς κάθε φορά που τους βλέπεις να τους ρωτάς "μήπως θα τη κοπανήσεις αύριο", ή μπορείς να ρίχνεις τα χαρτιά, ή κάποια γυάλινη σφαίρα κτλ κτλ κτλ... :angry::D:D

Εντάξει, πλάκα κάνω, αλλά για αυτό λέμε ότι το ΙΚΑ είναι κουκουρούκου σε αυτά... Σου λέει ότι δεν μπορεί να ελεγχθεί άμεσα, οπότε δεν το κάνω δεκτό... Φαντάσου κάθε εργοδότης να πήγαινε στο τέλος του μήνα και να έλεγε "ο τάδε εργαζόμενος δούλεψε μόνο 10 μέρες το προηγούμενο μήνα γιατί έκανε κοπάνες..." Το ΙΚΑ σαν υπηρεσία δεν μπορεί να το ελέγξει...

Στέφανε σ'αγαπώ, σε εκτιμώ .. αλλά δεν θα κάνω διακοπές στην Τήλο.. :D

Καλά, μόνιμη σχέση, προφανώς δεν θέλεις... Κάτι πιο εφήμερο ίσως?????? :D:D:D:D:P

Το ΙΚΑ εκτός από το δικαστήριο για τις διαφορές .. χρειάζεται και μια αγωγή από κάθε επιχειρηματία στον οποίο συμπεριφέρεται αναλόγως.

Απλά μπούρδες..

Απλά παράτυπο και παράνομο..

Εσύ τα λες μπούρδες... Εγώ πως πρέπει να τα πω που πρέπει να συντάξω την ένσταση, να μιλήσω με δικηγόρους, να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα στον εργοδότη, να ψάξω να βρω στοιχεία για να αντικρούσω, να παραστώ στην ΤΔΕ κτλ κτλ κτλ προκειμένου να απαλλαγώ από αυτά..???

Επομένως γιατί να αγχώνομαι με παρουσιολόγια και κάρτες??? Χρεώνεις άδεια και τέλος. Έτσι κι αλλιώς, στη τελική τα ίδια είναι, και μισθολογικά για τον εργαζόμενο και τον εργοδότη, και ασφαλιστικά για εργαζόμενο, ΙΚΑ και εργοδότη.

να ρωτήσω Στέφανε

το ΙΚΑ υπέδειξε κάποιο τρόπο για να αντιμετωπίζεις τις κοπάνες ?

μάλλον όχι .

ας υποδείξει τρόπο και μετά, αν δεν το τηρείς, τότε να σου καταλογίσει και τις κοπάνες τους.

Άμα πια

Σκασίλα του Γιάννη, αυτό χρεώνει κατά τεκμήριο, τράβα εσύ να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.. Νίπτει τα χείρας του, πρόβλημά σου σου λέει, εγώ τέτοια δεν δέχομαι... Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, από συζητήσεις έχω ακούσει ότι σε άλλα υποκαταστήματα τα δέχονται κανονικά, και τα παρουσιολόγια και τις κάρτες.

Στέφανε να σου θυμίσω και εγώ με τη σειρά μου ,

ότι απαγορεύεται η κατάτμηση της αδείας

Ένα σχετικό θέμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=20005

Ενήμερος είμαι Στέλιο, όπως ενήμερος είμαι ότι κανένας εργοδότης και εργαζόμενος δεν εφαρμόζει τις σχετικές διατάξεις περί κατάτμισης άδειας, όλοι λόγω αναγκών τη σπάνε σε πάνω από δύο κομμάτια... Καιρός είναι να αλλάξει αυτή η διάταξη νόμου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά όλα αυτά!

Κι αν συμπληρωθούν και οι ημέρες αδείας του έτους τότε τι θα τους δώσει ρε παιδιά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλά όλα αυτά!

Κι αν συμπληρωθούν και οι ημέρες αδείας του έτους τότε τι θα τους δώσει ρε παιδιά;;;

Κοίτα, αν ο εργαζόμενος τη κοπανάει ένα μήνα κάθε χρόνο αδικαιολόγητα, τότε ο εργοδότης είναι άξιος της μοίρας του...

Ωστόσο, αυτό είναι όντως πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλά όλα αυτά!

Κι αν συμπληρωθούν και οι ημέρες αδείας του έτους τότε τι θα τους δώσει ρε παιδιά;;;

Καρπαζιές, κλωτσιές, μπουνιές και όλα αυτά γραμμένα σε DVD για να μπορέσει να τα αποδείξει στον έλεγχο !

Σημείωση : Εξαιρούνται τοιαύτου τρόπου αποδείξεις, για συγγενείς 1ου και 2ου βαθμού εργαζομένων με άμεση ή έμμεση πρόσβαση σε μονταζιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κοίτα, αν ο εργαζόμενος τη κοπανάει ένα μήνα κάθε χρόνο αδικαιολόγητα, τότε ο εργοδότης είναι άξιος της μοίρας του...

Ωστόσο, αυτό είναι όντως πρόβλημα...

Να σου πω,

υπάρχουν εταιρείες που δεν έχουν τη λογική, δε μου κάνεις σε απολύω!

Αλλά δε μου κάνεις, θα σε κάνω να παραιτηθείς. Εγώ αποζημίωση δεν πληρώνω.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ( έχω υπάρξει και εγώ εργαζόμενη έτσι) μέχρι να βρώ κάτι άλλο 2-3 φορές το μήνα την κοπάναγα :angry:

Ήταν και καλοκαίρι...

μύριζε και θάλασσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καρπαζιές, κλωτσιές, μπουνιές και όλα αυτά γραμμένα σε DVD για να μπορέσει να τα αποδείξει στον έλεγχο !

Σημείωση : Εξαιρούνται τοιαύτου τρόπου αποδείξεις, για συγγενείς 1ου και 2ου βαθμού εργαζομένων με άμεση ή έμμεση πρόσβαση σε μονταζιέρα.

Ωχ, Θέμος και Τρέμη μου μυρίζουν... :angry::angry::D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βάλτον να υπογράψει συγκεντρωτικά στο βιβλίο αδειών για να είναι καλυμένη η επιχείρηση στην επιθεώρηση εργασίας. Το ξέρω -εις -ουμε ότι είναι παράτυπο, αλλά δεν έχω βρει ακόμα καλύτερο τρόπο αντιμετώπισής του...

Ενήμερος είμαι Στέλιο, όπως ενήμερος είμαι ότι κανένας εργοδότης και εργαζόμενος δεν εφαρμόζει τις σχετικές διατάξεις περί κατάτμισης άδειας, όλοι λόγω αναγκών τη σπάνε σε πάνω από δύο κομμάτια... Καιρός είναι να αλλάξει αυτή η διάταξη νόμου....

Στέφανε, σ' αυτή την περίπτωση όμως δεν ισχύει ότι ισχύει και στις νορμάλ περιπτώσεις όπου η άδεια γράφεται

συνεχόμενη,διότι ακόμα και αν υπογράψει ο κοπανατζής το βιβλίο αδειών,σε περίπτωση δικαστικού αγώνα,όχι

μόνο θα αμφισβητήσει ότι έκανε κοπάνες,αλλά θα βγει και από πάνω,ότι εκβιάστηκε για να υπογράψει.

Σε τέτοιες περιπτώσεις,πράτεις μόνο τα νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέφανε, σ' αυτή την περίπτωση όμως δεν ισχύει ότι ισχύει και στις νορμάλ περιπτώσεις όπου η άδεια γράφεται

συνεχόμενη,διότι ακόμα και αν υπογράψει ο κοπανατζής το βιβλίο αδειών,σε περίπτωση δικαστικού αγώνα,όχι

μόνο θα αμφισβητήσει ότι έκανε κοπάνες,αλλά θα βγει και από πάνω,ότι εκβιάστηκε για να υπογράψει.

Σε τέτοιες περιπτώσεις,πράτεις μόνο τα νόμιμα.

Μα Βαγγέλη...

Αν πράξω τα νόμιμα, ο νόμος ΔΕΝ με καλύπτει απέναντι στο ΙΚΑ... Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...

Η εργατική νομοθεσία προβλέπει εκκαθαριστικά σημειώματα μισθοδοσίας, βιβλίο αδειών, το ΙΚΑ ΔΕΝ τα δέχεται γιατί δεν είναι δημόσια έγγραφα... Οπότε, αν πράξω νόμιμα, υπάρχει πολλή μεγάλη πιθανότητα να με χρεώσει ΠΑΡΑΝΟΜΑ το ΙΚΑ, κατά τεκμήριο το λένε εκεί.... Τρέχα μετά σε ενστάσεις, δικαστήρια, πλήρωνε δικηγόρους κτλ κτλ και αν.....

Εξάλλου, δεν "ρίχνεται" κάποιο μέρος, είτε ο εργαζόμενος είτε ο εργοδότης, τουλάχιστον οικονομικά... Τα μεροκάματα που πρέπει να κοπούν, δίνονται σε άδεια, το ίδιο (χρηματικά) και το αυτό...

Θα μου πεις, ναι, αλλά ο εργαζόμενος δεν ξεκουράζεται για συνεχόμενο διάστημα, έτσι κι αλλιώς, για αυτό το λόγο έχει θεσπιστεί ο θεσμός της άδειας.. Και θα σου απαντήσω, ότι πρέπει να σκεφτείς και τα προβλήματα που δημιουργεί με τη κοπάνα του, στη φήμη της επιχείρησης, στα έσοδά της, στους άλλους συναδέλφους του, στον εργοδότη του κτλ κτλ κτλ... Μη τα βλέπουμε μονόπλευρα... Δεν είναι πάντα ο εργαζόμενος το θύμα της υπόθεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...