Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΕ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΚΟΡΗ ΟΡΦΑΝΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ


MIXAHL

Ερώτηση

Θέλω να δηλώσω την απορία μου από τη μια αλλά και να μάθω από την άλλη (αν είναι δυνατό), πόσο γνωστό είναι σε δημοσιογράφους και κυβέρνηση το παρακάτω θέμα που πιστεύω ότι έχει άμεση σχέση με το ασφαλιστικό.

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ όλο και πιο συχνά φορολογούμενες, ανύπαντρες κόρες που ένας από τους γονείς τους ήταν δημόσιος υπάλληλος και απεβίωσε, να έρχονται για φορολογική δήλωση με μια βεβαίωση που αναγράφει ότι είναι σύνταξη που λαμβάνουν. Η σύνταξη αυτή αναφέρει ότι πρόκειται για σύνταξη πολιτικού υπαλλήλου και δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω ότι πρόκειται για σύνταξη που αφήνει ο θανών στην ανύπαντρη κόρη που έμεινε ορφανή.

Μέχρι εκεί θα μπορούσε κανείς να πει εντάξει. Οι παρακάτω περιπτώσεις όμως εμένα προσωπικά μ΄αφησαν άφωνο :

- Κοπέλα παίρνει την συγκεκριμένη σύνταξη από 16 χρονών. Περίπου 6 χιλ.€ το χρόνο. Πριν από πέντε χρόνια διορίστηκε στο δημόσιο. Η σύνταξη αυτή όμως δεν σταματά και θα συνεχίσει μέχρι να παντρευτεί.

- Συνταξιούχος γυναίκα ανύπαντρη του ιδιωτικού τομέα .Στα 62 της πεθαίνει ο πατέρας της που ήταν συνταξιούχος δάσκαλος. Από τότε παίρνει δύο συντάξεις. Μία τη δικιά της και μία της ανύπαντρης ορφανής.

- Κόρη ευρωβουλευτή μένει ορφανή κατά την εφηβεία της. Τώρα 20 χρόνια μετά έχει εμπορικό κατάστημα με καλά κέρδη αλλά συνεχίζει να παίρνει την παραπάνω σύνταξη και θα συνεχίζει μέχρι να παντρευτεί.

- Μία άλλη κοπέλα έκανε έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας και θεώρησε απαραίτητο να ενημερώσει το φορέα που της έδινε την παραπάνω σύνταξη, πιστεύοντας ότι μετά την έναρξη της σαν επαγγελματίας θα έπαυε να την δικαιούται. Οι αρμόδιοι της απάντησαν ότι δεν κόβεται η σύνταξη αυτή παρά μόνο όταν παντρευτεί.

- Το καλύτερο όμως ήταν μια γυναίκα που έπαιρνε την παραπάνω σύνταξη ενώ ήταν 15 χρόνια παντρεμένη και ξέχασε να το δηλώσει. Το κράτος μετά από 15 χρόνια θυμήθηκε να της ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία που να δικαιολογούν την συνέχιση της παραπάνω σύνταξης (δηλαδή ότι δεν είναι παντρεμένη). Το τρελό είναι ότι στο τέλος της επιστολής δεν αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική η προσκόμιση των δικαιολογητικών αυτών αλλά ότι σε περίπτωση που δεν προσκομίσει τα παραπάνω δικαιολογητικά θα πάψει η συνταξιοδότησή της. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι δεν θα ψάξουν τα 15 χρόνια που δεν έπρεπε να παίρνει την σύνταξη της ανύπαντρης ορφανής.

Όλες αυτές οι συντάξεις στην παραπάνω κατηγορία κυμαίνονται από 600 έως 1000 € τον μήνα. Και σκέφτομαι ‘‘αν ήμουν δημόσιος υπάλληλος και είχα κόρες, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να μην παντρευτούν, γιατί οικονομικά δεν συμφέρει. Ας κάνουν παιδιά ας συζήσουν αλλά με τίποτε γάμος’’

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό μία κοπέλα που χάνει τον πατέρα της στα 30της και θα ζήσει άλλα 40 χρόνια, με 600 € σύνταξη το μήνα συνολικά θα πάρει 288.000,00€.

Και το τελικό ερώτημα που θέλω να απαντηθεί αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να γίνει αυτό είναι :

Πόσες είναι συνολικά αυτές οι ανύπαντρες κόρες οι ορφανές που είναι συνταξιούχοι;

Άκουσα αλλά δεν επιβεβαίωσα ότι ο νόμος αυτός ισχύει από το 1968, αν είναι αλήθεια πόσα χρόνια παίρνει σύνταξη η πιο παλιά ανύπαντρη κόρη;

Το θεωρούν φυσιολογικό αυτό το πράγμα οι έχοντες το προνόμιο; Και αν ναι τότε μήπως δεν είμαστε άνθρωποι δύο ταχυτήτων αλλά τριών και βάλε;

Εμείς οι υπόλοιποι που δεν έχουμε σχέση με το δημόσιο μήπως ζούμε σε άλλη χώρα Αφγανιστάν , Ουγκάντα, Ζιμπάμπουε ;

Όλες αυτές τις απορίες τις έχω εγώ, ένας καημένος ασφαλισμένος του Τ.Ε.Β.Ε. που δεν προβλέπεται να πάρει σύνταξη και θα ήθελα πάρα πολύ, αν είναι δυνατός να μου τις λύσετε.

Ο Ασφαλισμένος Ανασφάλιστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι απάντηση να πάρεις;;;;

Είναι τόσα πολλά τα τρελά και ανώμαλα που θα συναντήσεις στην ζωή σου,ώστε θα πρέπει να έχεις

γερό στομάχι,για να τα προσπερνάς και να μπορέσεις να μακροημερεύσεις.

Μην βγει κανείς και πει ότι με αγώνα και πάλη αυτά μπορούν να διορθωθούν,διότι κοροιδεύει τον

εαυτό του.και τους αφελείς.

Γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και σου λέω ότι έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς,για αρκετές

(όχι όλες) απ' αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kai an ayth h anupantrh korh perase thn zwh ths geirokomontas toys goneis ths ...den mporese na doulecei pote ????????????????????????????????????....

... ti na kanoume se aythn thn korh ????????.... elate na ths kopsoume to monadiko ths eisodhma....

eimai 49 etwn... perasa ta teleytaia 15 xronia ths zwhs moy frontizontas ton patera mou o opoios eixe meinei sto krebati apo egwfaliko episodeio.......

sta 50 mou kai xwris empeiria den me pairnei kaneis sthn douleia tou....

exasa thn eykairia gia kariera kai oikogeneia apo thn afosiwsh mou stous goneis mou....

pes te mou eseis loipon... ti einai dikaio kai ti adiko!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
kai an ayth h anupantrh korh perase thn zwh ths geirokomontas toys goneis ths ...den mporese na doulecei pote ????????????????????????????????????....

... ti na kanoume se aythn thn korh ????????.... elate na ths kopsoume to monadiko ths eisodhma....

eimai 49 etwn... perasa ta teleytaia 15 xronia ths zwhs moy frontizontas ton patera mou o opoios eixe meinei sto krebati apo egwfaliko episodeio.......

sta 50 mou kai xwris empeiria den me pairnei kaneis sthn douleia tou....

exasa thn eykairia gia kariera kai oikogeneia apo thn afosiwsh mou stous goneis mou....

pes te mou eseis loipon... ti einai dikaio kai ti adiko!!!!

Τα greglish σου με στράβωσαν.

Γιατί εγώ να αγωνιώ για το αν και πότε θα πάρω σύνταξη ενώ δουλεύω - με ένσημα - ασταμάτητα από τα 24 (και πολύ άλλοι από τα 14), και να πληρώνω τη δική σου σύνταξη, τη στιγμή που επέλεξες να μη δουλέψεις; Οι γυναίκες που έχουν μωρά, και δουλεύουν παράλληλα, πως τα καταφέρνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
kai an ayth h anupantrh korh perase thn zwh ths geirokomontas toys goneis ths ...den mporese na doulecei pote ????????????????????????????????????....

... ti na kanoume se aythn thn korh ????????.... elate na ths kopsoume to monadiko ths eisodhma....

eimai 49 etwn... perasa ta teleytaia 15 xronia ths zwhs moy frontizontas ton patera mou o opoios eixe meinei sto krebati apo egwfaliko episodeio.......

sta 50 mou kai xwris empeiria den me pairnei kaneis sthn douleia tou....

exasa thn eykairia gia kariera kai oikogeneia apo thn afosiwsh mou stous goneis mou....

pes te mou eseis loipon... ti einai dikaio kai ti adiko!!!!

Κατι δε μου καθεται καλα στην απαντηση σου. Μεχρι τα 35 τι εκανες? Ποτε δλδ περιμενες να ξεκινησεις την καριερα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.capital.gr/News.asp?id=729978

Καταργούνται οι συντάξεις άγαμων θυγατέρων δημοσίων υπαλλήλων

Του Γιώργου Ι. Δημητρομανωλάκη

«Πονοκέφαλος Νο. 2» αναμένεται να προκύψει για την κυβέρνηση από το Λουξεμβούργο, μετά την εξομοίωση των ορίων συνταξιοδότησης μεταξύ ανδρών και γυναικών. Όπως αναφέρουν καλά πληροφορημένες πηγές το αργότερο έως τα μέσα του 2009 το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων αναμένεται να καταδικάσει την χώρα μας για μια ρύθμιση που ισχύει στο δημόσιο και στον τραπεζικό τομέα και αφορά την συνταξιοδότηση των άγαμων θυγατέρων δημοσίων υπαλλήλων, στρατιωτικών και τραπεζικών υπαλλήλων.

Πρόκειται την ουσία για μια διάταξη που ισχύει μόνο στην Ελλάδα εδώ και περίπου 30 χρόνια και αφορά επίσημα πάνω από 40.000 γυναίκες, οι όποιες λαμβάνουν την σύνταξη του πατέρα τους εφόσον παραμένουν ανύπανδρες. Άλλα δεν είναι μόνο αυτό. Τη σύνταξη αυτή τη λαμβάνουν ακόμα και γυναίκες οι όποιες έχουν εισόδημα από άλλες πήγες, όπως για παράδειγμα από μισθούς ή από άλλες συντάξεις. Έτσι, για παράδειγμα, υπάρχουν σήμερα γυναίκες οι όποιες εργάστηκαν στο δημόσιο τομέα για 15-20 χρόνια και κατόπιν συνταξιοδοτήθηκαν στα 40 τους χρόνια με συντάξεις από την εργασία τους από 800 έως 1.000 ευρώ. Με την προσθήκη όμως της σύνταξης του πατρός τους, αυτή την στιγμή έχουν συνολικές αποδοχές περίπου 2.000 ευρώ.

Το κόστος για το δημόσιο μόνο για τις συντάξεις αυτές είναι τεράστιο και υπερβαίνει τα 550.000.000 ευρώ, καθώς εκτιμάται ότι η μέση σύνταξη κυμαίνεται μεταξύ 1.000-1.200 ευρώ μηνιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και την εποχή που δεν ίσχυε ο πολιτικός γάμος στην Ελλάδα παντρευόταν στο εξωτερικό με πολιτικό γάμο, άρα η σύνταξη σύνταξη. Αλήθεια σήμερα, αν παντρευτεί Ελληνας υπήκοος στο εξωτερικό, ενημερώνονται οι δικοί μας αρμόδιοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γίωτα

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Θέλω να δηλώσω την απορία μου από τη μια αλλά και να μάθω από την άλλη (αν είναι δυνατό), πόσο γνωστό είναι σε δημοσιογράφους και κυβέρνηση το παρακάτω θέμα που πιστεύω ότι έχει άμεση σχέση με το ασφαλιστικό.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ όλο και πιο συχνά φορολογούμενες, ανύπαντρες κόρες που ένας από τους γονείς τους ήταν δημόσιος υπάλληλος και απεβίωσε, να έρχονται για φορολογική δήλωση με μια βεβαίωση που αναγράφει ότι είναι σύνταξη που λαμβάνουν. Η σύνταξη αυτή αναφέρει ότι πρόκειται για σύνταξη πολιτικού υπαλλήλου και δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω ότι πρόκειται για σύνταξη που αφήνει ο θανών στην ανύπαντρη κόρη που έμεινε ορφανή.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Μέχρι εκεί θα μπορούσε κανείς να πει εντάξει. Οι παρακάτω περιπτώσεις όμως εμένα προσωπικά μ΄αφησαν άφωνο :<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->-<!--sizec--></span><!--/sizec--> <!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Κοπέλα παίρνει την συγκεκριμένη σύνταξη από 16 χρονών. Περίπου 6 χιλ.€ το χρόνο. Πριν από πέντε χρόνια διορίστηκε στο δημόσιο. Η σύνταξη αυτή όμως δεν σταματά και θα συνεχίσει μέχρι να παντρευτεί.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->-<!--sizec--></span><!--/sizec--> <!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Συνταξιούχος γυναίκα ανύπαντρη του ιδιωτικού τομέα .Στα 62 της πεθαίνει ο πατέρας της που ήταν συνταξιούχος δάσκαλος. Από τότε παίρνει δύο συντάξεις. Μία τη δικιά της και μία της ανύπαντρης ορφανής.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->-<!--sizec--></span><!--/sizec--> <!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Κόρη ευρωβουλευτή μένει ορφανή κατά την εφηβεία της. Τώρα 20 χρόνια μετά έχει εμπορικό κατάστημα με καλά κέρδη αλλά συνεχίζει να παίρνει την παραπάνω σύνταξη και θα συνεχίζει μέχρι να παντρευτεί.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->-<!--sizec--></span><!--/sizec--> <!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Μία άλλη κοπέλα έκανε έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας και θεώρησε απαραίτητο να ενημερώσει το φορέα που της έδινε την παραπάνω σύνταξη, πιστεύοντας ότι μετά την έναρξη της σαν επαγγελματίας θα έπαυε να την δικαιούται. Οι αρμόδιοι της απάντησαν ότι δεν κόβεται η σύνταξη αυτή παρά μόνο όταν παντρευτεί.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->-<!--sizec--></span><!--/sizec--> <!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Το καλύτερο όμως ήταν μια γυναίκα που έπαιρνε την παραπάνω σύνταξη ενώ ήταν 15 χρόνια παντρεμένη και ξέχασε να το δηλώσει. Το κράτος μετά από 15 χρόνια θυμήθηκε να της ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία που να δικαιολογούν την συνέχιση της παραπάνω σύνταξης (δηλαδή ότι δεν είναι παντρεμένη). Το τρελό είναι ότι στο τέλος της επιστολής δεν αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική η προσκόμιση των δικαιολογητικών αυτών αλλά ότι σε περίπτωση που δεν προσκομίσει τα παραπάνω δικαιολογητικά θα πάψει η συνταξιοδότησή της. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι δεν θα ψάξουν τα 15 χρόνια που δεν έπρεπε να παίρνει την σύνταξη της ανύπαντρης ορφανής.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Όλες αυτές οι συντάξεις στην παραπάνω κατηγορία κυμαίνονται από 600 έως 1000 € τον μήνα. Και σκέφτομαι ‘‘αν ήμουν δημόσιος υπάλληλος και είχα κόρες, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να μην παντρευτούν, γιατί οικονομικά δεν συμφέρει. Ας κάνουν παιδιά ας συζήσουν αλλά με τίποτε γάμος’’<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Με έναν πρόχειρο υπολογισμό μία κοπέλα που χάνει τον πατέρα της στα 30της και θα ζήσει άλλα 40 χρόνια, με 600 € σύνταξη το μήνα συνολικά θα πάρει 288.000,00€.<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Και το τελικό ερώτημα που θέλω να απαντηθεί αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να γίνει αυτό είναι :<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> Πόσες είναι συνολικά αυτές οι ανύπαντρες κόρες οι ορφανές που είναι συνταξιούχοι; <!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> Άκουσα αλλά δεν επιβεβαίωσα ότι ο νόμος αυτός ισχύει από το 1968, αν είναι αλήθεια πόσα χρόνια παίρνει σύνταξη η πιο παλιά ανύπαντρη κόρη;<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> Το θεωρούν φυσιολογικό αυτό το πράγμα οι έχοντες το προνόμιο; Και αν ναι τότε μήπως δεν είμαστε άνθρωποι δύο ταχυτήτων αλλά τριών και βάλε; <!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> Εμείς οι υπόλοιποι που δεν έχουμε σχέση με το δημόσιο μήπως ζούμε σε άλλη χώρα Αφγανιστάν , Ουγκάντα, Ζιμπάμπουε ;<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Όλες αυτές τις απορίες τις έχω εγώ, ένας καημένος ασφαλισμένος του Τ.Ε.Β.Ε. που δεν προβλέπεται να πάρει σύνταξη και θα ήθελα πάρα πολύ, αν είναι δυνατός να μου τις λύσετε. <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> <!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

<!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> <!--sizec--></span><!--/sizec--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><!--fonto:Times New Roman--><span style="font-family:Times New Roman"><!--/fonto--> Ο Ασφαλισμένος Ανασφάλιστος<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--sizec--></span><!--/sizec-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<a href="http://www.capital.gr/News.asp?id=729978" target="_blank">http://www.capital.gr/News.asp?id=729978</a>

<!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><b>

Καταργούνται οι συντάξεις άγαμων θυγατέρων δημοσίων υπαλλήλων</b><!--sizec--></span><!--/sizec-->

Του Γιώργου Ι. Δημητρομανωλάκη

Πίσω μου σ'έχω σατανά.Θα πω την αμαρτία μου. Μου την ψιλοπέφτει τις τελευταίες μέρες μια τέτοια ορφανή κορασίδα 44άρα.

12612,22 € από το ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ + 3929,96€ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ = ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΙΚΑ σε χαλεπούς καιρούς.

"...λέτε κυριε ΔΗΜΗΤΡΗ να μου την κόψουν την σύνταξη? " ρωτάει με αγωνία. Πως να την παρηγορήσω ρε ΣΟΥΛΗ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συγκεκριμένη διάταξη καλά θα κάνει να καταργηθεί. Εχω πάρα πολλές περιπτώσεις που συζούν ζευγάρια και δεν παντρεύονται ακριβώς για να μην κοπεί η σύνταξη. Η πλάκα είναι οτι η διάταξη αυτή ήταν υποχρεωτική μεχρι πριν δύο χρόνια, οπότε η σύνταξη λόγω θανάτου επιμεριζόταν υποχρεωτικά μεταξύ του χήρου/ας και των άγαμων-διαζευγμένων θυγατέρων. Δηλαδή η θυγατέρα δεν μπορούσε να αποποιηθεί το ποσοστό της σύνταξης που της αναλογούσε υπέρ του/ης χήρας. Ευτυχώς όπως είπα και ανωτέρω εδώ και δύο χρόνια μπορεί η θυγατέρα να ζητήσει αναστολή και να πάει η σύνταξη όλη στον χηρο/α. Δέχομαι να πάρουν μέρος σύνταξης τα παιδιά που είναι ανήλικα, δεν δέχομαι όμως να παίρνουν σύνταξη γυναίκες απο 30-60 ετών μόνο και μόνον επειδή είναι κόρες δημοσίων υπαλλήλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kai an ayth h anupantrh korh perase thn zwh ths geirokomontas toys goneis ths ...den mporese na doulecei pote ????????????????????????????????????....

... ti na kanoume se aythn thn korh ????????.... elate na ths kopsoume to monadiko ths eisodhma....

eimai 49 etwn... perasa ta teleytaia 15 xronia ths zwhs moy frontizontas ton patera mou o opoios eixe meinei sto krebati apo egwfaliko episodeio.......

sta 50 mou kai xwris empeiria den me pairnei kaneis sthn douleia tou....

exasa thn eykairia gia kariera kai oikogeneia apo thn afosiwsh mou stous goneis mou....

pes te mou eseis loipon... ti einai dikaio kai ti adiko!!!!

nai kiria mou einai poli adiko gt egw eimai 40 xr. kai koitaw apo 20 xr. kai tous 2 goneis mou. i mitera mou pethane prin 8 xronia kai o pateras mou tin perasmeni vdomada! gia na tous koitazw de doulepsa pote! den exw asfaleia kai de mporw egw na paro tin sintaksi tou patera mou gt htan asfalismenos sto ika!!! pio einai to adiko twra? egw twra pote tha prolavo na paro sintaksi? pos tha ziso?? ntropi sas oi kores ton dimosion upalilon na milate ki olas!!!! ki emeis anthropoi eimaste oxi skilia! i na paroun oles oi kores oi anipantres i kamia! na sas ta kopsoun maxairi!!!( KI EGO ANIPANTRI EIMAI!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλεξανδρος

ντροπη ειναι να μπουμε στη Παγιδα και ο πολιτης να στρεφεται ΕΝΑΝΤΙΟΝ του αλλου πολιτη...

Αυτο Θελει η εξουσια ...

Καλλιτερα να μην το πετυχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ντροπη ειναι να μπουμε στη Παγιδα και ο πολιτης να στρεφεται ΕΝΑΝΤΙΟΝ του αλλου πολιτη...

Αυτο Θελει η εξουσια ...

Καλλιτερα να μην το πετυχει!

Ναι ..... Σωστό αυτό

Αλλά .......

οχι κάποιοι πολίτες να είναι τα "καλά παιδιά" και οι άλλοι "γ.....ώ την μάνα τους" , και να πληρώνουν και απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κράτος που δεν φροντίζει ώστε όλοι οι πολίτες του να ζούν αξιοπρεπώς, που δεν φροντίζει ώστε όλοι οι πολίτες του να έχουν δικαίωμα στην εργασία στην υγεία στην παιδεία στην ασφάλεια κλπ κλπ θέλει ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις τι γίνεται στην περίπτωση που πεθαίνει συνταξιούχος πατέρας και η κόρη του είναι άγαμη μητέρα, σημειωτέον η γυναίκα του είναι εν ζωή. αυτή η κόρη (40 ετών) δικαιούται μέρος της σύνταξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΝ

ΕΙΜΑΙ ΧΗΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΟΤΕ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ 18ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 24 ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ-ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ.

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ:

ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 220 ΕΥΡΩ

ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ 103ΕΥΡΩ.

ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑ

ΠΟΣΑ,ΠΕΤΡΟΒΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ-ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΞΕΡΕΤΕ-ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ ΤΩΝ ΓΑΜΩΝ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

φρεσκα νεα. θα την παιρνουν και οι γιοι απο δω και μπρος!!!

http://taxalia.blogspot.com/2010/07/blog-post_2393.html

μπανανοταλιμπανια ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κυρία Μαριάννα

ΕΙΜΑΙ ΧΗΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΟΤΕ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ 18ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 24 ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ-ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ.ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ:ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 220 ΕΥΡΩΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ 103ΕΥΡΩ.ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑΠΟΣΑ,ΠΕΤΡΟΒΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ-ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΞΕΡΕΤΕ-ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ ΤΩΝ ΓΑΜΩΝ ΤΟΥΣ.

Ισα ίσα, να ευχαριστήσουμε το Δημόσιο που αδιαφορεί για όλα τα υπόλοιπα ορφανά που οι μακαρίτες γονείς τους ΔΕΝ Ξεκουράζονταν στις καρέκλες του Δημοσίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προβολή δημοσίευσηςΜΑΡΙΑΝ, on 06 Ιούλιος 2010 - 09:06 πμ, said:

ΕΙΜΑΙ ΧΗΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΟΤΕ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ 18ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 24 ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ-ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ.ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ:ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 220 ΕΥΡΩΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ 103ΕΥΡΩ.ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑΠΟΣΑ,ΠΕΤΡΟΒΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ-ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΞΕΡΕΤΕ-ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ ΤΩΝ ΓΑΜΩΝ ΤΟΥΣ.

Ισα ίσα, να ευχαριστήσουμε το Δημόσιο που αδιαφορεί για όλα τα υπόλοιπα ορφανά που οι μακαρίτες γονείς τους ΔΕΝ Ξεκουράζονταν στις καρέκλες του Δημοσίου.

Για αυτό φωνάζουμε εμείς που ΔΕΝ είμαστε μισθοδοτούμενοι από το Δημόσιο.

Θα σταματήσουμε να φωνάζουμε όταν η κατάσταση διαμορφωθεί έτσι ώστε ένα παιδί που ψάχνει για δουλειά θα αρχίσει αν ταλαντεύεται έστω και για μια μέρα ποιά κατεύθυνση να διαλέξει: Το δημόσιο ή τον ιδωτικό τομέα.

Αν γίνει ποτέ αυτό !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορείτε να εντάσσεται του πάντες μέσα στον ίδιο κουβά. Υπάρχουν και ανύπαντρες θυγατέρες οι οποιες για λόγους υγείας επι παραδείγματι η αναπηρίας δεν μπορούν ούτε στην αγορά εργασίας να μπουν εύκολα ουτε να παντρευτούν και ο μοναδικός τους πόρος είναι αυτη η σύνταξη. Έχω κοντινό μου άτομο που η περίπτωση του είναι όμοια.... Εδω κάνουν πάρτυ τα εκατομύρια οι βίλες, τα σκάφη οι πισίνες , οι μίζες, οι χρηματισμοί, εκποιούν τη δημόσια περιουσία και πουλάνε την πατρίδα μας για προσωπικό τους όφελος. Μεγαλο φορο διαφεύγοντες και εισφορο διαφεύγοντες η ευημερία των οποίων βασίζεται μόνο κ μόνο στην προσφορά των πολλών δηλαδή ημών και τόσα όλα και εσεις ασχολείστε με συνταξούλες που στις περισσότρες περιπτώσεις πηγαίνουν σε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί οι άγαμες θυγατέρες των δημοσίων υπαλλήλων και όχι και οι άγαμες θυγατέρες των ιδιωτικών υπαλλήλων ή των αυτοαπασχολουμένων? Αηδηάσαμε πια με τα προνόμια των δήμοσιών υπαλλήλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προβολή δημοσίευσηςΜΑΡΙΑΝ, on 06 Ιούλιος 2010 - 09:06 πμ, said:

ΕΙΜΑΙ ΧΗΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΟΤΕ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ 18ΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΟΠΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 24 ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ-ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ.ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ:ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 220 ΕΥΡΩΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ 103ΕΥΡΩ.ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΑΠΟΣΑ,ΠΕΤΡΟΒΟΛΕΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ-ΟΛΟΙ ΤΟΥς ΞΕΡΕΤΕ-ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ ΤΩΝ ΓΑΜΩΝ ΤΟΥΣ.

Είμαι 37 ετών από τα οποία τα 36 χρόνια είμαι ορφανή από πατέρα. Είχα την "τύχη" ο πατέρας μου να έχει μπακάλικο στο χωριό που μεγάλωσα και έτσι η μητέρα μου να συνεχίζει τη δουλειά του για να μπορέσει να με μεγαλώσει αξιοπρεπώς. Ουδέποτε πήρα την παραμικρή σύνταξη από κάποιο φορέα. Ο πατέρας μου ήταν ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, προφανώς οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ παντρευονται μοσχάρια γεννάνε ζώα ενώ οι ασφαλισμένοι των δημοσίων υπηρεσιών παντρευονται γυναίκες και γεννάνε "θυγατέρες".

Θα μπορούσα να σας γράψω ολόκληρες σελίδες επί του θέματος αλλά αφήνω την φαντασία σας να οργιάσει :)))

Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν πήρα σύνταξη των αγάμων θυγατέρων γιατί σίγουρα θα επαναπαυομουν.... Σήμερα έχω δημιουργήσει δική μου οικογένεια έχω τα ένσημα μου το μισθό μου και ένα αξιολάτρευτο σύζυγο. Ο ήλιος βγαίνει για όλους αυτό να το θυμάστε και αποζημιώνει πιο πολύ τους αδικημένους.

Καλή σας ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 37 ετών από τα οποία τα 36 χρόνια είμαι ορφανή από πατέρα. Είχα την "τύχη" ο πατέρας μου να έχει μπακάλικο στο χωριό που μεγάλωσα και έτσι η μητέρα μου να συνεχίζει τη δουλειά του για να μπορέσει να με μεγαλώσει αξιοπρεπώς. Ουδέποτε πήρα την παραμικρή σύνταξη από κάποιο φορέα. Ο πατέρας μου ήταν ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, προφανώς οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ παντρευονται μοσχάρια γεννάνε ζώα ενώ οι ασφαλισμένοι των δημοσίων υπηρεσιών παντρευονται γυναίκες και γεννάνε "θυγατέρες".

Θα μπορούσα να σας γράψω ολόκληρες σελίδες επί του θέματος αλλά αφήνω την φαντασία σας να οργιάσει :)))

Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν πήρα σύνταξη των αγάμων θυγατέρων γιατί σίγουρα θα επαναπαυομουν.... Σήμερα έχω δημιουργήσει δική μου οικογένεια έχω τα ένσημα μου το μισθό μου και ένα αξιολάτρευτο σύζυγο. Ο ήλιος βγαίνει για όλους αυτό να το θυμάστε και αποζημιώνει πιο πολύ τους αδικημένους.

Καλή σας ημέρα

http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/dikaiologitika/analytika-6.htm

ευλογία το Δ.Ν.Τ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχας δεν ξεκουραζονται ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι στις καρεκλες τους,ασ μην βαζουμε τους παντες σε ενα τσουβαλι..Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι ασκουν λειτουργημα..εχω χασει τη μητερα μου εδω και 9 χρονια κ αυτη τη στιγμη σπουδαζω..Η συνταξη που μου αναλογει ειναι 200 ευρω..Σταματηστε λοιπον να μιλατε για αστρονομικα ποσα,ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις..Δειτε το απλως ως ενα επιπλεον βοηθημα καθως υπαρχει μονο ενας γονιος..Ειναι ασχημο να κραζετε γιατι ειστε εξω απο το χορο..Τοσα που κλεβουνε δεν σας απασχολουν αλλα οι δικες μας οι συνταξεις σας ενοχλουν..Στο κατω κατω αυτα τα λεφτα οι γονεις μας τα δουλεψανε,τους καναν κρατησεις για αυτα τα χρηματα..Ποιος τα δικαιουται λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλική

Έχασα τη μητέρα μου στα 16. Τώρα είμαι 22 και παίρνω από τότε την σύνταξη της... Ο πατέρας μου μου λέει ότι αν δουλέψω θα την χάσω.. Καλά το να παντρευτώ δεν το συζητάει καν. Αλλά απαντήστε μου σε 2 πράγματα... Οι κοπέλες της ηλικίας μου που έχασαν κάποιον από τους 2 γονείς τους και παίρνουν αυτή την σύνταξη, τι πιστεύετε ότι προτιμούν? Την σύνταξη ή να μην πέθαινε ο πατέρας ή η μητέρα τους?? Μάλλον το δεύτερο... Και η άλλη μου ερώτηση είναι: Από τη στιγμή που είναι δικαίωμα μέσω νόμου να παίρνουν οι ανύπαντρες θυγατέρες αυτή τη "μακάβρια" για μένα σύνταξη, στην εποχή που ζούμε αν ήσασταν στην θέση μου, θα προτιμούσατε ανεργία και ούτε ένα ευρώ στην τσέπη? Θα προτιμούσατε μια δουλειά με 426 ευρώ και πάνω από 8 εργατοώρες την ημέρα? Ή θα προτιμούσατε την σύνταξη, μέχρι τουλάχιστον να βρείτε μια δουλεία που ο μισθός της να ξεπερνάει την σύνταξη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...