Jump to content

Είναι δυνατό να έχουμε ''αρνητικό'' κόστος πωληθέντων?


Recommended Posts

Επιχείρηση εμπορική, με βιβλία β' κατηγορίας, και έναρξη τον 10ο του 2006, με 31-12-2007 έχει υποχρέωση απογραφής. Το ποσό απογραφής έναρξης για την χρήση 2007, στο Ε3, είναι το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης. Το ποσό απογραφής λήξης, είναι μεγαλύτερο από αυτό των αγορών της χρήσης 2007, με συνέπεια, το κόστος αναλωθέντων να βγαίνει ??? αρνητικό. Πως το χειρίζομαι αυτό, γιατί λογιστικά, δεν στέκει....

(Φυσικά, μπορεί η απάντηση να είναι πανεύκολη, αλλά, εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί)

Link to post
Share on other sites
Guest SOTHRIS
Επιχείρηση εμπορική, με βιβλία β' κατηγορίας, και έναρξη τον 10ο του 2006, με 31-12-2007 έχει υποχρέωση απογραφής. Το ποσό απογραφής έναρξης για την χρήση 2007, στο Ε3, είναι το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης. Το ποσό απογραφής λήξης, είναι μεγαλύτερο από αυτό των αγορών της χρήσης 2007, με συνέπεια, το κόστος αναλωθέντων να βγαίνει ??? αρνητικό. Πως το χειρίζομαι αυτό, γιατί λογιστικά, δεν στέκει....

(Φυσικά, μπορεί η απάντηση να είναι πανεύκολη, αλλά, εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aκριβώς αυτό συμβαίνει Χριστίνα. Πρόκειται για φορολογικό κόστος πωληθέντων, φυσικά το λογιστικό είναι διαφορετικό και θα προκύψει από τις αγορές και τις πραγματικές απογραφές. Στην προκειμένη περίπτωση σου λείπει η πραγματική απογραφή έναρξης (έχεις αντι αυτής την φορολογική απογραφή του 10%).

Link to post
Share on other sites

ΠΟΛ.1020/10.2.2005

............

Ι. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΜΙΓΩΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Ή ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΜΙΚΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Ή ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ Ή ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΑΥΤΟ

Κωδικός: 121 (Κόστος πωληθέντων)

Βιβλία Α' Κατηγορίας του ΚΒΣ

Στην περίπτωση αυτή ως κόστος πωληθέντων λαμβάνεται υπόψη το ποσό των εμπορεύσιμων αγορών της χρήσεως καθόσον στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν αποθέματα αρχής περιόδου και τέλους περιόδου και το κόστος των πωληθέντων εμπορευμάτων ταυτίζεται με τις αγορές της χρήσης οι οποίες θεωρούνται όλες πωληθείσες μέσα στη χρήση.

Στον κωδικό 121 μεταφέρουμε το άθροισμα των κωδικών 251 και 252.

Βιβλία Β' κατηγορίας του ΚΒΣ

Στην περίπτωση αυτή ως κόστος πωληθέντων λαμβάνονται υπόψη οι αγορές εμπορευσίμων αγαθών, πρώτων και βοηθητικών υλών, υλικών συσκευασίας που συνιστούν στοιχείο κόστους παραγωγής, που πωλήθηκαν ή αναλώθηκαν μέσα στη χρήση.

Περιλαμβάνονται ακόμα και οι ειδικές δαπάνες επεξεργασίας, αποθήκευσης, μεταφοράς, ασφαλείας κ.λπ. καθώς και οι ενσωματωμένες στο κόστος παραγωγής δαπάνες.

Για τον υπολογισμό του κόστους πωληθέντων λαμβάνονται υπόψη οι αγορές της χρήσης συν τα αποθέματα της απογραφής έναρξης μείον τα αποθέματα της απογραφής λήξης.

Στην απογραφή των επιχειρήσεων παραγωγής αγαθών λαμβάνεται υπόψη και το κόστος των ετοίμων, ημιετοίμων ή ημικατεργασμένων αγαθών, όπως ορίζονται από τις διατάξεις του ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992) περί απογραφής.

Αν δεν υπάρχει απογραφή εφαρμόζονται οι διατάξεις της περ. γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του Ν.2238/1994, δηλαδή, λαμβάνεται ποσοστό 10% επί των αγορών της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου ως απογραφή έναρξης και 10% επί των αγορών της τρέχουσας διαχειριστικής περιόδου ως απογραφή λήξης.

Στην περίπτωση σύνταξης απογραφών προαιρετικά λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι τηρήθηκε ή θα τηρηθεί η υποχρέωση σύνταξης απογραφών για μια τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Για παράδειγμα, αν συνταχθεί για πρώτη φορά προαιρετική απογραφή λήξης στις 31.12.2003, τότε η επιχείρηση υποχρεώνεται να διενεργεί συνεχείς απογραφές μέχρι και την απογραφή λήξης της 31.12.2006, εάν συνταχθεί για πρώτη φορά 31.12.2004, θα συνταχθούν απογραφές μέχρι 31.12.2007.

Σημειώνεται ότι είναι δυνατόν να έχουμε τεκμαρτή απογραφή έναρξης (10%) και πραγματική (είτε υποχρεωτικά βάσει διατάξεων ΚΒΣ είτε προαιρετικά) απογραφή λήξης και αντίστροφα.

Επίσης, λαμβάνεται υπόψη αφαιρετικά η αξία των καταστραφέντων ή απωλεσθέντων εμπορευσίμων αγαθών, πρώτων και βοηθητικών υλών, υλικών συσκευασίας που συνιστούν κόστος παραγωγής, η οποία αποδεικνύεται ή δικαιολογείται με νόμιμα παραστατικά και με την προϋπόθεση ότι έχει καταχωρηθεί στα τηρούμενα βιβλία π.χ. πρωτόκολλο καταστροφής αγαθών και λοιπά έγγραφα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν το γεγονός αυτό, όπως Δελτίο Αποστολής προς τον τόπο απόρριψης ή καταστροφής, έγγραφα Δημοσίων Υπηρεσιών κ.λπ. Τα παραπάνω πρέπει να αναφέρονται αναλυτικά στις σημειώσεις του φορολογούμενου επί του εντύπου Ε3.

Σε περιπτώσεις που έχουν πραγματοποιηθεί αυτοπαραδόσεις αγαθών αφαιρούνται ισόποσα μεγέθη από τις αγορές ή τα έξοδα της επιχείρησης κατά περίπτωση, όπου δηλαδή έχουν καταχωρηθεί, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη στο κόστος πωληθέντων.

Τέλος, το προσδιοριζόμενο κόστος πωληθέντων δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μικρότερο του μηδενός.

Link to post
Share on other sites
ΠΟΛ.1020/10.2.2005

............

Τέλος, το προσδιοριζόμενο κόστος πωληθέντων δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μικρότερο του μηδενός.

Τώρα με μπέρδεψες .... :D

Link to post
Share on other sites
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
Τώρα με μπέρδεψες .... :D

Χριστίνα μην σε μπερδεύει.Αυτό που γράφει ο Παντελής αφορά την περαίωση.Στην περίπτωση που κάνεις περάιωση στον πίνακα Ι δεν θα γράψεις αρνητικό κόστος πωληθέντων αλλά 0.

Στα κανονικά όμως αποτελέσματα,αυτά που γράφονται στην δεύτερη σελίδα του Ε3 μπορεί να βγεί ανητικό κόστος πωληθέντων και συμβαίνει για τον λόγο που σου έγραψε ο Σωτήρης.

Link to post
Share on other sites

Αρνητικό κόστος πωληθέντων είναι αδύνατον να προκύψει.

Ας σκεφτούμε σαν λογιστές που ξέρουν μαθηματικά.

Για κάθε είδος η αξία του αρχικού αποθέματος είναι μειωμένη στο 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης, αλλά παραμένει θετική. Θετική είναι φυσικά και η αξία των αγορών. Θετικές είναι και οι ποσότητες του αρχικού αποθέματος και, φυσικά, των αγορών. Θετικός αριθμητής, θετικός παρανομαστής, μας κάνει θετική μέση σταθμική τιμή, εφαρμοσμένη επί των θετικών ποσοτήτων που πουλήθηκαν προκύπτει θετικό κόστος πωληθέντων (ή ισοδύναμα, και σύμφωνα με τις συνήθειές μας, εφαρμόζεται η μστ επί των θετικών ποσοτήτων του αποθέματος και προκύπτει πάντοτε αξία μικρότερη από το άθροισμα της αξίας του αρχικού αποθέματος και της αξίας αγορών) . Με ανάλογο σκεπτικό μπορούμε να φτάσουμε στο ίδιο συμπέρασμα με τη μέθοδα FIFO. (Οι πρώτες πωλήσεις κοστολογούνται στο 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης, οι επόμενες στα πρώτα τιμολόγια αγορών, κοκ)

Ας σκεφτούμε σαν μαθηματικοί.

Κ= Κόστος Πωληθέντων

Ε= Απόθεματος Έναρξης

Α= Αγορές

Λ= Απόθεμα Λήξης.

Κ=Ε+Α-Λ

Η μόνη περίπτωση να είναι το Κ αρνητικό, είναι όταν το Λ είναι μεγαλύτερο του Ε+Α. Το Λ όμως το υπολογίζουμε σε θετική συνάρτηση του Ε και του Λ. (Βάλτε Ε=0 και σκφτείτε λίγο αν μπορεί το Λ να είναι μεγαλύτερο το Α)

Προφανώς για να εξάγεις αρνητικό κόστος πωληθέντων, πήρες υπόψη, πέραν των αγορών χρήσης την πραγματική αξία του αποθέματος έναρξης για να υπολογίσεις την αξία του αποθέματος λήξης, και την αφαίρεσες απο την αξία του τεκμαρτού αποθέματος έναρξης πλέον τις αγορές. Λάθος!

Δεν χρειαζόμαστε υπουργική απόφαση για να ξέρουμε ότι το κόστος πωληθέντων είναι πάντοτε μεγαλύτερο του μηδενός, και ποτέ, μα ποτέ των ποτών, ίσον ή μικρότερο.

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους

Μια ερώτηση για μια περίπτωση που συναντάω για πρώτη φορά, ίσως αφελής για κάποιους, αλλά έχω πελαγώσει τον τελευταίο καιρό με δηλώσεις, τιμολόγια, φπα κλπ κι έχει σταματήσει το μυαλό μου...........

Μια επιχείρηση με αντικείμενο εργασιων την εμπορία φωτιστικών ειδών, η οποία λόγω χαμηλών τζίρων τα τελευταία χρόνια δεν έκανε απογραφή εμπορευμάτων και στο ε3 ως απογραφή έπαιρνα το 10% των αγορών, την χρήση του 2011 δεν είχε καθόλου αγορές (λόγω κρίσης) αλλά αντιθέτως είχε κάποια πιστωτικά τιμολόγια με επιστροφές εμπορευμάτων σε προμηθευτές προκειμένου να "κλείσει" κάποιους λογαριασμους με αυτούς που χρωστούσε.

Το αποτέλεσμα είναι οι αγορές να βγαίνουν αρνητικές και κατά συνεπεια και το κόστος πωληθέντων, κατί το οποίο δεν νομίζω να είναι σωστό. Σε αυτή την περίπτωση τι με συμβουλεύεται να κάνω???

Αυτό που σκέφτομαι είναι να τους πω να κάνουν μια απογραφή έτσι ώστε να βγαίνει θετικό αποτέλεσμα στο κόστος πωληθέντων...

ΥΓ : Και γι αυτούς που απορούν γιατί ασχολούμαι με απογραφες τέτοια εποχή, ο λόγος είναι ότι την συγκεκριμένη πελάτισα έχω σταματήσει να την δουλεύω απ΄ την αρχή του χρόνου γιατί της ξεκαθάρισα ότι χωρίς χρήματα δεν της ξανακάνω τίποτα, ούτε τιμολόγια περνάω, ούτε φπα βγάζω κλπ

ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν........

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Χριστίνα μην σε μπερδεύει.Αυτό που γράφει ο Παντελής αφορά την περαίωση.Στην περίπτωση που κάνεις περάιωση στον πίνακα Ι δεν θα γράψεις αρνητικό κόστος πωληθέντων αλλά 0.

Στα κανονικά όμως αποτελέσματα,αυτά που γράφονται στην δεύτερη σελίδα του Ε3 μπορεί να βγεί ανητικό κόστος πωληθέντων και συμβαίνει για τον λόγο που σου έγραψε ο Σωτήρης.

ΑΚΡΙΒΏΣ

Link to post
Share on other sites

πίνεις τίποτα τσικουδιές ,σε ώρα υπηρεσίας?    ψάξε κανά πιο φρέσκο θέμα πχ.2003 και πίσω.

η αλήθεια είναι ότι ήπια μερικές πριν για να μην λαλήσω...πέτυχα τυχαία και ένα θέμα,χτύπησα πόρτα και μπήκα μέσα....χικ!!!

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...