Jump to content
Sign in to follow this  
MDASK

εκπαίδευση 2 ταχυτήτων. Πως θα μάθω φορολογικά όταν εργάζομαι σε λογιστήριο εταιρείας;

Recommended Posts

Στην εταιρεία που εργάζομαι πάντως δεν υπάρχει ανάγκη να μάθω φορολογικά (γι΄αυτό άλλωστε δεν το κατέχω) ώστε να αναρριχηθώ πιό ψηλά όπως λες.

Είναι το γινάτι μου που λένε...

Παρακολουθω το θέμα απο την αρχη του ,

αλλά τωρα με μπέρδεψες .

Οταν λές πως στην εταιρεια που εργαζεσαι δεν υπάρχει ανάγκη να ξέρεις φορολογικά ,

να υποθέσω πως αυτο που χρειάζεται και εχεις μαθει είναι τα οικονομικά ??? :) :)

Υποπτευομαι οτι κατι της κρυψανε, αλλα δεν ηθελα να το πω για να μην στεναχωρεθει.

Επειδη δεν ξερω να υπαρχει εταιρεια που δεν χρηζει φορολογικων γνωσεων, φοβηθηκαν την φορα που ειχε παρει με την αναριχηση και την ξεγελασαν.

Καλα, μπορει ναναι και ιδεα μου...

Παρακολουθω το θέμα απο την αρχη του ,

αλλά τωρα με μπέρδεψες .

Οταν λές πως στην εταιρεια που εργαζεσαι δεν υπάρχει ανάγκη να ξέρεις φορολογικά ,

να υποθέσω πως αυτο που χρειάζεται και εχεις μαθει είναι τα οικονομικά ??? :) :)

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η δήλωση της εταιρείας λαμβάνει χώρα 1 φορα το χρόνο και την συντάσσει ο οικονομικός διευθυντής χωρίς να μου έχει δείξει ποτέ κάτι.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το "οικονομικά".

Σαν υπεύθυνη λογιστηρίου που είμαι τώρα ασχολούμαι από καταχωρήσεις παραστατικών και μισθοδοσία, μέχρι κοστολόγηση εισαγωγών και παραγωγής, αποτιμήσεις, τράπεζες- εμβάσματα - CASH FLOW, ΦΠΑ - ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ, οικονομικά αποτελέσματα μηνός, και ό,τι άλλο προκύψει.

Δε νομίζω ότι το να μάθω να συντάσσω και τη δήλωση της εταιρείας μία φορά το χρόνο θα μου δώσει πολύ μεγαλύτερο κύρος.

Να μου πείς να κλείσω τη χρήση και να συντάξω ισολογισμό (θέλω άλλα 4-5 χρόνια!) να σου πω έχεις δίκιο.

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η δήλωση της εταιρείας λαμβάνει χώρα 1 φορα το χρόνο και την συντάσσει ο οικονομικός διευθυντής χωρίς να μου έχει δείξει ποτέ κάτι.

Σαν υπεύθυνη λογιστηρίου που είμαι τώρα ασχολούμαι από καταχωρήσεις παραστατικών και μισθοδοσία, μέχρι κοστολόγηση εισαγωγών και παραγωγής, αποτιμήσεις, τράπεζες- εμβάσματα - CASH FLOW, ΦΠΑ - ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ, οικονομικά αποτελέσματα μηνός, και ό,τι άλλο προκύψει.

Δε νομίζω ότι το να μάθω να συντάσσω και τη δήλωση της εταιρείας μία φορά το χρόνο θα μου δώσει πολύ μεγαλύτερο κύρος.

Να μου πείς να κλείσω τη χρήση και να συντάξω ισολογισμό (θέλω άλλα 4-5 χρόνια!) να σου πω έχεις δίκιο.

Παντως ειναι πολυ ενδιαφερον, ο Οικονομικος Διευθυντης να συντασσει την δηλωση. Πρεπει οντως να ειναι μια Πολυεθνικη η εταιρεια που εργαζεσαι.

Αχ Παναγια μου τι ακουω σημερα....

Ετσι ετσι πρεπει να μας δουλευουν ψιλο γαζι, αφου εκτος απο οικονομικα αποτελεσματα "κανουμε" και "cash flow" !!! τυφλα να εχει η intrastat....

Υποπτευομαι οτι κατι της κρυψανε, αλλα δεν ηθελα να το πω για να μην στεναχωρεθει.

Επειδη δεν ξερω να υπαρχει εταιρεια που δεν χρηζει φορολογικων γνωσεων, φοβηθηκαν την φορα που ειχε παρει με την αναριχηση και την ξεγελασαν.

Καλα, μπορει ναναι και ιδεα μου...

Επειδή έχω την αίσθηση ότι φαίνονται λίγο αλαζονικά κάποια πράγματα που έγραψα,

θα προσπαθήσω να διασκευάσω τις κακές εντυπώσεις!

Αν ανέφερα ότι έχω προχωρήσει συγκριτικά με άλλους συναδέλφους, το έκανα για να δώσω έμφαση στις 2 ταχύτητες για τις οποίες κουβεντιάζουμε.

Δεν μ΄αρέσει να ΜΟΥ πλέκω το εγκώμιο και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι τα έμαθα όλα και πάω για άλλα.

Εξάλλου ΔΕΝ είναι ο στόχος μου η αναρρίχηση γιατί υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα στο χώρο της εργασίας από τους τίτλους που βάζουν οι εργοδότες, όπως οι γνώσεις που αποκομίζεις και η δύναμη που αποκτάς μέρα με τη μέρα.

Ίσως και η ίδια η επιθυμία μου να μάθω περισσότερα να είναι ένδειξη αλαζονείας για κάποιους

(του τύπου κάτσε, ακόμα δε βγήκες απ' το αυγό και θες να τα μάθεις όλα).

Ο άνθρωπος όμως δεν αλλάζει και εγώ θα εξακολουθήσω να επιδιώκω να δω περισσότερα πράγματα.

Πάντως, ΧΡΥΣΑ, για την επόμενη φορά που ελπίζω ότι θα θελήσεις να μου γράψεις,

προτιμώ να με στεναχωρήσεις τώρα προκειμένου να μου πεις την αλήθεια

παρά να πλέω σε πελάγη ευτυχίας και να προσαράξω πουθενά απότομα!!! :)

Παντως ειναι πολυ ενδιαφερον, ο Οικονομικος Διευθυντης να συντασσει την δηλωση. Πρεπει οντως να ειναι μια Πολυεθνικη η εταιρεια που εργαζεσαι.

Αχ Παναγια μου τι ακουω σημερα....

Ετσι ετσι πρεπει να μας δουλευουν ψιλο γαζι, αφου εκτος απο οικονομικα αποτελεσματα "κανουμε" και "cash flow" !!! τυφλα να εχει η intrastat....

???

είπα κάτι κακό?

γιατί με αποπαίρνετε? :):)

???

είπα κάτι κακό?

Συγνωμη....

Επισης αναιρω και τις προηγουμενες αποψεις μου. Οντως ειναι καλο να ξεκινησεις να μαθεις "φορολογικα" για παν ενδεχομενο.

Τι λετε βρε παιδια παμε ? φθασαμε αισιως τις 30 δημοσιευσεις, υπαρχουν και αλλα εξισου καλα δημοσιευματα.

???

είπα κάτι κακό?

Προσωπικά δεν θεωρώ οτι είπες κάτι κακό , αλλά ακούγεται κάπως , το ότι αυτο που εσύ δεν θεωρείς ότι δεν θα σου δώσει μεγαλύτερο κύρος αν το κανεις (δηλωση εταιρείας) , το κάνει ο οικονομικός δ/της της εταιρείας .

Εχεις εντάξει την δήλωση των φυσικών προσώπων στην φιλομάθεια και όχι την δήλωση της εταιρείας που εργάζεσαι και που έχει άμμεση σχέση με αυτο που κάνεις καθημερινά .

Θεωρώ πως εχω καταλάβει γενικότερα το πνεύμα της δημοσιευσης σου και σε αυτή την βαση θα σου πώ , να συνεχίσεις την προσπάθεια και σύντομα θα εχεις την δυνατότητα να συμπληρωνεις και δηλώσεις εισοδήματος φυσικών προσώπων .

Ως αρχή ας πούμε , ξεκίνα με τον πίνακα 4 της δήλωσης ενός φυσικού προσώπου και προσπάθησε να τον συνδιάσεις με ένα απο τα αντικειμενα που ασχολείσαι , που είναι η μισθοδοσία και η κλίμακα φορολογίας φυσικών προσώπων και παράλληλα δες και τον πίνακα 7 του ίδιου εντύπου , διαβάζοντας τις επικεφαλίδες των πινάκων και μόνο θα έχεις κανει μια καλή αρχη και θα μπεις στο πνέυμα του εντύπου.

Και σε καμία περίπτωση δεν αποπαίρνουμε ,

απλά είναι λίγο δύσκολες οι εποχές ,

οπότε καταλαβαίνεις .

Καλο κουραγιο και καλή δυναμη .

Ευχαριστώ πολύ DAS για τη στήριξη.

Συγνώμη αν σας κούρασα με όλα αυτά.

Και εγώ εξαντλήθηκα! :)