Προς το περιεχόμενο

Δυνατή Επωνυμία ΟΕ/ΕΕ χωρίς όνομα εταίρου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε συνάδελφοι.

Πρόσφατα μου ανατέθηκε μέρος της διαδικασίας σύστασης Ε.Ε. η επωνυμία της οποίας ΔΕΝ περιλαμβάνει κανένα όνομα εταίρου. Μάλιστα μου δόθηκε και φωτοτυπία παραστατικού άλλης ΟΕ η οποία λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο.

Επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση ξανά και μια γρήγορη συνεργασία με συνάδελφο και με γνωστή στην εφορία κατέληξε στο σύντομο... "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ", υπάρχει κανείς που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ή να έχει γνώση νόμου/εγκυκλίου/ΠΟΛ όπου απαγορεύεται ρητά ή επιτρέπεται κάτι τέτοιο?

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ GAV,

τα περιεχόμενα στο link σου συμβαδίζουν με την δική μου γνώση.

ΤΟ μόνο που μένει τώρα σαν "άσκηση", είναι να βρω ώρα να ερευνήσω ΠΩΣ κατάφερε κάποιος να κάνει ΕΕ ΧΩΡΙΣ όνομα εταίρου στην επωνυμία μια και το παραστατικό που είδα ήταν γνήσιο!!!

Χρίστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε συνάδελφοι.

Πρόσφατα μου ανατέθηκε μέρος της διαδικασίας σύστασης Ε.Ε. η επωνυμία της οποίας ΔΕΝ περιλαμβάνει κανένα όνομα εταίρου. Μάλιστα μου δόθηκε και φωτοτυπία παραστατικού ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ άλλης ΟΕ η οποία λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο.

Επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση ξανά και μια γρήγορη συνεργασία με συνάδελφο και με γνωστή στην εφορία κατέληξε στο σύντομο... "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ", υπάρχει κανείς που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ή να έχει γνώση νόμου/εγκυκλίου/ΠΟΛ όπου απαγορεύεται ρητά ή επιτρέπεται κάτι τέτοιο?

Φιλικά

ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΟΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διεύθυνση:

ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.

14° χλμ. Θεσσαλονίκης- Μηχανιώνας

57001 Θέρμη

Νομίμως καταχωρημένη στο Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης υπό τον αριθμό Μητρώου 23310.

Α.Φ.Μ. 093683423, Δ.Ο.Υ. Ζ΄ Θεσσαλονίκης

Τηλ.: 2310 - 490 700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επωνυμία ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ ΟΕ

ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ

προσοχή εταίρος ειναι το Λιντλ

μην σας δημιουργεί σύγχυση επειδή ο εταίρος ειναι νομικο πρόσωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επωνυμία ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ ΟΕ

ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ

προσοχή εταίρος ειναι το Λιντλ

μην σας δημιουργεί σύγχυση επειδή ο εταίρος ειναι νομικό πρόσωπο

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ . Στην συγκεκριμένη επωνυμία ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ ΟΕ που εταίρος ειναι το ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ δεν νομίζω οτι είναι η πλήρης ΕΠΩΝΥΜΙΑ του διότι δεν προσδιορίζει την νομική μορφή του << εταίρου >> ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ , σε καθε περίπτωση στην επωνυμία δεν υπαρχει ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΕΠΩΝΥΜΙΑ . Στην συγκεκριμένη επωνυμία ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ ΟΕ που εταίρος ειναι το ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ δεν νομίζω οτι είναι η πλήρης ΕΠΩΝΥΜΙΑ του διότι δεν προσδιορίζει την νομική μορφή του << εταίρου >> ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ , σε καθε περίπτωση στην επωνυμία δεν υπαρχει ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ .

Στο ότι δεν είναι πλήρης η επωνυμία, θα συμφωνήσω και εγώ... Ωστόσο, δεν ξέρω εάν έγινε σκόπιμα, προκειμένου να αποφευχθούν παρεξηγήσεις ως προς τη νομική μορφή της εταιρείας (αν είναι δηλαδή ΟΕ ή κάτι άλλο)...

Για το δεύτερο όμως,

Στην επωνυμία ΕΠΕ ή ΑΕ δεν είναι υποχρεωτικό η επωνυμία της εταιρείας να περιλαμβάνει το όνομα κάποιου από αυτούς που την ιδρύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του N. 3190/1955, η επωνυμία της Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης σχηματίζεται από το όνομα ενός ή περισσοτέρων εταίρων, είτε προσδιορίζεται από το αντικείμενο της επιχείρησης που ασκεί.

Πάντως στην επωνυμία πρέπει να περιέχονται οι λέξεις «Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης».

οπότε το σωστό θα ήταν..

ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ Μ.ΕΠΕ & ΣΙΑ ΟΕ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε το σωστό θα ήταν..

ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ Μ.ΕΠΕ & ΣΙΑ ΟΕ

Μήπως όμως έτσι μπορεί κάποιος να μπερδευτεί εάν η εταιρεία είναι ΕΠΕ ή ΟΕ??? Μήπως λέω, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡ 21 ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΎ

ΌΜΟΜΑ ΟΜΟΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ πάντα

Από κει και πέρα μπορέι να υπάρχει και κάθε άλλη φανταστική λέξη.

ΠΧ

Πίγασος - Κεχαγιάς Αλέκος & Σια ΕΕ

Κεχαγιάς Αλέκος & Υιός - Πίγασος ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως έτσι μπορεί κάποιος να μπερδευτεί εάν η εταιρεία είναι ΕΠΕ ή ΟΕ??? Μήπως λέω, δεν ξέρω...

Στέφανε

Εδώ δεν μπαίνει θέμα μπερδέματος αλλά το τι είναι νομικά σωστό.

Αν εμένα το μικρό μου όνομα είναι Τάδε και το επώνυμο Ταδόπουλος, η επωνυμία θα ήταν ΄Τάδε Ταδόπουλος και Σια ΟΕ ¨

Αν πάλι η επωνυμία της εταιρείας είναι Ταδόπουλος ΑΕ τότε στην ΟΕ θα ήταν ¨Ταδόπουλος ΑΕ και ΣΙΑ ΟΕ ¨

Άλλωστε είναι σημαντικό (και για τον λόγο αυτό το προβλέπει ο νόμος) να ξέρεις ποιος είναι ο ομόρρυθμος εταίρος σε μια ΟΕ. Γιατί μπορεί η ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ ΑΕ να είναι μια εταιρεία με ένα τεράστιο πχ μετοχικό κεφάλαιο ή με τεράστιο ενεργητικό και η ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ μον ΕΠΕ να είναι μια εταιρεία στα πρόθυρα της χρεοκοπίας. Δεν θα έπρεπε λοιπόν να ξέρεις με την ΟΕ που συναλλάσσεσαι ποια εταιρεία είναι από πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε

Εδώ δεν μπαίνει θέμα μπερδέματος αλλά το τι είναι νομικά σωστό.

Αν εμένα το μικρό μου όνομα είναι Τάδε και το επώνυμο Ταδόπουλος, η επωνυμία θα ήταν ΄Τάδε Ταδόπουλος και Σια ΟΕ ¨

Αν πάλι η επωνυμία της εταιρείας είναι Ταδόπουλος ΑΕ τότε στην ΟΕ θα ήταν ¨Ταδόπουλος ΑΕ και ΣΙΑ ΟΕ ¨

Άλλωστε είναι σημαντικό (και για τον λόγο αυτό το προβλέπει ο νόμος) να ξέρεις ποιος είναι ο ομόρρυθμος εταίρος σε μια ΟΕ. Γιατί μπορεί η ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ ΑΕ να είναι μια εταιρεία με ένα τεράστιο πχ μετοχικό κεφάλαιο ή με τεράστιο ενεργητικό και η ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ μον ΕΠΕ να είναι μια εταιρεία στα πρόθυρα της χρεοκοπίας. Δεν θα έπρεπε λοιπόν να ξέρεις με την ΟΕ που συναλλάσσεσαι ποια εταιρεία είναι από πίσω ?

Έγραψα το προηγούμενο post μη γνωρίζοντας εάν υπάρχει διάταξη νόμου που να απαγορεύει την εμφάνιση (σε τέτοιες περιπτώσεις) ΑΕ & ΟΕ ή ΕΠΕ & ΕΕ πχ, με τη λογική ότι μπορεί να υπάρξει σύγχιση, και να νομίζουν οι τρίτοι ότι πρόκειται για εταιρεία περιορισμένης ευθύνης ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει...

Ωστόσο, θα μπορούσε να είναι διακριτικός τίτλος της επιχείρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την διαφωτιστική συζήτηση που προηγήθηκε.

Μετά την αναφορά του Άρθρου 21 του Εμπ. Δικαίου και την εμπειρία όλων σας είναι πλέον εντελώς "ακαδημαϊκό", αλλά πως σας φαίνεται το παρακάτω:

"ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ Ε.Ε"...???

Η σειρά των λέξεων είναι ελαφρώς αλλαγμένη αλλά το μήκος και το περιεχόμενο είναι "σωστό". Πρόκειται για Επωνυμία (όχι διακριτικό τίτλο) υπαρκτής ΕΕ, η οποία είναι νομίμως καταχωρημένη στο Πρωτοδικείο και ανήκει σε ΔΟΥ Αθηνών από το τέλος του 2006... και έχει μόνο φυσικά πρόσωπα σαν εταίρους.!!!... Άγνωσται αι βουλαί των ΔΟΥ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την διαφωτιστική συζήτηση που προηγήθηκε.

Μετά την αναφορά του Άρθρου 21 του Εμπ. Δικαίου και την εμπειρία όλων σας είναι πλέον εντελώς "ακαδημαϊκό", αλλά πως σας φαίνεται το παρακάτω:

"ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΡΟΗΓΜΕΝΩΝ ΜΙΚΡΟΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ Ε.Ε"...???

Η σειρά των λέξεων είναι ελαφρώς αλλαγμένη αλλά το μήκος και το περιεχόμενο είναι "σωστό". Πρόκειται για Επωνυμία (όχι διακριτικό τίτλο) υπαρκτής ΕΕ, η οποία είναι νομίμως καταχωρημένη στο Πρωτοδικείο και ανήκει σε ΔΟΥ Αθηνών από το τέλος του 2006... και έχει μόνο φυσικά πρόσωπα σαν εταίρους.!!!... Άγνωσται αι βουλαί των ΔΟΥ!!!

Έχω την εντύπωση ότι το "πρόβλημα" θα είχε δημιουργηθεί στο Πρωτοδικείο στην κατάθεση του καταστατικού

σύστασης και όχι στις ΔΟΥ,όπου στο μεν Πρωτοδικείο είναι απίθανο να περάσει επωνυμία χωρίς ονοματεπώνυμο

κάποιου εταίρου,ενώ στο Μητρώο της ΔΟΥ,θα μπορούσε άνετα να "περάσει",εφόσον κάποιου υπαλλήλου,νέου

σχετικά μπορεί να είχε ξεφύγει αυτή η "λεπτομέρεια."

Άσχετο,αλλά καλό.

Στο Κ.Β.Σ κάποιας ΔΟΥ,ζήτησαν από Ελεύθερο Επαγγελματία να κάνει άλλη σφραγίδα με όλες τις ειδικότητες

(17 τον αριθμό) και όχι με την κύρια για να του θεωρήσουν τα παραστατικά του. Τελικά θεώρησε με άλλον

υπάλληλο,όταν απουσίαζε ο προηγούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη Αστέριος

Να παραθέσω ότι έχω δει Γερμανικές εταιρίες με επωνυμία πχ ΤΑΔΕ GmbH & CO KG δηλαδή ΤΑΔΕ ΕΠΕ & ΣΙΑ ΕΕ. Μάλλον έγινε προσαρμογή της Γερμανικής νομοθεσίας για την χώρα μας αλλά το Λιντλ την παρέβλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Ενας πελάτης μου έχει επωνυμία στην σφραγίδα του

"Ε.& Α.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε."

Πως πρέπει να τον καταχωρήσω στα βιβλία μου?

Οπως στην σφραγίδα του ή ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ε.& Α.& ΣΙΑ ΟΕ?

Οποιος απαντήσει αν έχει και κάποιον νόμο,ας τον ανεβάσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος δηλαδή να βάλω πρώτα το επίθετο?

Στις συγκεντρωτικές μήπως φανεί λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος δηλαδή να βάλω πρώτα το επίθετο?

Στις συγκεντρωτικές μήπως φανεί λάθος?

Η διασταύρωση γίνεται με τον ΑΦΜ, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εντελώς θεωρητικά πάντως, η καταχώριση πρέπει να είναι με τη μορφή που έγινε η έναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Παρακαλώ,

Μπορείτε να μου πείτε αν δυο αδερφες (κοριτσια) ΑΝ μπορουν να ανοιξουν εταιρεία με την επωνυμία Α/ΦΟΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΙ .??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Με το ν. 4072 στο άρθρο 250 αναφέρεται:

Η επωνυμία της ομόρρυθμης εταιρείας σχηματίζεται

είτε από το όνομα ενός ή περισσότερων εταίρων είτε

από το αντικείμενο της επιχείρησης είτε από άλλες

ενδείξεις με την προσθήκη των λέξεων «ομόρρυθμη

εταιρεία», ολογράφως ή με τη σύντμηση «Ο.Ε.».

Οπότε όλα τα παραπάνω που γράφονται περί υποχρεωτικής αναγραφής του ονόματος τουλάχιστον ενός εκ των εταίρων (σύμφωνα και με τον εμπορικό νόμο άρθρο 21) δεν έχουν πλέον ισχύ.

Δηλαδή μπορούμε να έχουμε επωνυμίες όπως ΧΨΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Ο.Ε, ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ Ο.Ε, γενικά όπως στις Ε.Π.Ε και στις Α.Ε

Είναι σωστός ο συλλογισμός ή μου διαφεύγει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...