Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ-ΤΑΜΕΙΟ ΑΦΕΡΕΓΓΥΟΤΗΤΑΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ-


EMILY*

Ερώτηση

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙ 20 ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΚΕ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ.

ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ , Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΕ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ( ΜΕ ΙΔΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ) .

ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΤΟΥ.

ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ.

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ Η ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ "ΤΑΜΕΙΟ ΑΦΕΡΕΓΓΥΟΤΗΤΑΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ" ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παντως ξερεις τι λενε οι Αμερικάνοι (που δεν ειναι αμερικανακια οπως νομιζουμε)...."You fool me once shame on you....you fool me twice shame on me"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παντως ξερεις τι λενε οι Αμερικάνοι (που δεν ειναι αμερικανακια οπως νομιζουμε)...."You fool me once shame on you....you fool me twice shame on me"

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ "ΒΛΑΚΕΙΑ" ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ.

ΑΥΤΑ.

ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ???/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μη καταβολή αποζημίωσης ή/και δεδουλευμένων σημαίνει υπερημερία εργοδότη.

Ο εργαζόμενος πρέπει να πάει στην επιθεώρηση εργασίας. Αυτοί ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η μη καταβολή αποζημίωσης ή/και δεδουλευμένων σημαίνει υπερημερία εργοδότη.

Ο εργαζόμενος πρέπει να πάει στην επιθεώρηση εργασίας. Αυτοί ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.

...συμπληρώνω, με συνοδεία δικηγόρου, αν όχι αρχικά, στη συνέχεια όπωσδήποτε...

Και δίκιο έχει ο thiseos, δεν πήγαινε να πιει καφέ καλύτερα αφού καταλαβαίνει ότι θα έχει τραβήγματα και δεν θα πάρει τα λεφτά του??? Δηλαδή τσάμπα δούλευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ "ΒΛΑΚΕΙΑ" ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ.

ΑΥΤΑ.

ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ???/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Aγαπητη Emily καμία διαθεση να κατακρινω τον εργαζομενο δεν εχω......αλλωστε μην ξεχνάς οτι εδω περα ολοι εργαζομενοι ημαστε απο οσο ξερω και με τον αντίστοιχο "φοβο" της ανεργιας ζουμε......αν ομως παρακολουθήσεις το forum με καποια σταθεροτητα θα δεις μονίμως περιπτωσεις σαν αυτην της ερωτησης σου......εμείς πρωτοι πρεπει να αποφευγουμε τις κακοτοποιές 'Η ποσες φορες δεν ειδες στο forum περιπτώσεις εργαζομενων που υπογραφουν οτι τους δινουν και μετα ερχονται εδω πανικόβλητοι με την ερωτηση "τωρα τι κανουμε?" ......τι ακριβως περιμενε ο συγκεκριμενος εργαζομενος απο αυτον τον εργοδοτη? δεν συμφωνεις και εσυ οτι αν ειχε κανει πιο προσεκτικες κινήσεις προ τετραετίας τωρα ίσως να μην χρειαζοταν καν να ψαχνετε απαντησεις σε τετοιες αβολες καταστασεις? Μην παιρνεις στραβα το σχολιο μου, τα ιδια θα ελεγα στο παιδι μου ή στον αδελφο μου αν με ρωτουσε

ΥΓ Η μη καταβολή της αποζημίωσης απολυσης προ τετραετίας μπορεί να γινει απαιτητη τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Aγαπητη Emily καμία διαθεση να κατακρινω τον εργαζομενο δεν εχω......αλλωστε μην ξεχνάς οτι εδω περα ολοι εργαζομενοι ημαστε απο οσο ξερω και με τον αντίστοιχο "φοβο" της ανεργιας ζουμε......αν ομως παρακολουθήσεις το forum με καποια σταθεροτητα θα δεις μονίμως περιπτωσεις σαν αυτην της ερωτησης σου......εμείς πρωτοι πρεπει να αποφευγουμε τις κακοτοποιές 'Η ποσες φορες δεν ειδες στο forum περιπτώσεις εργαζομενων που υπογραφουν οτι τους δινουν και μετα ερχονται εδω πανικόβλητοι με την ερωτηση "τωρα τι κανουμε?" ......τι ακριβως περιμενε ο συγκεκριμενος εργαζομενος απο αυτον τον εργοδοτη? δεν συμφωνεις και εσυ οτι αν ειχε κανει πιο προσεκτικες κινήσεις προ τετραετίας τωρα ίσως να μην χρειαζοταν καν να ψαχνετε απαντησεις σε τετοιες αβολες καταστασεις? Μην παιρνεις στραβα το σχολιο μου, τα ιδια θα ελεγα στο παιδι μου ή στον αδελφο μου αν με ρωτουσε

ΥΓ Η μη καταβολή της αποζημίωσης απολυσης προ τετραετίας μπορεί να γινει απαιτητη τωρα?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.

ΑΠΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΦΕΝΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΕΡΓΟΔΟΤΗ)ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ (20) ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.

ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

OXI :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
OXI :o

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ DAAS?

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ Ο ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΣ?

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΝΟΜΟΙΟΥΧΟΙ ΣΤΟΝ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ DAAS?

ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ Ο ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΣ?

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΝΟΜΟΙΟΥΧΟΙ ΣΤΟΝ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟ?

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΤΛΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΟ ???????

Αυτο που λες ισχυ αλλα μονο οταν ο εργαζομενος εντος 6 μηνων απο την απολυση προσεφυγε στη δικαιοσυνη και τελικως εκδοθηκε ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΡ του.

Οπως διαβασα το ιστορικο ο εργαζομενος ουδεποτε προσεφυγε στα δικαστηρια ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΤΩΝ 6 ΜΗΝΩΝ αρα δεν εχει στα χερια του δικαστικη αποφαση ή μηπως εχει ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

καλημερα!

εχω ενα παρομοιο θεμα...

ο πεθεροσ μου δουλευε 15-20 χρονια σε ενα κρεοπωλειο. πριν 2,5-3 χρονια εκλεισε ξαφνικα χωρις πτωχευση, απλα εξαφανιστηκαν. εγινε δικαστηριο για καταβολη δεδουλευμενων , απληρωτων δωρων , επιδοματων αδειων (δεν του τα πληρωνε για χρονια) και βγηκε αποφαση να παρει 27000 ευρω. η αποφαση βγηκε πριν 2 χρονια σχεδον. ο δικηγορος τους λεει οτι θα τα παρουν τα λεφτα αλλα ακομα τιποτα, τους ειχε πει για Σεπτεμβρη του 2010, μετα Δεκεμβρη, και παει λεγοντας. τι μπορει να συμβαινει?

επισης ο εργοδοτης χρωσταει και στο ικα, ποιος πληρωνεται πρωτος ο υπαλληλος η το ικα (εφοσον εχει προηγηθει καποια κατασχεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...