Προς το περιεχόμενο

Λογιστές vs Λογιστών...εκεί που είσαι ήμουν, εδώ που θα έρθεις είμαι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό έχει συμβεί ένα περιστατικό. Ήμουν στο ντεμί να το δημοσιεύσω αλλα….ντέφι να γίνει.

Φίλος-αδερφός παλιοσειρά μου στο ΤΕΙ τότε δυνατό μυαλό χωρίσανε οι δρόμοι μας μόλις αποφοιτήσαμε. Εγώ έμεινα Θεσσαλονίκη εκείνος έφυγε Αθήνα. Διαβαστερό παιδί διέπρεψε σε λογιστήρια μεγάλων τεχνικών εταιριών της Αθήνας . Τον καιρό δε των Ολυμπιακών έργων έβλεπε Κοινοπραξίες ακόμα και στον ύπνο του.

Λόγω ενός οικογενειακού προβλήματος αναγκάστηκε και γύρισε Θεσσαλονίκη πριν 3 μήνες. Βρήκε εξωτερικά να κρατά 2-3 εταιρίες το απόγεμα-βράδυ αλλά θέλησε να έχει και μια σταθερή δουλειά πρωινή μιας και οι εξωτερικές συνεργασίες όποτε θυμόντουσαν πληρώνανε.

Πάει λοιπόν σε μια κατασκευαστική για συνέντευξη με τον Αρχιλογιστή της εταιρίας.

Βαρύ βιογραφικό έχεις παρατηρεί ο Αρχιλογιστής της κατασκευαστικής.

*Σημείωση ο φίλος μου έχει 11 χρόνια στη δουλειά είναι 33 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια είναι με ΑΠΥ.

Ο φίλος μου αναφέρει ότι έχει κάποιες εταιρίες εξωτερικά αλλα θέλει μια σταθερή πρωινή. Ο αρχιλογιστής του αναφέρει τι θέλει η εταιρία για αυτή τη θέση τα οποία καθήκοντα ήταν επιπέδου β.λογιστού . Επίσης του αναφέρει του φίλου μου ότι το ωράριο εργασίας είναι 9 με 17 η ώρα το απόγεμα αλλά πολλές φορές η δουλειά απαιτεί να σχολάς αργότερα και μήπως έχεις πρόβλημα και με τις εταιρίας που κρατάς έξω

Δεν υπάρχει πρόβλημα απαντά ο φίλος μου προλαβαίνω και ξέρω ότι καμια δουλειά δεν είναι 8 ώρες.

Λοιπόν του λεει ο αρχιλογιστής μια και είσαι και στο ΤΕΒΕ θα πάρεις ότι λέει ο νόμος δλδ περίπου 900-950 ευρώ. Συγνώμη απαντά ο φίλος μου 1100 ευρώ στο χέρι είναι περίπου να νόμιμα ενός υπαλλήλου.

Οκ απαντά ο αρχιλογιστής δλδ 1100χ12μήνες έχουμε κόστος ετήσιο για την εταιρία 13200 ευρω γιατι παντα το κόστος μετράμε.

Αν είναι 12 οι μήνες πληρωμής μου και με αντιμετωπίζετε ως ελεύθερο επαγγελματία θέλω να μου πληρώνετε και το ΤΕΒΕ και θα σας το συμπεριλαμβάνω στην ΑΠΥ μου αναφέρει ο φίλος μου.

Οκ πάλι ο κ.Αρχιλογιστής 1250χ12 μηνες=15000 ευρω το χρόνο. Αλλά από την στιγμή που έχεις και εξωτερικούς πελάτες δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εταιρία να σου πληρώνει το ΤΕΒΕ.

Ο φίλος μου απαντά ότι αν δεν σας έλεγα ότι έχω εξω εταιρίες εσεις δεν θα το ξέρατε, επίσης εγω εδώ θα απασχολούμε 8-10 ώρες την ημέρα και το τι κανω το υπόλοιπο της ημέρας νομίζω ότι είναι δικαίωμά μου από τη στιγμή που δεν θίγει τα συμφέροντά σας.

Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η συνέντευξη γινότανε μόνο μεταξύ του υποψήφιου λογιστή και του Αρχιλογιστή εξωτερικού συνεργάτη χωρίς τη παρουσία κα΄ποιου από την Διοίκηση της εταιρίας.

Πάμε να υπολογίσουμε τι πάει να φάει ο Αρχιλογιστής μας από το συνάδερφό του που είμαι σίγουρος ότι ούτε στα όνειρά του έχει αντιμετωπείσει καταστάσεις όμοιες με του φίλου μου στα θηρία που είχε μπλέξει στην Αθήνα.

Έχουμε λοιπον την πρόταση του αρχιλογιστή μας με κόστος 15000 ευρώ το χρόνο.

Τι θα έπερνε ο φιλος αν ήταν ΙΚΑ:

Μεικτό 1379,42 –Κρατ. Εργαζ. 220,71-Κρατ. Εργοδ. 387,07. Δηλαδή κόστος ετήσιο περίπου στα 24730,00.

24730, 00 με Ικα και 15000 με τεβε, κερδος για την εταιρία 9730,00 ευρώ ετησίως. Καταλαβαίνω ο επιχειρηματίας να λειτουργεί με το σκεπτικό αυτό ο Αρχιλογιστής γιατί όμως να ρίχνει συνάδερφο? Για να φανεί καλός στη διοίκηση θα μου πεί κάποιος. Ίσως δεν παύει να είναι αντισυναδελφικό αυτό το γεγονός.

Τέλος πάντων τον φίλο μου τον κάλεσαν για τη θέση για ραντεβού με τα αφεντικά αφού τέτοιο τεφαρίκι πράμα τζάμπα θεωρούν ότι τους δίνεται.

Την συνέχεια θα σας την πώ μετά το ραντεβού γιατί λέμε να πάμε μαζι….. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο αρχιλογιστης δεν σκεφτοταν το ταμειο της εταιρειας, αλλα τη δικη του τσεπη ?

Το εχουμε δει το εργο πολλες φορες και ας μην ειχαμε στο ελαχιστο τα προσοντα του φιλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έτσι, έτσι...

όμως και από την άλλη πόσες φορές δεν έχουμε καταθέσει και συντάξει πρόσληψη μερικής απασχόλησης για άτομα που ξέρουμε οτι απασχολούνται πλήρες ωράριο.... πόσες φορές....(είναι πολλά οπότε άστα να πάνε...)

Καλώς ή κακώς τα λογιστικά - φοροτεχνικά - ασφαλίστικά - εργατικά it's a dirty job , but somebody got to do it....

Δεν δικαιολογώ κανέναν αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια....

Υ.Γ.

Ο φίλος σου δεν έκαμψε ποτέ τους νόμους στα πλαίσια της εργασίας του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

Ο φίλος σου δεν έκαμψε ποτέ τους νόμους στα πλαίσια της εργασίας του;;;

Φυσικά ολοι έχουμε παραβεί νόμους αλλα ποτέ ούτε ο φίλος μου ούτε εγω δεν εχουμε αδικήσει εργαζόμενο του στυλ να δώσουμε λιγότερα απο οτι λέει η σύμβαση. Αλλά και μεταξύ μας? Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ολοι έχουμε παραβεί νόμους αλλα ποτέ ούτε ο φίλος μου ούτε εγω δεν εχουμε αδικήσει εργαζόμενο του στυλ να δώσουμε λιγότερα απο οτι λέει η σύμβαση. Αλλά και μεταξύ μας? Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνια

Σαφώς μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνια... αλλά δεν του δίνει λιγότερα απο όσα λέει η σύμβαση μιας και δεν υφίστατε σύμβαση εξαρτημένης εργασίας....

τεσπα....

λοιπόν!!!!

τον φίλο σου συμφέρει να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ ( σε όποια εταιρεία) και να πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ!!!!

Αν τώρα επιλέξει την ντεμέκ σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών μπορεί να πουλήσει το τομάρι του πιο ακριβά μιας και ούτε δώρα θα έχει ούτε επιδόματα ουτε αποζημιώσεις..... ας κάνει και ένα "πλάνο" που να παραθέτει τα σχετικά οικονομικά στοιχεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το περιγράφεις, πιστεύω ότι ο Αρχιλογιστής φοβάται για την δική του θέση εξαιτίας των δυνατοτήτων του φίλου σου. Πάντως τρείς μήνες δεν είναι και πολύ μεγάλο διάστημα για να βρεί μια σοβαρή εργασία αντάξια των ικανοτήτων του. Επίσης νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να κάτσει και να συζητήσει περισσότερο για την συγκεκριμένη εργασία που αναφέρεται σε β. λογιστή. Εάν μπορεί ας συνεχίσει με συστηματικό τρόπο να απευθύνεται στις μεγάλες εταιρείες της περιοχής. Πάντως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθεί σε μικρότερες εταιρείες με σκοπό να αναλάβει την διεύθυνση του λογιστηρίου εφόσον όπως περιγράφεις έχει την κατάλληλη υποδομή.

Keep walking

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το περιγράφεις, πιστεύω ότι ο Αρχιλογιστής φοβάται για την δική του θέση εξαιτίας των δυνατοτήτων του φίλου σου. Πάντως τρείς μήνες δεν είναι και πολύ μεγάλο διάστημα για να βρεί μια σοβαρή εργασία αντάξια των ικανοτήτων του. Επίσης νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να κάτσει και να συζητήσει περισσότερο για την συγκεκριμένη εργασία που αναφέρεται σε β. λογιστή. Εάν μπορεί ας συνεχίσει με συστηματικό τρόπο να απευθύνεται στις μεγάλες εταιρείες της περιοχής. Πάντως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθεί σε μικρότερες εταιρείες με σκοπό να αναλάβει την διεύθυνση του λογιστηρίου εφόσον όπως περιγράφεις έχει την κατάλληλη υποδομή.

Keep walking

Με εκτίμηση.

Ο Αρχιλογιστής προέκρινε το βιογραφικο του στη Διοικηση και τον ειδοποιησε για το δευτερο ραντεβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει λοιπόν σε μια κατασκευαστική για συνέντευξη με τον Αρχιλογιστή της εταιρίας.

1)Βαρύ βιογραφικό έχεις παρατηρεί ο Αρχιλογιστής της κατασκευαστικής.

2)Ο φίλος μου αναφέρει ότι έχει κάποιες εταιρίες εξωτερικά αλλα θέλει μια σταθερή πρωινή.

3)Λοιπόν του λεει ο αρχιλογιστής μια και είσαι και στο ΤΕΒΕ θα πάρεις ότι λέει ο νόμος δλδ περίπου 900-950 ευρώ. Συγνώμη απαντά ο φίλος μου 1100 ευρώ στο χέρι είναι περίπου να νόμιμα ενός υπαλλήλου.

4)Αν είναι 12 οι μήνες πληρωμής μου και με αντιμετωπίζετε ως ελεύθερο επαγγελματία θέλω να μου πληρώνετε και το ΤΕΒΕ και θα σας το συμπεριλαμβάνω στην ΑΠΥ μου αναφέρει ο φίλος μου.

5)Οκ πάλι ο κ.Αρχιλογιστής 1250χ12 μηνες=15000 ευρω το χρόνο. Αλλά από την στιγμή που έχεις και εξωτερικούς πελάτες δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εταιρία να σου πληρώνει το ΤΕΒΕ.

Ο φίλος μου απαντά ότι αν δεν σας έλεγα ότι έχω εξω εταιρίες εσεις δεν θα το ξέρατε, επίσης εγω εδώ θα απασχολούμε 8-10 ώρες την ημέρα και το τι κανω το υπόλοιπο της ημέρας

6)νομίζω ότι είναι δικαίωμά μου από τη στιγμή που δεν θίγει τα συμφέροντά σας.

7)Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η συνέντευξη γινότανε μόνο μεταξύ του υποψήφιου λογιστή και του Αρχιλογιστή εξωτερικού συνεργάτη χωρίς τη παρουσία κα΄ποιου από την Διοίκηση της εταιρίας.

Πάμε να υπολογίσουμε τι πάει να φάει ο Αρχιλογιστής μας από το συνάδερφό του που είμαι σίγουρος ότι ούτε στα όνειρά του έχει αντιμετωπείσει καταστάσεις όμοιες με του φίλου μου στα θηρία που είχε μπλέξει στην Αθήνα.

Τέλος πάντων τον φίλο μου τον κάλεσαν για τη θέση για ραντεβού με τα αφεντικά αφού τέτοιο τεφαρίκι πράμα τζάμπα θεωρούν ότι τους δίνεται.

Την συνέχεια θα σας την πώ μετά το ραντεβού γιατί λέμε να πάμε μαζι….. :D

Λάθος 1) Δεν στέλνω βιογραφικό καλύτερο απ΄ αυτά που ζητάνε.

Λάθος 2) Δεν φανερώνω ποτέ όλα μου τα χαρτιά. Αυτό δε λέγεται ειλικρίνεια λέγετε μαλακί.

Λάθος 3) Δεν διαπραγματεύομαι ποτέ με τη σύμαβαση. Έτσι δεν λέγομαο "λογιστής" αλλά υπάλληλος γραφείου

Λάθος 4) Δεν ζητάω κάτι που "εξ ορισμού είναι απορριπτέο".

Λάθοε 5) Δεν λέω σε κάποιο υποτίθετε "προιστάμενο" τα συμφερόντα της επιχείρησης. "Υποτίθετε" πως αυτός τα ξέρει καλύτερα.

Λάθος 6) Δεν κάνω ποτέ τον ξύπνιο. (ειδικά σε ραντεβού πρόσληψης)

Λάθος 7) Δεν συζητάω επί της ουσίας εαν καταλαβαίνω ό,τι ο συνομιλητής μου δεν είναι απολύτως αρμόδιος.

& Λάθος 8) Ποτέ μα ποτέ δεν υπολογίζω το κέρδος του συνομιλητή μου παρά μόνο το δικό μου.

Καλή τύχη.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος 1) Δεν στέλνω βιογραφικό καλύτερο απ΄ αυτά που ζητάνε.

Λάθος 2) Δεν φανερώνω ποτέ όλα μου τα χαρτιά. Αυτό δε λέγεται ειλικρίνεια λέγετε μαλακί.

Λάθος 3) Δεν διαπραγματεύομαι ποτέ με τη σύμαβαση. Έτσι δεν λέγομαο "λογιστής" αλλά υπάλληλος γραφείου

Λάθος 4) Δεν ζητάω κάτι που "εξ ορισμού είναι απορριπτέο".

Λάθοε 5) Δεν λέω σε κάποιο υποτίθετε "προιστάμενο" τα συμφερόντα της επιχείρησης. "Υποτίθετε" πως αυτός τα ξέρει καλύτερα.

Λάθος 6) Δεν κάνω ποτέ τον ξύπνιο. (ειδικά σε ραντεβού πρόσληψης)

Λάθος 7) Δεν συζητάω επί της ουσίας εαν καταλαβαίνω ό,τι ο συνομιλητής μου δεν είναι απολύτως αρμόδιος.

& Λάθος 8) Ποτέ μα ποτέ δεν υπολογίζω το κέρδος του συνομιλητή μου παρά μόνο το δικό μου.

Καλή τύχη.!

Συμφωνώ και προσυπογράφω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος 2) Δεν φανερώνω ποτέ όλα μου τα χαρτιά. Αυτό δε λέγεται ειλικρίνεια λέγετε μαλακί.
Συμφωνώ και προσυπογράφω....

με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ κάθετα..

δλδ αν εγώ ζητάω β.λογιστή πέρα από το ότι ζητάω άτομο για συγκεκριμένα καθήκοντα, έχω στον νου μου και ένα συγκεκριμένο κόστος που αντιστοιχεί στην θέση.

άρα το να αποκρύψει ο υποψήφιος, τυχόν επιπλέον προσόντα που δημιουργούν υποχρεώσεις μη επιθυμητές, το θεωρώ ανήθικο.

ειδικά όταν αυτά (τα προσόντα), εμφανιστούν μετά από δίμηνο με παράλληλη απαίτηση για αντίστοιχη αμοιβή.

και επιμένω σ'αυτή την θέση .. παρότι και εγώ ο ίδιος βίωσα παρόμοιους αποκλεισμούς (λόγω προσόντων), στα πρώτα μου χρόνια στην δουλειά.

Ένας εκ πεποιθήσεως μ.....ς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ κάθετα..

δλδ αν εγώ ζητάω β.λογιστή πέρα από το ότι ζητάω άτομο για συγκεκριμένα καθήκοντα, έχω στον νου μου και ένα συγκεκριμένο κόστος που αντιστοιχεί στην θέση.

άρα το να αποκρύψει ο υποψήφιος, τυχόν επιπλέον προσόντα που δημιουργούν υποχρεώσεις μη επιθυμητές, το θεωρώ ανήθικο.

ειδικά όταν αυτά (τα προσόντα), εμφανιστούν μετά από δίμηνο με παράλληλη απαίτηση για αντίστοιχη αμοιβή.

και επιμένω σ'αυτή την θέση .. παρότι και εγώ ο ίδιος βίωσα παρόμοιους αποκλεισμούς (λόγω προσόντων), στα πρώτα μου χρόνια στην δουλειά.

Συγχωρεμένος Σούλη.... Να διαφωνήσω και εγώ οριζόντια... :P

Μιλούσα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου τηρεί βιβλία εκτός της εταιρείας. Πιστεύω ότι δεν αφορά τον οποιοδήποτε το τι κάνει στον ελεύθερο χρόνο του. Και δεν δημιουργείται απαίτηση για παραπάνω αμοιβή από αυτό το γεγονός...

Όσο για την ασφάλιση, είναι εξαρτημένη εργασία και πρέπει να υπαχθεί στο ΙΚΑ, ο μισθός όμως δεν είναι υποχρεωτικά ίδιος με αυτόν της ΣΣΕ... Αυτοί είναι οι κατώτατοι, κάλλιστα μπορεί να απαιτηθεί μεγαλύτερη αμοιβή, ανάλογα των προσόντων και των υποχρεώσεων που απορρέουν από τη σύμβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεμένος Σούλη.... Να διαφωνήσω και εγώ οριζόντια... :P

Μιλούσα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου τηρεί βιβλία εκτός της εταιρείας. Πιστεύω ότι δεν αφορά τον οποιοδήποτε το τι κάνει στον ελεύθερο χρόνο του. Και δεν δημιουργείται απαίτηση για παραπάνω αμοιβή από αυτό το γεγονός...

Όσο για την ασφάλιση, είναι εξαρτημένη εργασία και πρέπει να υπαχθεί στο ΙΚΑ, ο μισθός όμως δεν είναι υποχρεωτικά ίδιος με αυτόν της ΣΣΕ... Αυτοί είναι οι κατώτατοι, κάλλιστα μπορεί να απαιτηθεί μεγαλύτερη αμοιβή, ανάλογα των προσόντων και των υποχρεώσεων που απορρέουν από τη σύμβαση...

Συμφωνώ και συνυπογράφω..

άλλωστε αυτή κατά κάποιον τρόπο είναι και η δική μου σχέση εργασίας... με όλα όμως τα "χαρτιά" ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και συνυπογράφω..

άλλωστε αυτή κατά κάποιον τρόπο είναι και η δική μου σχέση εργασίας... με όλα όμως τα "χαρτιά" ανοιχτά.

Εξήγησέ μου pls, σε τι πράγμα επιρρεάζεται η σχέση εργασίας του μισθωτού με τον εργοδότη εάν ο μισθωτός τηρεί βιβλία απέξω????

Γιατί ξέρω φίλο που δουλεύει με αυτό το σύστημα και δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην εταιρεία... ΑΕ τεχνική με πολύ παράξενο αφεντικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να στο εξηγήσω .. δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να το καταλάβεις ..

ειδικά στην περίπτωση μου, που ο κύριος "Πελάτης" είναι λογιστικό γραφείο.. :P

Αλλά και κάποτε που για ένα χρόνο δούλεψα σαν μισθωτός σε τεχνική εταιρεία ..την οποία στην συνέχεια παρακολούθησα σαν εξωτερικός συνεργάτης .. δεν έβρισκα τον λόγο να αποκρύψω την παράλληλη δραστηριότητά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ κάθετα..

δλδ αν εγώ ζητάω β.λογιστή πέρα από το ότι ζητάω άτομο για συγκεκριμένα καθήκοντα, έχω στον νου μου και ένα συγκεκριμένο κόστος που αντιστοιχεί στην θέση.

άρα το να αποκρύψει ο υποψήφιος, τυχόν επιπλέον προσόντα που δημιουργούν υποχρεώσεις μη επιθυμητές, το θεωρώ ανήθικο.

ειδικά όταν αυτά (τα προσόντα), εμφανιστούν μετά από δίμηνο με παράλληλη απαίτηση για αντίστοιχη αμοιβή.

και επιμένω σ'αυτή την θέση .. παρότι και εγώ ο ίδιος βίωσα παρόμοιους αποκλεισμούς (λόγω προσόντων), στα πρώτα μου χρόνια στην δουλειά.

Ένας εκ πεποιθήσεως μ.....ς.

αγαπητέ μου αργηγέ.

όταν ένας εργοδότης ψάχνει υπάλληλο, δεν ψάχνει το "καλό" παιδί,αλλά το "παιδί" που θα του κάνει τη δουλειά...

ως εκ τούτου, ο αξιακός κώδικας που επικαλείσαι κάνει μόνο για το κυριακάτικο εκκλησιαστικό κήρυγμα..

..άσε να τα βρούν μόνοι τους ..στη πορεία..

εξ άλλου για σκέψου.. ένα γάμο με συνικαίσιο, δεν τη ξέρεις τη γυναίκα σου τη μαθαίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Σωτήρη ..

σε αντίθεση με τον γάμο από "έρωτα" .. όπου θα δικαιολογούσα κάποια μικροψεματάκια..

στο σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης δεν θα δικαιολογούσα ούτε αυτά.

Στην περίπτωση τώρα του φίλου του Γρηγόρη..

Νόμιμος μισθός + εργοδοτικές εισφορές χ 15 = Α ..

Αν πάει σε ελεύθερη σχέση αλλά με συνθήκες εξαρτημένης ..

σε κάθε περίπτωση Ετήσια αμοιβή = ή > του Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λίγο ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Κανείς δεν είπε οτι δεν μπορεί να διαπραγματευτεί περα της ΣΣΕ. Στη ιστορία αυτή και τα δύο μέρη συμφωνήσαν αν και ελευθερος επαγγελματιας το οικονομικό να πάει σαν να ηταν ο φίλος μου στο ΙΚΑ. Απλα΄πράγματα τα κάνουμε δύσκολα. Τι θα πλήρωνε η εταιρία το μηνα αν ο φίλος μου ήταν ΙΚΑ? 1760 ευρώ χ14 μηνες μαλιστα το χρονο. Τι του προτεινε ως σύμβαση ο αρχιλογιστάκος? 1250 ευρώ το μήνα χ12 μηνες. Λοιπόν το αποτέλεσμα είναι οτι ο αρχιλογιστάκος έπεσε έξω υπέρ της εταιρίας 9730 ευρώ. Και ρωτώ γιατί αραγε? Δεν με ενδιαφέρει αν ο φίλος μου επρεπε να ειναι ικα με απαλλαγη απο το τεβε αν έπρεπε να κανει αυτό ή το άλλο, αν το επαιξε έξυπνος (που δεν το επαιξε γιατι τον θελουν) ή όχι.

Το ερώτημα είναι γιατί ένας αρχιλογιστής που αντί να στηριζει το δεξί του χέρι προς τη διοικηση (και αυτο νομιζω κανουν ολοι εδω μεσα που κανουν επιβλεψη) τον "κρεμά" οικονομικά με το καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ κάθετα..

δλδ αν εγώ ζητάω β.λογιστή πέρα από το ότι ζητάω άτομο για συγκεκριμένα καθήκοντα, έχω στον νου μου και ένα συγκεκριμένο κόστος που αντιστοιχεί στην θέση.

άρα το να αποκρύψει ο υποψήφιος, τυχόν επιπλέον προσόντα που δημιουργούν υποχρεώσεις μη επιθυμητές, το θεωρώ ανήθικο.

ειδικά όταν αυτά (τα προσόντα), εμφανιστούν μετά από δίμηνο με παράλληλη απαίτηση για αντίστοιχη αμοιβή.

και επιμένω σ'αυτή την θέση .. παρότι και εγώ ο ίδιος βίωσα παρόμοιους αποκλεισμούς (λόγω προσόντων), στα πρώτα μου χρόνια στην δουλειά.

Ένας εκ πεποιθήσεως μ.....ς.

Αχ αυτά τα νιάτα :D τι μου θύμησες τώρα....

Πάω λοιπόν κι εγώ ο καλός σου, μου τα λέει πρώτος, του τα λέω δεύτερος, βλέπω (καταλαβαίνω περί τίνος πρόκειται) ότι δε συμφέρει και αποχωρώ.

Τηλέφωνο μετά κανα δυο μέρες, και τάζει και τάζει, τελειωμό δεν είχε το λιβάνι, αλλά θα ξεκινούσα με το βασικό για να αποδείξω πρώτα αυτά που του είπα στη συνάντηση.

Τι να κάνω κι εγώ, ανέβηκα (ηθικά, ψυχολογικά κλπ) και πήγα ... ο ΜΜΜΜα...ς.

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά παραμυθιαζόμουνα με το σήμερα - αύριο ένα χρόνο και κάτι.

Έχω υλικό για ... δίτομο.

Αχ αυτά τα νιάτα..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολύ καιρό έχει συμβεί ένα περιστατικό. Ήμουν στο ντεμί να το δημοσιεύσω αλλα….ντέφι να γίνει.

Φίλος-αδερφός παλιοσειρά μου στο ΤΕΙ τότε δυνατό μυαλό χωρίσανε οι δρόμοι μας μόλις αποφοιτήσαμε. Εγώ έμεινα Θεσσαλονίκη εκείνος έφυγε Αθήνα. Διαβαστερό παιδί διέπρεψε σε λογιστήρια μεγάλων τεχνικών εταιριών της Αθήνας . Τον καιρό δε των Ολυμπιακών έργων έβλεπε Κοινοπραξίες ακόμα και στον ύπνο του.

Λόγω ενός οικογενειακού προβλήματος αναγκάστηκε και γύρισε Θεσσαλονίκη πριν 3 μήνες. Βρήκε εξωτερικά να κρατά 2-3 εταιρίες το απόγεμα-βράδυ αλλά θέλησε να έχει και μια σταθερή δουλειά πρωινή μιας και οι εξωτερικές συνεργασίες όποτε θυμόντουσαν πληρώνανε.

Πάει λοιπόν σε μια κατασκευαστική για συνέντευξη με τον Αρχιλογιστή της εταιρίας.

Βαρύ βιογραφικό έχεις παρατηρεί ο Αρχιλογιστής της κατασκευαστικής.

*Σημείωση ο φίλος μου έχει 11 χρόνια στη δουλειά είναι 33 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια είναι με ΑΠΥ.

Ο φίλος μου αναφέρει ότι έχει κάποιες εταιρίες εξωτερικά αλλα θέλει μια σταθερή πρωινή. Ο αρχιλογιστής του αναφέρει τι θέλει η εταιρία για αυτή τη θέση τα οποία καθήκοντα ήταν επιπέδου β.λογιστού . Επίσης του αναφέρει του φίλου μου ότι το ωράριο εργασίας είναι 9 με 17 η ώρα το απόγεμα αλλά πολλές φορές η δουλειά απαιτεί να σχολάς αργότερα και μήπως έχεις πρόβλημα και με τις εταιρίας που κρατάς έξω

Δεν υπάρχει πρόβλημα απαντά ο φίλος μου προλαβαίνω και ξέρω ότι καμια δουλειά δεν είναι 8 ώρες.

Λοιπόν του λεει ο αρχιλογιστής μια και είσαι και στο ΤΕΒΕ θα πάρεις ότι λέει ο νόμος δλδ περίπου 900-950 ευρώ. Συγνώμη απαντά ο φίλος μου 1100 ευρώ στο χέρι είναι περίπου να νόμιμα ενός υπαλλήλου.

Οκ απαντά ο αρχιλογιστής δλδ 1100χ12μήνες έχουμε κόστος ετήσιο για την εταιρία 13200 ευρω γιατι παντα το κόστος μετράμε.

Αν είναι 12 οι μήνες πληρωμής μου και με αντιμετωπίζετε ως ελεύθερο επαγγελματία θέλω να μου πληρώνετε και το ΤΕΒΕ και θα σας το συμπεριλαμβάνω στην ΑΠΥ μου αναφέρει ο φίλος μου.

Οκ πάλι ο κ.Αρχιλογιστής 1250χ12 μηνες=15000 ευρω το χρόνο. Αλλά από την στιγμή που έχεις και εξωτερικούς πελάτες δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εταιρία να σου πληρώνει το ΤΕΒΕ.

Ο φίλος μου απαντά ότι αν δεν σας έλεγα ότι έχω εξω εταιρίες εσεις δεν θα το ξέρατε, επίσης εγω εδώ θα απασχολούμε 8-10 ώρες την ημέρα και το τι κανω το υπόλοιπο της ημέρας νομίζω ότι είναι δικαίωμά μου από τη στιγμή που δεν θίγει τα συμφέροντά σας.

Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι η συνέντευξη γινότανε μόνο μεταξύ του υποψήφιου λογιστή και του Αρχιλογιστή εξωτερικού συνεργάτη χωρίς τη παρουσία κα΄ποιου από την Διοίκηση της εταιρίας.

Πάμε να υπολογίσουμε τι πάει να φάει ο Αρχιλογιστής μας από το συνάδερφό του που είμαι σίγουρος ότι ούτε στα όνειρά του έχει αντιμετωπείσει καταστάσεις όμοιες με του φίλου μου στα θηρία που είχε μπλέξει στην Αθήνα.

Έχουμε λοιπον την πρόταση του αρχιλογιστή μας με κόστος 15000 ευρώ το χρόνο.

Τι θα έπερνε ο φιλος αν ήταν ΙΚΑ:

Μεικτό 1379,42 –Κρατ. Εργαζ. 220,71-Κρατ. Εργοδ. 387,07. Δηλαδή κόστος ετήσιο περίπου στα 24730,00.

24730, 00 με Ικα και 15000 με τεβε, κερδος για την εταιρία 9730,00 ευρώ ετησίως. Καταλαβαίνω ο επιχειρηματίας να λειτουργεί με το σκεπτικό αυτό ο Αρχιλογιστής γιατί όμως να ρίχνει συνάδερφο? Για να φανεί καλός στη διοίκηση θα μου πεί κάποιος. Ίσως δεν παύει να είναι αντισυναδελφικό αυτό το γεγονός.

Τέλος πάντων τον φίλο μου τον κάλεσαν για τη θέση για ραντεβού με τα αφεντικά αφού τέτοιο τεφαρίκι πράμα τζάμπα θεωρούν ότι τους δίνεται.

Την συνέχεια θα σας την πώ μετά το ραντεβού γιατί λέμε να πάμε μαζι….. :P

Φίλε Γρηγόρη, λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με το κείμενό σου.

α) Τα "βαρειά" βιογραφικά είναι για "βαρειές" επιχειρήσεις. Αν, εγώ για παράδειγμα, ζητήσω από τους σημερινούς μου πελάτες χρήματα ανάλογα με τις ικανότητες και τη πείρα που απόκτησα είκοσι χρόνια ως μισθωτός οικονομικός διευθυντής σε εταιρείες που η μικρότερη έχει τζίρο δέκα φορές μεγαλύτερο από ότι έχουν όλοι μαζί (συμπεριλαμβανομένων των γ΄κατηγορίας) οι σημερινοί, θα ήμουν τρελλός! Δεν πα να έχω φτιάξει και ένα IPO; Μήπως θα μπει στο Χρηματηστήριο κανείς από τους σημερινούς; Άδικο; μπορεί! Αλλά αυτή είναι η Αγορά! Και μιλάω για την ορθολογική αγορά, και όχι για την καπιταλιστική. Αν μια πιτσαρία αγοράσει νταλίκα για να κάνει διανομές, θα χρεωκοπήσει ενώ θα ευδοκιμήσουν οι άλλες που χρησιμοποιούν παπάκια. Αν προσφέρω δουλειά που κάνει ένα παπάκι, θα αμοιφθώ για αυτήν και ας είμαι νταλίκα.

β) Το ΤΕΒΕ πάει ανάλογα με τη κλάση, δεν πάει ανάλογα με την αμοιβή. Η απαίτηση "πληρώστε μου το ΤΕΒΕ" έχει έννοια όταν έχουμε αποκλειστικά ένα πελάτη (και για λόγους κόστους δικού του και ασφαλιστικού προφίλ δικού μας συμφέρει να έχουμε αυτή τη σχέση) για τον οποίον και μόνο είμαστε ασφαλισμένοι. Επίσης στο ΙΚΑ ο εργοδότης πληρώνει εργοδοτικές εισφορές και αποδίδει τις εισφορές του μισυωτού. Στο ΤΕΒΕ δεν έχουμε εισφορές εργοδότη, και έχουμε μόνο εισφορές εργολάβου. Από εκεί και πέρα είναι όλα θέμα διαπραγμάτευσης.

γ) Όταν διαπραγματευόμαστε (και μάλιστα αμοιβή) μας νοιάζει το τι θα πάρουμε εμείς και ποτέ το τι θα δώσει ο άλλος. Αλλιώς χάσαμε. Αν, σύμφωνα με τα στοιχεία που θέτεις η εταιρεία γλυτώνει 9.730 το χρόνο, ούτε εμάς, ούτε τον φίλο σου πρέπει να τον ενδιαφέρει παρά μόνο κατά (1.379,42-220,71)Χ14-15.000= 1.221,94 για τα οποία βεβαίως και να επιμείνει να γίνουν δικά του! Από κει και πέρα αν η εταιρεία γλυτώνει οχτώμιση χιλιάρικα ή οχτώμιση εκατομμύρια είναι κάτι που δεν τον αφορά! Έτσι και δείξει ότι τον αφορά θα πάρει αυτό που πήραν οι προηγούμενοι πρόεδροι των ΠΑΕ "Ηρακλής" και ΠΑΟΚ.

δ) "Πολλώ δε μάλλον" (που λένε κάτι γέροι σαν και μένα) δεν νομιμοποιούμαστε να αποκαλέσουμε την προσφορά του αρχιλογιστή "αντισυναδελφική". Ίσα ίσα, που αν η διοίκηση της εταιρείας πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα στη διαπραγμάτευση τότε πιθανόν να πάρει αυτός ότι πήραν οι πρώην πρόεδροι των ΠΑΕ. Και από πότε ο γιατρός οφείλει περισσότερο αλληλεγύη στους άλλους γιατρούς από ότι θεραπεία στους ασθενείς του; Από πότε ο αρχιτέκτονας σχεδιάζει σπίτια με βάση το αίσθημα αλληλεγγύης προς τους άλλους αρχιτέκτονες και όχι με βάση τις ανάγκες και απαιτήσεις του πελάτη του; Από πότε ο δικηγόρος οφείλει περισσότερο αλληλεγύη στους άλλους δικηγόρους από ότι υπηρεσίες στους πελάτες του; (έγραψα οφείλει, όχι δείχνει) Για μια στιγμούλα! Από πότε έγινε ανήθικο να τιμώ την υπογραφή που έβαλα κάτω από το ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης έργου - παροχής λογιστικών υπηρεσιών όπου ανέλαβα να προασπίζομαι, στα πλαίσια του νόμου, τα συμφέροντα του αντισυμβαλόμενου εργοδότη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτά τα νιάτα :D τι μου θύμησες τώρα....
δ) "Πολλώ δε μάλλον" (που λένε κάτι γέροι σαν και μένα)

Τώρα εγώ συμφωνώ και με τα περήφανα νιάτα και με τα τιμημένα γηρατειά.. :D

και ένας επιπλέον παράγων για την πλευρά του εργοδότη - Αρχιλογιστή.

ακόμη και αν συμφωνήσει η νταλίκα να κουβαλάει πίτσες και να πληρώνεται σαν παπάκι..

θα είναι προσωρινό .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λίγο ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Κανείς δεν είπε οτι δεν μπορεί να διαπραγματευτεί περα της ΣΣΕ. Στη ιστορία αυτή και τα δύο μέρη συμφωνήσαν αν και ελευθερος επαγγελματιας το οικονομικό να πάει σαν να ηταν ο φίλος μου στο ΙΚΑ. Απλα΄πράγματα τα κάνουμε δύσκολα. Τι θα πλήρωνε η εταιρία το μηνα αν ο φίλος μου ήταν ΙΚΑ? 1760 ευρώ χ14 μηνες μαλιστα το χρονο (Επίδομα ισολογισμού δεν βάζεις??? Πας να ρίξεις και εσύ το φίλο σου???? :P ). Τι του προτεινε ως σύμβαση ο αρχιλογιστάκος? 1250 ευρώ το μήνα χ12 μηνες. Λοιπόν το αποτέλεσμα είναι οτι ο αρχιλογιστάκος έπεσε έξω υπέρ της εταιρίας 9730 ευρώ. Και ρωτώ γιατί αραγε? Δεν με ενδιαφέρει αν ο φίλος μου επρεπε να ειναι ικα με απαλλαγη απο το τεβε αν έπρεπε να κανει αυτό ή το άλλο, αν το επαιξε έξυπνος (που δεν το επαιξε γιατι τον θελουν) ή όχι.

Το ερώτημα είναι γιατί ένας αρχιλογιστής που αντί να στηριζει το δεξί του χέρι προς τη διοικηση (και αυτο νομιζω κανουν ολοι εδω μεσα που κανουν επιβλεψη) τον "κρεμά" οικονομικά με το καλημέρα.

Όντως, έχεις δίκιο, ξεφύγαμε (λιγάκι) από το θέμα...

Ο λογιστής είναι εντολοδόχος, ενεργεί, βάσει νόμων, για το συμφέρον του πελάτη του... Το θέμα είναι ο φίλος σου να διαφωνήσει και να μην δεχτεί αυτά που του προτείνουν, γιατί όπως έχει πει και ένας φίλος εδώ μέσα, ο λογιστής μόνο από λογιστή τη παθαίνει...... Δεν τον ενδιαφέρει ο εργαζόμενος και δεν έχει προσωπικά μαζί του, τον ενδιαφέρει η εταιρεία, η οποία τον πληρώνει για να κοιτάζει τα συμφέροντά της. Στυγνός επαγγελματίας είναι.... Το άλλο ερώτημα που τίθεται, είναι με αυτή του τη κίνηση, αν όντως διασφαλίζει τα συμφέροντα της εταιρείας, με τη λογική ότι μπορεί αύριο να του κάνει ο εργαζόμενος καταγγελία και να πληρώσει η εταιρεία αρκετά περισσότερα στο ΙΚΑ... Αλλά αυτό είναι θέμα πολιτικής της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του λογιστή.....

Σούλη, αυτά που λες μπορούν να συμβούν σε ένα λογιστικό γραφείο, όχι σε μια μεγάλη εταιρεία με οργανωμένο λογιστήριο. Αν και πιστεύω, ότι δύσκολα να αφήσει κανείς το λογιστικό γραφείο για να παραδώσει τη λογιστική παρακολούθηση στον πρώην βοηθό του γραφείου και νυν ελεύθερο επαγγελματία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λίγο ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Κανείς δεν είπε οτι δεν μπορεί να διαπραγματευτεί περα της ΣΣΕ. Στη ιστορία αυτή και τα δύο μέρη συμφωνήσαν αν και ελευθερος επαγγελματιας το οικονομικό να πάει σαν να ηταν ο φίλος μου στο ΙΚΑ. Απλα΄πράγματα τα κάνουμε δύσκολα. Τι θα πλήρωνε η εταιρία το μηνα αν ο φίλος μου ήταν ΙΚΑ? 1760 ευρώ χ14 μηνες μαλιστα το χρονο. Τι του προτεινε ως σύμβαση ο αρχιλογιστάκος? 1250 ευρώ το μήνα χ12 μηνες. Λοιπόν το αποτέλεσμα είναι οτι ο αρχιλογιστάκος έπεσε έξω υπέρ της εταιρίας 9730 ευρώ. Και ρωτώ γιατί αραγε? Δεν με ενδιαφέρει αν ο φίλος μου επρεπε να ειναι ικα με απαλλαγη απο το τεβε αν έπρεπε να κανει αυτό ή το άλλο, αν το επαιξε έξυπνος (που δεν το επαιξε γιατι τον θελουν) ή όχι.

Το ερώτημα είναι γιατί ένας αρχιλογιστής που αντί να στηριζει το δεξί του χέρι προς τη διοικηση (και αυτο νομιζω κανουν ολοι εδω μεσα που κανουν επιβλεψη) τον "κρεμά" οικονομικά με το καλημέρα.

Τα προηγούμενα τα έγραψα χωρίς να έχω διαβάσει το παραπάνω.

Απλά, λοιπόν, για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια κοκκίνησα τον ορισμό της μοχθηρίας που υπάρχει (άθελά σου προφανώς) στη τοποθέτησή σου.

Βλάπτεται ο φίλος σου;

Βλάπτεται κανείς άλλος;

Ωφελείται η εταιρεία!

Μα και εσύ για όφελος και όχι για βλάβη των πελατών ή του εργοδότη σου δουλεύεις!

Ακριβώς όπως και ο αρχιλογιστ"άκος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γρηγόρη, λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με το κείμενό σου.

α) Τα "βαρειά" βιογραφικά είναι για "βαρειές" επιχειρήσεις. Αν, εγώ για παράδειγμα, ζητήσω από τους σημερινούς μου πελάτες χρήματα ανάλογα με τις ικανότητες και τη πείρα που απόκτησα είκοσι χρόνια ως μισθωτός οικονομικός διευθυντής σε εταιρείες που η μικρότερη έχει τζίρο δέκα φορές μεγαλύτερο από ότι έχουν όλοι μαζί (συμπεριλαμβανομένων των γ΄κατηγορίας) οι σημερινοί, θα ήμουν τρελλός! Δεν πα να έχω φτιάξει και ένα IPO; Μήπως θα μπει στο Χρηματηστήριο κανείς από τους σημερινούς; Άδικο; μπορεί! Αλλά αυτή είναι η Αγορά! Και μιλάω για την ορθολογική αγορά, και όχι για την καπιταλιστική. Αν μια πιτσαρία αγοράσει νταλίκα για να κάνει διανομές, θα χρεωκοπήσει ενώ θα ευδοκιμήσουν οι άλλες που χρησιμοποιούν παπάκια. Αν προσφέρω δουλειά που κάνει ένα παπάκι, θα αμοιφθώ για αυτήν και ας είμαι νταλίκα.

Για παπάκι τον χρέωσε βαση ΣΣΕ και δεν διαπραγματευτηκε για παραπάνω. Είναι ένα παπάκι με ετήσιο τζίρο 8.000.000 ευρώ.

β) Το ΤΕΒΕ πάει ανάλογα με τη κλάση, δεν πάει ανάλογα με την αμοιβή. Η απαίτηση "πληρώστε μου το ΤΕΒΕ" έχει έννοια όταν έχουμε αποκλειστικά ένα πελάτη (και για λόγους κόστους δικού του και ασφαλιστικού προφίλ δικού μας συμφέρει να έχουμε αυτή τη σχέση) για τον οποίον και μόνο είμαστε ασφαλισμένοι. Επίσης στο ΙΚΑ ο εργοδότης πληρώνει εργοδοτικές εισφορές και αποδίδει τις εισφορές του μισυωτού. Στο ΤΕΒΕ δεν έχουμε εισφορές εργοδότη, και έχουμε μόνο εισφορές εργολάβου. Από εκεί και πέρα είναι όλα θέμα διαπραγμάτευσης.

Όταν θα δουλεύει 8-10 ώρες καθε μέρα και θ΄ αμοίβεται με 12 μισθούς το χρόνο και όχι 14 μην πω 15 τότε πληρώνεις και το ΤΕΒΕ. Δυο μέτρα δύο σταθμά τέλος.

γ) Όταν διαπραγματευόμαστε (και μάλιστα αμοιβή) μας νοιάζει το τι θα πάρουμε εμείς και ποτέ το τι θα δώσει ο άλλος. Αλλιώς χάσαμε. Αν, σύμφωνα με τα στοιχεία που θέτεις η εταιρεία γλυτώνει 9.730 το χρόνο, ούτε εμάς, ούτε τον φίλο σου πρέπει να τον ενδιαφέρει παρά μόνο κατά (1.379,42-220,71)Χ14-15.000= 1.221,94 για τα οποία βεβαίως και να επιμείνει να γίνουν δικά του! Από κει και πέρα αν η εταιρεία γλυτώνει οχτώμιση χιλιάρικα ή οχτώμιση εκατομμύρια είναι κάτι που δεν τον αφορά! Έτσι και δείξει ότι τον αφορά θα πάρει αυτό που πήραν οι προηγούμενοι πρόεδροι των ΠΑΕ "Ηρακλής" και ΠΑΟΚ.

(1379,42-220,71+387,07)χ14=21640,92-15.000=6640,92 τοσα του τρωει ετησιως, (σορρυ το 9730 δεν ισχυει ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι)

δ) "Πολλώ δε μάλλον" (που λένε κάτι γέροι σαν και μένα) δεν νομιμοποιούμαστε να αποκαλέσουμε την προσφορά του αρχιλογιστή "αντισυναδελφική". Ίσα ίσα, που αν η διοίκηση της εταιρείας πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα στη διαπραγμάτευση τότε πιθανόν να πάρει αυτός ότι πήραν οι πρώην πρόεδροι των ΠΑΕ. Και από πότε ο γιατρός οφείλει περισσότερο αλληλεγύη στους άλλους γιατρούς από ότι θεραπεία στους ασθενείς του; Από πότε ο αρχιτέκτονας σχεδιάζει σπίτια με βάση το αίσθημα αλληλεγγύης προς τους άλλους αρχιτέκτονες και όχι με βάση τις ανάγκες και απαιτήσεις του πελάτη του; Από πότε ο δικηγόρος οφείλει περισσότερο αλληλεγύη στους άλλους δικηγόρους από ότι υπηρεσίες στους πελάτες του; (έγραψα οφείλει, όχι δείχνει) Για μια στιγμούλα! Από πότε έγινε ανήθικο να τιμώ την υπογραφή που έβαλα κάτω από το ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης έργου - παροχής λογιστικών υπηρεσιών όπου ανέλαβα να προασπίζομαι, στα πλαίσια του νόμου, τα συμφέροντα του αντισυμβαλόμενου εργοδότη;

Απο τότε που ο αντισυμβαλόμενος εργοδότης θα προασπίσει την ανάγκη της τσέπης του και θα δείξει μεγαλύτερη αλληλεγγύη σε άλλο λογιστή γιατι του ανέλαβε την ΑΕ με 200 ευρώ το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηγούμενα τα έγραψα χωρίς να έχω διαβάσει το παραπάνω.

Απλά, λοιπόν, για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια κοκκίνησα τον ορισμό της μοχθηρίας που υπάρχει (άθελά σου προφανώς) στη τοποθέτησή σου.

Βλάπτεται ο φίλος σου;

Βλάπτεται κανείς άλλος;

Ωφελείται η εταιρεία!

Μα και εσύ για όφελος και όχι για βλάβη των πελατών ή του εργοδότη σου δουλεύεις!

Ακριβώς όπως και ο αρχιλογιστ"άκος"

Δεν είναι μοχθηρία απλά έτσι εκφράζομαι για οποιοδήποτε άνθρωπο προσπαθεί να υποτιμήσει την νοημοσύνη του άλλου.

Βρήκες ποιος οφελείται για πες και ποιος βλαπτεται?

Όπως λές δουλεύω για το όφελος του επιχειρηματία, όμως όπως έγραψα και παραπάνω ποτέ δεν "έριξα" προσωπική αμοιβή και μισθους εργαζομένων.

Ακριβώς το αντίθετο απο έναν Αρχιλογιστάκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ , ΣΑΝ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ.

1.ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΙΓΑΡΙΘΜΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

2.ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΙΣ ΣΣΕ κλ.π. ΖΗΤΑΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΠΑΖΑΡΙΑ , ΚΟΣΤΗ ,ΙΚΑ,

ΤΕΒΕ κ.λ.π.

3.Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΒΕ Η ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΑ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΛΛΩΣ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ " ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ " ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΜΙΑΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

4.ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ , ΦΕΥΓΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ

ΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ.

ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...