Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Βάσω

Θα ήθελα να μάθω από συνάδερφο λογιστή , εάν έχει δουλέψει με αυτον τον νέο τρόπο τα λογιστικά προγράμματα της softone μέσω internet .

Recommended Posts

Guest Βάσω

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μάθω από συνάδερφο λογιστή , εάν έχει δουλέψει με αυτον τον νέο τρόπο τα λογιστικά προγράμματα της softone μέσω internet .

Με ενδιαφέρει να μάθω, τι γίνεται με την ταχύτητα καταχώρησης, τι συμβαίνει εάν πέσει το internet , και εάν τα δεδομένα των εταιρειών μου είναι στο γραφείο ή σε κάποιον άλλο υπολογιστή.

Ευχαριστώ Βάσω.

φαινεται πολυ πρωτοπορα διαδικασια , αλλα μαλλον ειναι πολυ νωρις για να βγουν σιγουρα συμπερασματα.Κι εμενα με δελεασε ιδιατερως το στησιμο , αλλα μαλλον δεν θα την επιλεξω.

Επέλεξα το SoftOne γιατί μου άρεσε σαν πρόγραμμα από πλευράς δυνατοτήτων μια που το χρησιμοποιώ σε Α.Ε. που εργάζομαι. Στο Λογιστικό μου γραφείο ψάχνω τρόπο μήπως και μπορέσω να έχω την Database στο Desktop μου και να μπαίνω από το laptop από οπουδήποτε έχω internet, ώστε ότι καταχωρώ από το laptop να φαίνεται αμέσως και στο Desktop, όπως γινόταν σε παλιότερο πρόγραμμα ERP που είχα δουλέψει. Δε θα ήθελα με τίποτα να αποθηκεύονται τα δεδομένα μου σε Remote Server της SoftOne που να έχω πρόσβαση μόνο μέσω internet.

Guest yannis

Επέλεξα το SoftOne γιατί μου άρεσε σαν πρόγραμμα από πλευράς δυνατοτήτων μια που το χρησιμοποιώ σε Α.Ε. που εργάζομαι. Στο Λογιστικό μου γραφείο ψάχνω τρόπο μήπως και μπορέσω να έχω την Database στο Desktop μου και να μπαίνω από το laptop από οπουδήποτε έχω internet, ώστε ότι καταχωρώ από το laptop να φαίνεται αμέσως και στο Desktop, όπως γινόταν σε παλιότερο πρόγραμμα ERP που είχα δουλέψει. Δε θα ήθελα με τίποτα να αποθηκεύονται τα δεδομένα μου σε Remote Server της SoftOne που να έχω πρόσβαση μόνο μέσω internet.

Φυσικά και γίνεται αυτο που θέλετε και μάλιστα είναι και εύκολη διαδιακασία. Υπάρχουν 3 διαφορετικά μοντέλα λειτουργίας των προγραμμάτων Soft1. Το πρώτο είναι το κλασικό συμβατικό μοντέλο στο οποίο αγοράζω την εφαρμογή και την εγκαθιστώ στο γραφείο μου (σας). Το δεύτερο μοντέλο είναι το ASK , το οποίο είναι ίδιο με το προηγούμενο απο θέμα εγκατάστασης με την μόνη διαφορά ότι δεν αγοράζω την εφαρμογή αλλά την 'νοικιάζω' πληρώνοντας ένα ποσό ανά έτος (μέσα στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι νέες εκδόσεις). Στο τρίτο μοντέλο Soft1 On Demand (Cloud) μπορείτε να δουλέψετε τις εφαρμογές χωρίς να είναι εγκαταστημένες στον προσωπικό σας desktop. Απαιτείται μόνο ένα απλό pc με σύνδεση internet. Κάθε ένας απο τους παραπάνω τρόπους διάθεσης έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Αλλά και στους 3 τρόπους είναι εκπληκτικά εύκολο να μπορείτε με το laptop σας να καταχωρείτε και φυσικά να βλέπετε οτιδήποτε είναι αποθηκευμένο στο δικό σας desktop στο γραφείο ή στο server της softone. Η επιλογή του τρόπου λειτουργίας είναι δική σας και οι εφαρμογές και στα 3 μοντέλα διάθεσης έχουν ακριβώς την ίδια λειτουργικότητα. Ελπίζω να βοήθησα.

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει να μάθω, τι γίνεται με την ταχύτητα καταχώρησης, τι συμβαίνει εάν πέσει το internet , και εάν τα δεδομένα των εταιρειών μου είναι στο γραφείο ή σε κάποιον άλλο υπολογιστή.

Ευχαριστώ Βάσω.

Στην επιχειρηση που εργαζομαι μολις τωρα το ξεκιναμε και δεν μπορω να μιλησω ακομα με σιγουρια.

Η ταχυτητα ειναι ικανοποιητικη, ο server (ο οποιος δεν χρειαζεται να ειναι κανενα ιδιαιτερο μηχανημα) απλα χρειαζεται

να εχει ιντερνετ με ταχυτητα συνδεσης 24MBps ενω τα τερματικα μπορουν να εχουν μικροτερη ταχυτητα.

Τα δεδομενα φαινεται πως καταχωρουνται στον υπολογιστη.

Το προγραμμα ως προγραμμα φαινεται οτι εχει εξαιρετικες δυνατοτητες που δεν τις εχω δει σε αλλο προγραμμα και ειναι αρκετα φιλικο στο χρηστη.

Ο μηχανισμος του στηριζεται στην SQL και αυτο ειναι που του δινει αυτο το πλεονεκτημα.

Αν ο πελατης θελησει να διακοψει τη συμβαση τοτε το προγραμμα του μενει για τις χρησεις που εχει καταχωρησει και το προγραμμα απλα κλειδωνει για νεες καταχωρησεις.

Τυχον προβληματα μπορουν να αντιμετωπιστουν απο τον τεχνικο εξ' αποστασεως μεσω του ιντερνετ

Guest baxrys

Καλημέρα συνάδελφοι,

Στην επιχείρηση που εργάζομαι πρόκειται να αλλάξουμε λογισμικό.

Γνωρίζει μήπως κανείς συνάδελφος για το κόστος του Softone ERP as a service, χρήση δηλαδή μέσω ίντερνετ και όχι αγορά του λογισμικού, καθώς επίσης και για τυχών αδυναμίες του συστήματος στην εφαρμογή και στην χρήση του σε σχέση με την αγορά του Εrp;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς και ευχές για καλό Σαββατοκύριακο.

Guest Episkeptis

Καλημέρα συνάδελφοι,

Στην επιχείρηση που εργάζομαι πρόκειται να αλλάξουμε λογισμικό.

Γνωρίζει μήπως κανείς συνάδελφος για το κόστος του Softone ERP as a service, χρήση δηλαδή μέσω ίντερνετ και όχι αγορά του λογισμικού, καθώς επίσης και για τυχών αδυναμίες του συστήματος στην εφαρμογή και στην χρήση του σε σχέση με την αγορά του Εrp;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς και ευχές για καλό Σαββατοκύριακο.

Για το κόστος και για οποιαδήποτε άλλη απορία , μπορείς να απευθυνθείς στην softone (www.softone.gr) είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη .