Προς το περιεχόμενο

Λογιστές vs Λογιστών...εκεί που είσαι ήμουν, εδώ που θα έρθεις είμαι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι μοχθηρία απλά έτσι εκφράζομαι για οποιοδήποτε άνθρωπο προσπαθεί να υποτιμήσει την νοημοσύνη του άλλου.

Βρήκες ποιος οφελείται για πες και ποιος βλαπτεται?

Όπως λές δουλεύω για το όφελος του επιχειρηματία, όμως όπως έγραψα και παραπάνω ποτέ δεν "έριξα" προσωπική αμοιβή και μισθους εργαζομένων.

Ακριβώς το αντίθετο απο έναν Αρχιλογιστάκο.

(1379,42-220,71+387,07)χ14=21640,92-15.000=6640,92 τοσα του τρωει ετησιως, (σορρυ το 9730 δεν ισχυει ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι)

Τα 387,07Χ14=5.418,98 (οι εργοδοτικές εισφορές) από πότε είναι του εργαζόμενου; Πώς είναι δυνατόν εσύ ένας λογιστής να ισχυρίζεσαι ότι τα τρώει από τον εργαζόμενο; Αμα τον είχε μισθωτό δεν θα τα έδινε στον εργαζόμενο αλλά στο ΙΚΑ!

Τα βλέπει αυτά ποτέ στο χέρι του ο εργαζόμενος; Γιατί, ως ελεύθερος επαγγελματίας να δικαιούται 5.418,98€ που ως μισθωτός δεν θα τα έβλεπε ποτέ;

Ότι, υπάρχει "ρίξιμο" υπάρχει. Αλλά δεν είναι εκεί που νομίζεις. Με αυτή την έννοια ο "λογιστάκος" τα έχει καταφέρει καλύτερα από εσένα, γιατί κάθεσαι και ψάχνεσαι να βρεις δίκιο εκεί που δεν έχεις!

Θα ήταν καλύτερα ο υπολογισμός να γίνει ως εξής:

έστω ότι το ΤΕΒΕ είναι 5.265,16 το χρόνο.

(1.379-220,71)Χ14+5.265,16=21.481,22

Που σημαίνει: "Να μου δίνεις ακριβώς όσα θα μου έδινες ως μισθωτό: Δλδ. 16.216,06 και πλήρη ασφαλιστική κάλυψη το χρόνο" (την πράξη Χ14, και τον υπολογισμό του ΤΕΒΕ την κάνεις πριν ζητήσεις λεφτά. Τους υπολογισμούς τους κάνεις σωστά και τα λεφτά τα ζητάς "πακέτο". Μπορεί να τον θεωρείς "Λογιστάκο", αλλά μην είσαι σίγουρος ότι είναι και μαλάκας. )

Πρόσεξε, το κόλπο είναι να απαιτήσεις αρχικά "πλήρη ασφαλιστική κάλυψη" (που θα απαντήσει "βεβαίως" ! ) και όχι 5.265,16 (στα οποία θα απαντήσει "πάρε ότι πήρε ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ Ηρακλής)

Αυτό είναι μια καλή βάση να ξεκινήσει η διαπραγμάτευση, γιατί πόσο δίκαιο είναι ο εργοδότης να πληρώνει για τον μισθωτό το 63,64% της ασφαλιστικής του κάλυψης και το 100% για τον ελεύθερο επαγγελματία; Έτσι αξασφαλίζεις τα 16.210,06€ το χρόνο, επειδή αυτός θα επικεντρωθεί να μειώσει τα 5.265,16€, αφήνοντας του περιθώρια "να κερδίσει κάτι" και να ικονοποιηθεί.

Από κει και πέρα ανάλογα με τα κότσια σου, και το προσδοκώμενο ώφελος που υπόσχεσαι στην εταιρεία από τη δουλειά σου, αντιστέκεσαι στη μείωση του ΤΕΒΕ.

Είναι πολύ σημαντικό, στο τέλος της διαπραγμάτευσης, και τα δύο μέρη να νοιώθουν ικανοποιημένα. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει αν θεωρείς τον απέναντί σου "λογιστάκο" και επιπλέον, ό,τι κερδίζεις εσύ να το θεωρείς επαγγελματισμό, και ότι κερδίζει αυτός αντισυναδελφισμό!

Και τέλος, το να πάρω πολλά λεφτά από τη Μητέρα Τερέζα (ή κάποιον που πάει "με το σταυρό στο χέρι" ) , δεν είναι δύσκολο! Η πρόκληση είναι να τα πάρω από τον Διάολο (ή από αυτόν που έχει το μαχαίρι κρυμένο) !

Υ.Γ. Μη πας μαζί με το φίλο σου στη συνάντηση. Θα τον "κάψεις". Θα περάσεις το μήνυμα στον επίδοξο εργοδότη ότι έχει να κάνει με ένα άτομο γεμάτο ανασφάλειες, που δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του, και δεν θα πιστέψει λέξη από το βιογραφικό. Δεν θέλεις να γίνει κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................................

Υ.Γ. Μη πας μαζί με το φίλο σου στη συνάντηση. Θα τον "κάψεις". Θα περάσεις το μήνυμα στον επίδοξο εργοδότη ότι έχει να κάνει με ένα άτομο γεμάτο ανασφάλειες, που δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του, και δεν θα πιστέψει λέξη από το βιογραφικό. Δεν θέλεις να γίνει κάτι τέτοιο!

Γρηγόρη, και εγώ θα συμφωνήσω με αυτό... Μίλα του, συζήτησε ότι πιθανές εκδοχές μαζί του, αλλά (κατά τη γνώμη μου) πρέπει να πάει μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Προφανώς έχω πρόβλημα στη μετάδοση των όσων λέω. Στην αρχική τοποθέτηση ανέφερα ξεκάθαρα οτι ο Αρχιλογιστής μιλούσε για ΚΟΣΤΟΣ. Το κόστος της εταιρίας πιο ειναι σε έναν υπάλληλο με Ικα? Γνωρίζω πολύ καλά τι παίρνει ο μισθωτός μην νομίζεις πριν βγουν προγράμματα μισθοδοσίας ασχολούμε. Δεν είμαι τόσο.....

Δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάψω γιατί ο φίλος μου δεν θα πάει τελικά σε αυτήν την εταιρία. Αλλά και να πηγαίναμε μαζί έχει τέτοιες συστατικές που μάλλον θα ηταν δύσκολο να μην πιστέψουν λέξη απο το βογραφικό.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για τις απόψεις που παραθέσατε να συμπεράσματα τουλάχιστον για εμένα ήταν ουσιαστικά και έμαθα αρκετά πράγματα μια και εχω αρκετά χρόνια μπροστά μου δουλειάς.

εσυ κάθεσαι και δίνεις σημασία στις ιστορίες του στάυρου και αναρωτιεσαι αν εχεις μεταδοτικοτητα ή οχι.....

οι εργοδοτικές εισφορές δεν ειναι του εργαζομένου είναι του κράτους.... αφορουν δικαωμα του επιχειρηματια και ειναι διμερες θέμα αναμεσα στη πολιτεια καιετην επιχειρηση, βεβαια τυχαιως λαμβανονται για συνταξη ανεργια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχω πρόβλημα στη μετάδοση των όσων λέω. Στην αρχική τοποθέτηση ανέφερα ξεκάθαρα οτι ο Αρχιλογιστής μιλούσε για ΚΟΣΤΟΣ. Το κόστος της εταιρίας πιο ειναι σε έναν υπάλληλο με Ικα? Γνωρίζω πολύ καλά τι παίρνει ο μισθωτός μην νομίζεις πριν βγουν προγράμματα μισθοδοσίας ασχολούμε. Δεν είμαι τόσο.....

Δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάψω γιατί ο φίλος μου δεν θα πάει τελικά σε αυτήν την εταιρία. Αλλά και να πηγαίναμε μαζί έχει τέτοιες συστατικές που μάλλον θα ηταν δύσκολο να μην πιστέψουν λέξη απο το βογραφικό.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για τις απόψεις που παραθέσατε να συμπεράσματα τουλάχιστον για εμένα ήταν ουσιαστικά και έμαθα αρκετά πράγματα μια και εχω αρκετά χρόνια μπροστά μου δουλειάς.

Πρόβλημα στη μετάδοση, μάλλον εγώ έχω!

Είναι απολύτως λογικό ο αρχιλογιστής να μιλάει για κόστος. Το μέλημά του είναι να πετύχει όσο χαμηλότερο κόστος μπορεί.

Είναι απολύτως λογικό ο φίλος σου και εσύ να μιλάτε για αμοιβή. Το μελημά σας είναι να πετύχετε όσο υψηλότερη αμοιβή μπορείτε.

Αυτό που εξέλαβα ότι περιγράφεις είναι ότι ο αρχιλογιστής επιχειρεί να πετύχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη αμοιβή στον φίλο σου, και, για να το αποδείξεις, φέρνεις επιχειρήματα που με τα οποία επιδιώκεται υψηλότερο κόστος για την εταιρεία!

Υ.Γ. Ελπίζω ο λόγος για τον οποίο ο φίλος σου δεν πάει στην εταιρεία αυτή να είναι ότι πάει να πιάσει δουλειά σε κάποια άλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα στη μετάδοση, μάλλον εγώ έχω!

Είναι απολύτως λογικό ο αρχιλογιστής να μιλάει για κόστος. Το μέλημά του είναι να πετύχει όσο χαμηλότερο κόστος μπορεί.

Είναι απολύτως λογικό ο φίλος σου και εσύ να μιλάτε για αμοιβή. Το μελημά σας είναι να πετύχετε όσο υψηλότερη αμοιβή μπορείτε.

Αυτό που εξέλαβα ότι περιγράφεις είναι ότι ο αρχιλογιστής επιχειρεί να πετύχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη αμοιβή στον φίλο σου, και, για να το αποδείξεις, φέρνεις επιχειρήματα που με τα οποία επιδιώκεται υψηλότερο κόστος για την εταιρεία!

Υ.Γ. Ελπίζω ο λόγος για τον οποίο ο φίλος σου δεν πάει στην εταιρεία αυτή να είναι ότι πάει να πιάσει δουλειά σε κάποια άλλη!

-Ο αρχιλογιστής μίλησε για κόστος.

-Ο αρχιλογιστής είπε οτι ανεξαρτήτως το οτι είσαι ελευθερος επαγγελματίας θα πληρωθείς όσο θα κόστιζες στην εταιρία αν ήσουν ΙΚΑ. (κοστος υπαλλήλου στη εταιρία μεικτος-κρατησεις εργαζ+κρατησεις εργοδοτη). Γνωρίζει ο φιλος μου οτι οι κρατήσεις του εργοδότη δεν του ανήκουν αλλά να ξέρουμε τι εννούμε όταν μιλάμε για κόστος υπαλλήλου για την εταιρία.

-Ο αρχιλογιστής μετά άρχισε να τα μασαει και να λέει περι 12 μισθών το χρόνο.

-Η αμοιβή που πρότεινε ο αρχιλογιστής μετά είναι σαν να παίρνεις εσύ έναν υπάλληλο δεν του κολλάς ένσημα και τον πληρώνεις στο καθαρό. Δηλαδή ο αρχιλογιστης ηθελε το εξης σενάριο (μεικτος-κρατησεις εργαζομενου-κρατησεις εργοδοτη=πληρωτεο)

Ο φίλος μου δεν διαπραγματεύτηκε τιποτα. Μόνος πρότεινε πράγματα ο αρχιλογιστής μόνος του αναιρούσε τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, θεώρησα ότι το σημαντικό ζήτημα είναι να βρει ο φίλος σου δουλειά και αμοιβή ανάλογη των προσόντων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να περάσω είναι το εξής. Το τζάμπα πέθανε. Με λεφτά Lada δεν αγοράζεις Porsche. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό που συμβαίνει (ξερετε το ρίξιμο)γενικότερα στις οικονομικές διαπραγματευσεις μισθών ας μην το κάνουμε και μεταξύ μας οι λογιστες (εξωτερικός με βοηθό του)

Επίσης οι επιχερηματίες θα πρέπει να καταλάβουν 1ον οτι το φτηνό τελικά βγαίνει ακριβό και 2ον ας δουλεύει σαν το σκυλί ο επιχειρηματιας, ας κανει τζίρους τρελλους, μια μακακία να σου κάνει ο λογιστής.....τζάμπα δούλευες μαγκα επιχειρηματία.

Αυτά όμως πρέπει να τα περάσουμε εμείς οι λογιστές στους επιχειρηματίες και όχι να φτάνουμε να ρίχνουμε μασόντας λογια συναδέρφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να περάσω είναι το εξής. Το τζάμπα πέθανε. Με λεφτά Lada δεν αγοράζεις Porsche. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό που συμβαίνει (ξερετε το ρίξιμο)γενικότερα στις οικονομικές διαπραγματευσεις μισθών ας μην το κάνουμε και μεταξύ μας οι λογιστες (εξωτερικός με βοηθό του)

Επίσης οι επιχερηματίες θα πρέπει να καταλάβουν 1ον οτι το φτηνό τελικά βγαίνει ακριβό και 2ον ας δουλεύει σαν το σκυλί ο επιχειρηματιας, ας κανει τζίρους τρελλους, μια μακακία να σου κάνει ο λογιστής.....τζάμπα δούλευες μαγκα επιχειρηματία.

Αυτά όμως πρέπει να τα περάσουμε εμείς οι λογιστές στους επιχειρηματίες και όχι να φτάνουμε να ρίχνουμε μασόντας λογια συναδέρφους.

Γρηγορη εχεις απολυτο δικιο

Αλλα αυτο ξερεις , ειναι θεμα γενικοτερης νοοτροπιας του κλαδου

Ο ενας προσπαθει να ριξει τον αλλο , παραβλεποντας οτι δουλεια υπαρχει για ολους αρκει να συμπεριφερομαστε σαν συντεχνια

Θα φερω παλι παραδειγμα ενος κλαδου που τον χαιρομαι για τον τροπο λειτουργιας του οσο αναφορα τετοια θεματα :

Οι δικηγοροι ειχαν αποχη τον τελευταιο καιρο εδω στα Χανια

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΗ

Για να κανουν καποια ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ εργασια επαιρναν τηλεφωνο τον προεδρο του Συλλογου ο οποιος τους χορηγουσε η οχι αδεια αναλογα την σοβαροτητα του συμβαντος .

Δεν ακουγεται ουτοπικο για τον κλαδο μας αυτο ?

Εμεις αναλωνομαστε ακομα στην κοντρα ΙΕΚ - ΤΕΙ - ΑΕΙ ........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να περάσω είναι το εξής. Το τζάμπα πέθανε. Με λεφτά Lada δεν αγοράζεις Porsche. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αυτό που συμβαίνει (ξερετε το ρίξιμο)γενικότερα στις οικονομικές διαπραγματευσεις μισθών ας μην το κάνουμε και μεταξύ μας οι λογιστες (εξωτερικός με βοηθό του)

Επίσης οι επιχερηματίες θα πρέπει να καταλάβουν 1ον οτι το φτηνό τελικά βγαίνει ακριβό και 2ον ας δουλεύει σαν το σκυλί ο επιχειρηματιας, ας κανει τζίρους τρελλους, μια μακακία να σου κάνει ο λογιστής.....τζάμπα δούλευες μαγκα επιχειρηματία.

Αυτά όμως πρέπει να τα περάσουμε εμείς οι λογιστές στους επιχειρηματίες και όχι να φτάνουμε να ρίχνουμε μασόντας λογια συναδέρφους.

Είδες, που ακολουθώντας σωστούς τρόπους διαπραγμάτευσης φτάσαμε να συμφωνούμε;

Κάτι, που πιθανόν συνέβαινε από την αρχή, αλλά τουλάχιστον ένας από τους δυό μας δεν το είχε αντιληφθεί!

Μόνο μια μικρή ένσταση.

Αυτός που θα προσληφθεί στην εταιρεία δεν θα είναι "βοηθός" του αρχιλογιστή. Θα είναι Βοηθός-Λογιστή υπάλληλος (άσχετα με τη σχέση εργασίας που θα επιλεγεί) της εταιρείας. Από την εταιρεία θα πληρώνεται και θα έχει υποχρέωση κάθε φορά που ανακύπτει θέμα να πηγαίνει στη διοίκηση και να λέει "Ο κ. Αρχιλογιστής μου είπε να κάνω αυτό, εγώ όμως νομίζω ότι πρέπει να γίνει εκείνο για αυτό και για αυτό το λόγο, του το είπα και επιμένει για εκείνους και τους άλλους λόγους που εγώ δεν τους θεωρώ επαρκείς. Εσείς τί ορίζετε; " Ανεξάρτητα αν υπάρχει μεταξύ τους αμοιβαία συμπάθεια ή αντιπάθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ , ΣΑΝ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ.

1.ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΙΓΑΡΙΘΜΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

2.ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΙΣ ΣΣΕ κλ.π. ΖΗΤΑΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΖΑΡΙΑ , ΚΟΣΤΗ ,ΙΚΑ,

ΤΕΒΕ κ.λ.π.

3.Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ Η ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΑ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΛΛΩΣ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ " ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ " ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΜΙΑΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

4.ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ , ΦΕΥΓΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ

ΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ.

ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

1) ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΑΝ ΖΗΤΙΑΝΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

2) ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΩ "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΡΓΟ" ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΑΝ ΜΟΙΡΑΖΑ ΠΙΤΣΕΣ Η ΔΟΥΛΕΥΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.

3) ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΛΕΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΡΙΞΕΙ, ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΜΕΣΑ, ΚΑΝΕΙ ΠΑΖΑΡΙΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΟΣΑ, ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΝ ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΩ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΧΥΜΕΝΑ ΜΑΖΩΜΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΤΟ ΧΥΛΟ ΔΕΝ ΙΣΙΩΝΕΙ, ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ. ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΕΥΘΗΜΙΣΟΥΜΕ.

ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΑΤΑΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ

"ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ, Η ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΦΕΡΕΙ ΑΥΤΗ."

Η'

"ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΩ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΠΟΡΝΕΥΤΩ Η ΣΥΓΓΡΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ"

Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ;".... ΑΠΑΝΤΑΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΕΜΑΘΑ. ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΩ....

4) ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, Ο ΑΞΙΟΛΟΓΗΤΗΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ. ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΗΔΗ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ.

5)ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΑΞΙΟΛΟΓΗΤΗΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙΣ, ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΠΑΤΗΣΕΙ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΟΙΜΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ. ΕΝΔΕΙΞΗ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΕΛΙΣΣΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΑΞΙΟΜΑΧΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΕΙΣ ΤΑ ΠΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΩΣ ΕΜΠΕΙΡΗ ΜANAGER ME ΠΕΡΓΑΜΗΝΕΣ, ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ.

6) Η ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ, ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ. Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

6) ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ "ΑΡΑΞΩ". ΠΑΝΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.

ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ ΤΩΡΑ... :blink:

1)ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΑ "ΚΟΡΟΙΔΟ" ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟΣΑ "ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ". ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

2) ΑΛΛΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣΕ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΧΑΜΗΛΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ... :blink:

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ, ΟΚ ΩΡΑΙΕΣ ΕΙΝΑΙ...ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ??

3)ΑΛΛΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑΙ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΡΟΥΣ ΚΑΘΑΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ. ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΡΓΟΥΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΥΠΕΡ ΟΓΑ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΣΕΠΩΣΕΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΨΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΕΝΟΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ.

4) ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΕ ΑΚΡΩΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ PROJECTS, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΜΕΝ ΚΑΤ ΕΜΕ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΣ. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΡΙΣΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ. ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΕΓΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ, Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ. ΑΝ ΜΕ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΙΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ "ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ". ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΙΘΕ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ, ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΚΟΜΑΤΟ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΠΟΡΝΕΥΤΩ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΥΓΓΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΠΕΛΑΤΕΣ" ΜΟΥ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟΥ.

ΑΝ ΘΥΜΙΘΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ , ΣΑΝ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ.

1.ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΙΓΑΡΙΘΜΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

2.ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΙΣ ΣΣΕ κλ.π. ΖΗΤΑΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΖΑΡΙΑ , ΚΟΣΤΗ ,ΙΚΑ,

ΤΕΒΕ κ.λ.π.

3.Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ Η ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΑ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΛΛΩΣ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ " ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ " ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΜΙΑΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

4.ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ , ΦΕΥΓΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ

ΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ.

ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

εγω διαβαζοντας την δημοσιευση προσπαθω να καταλάβω που αποσκοπεί, παντως ο φίλος που μίλαγε για τον συναδελφο με τετοιο βιογραφικο, οπως τονισε απιστευτο, τι βιογραφικο ηταν αυτο επιτελους? ποσα πτυχια είχε, ποσα μεταπτυχιακα , τα δυνατα βιογραφικα τύποις απο τετοια συστατικά μετριώνται .Τ ο θέμα γνωσεως του αντικειμένου, δεν αποδυκνείεται ποτε όταν ξένος κάποιος πάει σε μια επιχειρηση , τουλάχιστον ετσι ξέρω, μόνο αν σε γνωριζει κάποιος που σαν τριτος ή σαν συνεργάτης έχει αξιολογήσει τις δυνατότητες σου και σε στέλνει κάπου που τυχόν ξέρει οτι ζητάνε λογιστή απο άλλο γνωστό, στο μιλητό πάνε αυτά.

Επιπλέον με ένα απίστευτο βιογραφικό εν αθήναι θα έπιανε τουλάχστον 1500 ευρω σε εταιρεία αν άνοιγε την χρυσή ευκαιρία, σαν εσωτερικός.

Σημειώνοντας δε την δημοσιευση του ΙDT εωρώ οτι απεικονίζει την πραγματικότητα, ασχέτως αν οι άλλοι κανουν τον ΚΙΝΕΖΟ διότι τυχαίνει να εχουν υπάλληλους...

Η ΣΣΕ ειναι το χαμηλότερο που μπορείς να πάρεις βασει νομοθεσίας, παρακάτω είναι παράνομο!, αν αναγνωρίζεις εσυ την αξία σου 800 ευρω ή χίλια ευρω οταν κάποιοι με 4 ωρες την εβδομάδα βγάζουν 700 ευρω ανευ φπα είσαι αξιος της μοίρας σου..

Πάνμτως και εδω τόσα γραφεία υπάρχουν, κάποιος δεν μπορεί να συνεργαστεί με τον ανθρωπο, εδω βλεπω αγγελίες για βοηθούς στην αρχη της σελίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθη έγιναν και από τις δύο πλευρές.

Είναι τιμητικό για τον αρχιλογιστή, παρότι εκανε ματζιριές σχετικά με την αμοιβή, ότι τον καλεί σε δεύτερο ραντεβού παρουσία της διοίκησης. Αυτό σημαίνει ότι είναι μάγκας (ο αρχιλογιστής) και δεν φοβάται για την καρέκλα του στην εταιρεία, άσχετα αν μπροστά του έχει έναν ελπιδοφόρο νέο.

Μήπως είχε γραμμή από την εταιρεία σχετικά με το maximum των αποδοχών της θέσης, οπότε άρχισε τα παζάρια?

Μήπως ο νέος πούλησε μούρη, και ο μεγάλος "τα πήρε" προκειμένου να τον αποθαρρύνει?

Πάντως κατά την γνώμη μου κακώς η εταιρεία μέσω του αρχιλογιστή σκέφτεται να προσλάβει υπάλληλο, γνωρίζοντας ότι αυτός λειτουργεί τα απογεύματα ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Και κακώς ο νέος γνωστοποίησε ότι έχει πελάτες όταν αποφασίζει να δουλέψει σαν μισθωτός.

Φανταστείτε την σκηνή που ο επιχειρηματίας θα βλέπει τον νέο υπάλληλο να μιλάει από το κινητό του με τους πελάτες του για θέματα που θα ανακύπτουν κατά καιρούς, ή όταν θα ζητάει για λ/σμό των πελατών του 2 ώρες άδεια για να κάνει μια θεώρηση βιβλίων ή να πάρει μια ασφαλιστική ενημερότητα.

Κάθε επιχειρηματίας, και το ξέρω καλά, σε θέλει "ψυχή τε και σώματι" στην εταιρεία, και όχι μόνο για 8 ώρες. Δύσκολα θα σου δώσει αύξηση, και όταν σου δώσει θα έχει έρθει ο καιρός που θα τον έχεις απειλήσει ότι θα φύγεις, έχοντας ήδη αποδείξει τις ικανότητες σου.

Και επειδή αυτές είναι ψυχοφθόρες καταστάσεις για όλους, θα πρότεινα να μην πάει ο φίλος στην συνάντηση, μιας και η εργοδοσία δεν έχει σκοπό να δώσει τα αναμενόμενα (πόσο μάλλον το κάτι παραπάνω, που αποτελεί και το κίνητρο για διαιώνηση της συνεργασίας) αλλά και ο φίλος έχοντας τις γνώσεις που αναφέρεις αλλά μην έχοντας τις απολαβές, θα επενδύσει σε κάτι που εκ προοιμίου θα έχει ξεκινήσει στραβά, και θα είναι αυτός που θα φύγει πρώτος.

Πολλές φορές δεν ταιριάζουν τα χνώτα μας

Και αν πραγματικά είναι τόσο καλός, ας περιμένει την ευκαιρία του, γιατί όπως μας τα περιγράφεις αυτό που συνάντησε δεν ήταν και το κελεπούρι. (τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...