Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Καταγγελία σύμβασης εργασίας και υποχρεωτική λήψη αδείας

Question

Εργοδότης θέλει πριν απολύσει έναν υπάλληλο του να του δώσει την αδεία του 2008 και μόλις αυτή ολοκληρωθεί να τον απολύσει. Όμως αυτό (την υποχρεωτική άδεια) δεν την δέχεται ο εργαζόμενος . Τι μπορεί να κάνει ο εργοδότης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

25 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Και γιατί δεν τον διώχνει από τώρα .. να γλυτώσει και τις εργοδοτικές εισφορές?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μα θα την πληρώσει είτε σαν άδεια... είτε σαν αποζημίωση αδείας, και το δεύτερο είναι που τον συμφέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Γιατί δεν θέλει να του πληρώσει την αποζημίωση αδείας.

Αποζημίωση άδειας σημαίνει ότι θα του καταβάλει μικτές τις αποδοχές για την άδεια που του οφείλει... Οπότε, στη περίπτωση που τον απολύσει αμέσως, σαν εργοδοτικό κόστος θα έχει μόνο τις μικτές αποδοχές (μιλώντας μόνο για την άδεια)...

Εάν του δώσει άδεια και όταν επιστρέψει τον απολύσει, θα του πληρώσει την άδεια και θα τον ασφαλίσει κανονικά... Που σημαίνει ότι σε αυτή τη περίπτωση, σαν εργοδοτικό κόστος θα έχει τις μικτές αποδοχές της άδειας + τις εργοδοτικές εισφορές...

Οπότε, σαφώς συμφαίρει η 1η περίπτωση, όπως λέει και ο αρχηγός..... εκτός εάν δεν κατάλαβα κάτι καλά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εργοδότης θέλει πριν απολύσει έναν υπάλληλο του να του δώσει την αδεία του 2008 και μόλις αυτή ολοκληρωθεί να τον απολύσει. Όμως αυτό (την υποχρεωτική άδεια) δεν την δέχεται ο εργαζόμενος . Τι μπορεί να κάνει ο εργοδότης ?

Εγώ άλλο δεν κατάλαβα.... Γιατί δεν τη δέχεται??? Και τι πάει να πει δεν τη δέχεται??? Στο χέρι του είναι???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και γιατί να την δεχθεί? ο χρόνος χορήγησης αδείας δεν είναι διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη..

ειδικά αν του έχει ανακοινώσει και την απόλυση .. καλά κάνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
και γιατί να την δεχθεί? ο χρόνος χορήγησης αδείας δεν είναι διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη..

ειδικά αν του έχει ανακοινώσει και την απόλυση .. καλά κάνει.

Γιατί να μην δεχθεί ο εργαζόμενος αφού θα πάρει και τα ένσημά του; Και κυρίως αυτός ο μήνας της άδειας θα "δώσει" και Δώρο Πάσχα ή Χριστουγέννων (αναλόγως του πότε θα χορηγηθεί).

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να έχει "κλείσει" γι'αλλού και να βιάζεται.. :)

κόντρα στην κόντρα είναι..

ή μπορεί να μην του έχει πει τίποτα ο εργοδότης και να σκέφτεται για Αύγουστο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
και γιατί να την δεχθεί? ο χρόνος χορήγησης αδείας δεν είναι διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη..

ειδικά αν του έχει ανακοινώσει και την απόλυση .. καλά κάνει.

Σούλη, υπάρχουν διατάξεις που προβλέπει να έχουν χορηγηθεί συγκεκριμένες μέρες άδειας κατά το πρώτο 6μηνο... Που σημαίνει ότι η επιχείρηση είναι υπόλογη σε αυτό, εάν δεν το εφαρμόσει... Σε έλεγχο τι θα πει, εγώ του την έδεινα, αυτός δεν την ήθελε??? Έχω την εντύπωση ότι, αφού το "επιτάσσουν" οι ανάγκες της επιχείρησης, δεν μπορεί να αρνηθεί ο εργαζόμενος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και γενικότερα μέσα στο έτος, δηλαδή, πρέπει να την έχουν πάρει όλοι την άδεια που τους αναλογεί... Πρέπει να προγραμματίσει τις άδειες των εργαζομένων, είναι υποχρέωσή της...

Από Νιάρχο...

Οι μισές άδειες θα πρέπει να χορηγούνται στο προσωπικό της επιχείρησης μέσα στο χρονικό διάστημα από 1/5 μέχρι 30/9 και στο σύνολο μέχρι τη λήξη του ημερολογιακού έτους , ανεξάρτητα αν ζητήθηκε ή όχι η χορήγηση από κάποιον ή κάποιους μισθωτούς (άρθρο 4, παρ.1 του Α.Ν.539/45, Α.Π.1013/87 ΔΕΝ 1988 σελ.585)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στέφανε γνωστά όλα αυτά.. αλλά..

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου για τη διάρκεια της άδειας και το χρόνο χορήγησής της, αποφασίζει τριμελής Επιτροπή της αρμόδιας Επιθεώρησης Εργασίας, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στέφανε γνωστά όλα αυτά.. αλλά..

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου για τη διάρκεια της άδειας και το χρόνο χορήγησής της, αποφασίζει τριμελής Επιτροπή της αρμόδιας Επιθεώρησης Εργασίας, ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων.

Μέχρι να συνέλθει αυτή τη τριμελής επιτροπή ο εργαζόμενος θα έχει αλλάξει 2-3 δουλειές...

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-zacalys-

καλα , δεν εχει διαβασει αυτός ο εργοδοτης τη θεωρία της Υπεραξίας, ότι πιό πολύ τον συμφερει να εργαζεται ο μισθωτος και ας τον πληρώνει αντι να πληρωσει απλώς την αποζημιωση αδειας μειον ΙΚΑ?? Αυτα παθαινουν οι μη Μαρξιστικά μορφωμενοι εργοδότες! :)

Για να σοβαρευτω: Τι θα γινει αν του δηλωσει από τωρα ότι θα του καταγγείλει τη συμβαση ΤΟΤΕ και ότι από σημερα τιθεται σε υποχρεωτική αδεια με αποδοχες για το 2008?? Στο κατω κατω υποχρεωση ειναι η χορήγηση αυτούσιας της άδειας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης.

Αφού δεν θα δουλέψει ο εργαζόμενος, είτε ως απολυμένος .. είτε ως αδειούχος με ημερομηνία λήξης.

απ'την μεριά του εργοδότη έχουμε απλά μια μετάθεση του χρόνου καταβολής αποζημίωσης απόλυσης..

με διάφορους κινδύνους...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ

Αποτελεί διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη να χορηγήσει την άδεια την κατάλληλη εποχή,ενόψει των συνθηκών εργασίας.

Σχετικό άρθρο 667 του Α.Κ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά από τον εργοδότη, προ της λήξεως του "ημερολογιακού έτους και δίνεται στο ήμισυ του προσωπικού κατά την θερινή περίοδο και συγκεκριμένα από 1ης Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου κάθε έτους όπου έχει τις προϋποθέσεις, όπως ανωτέρω αναφέρουμε. Το υπόλοιπο προσωπικό, θα λάβει την άδειά του κατά τους χειμερινούς μήνες, εκτός αν οι εργασίες της επιχειρήσεως επιτρέπουν τη χορήγηση της άδειας σε όλο το προσωπικό κατά τους θερινούς μήνες. Οι μισθωτοί δικαιούνται με αίτησή τους, να ζητήσουν την άδεια, σε χρόνο που επιθυμούν οι ίδιοι. Στην περίπτωση αυτή ο εργοδότης, υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια μέσα σε δύο μήνες από της υποβολής της αιτήσεως, Ο διακανονισμός του χρόνου χορηγήσεως της άδειας εναπόκειται και στη συμφωνία του μισθωτού και του εργοδότη. Η καλή πίστη, η οποία πρέπει να διέπει τις σχέσεις του εργοδότη και του εργαζόμενου, επιτάσσει να γνωρίζουν οι μισθωτοί εκ των προτέρων το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα απουσιάσουν από την εργασία τους, για να προγραμματίσουν έτσι την ανάπαυσή τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά από τον εργοδότη, προ της λήξεως του "ημερολογιακού έτους και δίνεται στο ήμισυ του προσωπικού κατά την θερινή περίοδο και συγκεκριμένα από 1ης Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου κάθε έτους όπου έχει τις προϋποθέσεις, όπως ανωτέρω αναφέρουμε. Το υπόλοιπο προσωπικό, θα λάβει την άδειά του κατά τους χειμερινούς μήνες, εκτός αν οι εργασίες της επιχειρήσεως επιτρέπουν τη χορήγηση της άδειας σε όλο το προσωπικό κατά τους θερινούς μήνες. Οι μισθωτοί δικαιούνται με αίτησή τους, να ζητήσουν την άδεια, σε χρόνο που επιθυμούν οι ίδιοι. Στην περίπτωση αυτή ο εργοδότης, υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια μέσα σε δύο μήνες από της υποβολής της αιτήσεως, Ο διακανονισμός του χρόνου χορηγήσεως της άδειας εναπόκειται και στη συμφωνία του μισθωτού και του εργοδότη. Η καλή πίστη, η οποία πρέπει να διέπει τις σχέσεις του εργοδότη και του εργαζόμενου, επιτάσσει να γνωρίζουν οι μισθωτοί εκ των προτέρων το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα απουσιάσουν από την εργασία τους, για να προγραμματίσουν έτσι την ανάπαυσή τους.

Σούλη,

Αυτά που τονίζεις με μαύρα γράμμτα που τα βρήκες?

Είμαι απόλυτα σύμφωνος ότι η σχέση εργοδότη και εργαζόμενου βασίζεται πάνω στην καλή πίστη και στα χρηστά ήθη.Κανόνες ,όμως,που δεν μπορεί να είναι μονομερείς

Συμφωνώ ότι έγκειται στους κανόνες καλής πίστης και χρηστών ηθών,να γνωρίζει ο εργαζόμενος τον χρόνο χορήγησης της αδείας του και να προγραμματίζει έτσι την ανάπαυση του,σε συνδυασμό με τις οικογενειακές του ανάγκες.

Συμφωνώ,όμως,ότι οι ίδιοι κανόνες διέπουν και τον εργοδότη,σε ότι αφορά τον τρόπο και τον χρόνο λειτουργίας της επιχείρησης του.

Ετσι,για παράδειγμα,αντίκειται στην καλή πίστη και τα χρηστά ήθη ένας εργαζόμενος σε βιοτεχνία χριστουγενιάτικων ειδών να ζητά την άδεια του τον Νοέμεβριο,η ένας σερβιτόρος σε ένα ξενοδοχείο της Κέρκυρας να ζητά την άδεια του το δεκαπενταύγουστο.

Το αντίστοιχο συμβαίνει και με τους εργοδότες.

Για αυτό υπάρχει το διευθυντικό δικαίωμα,από την στιγμή που δεν υπάρχει αίτημα χορήγησης αδείας.

Ο εργοδότης,που γνωρίζει τις συνθήκες εργασίας,γνωρίζει πότε ένας εργαζόμενος είναι χρήσιμος για την επιχείρηση και πότε όχι.

Και αν επιμένεις μπορώ να σου αναφέρω και άλλα παραδέιγματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι ερμηνεία του άρθρου 4 & 1 του 539/45 απόσπασμα του οποίου παρέθεσα παραπάνω..

1.Η χρονική περίοδος χορηγήσεως της αδείας κανονίζεται μεταξύ εργοδότου και μισθωτού, του πρώτου υποχρεουμένου να χορηγήση την αιτηθείσαν άδειαν το πολύ εντός διμήνου από της υπό του δευτέρου διατυπώσεως της σχετικής αιτήσεως.

Πάντως το ήμισυ τουλάχιστον των κατ΄ έτος, εν εκάστη επιχειρήσει, δικαιουμένων αδείας δέον να ικανοποιούνται εντός του από 1ης Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου χρονικού διαστήματος.

Η κατά τα ανωτέρω απαιτουμένη αίτησις σκοπεί μόνον εις τον προσδιορισμόν των χρονικών ορίων, εντός των οποίων υφίσταται υποχρέωσις διά την χορήγησιν της αδείας και δεν αποτελεί τυπικήν προϋπόθεσιν διά την υπό του μισθωτού, κατά τας διατάξεις του παρόντος νόμου, άσκησιν του εις άδειαν μετ΄ αποδοχών δικαιώματος αυτού, του εργοδότου υποχρεουμένου όπως προ της λήξεως του ημερολογιακού έτους, παράσχη την άδειαν έστω και εάν δεν εζητήθη αύτη υπό του μισθωτού.

2. Επί πάσης διαφοράς, αφορώσης τον αριθμόν και την σειράν των δικαιουμένων αδείας μισθωτών, την διάρκειαν της εις έκαστον τούτων χορηγητέας αδείας, και την χρονικήν περίοδον χορηγήσεως ταύτης αποφαίνονται τριμελείς Επιτροπαί εκ του Επιθεωρητού ή Επόπτου Εργασίας και όπου δεν υφίστανται τοιούτοι, εξ ενός δημοσίου υπαλλήλου, εκ του οικείου εργοδότου ή του αντιπροσώπου του και εξ ενός αντιπροσώπου του προσωπικού της επιχειρήσεως ή της τοπικής γενικωτέρας ή σοβαρωτέρας επαγγελματικής οργανώσεως εργατών ή υπαλλήλων, αναλόγως.

Τας Επιτροπάς ταύτας συνιστούν ο Υπουργός Εργασίας, οι Γενικοί Διοικηταί και οι Νομάρχαι, επί τη αιτήσει των ενδιαφερομένων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σούλη, εσύ μιλάς για ενεργή εργασιακή σχέση ενώ εδώ μιλάμε για επικείμενη απόλυση και υποχρέωση του μισθωτού να λάβει την άδεια του.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση:

έχει γίνει προειδοποίηση καταγγελίας απο 10/2011 ότι 30/4/12 θα γίνει καταγγελία σύμβασης. Κατα το διάστημα 1/1/12 έως 30/4/12 θέλω να δώσω την ετήσια άδεια στον εργαζόμενο, μιας και δεν υπάρχουν δουλειές, αντι να την πληρώσω την 30/4/12 ως αποζημίωση αδείας. Ο εργαζόμενος αρνείται να την "πάρει", έχει δικάιωμα άρνησης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση:

έχει γίνει προειδοποίηση καταγγελίας απο 10/2011 ότι 30/4/12 θα γίνει καταγγελία σύμβασης. Κατα το διάστημα 1/1/12 έως 30/4/12 θέλω να δώσω την ετήσια άδεια στον εργαζόμενο, μιας και δεν υπάρχουν δουλειές, αντι να την πληρώσω την 30/4/12 ως αποζημίωση αδείας. Ο εργαζόμενος αρνείται να την "πάρει", έχει δικάιωμα άρνησης?

Απο 1/1-30/4 ειναι 4 μηνες!!! η αδεια για εναν εργαζομενο στην καλλιτερη περιπτωση δεν υπερβενει τις 26 μερες,εκτος..και μιλας για πολλους εργαζομενους. τελος παντων.. ο κανονας ετσι και αλλιως ειναι γενικος .πριν λοιπον απολυσεις καποιον εργαζομενο ,μπορεις να του πης οτι πριν την απολυση, π.χ απο 1/2 ή απο 15/2 ,αφου εχεις και χρονο που πρεπει να τον κρατησηςυποχρεωτικα,οτι πρεπει να παρη την αδεια του ,διοτι,εσυ δεν εισαι υποχρεωμενος να την αποζημιωσης εφοσον υπαρχει ο χρονος να την παρη, το οποιο φαινεται και ειναι νομιμο ,και εναποκειται στο διευθυντικο σου δικαιωμα να το κανης ,ειδικα οταν τον ενημερωσης και λιγο νωριτερα,και αυτος απο μερια του ,δεν εχει το δικαιωμα να αρνηθη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το ερώτημα παραμένει. Μπορεί ο συγκεκριμένος εργαζόμενος, στην συγκεκριμένη περίπτωση που γνωρίζει εκ των προτέρων ότι 30/4/12 θα απολυθεί, να αρνηθει να "πάρει" την ετήσια άδειά του και να περιμένει με το έτσι θέλω να την πληρωθεί? Και εφόσων αρνείται, υπάρχει νόμιμη διαδικασία για την υποχρεωτική λήψη αυτής της αδείας? ή πηγαίνουμε μόνο σε αυτή την τριμελή επιτροπή του ΣΕΠΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×