Προς το περιεχόμενο

A.T.E.I Λογιστικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙΛΟΙ ,

Τα Α.Τ.Ε.Ι πρωην Τ.Ε.Ι και ας μιλήσουμε συγκεκριμένα γα το τμήμα λογιστικής που μας ενδιαφέρει μετα την υπογραφή του Π.Δ για την ανωτατοποιηση τους το 2001 , εχουν αναπροσαρμόσει το πρόγραμμα σπουδών τους και η φοίτησης πλέον είναι τετραετής.

Είναι πλέον ισότιμα με τα Α.Ε.Ι και αναγνωρίζονται πλεον τα μεταπτυχικά με βασικό τιτλο σπουδών το Α.Τ.Ε.Ι λογιστικής.

Ο φοιτητής του Α.Τ.Ε.Ι μπορεί να κάνει κατάξη σε Α.Ε.Ι όπως και οι υπόλοιποι Φοιτητές των Α.Τ.Ε.Ι.

Φυσικά κατάταξη δεν θα κάνει σε τμήμα λογιστικής (γιατι τοτε μιλαμε για ισοτιμία τίτλου) αλλα σε καποιο άλλο τμήμα π.χ χρηματοοικονομικά , οικονομικά κ.λ.π για να εχει μεγαλύτερο και ευρύτερο πεδίο γνώσεων.

Σημειωτέον οτι στα Α.Τ.Ε.Ι λογιστικής διδάσκονται μεταξυ αλλων & Λογιστική Ι,Λογιστική ΙΙ , Λογιστικο σχεδιο Ι , Λογιστικο σχεδιο ΙΙ , λογιστικη εταιρειων, Αναλυση ισολογισμου , ΦΠΑ , Ελεγκτικη , Μετατροπες -συγχωνευσεις , Φορολογια αμεσων -εμμεσων φορων , Βιομηχνικος λογισμος , κοστολογηση, προτυπο κοστος , Εργαστηρια Α , Β , Γ κατηγοριας με μηχανογραφηση κ.αλλα δηλαδή ολόκληρο το φασμα λογιστικών εργασιων Μισθωτου ή ελευθερου επαγγελματια λογιστη.

Μπορουν να συγκριθουν οι λογιστικες γνωσεις του Α.Τ.Ε.Ι με του Α.Ε.Ι.;;;;;;;;

Οι περισοτεροι οικονομολογοι εξασκουν το επαγγελμα του λογιστή ενω στις οικονομικες σχολές εχουν κανει ενα ή δυο εξαμηνα γενικη λογιστικη και ολα τα υπολοιπα μαθηματα ειναι οικονομια , mikro I, mikro II, Οικονομετρια ,Διεθνες Εμποριο κ.α , πως μπορούν λοιπον να εξασκησουν το λογιστικο επαγγελμα ;;;;;;;;;;;;;.

Τελος θελω να τονίσω οτι ειμαι πτυχιουχος Α.Τ.Ε.Ι λογιστικής και Οικονομικου Πανεπιστημιου.

Με το πτυχιο Λογιστικής ειμαι λογιστης και με το πτυχίο του Οικονομικου είμαι Οικονομολόγος.

αν δεν ισχυει αυτο τοτε ας εξασκήσουμε και το Δικηγορικο επάγγελμα επειδή εχουμε διδαχθεί εργατικο ή αστικό ή συνταγματικό δίκαιο :D .

Gianis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αγαπητέ συνάδελφε και συνονόματε τα λες πολύ καλά.

Εγώ που έχω πτυχίο Α.Τ.Ε.Ι. Διοίκησης Επιχειρήσεων τι λες θα βρώ στον ήλιο μοίρα ???? ή θα πρέπει να τελειώσω και κάποιο άλλο τμήμα πχ Α.Τ.Ε.Ι. Λογιστικής ή Α.Ε.Ι. γιά να μπορέσω να εργασθώ σαν Λογιστής ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε και συνονόματε τα λες πολύ καλά.

Εγώ που έχω πτυχίο Α.Τ.Ε.Ι. Διοίκησης Επιχειρήσεων τι λες θα βρώ στον ήλιο μοίρα ???? ή θα πρέπει να τελειώσω και κάποιο άλλο τμήμα πχ Α.Τ.Ε.Ι. Λογιστικής ή Α.Ε.Ι. γιά να μπορέσω να εργασθώ σαν Λογιστής ????

Αγαπητέ συνάδελφε το νομικο πλαισιο σου δινει το δικαιωμα να ενταχθεις στον χωρο με μια μικρη καθυστερηση σε οτι αφορα τις αδειες λογιστη. Αν θελεις να εξελιχθεις σε υπευθυνο λογιστηριου μιας μεγαλης επιχειρησης θα πρεπει να κανεις καταταξη σε τμημα λογιστικης ή να Διαβασεις παρα πολυ .

Το πυχιο Διοικησης που εχεις σου δινει την δυνατοτητα να εχεις υπευθυνη θεση σε μια επιχειρηση σε οτι αφορα Διοικητικα , οργανωση παραγωγης , Τμημα προσωπικου .

Ας μην ξεχναμε οτι πολλες ή τις περισσοτερες φορες ο λογιστης καλειται να ασχοληθει και με εργασιες που δεν ειναι καθαρα του αντικειμενου , οπως πρακτικα συνελευσεων , εκδοση μετοχων , οργανωση παραγωγης κ.α...... .

Ο χωρος χωραει ολους του καλους !!!!!!!!!!!!!!!

gianis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πλεον υπαρχει ισοτιμια μεταξυ ΑΕΙ & ΑΤΕΙ απο Φετος καταργηθηκαν οι Πανελληνιες εξετασεις απο ΑΤΕΙ σε ΑΕΙ που γινοντουσαν στην Θεσ/κη και πλεον γινεται με καταταξη κατα σχολη οπως και των πτυχιουχων ΑΕΙ.

Δηλαδη πηγαίνω στην σχολη υποδοχής και κανω αιτηση για καταξη.

Συνηθως η καταταξη γινεται με βαση τον Βαθμο ΠτυχίουΕπειδη πλεον υπαρχει ισοτιμια μεταξυ ΑΕΙ & ΑΤΕΙ απο Φετος καταργηθηκαν οι Πανελληνιες εξετασεις απο ΑΤΕΙ σε ΑΕΙ που γινιντουσαν στην Θεσ/κη και πλεον γινεται με καταταξη κατα σχολη οπως και των πτυχιουχων ΑΕΙ.

Δηλαδη πηγαίνω στην σχολη υποδοχής και κανω αιτηση για καταξη.

Συνηθως η καταταξη γινεται με βαση τον Βαθμο Πτυχίου.

Επισης αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο με βασικο πτυχιο ΑΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Αγαπητοι (μελλοντικοι) συναδελφοι.Μολις τελειωσα το 2ο εξαμηνο στο ΤΕΙ λογιστικης που εχω περασει.Φετος ομως εδωσα ξανα πανελληνιες και θελω να δηλωσω οικονομικες επιστημες.Βρισκομαι ομως σε μεγαλο διλλημα.Ακουω πολλες γνωμες.Οι καθηγητες μου στο ΤΕΙ μου λενε να συνεχισω ΤΕΙ λογιστικης γιατι θα αποκτησω πιο ουσιαστικες γνωσεις απο το Οικονομικο.Απο αλλους ομως ακουω οτι το πτυχιο του Οικονομικου, λογω του οτι ειναι ΑΕΙ,ειναι πιο δυνατο απο του ΤΕΙ λογιστικης.Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας μιας και γνωριζετε τα του επαγγελματος.

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχω μιλήσει εδώ μερικές φορές και φαίνομαι κακός επειδή δεν γίνομαι κατανοητός. Αυτό καθαυτό ένα ή και δυο πτυχια οποιασδήποτε βαθμίδας , τώρα και 40 περίπου χρόνια δεν δίνει γνώσεις. Απλά εξυπηρετεί το δούλεμα που θέλουν να κάνουν οι κυβερνώντες προς τα παιδιά του κόσμου τα οποία θέλουν να σπουδάσουν κάτι . Λοιπόν πάρτε ένα πτυχίο για να καλύψετε το τυπικό μέρος. Το ουσιαστικό όμως είναι μηδέν. Γιαυτό διάβασμα –διάβασμα- διάβασμα και πάλι διάβασμα. Όσο πιο πολλά συγκρατήσει ο ερμος αυτός ο εγκέφαλος , τόσο πιο καλός Λογιστής-φοροτεχνης θα γίνει ο έχων τα τυπικά προσόντα. Με τα χαρτιά σκέτα μην ακολουθήσετε αυτό το επάγγελμα. Αυτά βέβαια σύμφωνα με όσα ίσχυαν πριν ένα χρόνο. Γιατί τώρα , το μέλλον αβέβαιο για τους πάντες. Με συμπάθεια προς εσάς τους νέους. Ακούστε λίγο-λίγο το θειο που ταλαιπωρείται 41 χρόνια σε αυτό το επάγγελμα, το οποίο αγάπησε, αλλά τώρα θέλει να το βάλει στα πόδια. Προς το παρόν πάντως μην πάρετε καμιά απόφαση. Περιμένετε λίγους μήνες ακόμα να δούμε που πάει το πράγμα. Να μου πείτε , τι να δούμε , αφού το βλέπουμε. Συστήνω υπομονή για λίγο ακόμα, γιατί παίζονται πολλά και το τοπίο εναι θολό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχω μιλήσει εδώ μερικές φορές και φαίνομαι κακός επειδή δεν γίνομαι κατανοητός. Αυτό καθαυτό ένα ή και δυο πτυχια οποιασδήποτε βαθμίδας , τώρα και 40 περίπου χρόνια δεν δίνει γνώσεις. Απλά εξυπηρετεί το δούλεμα που θέλουν να κάνουν οι κυβερνώντες προς τα παιδιά του κόσμου τα οποία θέλουν να σπουδάσουν κάτι . Λοιπόν πάρτε ένα πτυχίο για να καλύψετε το τυπικό μέρος. Το ουσιαστικό όμως είναι μηδέν. Γιαυτό διάβασμα –διάβασμα- διάβασμα και πάλι διάβασμα. Όσο πιο πολλά συγκρατήσει ο ερμος αυτός ο εγκέφαλος , τόσο πιο καλός Λογιστής-φοροτεχνης θα γίνει ο έχων τα τυπικά προσόντα. Με τα χαρτιά σκέτα μην ακολουθήσετε αυτό το επάγγελμα. Αυτά βέβαια σύμφωνα με όσα ίσχυαν πριν ένα χρόνο. Γιατί τώρα , το μέλλον αβέβαιο για τους πάντες. Με συμπάθεια προς εσάς τους νέους. Ακούστε λίγο-λίγο το θειο που ταλαιπωρείται 41 χρόνια σε αυτό το επάγγελμα, το οποίο αγάπησε, αλλά τώρα θέλει να το βάλει στα πόδια. Προς το παρόν πάντως μην πάρετε καμιά απόφαση. Περιμένετε λίγους μήνες ακόμα να δούμε που πάει το πράγμα. Να μου πείτε , τι να δούμε , αφού το βλέπουμε. Συστήνω υπομονή για λίγο ακόμα, γιατί παίζονται πολλά και το τοπίο εναι θολό.

Θείο...

Ορθώς ομιλείς...

Ωστόσο, το πτυχίο ΑΕΙ (καλώς ή κακώς) δίνει περισσότερες επαγγελματικές δυνατότητες εξέλιξης από ότι το πτυχίο ΑΤΕΙ...

Οπότε, με τη λογική ότι

1. το πόσο καλός θα γίνεις εξαρτάται άμεσα από το πόσο πολύ θα ασχοληθείς μετά τη λήψη του πτυχίου

2. τελικά μπορεί το επάγγελμα του λογιστή να μην σου αρέσει/ταιριάζει κτλ και θα θέλεις μια διέξοδο (που ενδεχομένως να μπορεί να στη δώσει ένα μεταπτυχιακό)

3. καθαρά για λόγους κύρους (κοινωνικούς λόγους δλδ)

Θα προτιμούσα το ΑΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας να φτιαξω και γω ενα μηχανογαφικο, θα ελεγα να προτιμησεις το ΑΕΙ και μπραβο που ψαχνεσαι για το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι καλα τα λενε και ο epimenidis και οι αλλοι

αλλα για αλλη μια φορα εχουμε μπλεξει τους ρολους

και αυτα τα κομπλεξικα αετει κλπ

αλλη η δουλεια του τει αλλη του αει

τωρα αν ολοι θελουν να λεγονται μητροπολιτες τι να κανουμε

το τει ειναι για να εφαρμοζει την ερευνα που κανουν τα αει

σε ποιο τει κανουν ερευνα και δινουν διδακτορικα ??

σε κανενα για ποιο λογο ...τυχαιο δεν νομιζω

το αει εχει την μοναδικη εννοια

οτι μπορει να ΑΥΤΟΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ δηλαδη οι καθηγητες στο αει

μπορουν να χρησουν ενα νεο καθηγητη να του δωσουν διδακτορικο

για να παει να κανει και μαθημα στα τει

τα τει ειναι για να εφαρμοζουν την ερευνα και ορθως κανουν

και πολυ σημαντικη δουλεια ειναι αυτη

οπως ειναι τα ιεκ και τα λυκεια κλπ κλπ

τωρα μαι στιγμη στην ελλαδα της ισοπεδωσης ολων θελουν ολοι να λεγονται ατει

για ποιο λογο κυριως για τον ασεπ

γιατι και πολυ καλα το εθεσαν υπαρχει θεσμικο πλαισιο

που μπορει καποιος να συνεχισει το απο το τει στο αει κλπ

ντε και καλα πρεπει οσοι παρακολουθουν 5 μαθηματα να ειναι και αει

ας σταματησει αυτη η καραμελα πλεον

τα ποιο πολλα τει δεν εχουν καν καθηγητες με διδακτορικο

και εχουν κατι βασεις που περνας και με 2 αλλα μας μαρανε το ατει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έτσι όπως το θέτει ο κύριος sxetikos θα πρέπει οι οικονομολόγοι να κάτσουν στο πανεπιστήμιό τους και να ασχολούνται με την έρευνα και να μας ξελασπώσουν από την κρίση και να αφήσουν την πρακτική εφαρμογή στους λογιστές των ατει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι. Εσυ πρεπει να καταχωρεις τα δεδομενα και το τι θα γινουν απο εκει και μετα πως θα τα ερμηνευσουμε τι σημασια εχουν φορολογικη η οικονομικη δεν σε αφορα ειναι θεμα της ερευνας και καμια φορα της οικονομικης επιστημης. Γιατι μην μου πεις οτι εχει σχεση η φορολογικη και οικονομικη ερμηνεια με την λογιστικη καταχωρηση. Οποτε ερχεσαι στα λογια μου ο καθενας στην θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ

ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΣΤΑ ΑΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ

Α ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΑΤΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΑΤΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

ΜΕΤΣΟΒΕΙΟ ΟΛΟΙ ........ΕΜ ΠΩΣ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΨΩΜΙ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΕΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ HARVARD ΤΙ ΣΓΙΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ΑΕΙ και ΤΕΙ

κρατήστε την ενέργεια σας για αυτά που έρχονται και σταματήστε να τρώγεστε μεταξύ σας(μας).:lol:

Μαζί μπορούμε να καταφέρουμε πράγματα.......;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εγινε παλι ?

ενας νεος ανθρωπος λεει οτι εκανε δυο εξαμηνα στο ΤΕΙ λογιστικης και ξαναεδωσε πανελληνιες για να περασει σε ΑΕΙ.

τη βρισκετε τοσο ευκολη ολη αυτη την προσπαθεια ? γιατι εγω οχι ....

Τι επρεπε να του πουμε?

Κανεις βλακειες και κατσε στ αυγα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θείο...

Ορθώς ομιλείς...

Ωστόσο, το πτυχίο ΑΕΙ (καλώς ή κακώς) δίνει περισσότερες επαγγελματικές δυνατότητες εξέλιξης από ότι το πτυχίο ΑΤΕΙ...

Οπότε, με τη λογική ότι

1. το πόσο καλός θα γίνεις εξαρτάται άμεσα από το πόσο πολύ θα ασχοληθείς μετά τη λήψη του πτυχίου

2. τελικά μπορεί το επάγγελμα του λογιστή να μην σου αρέσει/ταιριάζει κτλ και θα θέλεις μια διέξοδο (που ενδεχομένως να μπορεί να στη δώσει ένα μεταπτυχιακό)

3. καθαρά για λόγους κύρους (κοινωνικούς λόγους δλδ)

Θα προτιμούσα το ΑΕΙ...

Θα συμφωνούσα με τον Στέφανο.

Γιατί:

Ακόμα και με τη αλλαγή που θα σου κοστίσει ένα έτος δικαίωμα υπογραφής πάει λιγάκι καλύτερα στα ΑΕΙ έχω την εντύπωση και σε μεγαλύτερες τάξεις.

Το ΑΕΙ δίνει καλύτερο χρηματικό επίδομα στις δουλειές στις οποίες στο πληρώνουν (σε σοβαρές εταιρείες και στο δημόσιο).

Καλύτερο κατά πολύ σε θέμα κύρους... Δε μιλάω για ουσία, μπορεί στην ουσία να είναι καλύτερο το ΤΕΙ (ή συνήθως είναι όπως τα λέει ο Επιμενίδης και για τη λογιστική τουλάχιστον είναι και τα δύο όχι και τόσο σχετικά...biggrin.gif), αλλά ειλικρινά έχω πάει σε 1-2 συνεντεύξεις και λέω "έχω τελειώσει την ΑΣΟΕΕ" και ακούω κάτι "Οοοο" , "Ααααα" (και σκέφτομαι, και που να ήξεραν....biggrin.gif). Θέλω να καταλήξω ότι γενικά το ΑΕΙ μετράει στην πιάτσα απλά και μόνο γιατί προσδίδει "σοβαροφάνεια" - όχι σοβαρότητα να το ξεκαθαρίσουμε...

Από την άλλη είμαστε σε εποχή που οι επιχειρήσεις ψάχνουν φτηνό εργατικό δυναμικό και προτιμούν τους ΤΕΙτζήδες για πρόσληψη, οπότε να και ένα από τα κακά του ΑΕΙ, κάποιοι δεν θέλουν να πληρώσουν αυτά τα εξτρά λεφτά με τίποτα...

Εγώ θα πρότεινα το εξής:

Δηλώνεις ένα ΑΕΙ, πας και παρακολουθείς ένα εξάμηνο και βλέπεις αν σου αρέσει και αν μπορείς να το τελειώσεις εύκολα και γρήγορα. ΧΩΡΙΣ να διαγραφείς από το ΤΕΙ.

Αν την παλεύεις, μετά από κανα έτος διαγράφεσαι από το ΤΕΙ και συνεχίζεις, αν όχι διαγράφεσαι από το ΑΕΙ και γυρνάς πίσω... Νόμιμο δεν είναι, αλλά στη χώρα του ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό, εγώ θα πρότεινα αυτό που προτείνω - για ένα έτος δεν κλέβεις τη θέση κανενός... Ειδικά λόγω του ότι ξαναέδωσες πανελλήνιες και παίρνεις μια θέση με την αξία σου...

Και μπράβο στο κουράγιο σου που ξαναέδωσες... smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανεις Χρυσα και ολοι οι αλλοι που το εθεσαν το θεμα οτι εκανε κακα

Μαλιστα το ιδιο εχω κανει και εγω

Το να προσπαθει καποιος να γινεται καλυτερος φυσικα και ειναι σωστο θεμιτο κλπ κλπ

αλλα το να θελει καποιος να ισοπεδωνει τα παντα δεν μου αρεσει

αυτο το κωλυμα με τους τιτλους και το αισθημα κατωτεροτητας των τει ποτε δεν το καταλαβα

και παλι μπραβο για την προσπαθεια μονο αλωστε αν δουλεψεις οτι και να κανεις θα εχεις αποτελεσμα

οτι τιτλο και να σου γραψουν αν δεν δουλεψεις τιποτα δεν θα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα συμφωνήσω με τον epimenidi.

Σημασία έχει πώς σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο σου.Σαν ελεύθερος επαγγαελματίας ή ως μισθωτός σε επιχ/ση.

Αν σκέφτεσαι να γίνεις ελεύθερος επαγ. τότε οι σπουδές στο ΤΕΙ θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο.

Αν θέλεις να γίνεις μισθωτός τότε καλύτερα θα ήταν το Α.Ε.Ι.

Όσο αφορά το κοινωνικό κύρος, για μένα είναι το λιγότερο.

Τι να το κάνω να έχω doctora και να ψάχνω για δουλειά;

Τέλος, ότι και να ακολουθήσεις, εάν δεν διαβάζεις - ενημερώνεσαι , δεν θα έχει καμιά σημασία.

Θα είναι σαν να έχεις μια porce και να μην ξέρεις να οδηγείς.

Ότι και να αποφάσίσεις, οφείλεις να σκεφτείς τις προοπτικές εξέλιξης αλλά και να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι σου αρέσει να κάνεις.

Καλή συνέχεια και ΔΙΑΒΑΣΜΑ...ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Η ιστορία των ΤΕΙ βρίσκεται κάπου στις αρχές του 20ου αιώνα όταν υπήρχαν σχολές εργοδηγών και υπαγόντουσαν στο ΕΜΠ αργότερα οι σχολές εργοδηγών έγιναν υπομηχανικών με 4ετεις σπουδές το 1950 που επίσης υπαγόντουσαν στο ΕΜΠ και στο ΑΠΘ.

Για μένα το μεγάλο λάθος έγινε όταν οι πτυχιούχοι υπομηχανικοί έκαναν μεγάλες κινητοποιήσεις για να αποκτήσουν περαιτέρω επαγγελματικά δικαιώματα και να γίνουν ισότιμοι με τους διπλωματούχους, έτσι ήρθε το ΕΜΠ μια μέρα και έκλεισε άπαξ και δια παντός αυτές τις σχολές.

Αργότερα κάπου το 70 η χούντα τις άνοιξε πάλι ως ΚΑΤΕ με 3 έτη και αυτή την φορά δεν υπήρχαν μόνο σχολές τεχνολόγων μηχανικών όπως τις έλεγαν αλλά νοσηλευτικής και διαφόρων άλλων ειδικοτήτων και τελικά το 1983 από ΚΑΤΕΕ μετονομάστικαν σε ΤΕΙ.

Αυτές οι κόντρες με τα ΑΕΙ για το πως θα λέγετε και πως θα αποκαλείτε κάποιος με έχουν επηρεάσει και εμένα αρνητικά σαν νέο πτυχιούχο ΤΕΙ που είμαι, όχι τμήματος λογιστικής όμως.

Το κακό που μας διακατέχει σαν λαό εντελώς λακονικά θα έλεγα οτι είναι πως ο καθένας δεν έχει επίγνωση των ορίων του σε διάφορα πράγματα αλλά και ο κομπλεξισμός. Όταν ήμουν φοιτητής στο ΤΕΙ με κόβαν στα μαθήματα τρελενόμουν για να περάσω τα εργαστήρια και έλεγα τι κρίμα που δεν με εξισώνει το κράτος με τον πολυτεχνίτη.

Όταν όμως αργότερα προσπάθησα να περάσω στο ΕΜΠ με κατατακτήριες και είδα πόσο δυσκολότερα και σε ύλη και σε εύρος ήταν τα μαθήματα και τα βιβλία εκεί κατάλαβα οτι δεν ειναι σωστό ούτε να θέλω ούτε να επιδιώκω να είμαι ισότιμος με έναν διπλωματούχο μηχανικό.

Εν κατακλείδι το ΤΕΙ δεν είναι ΑΕΙ όπως και να το κάνουμε, τα περισσότερα πράγματα από αυτά που είπαν οι προηγούμενοι είναι σωστά. Στο ΤΕΙ μπορείς να μάθεις και να κάνεις πάρα πολλά πράγματα άμα ασχολείσε, όχι όμως τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ασχοληθείς με τα λογιστικά, δεν έχει καμία σημασία το τι θα επιλέξεις.

Και οι δύο σχολές το μόνο που θα σου προσφέρουν, είναι ότι θα αποκτήσεις απλά τις βάσεις και τρόπο σκέψης.

Το ΤΕΙ θα σου δώσει περισσότερες βάσεις στη λογιστική, αν ασχοληθείς.

Το ΑΕΙ θα σου δώσει ένα μεγαλύτερο επίδομα και ένα μεγαλύτερο "κύρος".

Βέβαια, όλοι στην αγορά γνωρίζουν ότι όσον αφορά τη λογιστική, οι γνώσεις που αποκτάς είναι πολύ περισσότερες στο ΤΕΙ, ενώ στο ΑΕΙ πολύ βασικά πράγματα και γενικές γνώσεις που δεν έχουν καμία σχέση με ότι θα συναντήσεις στην αγορά εργασίας.

Άποψή μου είναι ότι αν θες να ασχοληθείς πραγματικά με τη λογιστική, κάνε 2 χρόνια "φοιτητική ζωή" και μετά στο 3ο έτος προσπάθησε να πιάσεις δουλειά σε λογιστικό γραφείο ή σε λογιστήριο εταιρείας.

Η εμπειρία που θα αποκτήσεις δεν αναπληρώνεται με τίποτα. Και πίστεψέ με μετράει πολύ περισσότερο και από 10 χρόνια στα θρανία.

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις, σημασία έχει να το αγαπάς.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Έχω τελειώσει ΑΕΙ και μεταπτυχιακό, και αν είχα την ευκαιρία να γυρίσω πίσω τα χρόνια, θα έκανα ακριβώς αυτό που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!! Ειστε κατατοπιστικοτατοι !!!

Στεναχωριεμαι βεβαια που η ερωτηση μου εγινε αφορμη για διαξιφισμο.

αλλα το να θελει καποιος να ισοπεδωνει τα παντα δεν μου αρεσει

αυτο το κωλυμα με τους τιτλους και το αισθημα κατωτεροτητας των τει ποτε δεν το καταλαβα

Δεν ισοπεδωνω τιποτα.Δεν εχω κανενα κωλυμα με τους τιτλους ΑΕΙ/ΤΕΙ.Αν ειχα πολυ απλα δεν θα δηλωνα ΤΕΙ και θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη σε ΑΕΙ.Αλλωστε,ενα χρονο τωρα,εχω δει τη δουλεια που γινεται στο ΤΕΙ που φοιτω και οφειλω να ομολογησω οτι "τους βγαζω το καπελο".

Αυτό καθαυτό ένα ή και δυο πτυχια οποιασδήποτε βαθμίδας , τώρα και 40 περίπου χρόνια δεν δίνει γνώσεις. [...] Γιαυτό διάβασμα –διάβασμα- διάβασμα και πάλι διάβασμα. Όσο πιο πολλά συγκρατήσει ο ερμος αυτός ο εγκέφαλος , τόσο πιο καλός Λογιστής-φοροτεχνης θα γίνει ο έχων τα τυπικά προσόντα.

Δεν διαφωνω μ' αυτα που λες.Αλλα αν δεν αποκτησεις γερες βασεις επανω στο αντικειμενο,οσο διαβασμα και να κανεις μετα, ειναι δυσκολο να γινεις καλος στη δουλεια σου.Οι καθηγητες μας μας ειπαν τα εξης: "Λιγα απο αυτα που θα διδαχτειτε εδω μεσα θα τα εφαρμοσετε εξ' ολοκληρου στη δουλεια σας.Εμεις στοχο εχουμε, οταν αποφοιτησετε, να σκεφτεστε <<οικονομικα>>".

Δηλώνεις ένα ΑΕΙ, πας και παρακολουθείς ένα εξάμηνο και βλέπεις αν σου αρέσει και αν μπορείς να το τελειώσεις εύκολα και γρήγορα. ΧΩΡΙΣ να διαγραφείς από το ΤΕΙ.

Αν την παλεύεις, μετά από κανα έτος διαγράφεσαι από το ΤΕΙ και συνεχίζεις, αν όχι διαγράφεσαι από το ΑΕΙ και γυρνάς πίσω... Νόμιμο δεν είναι, αλλά στη χώρα του ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό, εγώ θα πρότεινα αυτό που προτείνω - για ένα έτος δεν κλέβεις τη θέση κανενός... Ειδικά λόγω του ότι ξαναέδωσες πανελλήνιες και παίρνεις μια θέση με την αξία σου...

Οταν πας να γραφτεις σε ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ συμπληρωνεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι εγγεγραμμενος σε οποιδηποτε αλλο Εκπ.Ιδρυμα.Αν εισαι εγγεγραμμενος σε οποιοδηποτε αλλο Εκπ.Ιδρυμα δεν μπορεις να γραφτεις αν δεν κανεις αιτηση διαγραφης απο το Ιδρυμα που εισαι ηδη εγγεγραμμενος.Οποτε, αν και καλη η ιδεα σου, δεν μπορω να την εφαρμοσω.

Σας ευχαριστω ολους παντως για τη βοηθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ

1997: ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ 2001

2003:ΠΑΝ.ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ 2008

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΣΤΟ ΤΕΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΔΕΙΕΣ (ΧΡΟΝΙΚΆ) ΚΑΙ ΚΥΡΟΣ(ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ).

ΤΑ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΛΗΝ 2-3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ή ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤ΄ ΑΝΑΓΚΗ

ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?????ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ:ΛΟΓΙΣΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΟΛΟΙ, ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ(ΠΑΝ ΠΕΙΡΑΙΑ) ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ

ΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΠΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΥ(ΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ), ΕΛΑΤΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣΘΕΣΕΙΣ,

ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, ΑΡΑ ΜΟΙΡΑΙΑ ΑΝΑΓΓΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΤΙΑ ΑΛΛΟ?ΛΟΓΙΣΤΗΣ:blink::blink::blink:

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΑΝΙΚΑΝΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΟ

ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΣΑΚΟΜΟΥΣ...ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ...

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΣ(ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ)

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...