Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΔΡΑΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ ΕΠΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλημέρα. Επειδή έψαξα στο Forum βρίσκοντας σχετικά θέματα αλλά όχι ακριβώς αυτό που θέλω, χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Ένας πελάτης μου Μονοπρόσωπη ΕΠΕ, θέλει να μεταφέρει την έδρα του στο σπίτι του ( σε άλλη ΔΟΥ ) το οποίο είναι με πλήρη κυριότητα στην γυναίκα του. Εκείνη θα του κάνει ή δωρεάν παραχώρηση ή μισθωτήριο. Η έδρα θα είναι στο υπόγειο το οποίο είναι πολύ μεγάλο ( 100τ.μ.). Το αντικείμενο εργασιών του είναι εμπόριο ειδών θέρμανσης-κλιματισμού και είναι & Μηχαν/γος-Μηχ/κός.

Στην ΔΟΥ της ήδη έδρας του, η Προισταμένη μου είπε ότι αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο ( ΕΠΕ & Εμπορική σε σπίτι ) και πως υπάρχει και Νόμος που το απαγορεύει.

Θέλω να σας ρωτήσω πριν ξεκινήσω καταστατικά κλπ, αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και αν μπορώ τελικά να μεταφέρω την έδρα (ελπίζω πριν του πάρουν οι τράπεζες & το σπίτι-προσπαθεί να γλυτώσει ότι χρήματα μπορεί).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μονοκατοικία 350 τ.μ. ( !!! ) με τα 100 τ.μ. υπόγειο το οποίο και θέλει να χρησιμοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΔΟΥ της ήδη έδρας του, η Προισταμένη μου είπε ότι αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο ( ΕΠΕ & Εμπορική σε σπίτι ) και πως υπάρχει και Νόμος που το απαγορεύει.

Μπορεί να σου πεί ποιός νόμος το πρόβλεπει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τσακωθώ (γιατί δεν τον γλυτώνω τον καυγά) ήθελα να ξέρω αν έχει κάποια βάση αυτό που λέει γι αυτό και ρώτησα στο βήμα μήπως δεν ξέρω κάτι για υπάρχοντα Νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η περιοχή που είναι τo ακίνητο είναι πολεοδομικά περιοχή αμιγούς κατοικίας ?

(βεβαίως και δεν αφορά την ΔΟΥ αυτό , αλλά καλό θα είναι να το δεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν χρειάζεται να αναφέρεις ότι μεταφέρεις την έδρα στην κατοικία σου.

Σου είπε ότι απαγορεύεται,διότι σε περίπτωση εμπορικής επιχείρησης,δεν είναι δυνατός

ο έλεγχος από την ΔΟΥ,ανά πάσα στιγμή όπως γίνεται με όλα τα άλλα μαγαζιά.

2. Στην περίπτωσή σου,η σύζυγος στην οποία ανήκει το ακίνητο,θα σου κάνει είτε ένα

μισθωτήριο (επειδή πρόκειται για εταιρεία),είτε παραχωρητήριο με τεκμαρτό μίσθωμα.

3. Δεν υπάρχει κανένας Νόμος που να απαγορεύει την έδρα της οποιασδήποτε εταιρείας

σε οίκημα με το οποίο υπάρχει μισθωτήριο ή παραχωρητήριο συμβόλαιο.

Η μόνη περίπτωση να σου αρνηθούν την έναρξη είναι αυτό που είπε ο Γιάννης,δηλ.να

είναι η περιοχή αμιγούς κατοικίας οπότε ο δήμαρχος δεν θα σου δώσει άδεια και η ΔΟΥ

δεν θα σου κάνει έναρξη.

4. Στο κέντρο της Αθήνας εξ' άλλου υπάρχουν εκατοντάδες μαγαζιά σε ορόφους.

Πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα,ανα ακολουθήσεις αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ σε όλους. Τουλάχιστον να πάω ξέροντας τι ισχύει ( και είναι μια στρίγγλα αυτή στο Μητρώο !!!!!!! ) :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι,

εμεις έχουμε ΕΠΕ εμπορίας τροφίμων που εδρεύει στην οικία του διαχειριστή.

Έχει γίνει παραχωρητήριο ενός χώρου 30τμ για την έδρα και το λογιστήριο λειτουργεί σε άλλη εγκατάσταση.

Πάντως δεν αντιμετωπίσαμε τέτοιο θέμα κατά την έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα με πολλούς υπαλλήλους του μητρώου σε διάφορες εφορίες... Εχω βαρεθεί να ακούω τους υπαλλήλους σε τέτοιες περιπτώσεις που χωρίς καν να ζητούν κανονισμούς πολυκατοικιας κλπ λένε : " Μονοπρόσωπη Ε.Π.Ε. σε σπίτι?? Δεν γίνεται , απαγορεύεται " ...

Απο πού απαγορεύεται ρε πο...η μου ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα η συγκεκριμένη .....κυρία, μου είπε χθες όλο ειρωνεία και μπροστά σε πόσο κόσμο ..... " καλά εσύ τόσα χρόνια λογίστρια, είσαι εδώ συνέχεια και δεν ξέρεις ότι υπάρχει νόμος που το απαγορεύει ? Αν ήταν έτσι, όλοι θα άνοιγαν επιχείρηση στο σπίτι τους ", και κοιτώντας τις άλλες 3 κλώσες γελούσε.

Και μάλιστα αισθάνθηκα πολύ άσχημα που δεν είχα καν ακούσει κάτι τέτοιο και σήμερα το πρωί είχα 1-2 ώρες στο Forum ψάχνοντας παρόμοιες περιπτώσεις πριν το θέσω σαν ερώτημα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα η συγκεκριμένη .....κυρία, μου είπε χθες όλο ειρωνεία και μπροστά σε πόσο κόσμο ..... " καλά εσύ τόσα χρόνια λογίστρια, είσαι εδώ συνέχεια και δεν ξέρεις ότι υπάρχει νόμος που το απαγορεύει ? Αν ήταν έτσι, όλοι θα άνοιγαν επιχείρηση στο σπίτι τους ", και κοιτώντας τις άλλες 3 κλώσες γελούσε.

Και μάλιστα αισθάνθηκα πολύ άσχημα που δεν είχα καν ακούσει κάτι τέτοιο και σήμερα το πρωί είχα 1-2 ώρες στο Forum ψάχνοντας παρόμοιες περιπτώσεις πριν το θέσω σαν ερώτημα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Σαν να την βλέπω μπροστά μου , να χασκογελά, μετά την κλισέ απάντηση ..... μα καλά λογιστης είσαι , δεν γνωρίζεις τον νόμο .......... με το γνωστό ύφος του εγώ είμαι και κανένας άλλος και όταν ζητήσεις να σου δείξει το νόμο , σου λέει να τον βρείς εσύ και μετά η γνωστή συνέχεια.

Πόσο κακό άραγε μας κάνουν όλα αυτά και πόσο μας φθείρουν καθημερινά .

Αλλά τι να πεί κανείς , η εξουσία της καρέκλας είναι τεράστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...