Jump to content
  • 0

Αναγραφή στο τιμολόγιο της αιτίας που απαλλάσσεται του ΦΠΑ σε ενδοκοινοτική παράδοση


ΒΑΓΓΕΛΗΣ Α.
 Share

Question

Σε αποστολή οδικώς εμπορευμάτων στη Βουλγαρία, τα τιμολόγια πρέπει να έχουν κάποια αναφορά για την αιτία που δεν έχουν ΦΠΑ δεδομένου ότι από τα στοιχεία του πελάτη που αναγράφονται στο ΤΔΑ και το CMR φαίνεται o σκοπός διακίνησης και ο προορισμός του εμπορεύματος; Επίσης σε αποστολή εμπορευμάτων ακτοπλοικώς στην Ιταλία δεδομένου ότι υπάρχουν συνοδευτικά στοιχεία του λιμανιού και του καραβιού και το τιμολόγιο στην περίπτωση αυτή ταχυδρομείται, πρέπει και στη περίπτωση αυτή να αναφέρεται κάτι για το ΦΠΑ; Εννοείται ότι η επιχείρηση είναι ενταγμένη στο σύστημα vies και οι πελάτες αντίστοιχα έχουν επαληθευτεί και επίσης INTRASTAT και ανακεφαλαιωτικοί υποβάλλονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δελτίο Αποστολής και Τιμολόγιο πώλησης ή Δελτίο Αποστολής - Τιμολόγιο Πώλησης, όπως αυτά προβλέπονται από τις διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, στο οποίο, εκτός των άλλων, οναγράφεται ο ΑΦΜ/ΦΠΑ του αγοραστή ή του παραγγελιοδόχου αγοράς - πώλησης και η ένδειξη "ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ, άρθρο 28 Ν. 2859/2000".

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα, θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου επιβεβαιώσετε πως αυτή η φράση εξακολουθεί να πρέπει να τυπώνεται στις ενδοκοινοτικές παραδόσεις αγαθών - υπηρεσιών γιατί έχω παραγγείλει τη φόρμα του τιμολογίου με πρωτυπωμένη αυτή τη φράση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα, θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου επιβεβαιώσετε πως αυτή η φράση εξακολουθεί να πρέπει να τυπώνεται στις ενδοκοινοτικές παραδόσεις αγαθών - υπηρεσιών γιατί έχω παραγγείλει τη φόρμα του τιμολογίου με πρωτυπωμένη αυτή τη φράση.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το επιβεβαιωνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ελληνική εταιρία είσπράτει για λογαριασμό Ευρωπαικής εταιρίας χρηματικά ποσά, και κερδίζει προμήθεια για αυτή την διαδικασία.

 

Θα εκδώσει τιμολόγιο για την προμήθεια στην ξένη εταιρία χωρίς ΦΠΑ, ποιά διάταξη θα πρέπει να επικαλεστεί;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Αν κατάλαβα καλά, αν όχι σε παρακαλώ διόρθωσε με. Δεν θα βάλω ΦΠΑ, θα κάνω ανακεφαλαιωτικό παροχής υπηρεσιών, και στις παρατηρήσεις του ΤΠΥ θα γράψω αντίστροφη επιβάρυνση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μια επιπλέον βοήθεια για το προαναφερθέν θέμα

 

Στην περιοδική ΦΠΑ θα αναγράψω το ποσό στο 345 και στο 308;

Χρεωπίστωση στην περιοδική δεν θα κάνω σωστά; Επίσης δεν θα κάνω εγγραφή στους τάξεως σωστα;

 

 

2)Επίσης εχω τιμολόγιο απο ευρωπαική ενωση για διαμονή και εγγραφή σε συνέδριο που έγινε στην εν λόγω χώρα της ευρωπαικής ένωσης

 

είναι ενδοκοινοτική παροχή υπηρεσίων;

Κάνω ανακεφαλαιωτικό;

Το αναγράφω στην περιοδική; ή μονο στο  κωδικό 666 της εκκαθαριστικής;

κάνω εγγραφή στους τάξεως;

 

Εχω την εντύπωση πως για το 2 δεν κάνω τίποτα εκτός απο το να το αναφέρω στον κωδικό 666

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

.... 2)Επίσης εχω τιμολόγιο απο ευρωπαική ενωση για διαμονή και εγγραφή σε συνέδριο που έγινε στην εν λόγω χώρα της ευρωπαικής ένωσης

 

είναι ενδοκοινοτική παροχή υπηρεσίων;

Κάνω ανακεφαλαιωτικό;

Το αναγράφω στην περιοδική; ή μονο στο  κωδικό 666 της εκκαθαριστικής;

κάνω εγγραφή στους τάξεως;

 

Εχω την εντύπωση πως για το 2 δεν κάνω τίποτα εκτός απο το να το αναφέρω στον κωδικό 666

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα

Σας έχουν χρεώσει φπα στο τιμολόγιό τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

8. Δικαίωμα πρόσβασης σε πολιτιστικές, καλλιτεχνικές, αθλητικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές, ψυχαγωγικές και παρόμοιες εκδηλώσεις προς υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα.

 Ο τόπος παροχής υπηρεσιών που αφορούν το δικαίωμα πρόσβασης σε πολιτιστικές, καλλιτεχνικές, αθλητικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές, ψυχαγωγικές ή παρόμοιες εκδηλώσεις, όπως οι εμπορικές και άλλες εκθέσεις, καθώς και παρεπόμενων υπηρεσιών σχετικά με την πρόσβαση, που παρέχονται σε υποκείμενους στο φόρο:

 α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι εκδηλώσεις αυτές πραγματοποιούνται στο εσωτερικό της χώρας.

 β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι εκδηλώσεις αυτές πραγματοποιούνται εκτός του εσωτερικού της χώρας.

8.α. Παροχή πολιτιστικών, καλλιτεχνικών, αθλητικών, επιστημονικών, εκπαιδευτικών, ψυχαγωγικών και παρόμοιων υπηρεσιών προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα.

 Ο τόπος παροχής υπηρεσιών οι οποίες αφορούν πολιτιστικές, καλλιτεχνικές, αθλητικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές, ψυχαγωγικές ή παρόμοιες δραστηριότητες, όπως εμπορικές και άλλες εκθέσεις, περιλαμβανομένων των υπηρεσιών των διοργανωτών τέτοιων δραστηριοτήτων, καθώς και της παροχής παρεπόμενων προς τις υπηρεσίες αυτές υπηρεσιών που παρέχονται σε μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα:

 α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι εκδηλώσεις αυτές πραγματοποιούνται στο εσωτερικό της χώρας.

 β) Δεν είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι εκδηλώσεις αυτές πραγματοποιούνται εκτός του εσωτερικού της χώρας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για παροχή υπηρεσιών εντός Ε.Ε. ποιά είναι η διαδικασία; αναγράφεται κάπου η απαλλαγή φπα;
Για παροχή υπηρεσιών σε Αμερική τι ισχύει επίσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ϊσως δεν έθεσα σωστά το ερώτημα γιατί βιαζώμουν.

Παροχή υπηρεσιών (προγραμματιστής Η/Υ) προς Αμερική, δεν υπάρχει ΦΠΑ, θα πρέπει να αναγράψει κάτι συγκεκριμένο στο τιμολόγιο;

Παροχή υπηρεσιών (προγραμματιστής Η/Υ) προς Ε.Ε., θα πρέπει να αναγράψει και πάλι κάτι για την απαλλαγή; κάποια άλλη διαδικασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ϊσως δεν έθεσα σωστά το ερώτημα γιατί βιαζώμουν.

Παροχή υπηρεσιών (προγραμματιστής Η/Υ) προς Αμερική, δεν υπάρχει ΦΠΑ, θα πρέπει να αναγράψει κάτι συγκεκριμένο στο τιμολόγιο;

Παροχή υπηρεσιών (προγραμματιστής Η/Υ) προς Ε.Ε., θα πρέπει να αναγράψει και πάλι κάτι για την απαλλαγή; κάποια άλλη διαδικασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προς ΗΠΑ υπαρχει απαλλαγη ΦΠΑ και στο τιμολογιο πρεπει να γραφτει: Αντιστροφη επιβαρυνση- reverse charge

Προς ΕΕ εφοσον γινει επαληθευση στο VIES το ΑΦΜ του πελάτη υπάρχει απαλλαγη ΦΠΑ και θα αναγραφει το ιδιο.

 

Το θεμα δεν αναλυεται σε 2 γραμμες.

Θα πρεπει να ψαξεις και να διαβασεις σχετικα θεματα για να εχει πληρη εικονα του τι σου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...