Προς το περιεχόμενο

ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΗ(ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ.ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΡΟΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ.ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΙ ΚΑΙ Δ.Α-ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΘΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΜΕ ΤΙΜΗ ΓΑΛΑΤΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΛΓΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγρότες κανονικού καθεστώτος πουλάνε μόνο με δικά τους Φορολογικά Στοιχεία.

Δεν τους εκδίδουν οι πελάτες τους Τιμολόγιο Αγοράς Αγροτικών Προϊόντων όπως κάνουν στους Αγρότες του Ειδικού Καθεστώτος.

Με τον ΕΛΓΑ:

Στους αγρότες Ειδικού καθεστώτος γίνεται η παρακράτηση (και μετά η απόδοση) από τους πελάτες τους.

Στους αγρότες Κανονικού Καθεστώτος πηγάινουν οι ίδιοι και αποδίδουν τον ΕΛΓΑ βάση των φορολογικών στοιχείων που εκδίδουν.

π.χ. Πουλούν λάδι με καθ αξία 100 ευρώ και ΦΠΑ 9% στις 5/1/08. Πηγάινουν την 20/5/08 και πληρώνουν οι ίδιοι ΕΛΓΑ (100 *3% = 3 ευρώ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ Δ.Α.-ΤΙΜ.ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΙΜΗ 0,52.ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΑΖΕΙ ΤΙΜΗ ΚΙΛΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ 0,60 .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΟΥΝΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ Δ.Α.-ΤΙΜ.ΑΓΡ.ΠΡΟΙΟΝΤΩΝΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΙΜΗ 0,52.ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΑΖΕΙ ΤΙΜΗ ΚΙΛΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ 0,60 .ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΟΥΝΟΥ?

Μα στάσου:

1)Δ.Α.-ΤΙΜ.ΑΓ εννοείς δηλ ΤΔΑ ή

2)Δ.Α Τιμ Αγοράς Αγροτικών Προιόντων ;

Αν εννοείς το πρώτο μου λές ότι πουλάει 2 φορές ; Μία με ΔΑΤιμΑγρ ΠΡ και μία με Τιμολόγιο

Αν εννοείς το δεύτερο μήπως αγοράζει με ΔΑ Τιμ Αγοράς Αγρ Προίόντων από άλλους παραγωγούς με 0,52 και πουλάει μετά με Τιμ Δ/Α με 0,60 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΗ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟ.ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΙΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑ ΜΕ ΤΙΜΗ 0,6 ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΗΣΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΟΥΝΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ Ε3 ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΚΑΘ.ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙ ΤΟ Σ.Κ.Κ.=ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ Ε3 ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΚΑΘ.ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙ ΤΟ Σ.Κ.Κ.=ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Ε3?

Δεν υπάρχει υποχρεώση Ε3 στους αγρότες κανονικού καθεστώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΗ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟ.ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΙΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑ ΜΕ ΤΙΜΗ 0,6 ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΙ ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΗΣΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΟΥΝΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αγοράζει από τον ευατό του.

Δεν υφίστατε τέτοια αγορά.

Απλά θα καταχωρεί στα βιβλία του τα έξοδα λειτουργίας της επιχείρησης.

Για αυτό το λόγο δεν έχουμε αποτέλεσμα έσοδα μειον έξοδα αλλά τεκμαρτό.

Για αυτό το λόγο δεν έχουμε Ε3.

Ακόμα και ο ΕΛΓΑ είπαμε πως πληρώνεται από την πώληση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...