Προς το περιεχόμενο

εκπαίδευση 2 ταχυτήτων. Πως θα μάθω φορολογικά όταν εργάζομαι σε λογιστήριο εταιρείας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ντρέπομαι να λέω ότι εργάζομαι σχεδόν 4 χρόνια ως β.λογιστή σε μεγάλη εταιρεία και δεν έχω ιδέα πως να συμπληρώσω μια φορολογική δήλωση (εκτός αν είναι από τις πιό απλές περιπτώσεις).

Επιπλέον επειδή πάντα θέλω να μαθαίνω και μάλιστα επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας,

προσπάθησα να βρώ δεύτερη δουλειά σε κάποιο λογιστικό γραφείο της περιοχής μου (τώρα μάλιστα που ήταν περίοδος δηώσεων) για λίγες ώρες την εβομάδα.

Δύστυχώς κανείς δε θέλει κάτι τέτοιο ακόμα και σε κάποια περίπτωση που πρόσφερα δωρεάν τη βοήθειά μου.

Νιώθω ότι ένα σε ένα κομμάτι του επαγγέλματος μαθαίνω και εξελίσσομαι ενώ σε άλλο είμαι ακόμα "τυφλή"

Μέσα από το forum αλλά και από βιβλία-έντυπα-δημοσιεύσεις προσπαθώ να ενημερώνομαι "εγκυκλοπαιδικά" αλλά πιστεύω ότι αν δεν το αντιμετωπίσεις στην πράξη το πρόβλημα δε θα το μάθεις ποτέ.

Τι παραπάνω μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην στεναχωριέσαι.16 χρόνια σε λογιστήριο εταιρείας

επίσης δεν έχω ιδέα από δηλώσεις.

Και την δικιά μου την δίνω σε λογίστρια.

Καλύτερα σίγουρα παρά να πειραματίζομαι.

Και να μην ντρέπεσαι καθόλου.Ισα ίσα.

Εχω δει συναδέλφους που πάνε να κάνουν τους έξυπνους και

καταντούν να είναι γελoίοι.Οταν δεν ξέρω κάτι το λέω ευθέως.

Αν δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο είναι απολύτως φυσικό.

Οταν είσαι βοηθός λογιστή σε εταιρεία είναι επόμενο οι γνώσεις σου να

περιορίζονται στις ανάγκες του εργοδότη.

Αν θέλεις να μάθεις παραπάνω,καλό κουράγιο,διάβασμα και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις SEA, δε μ' αρέσει αυτό σαν προοπτική.

Δε λέω ότι θέλω να ασχοληθώ με τα πάντα στην επαγγελματική μου ζωή,

θέλω όμως να γνωρίσω όσα περισσότερα μπορώ και μετά να μπορώ να επιλέξω πιο αντικειμενικά τι είναι αυτό που με ενδιαφέρει να κάνω.

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τις δικές σου επιλογές, δε θέλω να φτάσω 16 χρόνια προϋπηρεσία και ακόμα να μην ξέρω φορολογικά.

Πάντως ευχαριστώ για την ψυχολογική υποστήριξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ ΕΠΑΘΑ.ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ Β ΛΟΓΙΣΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΨΑΧΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΩ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!ΑΣΤΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ.ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ).ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ-ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ.ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙΣ ΓΝΩΣΗ,ΚΥΝΗΓΑ ΤΟ Κ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΝ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ,ΚΟΙΤΑ ΝΑ "ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ" ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΙΟ ΕΤΟΙΜΗ.ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον χτυπούν η καμπάνες … παιδιά δεν φταίτε εσείς απλά εσείς είστε τα θύματα . Και εννοώ εσάς που θέλετε να προχωρήσετε θέλετε να τρέξετε και δεν υπάρχει διάδρομος . Τι να πω για τα πανεπιστήμια , να πω για το οικονομικό επιμελητήριο ( αίσχος ) να πω για τους συλλόγους , η να πω για το συναδελφικό πνεύμα μεταξύ μας (με ελάχιστες εξαιρέσεις) . Τλπ από όπου και να το πιάσεις είναι σάπιο, το δυστύχημα είναι ότι και εσείς όπως οι περισσότερη θα μάθετε πειραματιζόμενοι στους πελάτες και στους εργοδότες σας , θα κάνετε λάθη θα τα χρυσοπληρώνεται μα είναι ο μόνος δρόμος. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνετε υπομονή, εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο, μην σταματάτε πουθενά. Και εφόσον θες να προχωρήσεις και κει που είσαι δεν μαθαίνεις τίποτα, φύγε τι κάθε ακόμη. Και πάντα μα πάντα διάβασμα διάβασμα διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MDASK Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ : ΘΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΟΥ, ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ, ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ FORUM ΕΔΩ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!! ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΙΦΤΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΣ. ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ (ΕΞΠΕΡ ΣΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΚΟΥΝ ΓΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ 10 ΚΙΛΑ ΙΔΡΩΤΑ. ΑΝΤΕ ΜΗ ΜΑΣΑΜΕ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΑΔΕΡΦΙΑ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ντρέπομαι να λέω ότι εργάζομαι σχεδόν 4 χρόνια ως β.λογιστή σε μεγάλη εταιρεία και δεν έχω ιδέα πως να συμπληρώσω μια φορολογική δήλωση (εκτός αν είναι από τις πιό απλές περιπτώσεις).

Επιπλέον επειδή πάντα θέλω να μαθαίνω και μάλιστα επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας,

προσπάθησα να βρώ δεύτερη δουλειά σε κάποιο λογιστικό γραφείο της περιοχής μου (τώρα μάλιστα που ήταν περίοδος δηώσεων) για λίγες ώρες την εβομάδα.

Δύστυχώς κανείς δε θέλει κάτι τέτοιο ακόμα και σε κάποια περίπτωση που πρόσφερα δωρεάν τη βοήθειά μου.

Νιώθω ότι ένα σε ένα κομμάτι του επαγγέλματος μαθαίνω και εξελίσσομαι ενώ σε άλλο είμαι ακόμα "τυφλή"

Μέσα από το forum αλλά και από βιβλία-έντυπα-δημοσιεύσεις προσπαθώ να ενημερώνομαι "εγκυκλοπαιδικά" αλλά πιστεύω ότι αν δεν το αντιμετωπίσεις στην πράξη το πρόβλημα δε θα το μάθεις ποτέ.

Τι παραπάνω μπορώ να κάνω;

Γιατί παρακαλώ, ένας βοηθός λογιστή με υπηρεσία 4 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας λογιστής με υπηρεσία 8 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας προιστάμενος λογιστηρίου με υπηρεσία 16 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Και για τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις, δεν είναι αρκετή και σημαντική δουλειά, η παραλαβή, ταξινόμηση, χαρακτηρισμός, έκδοση έλαγχος και εγγραφή, παραστατικών; Οι συμφωνίες Γενικής Λογιστικής με Συναλασσόμενους και Αποθήκες ; Οι συμφωνίες των extraits των τραπεζών με τους δανειακούς τους όψεως και των αξιογράφων; Η κοστολόγηση των αποθεμάτων, που πολλές φορές περιλαμβάνει και κοστολόγηση εισαγωγών και άλλες -λιγότερες- που περιλαμβάνει κοστολόγηση παραγωγής; Και τόσες άλλες δουλειές, που δεν έχω χρόνο να τις καταγράψω τώρα, από την προετοιμασία εκτύπωση και ανάλυση των κάθε λογής αναφορών (μέρος των οποίων είναι οι "θεωρημένες" εκτυπώσεις του ΚΒΣ) μέχρι τη συμμετοχή στη προετοιμασία των στοιχείων, αλλά και αυτή καθεαυτή τη κατάστρωση του ισολογισμού, του λογαριασμού εκμετάλευσης των αποτελεσμάτων χρήσης και του προσαρτήματος;

Δεν είναι αρκετά αυτά;

Σώπα μωρέ που ντρεπεσε, επειδή έμαθες από ένα βιβλιαράκι οδηγιών μόνο ότι σε αφορά! Δηλαδή γιατί να μάθεις κάτι που αφορά άλλους;

Οι άλλοι, που δεν μπορούν να μάθουν αυτά που τους αφορούν να ντρέπονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παρακαλώ, ένας βοηθός λογιστή με υπηρεσία 4 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας λογιστής με υπηρεσία 8 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας προιστάμενος λογιστηρίου με υπηρεσία 16 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Και για τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις, δεν είναι αρκετή και σημαντική δουλειά, η παραλαβή, ταξινόμηση, χαρακτηρισμός, έκδοση έλαγχος και εγγραφή, παραστατικών; Οι συμφωνίες Γενικής Λογιστικής με Συναλασσόμενους και Αποθήκες ; Οι συμφωνίες των extraits των τραπεζών με τους δανειακούς τους όψεως και των αξιογράφων; Η κοστολόγηση των αποθεμάτων, που πολλές φορές περιλαμβάνει και κοστολόγηση εισαγωγών και άλλες -λιγότερες- που περιλαμβάνει κοστολόγηση παραγωγής; Και τόσες άλλες δουλειές, που δεν έχω χρόνο να τις καταγράψω τώρα, από την προετοιμασία εκτύπωση και ανάλυση των κάθε λογής αναφορών (μέρος των οποίων είναι οι "θεωρημένες" εκτυπώσεις του ΚΒΣ) μέχρι τη συμμετοχή στη προετοιμασία των στοιχείων, αλλά και αυτή καθεαυτή τη κατάστρωση του ισολογισμού, του λογαριασμού εκμετάλευσης των αποτελεσμάτων χρήσης και του προσαρτήματος;

Δεν είναι αρκετά αυτά;

Σώπα μωρέ που ντρεπεσε, επειδή έμαθες από ένα βιβλιαράκι οδηγιών μόνο ότι σε αφορά! Δηλαδή γιατί να μάθεις κάτι που αφορά άλλους;

Οι άλλοι, που δεν μπορούν να μάθουν αυτά που τους αφορούν να ντρέπονται!

Ειπα και εγω... ημουν ο μοναδικος που ειχε διαφορετικη αποψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες, αλλά το να μάθουμε δηλώσεις φυσικών προσώπων, εξαρτάται από μας. Οι συγγενείς, είτε επειδή σ' αγαπάνε, είτε επειδή θα τους κάνεις τη δήλωση τσάμπα, θα σ' εμπιστευτούν. Απο 'κει και πέρα, διαβάζεις το Ε1 καθώς και το έντυπο οδηγιών, κι ότι extreme δεις που δεν μπορείς να βρείς λύση, κάνεις 1 αναζήτηση στο forum, αν θες, γίνεσαι συνδρομητής σε κάποιο φορολογικό περιοδικό που παρέχει δωρεάν τηλεφωνική υποστήριξη, καθώς και σημαντικές πληροφορίες, και είσαι 1 χαρά. Και στη συνέχεια ο 1 θα σου φέρει τον άλλο. Μην κωλώσεις ποτέ, και μη δείξεις σε κανέναν τις ανασφάλειές σου. Θα πρέπει όλοι να έχουν την αίσθηση ότι μπορούν να βασιστούν πάνω σου. Έχει δίκιο η sea που δεν έχει πρόβλημα να πει ότι δε γνωρίζει, αλλά θα πρέπει να του περνάς ότι έχεις τον τρόπο να το μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παρακαλώ, ένας βοηθός λογιστή με υπηρεσία 4 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας λογιστής με υπηρεσία 8 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Γιατί παρακαλώ, ένας προιστάμενος λογιστηρίου με υπηρεσία 16 χρόνων σε λογιστήριο εταιρείας να γνωρίζει πώς να συμπληρώνει μια φορολογική δήλωση, πέρα από την δική του;

Μήπως έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου πείτε γιατί δεν θα πρέπει να γνωρίζει ; Μήπως είναι κάτι παράλογο αυτό που ζηταει, μήπως δεν έχει τα τυπικά η ουσιαστικά προσόντος η μήπως βιάζεται και μετά τα 10 χρόνια προϋπηρεσία ως βοηθός θα πρέπει να έχει τέτοιες βλέψεις ; Η μήπως είναι θέμα μοιρασιάς τις πίτας ...;

Δηλαδή γιατί να μάθεις κάτι που αφορά άλλους;
:blink::blink::o:o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι κάποιος φιλομαθής, να ψάχνει, να διαβάζει, να αξιολογεί και να μαθαίνει, είναι κάτι το αξιέπαινο, και μακάρι να το κάνουμε όλοι!

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό!

Το θέμα όπως το έβαλε ο/η MDASK είναι ότι ντρέπεται που δεν κατέχει όλους τους τρόπους και όλες τις περιπτώσεις ορθής συμπλήρωσης του Ε1.

Η απάντηση που δίνεται από εμάς και από τον kismet, είναι ότι δεν χρειάζεται να ντρέπεται ένας λογιστής που δεν κατέχει όλους τους τρόπους και όλες τις περιπτώσεις των εργασιών που δεν έχουν οργανική σύνδεση με την εξειδίκευσή του, περισσότερο από όσο χρειάζεται να ντρέπεται, π.χ. ένας καρδιοχειρουργός επειδή δεν κατέχει όλους τους τρόπους και τις περιπτώσεις κρανιοεγκεφαλικών επεμβάσεων!

Για την ορθή συμπλήρωση του Ε1, το παραπάνω είναι ακόμα πιο αληθές, αν αναλογιστούμε ότι το έντυπο σχεδιάστηκε και το βιβλιαράκι συντάχτηκε ώστε να μη χρειάζεται φοροτεχνικός για την συμπλήρωσή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστούμε δηλαδή κάποιον που παίζει στα δάκτυλά του τα ΔΛΠ και δεν ξέρει σε ποιο νταμάκι μπαίνει η σύνταξη της πολύτεκνης μητέρας !!!!!

Οποία ντροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου πείτε γιατί δεν θα πρέπει να γνωρίζει ; Μήπως είναι κάτι παράλογο αυτό που ζηταει, μήπως δεν έχει τα τυπικά η ουσιαστικά προσόντος η μήπως βιάζεται και μετά τα 10 χρόνια προϋπηρεσία ως βοηθός θα πρέπει να έχει τέτοιες βλέψεις ; Η μήπως είναι θέμα μοιρασιάς τις πίτας ...;

:blink::blink::o:o

Μη φοβάσαι, το τελευταίο πράγμα που απασχολεί κάποιον που έχει επανειλημένα γράψει και διακηρύξει ότι "η δουλειά μας [των λογιστών] δεν είναι να συμπληρώνουμε νταμάκια" είναι το ...μοίρασμα της πίττας των δηλώσεων!

Δοκίμασε σε πελάτη σου, αυτήν την εποχή: Εξήγησέ του γιατί συμπλήρωσες τη δήλωσή του έτσι όπως την συμπλήρωσες. Που γράφουμε τα καθαρά του εισοδήματα, που γράφουμε τις παρακρατήσεις, δείξε του πως αλλάζει (ή ότι δεν αλλάζει) το ποσό του φόρου (ή της επιστροφής φόρου) ανάλογα με το τι θα δηλωθεί στον ένα πίνακα ή στον άλλο, πως λειτουργούν (αν λειτουργούν) τα τεκμήρια και γιατί κλπ. Δείξε του, με λίγα λόγια, ότι πιστεύεις ότι ο ίδιος έχει την ικανότητα να συμπληρώσει τη δήλωσή του.

Θα δεις ότι θα σου αφήσει περισσότερα χρήματα από όσα του ζήτησες αρχικά, και θα σε συστήσει και σε άλλους φορολογούμενους.

Έτσι θα σου φύγει και το άγχος για την ...πίττα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως είναι απλό το θέμα.

Με άλλα πράγματα ασχολείται ο Α συνάδελφος για μισθοδοσία,

με άλλα ο Β για φορολογικά και πάει λέγοντας.

Αν ο Α δεν έχει ασχολήθεί ποτέ με φορολογικά ή το αντίστροφο,

πως είναι δυνατόν να έχουν τις γνώσεις για τα υπόλοιπα?

Μάγειρας 45 χρόνια,ασχολείται με γαλλική και ελληνική κουζίνα (ο μπαμπάς μου)

Πως να σου μαγειρέψει κινέζικο,ινδονησιακό και αράβικο?

Ρωτάς,διαβάζεις και προσπαθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστούμε δηλαδή κάποιον που παίζει στα δάκτυλά του τα ΔΛΠ και δεν ξέρει σε ποιο νταμάκι μπαίνει η σύνταξη της πολύτεκνης μητέρας !!!!!

Οποία ντροπή

Καλο....

Δεν αμφισβητουμε οτι πλεον η αγορα μας υποχρεωνει σε εξιδικευση του επαγγελματος. Αυτο αρχιζει απο τα πανεπιστημια.

Το θεμα ομως ειναι ποιος ειναι ο στοχος το να μαθουμε να συμπληρωνουμε ενα εντυπο βασιζομενο σε βιβλιαρακι οδηγιων.

Ειναι απλα για να γνωριζουμε κατι παραπανω ?

Ή ο απωτερος στοχος ειναι να εχουμε καποιο εισοδημα απο τη συμπληρωση δηλωσεων ?

Στην πρωτη περιπτωση να του βγαλουμε το καπελο του συναδελφου, να του πουμε μπραβο, να του υποδειξουμε πως να υπολογιζει και αναβαλλομενη φορολογια βαση ΔΛΠ ή ποιο ειναι το effective income tax rate, και να συγκρινει ποια γνωση τον ιντριγκαρει περισσοτερο. Βεβαια καποιος θα πει "εγω ηδονιζομαι με την συμπληρωση του Ε1" και θα πει "μην φατε σημερα, εχει σπανακοτυροπιτα". Εδω παμε πασο....

Στην δευτερη περιπτωση. Καποιοι συναδελφοι εθεσαν την συμπληρωση του Ε1 ως ενας σεβαστος τροπος αποκομοιδης εισοδηματος... σωστα λεω εγω. Ναι αλλα, αμφισβητητε οτι στην πιατσα κυκλοφορουν και οι συνταξιουχοι και οι παππαδες ?

Ξερετε οτι με το να αξιωνετε την συμπληρωση των Δηλωσεων ως μια δυσκολη διαδικασια που μονο οι φοροτεχνικοι μπορουν να την κανουν και χρειαζονται οι γνωσεις πυρινικου επιστημονα για να συμπληρωθουν, θετουν τους συνταξιουχους και τους παππαδες, ως ενας παραδεισος για τους ιδιωτες ? Πως θα "βγαλετε" χρηματα και θα ανταγωνιστητε με τους παππαδες ? οταν αυτοι ζητουν 10ευρω και εσεις 50ευρω ?

Μια δικη μου απορια προς τον/την MDASK. Να υποθεσουμε οτι οι γνωσεις σου προς τα αλλα αντικειμενα ειναι επαρκης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ψηφίζω Lands και Kismet.... Το να είσαι καλός φοροτεχνικός έχει την ίδια αξία με το να είσαι καλός λογιστής, δεν είναι όμως κακό να είσαι ή το ένα ή το άλλο. Μη σας πω μάλιστα, ότι η χρησιμότητα του λογιστή είναι απείρως μεγαλύτερη από του φοροτεχνικού, μια και ο λογιστής δουλεύει για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες της επιχείρησης, παρέχοντας τις κατάλληλες πληροφορίες, για ένα μεγαλύτερο φάσμα αναγκών, ενώ ο φοροτεχνικός μόνο για μία: Την φορολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δικη μου απορια προς τον/την MDASK. Να υποθεσουμε οτι οι γνωσεις σου προς τα αλλα αντικειμενα ειναι επαρκης ?

Καλημέρα .

Οι γνώσεις μου στα άλλα αντικέιμενα ζυγίζω πως είναι ικανοποιητικές.

Έχω ασχοληθεί και "τριφτεί" με όλα όσα αναφέρθηκαν ως εργασίες ενός τυπικού λογιστηρίου και μάλιστα με το παραπάνω.

Χωρίς να θεωρώ ότι τα ξέρω όλα, αισθάνομαι παραπάνω από ασφάλής στο να εργαστώ σε οποιοδήποτε λογιστήριο με πετάξεις μέσα. Πείτε με ψώνιο, αλλά είμαι πολύ καλή σε αυτό που κάνω και έχω αναριχιθεί πολύ γρήγορα συγκριτικά με άλλα παιδιά που γνωρίζω.

Αυτός είναι και ο λόγος που με προβληματίζει τόσο πολύ η πλήρης άγνοιά μου στα φορολογικά.

Αισθάνομαι κατά κάποιο τρόπο μια αναπηρία.

Από την άλλη είναι και θέμα χαρακτήρα. Με όσες δουλειές και αν καταπιάστηκα πρίν αυτή του β.λογιστή επιδίωξα να μάθω τα πάντα γύρω της από την πρώτη μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.

Παρεμπιπτώντος, σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με ψώνιο, αλλά είμαι πολύ καλή σε αυτό που κάνω και έχω αναριχιθεί πολύ γρήγορα συγκριτικά με άλλα παιδιά που γνωρίζω.Από την άλλη είναι και θέμα χαρακτήρα. Με όσες δουλειές και αν καταπιάστηκα πρίν αυτή του β.λογιστή επιδίωξα να μάθω τα πάντα γύρω της από την πρώτη μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.
:):)

Αφού το κατέχεις το άθλημα όπως λες γιατί δεν αρπάζεις κάνα Κώδικα φορολογία εισοδήματος για να αναρριχηθείς ακόμα ψηλότερα ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:):)

Αφού το κατέχεις το άθλημα όπως λες γιατί δεν αρπάζεις κάνα Κώδικα φορολογία εισοδήματος για να αναρριχηθείς ακόμα ψηλότερα ; :)

προς το παρον αυτό κάνω αλλά ψάχνω έτσι αόριστα και γενικά.

Γι' αυτό λέω ότι αν δεν το δείς στην πράξη δεν το μαθαίνεις.

Επίσης πρέπει να σου πω ότι νιώθω μία ανασφάλεια διαβάζοντας κώδικες και διατάξεις από την άποψη ότι αυτά αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο και δεν είμαι σίγουρη κάθε φορά ότι αυτό που διαβάζω είναι σε ισχύ ή ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που αναιρεί εν μέρει κάποια άλλη.

Γι' αυτό λέω ότι αν δεν το δείς στην πράξη δεν το μαθαίνεις.

Στην εταιρεία που εργάζομαι πάντως δεν υπάρχει ανάγκη να μάθω φορολογικά (γι΄αυτό άλλωστε δεν το κατέχω) ώστε να αναρριχηθώ πιό ψηλά όπως λες.

Είναι το γινάτι μου που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γινατι βγαζει ματι ....λενε. :)

Δεν έχεις άδικο...

Το έχω μεγάλο καημό πάντως.

Είναι κακό δηλαδή να είμαι φιλομαθής;

Άσε που όπως λέει και ένας συνάδελφος (sorry που δε θυμάμαι ποιός)

"ο λογιστής είναι καλύτερα να ξέρει ακριβώς το λάθος παρά κατά προσέγγιση το σωστό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο...

Το έχω μεγάλο καημό πάντως.

Είναι κακό δηλαδή να είμαι φιλομαθής;

Άσε που όπως λέει και ένας συνάδελφος (sorry που δε θυμάμαι ποιός)

"ο λογιστής είναι καλύτερα να ξέρει ακριβώς το λάθος παρά κατά προσέγγιση το σωστό"

Οι LandS ...το λενε και ευχομαι μια μερα να το καταφερετε.

Καθολου κακο δεν ειναι η φιλομαθεια , διακρινω ομως και αλλες αρετες, που για να σας βοηθησουν χρειαζεται να τις τιθασευσετε λιγακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...