Προς το περιεχόμενο

Εργολάβος οικοδομών ρωτά πως θα φαίνονται οι αμοιβές του συνεργείου του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταφέρω το ερώτημα όπως μου το είπαν, χωρίς επεξεργασία .

Εργολάβος (μπετατζής κλπ) με ακαθάριστα έσοδα το πολύ 50.000,00 ρωτά πως θα περνάει τα έξοδα αμοιβών του συνεργείου του μιας και τα ένσημα το κολλά ο ιδιοκτήτης του έργου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε πρέπει να δείς το συμφωνητικό. Τις περισσότερες φορές ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές και ο εργολάβος το καθαρό μεροκάματο.

Σε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμενα σε κ/ξ που έχω ο εργοδότης μου στελνει τις ΑΠΔ του οικοδομοτεχνικού έργου που εχει υποβάλει και στα βιβλία του εργολάβου καταχωρώ ως δαπάνη το πληρωτεο ημερομισθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη . :D

Φαντάζομαι βέβαια πως σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει συμφωνητικό, είναι περίπτωση γνωστού μου που ψάχνει να βρεί λύση .

Κατά τα λοιπά, εδώ δίνουμε μάχη να τους ξεκαθαρίσουμε ότι ανήκουν στα τεχνικά έργα , αλλά δεν γίνεται .

Το συμφωνητικό αυτό κατατίθεται σε κάποια υπηρεσία , πχ ΙΚΑ ? Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει και απόδειξη πληρωμής με υπογραφή και των εργατών ?

Να σου πω την αλήθεια , το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι η απόδειξη δάπάνης , καλά που δεν του είπα !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ grand εγω σε συμφωνητικο που εχω προβλεπεται οτι οι πασης φυσεως δαπανες ειναι υποχρεωση του υπεργολαβου. οι εισφορες ομως,τα μεροκαματα οπως και οι διαφορες κρατησεις υπερ τσμεδε ειναι στο ονομα του εργολαβου. αρα σε ποιανου βιβλια καταχωρουνται; ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ-ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη . :unsure:

Φαντάζομαι βέβαια πως σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει συμφωνητικό, είναι περίπτωση γνωστού μου που ψάχνει να βρεί λύση .

Κατά τα λοιπά, εδώ δίνουμε μάχη να τους ξεκαθαρίσουμε ότι ανήκουν στα τεχνικά έργα , αλλά δεν γίνεται .

Το συμφωνητικό αυτό κατατίθεται σε κάποια υπηρεσία , πχ ΙΚΑ ? Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει και απόδειξη πληρωμής με υπογραφή και των εργατών ?

Να σου πω την αλήθεια , το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι η απόδειξη δάπάνης , καλά που δεν του είπα !! :)

Απόστολε ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση συμφωνητικού λόγω ύψους της δαπάνης καλό θα ήταν να καταθέσει ένα. Και αυτό διότι επειδή κάτι τέτοια ιδιόμορφα θέματα είναι δύκολο να εξηγηθούν σε έναν έλεγχο σε βάθους χρόνουας κάνει ένα συμφωνητικό όπου θα εξηγείτε σε αυό το καταλογισμό των δαπανώς προς αποφυγή απόρριψης δαπανων σε έναν μελλοντικό έλεγχο. Κατα τ' άλλα η πληρωμη των εργατών θα συνοδεύεται όπως και συ αναφέρεις απο απόδειξη πληρωμής.

ΦΙΛΕ grand εγω σε συμφωνητικο που εχω προβλεπεται οτι οι πασης φυσεως δαπανες ειναι υποχρεωση του υπεργολαβου. οι εισφορες ομως,τα μεροκαματα οπως και οι διαφορες κρατησεις υπερ τσμεδε ειναι στο ονομα του εργολαβου. αρα σε ποιανου βιβλια καταχωρουνται; ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ-ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ!!!

Ότι αναφέρει το συμφωνητικό περι καταλογισμού των δαπανών καταχωρούνται αναλόγως στα βιβλία εργολάβου και υπεργολάβου. Όταν λες "πασης φύσεως δαπάνες" φαντάζομαι εννοείς υλικά, μηχανηματα, πετρελαια, εξοδα μεταφοράς. Αν αυτά εννοείς τότε τα καταχωρείς στα βιβλία του υπεργολάβου. Την δαπάνη ΑΠΔ οικοδομοτεχνικού έργου και τις κρατήσεις υπερ τσμεδε (προφανώς που πληρώνεις για κάθε είσπραξη πιστοποίησης) θα τα καταχωρείς όπως αναφέρει στο συμφωνητικό στα βιλία του εργολάβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση συμφωνητικού λόγω ύψους της δαπάνης καλό θα ήταν να καταθέσει ένα.

Ενα πρόστιμο 50-60 ευρώ αξίζει για να υπάρχει σιγουριά μελλοντικά.

Συμφωνώ με τον Γρηγόρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε πρέπει να δείς το συμφωνητικό. Τις περισσότερες φορές ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές και ο εργολάβος το καθαρό μεροκάματο.

Σε τέτοιες περιπτώσεις συγκεκριμενα σε κ/ξ που έχω ο εργοδότης μου στελνει τις ΑΠΔ του οικοδομοτεχνικού έργου που εχει υποβάλει και στα βιβλία του εργολάβου καταχωρώ ως δαπάνη το πληρωτεο ημερομισθιο

Μόνο να προσθέσω ότι υπάρχει και παρακράτηση 3% επί των αμοιβών αυτών γιατί αλλιώς θα τις χρεώσει ο έλεγχος... (σε άλλη δημοσίευση είχα εκφράσει το φόβο μου για απόρριψη αυτής της δαπάνης από τον έλεγχο, στην περίπτωση που δεν θα καταβαλλόταν η παρακράτηση, αλλά με είχαν μαλώσει <δεν θυμάμαι ποιος> οπότε δεν το ξαναλέω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης-frank-

AYTO TO 3% ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ή Η ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ (ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ) , ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 34 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ή ΕΓΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Αθήνα, 26 Μαΐου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1044944/753/Α0012

ΘΕΜΑ: Δικαίωμα έκπτωσης δαπάνης των εισφορών στο ΙΚΑ από το συνολικό εισόδημα των οικοδόμων-εργολάβων.

1. Με τις διατάξεις της περ. β΄ της παραγρ.1 του άρθρου 8 του ν.2238/1994, από το συνολικό εισόδημα του φορολογούμενου αφαιρείται και το συνολικό ποσό των εισφορών που καταβάλλονται από αυτόν, σε ταμείο ασφάλισής του, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο, καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης του σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

2. Οι ανωτέρω εισφορές εκπίπτουν μόνο από το συνολικό εισόδημά του, κατά το χρόνο της καταβολής τους και εφόσον η καταβολή αυτή αποδεικνύεται με σχετική βεβαίωση του αρμόδιου ασφαλιστικού Ταμείου και όχι από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων που τυχόν ασκούν τα πρόσωπα αυτά, ανεξάρτητα αν τα καθαρά κέρδη τους προσδιορίζονται εξωλογιστικά ή προκύπτουν από τα βιβλία που τηρούν, γιατί από τις διατάξεις του άρθρου 31 του ΚΦΕ δεν προβλέπεται η έκπτωση αυτή (σχετ. ΠΟΛ. 130/1979).

Διευκρινίζεται ότι στην έννοια των ποσών που καταβάλλονται ως ασφαλιστικές εισφορές δεν περιλαμβάνονται τα ποσά που καταβλήθηκαν από το φορολογούμενο ως κύρωση, για τυχόν εκπρόθεσμη ή πλημμελή εκπλήρωση των ασφαλιστικών του υποχρεώσεων (σχετ. ΠΟΛ. 1042/8.2.1993).

3. Περαιτέρω στην Ασφάλιση του ΙΚΑ υπάγονται οι εργολάβοι και υπεργολάβοι οικοδομικών και τεχνικών εργασιών, που απασχολούνται αυτοπροσώπως, ανεξάρτητα αν προσφέρουν ή όχι εξαρτημένη εργασία έναντι αμοιβής, εφόσον δεν υπάγονται στην ασφάλιση του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε (σχετ. ΠΟΛ. 1235/90).

Οι παραπάνω για την ιδιότητά τους αυτή εξαιρούνται από την ασφάλισή τους στο ΤΕΒΕ (σχετ. ΠΟΛ 1238/90 ν. 1880/1 990).

4. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι τα ποσά που καταβάλει ο εργολάβος για την προσωπική του ασφάλιση στο ΙΚΑ, με τις πιο πάνω προϋποθέσεις, εκπίπτουν από το συνολικό του εισόδημα, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του ΚΦΕ και όχι από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης που τυχόν ασκεί σύμφωνα με το άρθρο 31 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ;;;;;;;;

Αθήνα, 13 Ιουνίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1031055/511/Α0012

ΘΕΜΑ: Έκπτωση δαπανών μισθοδοσίας προσωπικού απασχολούμενου από οικοδομικές και τεχνικές επιχειρήσεις σε περίπτωση που οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ Ι.Κ.Α. καταβάλλονται από τον εργοδότη του έργου, όπως αυτός ορίζεται από την ασφαλιστική νομοθεσία.

1. Με τις διατάξεις της υποπερίπτωσης αα' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του ν.2238/1994, μεταξύ των άλλων ορίζεται ότι, το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. εξευρίσκεται λογιστικώς με έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα, όπως αυτά ορίζονται στο προηγούμενο άρθρο, των εξόδων μισθοδοσίας και αμοιβής του προσωπικού, εφόσον έχουν καταβληθεί ή βεβαιωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Ι.Κ.Α. ή άλλου ασφαλιστικού οργανισμού, εκτός αν από την κείμενη νομοθεσία προβλέπεται μερική ή ολική απαλλαγή από την υποχρέωση για την καταβολή εισφορών.

2. Εξάλλου με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ίδιου νόμου ορίζεται ότι στο εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες ο φόρος παρακρατείται από εκείνον που απασχολεί κατά σύστημα έμμισθο ή ημερομίσθιο προσωπικό είτε καταβάλλει συντάξεις, επιχορηγήσεις και κάθε άλλη παροχή. Η παρακράτηση ενεργείται κατά την καταβολή και ο φόρος υπολογίζεται στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος, με συντελεστή στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου, ο οποίος ορίζεται σε τρία τοις εκατό (3%) για ημερομίσθιο πάνω από είκοσι τέσσερα (24) ευρώ.

3. Περαιτέρω, με τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 3 του άρθρου 59 του πιο πάνω νόμου, μεταξύ των άλλων ορίζεται ότι όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 57, υποχρεούνται να αποδίδουν αυτόν με εφάπαξ καταβολή στη δημόσια οικονομική υπηρεσία της έδρας τους, μέχρι την 20ή ημέρα των μηνών Μαρτίου, Μαΐου, Ιουλίου, Σεπτεμβρίου, Νοεμβρίου και Ιανουαρίου κάθε έτους με προσωρινή, δήλωση, η οποία περιλαμβάνει τα ακαθάριστα ποσά που έχουν καταβληθεί στο προηγούμενο ημερολογιακό δίμηνο και το φόρο που παρακρατήθηκε. Εκτός από τις προσωρινές δηλώσεις εκείνοι που έχουν υποχρέωση να παρακρατούν φόρο σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 57 οφείλουν να επιδίδουν μέχρι την τελευταία εργάσιμη, για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του Μαρτίου κάθε έτους, στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας της έδρας τους, οριστική δήλωση η οποία περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση κατοικίας κάθε δικαιούχου, τον αριθμό φορολογικού μητρώου του, το ποσό των αμοιβών, το ποσό του φόρου που αναλογεί επ' αυτών με βάση την κλίμακα του άρθρου 9, το ποσό του φόρου που οφείλεται μετά την έκπτωση από το φόρο που αναλογεί του ποσοστού που ορίζεται με τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 57, το φόρο που παρακρατήθηκε για κάθε μισθωτό ή ημερομίσθιο ή συνταξιούχο κατά περίπτωση, καθώς και το υπόλοιπο για καταβολή ποσό φόρου, το οποίο θα καταβάλλεται εφάπαξ με την υποβολή της δήλωσης.

4. Ακόμη, με τις διατάξεις του άρθρου 83 του αυτού νόμου μεταξύ των άλλων ορίζεται ότι όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου αυτού, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους. Αν πρόκειται για εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο υπόχρεος χορηγεί μία μόνο βεβαίωση σε κάθε δικαιούχο, στην οποία αναγράφει τις κάθε είδους αποδοχές, τόσο από τακτικές, όσο και από πρόσθετες αμοιβές, φορολογούμενες ή απαλλασσόμενες. Η βεβαίωση αυτή εκδίδεται σε δύο αντίτυπα. Το δεύτερο αντίτυπο υποβάλλεται στον προϊστάμενο της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, μαζί με την ετήσια οριστική δήλωση μισθωτών υπηρεσιών.

5. Περαιτέρω με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 8 του α.ν. 1846/1951 (θεσμικός περί Ι.Κ.Α. νόμος) μεταξύ των άλλων παρατίθεται και ο εννοιολογικός προσδιορισμός του εργοδότη ο οποίος είναι υπόχρεος για την απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών εργοδότη- εργοδότου μενού. Ως εργοδότης θεωρείται:

α) Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα δια λογαριασμόν των οποίων τα υπαγόμενα στην ασφάλιση πρόσωπα προσφέρουν την εργασία τους.

β) ………

γ) Για τις οικοδομικές εργασίες, που εκτελούνται από τον κύριο του έργου ή με την μεσολάβηση τρίτων προσώπων(εργολάβων, υπεργολάβων), ως εργοδότης θεωρείται ο κύριος του κτίσματος που ανεγείρεται, συμπληρώνεται, μεταρρυθμίζεται, επισκευάζεται ή κατεδαφίζεται. Ειδικά επί αναθέσεως οικοδομικών έργων εργολαβικώς κατά το σύστημα της αντιπαροχής, εργοδότες θεωρούνται αλληλεγγύως και εις ολόκληρον ο αρχικός κύριος ή οι αρχικοί συγκύριοι του οικοπέδου και ο εργολάβος κατασκευαστής,

δ) ........

ε) Για εργασίες, επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, που διεξάγονται για λογαριασμό του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., ΟΤΑ, α' και β' βαθμίδα δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών επιχειρήσεων δημόσιας ή κοινής ωφέλειας και γενικά επιχειρήσεων και οργανισμών του ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως αυτός καθορίζεται από την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία, μετά από παραχώρηση ή εργολαβία, ως εργοδότες θεωρούνται οι ανάδοχοι ή εργολάβοι.

στ) Για τεχνικό έργο που εκτελείται από τον κύριο αυτού με τη μεσολάβηση προσώπων με τα οποία αυτός συνεβλήθη και τα οποία αναλαμβάνουν την εκτέλεση τμήματος ή του συνόλου του έργου, εφόσον τα πρόσωπα που μεσολαβούν προσλαμβάνουν και αμείβουν τους απασχολούμενους σε αυτό, εργοδότες θεωρούνται αλληλεγγύως και εις ολόκληρον ο κύριος του έργου και όλα τα μεσολαβούντα πρόσωπα.

6. Κατόπιν των ανωτέρω, οι οικοδομικές και οι τεχνικές επιχειρήσεις (εργολάβοι, υπεργολάβοι) που απασχολούν ημερομίσθιο προσωπικό, υποχρεούνται σε παρακράτηση φόρου με συντελεστή 3% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών, στην απόδοση του φόρου αυτού, στην υποβολή οριστικής δήλωσης Φ.Μ.Υ., καθώς και στη χορήγηση βεβαίωσης αποδοχών, σύμφωνα με τις προαναφερθείσες νομοθετικές διατάξεις. Οι δαπάνες αυτές(αμοιβές) εκπίπτονται από τα ακαθάριστα έσοδα των πιο πάνω επιχειρήσεων και στην περίπτωση που οι αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές υπέρ Ι.Κ.Α. των απασχολουμένων, με βάση την ασφαλιστική υπέρ Ι.Κ.Α. νομοθεσία καταβάλλονται υποχρεωτικά από τον εργοδότη του έργου, όπως αυτός ορίζεται από την ίδια νομοθεσία ή στην περίπτωση αλληλέγγυας υποχρέωσης, με βάση την συμφωνία που έχουν συνυπογράψει ο κύριος ή οι κύριοι του έργου με τα μεσολαβούντα για την εκτέλεση του έργου πρόσωπα (εργολάβοι, υπεργολάβοι) που προσλαμβάνουν και απασχολούν προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ:

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ( ΕΓΩ ΤΗΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ )ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.

ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ( ΜΠΕΤΑ ) ΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟ ΜΕ ΤΠΥ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ ) .

ΤΟ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΥ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , Ε7 , ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ 3% ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ?

ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ "ΑΝΤΙΔΙΚΙΑ"

ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗ ΑΤΑΣΤΑΣΗ , Ε7 , ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ 3% ΑΣΧΕΤΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ Ως ΕΞΟΔΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ - ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ - ? ( ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ:

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ( ΕΓΩ ΤΗΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ )ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.

ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ( ΜΠΕΤΑ ) ΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟ ΜΕ ΤΠΥ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ ) .

ΤΟ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΥ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , Ε7 , ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ 3% ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ?

ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ "ΑΝΤΙΔΙΚΙΑ"

ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΗ ΑΤΑΣΤΑΣΗ , Ε7 , ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΤΟΥ 3% ΑΣΧΕΤΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ Ως ΕΞΟΔΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ - ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ - ? ( ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι φορολογικές υποχρεώσεις δηλ. απόδοση φόρου 3%, βεβαιώσεις αποδοχών, δήλωση Ε7 κλπ, στην περίπτωσή σας είναι υποχρέωση του υπεργολάβου σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Θα με βοηθούσε πολύ εαν υπάρχει κάποια απόφαση ή εγκύκλιος που να το αναφέρει.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν χρειάζεται εγκύκλιος. Υπάρχει η συμφωνία μεταξύ εργοδότη και υπεργολάβου και ο ΚΦΕ (ν 2238/94). Το άρθρο 57 γίνεται λόγος για την υποχρέωση της παρακράτησης και στο άρθρο 59 γίνεται λόγος για τις υποχρεώσεις των υποχρέων σε παρακράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 13 Ιουνίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1031055/511/Α0012

ΘΕΜΑ: Έκπτωση δαπανών μισθοδοσίας προσωπικού απασχολούμενου από οικοδομικές και τεχνικές επιχειρήσεις σε περίπτωση που οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ Ι.Κ.Α. καταβάλλονται από τον εργοδότη του έργου, όπως αυτός ορίζεται από την ασφαλιστική νομοθεσία.

............

6. Κατόπιν των ανωτέρω, οι οικοδομικές και οι τεχνικές επιχειρήσεις (εργολάβοι, υπεργολάβοι) που απασχολούν ημερομίσθιο προσωπικό, υποχρεούνται σε παρακράτηση φόρου με συντελεστή 3% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών, στην απόδοση του φόρου αυτού, στην υποβολή οριστικής δήλωσης Φ.Μ.Υ., καθώς και στη χορήγηση βεβαίωσης αποδοχών, σύμφωνα με τις προαναφερθείσες νομοθετικές διατάξεις. Οι δαπάνες αυτές(αμοιβές) εκπίπτονται από τα ακαθάριστα έσοδα των πιο πάνω επιχειρήσεων και στην περίπτωση που οι αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές υπέρ Ι.Κ.Α. των απασχολουμένων, με βάση την ασφαλιστική υπέρ Ι.Κ.Α. νομοθεσία καταβάλλονται υποχρεωτικά από τον εργοδότη του έργου, όπως αυτός ορίζεται από την ίδια νομοθεσία ή στην περίπτωση αλληλέγγυας υποχρέωσης, με βάση την συμφωνία που έχουν συνυπογράψει ο κύριος ή οι κύριοι του έργου με τα μεσολαβούντα για την εκτέλεση του έργου πρόσωπα (εργολάβοι, υπεργολάβοι) που προσλαμβάνουν και απασχολούν προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

4. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι τα ποσά που καταβάλει ο εργολάβος για την προσωπική του ασφάλιση στο ΙΚΑ, με τις πιο πάνω προϋποθέσεις, εκπίπτουν από το συνολικό του εισόδημα, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του ΚΦΕ και όχι από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης που τυχόν ασκεί σύμφωνα με το άρθρο 31 του ΚΦΕ.

Με βάση το παραπάνω, έχω μια απορία.

Το ΤΕΒΕ χορηγεί βεβαίωση για τις ασφαλιστικές ειφορές οι οποίες και με βάση αυτήν εκπίπτουν από το δηλωθέν είσόδημα.

Το ΙΚΑ χορηγεί ανάλογη βεβαίωση που να περιλαμβάνει μόνο τις εισφορές που κατέβαλε ο ίδιος ο υπεργολάβος προκειμένου να εκπεστούν από το εισόδημα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Οι οικοδομικές και οι τεχνικές επιχειρήσεις (εργολάβοι, υπεργολάβοι) που απασχολούν ημερομίσθιο προσωπικό, υποχρεούνται σε παρακράτηση φόρου με συντελεστή 3% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών..

Γιατι στο ακαθαριστο ποσο των αμοιβων και οχι στο καθαρο αφου οι παρακρατησεις φορου γενικα, που αφορουν σε μισθους, γινονται στις καθαρες αμοιβες και οχι στις ακαθαριστες ετσι δεν ειναι??

(και απο συναδελφους που εχω δει - ρωτησει στα καθαρα υπολλογιζουν το 3%)

1)στην περιπτωση των οικοδικων επιχ/σεων υπαρχει καποιος λογος που υπολογιζεται διαφορετικα(στις ακαθαριστες αμοιβες)??

2)Πρεπει μετα το περας της οικονομικης περιοδου να γινει Ε7 και να δωθει στον εκαστοτε υπαλληλο - οικοδόμο βεβαιωση αποδοχων??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
  • 3 years later...

4. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι τα ποσά που καταβάλει ο εργολάβος για την προσωπική του ασφάλιση στο ΙΚΑ, με τις πιο πάνω προϋποθέσεις, εκπίπτουν από το συνολικό του εισόδημα, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του ΚΦΕ και όχι από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης που τυχόν ασκεί σύμφωνα με το άρθρο 31 του ΚΦΕ.

 

 

 

Tα ποσά ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ που καταβάλει ο ιδιοκτήτης έργου, για την ασφαλιστική κάλυψη αυτοπρόσωπα απασχολούμενου Υπεργολάβου , πώς τα χειριζόμαστε ; Πρέπει να εκπίπτονται μήπως από τα ακαθάριστα έσοδα του επαγγελματία υπεργολάβου , όταν συμπεριλαμβάνονται στο κόστος της προσυμφωνηθείσας υπεργολαβίας ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ποσά ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ που καταβάλει ο ιδιοκτήτης έργου, για την ασφαλιστική κάλυψη αυτοπρόσωπα απασχολούμενου Υπεργολάβου , πώς τα χειριζόμαστε ; Πρέπει να εκπίπτονται μήπως από τα ακαθάριστα έσοδα του επαγγελματία υπεργολάβου , όταν συμπεριλαμβάνονται στο κόστος της προσυμφωνηθείσας υπεργολαβίας ; 

Aν σκεφτείς ,πως θα υποβάλλει τις βεβαιώσεις αποδοχών ο εργολάβος-υπεργολάβος,πιστεύω λύνεται άμεσα η απορία,άμα σε καλύπτει και το συμφωνητικό.νομίζω ,έσοδο-έξοδο,οπότε μηδέν αποτέλεσμα,για την αυτοαπασχόληση ενός οικοδόμου-εργολάβου,άρα όπως όλοι οι άλλοι οικοδόμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Οι ασφαλιστικές εισφορές στα οικοδομικά είναι 19,45% του Ασφαλισμένου και 61,515% τις επιχείρισης, ΣΥΝΟΛΟ 80,965%

Αυτά από ότι κατάλαβα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης του έργου αφού το λέει το συμφωνητικό.

Η απορία μου είναι η εξής, πως θα κάνει τις κρατήσεις των ποσοστών ασφαλισμένων ο ιδιοκτήτης αφού τα ημερομίσθια τα πληρώνει ο εργολάβος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μία ώρα, DimitrisD said:

Οι ασφαλιστικές εισφορές στα οικοδομικά είναι 19,45% του Ασφαλισμένου και 61,515% τις επιχείρισης, ΣΥΝΟΛΟ 80,965%

Αυτά από ότι κατάλαβα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης του έργου αφού το λέει το συμφωνητικό.

Η απορία μου είναι η εξής, πως θα κάνει τις κρατήσεις των ποσοστών ασφαλισμένων ο ιδιοκτήτης αφού τα ημερομίσθια τα πληρώνει ο εργολάβος;

O εργολάβος με τη σειρά του από κάποιον  πληρώνεται , προκειμένου να πληρώσει τα ημερομίσθια . Είναι εκκαθάριση συναλλαγής μεταξύ ιδιοκτήτη και εργολάβου. Αναλόγως του τι συμφώνησαν θα κινηθούν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...