Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ;


HARIS_K

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 213
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το είχα πει και πιο παληά. Το λογιστικο γραφείο για να συνταξει όλα τα πολύπλοκα έγγραφα που ζηταει το γραφειοκρατικο τερας....πρέπει εκτος του στανταρ δυναμικού του να απασχολεί

1) Μηχανικο

2) Δικηγορο

3) Συμβολαιογράφο

και 4) Γιατρο για να συνταγογραφεί τα υπογλώσσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά κάποιοι πιστεύουν ότι ο λογιστής έχει το ρόλο που είχε κάποτε στην αθάνατη Ελληνική επαρχία ο γραμματικός του χωρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ποιός είναι ο αρμόδιος να συντάξει τις δηλώσεις του κτηματολογίου; Που θα παραπέμπουμε τους πελάτες μας που μας ρωτάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ;

Ανάλογα με τις αντοχές του καθενός. Όσο για τα εργαλεία πασαλάκια, φτυάρι, τσάπα κλπ για να κάνουμεπρώτα την οριοθέτηση, τα υπόλοιπα έπονται. :lol:

Σας τρώει ο κ... σας μου φαίνεται.. B)

Φαίνεται; :lol:

Με την λογιστικη επιτελους ποτε θα ασχοληθουμε ?

Αυτή είναι παρεπόμενη δραστηριότητα. :D

Έχουμε άλλα να ασχοληθούμε ΕΤΑΚ, Ε9 και λοιπές ακακίες. :lol:

Υ.Γ. Πάντως αυτό το καλοκαίρι δεν θα μπορέσω, έχω κλείσει και θα πάω να μαζέψω ρίγανη. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Το θέμα είναι να οργανωθούμε και να αρνηθούμε να το κάνουμε μαζικά. Διότι άμα εγώ το παίζω επαναστάτης η απλά σέβομαι τη δουλειά μου και αρνούμαι, και ο δίπλα κάνει Εθνικό Κτηματολόγιο, τις περισσότερες φορές αεριτζίδικα και ευρωφονικά, το αποτέλεσμα είναι μια τρύπα στο νερό. Κατοχυρώθηκε στη συνείδηση του κόσμου ότι οι λογιστές κάνουν και κτηματολόγιο, και μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφας.

Δε βγαίνει και ένας κ@#@σύλλογος παύλα σωματείο λογιστών (και αυτός που ανήκω εγώ) να πει: ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ! Τόση ληγούρα πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσοι από εσάς αποφασίσετε να ασχοληθείτε σας εύχομαι καλές κονόμες, εγώ λυπάμαι αλλά δεν ( ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Κατα πασα πιθανοτητα καποιοι συναδελφοι θα τα φανε στην μαπα ... βλεπετε συγγενεις στα χωρια με 50-60 ακινητα και με ποσοστα 2-3 % .... που δεν ξερουν να συμπληρωσουν την δηλωση Δ1 κλπ ...

Μηπως κανενας συναδελφος μπορει να κανει κανενα αρχειο σα excel για να μας βοηθησει ? ή τα εντυπα του Κτηματολογίου (προτυπωμενα) ειναι υποχρεωτικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντώ στα αρχικά ερωτήματα.

1.

ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ
αν τύχει ναι

2.

ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ
Μέχρι εκεί που μας παίρνει

3.

ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ
Στυλο - κομπιουτερακι

Ενα παλιο "πετσετάκι" ανα 5 ακίνητα ταριφα.

ΥΓ. ο κώλος μου έχει σταματήσει να με τρωει καιρό τώρα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ενα παλιο "πετσετάκι" ανα 5 ακίνητα ταριφα.

μία διευκρίνηση παρακαλώ για την παραπάνω ταρίφα

5 τίτλοι???

5 συμβόλαια

1 "πετσετάκι"=5000 δρχ=14,67 ευρώ

???????????????????????????????????

Α,,, ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ, ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ......

ή δεν κατάλαβα καλά,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ ψαχνόμαστε γι' αυτά που υποτίθεται πως ξέρουμε.....

Εγω τουλάχιστον αρνούμαι να ...βάλω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου.... :lol:

Δεν ξέρω δεν απαντώ!!!! B)

Εθνικό Κτηματολόγιo; :lol: can you spell it?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΟΣ ΤΟΥΡΗΣ
Ποιός είναι ο αρμόδιος να συντάξει τις δηλώσεις του κτηματολογίου; Που θα παραπέμπουμε τους πελάτες μας που μας ρωτάνε;

ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ.

ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ,ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ 1600 ΣΕΛΙΔΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ .

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η/Υ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ.

ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ (ΟΠΟΥ ΦΟΙΤΟΥΣΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΩΣ ΗΔΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ) ,ΟΡΓΑΝΩΣΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ (ΤΗΛ. 6948-92.1800) .

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΔΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ , ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΘΑ ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΛΑΘΩΝ ΣΤΙΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ, ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ (ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1800,00 ΕΥΡΩ ΠΡΩΤΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ενα παλιο "πετσετάκι" ανα 5 ακίνητα ταριφα.

μία διευκρίνηση παρακαλώ για την παραπάνω ταρίφα

5 τίτλοι???

5 συμβόλαια

1 "πετσετάκι"=5000 δρχ=14,67 ευρώ

???????????????????????????????????

Α,,, ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ, ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ......

ή δεν κατάλαβα καλά,,,

πλακα κανω φίλος

αλλα σαν συλλογιστικη ειναι σωστό ....

35 * 5= 175 + 15 = 200,00

να το θυμάται ο άλλος ... να τον πονάει ... να μην ξαναψηφίσει τους κάθε λογής αλητήριους παλαιούς και νέους

και να πληρωθεί και όποιος του κάτσει να κάνει καμμια δήλωση.

όχι "στα βαμπάκια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πλακα κανω φίλος

αλλα σαν συλλογιστικη ειναι σωστό ....

35 * 5= 175 + 15 = 200,00

να το θυμάται ο άλλος ... να τον πονάει ... να μην ξαναψηφίσει τους κάθε λογής αλητήριους παλαιούς και νέους

και να πληρωθεί και όποιος του κάτσει να κάνει καμμια δήλωση.

όχι "στα βαμπάκια"

Καλημέρα VATS ,

Μήπως πρέπει να ξανακοιτάξεις το άθροισμα ? :wacko::wacko::wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αμέσως να με κακοχαρακτηρίσεις..... :D

ανακατασκευαζω 35 * 5 = 175

+ 5,00*5 = 25

συνολο 200,00

:D:D:D

Το έθεσα πολύ ευγενικά νομίζω ,

για την αποκατάσταση του ορθού και για κανένα άλλο λόγο

Έτσι και αλλιώς 200 θα χρεώσεις :wacko::wacko::wacko:

Το πιάσαμε το νόημα .

Πέρα από την πλάκα , όποιος μπει στην διαδικασία των δηλώσεων κτηματολογίου ,

ας ρίξει μια ματιά στην δημοσίευση του ΠΑΝΟΥ ΤΟΥΡΗ , είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική,

δεν είναι φορολογική υπόθεση , απαιτούνται νομικές γνώσεις , σε περίπτωση λαθών

η υπόθεση επιλύεται δικαστικά και γενικώς θα υπάρξουν κωλλύματα και και και ,

Εγώ την άποψη μου (δεν ασχολούμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι) την ανέφερα και σε προηγούμενα

post ,αλλά αυτοί οι ρημαδοσύλλογοι μας που είναι ?

Γιατί για πάσα νόσο και πάσα μαλακία που λέει και ο Γιάννης ο Χαλκιδαίος

πρέπει να είναι οι λογιστές ?

Ήδη καταφθάνουν ειδοποιήσεις για τα πρώτα σεμινάρια Δηλώσεων Κτηματολογίου

στη Θεσσαλονίκη .

Αντιγράφω από το Θούριο : Ως πότε παλικάρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΟΜΗΜΕΝΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ...ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ, ΣΟΥ ΛΕΝΕ : ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ, ΘΕΜΙΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘ' ΟΛΑ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕ ΟΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ "ΣΥΓΓΕΝΗ" ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΤ' ΕΥΡΕΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.ΣΥΝΕΠΩΣ ...ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ 'Η ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΤΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΥΝΤΑΞΗΣ "ΔΗΛΩΣΕΩΝ" ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΝΑ "ΕΠΕΝΔΥΣΩ" ΣΕ ΓΝΩΣΗ , SOFTWARE KAI OTI ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ , ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ 'Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ . ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ "ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ"

ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Υ.Γ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ κ.ΤΟΥΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ , ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΙΓΕΙ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ .

ΝΑ 'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ !...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΟΜΗΜΕΝΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ...ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ, ΣΟΥ ΛΕΝΕ : ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ, ΘΕΜΙΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘ' ΟΛΑ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕ ΟΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ "ΣΥΓΓΕΝΗ" ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΤ' ΕΥΡΕΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.ΣΥΝΕΠΩΣ ...ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ 'Η ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΤΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΥΝΤΑΞΗΣ "ΔΗΛΩΣΕΩΝ" ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΝΑ "ΕΠΕΝΔΥΣΩ" ΣΕ ΓΝΩΣΗ , SOFTWARE KAI OTI ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ , ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ 'Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ . ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ "ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ"

ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Υ.Γ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ κ.ΤΟΥΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ , ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΙΓΕΙ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ .

ΝΑ 'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ !...

Επειδή στο θέμα αυτό εξέφρασα σαφέστατη θέση και μετά την τοποθέτηση του συναδέλφου νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω (μάλλον δεν έγινε αντιληπτό από την αρχική μου τοποθέτηση) ότι η θέση μου αυτή δεν έχει να κάνει με το ¨οικονομικό¨ μέρος του ζητήματος.

Ανήκω στην μερίδα των συναδέλφων που δεν είναι ¨κονομημένοι¨, θεωρώ όμως ότι η σύνταξη των κτηματολογικών δηλώσεων δεν είναι μέσα στο αντικείμενο και τις γνώσεις ενός φοροτέχνη λογιστή. Η παρέμβαση του Τουρή νομίζω έβαλε όλες τις παραμέτρους εκείνες που στηρίζουν την άποψή μου.

Και κάτι τελευταίο.

Η οικονομική ανάγκη του καθ ενός μας δεν είναι η ¨πυξίδα¨ για να καταλήξει το επάγγελμά μας στο ¨΄όλα τα σφάζω – όλα τα μαχαιρώνω¨.

Δεν συντάσσω λοιπόν δηλώσεις κτηματολογίου έχοντας την επίγνωση της ευθύνης. Ακόμα δεν συντάσσω αιτήσεις, δεν διεκπεραιώνω εργασίες στο Υπ. Συγκοινωνιών (άδειες κυκλοφορίας – διπλώματα οδήγησης), δεν ασχολούμαι με άδειες λειτουργίας, δεν βγάζω άδειες παραμονής και εργασίας αλλοδαπών και γενικά δεν κάνω πράγματα που δεν είναι στην αρμοδιότητα του φοροτέχνη-λογιστή . (κάποια δε από αυτά, όπως οι αλλοδαποί, ακούω ότι έχουν χοντρή κονόμα)

Αυτά σε ότι με αφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα παντως το καλοκαιρι μου χρειαζεται για να τρωω αυτα που κονομησα το χειμωνα , οποτε δεν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επειδή στο θέμα αυτό εξέφρασα σαφέστατη θέση και μετά την τοποθέτηση του συναδέλφου νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω (μάλλον δεν έγινε αντιληπτό από την αρχική μου τοποθέτηση) ότι η θέση μου αυτή δεν έχει να κάνει με το ¨οικονομικό¨ μέρος του ζητήματος.

Ανήκω στην μερίδα των συναδέλφων που δεν είναι ¨κονομημένοι¨, θεωρώ όμως ότι η σύνταξη των κτηματολογικών δηλώσεων δεν είναι μέσα στο αντικείμενο και τις γνώσεις ενός φοροτέχνη λογιστή. Η παρέμβαση του Τουρή νομίζω έβαλε όλες τις παραμέτρους εκείνες που στηρίζουν την άποψή μου.

Και κάτι τελευταίο.

Η οικονομική ανάγκη του καθ ενός μας δεν είναι η ¨πυξίδα¨ για να καταλήξει το επάγγελμά μας στο ¨΄όλα τα σφάζω – όλα τα μαχαιρώνω¨.

Δεν συντάσσω λοιπόν δηλώσεις κτηματολογίου έχοντας την επίγνωση της ευθύνης. Ακόμα δεν συντάσσω αιτήσεις, δεν διεκπεραιώνω εργασίες στο Υπ. Συγκοινωνιών (άδειες κυκλοφορίας – διπλώματα οδήγησης), δεν ασχολούμαι με άδειες λειτουργίας, δεν βγάζω άδειες παραμονής και εργασίας αλλοδαπών και γενικά δεν κάνω πράγματα που δεν είναι στην αρμοδιότητα του φοροτέχνη-λογιστή . (κάποια δε από αυτά, όπως οι αλλοδαποί, ακούω ότι έχουν χοντρή κονόμα)

Αυτά σε ότι με αφορά

Γιάννη ήρθε η ώρα να διαψευσθείς ,

στα παρακάτω που παραθέτω γράφει μεταξύ άλλων

Η εργασία αυτή (του Εθνικού Κτηματολογίου) είναι καθαρά εργασία για επιστήμονες Λογιστές – Φοροτέχνες.

Το πλήρες κείμενο

Αθήνα 30/5/2008

Η Π. Ε. Φ. Ε.

Δ ι ο ρ γ α ν ώ ν ε ι Σ ε μ ι ν ά ρ ι α

Για Το «Ε Θ Ν Ι Κ Ο Κ Τ Η Μ Α Τ Ο Λ Ο Γ Ι Ο »

Σ Τ Η Ν Α Θ Η Ν Α Κ Α Ι

Σ Ε Ο Λ Η Τ Η Ν Ε Λ Λ Α Δ Α

Δ Η Λ Ω Σ Ε Ι Σ Ε Ν Δ Ι Α Φ Ε Ρ Ο Ν Τ Ο Σ

ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ 210-61.24.910, 210-88.20.002

Υ π ε ύ θ υ ν η Δ ι α β ά τ η Α θ η ν ά : 6948-35.14.78

Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ

ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ.

ΟΠΟΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ

ΜΕ ΤΗΝ Π.Ε.Φ.Ε. ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ

ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

ΠΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΕΣ

Αθήνα 30/5/2008

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι, Το Δ.Σ. της Π.Ε.Φ.Ε σας ενημερώνει ότι εντός των ημερών (από 17/6/2007) ξεκινά το ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ. Η Π.Ε.Φ.Ε σας προτείνει: 1ον: Να παρακολουθήσετε τα σεμινάρια που θα ξεκινήσουμε εντός των ημερών και να κάνετε εσείς στο γραφείο σας δηλώσεις Εθνικού Κτηματολογίου. Σε δύσκολες περιπτώσεις θα έχουμε στο γραφείο της Π.Ε.Φ.Ε. ειδικούς επιστήμονες για να σας δώσουν λύσεις επιστημονικές χωρίς αμοιβή, εφόσον θα είστε μέλη της Π.Ε.Φ.Ε 2ον: Να παρακολουθήσετε τα σεμινάρια που θα κάνουμε στην Π.Ε.Φ.Ε. και εσείς να συγκεντρώνετε τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζονται για να γίνει η δήλωση του Εθνικού Κτηματολογίου όπως και την αμοιβή και στα γραφεία της Π.Ε.Φ.Ε να συμπληρώνονται οι δηλώσεις με ευθύνη των Επιστημόνων. Οι δηλώσεις αυτές θα έχουν και ασφαλιστική κάλυψη για τυχόν λάθη ή παραλείψεις που μπορεί να γίνουν σε μια δήλωση (το πρόστιμο είναι έως 1.500 ευρώ χωρίς να μειώνεται το 1/3). Τα λογιστικά γραφεία που θα ασχοληθούν με αυτό το αντικείμενο θ’ αυξήσουν αφενός τα οικονομικά τους και αφετέρου την πελατεία τους. Φανταστείτε να κάνουν 3.000 δηλώσεις στο γραφείο σας. Τουλάχιστον οι μισοί θα παραμείνουν πελάτες σας. 3ον: Να μην ασχοληθείτε εσείς καθόλου αλλά να τους οδηγήσετε εσείς στην Π.Ε.Φ.Ε. μεσολαβώντας και κλείνοντας ραντεβού. Δηλαδή να δείξετε ενδιαφέρον. Η Π.Ε.Φ.Ε θα κάνει τις δηλώσεις και στην συνέχεια θα παραδίνει σε εσάς τα αντίγραφα με τα πιστοποιητικά από το Εθνικό Κτηματολόγιο. Την αμοιβή θα την πάρετε εσείς ή θα έχετε την ανάλογη αμοιβή. Οι δηλώσεις του Εθνικού Κτηματολογίου, τα πιστοποιητικά θα μπουν στη ζωή μας για πάρα πολλά χρόνια και οφείλετε να τα γνωρίζετε. 4ον: Να δείξετε παντελή αδιαφορία. Αυτή η ενέργεια σας εάν έχετε λογιστικό γραφείο θα την πληρώσετε ακριβά γιατί μέρα με τη μέρα θα χάνετε τους πελάτες σας. Εμείς είμαστε στην διάθεση σας για κάθε συζήτηση και συνεργασία. Έχουμε ένα μεγάλο κομμάτι με την Θεσσαλονίκη και την Επικράτεια. Στην Θεσσαλονίκη έχουμε ήδη συνεργάτες. Στην Επικράτεια ζητούμε δύο με τρεις λογιστές (λογιστικά γραφεία απαραίτητα) ανά Πόλη, για να συνεργαστούμε από την Αθήνα και από την Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Εμείς στην Αθήνα (έχουμε 5.000.000 πολίτες) οι οποίοι έχουν ακίνητα στην επαρχία. Μπορούμε να στέλνουμε τα ακίνητα (π.χ. Ξάνθη) από την Αθήνα για να κατατεθούν στην Ξάνθη στα συνεργαζόμενα λογιστικά γραφεία ή ότι πρόβλημα σοβαρό υπάρχει από την Ξάνθη να μας το στέλνει στην Αθήνα και να δίνουμε λύσεις. Όλα αυτά θα είναι με αμοιβή από την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη για την Υπόλοιπη Επικράτεια. Η εργασία αυτή (του Εθνικού Κτηματολογίου) είναι καθαρά εργασία για επιστήμονες Λογιστές – Φοροτέχνες. Περιμένουμε τη συνεργασία σας από την Επαρχία επ’ ωφέλεια και στους πολίτες και στο Εθνικό Κτηματολόγιο και σε εμάς. Τέλος εάν ένας Νομός π.χ. ΔΡΑΜΑ ή ΚΙΛΚΙΣ δεν επιθυμεί κανένας συνάδελφος να ασχοληθεί μπορούμε κάθε εβδομάδα από Παρασκευή έως Κυριακή να στέλνουμε συναδέλφους από την Αθήνα σε συγκεκριμένο λογιστικό γραφείο να συμπληρώνουν τις δηλώσεις του Εθνικού Κτηματολογίου και την Δευτέρα να τις καταθέτει ο υπάλληλος λογιστής και να παίρνει τα πιστοποιητικά επ’ ωφέλεια και των δυο (του λογιστή της Επαρχίας και του λογιστή των Αθηνών). Ελπίζουμε ότι αυτή η συνεργασία θα είναι εποικοδομητική. Οι περιοχές που μπαίνουν στο Εθνικό Κτηματολόγιο είναι οι εξής: Αλεξανδρούπολη, Βόλος, Δράμα, Έδεσσα, Ζάκυνθος, Ηγουμενίτσα, Καρδίτσα, Κιλκίς, Κοζάνη, Κόρινθος, Κατερίνη, Λιβαδειά, Λάρισα, Λαμία, Ναύπλιο, Πύργος, Πρέβεζα, Πολύγυρος, Σπάρτη, Σάμος, Τρίπολη, Φλώρινα, Ξάνθη. ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ Π.Ε.Φ.Ε , ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΙ ΑΜΟΙΒΗ ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ. Πληροφορίες για την διεξαγωγή σεμιναρίου με θέμα Εθνικό Κτηματολόγιο και για συνεργασία μαζί μας , στα εξής τηλέφωνα : 210-6124910, 6948-351478(ΔΙΑΒΑΤΗ ΑΘΗΝΑ), 210-8820002. Είμαστε στην διάθεση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέλιο

Το ξέρεις το γνωστό (παραφρασμένο) ¨ δεν μας χέζεις ρε Ντουκάκη¨

Να μιλήσουμε για σοβαρούς ανθρώπους όχι για τον Μανούσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέλιο

Το ξέρεις το γνωστό (παραφρασμένο) ¨ δεν μας χέζεις ρε Ντουκάκη¨

Να μιλήσουμε για σοβαρούς ανθρώπους όχι για τον Μανούσο.

Γιάννη καλησπέρα ,

η άποψή μου νομίζω από τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο παρόν θέμα

είναι ξεκάθαρη ,

Απλώς παρέθεσα την δημοσίευση για να τονίσω το παράδοξο της θέσης :

Η εργασία αυτή (του Εθνικού Κτηματολογίου) είναι καθαρά εργασία για επιστήμονες Λογιστές – Φοροτέχνες.

Εγώ επιμένω σε ότι αρχικά έχω υποστηρίξει :

Η εργασία αυτή (του Εθνικού Κτηματολογίου) δεν είναι εργασία για επιστήμονες Λογιστές – Φοροτέχνες.

Καλό κουράγιο σε όσους ασχοληθούν , και καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέλιο

Το ξέρεις το γνωστό (παραφρασμένο) ¨ δεν μας χέζεις ρε Ντουκάκη¨

Να μιλήσουμε για σοβαρούς ανθρώπους όχι για τον Μανούσο.

Γιατί όχι και τώρα……………….

…και δωρεάν Ε9 από τηλεοπτικό σταθμό ……………. στην υπαρκτή αλλά ανύπαρκτη (από προσωπικό )έδρα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέλιο

Την άποψή σου την διάβασα (αλλά ακόμα και αν δεν την είχα διαβάσει μάλλον θα ήξερα τι πιστεύεις για το θέμα. Το επαγγελματικό και επιστημονικό στίγμα του καθ ενός εδώ μέσα, ειδικά των παλαιότερων είναι λίγο ή πολύ γνωστό)

Την μαλακ….. του Ντουκάκη σχολίασα

Και προσθέτω (σενάριο επιστημονικής φαντασίας)

Φαντάσου να είχε κερδίσει ο Καρατζαφέρης τις εκλογές και να είχαμε τον Ντουκάκη υπουργό εθνικής οικονομίας !!!!!!

Ωχ Θεέ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...