Προς το περιεχόμενο
  • 0

Νέα αγορανομική διάταξη 7/2008. Εκπτώσεις, Πιστωτικά, κτλ


adel

Ερώτηση

Εχει διαβάσει κανείς την νέα αγορανομική διάταξη 7/2008 η οποία αφορά όλα τα μη ελεγχόμενα αγορανομικά προϊόντα ?.

Εχει καταλάβει κανείς σε τι επηρεάζεται η γνωστοποίηση που έχουμε υποβάλλει για εκπτώσεις τζίρου ?

Από μιά πρόχειρη ματιά κατάλαβα για τις εκπτώσεις επί τζίρου θα υποβάλλουμε πλέον δήλωση εως 31/12 και η οποία θα αφορά μόνο το επόμενο έτος και θα συνεχίζουμε κανονικά με έκδοση πιστωτικού.

Οποιαδήποτε άλλη έκτπωση θα πρέπει να αναφέρεται στο αρχικό τιμολόγιο και δεν προβλέπεται έκδοση πιστωτικού.

Είναι έτσι ή έχω καταλάβει λάθος. Παρακαλώ τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αθήνα, 28 Μαΐου 2008

Αρ. Πρωτ. Α2- 3619

ΑΓΟΡΑΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΡΙΘ. 7

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

....

2. Βιομηχανίες, Βιοτεχνίες, Συνεταιριστικά Εργοστάσια παραγωγών, εισαγωγείς- χονδρέμποροι και χονδρέμποροι, που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους, με τα προϊόντα και τα εμπορεύματά τους που πωλούν , στις περιπτώσεις που θέλουν να χορηγήσουν στους πελάτες – αγοραστές των προϊόντων – εμπορευμάτων τους, εκπτώσεις

.......

θα γνωστοποιούνται στις αρμόδιες Υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου, ως εξής:

α) Οι έχουσες μελλοντικό χαρακτήρα παροχές (στόχοι τζίρου κ.α.), θα πρέπει να γνωστοποιούνται μέχρι 31 Δεκεμβρίου κάθε έτους και θα αφορούν αυτές που θα ισχύσουν στο νέο έτος που ξεκινά. Σε περίπτωση αλλαγών μέσα στο έτος, θα πρέπει αυτές να γνωστοποιούνται τουλάχιστον πέντε (5) εργάσιμες ημέρες, πριν από την ημερομηνία ισχύoς των.

β) Οι λοιπές παροχές θα πρέπει να γνωστοποιούνται μέσα σε δέκα (10) το αργότερο εργάσιμες ημέρες από την εφαρμογή τους.

6. Ως αρμόδιες υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης ορίζονται:

α) Η Διεύθυνση Τιμών Τροφίμων και Ποτών, με αρμοδιότητα τα τρόφιμα και ποτά γενικά, και

β) Η Διεύθυνση Τιμών Βιομηχανικών Προϊόντων & Φαρμάκων, με αρμοδιότητα στα Βιομηχανικά γενικά είδη, εκτός τροφίμων και ποτών.

..............

Α Ρ Θ Ρ Ο 2

1. Οι παραβάτες της παρούσης, που ισχύει σε όλη τη χώρα από 1- 7-2008 διώκονται και τιμωρούνται σύμφωνα με τον ισχύοντα Αγορανομικό Κώδικα.

2. Να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης και να ανακοινωθεί στον Ημερήσιο Τύπο.

Εκείνο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με το Υπουργείο Οικονομικών .. άρα συνεχίζουμε με τα γνωστά.

Όμως δημιουργείται μια νέα υποχρέωση γνωστοποίησης προς τις υπηρεσίες του Υπουργείου Ανάπτυξης .. που η μη τήρηση της τιμωρείται βάσει του αγορανομικού κώδικα.

εκείνο το "που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους" δεν το πιάνω..

αν δλδ πουλάμε όπως κάτσει.. δεν έχουμε τις αναφερόμενες υποχρεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ:

1) στις δου κανινικα γνωστοποιηση το αργοτερο μεχρι 31/12 ή 29/02(κλεισιμο με 30/6)

2) στο υπουργειο αναπτυξης δηλ κατ εμε στην διευθυνση εμποριου μεχρι 31/12 και θα αφορα

το επομενο ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ:

1) στις δου κανινικα γνωστοποιηση το αργοτερο μεχρι 31/12 ή 29/02(κλεισιμο με 30/6)

άλλαξε τίποτα σε σχέση με το γνωστοποίηση 4 μήνες πριν? ή εννοείς 31/08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
άλλαξε τίποτα σε σχέση με το γνωστοποίηση 4 μήνες πριν? ή εννοείς 31/08.

τυπογραφικο....

31/08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΕΥΗ-

Έχω μιλήσει με την αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου, και όσον αφορά τις ειδικές παροχές (π.χ.εκπτώσεις λόγω τζίρου), υποβάλλουμε στο υπουργείο φάκελο με τα ίδια στοιχεία που καταθέτουμε και στην εφορία (ιδιωτικά συμφωνητικά, επιστολή με υπογραφή νόμιμου εκπροσώπου..) 2ος όροφος, γραφείο 203 με την ένδειξη "ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟ". Μέχρι τις 28 Ιουλίου για πιστωτικά έκπτωσεις χρήσης 01/01-31/12/2008, και έως 31/12/2008 και πάλι γνωστοποίηση για τις εκπτώσεις που θα αφορούν την χρήση 01/01-31/12/2009. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω να υπάρχει είναι με τα ιδιωτικά συμφωνητικά, που μάλον θα πρέπει να υπογράφονται πριν την έναρξη της νέας χρήσης.

Εμένα όμως, με προβληματίζει κάτι άλλο. Στα τιμολόγια, όταν παρέχουμε εκπτώσεις σε είδος πρέπει να αναγράφουμε "ΔΩΡΟ" ή "ΑΝΕΥ ΑΞΙΑΣ" δίπλα στο προϊόν. Μηχανογραφικά, δεν βλέπω τον τρόπο να μπορεί να γίνει αυτό. Και εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε ποσοστιαία έκπτωση 100%, τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι πολλά τα θέματα που χρειάζονται διευκρινήσεις. Στην ΔΟΥ δηλαδή θα συνεχίζεις κανονικά να υποβάλλεις την γνωστοποίηση για τις παροχές εκπτώσεων επί τζίρου η οποία δεν απαιτείται να αναφέρεται σε συγκεκριμένο έτος ή διάστημα. Απλώς υποβάλλεις νέα όταν αλλάξουν τα όρια. Υπάρχει όμως η δέσμευση των 4 μηνών μετά την αρχική γνωστοποίηση ή την νέα γνωστοποίηση για την έκδοση των πιστωτικών. Στη αγορανομική 7/2008 σου δίνει την δυνατότητα όταν υπάρχουν αλλαγές να γίνεται γνωστοποίηση τουλάχιστον 5 ημέρες πριν. Τι γίνεται με το 4μηνο ?

Πιστεύω ότι θα πρέπει να περιμένουμε και κάποια ΠΟΛ από το Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και από μένα. Έγω έχω να υποβάλω ένα άλλο ερώτημα.

Η απόφαση αφορά πώληση αγαθών έτσι δεν είναι?

Γιατί σε μία προφορίκη απάντηση από την αρμόδια υπηρεσία δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μπλέκουμε τις υποχρεώσεις προς την ΔΟΥ - Υπουργείο Οικονιμικών με τις υποχρεώσεις προς άλλες υπηρεσίες ;;

Οι υποχρεώσεις προς την ΔΟΥ παραμένουν ως έχουν και προκύπτουν νεες προς το ΥΠ.ΑΝ.. Αν δεν τηρηθούν θα προκύψει πρόστιμο αγορανομικό και όχι φορολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γιατί μπλέκουμε τις υποχρεώσεις προς την ΔΟΥ - Υπουργείο Οικονομικών με τις υποχρεώσεις προς άλλες υπηρεσίες ;;

Οι υποχρεώσεις προς την ΔΟΥ παραμένουν ως έχουν και προκύπτουν νεες προς το ΥΠ.ΑΝ.. Αν δεν τηρηθούν θα προκύψει πρόστιμο αγορανομικό και όχι φορολογικό.

Γι' αυτό και η Αγορ. Διάταξη λεει : "Βιομηχανίες, Βιοτεχνίες, Συνεταιριστικά Εργοστάσια παραγωγών, εισαγωγείς- χονδρέμποροι και χονδρέμποροι, που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους, με τα προϊόντα και τα εμπορεύματά τους που πωλούν", διότι υπάρχουν επιχειρήσεις που υποβάλουν Τιμοκαταλόγους στο Υπουργείο. Και όχι στις ΔΟΥ...

Προφανώς αυτούς αφορά και όχι όλους. Οι "όλοι" είναι για τις ΔΟΥ. Καλώς πάντως το θέμα αναλύεται για διευκρινήσεις, που θα πρέπει να τις δώσουν οι του Υπουργείου για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ απ'την αρχή κόλλησα σ'αυτό..

εκείνο το "που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους" δεν το πιάνω..

αν δλδ πουλάμε όπως κάτσει.. δεν έχουμε τις αναφερόμενες υποχρεώσεις?

κανείς πιο νηφάλιος? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Ποιοί είναι υπόχρεοι στην υποβολή τιμοκαταλόγων αναφέρεται στην Αγορανομική Διάταξη 3 Αρ. Πρ. Α2-1654/20-3-2008, η οποία τροποποιεί τη βασική 14/89, και μπορείτε να τη βρείτε στο www.gge.gr

Κάπου την είχα κάνει λινκ σε ένα πρόσφατο ποστ, το οποίο ατυχώς δε μπορώ να το βρω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

εγώ πάντως έχω περίπτωση εταιρείας που δεν υποβάλει έως τόρα στο Υπουργείο ανάπτυξης τιμοκαταλόγο άλλα μου λένε ότι υπάγομαι τόρα σε αυτή τη διάταξη.

Αρά πάνε να τους εντάξουν όλους μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα,

εγώ πάντως έχω περίπτωση εταιρείας που δεν υποβάλει έως τόρα στο Υπουργείο ανάπτυξης τιμοκαταλόγο άλλα μου λένε ότι υπάγομαι τόρα σε αυτή τη διάταξη.

Αρά πάνε να τους εντάξουν όλους μέσα?

Το ίδιο κι εγώ (λόγω τζίρου < 5.000.000,00).. στο Υπουργείο ανάπτυξης μου ζήτησαν 15λεπτη προθεσμία για να το ξεκαθαρίσουν

και μετά κατέβασαν τα τηλέφωνα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
και μετά κατέβασαν τα τηλέφωνα. :P

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και σε εσάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και σε εσάς ?

Η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δεν λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους..

όποιος πιάσει γραμμή να ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

ο άνθρωπος μου το είπε καθαρά .. εγώ καινούργιος είμαι .. δεν ξέρω γιατί με βάλανε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..μαι τρύπα στο νερό, τώρα μεταλλικό είναι, ούλεν είναι, σουρωτή είναι, τι να΄ναι άραγε..

..περίμενα μια ορθολογικότερη αντίληψη απ΄αυτούς που υποτίθετε έχουν μια 'ψυχραιμότερη' συμπεριφορά..

.άποψη

ό,τι και να υποβάλλετε και να μην υποβάλλετε ή μάλλον υποβάλλετε κάτι για να πούμε πώς κάτι έγινε, έτσι για το πρωτό κολλο που λέμε..

σε 2 με 3 μήνες δεν θα ισχύει τίποτα.. εκτός αν βασιλέψουν οι 'δημοκρατικές δυνάμεις" και στείλουν τους κερδοσκόπους για έργα στα Σηβιρία δλδ. όλους τους Έλληνες

Υ.Γ

κε Φώλια, σας συνιστώ να κάνετε παρέα με τον κο Κουλούρη, αυτός ξέρει από κωλοτούμπες καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν μπορούμε πλέον να εκδίδουμε πιστωτικά επι τζίρου ή πιστωτικά έκπτωσης

"στις περιπτώσεις που θέλουν να χορηγήσουν στους πελάτες – αγοραστές των προϊόντων – εμπορευμάτων τους, εκπτώσεις (ποσοστιαίες ή χρηματικές), επί των τιμών πώλησης των τιμοκαταλόγων τους, υποχρεούνται όπως τις εκπτώσεις αυτές τις αναγράφουν μόνο στα σχετικά εκδιδόμενα κατά την συναλλαγή τιμολόγια πώλησης και όχι με την έκδοση μεταγενέστερα της συναλλαγής πιστωτικών σημειωμάτων. "

και μόνο για πρόσθετες οικονομικές παροχές όπως "την επίτευξη στόχων τζίρου κατά οριζόμενα χρονικά διαστήματα (τρίμηνα, εξάμηνα, ετήσια, κ.λ.π.), με την προβολή των ειδών, με προωθητικές ενέργειες κ.α.,"

θα "αναγνωρίζονται και μπορούν να χορηγούνται υπό την προϋπόθεση ότι οι πρόσθετες αυτές παροχές θα γνωστοποιούνται στις αρμόδιες Υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου"

Αν έχει κάποιος πιο ξεκάθαρη εικόνα ................. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δεν λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους..

όποιος πιάσει γραμμή να ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

keep walking........

Καλημέρα ,

εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν μπορούμε πλέον να εκδίδουμε πιστωτικά επι τζίρου ή πιστωτικά έκπτωσης

Στοχοποιημένου τζίρου συνεχίζουμε να εκδίδουμε απλά πρέπει να ενημερώνουμε και το Υπουργείο Ανάπτυξης..

αλλά και εκτάκτων εκπτώσεων αφού πάλι ενημερώσουμε το Υπουργείο Ανάπτυξης..

εκείνο που δεν μπορούμε να κάνουμε είναι .. ξεχωριστό πιστωτικό για προσυμφωνημένη έκπτωση επί τιμής τιμοκαταλόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη giorgos81p

Γνωριζει καποιος αν ειπωθηκε κατι για παραταση - αναβολη κτλ? Ακουγεται πως υπαρχουν πολλες αντιδρασεις απο μεγαλες αλυσιδες Super Market και γενικοτερα επικρατει ενα κλιμα αποριας. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα σηκώσανε το τηλέφωνο ..

ισχύει λένε για όλες τις επιχειρήσεις ανεξαρτήτως τζίρου..

αλλά απαξιούν να το στοιχειοθετήσουν.

έχεις κανείς τον αγορανομικό κώδικα? το άρθρο 38 έστω?

κάποιο link?

Βρε τι τραβάμε και μεις οι χορεύτριες..

Υ.Γ.Παρεμπιπτόντως ..

μας προέκυψε και η αγορανομική διάταξη 8 .. ευτυχώς δεν με αφορά. B)

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/3686

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας μας,

πουλαει παγωτα και εχει τιμοκαταλογο κολλημενο στο ψυγειο,

τωρα θα πρεπει να κολλησει ετικες σε καθε...πυραυλο?

και επειδη πουλαει και μολυβια ,

θα "κοτσαρει" ετικετες σε καθε μολυβι?

για τις εργατωρες εχουν ..ακουσει τιποτα .......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρ. 38.

1. Πας διατηρών ζυθοπωλείον, οικοτροφείον, γαλακτοπωλείον

(συμπεριλαμβανομένων και των κατασκευαζόντων φαγητά), ζαχαροπλαστείον

ή παρόμοια καταστήματα, δημόσιον θέαμα ή κέντρον εν ω παρέχεται

οιονδήποτε είδος τροφής, ποτών, ζαχαροπλαστικής ή διατηρών καθ`

οιονδήποτε τρόπον εν δημοσίω θεάματι τοιούτον κατάστημα ή πρατήριον

υποχρεούται: α) Να έχη ανηρτημένα σταθερώς, εις καταφανή μέρη του

καταστήματος και του τόπου του δημοσίου θεάματος και εις άπασας τας

αιθούσας αυτού, πινακίδας εν αις ν` αναγράφωνται ευδιακρίτως το

ονοματεπώνυμον των προϊσταμένων της επιχειρήσεως, η επωνυμία ταύτης,

παν υπ` αυτού πωλούμενον ή κατεχόμενον προς πώλησιν είδος, ποιότης

προέλευσις και η τιμή πωλήσεως αυτού κατά συνήθη μονάδα (βάρος, μέτρον,

τεμάχιον). β) Να διατηρή προς χρήσιν της πελατείας τιμολόγια

υπογεγραμμένα υπό των προϊσταμένων εης επιχειρήσεως και εμφαίνοντα τα

αυτά ως και εν ταις πινακίσι στοιχεία. Τα εστιατόρια, ζυθεστιατόρια και

μαγειρεία δέον να τηρώσι μόνον τα κατά το εδάφιον β` τιμολόγια.

2. Πας διατηρών οιονδήποτε κατάστημα, πρατήριον, εργοστάσιον,

εργαστήριον πλην των εν τη προηγουμένη παρ. 1, ένθα πωλεί οιονδήποτε

είδος βιωτικής ανάγκης και έχων οπωσδήποτε εν τη κατοχή του τοιαύτα

είδη, υποχρεούται: α) Να έχη τοποθετημένην επί εκάστου είδους πινακίδα

εμφαίνουσαν την ποιότητα, προέλευσιν και τιμήν πωλήσεως κατά συνήθη

μονάδα (βάρος, μέτρον, τεμάχιον). Εν περιπτώσει καθ` ην ως εκ του

είδους του αντικειμένου είναι αδύνατος η συγκράτησις πινακίδος υπό

τούτου τοποθετείται πινακίς εν τω μέρει (ψυγείον, δοχείον κλπ.), όπου

είναι τούτο τοποθετημένον προς πώλησιν. Κατά τας περιπτώσεις του

παρόντος εδαφίου επιβάλλεται υποχρέωσις αναρτήσεως σταθερώς πινακίδων

εμφαινουσών το ονοματεπώνυμον των προϊσταμένων της επιχειρήσεως και την

επωνυμίαν ταύτης, ή β) Να έχη σταθερώς ανηρτημένας εις καταφανή μέρη

του καταστήματος του και εις άπασας τας αιθούσας αυτού πινακίδας ως εν

τω εδαφ. α` της παρ. 1 του παρόντος άρθρου. Η κατά την παρούσαν

παράγραφον υποχρέωσις επιβάλλεται και εις τους στασίμους (μη όντας

καταστηματάρχας) και τους πλανοδίους πωλητάς ειδών βιωτικών αναγκών.

3. Η αυτή υποχρέωσις αναρτήσεως πινακίδων εις πάντα τα δωμάτια,

αιθούσας επιβάλλεται και εις τους διατηρούντας ξενοδοχεία ύπνου,

ενοικιαζόμενα δωμάτια (πανσιόν) και παρόμοια καταστήματα, όσον αφορά το

μίσθωμα εκάστης κλίνης ή δωματίου και γενικώς πάσης παροχής ή

υπηρεσίας, ως και το τίμημα παντός παρεχομένου εν αυτοίς είδους.

4. Αι κατά τας προηγουμένας παραγράφους υποχρεώσεις επιβάλλονται και

όταν τα εν αυταίς καταστήματα κλπ. λειτουργούσιν εντός παντός είδους

οχήματος, πλοίου ή μεταφορικού μέσου.

5. Πας εκμισθών υπηρεσίας πληρούσας απαραιτήτους βιωτικάς ανάγκας,

υποχρεούται να έχη σταθερώς ανηρτημένας πινακίδας εις καταφανές μέρος

του καταστήματός του ή του γραφείου του, εμφαινούσας τας τιμάς, ανθ` ων

παρέχει τας υπηρεσίας ταύτας και να χορηγή εις πάντα πελάτην επί τη

αιτήσει του τιμολόγιον.

6. Αι κατά τας προηγουμένας παραγράφους υποχρεώσεις επιβάλλονται είτε

υφίσταται καθωρισμένη ανωτάτη τιμή ή ανώτατον ποσοστόν εμπορικού ή

επαγγελματικού κέρδους είτε μη.

7. Απαγορεύεται απολύτως η καθ` οιονδήποτε τρόπον και εν πάση

περιπτώσει καθ` υπέρβασιν των εν ταις κατά τα ανωτέρω διατάξεσι πινακίσι

και τιμολογίοις αναγραφομένων τιμών είσπραξις τιμήματος (εξαιρουμένου

του κατά τας κειμένας διατάξεις φιλοδωρήματος).

8. Οι παραβάτες των διατάξεων των παραγράφων 1 και 7 τιμωρούνται με

φυλάκιση μέχρις ενός έτους ή με χρηματική ποινή. Οι παραβάτες των

διατάξεων των παραγράφων 2 έως 6 τιμωρούνται μόνο με διοικητικό

πρόστιμο.

Η παρ. 8, όπως είχε αντικατασταθεί διά του άρθρου 2

του Ν. 2838/1954 (Α 87), αντικαταστάθηκε εκ νέου ως άνω διά

του άρθρου 2 του Ν. 1732/1987 (Α 164).

9. Αι λεπτομέρειαι προς εκτέλεσιν των διατάξεων του παρόντος άρθρου

και πάσα ετέρα συναφής υποχρέωσις ρυθμίζεται δι` αγορανομικής διατάξεως

κατά τα άρθρα 1 - 2 του παρόντος νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα ευχαριστώ..

επί του πρακτέου λοιπόν..

Διάλογος με υπάλληλο του Υπουργείου Εμπορίου.

--------------------

SOULIS: Σύμφωνα με την αγορανομική 7/2008 ..

..........

2. Βιομηχανίες, Βιοτεχνίες, Συνεταιριστικά Εργοστάσια παραγωγών, εισαγωγείς- χονδρέμποροι και χονδρέμποροι, που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους, με τα προϊόντα και τα εμπορεύματά τους που πωλούν , στις περιπτώσεις που θέλουν να χορηγήσουν στους πελάτες – αγοραστές των προϊόντων – εμπορευμάτων τους, εκπτώσεις (ποσοστιαίες ή χρηματικές), επί των τιμών πώλησης των τιμοκαταλόγων τους, υποχρεούνται όπως τις εκπτώσεις αυτές τις αναγράφουν μόνο στα σχετικά εκδιδόμενα κατά την συναλλαγή τιμολόγια πώλησης και όχι με την έκδοση μεταγενέστερα της συναλλαγής πιστωτικών σημειωμάτων.

επειδή λοιπόν η διατύπωση " που εκδίδουν και τηρούν τιμοκαταλόγους, με τα προϊόντα και τα εμπορεύματά τους που πωλούν", παραπέμπει στην αγορανομική διάταξη που καθορίζει τους υπόχρεους για έκδοση και τήρηση τιμοκαταλόγων, που ισχύει για τζίρο πάνω από 5.000.000,00 , ερωτώ.. αν έχω τζίρο κάτω από 5.000.000,00 εμπίπτει η επιχείρηση μου στις διατάξεις της Α.Δ. 7?

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ: Ναι κυριέ μου .. ανεξαρτήτως τζίρου..

SOULIS: Γιατί τότε υπάρχει αυτή η διατύπωση ?

Αν τελικά η επιχείρηση μου (βιοτεχνία- χονδρική πώληση) δεν εκδίδει και δεν τηρεί τιμοκαταλόγους,

γιατί δεν γουστάρει βρε αδελφέ.. είναι εκτός εφαρμογής της Α.Δ. 7?

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ: Τι λέτε κύριε μου.. είστε υποχρεωμένος να τηρείτε τιμοκαταλόγους..

SOULIS: Από ποια διάταξη αν επιτρέπεται?

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ: Άρθρο 38 του Αγορανομικού Κώδικα, και μην ξαναπείτε ελαφρά τη καρδία ότι δεν έχετε τιμοκατάλογο, είστε υποχρεωμένος.

--------------------------

Από που ρε παιδιά.. γιατί δεν το κατέχω το άθλημα.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΟΡΑΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΡΙΘΜ. 9/18.6.2008

ΘΕΜΑ: «Μετάταξη στην κατηγορία των μη ελεγχομένων ειδών των βρωσίμων ελαιολάδων και λοιπές ρυθμίσεις ».

Έχοντας υπόψη :

...............

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

'Αρθρο 1

1. Μετατάσσουμε από την κατηγορία των διατιμημένων ή ελεγχομένου κέρδους ειδών στην κατηγορία των μη ελεγχομένων ειδών τα κατωτέρω είδη, ως προς τις τιμές διάθεσης αυτών λιανικώς προς τον τελικό καταναλωτή, ήτοι :

Ελαιόλαδα των κατηγοριών «εξαιρετικό παρθένο», «παρθένο» και «ελαιόλαδα αποτελούμενα από εξευγενισμένα ελαιόλαδα και παρθένα ελαιόλαδα», τα οποία κυκλοφορούν στην αγορά σε επώνυμες και κλειστές συσκευασίες των ονομαστικών ποσοτήτων (σε λίτρα) 0,10- 0,25- 0,50- 0,75- 1- 2- 3- 5, σύμφωνα με τις διατάξεις της ΚΥΑ 275610/30-10-2003 των Υπουργών Οικονομίας- Οικονομικών, Ανάπτυξης και Αγροτικής Ανάπτυξης- Τροφίμων.

2. Κατά τα λοιπά ισχύει ως έχει η Αγορανομική Διάταξη 6/2008.

'Αρθρο 2

1. Οι παραβάτες της παρούσας, που ισχύει σε όλη την χώρα από την επομένη της ανακοίνωσής της στον ημερήσιο τύπο, διώκονται και τιμωρούνται σύμφωνα με τον ισχύοντα Αγορανομικό Κώδικα.

2. Να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και να ανακοινωθεί στον ημερήσιο τύπο.

Επειδή έχουν πιάσει ζέστες και δεν λειτουργώ μάλλον..

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει .. πως είναι δυνατόν κάποιος να παραβεί την απελευθέρωση της τιμής? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα που έκανα μια απόπειρα να μιλήσω με κάποιον πελάτη (super market) για τις εκπτώσεις

μου απάντησαν με ύφος οτι δεν αλλάζει τίποτα ,θα συνεχίσουμε να εκδίδουμε πιστωτικά αλλά με

άλλη αιτιολογία ,ας πούμε για την προβολή των ειδών......

Δηλαδή εμείς τώρα αντί να κόβουμε Πιστωτικό με τα είδη και το ποσό έκπτωσης ανά είδος

θα κόβουμε πιστωτικό έκπτωσης με αιτιολογία για προβολή ειδών μας 10.000 ως τι ....

Μήπως είναι πιο λογικό να εκδίδουν εκείνεο Τιμολογιο Παροχής Υπηρεσιών ????

Καμία άποψη επί του θέματος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...