Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Ν.3213/2003 & Ν.2429/1996 Ν.2576/1998 Ν.2741/1999 - Τρόπος συμπλήρωσης, υποβολής, κυρώσεις, βοήθεια.


elias stratakis

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πελάτης μου ζήτησε να τον "βοηθήσω" να συμπληρώσει την ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ βάση των Νόμων 3213/2003, 2429/1996, 2576/1998, 2725/1999, 2741/1999.

Επειδή είμαι ΝΕΟΣ σε αυτό το θέμα, ζητάω την βοήθεια όσων ξέρουν κάτι και ΕΡΩΤΩ:

1) Μέχρι πότε πρέπει να κατατεθεί;

2) Αν την καταθέσουμε ταχυδρομικώς, τι απόδειξη θα έχουμε ότι την καταθέσαμε;

3) Εαν κάποιος έχει 40 ακίνητα, που και πως θα χορέσουν όλα, στην δήλωση αυτή;

4) Εαν δεν μπορεί να καταθέσει την Φ.Δ. νωρίτερα από τον Μάιο, πως θα καταθέσει εμπρόθεσμα την ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (Δ.Π.Κ.) εφόσων απαιτήται να επισυνάψει αντίγραφο της Φ.Δ. μαζί με την Δ.Π.Κ.;

5) Εκπρόθεσμες δηλώσεις Δ.Π.Κ. γίνονται; - ποιές οι κυρώσεις;

6) Όταν υπάρχουν περιουσιακά στοιχεία από ΑΤΥΠΕΣ ΔΩΡΕΕΣ τι δικαιολογητικά καταθέτουμε;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ βάση των Νόμων 3213/2003, 2429/1996, 2576/1998, 2725/1999, 2741/1999.

1) Μέχρι πότε πρέπει να κατατεθεί;

Η δήλωση της παραγράφου 1 υποβάλλεται από τους υπόχρεους μέσα σε ενενήντα (90) ημέρες από την ορκωμοσία ή την ανάληψη των καθηκόντων τους ή

την απόκτηση της άδειας ή την έναρξη της επιχείρησης ή του επαγγέλματός τους. Επίσης, η δήλωση αυτή υποβάλλεται κάθε χρόνο κατά το διάστημα της θητείας, της άσκησης της δραστηριότητας ή της διατήρησης της ιδιότητας των υπόχρεων και για τρία (3) χρόνια μετά από την απώλεια ή τη λήξη της, το αργότερο την 30ή Ιουνίου κάθε έτους.

2) Αν την καταθέσουμε ταχυδρομικώς, τι απόδειξη θα έχουμε ότι την καταθέσαμε; Την απόδειξη του συστημένου

3) Εαν κάποιος έχει 40 ακίνητα, που και πως θα χορέσουν όλα, στην δήλωση αυτή; προσθέτουμε συμπληρωματικό πίνακα

4) Εαν δεν μπορεί να καταθέσει την Φ.Δ. νωρίτερα από τον Μάιο, πως θα καταθέσει εμπρόθεσμα την ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (Δ.Π.Κ.) εφόσων απαιτήται να επισυνάψει αντίγραφο της Φ.Δ. μαζί με την Δ.Π.Κ.; Η προθεσμία υποβολής της δήλωσηςείναι μέχρι 30/06 εκάστου έτους

5) Εκπρόθεσμες δηλώσεις Δ.Π.Κ. γίνονται; - ποιές οι κυρώσεις;

Ελεγχόμενος, που παραλείπει να υποβάλλει την κατά τα άρθρα 1 και 2 δήλωση ή υποβάλλει εν γνώσει του ανακριβή στοιχεία, τιμωρείται με φυλάκιση

τουλάχιστον δύο (2) ετών και με χρηματική ποινή. Στον υπαίτιο επιβάλλεται και στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων από ένα (1) έως και τέσσερα (4)

έτη. Αν η πράξη τελέστηκε από αμέλεια, επιβάλλεται φυλάκιση έξι (6) μηνών έως δύο (2) ετών

6) Όταν υπάρχουν περιουσιακά στοιχεία από ΑΤΥΠΕΣ ΔΩΡΕΕΣ τι δικαιολογητικά καταθέτουμε; Το αντίστοιχο συμβολαιογραφικό έγγραφο

Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

Το νέο έντυπο

___________________neo.doc

___________________neo.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3) Εαν κάποιος έχει 40 ακίνητα, που και πως θα χορέσουν όλα, στην δήλωση αυτή; προσθέτουμε συμπληρωματικό πίνακα ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ; ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ

5) Εκπρόθεσμες δηλώσεις Δ.Π.Κ. γίνονται; - ποιές οι κυρώσεις;

Ελεγχόμενος, που παραλείπει να υποβάλλει την κατά τα άρθρα 1 και 2 δήλωση ή υποβάλλει εν γνώσει του ανακριβή στοιχεία, τιμωρείται με φυλάκιση

τουλάχιστον δύο (2) ετών και με χρηματική ποινή. Στον υπαίτιο επιβάλλεται και στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων από ένα (1) έως και τέσσερα (4)

έτη. Αν η πράξη τελέστηκε από αμέλεια, επιβάλλεται φυλάκιση έξι (6) μηνών έως δύο (2) ετών

ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕ ΠΕΡΥΣΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΞΑΝ ΠΕΡΥΣΙ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΕ;

6) Όταν υπάρχουν περιουσιακά στοιχεία από ΑΤΥΠΕΣ ΔΩΡΕΕΣ τι δικαιολογητικά καταθέτουμε; Το αντίστοιχο συμβολαιογραφικό έγγραφο

ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΤΥΠΕΣ ΔΩΡΕΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ. (ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΩΡΕΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΛΗΤΟ Ή ΜΕ "ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ")

Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Το νέο έντυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε elias , θα σου αναφέρω κάτι που εγω έχω καταλάβει μετά απο αρκετά χρόνια που φτιάχνω τέτοιες δηλώσεις . Ο μόνος λόγος που καταθέτουμε αυτές τις δηλώσεις είναι μήπως και χρειαστούν κάποια στιγμή οι αρχές ( πχ παρέμβαση εισαγγελέα) να τεκμηριώσουν παράνομες συναλλαγές.

Η συγκεκριμένη υπηρεσία στην Εισαγγελία δέχεται τις δηλώσεις πόθεν έσχες και τις αρχειοθετεί . Μόνον αυτό κάνει για αρχή . Εχω υποβάλλει και εκπρόθεσμη δήλωση και το μόνο που σημείωσαν οι υπάλληλοι στην απόδειξη παραλαβής ήταν η λέξη " εκπρόθεσμη " . Καμία κύρωση δεν επιβλήθηκε . Αυτό φυσικά δεν αποτελεί προτροπή απο μέρους μου ώστε να δίδονται οι δηλώσεις κατά σύστημα εκπρόθεσμα. Απλά σου τονίζω πως λειτουργεί η υπηρεσία.

Αν στην πορεία για τον ελεγχόμενο προκύψουν κάποια στοιχεία που χρήζουν εισαγγελικής έρευνας και ψάξουν στο αρχείο τους και δούν ότι είχε υποβληθεί εκπρόθεσμα η δήλωση , τότε στην περίπτωση αυτή ίσως επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...