Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διακανονισμος Παγιων Στοιχειων 5ετιας για DVD CLUB


επισκέπτη a_headjohn

Ερώτηση

επισκέπτη a_headjohn

Αγαπητοι φιλοι συναδελφοι , ειμαι σιγουρος οτι εχετε συναντησει την περιπτωση , να κανει διακοπη εργασιων Επιχ/ση Ενοικιασης DVD , κατι πολυ συνηθισμενο στις μερες μας .

Εψαξα το φορουμ αλλα δυστυχως δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα που με απασχολει και ειναι οπως καταλαβατε το εξης :

Στην περιπτωση της παραπανω επιχ/σης , γινεται διακανονισμος Παγιων με τον ιδιο τροπο που γινεται και στις αλλες επιχ/σεις ? Καθως οπως γνωριζετε ολα αυτα τα DVD θεωρουνται Παγια στοιχεια για την επιχ/ση και στην δικη μου περιπτωση μιλαμε για επιστροφη ΦΠΑ γυρω στις 6000 ευρω , βαρυς ο πελεκυς !

Μηπως υπαρχει καποια αλλη διαταξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γιατί ? τι τα έκανε τα DVD , τα πέταξε ή τα πήρε σπίτι να τα βλέπει?

6000,00 ευρώ ΦΠΑ, σημαίνει αυτοπαράδοση τουλάχιστον 2000 τίτλων φετινής αγοράς .. κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σούλη ζαλίστηκες μου φαίνεται... :)

Μιλάει για 5ετή διακανονισμό και όχι για αυτοπαράδοση.

Ακόμα και να τα πουλήσει, υπόκειται σε 5ετή διακανονισμό.

Δυστυχώς δεν έχω τέτοιο πελάτη και γι' αυτό δεν το έχω δει έως τώρα.

Θα προσπαθήσω να βρω κάτι, αλλά μάλλον κάποια άλλη στιγμή με πιο καθαρό μυαλό. Ίσως κάποιος άλλος το έχει συναντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι βρε Γιάννη .. πενταετή διακανονισμό..

τι σημαίνει αυτό? αν πουλήσει την επιχείρηση ή τέλος πάντων τα DVD (ως πάγια) μέσα στα πλαίσια του διακ/μού..

δλδ τα περυσινά στο 80% της τιμής τα προπέρσινα στο 60% τα πιο παλιά 40% και τα πιο παλιά τα χαρίσει..

δεν προκύπτει ΦΠΑ προς απόδοση (επιπλέον αυτού που πιθανόν εισπράττει)..ή τέλος πάντων όχι τέτοιου μεγέθους.

Υπάρχει και αυτό..

http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversio...php?t50890.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψιλοάσχετο , αλλά πως και δεν έκανες εφάπαξ απόσβεση των DVD , ναι γνωρίζω τον ειδικό τρόπο , αλλά δεν απαγόρευεται κιόλας ...

Τυγχάνει επίσης να γνωρίζω περίπτωση που τα dvd περνιόνται σαν δαπάνες , εκεί να δείς αν έχει πώληση ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη a_headjohn

Οι αποσβεσεις των Παγιων γινονταν κανονικα ολα αυτα τα χρονια απο το 2003 που λειτουργουσε η επιχ/ση, αλλα αυτο ειναι ασχετο . Ο διακανονισμος πρεπει να γινει .

Δεν μπορουσαν να μπουν δαπανες αυτες οι αγορες , άρα δεν με βοηθατε ως τωρα .

Μιλαμε για ενα μεγαλο συνολο αγορων , τουλαχιστον 120.000 σας φαινεται παραξενο ?

Μαλιστα την πρωτη μονο χρονια ειχε 63.000 (αλλά αυτη την γλυτωνει) , λοιπον θα μου δωσετε καποια αλλη λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα DVD αυτά (όπως ρωτάει ο Σούλης) τι θα τα κάνει ; Θα τα πάρει σπίτι του ;

Αν ναι, τότε δεν το γλιτώνει το ΦΠΑ. Και σωστά δεν το γλιτώνει γιατί γίνεται τελικός καταναλωτής, ο οποίος πρέπει να επιβαρυνθεί το ΦΠΑ.

Υ.Γ. Σούλη, τώρα κατάλαβα τι ρώτησες... τελικά εγώ ήμουν ο ζαλισμένος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη a_headjohn

Να σας πω , το πιο πιθανο ειναι να τα κανει αυτοπαραδοση κατα αναγκη δηλαδη .

Διοτι DVD ειναι αυτα , τα περισσοτερα ειναι κατεστραμενα (να σας πω , μια τετοια διαταξη ψαχνω, για κατεστραμενο υλικο, αλλά δεν βρισκω) , οποτε δεν τα αγοραζουν αλλα DVD CLUB , ενα μερος πουλησε - πολυ λιγα - γυρω στα 500 ευρω και εκει το ΦΠΑ ασφαλως το εισεπραξε , το προβλημα του ειναι τα υπολοιπα , πρεπει να κοψει τουλαχιστον ενα 30.000 θελει η εφορια ... αυτά .

Αν βρειτε κατι , εχω κι αυτη την εβδομαδα να περιμενω .

Η πιο σιγουρη λυση πιστευω , ειναι να του κοψουν δαπανες μεγαλα τιμολογια , κι αν μπορεσει να γλυτωσει αυτο το ΦΠΑ , θα δουμε ...

Παντως οταν ερθει η ωρα να κανετε διακοπη σε αναλογη επιχ/ση θα δειτε οτι ειναι μεγαλο το προβλημα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία λύση είναι να τα πουλήσει λιανικώς σε ιδιώτες σε χαμηλή τιμή ώστε να μην επιβαρυνθεί το ΦΠΑ..

ξέρεις τώρα (Διάλυση ότι πάρεις ένα τάλιροοοο ..). :)

από κει και πέρα, αν πραγματικά υπάρχουν κατεστραμμένα dvd .. (και αν δεν υπάρχουν τα καταστρέφουμε μόνοι μας .. :)..)

πρωτόκολλο καταστροφής και (αν και δεν προβλέπεται) κλήση υπαλλήλου της ΔΟΥ που θα μας επιβλέψει να τα πετάμε..

το ζήτημα είναι να είμαστε ειλικρινείς και να μην ζητάμε απλά να βάλουμε στην τσέπη τα λεφτά του ΦΠΑ..

υποθέτω, απ'αυτά που λες, ότι δεν θα υπάρξει διάδοχος επιχειρηματίας αλλά θα κλείσει οριστικά.. :)

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Φ.Π.Α.

Η ζημία από καταστροφή αποθεμάτων αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχειρήσεως, εφόσον βέβαια η ζημία είναι βεβαιωμένη και δεν καλύπτεται με ασφαλιστική ή άλλη αποζημίωση ( Σ.τ.Ε. 2936/1988 ).

Εξάλλου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 26 § 1β του Ν. 1642/1986 , (νυν άρθρο 33, παρ. 1β, Ν.2859/2000 ) "δεν ενεργείται διακανονισμός σε περιπτώσεις καταστροφής, απώλειας ή κλοπής που αποδεικνύονται ή δικαιολογούνται......”. Συνεπώς, ο Φ.Π.Α. που εκπέστηκε κατά την αγορά των εμπορευμάτων, πρώτων υλών κ.λ.π. δεν επιστρέφεται στο Δημόσιο στην περίπτωση που στη συνέχεια τα εμπορεύματα ή οι πρώτες ύλες ή τα παραχθέντα από αυτές προϊόντα καταστρέφονται, εφόσον η ζημία αυτή αποδεικνύεται σύμφωνα με τον Κ.Β.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...