Προς το περιεχόμενο

Παραγωγός & εμπορος μελιού με βιβλία Β' κατηγορίας υποβάλλει Ε3;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγωγός & εμπορος μελιού ο οποίος τηρεί βιβλία β' κατηγορίας υποβάλλει μαζί με την φορολογική του δήλωση έντυπο Ε3;

Η' συμπληρώνει μόνο των κωδικό 461 του πιν 4Β;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγωγός & εμπορος μελιού ο οποίος τηρεί βιβλία β' κατηγορίας υποβάλλει μαζί με την φορολογική του δήλωση έντυπο Ε3;

Η' συμπληρώνει μόνο των κωδικό 461 του πιν 4Β;

Αν πουλάει μόνο αυτά που παράγει (είναι δηλαδή γεωργική εκμετάλλευση) μόνο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πουλάει μόνο αυτά που παράγει (είναι δηλαδή γεωργική εκμετάλλευση) μόνο Ε1

Επειδή το θέμα δεν το γνωρίζω,γιατι τηρεί Βιβλία Εσόδων-Εξόδων,αφού έχει εισοδήματα μόνο

από γεωργική εκμετάλλευση; Έχω την εντύπωση πως αφού τηρεί Βιβλία πρέπει να υποβάλλει

και Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1012/21.1.2002 Οδηγίες για τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου Οικονομικών Στοιχείων Επιχειρήσεων και Επιτηδευματιών οικον. έτους 2002 (Έντυπο Ε3).

............

7. Φυσικά πρόσωπα τα οποία ασκούν γεωργική εκμετάλλευση και τα οποία δεν τηρούν ή τηρούν βιβλία Β' κατηγορίας του Κ.Β.Σ. δεν συνυποβάλλουν το έντυπο αυτό ακόμη κι αν υποβάλλουν το έντυπο Ε3 για άλλη δραστηριότητα (π.χ. γιατρός). Αντίθετα το έντυπο αυτό θα συνυποβληθεί με το έντυπο Ε5 από τους υπόχρεους που δηλώνουν εισοδήματα από γεωργική εκμετάλλευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη με το συγκεκριμένο θέμα.

Τον πίνακα ΙΒ του Ε3 ποιος τον συμπληρώνει;

Μήπως θα πρέπει να επισυνάψει μία κατάσταση με το είδος των παραγόμενων προιόντων επί του ΣΚΚ που αντιστοιχεί σ' αυτά;

Γενικώς τι ισχύει με τις γεωργικές εκμεταλεύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη με το συγκεκριμένο θέμα.

Τον πίνακα ΙΒ του Ε3 ποιος τον συμπληρώνει;

Μήπως θα πρέπει να επισυνάψει μία κατάσταση με το είδος των παραγόμενων προιόντων επί του ΣΚΚ που αντιστοιχεί σ' αυτά;

Γενικώς τι ισχύει με τις γεωργικές εκμεταλεύσεις;

Αυτό που έγραψε ο Τάσος. Αν είσαι γεωργική εκμετάλλευση και υποβάλλεις Ε5, τότε συμπληρώνεις Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραγωγός και έμπορος μελιού αντιμετωπίζεται όπως ολοι οι αγρότες του κανονικού καθεατώτος φπα που τηρουν βιβλία β κατηγορίας. Δεν συμπληρώνουν Ε3. Τα ακαθάριστα εσοδα που προκύπτουν από την τηρηση των βιβλίων πολαπλασιάζονται με συντελεστή από 5-20% και το καθαρό ποσό αναγράφεται στον κωδ 461 πινακας 4Β του Ε1. Στον ίδιο πίνακα 4Β του Ε1, παρακάτω στο πινακάκι αναγράφεται το είδος καλλειέργειας και από τους αντίστοιχους πινακες τεκμαρτου προσδιορισμού του γεωργικού εισοδήματος προκύπτει το τελικό φορολογητέο εισόδημα που μεταφερεται στον κωδ 915 του ίδιου πίνακα. Μεταξύ κωδ 461 και 915 όποιο είναι το μεγαλύτερο αυτό θα έιναι και το ποσό που θα φορολογηθεί η όχι ο αγρότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραγωγός και έμπορος μελιού αντιμετωπίζεται όπως ολοι οι αγρότες του κανονικού καθεατώτος φπα που τηρουν βιβλία β κατηγορίας. Δεν συμπληρώνουν Ε3. Τα ακαθάριστα εσοδα που προκύπτουν από την τηρηση των βιβλίων πολαπλασιάζονται με συντελεστή από 5-20% και το καθαρό ποσό αναγράφεται στον κωδ 461 πινακας 4Β του Ε1. Στον ίδιο πίνακα 4Β του Ε1, παρακάτω στο πινακάκι αναγράφεται το είδος καλλειέργειας και από τους αντίστοιχους πινακες τεκμαρτου προσδιορισμού του γεωργικού εισοδήματος προκύπτει το τελικό φορολογητέο εισόδημα που μεταφερεται στον κωδ 915 του ίδιου πίνακα. Μεταξύ κωδ 461 και 915 όποιο είναι το μεγαλύτερο αυτό θα έιναι και το ποσό που θα φορολογηθεί η όχι ο αγρότης.

Άψογος??????????.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος??????????.

Αψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω μόνο σε αυτα που είπε ο Άγγελος ότι τα ακαθάριστα εσοδα που προκύπτουν από την τηρηση των βιβλίων γράφονται σε ένα πίνακα που επισυνάπτω. (Από όσο ξέρω με 5% η ζωική παραγωγή με 20% η φυτική).

forma_eisodhma_apo_gewrgikh_epixeirhsh.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. συμπληρώνουμε την κατάσταση βρίσκουμε το καθαρό εισόδημα για τον 461.

Συμπληρώνουμε και τον πίνακα βάση αντικειμενικού συστήματος και ανάλογα συμπληρώνουμε τους 335-338 και 326.

Στον 475 βάζουμε τα ακαθάριστα βάση βιβλίων.

Στην κατάσταση θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τις επιδοτήσεις ΟΠΕΚΕΠΕ; Αν ναι με τι ποσοστό; Eίναι 15%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TETRADI όπως τα λες μόνο που στο 475 δεν βάζουμε τα ακαθάριστα βάση βιβλίων. Αυτός ο κωδικός συμπληρώνεται από γεωργούς που δεν έχουν βιβλία και βρίσκεται από τα τιμολόγια αγοράς, εκκαθαρίσεις που τους κόψανε οι έμποροι όταν πούλησαν οι γεωργοί τα προιόντα τους.

Τις επιδοτήσεις του ΟΠΕΚΕΠΕ (δίνει ο ΟΠΕΚΕΠΕ κάτι βεβαιώσεις) εγώ τις βάζω στον κωδικό 659-660 του πίνακα 6.

Στον πίνακα που ανέβασα γράφεις μόνο τα στοιχεία του φορολογούμενου και τις καλλιέργειες, τα Στοιχεία εκμισθωτή & Στοιχεία συνεκμεταλλευτών δεν συμπληρώνονται.

Καλό θα ήταν να επιβεβαιώσει αυτά που γράφω κάποιος πιο έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. συμπληρώνουμε την κατάσταση βρίσκουμε το καθαρό εισόδημα για τον 461.

Συμπληρώνουμε και τον πίνακα βάση αντικειμενικού συστήματος και ανάλογα συμπληρώνουμε τους 335-338 και 326.

Στον 475 βάζουμε τα ακαθάριστα βάση βιβλίων.

Στην κατάσταση θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τις επιδοτήσεις ΟΠΕΚΕΠΕ; Αν ναι με τι ποσοστό; Eίναι 15%;

Ελένη καλησπέρα ,

και τις επιδοτήσεις με 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη καλησπέρα ,

και τις επιδοτήσεις με 20%

Στέλιο καλησπέρα και σε σένα,

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Πες μου όμως σε παρακαλώ ο 475 συμπληρώνεται; και οι επιδοτήσεις δεν θα πάνε καθόλου στον 659;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο καλησπέρα και σε σένα,

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Πες μου όμως σε παρακαλώ ο 475 συμπληρώνεται; και οι επιδοτήσεις δεν θα πάνε καθόλου στον 659;

Και ο 475 συμπληρώνεται , και ο 659 συμπληρώνεται.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...