Sign in to follow this  
TETRADI

Ηλεκτρονική υποβολη Ε1 Ε3 πρόβλημα λόγω ζημίών χρήσης.

Recommended Posts

Ζημιές χρήσης χωρίς έσοδα. Έχω υποβάλει το Ε3 στο Ε1 βάζω την ζημία στον κωδ 511 και μου βγάζει μήνυμα λάθους για κωδ 401-413-501-511.

δλδ

πώς ζημιά χωρίς έσοδα;

Ζημιές χρήσης χωρίς έσοδα. Έχω υποβάλει το Ε3 στο Ε1 βάζω την ζημία στον κωδ 511 και μου βγάζει μήνυμα λάθους για κωδ 401-413-501-511.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΣΟΔΑ 0,01 ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ Ε3 ΝΕΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ( ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΖΗΜΙΑ ΚΑΤΑ 0,01 )

Μπορεί το 0,01 να είναι από την μια ασήμαντο και από την άλλη να είναι ένα καλό τρυκ για να ¨ξεγελαστεί¨ το σύστημα αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Δεν μπορεί βρε αδερφέ να προσαρμόζουμε την πραγματικότητα ( ΜΗΔΕΝ έσοδα ) στις ¨ανάγκες ¨ του συστήματος . Να φτιάξουν το σύστημα.

Τέλος πάντων , πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί το taxis να σου δώσουνε λύση

Μπορεί το 0,01 να είναι από την μια ασήμαντο και από την άλλη να είναι ένα καλό τρυκ για να ¨ξεγελαστεί¨ το σύστημα αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Δεν μπορεί βρε αδερφέ να προσαρμόζουμε την πραγματικότητα ( ΜΗΔΕΝ έσοδα ) στις ¨ανάγκες ¨ του συστήματος . Να φτιάξουν το σύστημα.

Συμφωνώ και επαυξάνω....

Συμφωνω και γω, αλλα επειδη μεχρι να φτιαξουν το συστημα εμεις πρεπει να κανουμε τη δουλεια μας, σε καποιες περιπτωσεις το εχω ξεγελασει με τετοιους τροπους και θα το ξανακανω αν χρειαστει.

ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΧ ΠΗΓΕΝΕ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ .....

Συμφωνώ και επαυξάνω....
ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ 0,02 ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ;;; ...... ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΑΦΜ , ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΤΛ .....

ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΧ ΠΗΓΕΝΕ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ .....

Όχι φίλε a12345

Δεν μπορούν να σου πουν πήγαινε στην ΔΟΥ και κατέθεσε την εκπρόθεσμα.

Από την στιγμή που μπορείς να υποβάλεις εμπρόθεσμα την δήλωσή σου μέσω taxis, είναι υποχρεωμένοι να την δεχτούν και να λύσουν το δικό τους πρόβλημα.

Αν πάμε με την λογική αυτή θα καταλήξουμε να κάνουμε όχι τι λένε οι νόμοι, άντε και οι εγκύκλιοι, αλλά τι θα μας λέει ο τάδε εφοριακός ή ο τάδε πληροφορικάριος του taxis.

Έχω ακούσει πολλές φορές το ¨δεν το παίρνει το σύστημα¨ αλλά δεν το έχω ποτέ δεχτεί γιατί αλίμονο αν την σχέση μας με το κράτος ή αν θέλεις την ζωή μας την ίδια την καθόριζε ένα ¨σύστημα¨ .

Διαλέγεις και παίρνεις

Στην πραγματικοτητα, τις περισσοτερες φορες δεν ειναι σφαλματα του συστηματος τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε, αλλα αγνοια ή λαθος χειρισμος δικος μας.

Λυσεις το taxisnet δινει, αλλα δεν γινεται παντα η δουλεια μας κατω απο τα καλυτερα ωραρια και συνθηκες.

Guest Επισκέπτης-FROZEN-   
Guest Επισκέπτης-FROZEN-

Και στις ΔΟΥ, και στο internet, για να υπάρξει έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα (συμφ. με εδ.1, §1, Άρθρο 31 ΚΦΕ) ,είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχουν ακαθάριστα έσοδα.

Ο νοών νοείτω. Τα υπόλοιπα είναι αλεπουδιές. :angry:

Guest Επισκέπτης-FROZEN-   
Guest Επισκέπτης-FROZEN-

Δε βλέπω καμιά αναντιστοιχία ανάμεσα στα δυο άρθρα.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα, θεωρώ ότι, πνεύμα του νόμου είναι ότι, το εισόδημα φορολογείται μετά την έκπτωση των δαπανών που πραγματοποιήθηκαν για την απόκτησή του, όπως λέει και το άρθρο 4 το οποίο επικαλέστηκες. Χωρίς απόκτηση εισοδήματος λοιπόν δεν υπάρχουν έξοδα προς έκπτωση.

Δε σε φτάνει ο χρόνος; Κάνε υπερδωδεκάμηνη. Πέρασέ το στα πάγια, έφόσον αφορά έξοδα πρώτης εγκατάστασης. Αλλά, εφ΄όσον δεν αποκτάς εισόδημα δεν έχεις από που να εκπέσεις τις δαπάνες.

Υπάρχει δλδ κάποια φορολογική διάταξη που να προβλέπει ότι δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση η ζημία που προκύπτει από έξοδα .. αν για οποιαδήποτε αιτία δεν υπάρχουν έσοδα?

Guest Επισκέπτης-FROZEN-   
Guest Επισκέπτης-FROZEN-
Υπάρχει δλδ κάποια φορολογική διάταξη που να προβλέπει ότι δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση η ζημία που προκύπτει από έξοδα .. αν για οποιαδήποτε αιτία δεν υπάρχουν έσοδα?

Έκπτωση από που;

Δεν ειναι και τοσο σχετικο αλλα το γραφω για πιο πληρη ενημερωση.

Απο Σταματοπουλο-Καραβοκυρη ερμηνεια ΦΕ εκδοση 2007 σελ.123

19α. Η ζημια συμψηφιζεται με αλλα εισοδηματα υποχρεωτικα.

Απο τις διαταξεις του αρθρου 4 παρ.3 του ΚΦΕ συναγεται οτι στην περιπτωση που ατομικη επιχειρηση

με βιβλια Β κατηγοριας του ΚΒΣ πραγματοποισε ζημια απο την ασκηση εμπορικης δραστηριοτητας

σε μια χρηση που καλυπτεται με συμψηφισμο εισοδηματων απο μισθωτες υπηρεσιες του φορεα της

ατομικης επιχειρησης καθως και απο ακινητα, του ιδιου ετους, τοτε δεν προκυπτει ζημια για μεταφορα

στα επομενα ετη, ανεξαρτητα απο το γεγονος οτι για τα πιο πανω θετικα εισοδηματα δεν υπηρχε

υποχρεωση καταβολης φορου με βαση την κλιμακα φορολογιας εισοδηματος του αρθρου 9 του

Ν.2238/1994, καθοσον ο συμψηφισμος των επιμερους εισοδηματων ειναι υποχρεωτικος, με τις

προϋποθεσεις βεβαια που οριζει ο νομος. (Σχετ.εγγρ.1022163/381/Α0012/1.3.2005).

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.