Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ;


HARIS_K

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 213
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Εγώ επιμένω σε ότι αρχικά έχω υποστηρίξει :

Η εργασία αυτή (του Εθνικού Κτηματολογίου) δεν είναι εργασία για επιστήμονες Λογιστές – Φοροτέχνες.

Καλό κουράγιο σε όσους ασχοληθούν , και καλά ξεμπερδέματα.

Η εργασία του Εθνικού Κτηματολογίου, είναι εργασία για δικηγόρους και μηχανικούς. Ούτε εντοπισμούς των ακινήτων είναι αρμόδιος να κάνει ο λογιστής (δε θα έχει άλλωστε τα κατάλληλα εργαλεία να το κάνει), ούτε έλεγχο τίτλων ιδιοκτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η εργασία του Εθνικού Κτηματολογίου, είναι εργασία για δικηγόρους και μηχανικούς. Ούτε εντοπισμούς των ακινήτων είναι αρμόδιος να κάνει ο λογιστής (δε θα έχει άλλωστε τα κατάλληλα εργαλεία να το κάνει), ούτε έλεγχο τίτλων ιδιοκτησίας.

Δεν είναι όλοι οι λογιστές το ίδιο πάντως ... Ο σωστός επαγγελματίας έχει τα απαραίτητα εργαλεία και την απαιτούμενη γνώση. Στο πανεπιστήμιο έχει διδαχθεί άλλωστε τις βασικές αρχές του Αστικού δικαίου. Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως ο λογιστής πρέπει να κάνει τις δηλώσεις του κτημ/γίου. Αν θέλει όμως ο καταρτισμένος λογιστής μπορεί κάλλιστα να τις κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν είναι όλοι οι λογιστές το ίδιο πάντως ... Ο σωστός επαγγελματίας έχει τα απαραίτητα εργαλεία και την απαιτούμενη γνώση. Στο πανεπιστήμιο έχει διδαχθεί άλλωστε τις βασικές αρχές του Αστικού δικαίου. Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως ο λογιστής πρέπει να κάνει τις δηλώσεις του κτημ/γίου. Αν θέλει όμως ο καταρτισμένος λογιστής μπορεί κάλλιστα να τις κάνει

Προφανως και δεν ειναι ολοι το ιδιο. Σιγουρα πολλοι λογιστες ειναι σε θεση να κανουν και αυτη τη δουλεια.

Δεν ειναι θεμα εργαλειων, ουτε σωστου επαγγελματια, ουτε καν γνωσεων.

Ειναι απλα θεμα επιλογης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν είναι όλοι οι λογιστές το ίδιο πάντως ... Ο σωστός επαγγελματίας έχει τα απαραίτητα εργαλεία και την απαιτούμενη γνώση. Στο πανεπιστήμιο έχει διδαχθεί άλλωστε τις βασικές αρχές του Αστικού δικαίου. Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως ο λογιστής πρέπει να κάνει τις δηλώσεις του κτημ/γίου. Αν θέλει όμως ο καταρτισμένος λογιστής μπορεί κάλλιστα να τις κάνει

Αν εννοείς να συμπληρώσει απλά το έντυπο της δήλωσης, τότε ασφαλώς (υπό την προϋπόθεση ότι έχει ενημερωθεί κατάλληλα βέβαια) μπορεί να το κάνει. Από εκεί και πέρα, εντοπισμός του ακινήτου γίνεται μόνο μέσω της εφαρμογής που θα έχουν στη διάθεσή τους τα γραφεία κτηματογράφησης (πιθανό να δοθεί μια περιορισμένη έκδοση αυτής μέσω Internet σε όλους τους ενδιαφερόμενους αλλά και πάλι για τον ακριβή εντοπισμό βάσει προδιαγραφών χρειάζεται παρέμβαση έστω και εκ των υστέρων από μηχανικό γνώστη του αντικειμένου). Επίσης στο νομικό κομμάτι της διαδικασίας, απαιτούνται γνώσεις Εμπράγματου Δικαίου τις οποίες τυπικά μόνο δικηγόροι διαθέτουν (για αυτό άλλωστε και οι υποχρεωτικές συμπράξεις μηχανικών-δικηγόρων στις νέες μελέτες).

Με απλά λόγια δηλαδή: τον τελευταίο λόγο πάντα για την ορθή καταχώρηση μιας δήλωσης, τον έχει το γραφείο κτηματογράφησης. Φροντίστε όσοι σκοπεύετε να εμπλακείτε να ενημερωθείτε αρκετά ώστε να μην επιστρέφει στα γραφεία σας ο κόσμος ξανά και ξανά για διορθώσεις με ό,τι αυτό συνεπάγεται για εσάς σε επιπλέον χρόνο και είσπραξη δυσφορίας από τους πελάτες. Δεν είναι απλά συμπλήρωμα πεδίων το κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν είναι όλοι οι λογιστές το ίδιο πάντως ... Ο σωστός επαγγελματίας έχει τα απαραίτητα εργαλεία και την απαιτούμενη γνώση. Στο πανεπιστήμιο έχει διδαχθεί άλλωστε τις βασικές αρχές του Αστικού δικαίου. Αυτό φυσικά σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως ο λογιστής πρέπει να κάνει τις δηλώσεις του κτημ/γίου. Αν θέλει όμως ο καταρτισμένος λογιστής μπορεί κάλλιστα να τις κάνει

Κώστα καλημέρα ,

να υποθέσω δηλαδή ότι οι νομικές γνώσεις που έχεις ανάγονται στα χρόνια του

Πανεπιστημίου ?

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις απλώς χάριν του διαλόγου σου κάνω αυτήν τη

ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κώστα καλημέρα ,

να υποθέσω δηλαδή ότι οι νομικές γνώσεις που έχεις ανάγονται στα χρόνια του

Πανεπιστημίου ?

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις απλώς χάριν του διαλόγου σου κάνω αυτήν τη

ερώτηση.

Το να ξεχωρίζω τι είναι εμπράγματο δικαίωμα και τι ενοχικό και κάποια άλλα πράγματα Στέλιο όντως στον Πειραιά τα έμαθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ... ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΠΛΕ.

ΤΙ ΑΜΟΙΒΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΞΟΥΛΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ 50-60€ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ...?

100€ ? 200€?

ΕΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΙ ΑΜΟΙΒΗ ΘΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ?

ΚΑΙ.. ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ε9 ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ...

ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΕΜΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ???

ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΦΤΗΝΙΑΡΙΔΕΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΟΣΟ.

ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ....

ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΟΜΑ.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ότι αφορά το αντικείμενο, πιστεύω πως την μεγαλύτερη εμπειρία την έχουν οι μηχανικοί που έχουν εργαστεί σε κτηματολογικά γραφεία και σε μελέτη-επεξεργασία δηλώσεων στα προηγούμενα προγράμματα κτηματολογίου. Η σύζυγός μου που ήταν τέτοιος μηχανικός έχει επεξεργαστεί μόνη της 12.000 αιτήσεις. Φανταστείτε εμπειρία.

Όσοι λοιπόν δεν θέλουν να ασχοληθούν, μπορούν να παραπέμψουν σε τέτοιους μηχανικούς τους πελάτες τους, ή να συνεργασούν οι ίδιοι μαζί τους.

(Διευκρινίζω πως δεν πρόκειται για διαφήμιση αλλά μόνο για ενημέρωση, και γι' αυτό δεν δίνω στοιχεία επικοινωνίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ότι αφορά το αντικείμενο, πιστεύω πως την μεγαλύτερη εμπειρία την έχουν οι μηχανικοί που έχουν εργαστεί σε κτηματολογικά γραφεία και σε μελέτη-επεξεργασία δηλώσεων στα προηγούμενα προγράμματα κτηματολογίου. Η σύζυγός μου που ήταν τέτοιος μηχανικός έχει επεξεργαστεί μόνη της 12.000 αιτήσεις. Φανταστείτε εμπειρία.

Όσοι λοιπόν δεν θέλουν να ασχοληθούν, μπορούν να παραπέμψουν σε τέτοιους μηχανικούς τους πελάτες τους, ή να συνεργασούν οι ίδιοι μαζί τους.

(Διευκρινίζω πως δεν πρόκειται για διαφήμιση αλλά μόνο για ενημέρωση, και γι' αυτό δεν δίνω στοιχεία επικοινωνίας).

Προσωπικά σας ευχομαι να τις εκατοστήσετε , τις χιλιαδες αιτησεις .

Εμένα απο φορολογικής άποψης θα με ενδιέφερε το καθαρό κέρδος , μετά φόρων , διότι το νουμερακι που αναφερετε είναι τεράστιο .

Τωρα σχετικά με την διαφήμιση , θα συμφωνούσα εάν δημοσιευατε ως απλός επισκέπτης και όχι ως alpha , χωρις αυτο βεβαια να σημαίνει , πώς προσωπικα έχω κάποιο πρόβλημα .

Ετσι και αλλιώς βλέπω να κάνω κανα δυό μονο , γιατι μου την "έπεσε" η θεία μου η κούλα ήδη και εχει ψωνισει και για τα παιδιά , οπότε λιγάκι δυσκολο να την αποφύγω. :D :D

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ετσι και αλλιώς βλέπω να κάνω κανα δυό μονο , γιατι μου την "έπεσε" η θεία μου η κούλα ήδη και εχει ψωνισει και για τα παιδιά , οπότε λιγάκι δυσκολο να την αποφύγω. :D :D

Αυτά.

Οχι ρε Κίμωνα η θεία μου η Σούλα μίλησε με την δικιά σου την Κούλα και μου ζητάει Κτηματολόγιο :) Τώρα μου είπε θα πάρει και τη θεία του Ζόκα.

Πέραν της πλάκας για άλλη μια φορά ζητείται να κάνει τη δουλειά του δημοσίου ο πολίτης και μάλιστα αντι να πληρωθεί τρώει 35 ευρουλάκια ανα δικαίωμα. Οχι άσχημη προσφορά απο το Ελληνικό Δημόσιο.

Για σκεφτείτε να σας έκαναν και δουλειές και να σας πλήρωναν κιόλας. :blink:

Όσο πάει η κατάσταση έχει και περισσότερο γέλιο γιατί ως γνωστό το σύμπαν και η μακακία δεν έχουν όριο

Αγορούλα εγώ έφταιγα τότε που σου έλεγα για κομμωτήριο ε?

Α ρε γλέντια και δεν έσκασαν στα φυσικά πρόσωπα τα ΕΤΑΚ να πληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προσωπικά σας ευχομαι να τις εκατοστήσετε , τις χιλιαδες αιτησεις .

Εμένα απο φορολογικής άποψης θα με ενδιέφερε το καθαρό κέρδος , μετά φόρων , διότι το νουμερακι που αναφερετε είναι τεράστιο .

Το μικτό κέρδος είναι οι μισθοί 5 ετών από την εταιρία της, (Μ.Ο. 1400 x 12 ανά έτος σε ΔΠΥ), για τα 5 χρόνια που ασχολούταν με το έργο αυτό. Τα προηγούμενα προγράμματα άλλωστε απευθύνονταν σε εταιρίες και όχι σε ελ. επαγγελματίες. Το καθαρό μπορείς να το υπολογίσεις μόνος σου καλύτερα, αφού είσαι λογιστής.

Τωρα σχετικά με την διαφήμιση , θα συμφωνούσα εάν δημοσιευατε ως απλός επισκέπτης και όχι ως alpha , χωρις αυτο βεβαια να σημαίνει , πώς προσωπικα έχω κάποιο πρόβλημα .

Ετσι και αλλιώς βλέπω να κάνω κανα δυό μονο , γιατι μου την "έπεσε" η θεία μου η κούλα ήδη και εχει ψωνισει και για τα παιδιά , οπότε λιγάκι δυσκολο να την αποφύγω. :D :D

Αυτά.

Αν πρόσεχες λίγο καλύτερα θα έβλεπες πως ως επισκέπτης δημοσίευσα. Δεν είμαι γραμμένος και δεν μπορεί να επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Με ενοχλεί η τόση καχυποψία, ενώ διευκρίνισα τη θέση μου. Απλά "βρέθηκα" μέσω google στο θέμα ψάχνοντας για Κτηματολόγιο, και επειδή διαπίστωσα μία σύγχυση είπα να δώσω μία πληροφορία που έτυχε να ξέρω και μπορεί για κάποιους να είναι χρήσιμη. Το ότι χρησιμοποίησα προσωπικά στοιχεία ήταν μόνο και μόνο για να στηρίξω την πληροφορία που έδωσα.

Και για να κλείνουμε... ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ πως η σύζυγος μου ΔΕΝ θα ασχοληθεί με συμπλήρωση δηλώσεων κτηματολογίου πέραν από αυτές του οικογενειακού μας κύκλου, πολύ απλά γιατί έχει άλλα πράγματα να κάνει. Άρα μην μας αναζητήσετε...

Από κει και μετά όποιος θέλει βοήθεια πιστεύω πως έδωσα ένα hint για το που μπορεί να ψάξει να την βρεί.

Υποτίθεται πως τα forums είναι κοινότητες συζήτησης για τη διάδοση της πληροφορίας. Ας μην είμαστε τόσο κακεντρεχείς στους σχολιασμούς μας των posts των άλλων, εάν δεν έχουμε σοβαρές ενδείξεις για την ιδιοτέλεια που εμπεριέχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ

ΧΘΕΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ -ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ-ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΤΙ ΚΑΔ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΑΣΣΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΣ(sic)

ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ

ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥΣ

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΔΕΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΜΗ ΤΡΟΜΑΞΕΤΕ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΖΙΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΕΓΩ Ο Μ.... ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-MENIOS-
ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ

ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ.

ΠΟΛΛΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥΣ. ΑΡΑ, Ή ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΝ, Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΓΩ?? ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠ'ΕΞΩ ΚΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΑ, ΑΠ'ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ

ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΩ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΩ ή ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε9, ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ., ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Ή ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ? ΜΕ ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ?

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..

ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ

1) ΜΕ ΤΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ?

2) ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ?

μπορούν οι συνάδελφοι που έχουν ξαναασχοληθεί στο παρελθόν με το κτηματολόγιο, να μας πουν τη γνώμη τους?

Απ' την προηγούμενη φορά θυμάμαι, είχαν ξεφυτρώσει και κάτι περιστασιακά μαγαζάκια, που είχαν ρίξει πολύ τις τιμές, και βέβαια, αργότερα όταν ήρθαν οι απαντήσεις, τα μαγαζάκια είχαν εξαφανιστεί, και τον έλεγχο τον κάναμε εμείς...

ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ,ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΩΝ,ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ

ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΣ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΑΛΗΔΕΣ

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ Η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ

ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΕΧΩΔΕ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ Υ.Ο. ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΜΑΣ

ΑΥΤΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ 9-10-2008 ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΘ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΔΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ

ΤΟ ΥΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ ΤΙ ΛΕΕΙ;

ΜΕΝΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πραγματικά κάποιοι πιστεύουν ότι ο λογιστής έχει το ρόλο που είχε κάποτε στην αθάνατη Ελληνική επαρχία ο γραμματικός του χωρίου...

Και πολύ παλιότερα αν δεν κάνω λάθος, ο παπάς και λίγο αργότερα ο δάσκαλος ήταν οι γραμματικοί του χωριού.

Κάποιες φορές μπαίνουμε σε τέτοιου είδους διαδικασίες ιδίως εμείς στην επαρχία γιατί αν δεν το κάνουμε μετά μας βλέπουν και με στραβό μάτι.

Θα συμφωνήσω όμως με Στέλιο και Χαλκιδέο και με κάποιους άλλους που έχουν την ίδια άποψη (δεν διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις).

Αν δεν σταματήσουμε σε κάποιο σημείο να κάνουμε τα πάντα στο τέλος τίποτα δεν θα κάνουμε σωστό.

Ευτυχώς για μένα η περιοχή μου δεν εντάσεται στο κτηματολόγιο.

Και διαφορετικά να ήταν όμως δεν έχω σκοπό να ζω για να δουλεύω αλλά να δουλεύω για να ζώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά...

Νομίζω πως το ότι οι εισηγητές του σεμιναρίου της ΠΕΦΕ για το κτηματολόγιο είναι τοπογράφοι μηχανικοί, αυτό και μόνο λύνει πολλές απορίες.

ΤΑΣΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ καλά τα λές ΜΕΝΙΟ, μακάρι να ξυπνήσουμε.

Όσον αφορά εμένα έκανα δηλώσεις και στο παλιό κτηματολόγιο, δεν θα αφήσω τα δικηγοράκια να τα πάρουν δηλώνοντας απλά διαμερίσματα και οικόπεδα των Αθηνών. Μην ψαρώνετε, αν είναι δύσκολη περίπτωση μην την αναλαμβάνετε, όπως και πρίν έσι και τώρα- τα γράφω για τους νέους- τα λογιστικά γραφεία θα συμπληρώσουν πολλές δηλώσεις . Ένας σύλλογος λογιστικός της Θεσσαλονίκης χρεώνει Κτηματολόγιο 150 € + φπα, το κάθε ακίνητο,ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω με τη σειρά μου κάτι και εγώ. Έχει ψάξει κανείς τις συνέπειες αν δεν δηλωθεί κάτι σωστά στο κτηματολόγιο και τι διαδικασίες υπάρχουν μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ειδατε αυτο?

Ανακοίνωση Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. για το κτηματολόγιο

2008-06-12 @ 08:48:43

* Συλλόγων ανακοινώσεις

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666

www.efeeth.gr, e-mail: [email protected]

ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.

Θεσσαλονίκη 6/6/2008

Συνάδελφε,

Επίκειται διοργάνωση σεμιναρίου για το Κτηματολόγιο την Τετάρτη 9 Ιουλίου 2008. Περισσότερες λεπτομέρειες θα σας ανακοινωθούν σύντομα.

Το Δ.Σ. προτείνει για τη συμπλήρωση των δηλώσεων κτηματολογίου τις εξής τιμές:

- Για τη συμπλήρωση δήλωσης Δ1 για φυσικά πρόσωπα : 35,00 ευρώ πλέον Φ.Π.Α. * ανά δήλωση

και

- Για τη συμπλήρωση δήλωσης Δ2 για νομικά πρόσωπα : 50,00 ευρώ πλέον Φ.Π.Α.*

* ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνονται: το τέλος που επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη και το κόστος υποβολής και φωτοτυπιών.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδη, αν καποιος εχει 10 δικαιωματα σε αγροτικες περιοχες (εδω στην Ελλαδα συνηθιζεται, ο Ελληνας ειναι "Ιδιοκτητης")

θα καταβαλει μεχρι 2 δικαιωματα Χ35 ευρω = 70 ΕΥΡΩ στο Κτηματολογιο ΑΕ και 35Χ10 = 350 ευρω στο λογιστικο γραφειο?

Και μια 2η απορια:

Tι γινεται οταν εχει π.χ. δικαιωματα σε ακινητα που δεν ειναι εντος σχεδιου πολεως? (Συνηθισμενη περιπτωση κι αυτη).

Ο λογιστης θα παιρνει τηλεφωνο στα διαφορα κτηματολογικα γραφεια της Ελλαδας, για να δωσει περιγραφη της τοποθεσιας κτλ.κτλ (καπου εκει στο πλαινο χωραφι, πιο περα απο το ποταμι στον οικισμο Λακουβα) για να του διευκρινησουν αν ειναι σε αστικη ή αγροτικη περιοχη?

Κι οταν δεν υπαρχουν συμβολαια κτησης, αλλα η περιπτωση χρησικτησιας (αλλη συνηθισμενη περιπτωση Ελληνικης επαρχιας),

αντε να αναλαβεις να τους κυνηγας να σου φερνουν ντοκουμεντα για αποδειξη της χρησικτησιας, να σου ζωγραφισουν (η γιαγια) τοπογραφικο...σχεδιακι με τα κτισματα των γειτονων και τα ονοματα τους κτλ.κτλ.

Δεν ξερω, αλλα σκεφτομαι τα δικαστηρια μετα και λεω στον εαυτο μου: "αστο..."

Eγω συγκαταλεγομαι στους μισθωτους λογιστες και δηλωνω ασχετος παιδια, επειδη ειμαι ασχετος με αυτα τα θεματα, αφου δεν ξερω ουτε τις βασικες εννοιες εμπραγματου δικαιωματος κτλ.κτλ.

Ερωτηση ασχετου: Tι ειναι η μεταλλειοκτησια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πολύ καλά τα λές ΜΕΝΙΟ, μακάρι να ξυπνήσουμε.

Όσον αφορά εμένα έκανα δηλώσεις και στο παλιό κτηματολόγιο, δεν θα αφήσω τα δικηγοράκια να τα πάρουν δηλώνοντας απλά διαμερίσματα και οικόπεδα των Αθηνών. Μην ψαρώνετε, αν είναι δύσκολη περίπτωση μην την αναλαμβάνετε, όπως και πρίν έσι και τώρα- τα γράφω για τους νέους- τα λογιστικά γραφεία θα συμπληρώσουν πολλές δηλώσεις . Ένας σύλλογος λογιστικός της Θεσσαλονίκης χρεώνει Κτηματολόγιο 150 € + φπα, το κάθε ακίνητο,ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Για να καταλάβω συνάδελφε .

Τις δύσκολες περιπτώσεις θα τις αφήσουμε για τα δικηγοράκια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ειδατε αυτο?

Ανακοίνωση Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. για το κτηματολόγιο

2008-06-12 @ 08:48:43

* Συλλόγων ανακοινώσεις

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666

www.efeeth.gr, e-mail: [email protected]

ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.

Θεσσαλονίκη 6/6/2008

Συνάδελφε,

Επίκειται διοργάνωση σεμιναρίου για το Κτηματολόγιο την Τετάρτη 9 Ιουλίου 2008. Περισσότερες λεπτομέρειες θα σας ανακοινωθούν σύντομα.

Το Δ.Σ. προτείνει για τη συμπλήρωση των δηλώσεων κτηματολογίου τις εξής τιμές:

- Για τη συμπλήρωση δήλωσης Δ1 για φυσικά πρόσωπα : 35,00 ευρώ πλέον Φ.Π.Α. * ανά δήλωση

και

- Για τη συμπλήρωση δήλωσης Δ2 για νομικά πρόσωπα : 50,00 ευρώ πλέον Φ.Π.Α.*

* ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνονται: το τέλος που επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη και το κόστος υποβολής και φωτοτυπιών.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

------------------------------------------------------------------------------------------

Ο τιμοκατάλογος της Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. για τις λογιστικες εργασιες του 2008 μέσα σε όλα αναφέρει δήλωση κτηματολογίου ανά ακινητο 150,00€ .και αυτο μόλις πριν 2-3 μήνες..τελικά αν δουλέψουμε, με τι τιμες θα γίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΙΟ

Καλό είναι να κάνουμε κάνα μήνα μελέτη νομική σε ποιόν ανήκει π.χ. το απαλλοτριοθέν απο το Δήμο και μη καταβληθέν το πόσό, διότι δεν πέρασε η προθεσμία κ.λ.π και μετά να στέλνομε το πόρισμα στο Χαλκιδαίο να κάνει αυτός τη δήλωση ( λογω εγκυρότητας - εξυπηρετεί και δύσκολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...